Kermis en Alcoholpbruik Sluitingsuur Kermis, cafe's, enz. Stukloopen Als SLUITINOSUUR voor de kermis, cafe's en andere inriehtingen is vastgesteld: van 22 tot en met 27 Augustus 1925 tot des naclits t uur en van 28 tot en met 30 Augustus 1925 tot des nachts 2 uur. DE COMMISSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat tijdens de kermis van 22 tot en met 30 Augustus 1925 slechts voor een beperkt aantal straatorgels of straatmuziekcorpsen ver- gunning zal worden verleend. Kunstenmakers, acrobaten, dierenver- tooningen, straatzangers, boeienkoningen, degenslikkers, enz. enz., worden BESLIST NIET op den openbaren weg TOEGE- LATEN. Verder wordt de aandacht ge- vestigd op de bepaling in de ARBE1DS- WET, betrekkelijk JEUGDIGE PERSO- NEN, die luidt: Een jeugdig persoon mag geen arbeid verrichtcn, bestaande in gevaarlijke kunst- verrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtingen voor zoover dit gevaar oplevert. (De wet verstaat onder jeugdige personen, zopwel jongens als meisjes be- neden 18 jaar.) Drankmisbruik is een ergerlijk kwaad; laten de gebruikers van alcoholhoudende dranken hieraan denken en tijdens de ker- misdagen er ook vooral voor zorgen, dat drankmisbruik voorkomen wordt. Wan- neer in dezen de vergunning- en verlof- houders krachtig meewerken kan veel el- lende worden voorkomen en zal ook de kermis kunnen zijn een ordelijk tijriperk zonder dat het aan anderen aanstoot geeft. De Commissaris van Politie verwacht daarom, dat geen drankmisbruik zal voor komen en een ieder, waarop deze inhoud betrekking heeft, zal medewerken tot hand- having van orde en bewaren van een goe- den geest. voor de comptabele zaken. De dagelijksche comptabele regelingen zullen loonen over den R'ijksgebouwendienst, onder eontrole van den aecountantsdienst der Rijksbelastingen. De bedobliing van de regeering is, dat er getracht client te worden den wederopbouw zooveel mogelijk uit het, uit particuliere bdj- dragen te vormen fondls van het Nationale Steuneomite te financieerenmochten deze niet toereikenid zijn, dan zal het rijk natuur- lijk moeten bijspringen. Ter voorziendng in de behoefte aan kasgeld zal het rijk voorloo- pig speciale credieten ter beschikking stellen. Het Nationale Steuncomite zal heden door minister De Geer worden geinstalleerd. Naar vernomen wordt, heeft de burge meester van Borculo den minister van finan- cien verzocht het daarheen te leiden, dat door toepassing van de betrokkem bepalingen, de inwoners van het stedtelijk deel van Borculo (dus zonder de buurtschappen) zullen wor den vrijgesteld van betaling van personeele belastingeni over het loopende belastingjaar, aangezien het voornaamste belastingobject' is verdwenen. Vrijdag is de eerste raadsvergadering ge houden na de ramp. Op plechtige wijze opende de burgemeester de vergadering en hield een toespraak tot den rand, waarin hij, blijtens het verslag van de Tel., het ontsiaan en het verloop van de ramp besprak en uit- voerige mededeelingen deed omtrent het overleg met de regeering. Vooral maakten zijn woorden diepen in- druk, toen liij de vergadering verzocht op te staan ter herdenking van de dooden. Sommigen raadsleden was het moeilijk hun tranen te bedwingen. Nadat de enkele minu- ten stilte ter herdenking van de dooden wa- ren afgeloopen, las de burgemeester een be nefit vopr aara de bevolking. Hij gaf hierin te kennen dat de herbouw spoedig tot stand zal komen, en dat men hierop gerustgesteld kan zijn. Besloten wercl een telegram van dank te zenden aan de Koningin, aan de Koningin- Moeder en Prins Hendrik en aan de regee ring. Het oudste raadslid1, de heer N. Elsas, dankte ook den burgemeester voor zijn snel en energiek opt re den De schade aan de electromotorenfabriek De Vijf, door den storm van Maandag toege- bracht, blijkt bij nader onderzoek al zeer ernstig te zijn. Met het dak is de halve fa- briek ingestort, waardoor 120 arbeiders tij- delijk werkloos zijn. De directie neemt thans maatregelen om in het ongeschonden deel der fabriek en in deelen van nabijgelegen fabrieken, waar zij tijdtelijk ruimte ter beschikkiing heeft gekre- gen, reeds volgen.de week het bedrijf te her- vatten. De Zutphensche Oranjecommissie heeft besloten, meldt de Zutph. Crt., met het oog op de ramp in de naaste omgeving, op 31 Augustus a.s. geen feest te vieren. Zij ver- zoekt alleen, den verjaardag van de Ko- nimgiri te herdenken door het algemeen uit- steken van de vaderlandsche driekleur. Het geld, dat anders door de burgerij voor dit feest zou werden afgedragen, kan beter be- steed "worden voor de s'lachtoffers van de catastrophe. Men meldde uit Laag-Keppel: Zaterdagochtend hebben wij ons kunnen overtuigen, dat er haast gemaakt wordt met het inrichten van noodwoningen voor de dakloozen. Vrijdagochtenid waren in de Bur gemeester Bloemerstraat de timmerlieden nog bezig met opmetingen te doen en nu reeds stond het geraamte van een aantal woningen, klaar. Met een paar dagen hoopt men velen weer aan een onderdak te kunnen helpen. De orde wordt doelti'effend gehandhaafd, geen ongeregeldheden' hebben plaats gevon- den. Des avonds om 10 uur blaast een hoorn- blazer de taptoe en dan zoeken alien, moc van het zwoegen, de rust. Voor onveiligheid behoeft geen angst te bestaan, aangezien alle wegen naar het stadje afgezet zijn, zoodal geen ongewenschte elementen kunnen binnen- komen. Geestelijke eh ITchamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpil'len Dit geneesmiddel regelt dfe gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om ge- zond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend buismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijf tig versuikerde pi Hen 0.65; in apotheken en drogistzaken. Voor de regeling van het verkeer en Voor de verdere maatregelen van orde is gisteren de commandant van het korps marechaussee, kolonel van, Oort, over geweest. In de cafe's kan men weer behoorlijk te- recht, alleen jenever mag niet getapt- worden. Overal vordert het opruiminigswexk zeer goed, dank zij het niet genoeg te prijzen werk van de genie omder commando van ka- pitein Wijnoldi Daniels, diet zich ook ail geen moment rust gunt. Overal is men drulc bezig met het inzetten van ruifen en het leggem van dakpannen. Alleen voor het Leogesticht wa re*n ruim 20 duizend pannen. noodig om het weer onder dak te brengen. In het gemeentehuis is het een drukte van belang. Rechts is het lokaal ingericht waar dr. Schey met eenige verpleegsters de ge- wonden behandelt, in het portaal links, in de kamer van den burgemeester, wordt des ocbtends het brood gedistribueerd. Veel brood wordt per auto uit Lochem gebraeht Een bewijs, dat de menschen langzaam weer een beetje op hun verhaal komen, leve- ren de verschillende ververschingstentjes. Ter Wij 1 in de eerste dagen, toen er tienduizen- den nieuwsgierigen kwamen, niemand! er blij'kbaar aan gedacht had, dat er zaken ge- daan kondtn worden, is d'at besef nu dioorge drongen. Overal wordt er nu druk gevent met liinomnade, bananen, chocolade, sigaren, prentbriefkaarten en vele s'lachtoffers maken m>et d'ien handel tenminste weer een daggeld Ook zij die hun tuin of erf als bewaarplaats voor fietsen inrichten, maken een zoet winst je. Twee of dfiehonddrd rijwielem zijn in een oOgwenk bijeen. Zaterdagniiddag is van Utrecht naar Borculo vertrokken een sectie vrachtauto's met eenige motorrijders, onder bevel van kapitein Geldens van het vrijwillig land- stormkorps, om hulp te verleenen bij den aan voer van levensmiddelen en materialen. Zaterdag zijn te Neede militairen aange- komen voor het opruimingswerk. In de raadsvergadering van Vrijdag van Escharen is mededeeling gedaan van een te legram van de Koningin, waarin zij haar deelneming uitspreekt in de ramp, die een deel van de bevolking dezer gemeente heeft ge- troffen. De raad achtte het ongcwenscht, dat dit jaar met uiterlijk feestvertoon kermis za' worden gehouden. Als tjijzonderheid meldt men aan de N. R Crt., dat te Oele (gemeente Hengelo) „de dikste boom in Nederland" (ruim S meter omvang), tengevolge van den orkaan bezwe' ken is. De Koningin heeft 'n bedrag van 10.000 ter beschikking gesteld van het dcor den mi nister van binnenlandsche zaken en land- bouw gevormde Nationaal Steuncomite ten behoeve van de slachtoffcrs van den storm- ramp op 10 Augustus. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan den burgemeester van Zeeland verzonden drie kisten en een baal, in- houdende boven- en ondei'goed voor mannen vrouwen en kinderen, en aan den burgemees ter van Borculo, op diens aanvraag duizend Goudakaarsen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft nog een telegram ont vangen van het Internationale Roode Kruis- comite te Geneve, waarin dit comite zijn !e- vendige deelneming betuigt in de nationale ramp en in samenwerking met den Interna- tionalen Bond van Roode Kruisvereenigin- gen te Parijs hulp aanbiedt. In de administratiegebouwen van de Neder landsche Spoorwegen te Utrecht gaan onder het daar werkzaam zijnde personeel inteeken- lijsten rond ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp in het oosten des lands. De Telg. meldt: Verrassend snel hebben de genietroepen en de burgerwerklieden orde gebraeht in den chaos te Borculo. Toen gisteren de troepen voor het week-end per extra-trein huiswaarts gingen, was dat verlof meer dan verdiend. Duizenden en nog eens duizenden bezoch- ten Zaterdag en Zondag het verwoeste stad je. Een voor deze streek ongekend groote po- litiemacht is op de been gebraeht om er voor te zorgen, dat het verkeer in deze omgeving geen stagnatie ondervindt. Van heinde en ver komen auto's en auto- bussen, volgepropt met menschen, om de ge- volgen van de ramp te zien. Voor wie er nog komen van het Westen uit, is het best, te rijden via Zutphen, Vorden en Ruurlo. Men kan Borculo dan verlaten in de richting van Lochem en heeft dan meteen eep mooien rit ook langs nog ongerept na- tuurschoon. Men mag gerust verwachten, dat de Bor- culo'ers, nu zij eenmaa! weten te worden ge- holpen door de landgenooten, zelf de handen uit de mouyien steken. Zij zijn goedsmoeds en waren gisteravond nog laat in de weer om de fragmenten hunner huizen iet of wat waterdicht te maken, althans zoo, dat het bij regen er niet al tp nat zal zijn. Glazenmakers herstelden ook al veel en voortdurend worden dakpacnen aangebracht. De vele duizenden bezoekers zien er rustig rond en geven blijk van hun deelneming, ock in klinkende munt Wie met een auto floor Borcculo wil rijden, betaalt daarvoor aan de collecteerende meisjes een gulden De politie zorgt er wel voor, dat een bekwaam autobe- stuurder in de stad geen ongelukken aan- richt. Er kan nu ook gemakkelijker dan in de af geloopen week tegen diefstallen worden ge- waakt. Door dichtspijkeren van ramen en deuropeningen kreeg men iets meer veiligheid. De collecten, in het stadje gehouden, bren gen gelukkig veel op. Het aanzien van de bouwvallen prikkelt de milddadigheid van het publiek. De kerkruines trekken het nieest de belangstelling. In die van de Hervormde kerk heeft men entreegeld en het loopt er sfcrni, ook al moet men door een nauw poortje bin- nentreden en dan ove<' puinhoopen en balken in het middenschip geraken. Natuurlijk moeten nog ontzaglljke noeveel- heden puin en balken worden weggeruimd, wil men aan ordelijken herbouw kunnen be- ginnen, maar, naar verzekerd wordt, zal het bouwplan energiek worden aangepakt. Verwondering baart het ook, welke reusach- tige hoeveelheden bier en andere dranken worden aangevoerd om zooveel duizenden be zoekers van het verongelukt stadje den dorst te lesschen. De brouwerij-wagens zijn telkens meer dan gewoon bevracht. Prachtig voor de opbrengst van den accijns op het bier! Maar al hebben misschien enkelen het dtaar- mee goed, n.l. de cafehouders, de andere ne- ringdoenden lijden nog groote schade. Vele winkeliers kunnen hun zaken nog niet ope- nen en moeten daarvoor gunstiger omstan- digheden afwachten. Men is het er hier wel algemeen over eens, dat de schade voor de middenstanders wel het zwaarst zal zijn te dragen, omdat zij een bijna niet te berekenen verlies lijden in hun winkelzaken. De meeste huizen in het stadje zelf zijn wel is waar te herstellen, maar de vraag doet zich voor of het, met het oog op den toekom- stigen welstand van Borculo, niet beter ware, ook ten behoeve dfer stratenverbreeding, som- mige huizen, die nog wel te repareeren zijn, af te breken en meer acbteruit opnieuw op te bouwen. Zoo is het ook met tal van slecht ingerichte woningen, die, naar men hoopt, maar niet zonder meer zullen worden opge- lapt. Er is in den heelen Oosthoek van het land bijna geen auto- of autobus meer te krijgen Alles wat op wielen staat, is, naar het schijnt, aan 't rijden naar Borculo. In vrachtauto's maakte men de vreemdsoortigsts betimme- ringen om ze toeh maar voor passagiersver- voer te kunnen bezigen. De belangstelling van de vele duizenden, die thans hier komen, werkt ongetwijfeld er toe' mee, het geld te doen toestroomen ook "voor den wederopbouw. Maar toch blijft het wat jammer, dat het reisgeld, nu besteed om Borculo en omgeving te bezoeken, niet zonder meer aan de comite's wordt afgedragen. Wat heeft men ten slotte nog aan den troosteloo- zen aanblik van deze stad? Niettemin, het publiek denkt er blijkbaar anders over: Zaterdag kwam de directeur-generaal der Posterijen, de heer Damme zich persoonlijk overtuigen van het werk tot allerspoedigsit herstel van de telegraaf- en telefoonverbin- dingen, zoowel als van de electriciteit, noodig voor kracht en licht. Het js van het allergrootste belang, dat de boeren over electriciteit-kracht beschikken, om nog zoo spoedig mogelijk het op de plat gewaaide velden nog bijeengezamelde koren te kunnen dorschen. Op dit gebied is schitte- rend werk verricht. Op de boerderijen zijn de dorschmachines al weer aan het werk. In de gemeente zelf is reeds het electrisch licht her- steld, zoodat dit in de niet verwoeste huizen kan worden gebruikt. Een groot woord van lof voor de energieke wijze, waarop dit alles door onzen Nederlandschen telegraafdienst is aangepakt en werd uitgevoerd, is hier ten zeerste op zijn plaats. Wij hadd'en nog een onderhoud met den heer Damme. Hij wa$ onthutst over de ge- weldige afmetingen der verwoesting, en ver- geleek deze met de aardbeving van Blitar, waarbij hij ook tegenwoordig was. Alleen met dit verschil, zoo zeide hij, dat daar de meeste verwoestingen aan de cnderzijde der huizen, aan de fundamenten en beneden-etages wa ren toegebracht terwijl juist hier alle verwoes tingen aan de bovenzijde der woningen lig- gen. De ielegrafisehe en telefonische verbin- dingen met het geheele land zijn reeds weer hersteldl en zullen nog worden aangevuld. Het blijft inmiddels postwissels en gelds waarden naar Borculo toestroomen. Het be- heer van het financieele gedeelte is uitstekend geregeld. Elke ontvangst is of wordt gequi- teerd door twee handfeekeningen, van Burge- meester en gemeente-onfvanger, zoodat elke fraude is uitgesloten. Ook de schalen, waar mede bij de nieuwsgierigen wordt gecollec- teerd, brengen steeds meer op. Zoo werd den 12en Augustus ontvangen 12.950 en op 14 Augustus 4100. Als een bewijs, hoe streng wordt toegezien, dat alle giften op haar bestemming komen, het volgende incident, dat wij hedenmorgen bijwoonden. Een der commissie-leden had te goeder trouw aan bewoners, die daarom had den gevraagd, bonnetjes afgegeven voor het verkrijgen van nieuwe schoenen. Het bleek den wethouder, den heer Elzas, dat bewoners, die nooit schoenen hadden gedragen en hun leven lang op klompen hadden geloopen, bon netjes hadden ontvangen voor som? zes of acht paar schoenen en deze hadden wegge- haald. De burgemeester heeft onmiddellijk met de politie schoenen terug laten halen. Tallooze vrachtauto's met reddfngsmateri- aail, en vooral dakpannen en, asphalt, zijn reeds aangevoerd en der burgerij ter beschik king gesteld. Deze werkt ijverig mede om eigen daken vo'orloopig te herstellen. Onder overlegging van gewaarborgdc kwitanties zullen hum later alle kosten voor het voorloo- pig herstel wordtn gexestitueerd. De burgemeester van Borculo deeilde mede, dat onderweg is naar Borcuilo een extra frein, geheel geladen met materiaal van de fabriek „Padox". De trein daartoe is gratis fer beschikking gesteld door de directie der Staatsspoorwegen. In dezen trein zijn ver- pakt 45 noodwoningen. Als een bewijs, hoe snel daarmee gewekrt wordt, diene, dat met den bouw Zondagmorgen om zes uur wordt aargevangen. terwijl de directie van de fa briek „PadQx" heeft aangenomen, dat alle woningen Zaterdag a.s gereed zullen zijn, om de bewoners te ontvangen. Het blijft ledem van de Eerste en Tweede Kamer stroomen, die persoonoijk de ver woesting te Borculo in oogenschouw komen nemenr om bij de opening van de Kamer vol- komen au courant te zijn. Orcder hen was Baron Van Nagell, lid van de Eerste Kamer, oud-lid van Gedeputeerdte Staten van Gel- derland. Zaterdag bezichtigde ook de voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Van Voorst tot Voorst, Borculo. Hem werd, ook omctat bur gemeester De Muralt zelf lid vara de Eerste Kamer is, een aparten adjudant meegegeven, om duideiijk te demonstreeren, hoe de toc- tand in het stadje op het oogenblik is. Bij dienstordcr 479 der Posterijen en Te- legrafie is de volgende eervolle vermeldipg geplubliceerd: De adjunct-commies bij het post- en telegraaf bedrijf R. G. B. J. Timmer te Arhemn en de kamtoorb edfende eerste klasse W. Raayen te Doesburg, beiden tijde lijk werkzaam te Borculo, zijn er, ondamks bijzondere moeilijkheden in gesilaagd om in den naeht van d'en eilfdam Augustus elders gevestigde autoriteitein omtrent den omvang en beteekenis van die ernstige ramp, welke voor enkele uren die gemeente had getroffen, in te lichtem. Zij hebben daardoor in belang- rij'ke mate bijgedragen tot bespoediging van de maatregelen tot hulpverleening en zich derhalve tegenover de gemeenschap zeer ver dienstelijk gemaakt. Daar bij de kostelooze uitreiking van schoeisel te Borculo 'n kleine onregelmatig- heid heeft plaats gehad, heeft de burgemees- ter de schoenen onmiddelijk door dfe politie in beslag latera raemen en ck clamatie uitgevaardigd „Bericht van den burgemeester. Een kleine onregelmatigheid in dfe kostelooze uitreiking van schoeisel aan eenige burgers, heeft mij voorll'oopig doen besluiten nu in dera vervolge den naarn van elken burger van mij® ge meente, die opzettelijk dergelijke onregelma tigheden, op welke wijze ook, in de hand werkt, o.p het schandbord. dat voor het stad- huis op opgericht, ira het openbaar aan te teekenen." Het gevolg van een en ar.der is geweest, dat alle schoenen, ongeveer 120 paar, die overigens te goeder trouw waren uitgereikt, op het gemeentehuis werden teruggebracht. Wij hebben ens, zegt de Crt.', van Borculo naar Maiden begeven, een klein dorp, dat tusschen Nijmegen en Mook ligt, en ineen: loopt met de gemeente Heumeri, waar een ze vental boerderijen werd verwoest. De orkaan heeft slechts een smalle baan genomen, maar zijn kracht schijnt hier we! dubbel te zijn geweest. Van een huis is het dak wel 20 meter weggeslingerd. Men redde met moeite uit het oude jachthuis den 99-ja- rigen Broekman. Het huisje staat hier sedert 1652. Verder ligt het huisje van de 66-jarige we duwe Gommers hier plat. De baan volgende, die de tornado hier ge nomen heeft, zijn wij in tengestelde richting gereden over Heumen, langs den slingeren den Maasdijk, over Asselt, naar Grave. Dit heeft niet geleden. Alleen liggen hie en daar de daken van de huizen. Wij naderen de geweldige schade te Langenboom Dit laatste bestaa.t uit de verspreid gelegen ge- huchten Oventje, Trentc en Graspeel. Lan genboom is bijna even froosteloos verwoest als Borculo. De toren ligt naast de kerk. Het dak is van de kerk gerukt, de gewelven zijn ingestort. Ook het klooster der Dominicaner- broeders heeft zwaar geleden. De schitteren- de tuin, die met zooveel zorg onderhouden v/as, en vooral de boomen daarin, zijn ge- heel tegen den grond a'esla.gen. Proyinciaal Nienws UIT HEEMSKERK. De raad kwam Vrijdagmiddag ondqr pre sidum van den Burgemeester bijeen. Afwezij. Dr. v. d. Bergh. Tot de ingekomen stukken behoorde een verzoek van de Vereeniging Koninginnedag om eenc subsidie voor hare eerstdaags te hou- den feesten. Besloten werd, daar reeds 250 aan vrijwillige bijdragen geofferd was, oni f 175.toe ie staan. Een verzoek van den gepensionneerden veldwachter Hourik voor tceslag op pensioen werd verworpen. Wel kreeg adressant nog een extraatje van 50, voor onvoorziene oni- standigheden, die zich voorgedaan hebben en van invloed waren op zijn tractement van de laatste 2 maanden. Besloten werd nog om in de vacature van een nieuwen veldwachter ter standplaats Noorddorp niet te voorzien, maar om den heer Van der Weri die daardoor meerdere werk- zaamheden krijgt eene gratificatie van 100 en de beide rijksveldwaehters te zamen 50 te schenken. Met de heeren S. A. de Ruijter en G. Kuij! zal een rechtsgeding geopend worden ter za- ke van het niet nakomen hunner geldelijke verplichtingen in zake het tuinderscrediet. De gemeenterekening sloot met een nadee- lig saldo groot 19.000. In hoofdzhak moet dit verlies gezccht wor den eenerzijds in te weinig betaalde belasting penningen en anderzijds in de overname het vorige jaar van de zoo beruchte en in ver zwarende omstandigheden verkeerende wo ningblokken a. d. Streng. Verleden jaar was het voordeelig saldo /-7000, waarvan men een gedeelte van he! verlies hoopt te dekken. Boeken. ONTVANGEN PLAATWERK. We ontvingen een reclameplaat van de Nederlandsche Seintoestellen fabriek, welke zeer zeker een goed plaatsje bij de verschil lende cntvang-tcestellen zal vinden. Het is een modern pagekepje dat aandachtig luis- tert naar een luidspreker. Daaronder de woorden .N. S. F. Radio. De kleuropvatting doet misschien in het eerst iets vreemd aan, maar bij nadere beschouwing doet de plaa: het heel gced. iumst. VOCI ET AMICH1AE. Een groot Amsterdamsch mannenkoor, gevormd uit leden van verschillende Koomsch-Katholieke kerkkofen, 180 man sterk, vulde Zondagavond de nis in den Mu- ziekiuin en zong voor een zeer groot aantal bezoekers eeii zes tal koornummers. Aivorens daartoe over te gaan getuigde een der leden was het be voorzitter van jet koox? dat men met vreugde naar Atk- maar was getogen, sprak over de groote vol- doening die men ondervond door de aanwe- zigheid van zoo velen, waaronder leden van het gemeentebestuur, en uit erkentelijkheid daarvoor wilde men het auditorium een lied toezingen.A Dat lied was: „Zij leven lang", niet het alom bekende mopje, maar op die woorden een gecomponeerd koor. Daarna volgde onder leiding van den ge heel in zijn taak opgaanden dirigent, den heer Ant. ter Steege, een korte bijdrage van Philip Loots, „Quam Dilccta". Goed gezon- gen, dech er kwamen nog niet zoo bepaald oijzonderc eigenschappen aan't licht No. 2 een zeer mooie compositie van pater Hui- gens, „Ave Maria", heel mooi voorgedragen, evenals No. 3: „Haec dies" van Alphons p.M van Vraken de regels „Confitemine Domino, K.u. uien (ziiver), 05 quoniam bonus! quoniam in Sacculum miseri- 6400 K G. Aardappele®: van de huid en voeten. Doorzitten bij Wielrijden, Schrijnen en Smetten der huid verzaeht en geneest men met cordaa ejus waren o a. treffend. „Gloria in Excelsis Deo" van Otto de No bel bleek een verbazend moeilijike opgave te zijn. Doch zonder twijfelingen, of andere minder gelukkige dingen, maar buitengewoon van uitvoering heeft men dit uitgebreide kooi werk het duurt bijna 25 minute® gezongen. Alle lof aan den dirigent en zijn zangers voot de wijze waarop dit nummer gegeven is, en „Gebed voor den Tempel" van Roeske dit laatste behoudens eene uitzonderin0' waarover aanstonds. Deze twee belan^- rijke koorwerken werden door het koor ver- tolkt op de in Juni j.l. gehoudea Internatio- na.e Zangwedstrijd te Haarlem, waar „Voci et Amicitiae" in de lioogste eereafdeeling uit- Kwam, en den eersten prijs verwierf. „De Boschwachter", van den Hertog, vormde het slot van dezen muziekavond. De leden van V. et A. zijn enthousiaste zangers en de heer ter Steege een vurig lei- aer. Wat er gepresteerd is was belangrijk. maar hun was het blijkbaar nog niet voldoen- de. „Het klonk zoo mooi in de nis" werd er bekend gemaakt en daarom zou men nccr eens het laatste gedeele van „Gloria Excelsis Deo" zingen en toen het programma ten ein- de was en het applaus schier geen einde wade nemen, gaf men nog welgemced een extra nummer, een compositie van Giesen. Maar al klinkt het in de nis mooi, die nis is ook gevaarlijk. Een der zangers was na de pauze blijkbaar van pilaats vcranderd cn dat heetf aan nummer 5 cn 6,' maar vooral aan 3„Gebed voor den Ecmpel", wel wat schade gedaan, doordat die stem te veel ciomineerde, waardoor de eenheid in het ensemble ge- stoord werd. „Voei et Amicitiae" is, zoo wyrd er mede- gedeeld, geen gewone zangvereeniging, men zingt vopr liefdad'ige doelcinden, en daarom zouden tijdens de pauze jonge, dames een opensehaal-ccllecte houden voor de getroffe- nen bij den stormramp van j.l. Maanuag Het vcrblijdend resultaat was, dat die collecte J idi.rO heeft opgebracht, wcik oedrag aan het Alkmaarsch Steuncomite zail worden af- ;edragen. Zangers en dirigent daarom dank in dub- bele mate, t. w. voor hun uitmuntenden zang en leiding en voor het bereikte financieele resultaat. A. IC. Murkttbericiiteii ALKMAAK, 17 Augustus 1925. Qp de heden gehouden weekmarkt waren aange- voera: s/ vclte koeien J 5W, 14 vette kalvcren J o5—J lt»5, p. ned. pond 1.25 J 1.50, 49 nuchterc kaiv. skacat 14—/ 32, 08b varkens: vette zwa'rc p. ned. pond 94 97 ct., zouter'S 70—82 ct., Lonutnsche 08— 2 cent. Opgave van den marktmcestcr der kleine marmen te Aikniaar, betreffenae tic hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Kippen per stuk 0.75—J 1.90, Kuikens per sink 0.101.75, Eenden per stuk 9.40S 1.60, Kouijpen per stuk J et.50 2.75, Eentiai-eitren per 100 st. 7 15, kipen-eiercn (grooth.) per 100' st. J 7.75— 8.50, idem (Kieinh.j j 7.7 5J 8.75, boter (lesoort) per >A K.G. 1.10—/ 1.25, boter (2e soortj per 'A K.G. 0.95—/ 1.05. Slachkikuven 0.12^—/ 0.23, Jonge kippen 1.75J 3.50. PURMEREND, 15 Aug. „Afslagvereeni- ging Btemskr, Purmerena en Omstrckea." Staboonen J 0.90—/ 1.85 per zak (15 K.G.), 24523 mand Augurken: initidel 0.45J 0.49, hastcrd j 0.4;j 0.0b, grof tijn 1.55, stek j 0.10j 0.12, bomuien 0.40—/ 0.47 per niard (0 K.G.) .BROEK OP lANGENDI'JK (Laugedij- ker Groentenvciling), 15 Aug. 4020 stuks Bloemkool le soon 30—j 44.10 per 100 St., 2e soort J 2.50—/ 14, 95GJ0 K.G. "Roo de kooi J 1J 3.50, SOOO K.G Gele kool J 2.60—j 3.00, 47000 K.G. Witte kool 0.90J 1.50, 1000 K.G. Uien: Uien 5-205.40, 405 K.G. Slaboonen f 0.60 tot 7.50, 19700 K.G. Aardappeien: Schot- sehe muiztn 3.10— J' 0.20, Negentigvoud 4.205, Blauwe 3.50, Drieimgen 4.80—/ 7.00, Kleine /T.SOp. 100 KG. ZAANDAM, 14 Aug. Ve i 1 i n g ver een ig ing „de Zaanstreek". Aardappeien 3.90— 6.40 per 100 K.G., Andijvje 1652 ct. per kist, Slaboonen 2—Vh ct. p. p.. Sla 50—180 ct. p. kist, Selderie '2—7 'A ct. per bes, Pieter- seiie 17 ct. per bos, Komkommers 1T'A ct. per stub, Postelein bU—74 et. per kl. kist, Snijboonen 1—15 ct. p. p., Peen 12—30 ct. per bos, Rabarber 3—7 >7 ct". per bos, Bieten 5H— Vfi ct. per bos, Zilveruien 3K 1234 ct. p. p., Augurken I 22—33' ct. p. p., Spina- zie 80 et. p. kl. kist, Uien 0—634 ct. per bos, Peren 63411 ct, p. p., Blauwe pruitnen 2238 et. per pond. NOORDSCHARWOUDE, 15 Aug. 29200 K.G. Aardappeien: Schotsche Mui- zen 3.905.30, Duken 4.404.60, Eigenhtimers 3.40—/ 4.80, Bi. Eigenhei- mers 3.60, Bl. Aardappeien 4.20, Drie- 1 ing en 4.60—/ 5.20, Kleine 1.40— 1.60, 1700 K.G. percieboonen 4.90 12.30, 30 K.G. Snijboonen 6.40, 3500 K.G. Uien: Zilveruien 7.Drielingen 9.90—/' 10.20, Zilvernep 17.60—/ 23.60 7200 K.G. Uien: Grove uien 6.507.30, Drielingen 8.4010, Gele Nep 17.60 tot 23.60, 19400 K.G. Roode kool 1.20— 2.70, 15800 K.G. Roode kool 1.20— 2.70, 15800 K.G. Witte kool 1—/ 1.30, 2800 K.G. Gele kool 1.80—/ 2.80, alles per 100 K.G., 1150 bos Boswortelen 6.20 tot 6.50 per 100 bos, lt50 stuks Bloemkool 21.8035 per 100 st., 2e soort 0.30— 3.20 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 15 Aug. 1925. Roode kool le soort 2.30, Gele kool le soort 1.40, Nep (Ziiver) 21.20, Drielim- gen (ziiver) 10.40, Uien (ziiver) 6.70, Gele nep 17.90, Drielingen 9.70, Schot sche Muis f 4.805.10, Drielingen: 5, Eigenheimers 4.50, Slaboonen 11.90. Aanvoer: 600 K.G. Roode kool, 1200 K.G. Gele kool, 650 K.G. Nep en Uien, 600 K.G. Uien (ziiver), 65 K.G. Slaboonen, K rn-f- n r\ rvK am 1 - J Ii! 1 30-60-90 ct. PUROL

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6