DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i No. 193 Honderd zeren en twintfestc Jaarsran 1925. DINSDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 18 AUGUSTUS. Die numme'f b"esta?f uit twee Bladen. Abonnementsprijs bij vooruitbetalhig per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland DE TOESTAND IN CHINA. In een vergadering d)er algemeene arbei- dersvereeniging te Sjanghai werd besloten de overeenkomst tot beeindiging van de sta king in de Japansche katoenfabrieken van de hand te wijzen, tenzij de eigenaars nieuwe concessies doen. Bijna 2000 postbeambten te Sjanghai heb- ben heden het werk gestaakt#ij eischen een aanzienlijke lodnsverhooging, erkenning van hun vakvereeniging en andere voorrechten, doch trokken later hun eisch in, dat er na 1926 alleen Chineezen voor den postdienst zouden worden gebezigd. De stakers deden voor het postkantoor een aanval .op een Chi- neeschen rechercheur, die zijn revolver trok en een koelie verwondde, De politie herstelde de orde. Het postkantoor wordt thans be- waakt. door een afdeeling mariniers van den Britschen kruiser „Concord." De Kamer van Koophandel te Sjanghai heeft bij de Europeesche gezanten te Peking geprotesteerd tegen devoorgestelde gerech- telijke commissie, die een onderzoek zal in- stellen naar het schieten te Sjanghai, omdat een dergelijke maatregel in strijd zou zijn met het algemeene gebruik onder geaccredi- teerde diplomatieke ambtenaren, daar de di plomatieke en de gerechtelijke procedure er door met elkaar verward worden. Volgens particuliere berichten uit Kanton Iaadt het ss. „Chinchan" ongeveer 3000 ba- len ruwe zijde en 500 pikols zijde-afval recht- streeks voor Sjanghai. Geraamd wordt, dat 80 pCt. der zijdehandelaars hun zaken tijde- lijk van Hongkong naar Sjanghai overbren- gen. Het roode element te Kanton is vastbeslo- ten, alles in het werk te stellen om den han- del met Hongkong te vernietigen en een po- litiek van confiskatie en terreur uit te oefenen met het doel den handel te verdrijven. DE STRIJD IN MAROKKO. Zaterdag is te Tanger het communique van den Franschen premier Painleve gepubli- ceerd. betreffende vredesvoorwaarden, die de. Fransche en Spaansche regeeringen Abd-el- Krim willen aanbieden. Zooals bekend, eischt Abd-el-Krim voor het beginnen van vredesonderhandelingen, de verzekering, dat de onafhankelijkheid van het Rifgebied zal worden erken-d, De regeeringen van Parijs en Madrid bieden thans aan de administratieve, economischc en politieke zelfstandigheid van de Riffi en DjebaMa- stammen, onder gouverneurschap vyn den sultan van Marokko. Dit aanbod is edeimoedig te nemen en als de welvaart van Marokko" Abd-el-Krim ter harte gaat, dient hij het te aanvaarden. De volstrekte onafhankelijkheid van het Rif is onmogelijk. Painleve wijst er op, dat de vol strekte onafhankelijkheid van het Rif tegen de bestaande verdragen zou indruischen en dat het stellen van dien eisch de geheele Ma- rokko-kwestie weer in nog gevaarlijker vorm zou openen. De algeheele onafhankelijkheid zou tevens, hoe bekwaam Abd-el-Krim ook is, voor hem zelf de grootste moeilijkheden op- leveren. De Djebalia-stammen Zijn zelfs niet op be- perkte zelfstandigheid voorbereid, zoodai daarvoor tijd en voorbereidende maatregelen ncodig zouden zijn. Het is te hopen, dat Abd-el-Krim in dezen een keuze zal weten te doen tusschen deze eervolle oplossing en het te wachten krachtige Fransche offensief. Een vooraanstaand deskundige op het ge- bied der Marokkaansche problemen doet in de ,,Voss. Zeitung" de volgende interessante mededelingen over clc persoonlijkheid en den levensloop van den heerscher van het Rif gebied, Abd-el-Krim: Als kind van drie jaar ging Abd-el-Krim naar Europa. I lij kreeg hier een opvoeding, welke hem in staat stelde, aan de Spaansche mihtaire academic en de Sorbonnc te Parijs zijn militaire en wetenschappelijke studien met uitnemend gcvolg te voltooien. Ondanks z,jopvoeding in Spanje, was hij van jongs af bezield met een levendigen haat tegen dit land, terwijl zijn gevoelens ten opzichte van Frankrijk, Engeland en Amerika neutraal waren Om het Spaansche bestuurs- en koloniale apparaat in Noord-Afrika van nabij te lee- ren kennen, verschafte de jeugdige Marok- kaan zich na beeindiging van zijn studien een aanstelling bij het Spaansche bestuur in Noord-Afrika. waar hij gedurende vele jaren onder een valschen naam werkzaam was. Van de kennis en ervaring welke hij hierdoor opdeed, maaktc hij later gebruik bij de door hem jarenlang voorbereide opstandige bewe- g 3 oen Aba-el-Krim drie a vier jaar geleden een aanvang maakte met het aanleggen van wapenvoorraden, was de eerste bron waantit hij putte de corrupte Spaansche soldatesika in Marokko. .Meer dan een jaar lang verschafte Abd-el-Krim werk aan honderden hande. laars, die van de Spaansche soldaten en ge- employeerden bij de intendance wapens koch- ten. Nadat hij zijn eerste successen tegen de Spanjaarden geboekt had, meende de toenma- lige Fransche minister-president Poincarc den Marokkaanschen aanvoerder af te kun- nen leiden van de Fransche invloedsfeer, door hem toe te staan wapens van de Creu- sot-fabrieken te betrekken. In Engeland trachtte Abd-el-Krim speciaal wapens tot af- weer van vliegtuigen te koopen. Dit mislukte evenwel, daar de Engelsche regeering den betrokken fabrieken verbood zulke leverin- gen le doen, aangezien men in Engeland de groote politieke draagwijdte der opstandige beweging in Marokko en de politieke en mi litaire bekwaamheden van Abd-el-Krim beter inzag. De „Times"-correspondent. te Tanger ipeldt, dat de Riffijnen te Tanger, met inbe- grip van de aanhangers van Abd-el-Krim, zouden willen, dat deze de gelegenheid zou aangrijpen om vredesonderhandelingen te openen. Zij achten de Fransch-Spaansche voorstellen zeer edeimoedig en meenen, dat zij als basis voor onderhandelingen kuniven dienen De Spaansche admiraal Magaz verklaarde aan journalisten, dat generaal Primo de Ri vera te Algesiras was aangekomen en dat hij, Margaz, niet wist wanneer Primo de Ri vera te Madrid zou aankomen. De datum hing namelijk af van een conference, welke te Algesiras zou worden gehouden. Admiraal Magaz zeide niet, met wien Primo de Riveia deze conference zal houden. In de westelijke zone van het gevechtster- rein in Marokko trachtten de Riffi een con- vooi te doen passeeren tusschen Rjaia en de grens der internationale zone. Zij werden te- ruggedreven en lieten drie gevangenen en vijf dooden achter. Aan Spaansche zijde werden vijf Askari's gedood en zes gewond. DE FRANSCHEN IN SYRIe. De Fransche bladen melden, dat er geener- lei bevestiging is van het gerucht betreffende een vredesluiting tusschen Franschen en Drusen. In een telegram van generaal Sarrail aan de Fransche regeering wordt meegedeeld, dat hij van hooren zeggen heeft, dat de Drusen jeneigd zouden. zijn vrede te sluiten, dodi dat hij geenerlei officieele mededeeling. te dien aanzien heeft ontvangen. Volgens berichten uit Beiroet is de delega te der Drusen van den Libanon, die naar de Djebel-Drusen was gegaan om te trachten den weg tot een vrede te banen, teruggekeerd met de volgende voorwaarden: le. terugroe- ping van den Franschen gouverneur kapitein Carbillet, wiens optreden aanleiding was tot het conflict ;<-2e. het recht voor de Djebel- Drusen zelf den nieuwen gouverneur te kie- zen3e. amnestic en het recht om alle wape- nen te behouden; 4e. een-constitutie. Ofschoon niet aille Djebel-Drusen deze voorwaarden hebben aangenomen, gelooft de delegatie dat zij tot een overeenkomst kunnen leiden. De delegatie werd door ge neraal Sarrail te Beiroet ontvangen, die daarop last gaf de Drusen, die te Damascus en elders gevangen werden gehouden, in vrij- heid te stellen Deze begaven zich daarop naar Beiroet om den generaal dank te zeg gen en keerden vervolgens naar hum land te- rug. De vijandelijkheden zijn thans gestaakt. Alleen deed een groep van 400 Drusen nog een aanval op de spoorlijm tusschen Damas cus en Deraa; zij werd echter door vliegtui gen verdreven. De Drusen hebben 40 Fransche soldaten vrijgelaten, die zij gevangen genomen had- den. De berichten als zouden Bedouienen- stammen in opstand zijn gekomen en Sene- galeezen aan het muiten zijn geslagen, zijn geheel en al onjuist. Te Jerusalem zijn in de laatste dagen be richten ontvangen over de vrees voor politie ke onrust in Damascus, Uit Beiroet werden tien gepamtserde auto's naar Damascus gc- zonden. DE BELGISCHE SCHULD AAN AMERIKA. De „Evening Standard" verneemt, dat de Vereenigde Staten voornemens zijn Belgie een gunstige regeling voor zijn scihulden toe te staan. De Amerikaansehe minister van financien Mellon, die. te Plymouth (in den staat Vermont) een bespreking had met Coo- lidge, zal daarop bij den president aandrin- gen. In elk geval staat het echter yast, dat, indien deze regeling wordt toegestaan, de re geering der Vereenigde Staten bekend zal ma- ken, dat Frankrijk en Italie niet op een der gelijke behandeling kunnen rekenen, daar voor Belgie een uitzdndering wordt gemaakt. De Brusselsche „Soir" meent, in strijd met de meeste telegrammen aan de Engelsche pers, te kunnen mslden, dat de onderhande lingen met de Vereenigde Staten nopens cle schulden, wel verre van op het doode punt te zijn gekomen, tot een goed einde schijnen te zullen komen. Als Coolidge de in beginsel vastgestelde schikkingen goedkeurt, kan men zeggen, dat Belgie de voorwaarden zal ver- krijgen, die zijn afwgcvaardigden verdedigd liebben. De conferentie komt va;idaag weer bijeen; naar verwacht wordt, zal men dan tot een definitieve regeling komen. De Belgische ge- delegeerden verstrekken Zaterdag. DE FRANSCHE SCH U L D E'N K WE ST IE In een interview met hetfinancial News" heeft de Fxamsche minister van financien Cailiaux het Fransche stamdpunt ten aanzien der schuildenkwestie uiteengezet. In samen- hang daarmede betoogde - Cailiaux, dat Briand1 geen officieele opdracht heeft ontvan gen de kwestie der schulden- in Louden te be- spreken en dit dan ook niet heeft gedaan. Echter heeft hij een aantal politieke en financieele autoriteiten o-ntmo-et en in het verloop van niet-officieele bespreki-n-gen de Britsche opvatting over de srimldenkwcstie vernom-en, die -de bespreking in een nieuwe officieele conferentie over het schiuden-pro- bleem zeer gunstig zal beiinivloeden. Briand heeft aan Cailla-ux m-edegedeeld, dat diens bezoek in Lo-nden bijzondier zou worden toegejuicht. Om deze reden zall Cail iaux binnen zeer korten tijd naar Louden gaan, doch niet om er een diplomatieke con ferentie te hou-deo. Zijn bezoek heeft veel meer ten doel, ten eerste zich kllaarheid te verscha-ffen over die Engelsche opvattirig ten aanzian der schuldenkwestie en voorts om zijn eigan bloedv-erwanten een bezoek te brengen. Edhter zal Cailiaux vermoedtelij-k ook van -de gelegenheid gebruik maken om met leiden-dte staatsliedfen en vooraanstaande personen der city in contact te komen. Cail la-ux legde er speciaal n-adruk op, dat de Bel- gisch - Amerikaa nseh e schuldeu-ouderhan-de- lingen in geen opzicht op het Fransche standpunt invloed zullem uitoefenen en even- min op de toekomstige Fransch-Amerikaan- sche schuldenregelin-g. Vender betoogde hij, dat het een groote font is, aan te nemen, dat de sdhuldenkwestie voor Framkrijk doorslag- gevend is voor de geheele orienteering der Fransche politick en n-eemt zij geen a-l'les overheerschende plaa-ts in onder de proble men, die de Fransche regeerin-g bezig houden. EEN PERSBOND DER KLEINE ENTENTE. Te Sinaja is op uitnoodiging van het Roe- meensche persbureau een conferentie gehou den der pers van Tsjechoslowakije, Joegosla- vie en Roemenie. Eenparig werd besloten tot stichting van een persbond der Kleine En tente, die zal samenwerken ter behartiging van ae politieke, economisch en sociale belan- gen der betrokken landen en ook ter bevorde- ring van den vrede. PUITSCHLAND EN DE VOL- KENBOND. E'it Berlijn wordt vernomen, dat men al- daar verwacht, dat Duitschland niet slechts de uitnoodiging, in de Fransche nota neerge- leg<J, zal aannemen, doch ook binnenkort het verzoek tot toelatingtot den Volkenboad zal indienen. DREIGENDE ZEELIEDENSTAKING IN ENGELAND. Nadat Zaterdag in de Londensche voor- stad Poplar een demonstratie van 2500 ma- trozen en stokers van de koopvaardij werd gehouden, verluidt thans, dat een staking onder matrozen dreigt uit te breken, daar de ze verontwaardigd zijn omdat Havelock Wil son en andere leiders van hun bond de loons- verlaging met 1 per maand hebben aan- vaard zonder de leden te raadplegen. Havelock Wilson spreekt evenwel het ge rucht tegen als zouden reeds hier en daar stakingen zijn uitgebroken. Hij verklaarde dat eenige matrozen, die geen plaats konden vinden, onder invloed van communisten ver- geefs getracht hebben hun kameraden tot sta king over te halen. Verder wordt gemeld, dat besprekingen gaande zijn noperts een fusie van den bond van matrozen en stokers met dien van het bedienend personeel. DREIGENDE METSELAARSSTAKING IN DE VEREENIGDE STATEN. De veertigduizend leden tellende bond van metselaars in de Vereenigde Staten heeft be kend gemaakt, dat hij bereid staat tot onmid- dellijke proclamatie eener algemeene staking tot steun van de stakende metselaars in Washington, MWii, Chicago en New-York UITSLUITING IN DE BOHEEMSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. De arbeiders in de Boheemsthe textielbe- drijven hadden een loonsverhooging van 20 pet. gevraagd. De werkgeversbond heeft de zen eisch met 212 tegen 120 stemmen afgewe- zen en tegen 29 dezer de uitsluiting geprocla- meerd, waarbij on-geveer 47000 man betrok-* ken zijn. EEN VLAAMSCHE BETOOGING. Zondagmiddag heeft te Aalst (Belgie) een profestbetooging plaats gehad tegen de ontheffing van zijn functie van den loco-bur- gemeester Van op den Bosch, een fronter, die op 11 Juli j.l. (den Guldensporendag) de na- tionale vlag van het stadhuis vervangen had door de wit en gele met den leeuw van Vlaan- deren Ongeveer 3000 betoogers trokken heden door de straten van de stad. Zij voerden op- schriften met zich mee als: „Wij zijn soli- dair met Van op den Bosch", „Vlamingen vraagt niet om uw rechten. neemt ze." Alles hep in de beste orde af. Er was wei- nig publiek op straat. De optocht eindigde met een openluchtvergadering, waarop alle sprekers een „Vlaamsch Vaderland" eischten. CONFLICT IN DE BULGAARSCIIE TABAKSINDUSTRIE. Ingevolge een besluit der werkgevers in de Bulgaarsche tabaksindustrie zullen de loonen met 10 pet. worden verlaagd. Dientengevolge is in de groote Bulgaarsche tabakscentra een staking uitgebroken. De minister van binnen- landsche zaken heeft getracht te bemiddelen. doch de werkgevers verklaarden van de loons- verlaging niet te kunnen afzien. EEN CHOLERA-EPIDEMIE TE SJANGHAI. Via Berlijn wordt gemeld, dat te Shanghai een cholera-epidemie heerscht. Er zouden reeds meer dan 500 gevallen zijn geconsta- tecrd, van welke 25 met doodelijken afloon. EEN CONFLICT BIJ HET KATHOLIEK VLAAMSCH STUDENTENVERBOND. Op initiatief van het Katholiek Vlaamschc Stucfentenverbond had een groep van Vlaam- sche Studentenvereenigingen besloten tegen het eind dezer maand in de a-bdij van Ton- gerloo een eucharistisch con-gres van Vlaam- sche studenten bijeen te roepen. Professor Dosfel en Wies Moens zoudien er het woord voeren. De bisschoppelijke autoriteiten verzetten zich tegen de medewerking van deze twee sorekers, die vier jaren geleden wegens acti- visme veroordeeld werden. De studenten weigerden-echter in hun pro- gramma eenige veranderin-g aan te brengen, waarop de bisschoppelijke" autoriteiten het congres hebben verboden. HET ZIONISTENCONGRES TE WEENEN. Het Veerti-en-die Zionistencongres te Wee- n-en is gisier begonnen met een plechtige ver- welkomiingsbijeenkomst. Heden zal het eigen- lijke con-gres eerst aanvangen. Het totaa-1- aan-tal congressisten bedraagt 6000, waar- van 300 gedelegeerden en 55 permanente bestuu-rderen. Een 6-00-ta-l is special uit Pa- lestiha gekomen-. Het aantal inter-nationa-le persvertegen- woor-digers bedraagt 300. MOESTAFA KEMAL'S GESCHEIDEN VROUW. Latifeh Hanoem, de gescheiden vrouw van Moestafa Kemal Pacha, den president der Turksche republiek, heeft aan een verslagge- ver van de „People" een interview toegestaan Naar haar meening gaat het bij de schei- ding van haar man om een analoog geval als bij de echtscheiding tusschen keizer Napoleon en diens eerste vrouw, keizerin Josephine. Evenals deze laatste heeft ook zij alles ge daan, wat in haar vermogen was, om haar man te helpen zijn ambities voor zichzelf en zijn volk te verwezenlijken. Haar huwelijk met hem heeft zijn verdere carriere in den weg gestaan en daarom heeft Kemal haar opgeofferd, zooals eenmaal Josephine door Napoleon is opgeofferd. Het is niet haar bedoeling, zich daarover te beklagen. Zij is volkomen tevreden, indien zij door deze scheiding tot zijn geluk kan bij- dragen. Het is haar onbekend, door wien haar man tot de opvatting is gdbracht, dat hij zich om der wille van zijn carriere van haar moet laten scheiden. Een zaak staat evenwel vast en dat is, dat zij niet aan een gt- broken hart zal sterven, doch dat zij integen- deel met alle macht aan de voortzetting harer eigen carriere zal arbeiden. Voor een ziek hart bestaat geen beter geneesmiddel dan wer- ken en al wat zij aan arbeid kan presteeren zal zij voor haar land en haar sekse in de weegschaal werpen. GENERAAL LUDENDOFF TE SCHNEIDEMuHL. Generaal Ludendorff b-lijft voortgaan zijn eens zoo beroemd-en na-am met eigen hand af te takelen en zichzelf steeds meer te maken tot een ridder van de droevige figuur. Thans weer vestigt de „groote generaal van den Miinchener Biirgerkeller, de man van de blauwe bril", zooals de „Vorwarts" hem noemt, de aandacht op zich door zijn bezoek aan het optantenkamp te Schnenidemuhl, waar hij den uit Polen gekomen Duitschers, die toch al niet in al te rooskleurige stem ming zijn, een hartig woordje heeft toege- spro-ken, waarvan de „Voss. Zt." scherp schrijft: „Niemand zail het verwonderen, dat de generaal, die steeds de verantwoordelijk- heid op anderen schuift, de „vloekbeladen re- volutie" en de „onbekwaamheid van de mi litaire autorfteiten in Posen en elders" aan- sprakelijk stelt voor het verlies va-n Duitsch land in het oosten, ofschoon hij, zooals be kend is, de ontwerper van cle heillooze Polen- politiek in den oorlog was". Opvallender ech ter acht het blad de aanvallen, welke de ge neraal rich-t aan het adres- van de door Duitsch-nationalen beheerschte rijkaregeering en haar door rijkspresident Hindenburg goecl- gekcurde polifiek. Zoo heeft generaal Luden-dorff o. m. ge- zegd, dat het zwart-rood-goud weer nieuwe schande bij de oucle schuld heeft gevoegd. De schande van Scneidemuhl moet in dte ge- schiedenis voortleven als teeken van den diepgevallen toestand, zooals Duitschland tot dusver niet bereikte. In Berlijn slaapt iedereen, de gezant Rauscher is met verlof, de Duitschc rijksdag ncemt jammerlijke be- sluiten, dc Pruisischc landdag doet alsof dit alles hem niets aangaat. Maar, men maakt zich te Berlijn gereed voor hetvieren van de grondwetfeesten. Voor de bannelingen wordt niets gedaan, tegen Polen geen daad. Dc Bannat's krijgen geld, dc vijand krijgt gold, het Diiitsche bedrijfs-leven helpt de Jo- den, maar voor martelaren van het Duitschc bloed en den Duitschen stam is geen geld. Een regeering, die dc krachten van het volk tct steun wil krijgen, moet in plaats van de overal heerschende stinkende corruptie de moreele staatsidee zetten. In plaats van de zwart-rood-gouden gewelddheerschappij der Joden en een den godsd'ienst misbruikende politieke macht moet d-e heerschappij van het vclk of de heerschappij voor liet volk ko men. De heer Stresemann moet gezegd hebben, dat wij ons alles moeten laten welgevallen, omdat wij weerloos zijn. Vloek allereerst over diegenen, die ons weerloos maakten, in plaats van te vechten. Dat echter dit woord Herdenking yan het 50-jarig bestaan van het Witte Kruis. BLOEMiiCDRSO op Donderdag 24 September 1925, DAMES en HEEREN die deel willen nemen aan het BLOEMENCORSO geliaven zich ten spoedigste in verbinding te stellen met het Bureau van „ALCMARIA" V.V.V., Waaggebouw alhier, alwaar inliehtingen zijn te verkrijgen (912 en 2 tot 5 uur). gezegd is, is wel buiten twijfel, want het klopt geheel met het inzicht van, dien man en van het departement van buiten-landsche zaken, dat ik reeds in den oorlog als het min- derwaardigste van de vele minderwaardige bestuureapparaten te Berlijn moest leeren kennen. De „Vorwarfs" vraagt zich af, of niet <fc aanbidders van het ancien regiem een gevoel van schSamte krij-gen bij de gedachte, dat deze Ludendorff eens met vrijwel onbeperkte machtsvolkomenheid over de weermacht en het vaderland te beschikken had. Een man met zulk een beperkte kennis, met zulk een gebrek aan politiek inzicht, heeft jarenlang als de heros van de „Duitsche vaderlandsche partij" kunnen gelden „De democratic laat den grooten man nu maar p-raten. Hij is ongevaarlijk en blameert met zijn aanvallen op de Duitsch-nationale regeering en de republikeinsche kleuren in de eerste plaats zichzelf. En daaraan valt niet veel meer te blameeren". HET VRIJDENKERSCONGRES TE PARIJS. Het internationaal vrijdenkerscongres te Parijs heeft een motie aangenomen, waarbij het facisme in Italie veroordeeld wordt, en heeft voorts besloten, een telegram te zenden aan den Poolschen premier, waarbij wordt aangedrongen op een meer volledige vrijheid van gedachte in godsdienstige, politieke en sociale aangelegenheden, en, tegelijk met een zoo uitgebeid mogelijke amnestie, afschaF fing van de doodstraf voor politieke ver- grijpen wordt gevraagd DE STAKING BIJ DE BANKEN TE PARIJS. De nationale raad der stakende bankbe- dienden heeft besloten een delegatie te zenden naar de verschillende parlementaire leiders met de vraag om van de regeering de onmid- dellijke bijeenroeping der Kamers te eischen. Een dergelijke onverwachte buitensporige eisch zou een uiting van grootheidswaan lij- ken, zegt het Hbld., maar hij is in den grond een bedreiging, die chantage is. De stakers zijn van oordeel en willen doen aannemen dat, daar de staking de operaties voor de huidige leening, waarvan het crediet van Frdnkrijk afhangt, zou kunnen desorganisee- ren, de volksvertegenwoordiging tusschen beide moet komen om de directeuren tot toe- geven te dwingen. Een dergelijke wending in de houding der stakers is in staat de sym pathies der openbare meening van hen te ver- vreemden en de regering te verplichten den directeuren te veroorloven doeltreffender te strijden om de staking te breken. DE ENGELSCHE MANOEUVRES. De Engelsche regeering heeft een uitnoodi ging gericht tot de Nederlaudsche regeering om de Engelsche manoeuvres te doen bijwo- nen door een Nederlandsch officier. Hiervoor is bestemd de luitenant-lcolonel van den Generalen Straf jhr. W. Roell, hoofd van de tweede afdeeling van het departement van oorlog, die begin September benoemd is tot commandant van het 6e reg. veld-artille- rie. Overste Roell zal tegen 18 September zich naar Engeland begeven. EEN TYPHOON IN JAPAN. Een tyfoon heeft gister boven Osaka, Kyo to en omgeving gewoed. Volgens een Reuter-bericht is veel schade toegebracht aan de telefoon- en tele- graaflijnen. Te Osaka en Kyoto zijn honder den telefonen defect. Duizenden huizen in de laaggelegen wijken van Osaka staan onder water. Het water van alle rivieren is buiten- sporig gewassen, doch er is nog geen over- strooming ontstaan. De schade "aan de spoor- wegen en de scheepvaart is gering. FABRIEKSBRAND. Te Kothen (Anhalt) is een groote vatenfa- briek volkomen in de asch gelegd. Behalve alle gebouwen en machines werden 8000 ce- mentvaten een prooi der vlammen. De brand wordt toegeschreven aan boos opzet en zou uit wraak zijn gesticht. EE N MOO R D GE SCH IEDE NIS. In de villa van dten bekenden fil-mregisseur in het Groenie Wou-d bij Berlijn had Zater- dagavond een Russische huisknecht, tijdens de a-fwezigheid van zijn patroon, zijn meisje, -dat hem naar 'zij-n wooing had vergezeld, in- zijn ka-mer doodgesclioten. De moordenaa-r had het lij'k tot gister verboden kunnen lioudeu. Een andere hnisfenecht, die de hou ding va-n zij-n collega zeer v-erdacht vond, poogdie n-u in de kamer va-n den Rus binnen te driirugen, waarop deze zich verschanste na te h-ebben verklaard, dat hij ie-dereen, die h«n poogde te bena-cjeren, neerschieten zo-u. De tweede hoisknecht waarsdiuwde nu de poli tic. Een g-root aantal agenten begaf zich naar de woning. Twee a-genten, die paimtsers di'oegen, klo-pten op de deur van de kamer van den knecht en noodigden hem uit zich *3 ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1