DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Centrum-Hdtel. No. 19 i Honderd zeven en twintigste Jaarcrans 1925. Abonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieyen franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Herras. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3,'Bedactie No. 33. 19 AUGUSTUS. Buitenland Dit nummeT Ecsfa T u1t hvee bladen. WOENSBAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE TOESTAND IN CHINA. De toestand aan het havenfront verbetert geleidelijk, naar uit Shanghai wordt gemeld, dat de koelies der werven voor het grootste deel het werk hervat hebben. Het rninisterie voor verkeerswezen te Pe king heeft de plaatselijke postautoriteiten gemachtigd den stakers een loonsverhooging aar. te bieden, doch de stakers hebben dit aanbod van de hand gewezen. Aan de jong- ste ambtenaren, die met 20 dollar per maand beginnen, is 35 dollar aangeboden, doch zij eischen 5214 dollar. De autoriteiten hebben bet publiek verzocht geen gebruik te maken van de brievenbussen maar naar het postkan- toor te gaan voor hun poststukken. De Chineesche autoriteiten hebben regelen vastgesteld nopens de kustvaart. Hierbij wor- den de stoomschepen van alle nationaliteiten behalve Britsche en Japansche gemachtigd iusschen de verschillende havens te varen mits Hongkong niet wordt aangedaan. Alle stoomschepen, die de haven binnenkomen, zullen worden onderworpen aan een onder zoek door posten van den „anit-imperialisti- schen bond". De uitvoer van levensmiddelen en andere grondstoffen uit districten in het binnenland is verboden. Vernomen wordt, dat de Britsche regeering dit beschouwt als gelijkstaande met een oor- logsverklaring. Op een geheime vergadering van een aan- tal vakvereenigingen te Shanghai is besloten zich af te scheiden van den Algemeenen Bond van Arbeid, Onderwijs en Handel. Dit besluit hahgt samen met de beweerde verduistering van stakingfondsen door leiders van genoem- den algemeenen bond. DE STRIJD IN MAROKKO Painleve had een onder ho ud met Petain, die naar Marokko terugkeert en verklaarde aan de pers, datPetain, Lyautey en Naulin een definitief plan hebben vasgesteld voor offen- sieve operaties, waarvan de voorbereidingen thans voltooid worden. Alle middelend zul len bijeengebracht worden om het aanstaande offensief zoo vlug en zoo doeltreffend moge- lij'k te maken, alsmede zoodanig, dat hpt zoo weinig mogelijk menschenlevens kost. Hij besloot met te zeggen, dat ondanks de ver- moeienissen van den zwaren veldtocht, hei moreel der troepen prachtig is en dat zij vol vertrouwen zijn. Overal heeft men weer het overwich op den tegenstander gekregen. Generaal Primo de Rivera is Maandag- avond uit Marokko te Algesiras aangekomen. Transportschepen komen naar Algiers voor de overbenging van versterkingen naar Afri- ka. Er worden troepen verwacht uit Madrid, Sevilla en andere militaire centra. Maarschalk Petain zal op 20 Augustus te Algesiras Primo de Rivera ontmoeten, ter be- spreking van de samenwerking der Fransche -en Spaansche troepen. Maarschalk Petain is gisteravond vertrok- ken en gaat heden te Marseille scheep naar Marokko Gemeld wordt, dat Petain het groOtkruis voor millitaire verdienste heeft ontvangen. Het probieem van de vluchtelingen uit de Spaansche zone baart opnieuw zorg te Tan- ger, waar bijna 6000 der ongelukkigen ver- toeven, meerendeeis vrouwen en kinderen. Ve- len hunner beproeven in den laatsten tijd naar hun dorpen terug te keeren. Maar zij moesten, tegengehouden door Spaansche schildwachten, onverrichtei'zake terugkeeren. Als zij tot het regenseizoen te Tanger blijven, bestaat er groot gevaar voor het uitbreken van een epidemie onder de zwaar beproefde menschen. Het bestuur van Tanger kan hen wegens geldgebrek niet bijstaan en de eenige hulp, aan hen verleend, geschiedt door mid- del van vrijwillige bijdragen. Er is evenwel alleen maar geld om 900 van hen te onderhouden, terwijl aan 2000 in het geheel vcedselkaarten versterkt kunnen wor den. f Volgens de jongste berichten blijft de Fransche aa-nval op het front dier Tsoels zich zeer gunstig ontwikkelen. De vijand schijnt plaatselijfcen tegenstand te willen voorberei- den, doch katm zich niet tegen het oprukken der vier Fraosche colonnes verzetten. Het bevel over den middensector is opge- dragen aan generaal Marty. Volgens berichten uit Parijs zulilen de Fransche strijdkrachten in Marokko einde dezer maand 100 bataillons bedragen waar van zich 72 aan het front en 28 in de reser ve zullen bevinden. Volgens de Communistische „Humanite" zal een commissie van onderzoek, uit arbei- ders bestaande, zich naar Marokko begeven. De uit kleurlingen bestaande infanterie uit het Duitsche bezette gebied1 wordt naar Ma rokko overgebracht. CAILLAUX TOCH NAAR LONDEN? Reuter verneemt, dat thans verwacht wordt, dat Caillaux Zondag naar Londen zal komen en dat hij Maandag besprekingen zal begin nen met de Britsche regeering nopens de Fransche schulden. Vernomen wordt, dat Churchill, die in het land is, naar Londen zal komen om Caillaux te ontmoeten. Uit Hongkong wordt gemeld, dat een twee- de bespreking heeft plaats gehad tusschen de# Engelschen consul-generaal en den Chi- nee'schen commiss,?ris j/oor buitenlandsche zaken over ce verdediging van het Engelsche gebied.* Men kon niet tot overeenstemming komen, daar de consul verlangde, dat de Britsche kolonie door gewapende buitenland sche vrijwilljeers zou word«n bewaakt. tervviil de commissaris wenschte, dat alleen de Chi neesche politie het recht zou hebben wapens te dragen. POLEN EN DE VOLKENBOND. Naar uit Parijs gemeld wordt, vraagt Po- len toelating tot den Raad van den Volken bond als permanent lid wanneer Duitschland dit voosrecht krijgt. Frankrijk zal dit ver- zoek steunen, waarvan de inwilliging van de algemeene vergadering van den Volkenbond afhangt. De Fransche diplomatic heeft de ver schillende regeeringen dienaangaande ge- polst. De Italiaansche is er voor evenals de Spaansche, maar de Britsche heeft uitdrukke- l'ijk voorbehoud gemaakt. De andere neutralen toonen weinig haast om te antwoorden of stellen andere candida- turen. Zij stellen zed's een. algeheele reorga- nisatie van den Raad voor. DE SCHULDEN VAN BELGIe AAN DE VEREENIODE STATEN. Inzake de kwestie van de schulden van Belgie is een accoord verkregem, naar uit Washington wordt gemeld. BEZUINIGING IN ENGELAND. Officieel wordt volgens het Hbld. het ge- rucht tegengesproken. als zou de Engelsche admiraliteit voornemens zijn, de loonen der marinematrozen met 15 pet. te verminderen. Bovendien wordt er op gewezen, dat een der- gelijk besluit slechts door het geheele kabi- net zou kunnen worden genomen. De bezuinigingscommissie voor marine, leger en luchtvaart, onder voorzitterschap van Colwyn, is met haar werkzaamheden *be- gonnen. Blijkbaar is men thans zoowel bij de marine, als op het departement van oorlog overtuigd van de noodzakelijkheid van bezui- nigingen. EEN GESCHIL BIJGELEGD. Het geschil tusschen de Italiaansche en de Afghaansche regeering wegens den moord op den Italiaanschen ingenieur Piperno is na langduige onderhandelingen, gecompliceerd door de moeilijke en langzame verbindingen, op minnelijke wijze opgelost. De ondemiinis- ter van buitenlandsche zaken van Afghanis tan heeft* aan de Italiaansche legatie te Ka- toel de verontschuldigingen zijner regeering aangeboden en medegedeeld, dat de regeering het hoofd der politie tc Kaboel heeft afgezet Hij overharidigde 6000 pond sterling in goud, i.i welk bedrag de losprijs begrepen is. DE VERKIEZINGEN TE BERLIJN. De permanente commissie van den Pruisi- schen Landdag ontving gister de besluiten van de sub-commissie betreffende de d;oor- voering van de verkiezingen voor den ge- meenteraad van Berlijn en de verkiezingen voor de districtsvergadering van de gemeente Berlijn. Onder protest van de communisten kwam men overeen, dat de verkiezingen over- eenkomstig het regeeringsvoorstel op 15 Oc tober zullen nlaats hebben. HET ZIONISTEN-CONGRES TE WEENEN. De plechtige openingszittijig van bet XlVde Zionlstencongres stond gistermiddag in leveindig contrast tot de, op win ding in de straten van het centrum der stad, zegt de Tel. In de d'iplomaten-loge zaten de gezanten en andere diplomatieke' vertegenwoordigers van Engeiland, de Vereenigde Staten, Duitschland en vele andere staten. De voorzitter, dr. Weizmann, opende het congres met een begroeting van de vertegen woordigers der Oostajirijksche regeering, den polizei-prasidemt Schober, wien het congres een ovatie bracht, de vertegenwoordigers van Engelamd en andere officieele vertegenwoor digers. Toen hij het aaindeel van lord Bal four in de Palestina-kwestie memoreerde, verhieven de aanwezigen zich van hun ze- tels en braken in bijvalsbetuigingeni uit, wel- ke niet schenen te willen eindigen. Daarna gaf de voorzitter van het Execu- tief Comite, Nachum Sokolof, eem uiteenzet- ting van de o-ntwikkeling van Pakstina se- dert het jongste congres. Hij wees op het feit, dat thans een dubbel zoo groote Jood- sche bevolking in Palestima aanwezig is en dat maandelijks eenige duizenden emigran- ten zich in het land vestigen. Hij Wees voorts op de vorderingejh, op landbouwgebied ge maakt en" deed ten slotte een beroep op de offervaardigheid der Jo den. Na hem bracht de Oostenrijksche minister d!i". Resch de hartelijkste wenschen van de Oostenrijksche regeering over. Hij moemde het Zionistische werk een groot en belang- rijk werk, niet alleen voor het Joodsche volk, maar voor alle volkeren der aarde. Na een begroetingstoespraak door den voorzitter der Weensche Joodsche gemeente, verzocht de president van den Oostenrijk- scben Zionistenbond, dr. Jacob Ehrlich, het congres, het zoo beschaafde Oostenrijksche volk niet te willen beoordeekin naar de uit- spattingen van enkele misleide slecht-inge- lichte lieden. y Ten slotte fai'eld de opperrabbijn van Wee- nen, dr. Chajes, een lezing over het Zionisme als wereldprobleem. waarna de vergadering onder het zingen van het Joodsche nationale lied Hatikwah gesloten werd. Te voren had gisterochtend, im> verband1 met de relletjes, het Executief Comite van het Congres vergaderd en besloten het pro- gramma van het congres ongewijzigd af te werken. Van een verkorting van dten duur van het congres kan geen sprake zijn, zoo- dat het volgens het vastgcsteldc programma tot 27 dezer zal duren. De bladen te Weenen hebben van Zionisti sche zijde de niededeeling gekregen, dat men aanvankelijk gerekend had op de komst van ongeveer 30j0O0 gasten. Na de jongste inci dental bedraagt dij aantal nauwelijks 10.000. Naar het „Wiener Journal" meldt, zijn tij- dens de opstootjes te Weenen, de kooplieden Tobias en BenjaminBiirger, uit Antwerpen, die naar het Zionisten-Congres waren geko- men, uitgescholden en afgeranseld. Toen zij in den auto wilden wegrijden, werden schoten op hen gelost. Beiden liepen verschillende verwondingen op. Van de anti-semitische opstootjes te Wee nen, geeft de „Times" een uitvoerige beschrij- ving. Maandagavond, den dag van de openings- zitting van het Zionistische congres, begon het met een anti-semietische betooging, die bet Weensche grauw als een welkome ge- legenheid beschouwde voor het maken van herrie. De politie bemoeide zich met het ge- val, en deed een charge, waarbij een aantal personen werd gewond. Een betooging der Haken-Kretizler op den Freiheits platz, ge- richt tegen het congres, was reeds vroeger op den dag door de politie verboden, die het plein liet afzetten. Tegen zeven uur, begon- nen troepjes jongelui van 18 tot 25 jaar zich te verzamelen in de buurt van het verboden terrein, waarbij zij herhaaldelijk poogden het politie-cordon te verbreken. De atuoriteiten hadden aan de bladen een manifest ter plaatsing toegezonden, waarin zij op de welgezinde burgers een beroep de- den om die punten te vermijden, waar wan- ordelijkheden dreigden, maar dit was te Iaat gekomen om resultaten op te leveren. Twee der bedoelde pu-nten bevonden zich in het centrum der stad, en worden omstreeks_ ze ven uur door honderden arbeiders gepas- seerd. Velen dezer werden medegesleept door de menigte toen de bereden politie chargeerde. De eerste ernstige botsing had plaats om kwart voor acht, toen een krachtige poging werd gedaan om het politie-cordon te ver breken. De agenten, die tot nu toe hun uiter- ste geduld hadden getoond, waren genood- zaakt ter zelfverdediging hun sabels te trek- ken. Een hagelbui van steenen daalde eeni ge minuten lang op hen neer, waardoof en- kelen werden gewond. Tegen de talrijke me nigte konden zij weinig uitrichten, en konden dan ook maar enkele arrestaties worden ver- richt. Tegen 8 uur slaagde de menigte er in het cordon te doorbreken. Een half dozijn bereden agenten werden door een troep van vele duizenden personen een eindweegs langs de Ring-strasse achtervolgd, voordat er ver sterkingen kwamen, die de achtervolgers tot staan brachten. Na de charges verzamelden de oproerlingen zich in de zijstraten waar geen politie was. Zij hielden zich daar onledig met het doen van aanvallen op rijtuigen en taxi's die zij met steenen bombardeerden. Dit spel- letje beviel hun zoo goed, dat het meer en meer algemeen werd, totdat ten slotte ook de tramwagens in het betrokkan stadsgedeel- te er aan moesten gelooven, waarin men naar Joden zocht. Het door den politiepresi- dent beloofde „strenge optreden" schijnt ge heel achterwege te blijven, evenals trouwens de door dr. Jerzabek, den voorzitter van den Antisemietisichen Bond, gegarandeerde „kalmte", indien de betooging werd toege- staan. Tegen 11 uur was de orde nagenoeg her- steld. Er waren toen 80 persoinen gearres- teerd. Op velen hunner vond men revolvers en boksijzers. De heele Weensche politiemacht, 6000 man, was gemobMiseerd voor de bescherming van het Coirngres voordat de relletjes begen- nen, maar men had alle moeilijkheden kun nen voorkomen door de heele betooging tij- dig te verbieden. De bruggen over de Dcmiau naar Leopold- stadt, de Weensche Joden wijk, worden scherp bewaakt. Een Wolffberichf nopens de ongeregldhe- den van Maandagavond meldam nog, dat er 21 politiemannen werden gewond, waarvan velen door mes&teken. Ook 15 dionstpaarden hadden messteken gekregen. Onder de ca. 130 aangehoudtenen bevin den zich ook veile Rijks-Duitschers, die zich in de omgevimg van Weenen hebben geves- tigd. De gearresteerden werden door de po litie onmiddellijk tot 8 a 10 dagen arrest veroordeeld, d'e buitenlanders onder hen zul len na uitzitting huroner straf onverwijld uit het land worden gezet. DE BANKBEDIENDENSTAKING TE PARIJS. De Unie van arbeiders-syndicaten te Mar seille, heeft, naar de „Matin" meldt, besloten, de stakende bankbeambten te steunen, door morgen een algemeene staking van 24* uur te proclameeren. Trampersoneei, havenarbei- ders, werklieden in gas- en electrioiteitsbedrij- ven en gemeentepersoneel zal aan de sympa- thie-staking deeinemen. De bankstaking te Parijs hreidt zich nog steeds uit en de stakefs schij'nen vastbesloten het nog zeer langen tijd vol te houden. De staking te Parijs omvat 23.000 employe's. Daar verscheidenc bankdirecteuren hun sta- kenclen employe's een schrijven hebben doen toekomen, -waarin zij dezen hun ontslag ge- ven, beschouwen de stakCrs zich thans als werkloos, waardoor zij recht zouden krijgen op uitkeering. Het stakingscomite zal deze kwestie met minister Durafour gaan bespre- ken en hoopt een gunstig antwoord op het verzoek om werkloosheidsuitkeering te krij gen. NOODLOTTIGE TARIEVENSTRIJD. Terwijl in Hongarije thans reeds millioenen klio's abrikozen vernietigd of als varkensvoer gebezigd worden, daar geen afAtgebied voor hen is te vinden en ze dientengevolge tot verrotting zijn gedoemd, bestaat er alle kans, dat een gelijksoortig onheil dit land zal treffen ten aanzien der druiven, uien, aardappelen en vele andere soorten fruit en groenten. De oorzaak hiervan is, dat Oosten- rijk in het belang van zijn eigen land- en tuinbouw scherpe invoerbeperkingen hand- haaft en deze niet zal opheffen, voordat Hon- gaije de inkomende rechten op Oostenrijksche fabrikanren, speciaal leder, papier en textiel- goederen vermindert. Het gevolg van dezen tarievenstrijd is, dat de Hongaarsche landbouwer en landbouwar- beider enorm hooge prijzen voor alle soorten kleedingstukken moet betalen en daarenboven dit jaar niet in de gelegenheid is het gewel- dige oogstsurplus naar het dichtbijzijnde Weenen te verkoopen. Circa 3500 ton meloe- nen en 4000 ton pruimen liggen thans te verrotten. Van den abrikozenoogst is reeds tachtig procent waardeloos geworden. EEN MOORD-AFFAIRE IN TURKIJE. Door het onafhankelijk tribunaal te An gora is besloten, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de doodsoorzaak van Rechard pacha, den lijfarts van den vroe- geren sultan Mehemed VI. De ex-sultan wordt er van beschuidigd hem in 1923 te hebben vermoord of door een ander doen ver- moorden. Rechard pacha werd destijdS met een schotwonde in het hoofd gevonden in de villa Magnolie, waar de ex-sultan woont. Het spreekt van zelf, dat allerlei vermoedens werden geopperd. De justitie stelde een on derzoek in, dat echter niet tot een resultaat leidde. Door de doktoren werd een verklaring afgegeven, dat Rechard pacha zelfmoord had gepleegd. Uit de omgeving van den ex- sultan wordt gemeld, dat deze bij het Itali aansche gouvernement tegen het hernieuw- de onderzoek protest heeft aangeteekend. Hij beschouwt dit tweede onderzoek als een be- leediging, de Italiaansche justitie aangedaan, die destijds de zaak reeds heeft onderzocht. De kemalistische regeering zou de uitleve- ring van den ex-sultan moaten vragen, opdat deze zich kan verantwoorden voor de mis- daad, waarvan hij wordt beschuidigd. Het gerucht loopt, dat ook de Italiaansche regee ring opdracht zou hebben gegeven, de in- structie te heropenen. NOODLOTTIGE HOTELBRAND. Gisteren is een deel van het bjew Atlantic hotel in de Ocean Avenue te Long Branch (New Yersey) alhier door het vuur verwoest. Hierbij zijn twee brandweerlieden en een zes- tienjarig meisje verbrand. Twee andere brandwachts en twee vrouwen liepen verwon dingen op, terwijl de 600 gasten door den rook genoodzaakt waren, hun kamers in den haast te verlaten. KONSTANTINOPEL CENTRUM VAN BALKAN-CONFERENTIES? Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken Rentis aan den Turkschen gezant te Alhene heeft voorgesteld, Konstantinopel tot permanente conferentie-plaats te bestemmen voor de vre- delievende bespreking van de best, ande kwes- ties door gedelegeerden der Balkan-staten. „VERDEDIGINGSCORPSEN" DER ANTHRACIET-ARBEIDERS. De mijnwerkers te Ammanford (Wales), waar onlangs ernstige botsingen hebben plaats gehad tusschen stakers en politie, heb ben besloten tot de vorming van een „verde- digingscorps", en verzochten aan andere districten, in het anthraciet-gebied, hetzelfdfi te doen. Hun leiders verklaren, dat deze maatregel niet bedoeld is tegen de politie, doch het uitvloeisel van de bedreigingen wel- ke door de fascisten tegen Cook zijn geuit. KRUISEN TER WAARSCHUWING. De gouverneur van den staat Ohio (V. S.) streeft er ernstig naar het aantal motor-onge- lukken in zijn gebied zoo veel mogelijk te be- perken cn de rijders tot grooter voorzichtig- heid aan te manen. Langs alle groote wegen door den geheelen staat vindt men witte kruisen staan, w^elke de plek aanduiden, waar motorrijders zijn verongelukt. Vooral bij scherpe bochten worden de kilometervi'eters door de witte kruisen er aan herinnerd, dat op die plaats een of meer van hun collega's het leven hebben gelaten, en dat zij dus voor- zichtig moeten rijden, indien zij er prijs op sellen, dat ook te hunner nagedachtenis niet zulk een wit kruis moet worden opgericht. EEN GEHEELE REDACTIE ONT- SLAGEN. Nadat reeds het personeel bij de tot het Stinnes-concern behoorende „Deutsche All- gem. Zeitung" was ingekrompen, is thans de geheele redaetie den dienst opgezegd. Aan het techinische personeel is aangezegd, dat dit tegen 1 October a.s. zal worden ontsla- gen. De Frankfurter Nachrichten", die eveneens tot het Stinnes-concern behoort, blijft bestaan en zal worden overgenomen door een consortium, dat in nauwe relatie met de Deutsch-Volkische partij staat. MET SOCIALISTENCONGRFS TE PARIJS. Het congres der socialistische partij heeft met algemeene sfemmen een motie aangeno- men, waarin de koioniale credieten afgewe- zen worden. 1 let verwierp het verzoek der af- Reeds ZATERDAG, den eersten kermis- dag*, treden de artisten op, wier namen van de groote biljetten bekend zijn (WILLY DERBY, BLACK AND WHITE en HARRY WOODWARD). Zondags MATINEE ran half 5 tot half 7. BESPREEKT VROEGTIJDIG PLAATS. gescheiden commiunisten om zich -bij de par tij te kuinmen aansluiten. Het congres keerde zich tegen een ont- ruiming van Marokko, doch drong aan op het spocdig si in ten van den vrede met er- kenniinig van de onafhainkelijkheid der Riffs. Het besloot echter dat de socialisten tegen de aanvuillende credieten voor Marokko zul len stemmen. Het congres heeft voorts een resolutic- Bluni aangenomem, die zeker een rechtstreek- scbe uitwei king zal hebben op het lot van het ministerie-Paiuleve. Het heeft n.l. besloten, dat de socialistische partij moet weigeren het huidige kabinet te steunen. Dientengevolge zal Paiileve op de gematigdem moeten steunen of aftreden. Het congres heeft, een crisis voorziend, de voorwaarden geformuleerd, op welke het een ander burgerlijk rninisterie der linkerzijde zal steunen. Deze voorwaarden beteekeneo een terugkeer tot de politick van Iienriot va« strijd tegen die gematigden en de rechterzijde. De kwestie eener eventneele deelneming aan het bewind werd in negatievem zin be- slist, daar de socialisten een verwamng moeten vermijden, welke zou voortvloeien uit de samenwerking met andere partij en. Opgemerkt dient te worden, dat het be sluit met via- vijfde der stemmen genomen werd. De rechterzijde vertegenwoardigt al- dus slechts een vijfde der partij. De vraag blijft, of deze minderheid een scheuring zal wenschen en een afzonderlijke partij 4zal vor- men. Het congres verklaarde zich eveneens te gen de kiesrechthervorming, welke de radi- calen eischen, die voorstanders zijn vani de arrondissementsgewijze verkiezing. Er werd evenwel aan toegevoegd, dat de partij deze hervorming zou aanvaarden, als de evenre- dige vertegenwoordiging werd1 afgeschaft. Een Havas-bericht meldt nog, dat bet voorstel-Blum tegen deelneming aan regee ring 2210 stemmen kreeg en de motie-Renau- del, voor deelneming aan de regeering, 559. In de aangenomen resolutie inzake Marok ko wordt volgens een B. T. A.-berieht alle verantwoordeilijfcheid1 voor die Marokkaansche aangelegenheid afgewezen. Geeischt wordt openbare diplomaitie om zoo spoedig mogelijk vrede te verkrijgen onder erkenning vani de onafhdnkelijkheid van het Rifgebied door Spanje en toekenning eener grenswijziging aan het Rifgebied om dit toe te staan zich van levensmiddelen te voorzien, terwijl ge- vraagd wordt, dat zoodra de vrede geteekend is het verdrag gewaarborgd zal worden door den Volkenbond. In de motie wordt er aan toegevoegd, dat de soc. parlementsleden de credieten voor de .brigandage collinial" moeten verwerpen en zich moeten verzetten tegen de oproepen tot desertie doOr die bo's- jewieken uitgevaardigd en dat de socialisti sche partij zich verzet tegen de ontruiming van Marokko, die voor de beschaving een gevaarlijker stand van zaken zou seheppen clan de status quo. DE GEARRESTEERDE EX-MINISTER BENICKZKY. De verzoekeo, ingediend door den gear resteerden Hongaarschen ex-minisfei* Me- niczky, om hem tegen borgstelling in vrij- heid te stellen, zijn door den Senaat van het Gerechtshof afgewezen, daar gevaar voor ontvluchting aanwezig geacht wordt. De slotzitting is op 2 September vastgesteld. HET EINDE VAN I EN DRUSEN- i OPSTAND. De onderhandelingen tusschen de Fran- schen en de Drusenvolksstammen hebben ge- leid tot opheffing van het beleg van de citadel van Soeweida, waar sedert een maand het Fransche garnizoen van circa 200* man zich staande hield. Het bevrijde garnizoen is op marsch naar Damaskus gegaan en door een ander garnizoen vervangen. De gouverneur van den Djebel-Drusen, ka- pitein Carbillet, die zich bij de volksstammen zoo gehaat had gemaakt, is vervangen door Reynaut. j EEN COMMUNISTISCHE FLATER De communistische partij in Engeland heeft aan de Labour Party en aan het alge meen vakverbond brieven gezonden, waarin zij aandringt op het uitvaardigen van een manifest om leger en vloot aan haar zijde te krijgen. De qommunisten hebben daarmee bliikbaar een ernstigen flater begaan, zegt net Hbl., want alle vooraanstaande leiders der arbei ders veroordeelen dezen stap. Clynes verklaarde, dat er geen gevaar voor bestaat, dat de arbeiders zich door deze communistische frases zullen laten beinvloe- den. De Engelsche arbeider is verstandig ge- noeg om te begrijpen dat hij zelf kan aan- geven in welke ridhting de staat dient te wor den geleid, daar 90 pet. van de kiezers arbei ders zijn, zeide Clynes. Bovendien weten de arbeiders zeer goed, dat iedere klassendicta- tuur of revolutionnaire actie den staat zou ruineeren en dat de minstgegoeden daaron- der het meest zouden lijden. De waarnemende voorzitter van het alge- ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1