AlKmaarsche Gourant Kermis en A!ooho!gebruik Sluitingsuuf Kermis, cafe's, enz, FEUlLLETolT De Eeisgenoote. a a No. 194 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, Woensdag 19 Augustus. Als SLU1T1NGSUUR voor de kermis, cafe's en andere inrichlingen is vastgesteld: van 22 tot en met 27 Augustus 1925 tot des nachts 1 uur en van 28 tot en met 30 Augustus 1925 tot des nachts 2 uur. DE COMMISSAR1S VAN POL1TIE te ALKMAAR maakt bekend. dat fijdens de kermis van 22 tot en met 30 Augustus 1925 slechts voor een beperkt aantal straatorgels of straatmuziekcorpsen ver- gunning zal worden verleend. Kunstenmakers, acrobaten, dierenver- tooningen, straatzangers, boeienkoningen, degenslikkers, enz. enz., worden BESL1ST NIET op den openfjaren weg TOEGE- LATEN. Verder wordt de aandacht ge- vestigd op de bepaling in de ARBEIDS- WET, betrekkelijk JEUGDIGE PERSO- NEN, die luidt: Een jeugdig persoon mag geen arbeid verrichten, bestaande in gevaarlijke kunst- verrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtingen voor zoover dit gevaar oplevert. (De wet verstaat onder jeugdige personen, zoowel jongens als meisjes be- neden 18 jaar.) Drankmisbruik is een ergerlijk kwaad; laten de gebruikers van alcoholhoudende dranken hieraan denken en tijdens de ker- misdagen er ook vooral voor zorgen, dat drankmisbruik voorkomen wordt. Wan- neer in dezen de vergunning- en verlof- houders krachtig meewerken kan veel el- lende worden voorkomen en zal ook de kermis kunnen zijn een ordelijk tijdperk zonder dat het aan anderen aanstoot geeft. De Commissaris van Politie verwarht daarom, dat geen drankmisbruik zal voor komen en een ieder, waarop deze inhoud betrekking heeft, zal medewerken tot hand- having van orde en bewaren van een goe- den geest. FroYiaeiaal Nietiws UIT GROOTSCHERMER. Ze zijn weer voorbij, de drie drukke bazar- dagen. Groot is het aantal bezoekers geweest. Meer dan duizend erutreebewijzen zijini ver- kocht, zoodat gerust gesproken mag worden van een welgeslaagdte onderneming. Velen waxen nog geen week geleden erg .pessi- niistisch. Twee bazars binnen een jaar leek hun wel wat erg. Maar zc hebben ongelijk gehad. Het gestelde doel, de beidte vereenigin- gen G. S. V. en Chr. de Wet uit de sohuld te helpen, zal naar alle waarschijnlijkbeid wel bereikt worden. De sanienwerking was tip top. Voortduiremd waren dte ledein: van beide vereenigingen en de dames verkoopsters, die een meer, de ander minder, in actie om het geld1 aan het rotten te krijgen. 't Programma was zoo uitgehreid, d'at 't onmogelijk was, allies af te werfcen. Ook was't aantal bezoe kers soms zoo groot, dat er onmogelijk aan sommige, wat ruimte vereischendte wedlstrij- dten, begonnen kon worden: er waren niet ook maar eenige Mr. vrij te krijgen. Het aan tal inzenidingen was niet zoo groot als bet vorige jaar; maar toch waren er vooral uit Alkmapr verscheidene heel belangrijke in- zendingen. Narnen noemen gaat niet, er zouden er waarsdrijinllijk eenige vergeten worden, maar Alkmaar heeft dapper mede- geholpen Grootschermer uit de misere te helpen Dte opening Zaterdag was een evenement! Tegen 8 uur arriveerde op't dorp een groote boercnwagen, getrokken door een paar ste- vige knollen en voorafgegaan door den ge- meenteveldwachter te paard. Deze wagen, die schitterend versierd en van bank en voor- zien was, ging dte commisieleden stuk voor stuk ophalen en maakte d'aarna met zijn ge- wichtige last een tocht dtoor het dorp. Die tocht geleek wel een zegetocht. Al'e dorpsgeiraooten waren op dte been, het be- roemde bazarorkest ging voorop en af en toe vuurde dte voerman zijn paardjes even aan, zoodat er wat vlugger geredten werd en de wagen met de hooggedopte commiss-iele- lk denk echtgr, opperde Lecouiteux, dat sinds dien voorhistorischen tijd, Phyllis Bois- joli wel wat veranderd zal zijn! O, zij is veel grooter geworden, dat ben ik met je eens, maar in werkelijkheid is zij d\- tijd hetzelfde teere en vermakelijke schensel- tje geblevenEen verrukkeli'jk blond en rose, klein Japannertje, dat in dc small- oo°- spleten van een danseresje uit Outasnaro de oogappels van een door Greuze gescliil- derd meisje heeftzoo'n zeldzaam kunri- voorwerpjc poppet je of beeldje dat men bang is te breken en tevens zoo'n mooi ge- lukkig diertje, waarvan je veel houdt en dat zich in het daglicht en in de warmte geluk- kig voelt. Zij is voor mij altijd mijn klein, dwaas kameraadje van vroegerHoe wil je nu dat ik in haar een huwbaar meisje zie? Inwendig voegde Kerjean hieraan toe: Hoe wil je nu dat ik in jou een echtge- noot voor haar zie? En plotseling sclieen de gedachte aan een huwelijk tusschen Roro Lecouiteux en de kleine Phil hem, van welken kant hij de zaak ook bekeek, zoo iets ongerijmds, dat hij vroo- lijk en ongedwongen begon te lachen, met dien 1„Bizuth is de naam, die op zekere scho- len wordt gegeven aan eerste-jaars leerlin- gen. ffen ffofsefn'fl en bofsencf z'n weg vervolgde. De bank, waarop de zwaarste commissieleden gezeten warern, begaf zich, zoodat enkele led'en in een benarde positie geraakten en er versterking gehaald moest worden in den vorm van een-paar stoven. De dlameslteden der commissie beleefden ook eenige aaigstige oogenblikken. Tegen half 9 werd boor den ingang van den bazar hajt gehouden een trapje werd ac'hter dien boerenwagen ge- plaatst en statig stehreden; dte commissieledten, voorafgegaan door het hoofd der gemeente dte Kolfbaan binnen en zetten zich achter de met bloemen versierde bestmrrstafel. Nadat de eerewijn rondgediend was, nam dte voor- zitter van het Bazarcomite het woord, niet sender dan, nadat hij met den voorzittersha- mer (een bezem met biljartlaiken versierd) tot stilte gemaand had. In een redte, die het publiek menigmaal dteed schaterlaohen, zette hij dte beteekenis van het bazarvaandel uiteen en benoemde een der dames-commissieleden tot vaaindeldraagster. De eigenaar van den boerenwagen en de oudste bezoeber werden tot eereleden der commissie benomed. Daar- na werd1 een rond'gang over dten bazar ge houden en offreerdte dte burgemeester den le- den en eereleden der commissie dte eerste olie- bollen van den bazar. Na deze kleine versnapering begon het eigenlijke feest. Doodoopend1 was het d!ruk bij dte verschillende stand en verniaikelijkhe- den. Algemeen werd- de schiterende inizen- ding bewonderd van dten kweeker Gerbr. Kieft te Limmen, die zelf met zijn vrouw de bloemenstand in orde gemaakt had. Prachti- ge dahlia's in dte meest uiteenloopende soor- ten stondsen fraai geschikt dooreen met gla- dioien en mombretia's. Fleurig stonden de artistiek geschikte bloemenmanden, waaron- der een speciaal voor G. S. V., waarop te midden van vuurroode dahlia's een voetbal lag. Er werd: dien eersten avond reedfe druk gekocht, gevoetbald, spijkers geslagen en breekwaar-in „dte Vroolijke Keuken" klein gemaakt. t Cabaret-artistique zat doorloo- pendi vol, terwijl het radiohoekje van onzen hurgervader ieders belangstdliog trok. Zondag was t een drukke d'ag. Honderden en nog eens honderden waren naar hier ge trokken om feest te vieren. 't Programma voor de Zondag was feitelijk overladen, zoo dat het maar goed was, dat er voor dte mo derate wielerraces zich te wemig liefhebbers aangebodten haddten, zoodat deze wedstrijd geen voortgang kon hebben. De dames voor de wedstrijd in het haxdrijden met kinderwa- gens waren goed opgekomen. Ja, toen er een- maal een paar baantjes geredten waren, kwamen er nog meer liefhebsters, die toen echter afgewezen moesten worden. Dc laat- ste ritten waren heel spannend Doordat West-Graftdijk te laa-t opkwam, ging dte wedstrijd in *t touwtrekben tusschen Stompetoren, Middten-Beemster en Groot schermer. Hoewe'l de Grootschermers nog nooit aan d'en sport hadden dteeilgenomen, mocht het hun toch gelukken Midden-Beem- ster te verslaan. Stompetoren was echter veel sterker en werd overwinnaar. Aan die wecl- strijdcn was een optocht van enkele gemas- kerden voorafgegaan door 't gecostumeerde balorkest, gehouden, waarin wedterom de commissie in dezelfde versierde wagen van dten vorigen avond vervoerd werd. Tevens werden er nog enkele voetbal wettetrijden ge- houdten, waarvan die tusschen de commissie leden en de gemaskerdten veel iachlust ver- wekte. Voor „d'e drie Jantjes" weerden zich kranig! Dc pret werd tot diep in den nacht in den bazar voortgezet. Ongeveer 600 bezoe lcers waren de co-ntrole gepasseerd. Honder den fietsen stonden in dte rijwielstalling. De ballonwedstrijd's avonds ten 11 ure in den bazar gehouden was vooral een groot succes. Sommige bailors hidden het bizondter lang uit. Maandagmiddag werd begonnen met een ballonwedstrijd voor de schoolkindteren, die gedeeltelijk mislukte. Daarna volgden ver schillende belien digh e i cfs wedstrijdendie a'lile toesehouwers deden genieten. Tot laat in den nacht was het nog druk in dte tent van den bazar. Grootschermer heeft weer eens feest gevierd. UIT BERGEN. Door het verkeerd inzetten van een correc- tieregel is in het verslag over het concert to Bergen in ons vorig nummer een onduibe- lijkheid gekomen. Er moet staan: De uitvoerders mochten het gencegen smaken de kerk nagenoeg gehae! geyuld te zien en de bezoelcers zullen onge- twiheld zeer veel genoten- hebben van clen zang van mej. Veenenbos en den heer Van Kempcn in liederen en duetten en van het orgelspel des heeren Schaddelei, die wij hier voor't eerst in onze omgeving hoorden en een uitatekc-nd organist en accompagnateur bleek ie zijn. VAN TEXEL. Tot het innen van bijdragen voor de ge- jongen onweerstaanbaren, bijna nai'ven lach, die hem eigen was en waaraan zijn vrienden den naam gaven van„zijn iach van den oermensch." Nu goed, riep Lecouiteux. Maar wat is er kostelijker dan een kind-vrouwtje of zelfs een pop-vrouwtje? Hadt je me soms een intellectueele toegewenscht? De Morieeaus hebben mijn moeder aan mevrouw Davran- 9ay voorgesteld en die vond dadeiijk dat juf- frouw Boisjoli wel een geschikte vrouw voor mij zou zijn. En lieb je eenige reden om te liopen dat Phyllis thans dit oordeel van mevrouw je moeder deelt? Mijn hemel, waarde vriend, nog niet en mijn moeder was van ccrdeel dat in deze een groote mate van voorzichtigheid mijn gedrag moest leiden Ik weet dat ik geen, wat men noemt, verleidelijk man benen ik weet dat ik niet rijk ben Vijf en twintig duizend franc inkomen's jaars, wat is dat? Maar juffrouw Boisjoli" zelf bevjndt zich ei- genlijk in een tamelijk bijzonderen toestand. Wel neen Phyllis' moeder verdien- de blijkbaar als heel jonge, Engelsche onder- wijzeres, de hoogste achting en dat is even- eens het geval dat weet ik positief met Marcel Boisjoli, haar vader, die met bewon- derenswaardige toewijding de hoogst ve/dien- stelijke huisonderwijjcer was van Etienne Da- vrangay. Toen plotseling op Montjoie-la- Peupliere een epidemie uitbrak, kreeg de in- middels weduwnaar geworden arme man, die een dochtertje had op te voeden, diphteritis, waaraan hij, door het op te passen, kwam te overlijden De kleine Phillis was toen drie teisterde streken in ons land h'eeft zich" alhier een comite gevormd, waarvan de loco-Burge- meester, de heer R. P. Keijser Czn. voorzitter is, de heer C. Jonker secretaris en de heer N. Kelder, Penningmeester. Op de verschillende dorpen zijn sub-comite's gevormde die voor het aanbieden der inzamelingslijsten zullen zorgdragen. UIT STOMPETOREN. Voor de vacante betrekking van onderwij- zeres aan de openbare school alhier hebben zich 83 sollicitanten aangemeld. UIT AKERSLOOT. Tot tijdtelijk hoofd der O. L. school in het dorp is benoemd de here J. Buijs te Helder. Op initiatief van dten burgemeester is alhier aan het raadhuis een conferemtie ge houden met eenige ingezetemen uit dteze ge- meente met het doel om steun te verleenen aan de getroffenen van dte stormramp in het oosten van ons land. De commissie is samen- gesteld rait de heeren v. d. Heuvel, burge meester, Groot en Helder, wethouders, van Baaren, pastoor, de Vos, predikant, Zelden- rust, art, J. Berkhout, J. v. 't Hof Sr., Th. Schut Cz., leden van den raad en K. Meijne, J. P. Kraakman, Wb. Groot, C. Ploeger, J. Buur en J. H. Sander Sr. Door be commissie leden zal persoonlijk met lijsten worden rondgegaan. Oemengd JSieuws. DE MOORD TE OOSTERHOUT. Het Dgbil. v. N.-Br. meldlt het volgende over dien moord te Oosterhout. Zondag 9 Augustus vertrok dte 25-jarige dochter van een tuinman uit die Bouwling- straat te Oosterhout tar gelegenheid van. de Dongensche kermis per Tiets naar Dongen om daar haar familie een bezoek te brengen. Het meisje is daar echter niet geweest. Spoedig was haar vermissing bekend en de politie en de familie togen op onderzoek uit, zonder het verlangde resultaat. Zaterdag 15 Augustus vonden haar broe- ders, die het zoeken niet opgaven, het rijwiel hunner zuster in de bosschen langs den Rijenschen weg. Het rijwielplaatje was ver- dwenen. Door deze voimdst waren dte breeders zoo ontdaan, dat zij dien dag niet verder durfden zoeken. Zondagmorgen werd het onderzoek voort gezet en toen vonden dte mannen het lijk hun ger zuster in een greppel, bedekt met heide. Om den hails van het slachtoffer was een touw gesnoerd. Het lijk lag op een kwartier af stand van de plaats, waar den vorigen dag de fiets was gevondten, op een eenzame plaats in dte bosschen, welke als dte Honderd Bunder worden aangeduid. Haar taschje was geheel geledigdl Onmiddelijk werd dte politie met de vondst in kenmis gesteld, Het parket uit Breda was weldra ter plaatse om een onderzoek in te steillen. Van dteni dader is geen spoor te ontkennen. De officier van justitie bij de rechtbaok te Breda verzoekt een iedter die in staat is in- lichtingen te verstrekken betreffende de le- vensberooving van Wilhehnina Bosgoed, wtelke heeft plaats gehad te Oosterhout, ver- moedelijk in den namiddag van Zondag 9 Augustus j.l., alsmede een ieder die haar in den namiddag van dien dag of later heeft gezien of iinilichtingen kan verstrekken om- trent" personen met wie zij dten laatsten tijd omgang had, zich ten spoedigste te vervoe- gen bij den inspecteur van politie te Ooster hout, die met de leiding van het onderzoek belast is. DE MOORD OP DEN MAKELAAR BUSCH. Naar dte Tel. veriroeemt, is dte iustructie in de zaak tegen dten aannemer M., die verdac'ht wordt den koopmam Busch van het leven te hebben beroofd, thans gesloten. De zaak is naar die openbare terechtzitting verwezen en zal waarscbijnl'ijk half September bij de Am- sterdamsche rechtbaok in behandeliing komen A AN GEN A AM KINDERSPEL. Het is gebeurd in een der groote gemeen- ien van ons kolengebied. Daar woonde een heer, die als ieder ordentelijk mensch voor zip huwelijk van zijn aanstaande, brieven had ontvangen. Nogal veel blijkbaar. Als ieder normaal mensch had hij die iet- wat vergeten en ze opgeborgen en wel op een zoldter. De heer krijgt een paar kleine kinderen te logeeren, kindererj, die blijkbaar nog geen sch riftgeleerdten waxen Ze vonden de brieven waarvan ze den in houd niet beseften en besloteni, in het bezit van zooveei maternal zijnde. nu ook maar postbode te spelen. Ze ging en er mee de buurt af en deponeerden in iedere brievenbus er een. Het restaint moet ter comp'leteering van boven uit een raam op den hoed van een jaar en stond alleen op de wereld Me vrouw Davrangay nam haar voor goed tot zich en toen begon mijn oude vriendin haar pupil lief te hebben en te verwennen, zooals dc teederste. moeder-haar dochter, die haar't meesl liefheeft, zou iiefhebben en verwennen. Als Phyllis trouwt krijgt zij zeker geld van haar mee ten huwelijk Men zegt zelfs dat Mevrouw Davrangay, die na den dood van Etienne geen directe erfgenamen heeft, van plan is, haar geheele fortuin aan haar te vermaken Maar ik geloof dat die rnoge- lijkheid in het leven geroepen is om jouw liefcle barrg te maken! De voile stem van Kcrjean verfijnde zich tot een heel licbte ironic. Integendeel, amice, hernam Lecouiteux in vollen ernst. Phyllis Boisjoli is niet eeft van die jonge meisjes, die men trouwt als Griselidis, met een hemd van baai als eenige bezitting. Wees er van overtuigd dat't nooit in 't hoofd van Phyllis Boisjoli is opgeko men dat men maar een japon kan hebben of wel dat zoo'n japon van baai minder dan vijfhonderd franc zou kunnen kosten. Zij is opgevoed als een ionge prinses, aan wier gril- len steeds met liefde werd tegemoet gekomen, Ze kent de waarde van het geld totaal niet. Met een fortuin als dat, wat Mevrouw Da- vranpay van plan is haar na te laten, zou dit slechts een echt vrouwelijk en zeer bekoorlijk gebrek zijn.Maar st'el je voor dat ik Phyl lis met niet meer dan een- of tweemaal hon derd duizend franc trouwde en dat op een goed en dag mevrouw Davrancay, die aanleg heeft voor een beroerte, zonde" testament zou overlijden. Dat ?ou verschrikkelijk zijn! voorbl^anger zijin geworpeo. Toen kort er op slag op slag werd aange- beld door dte buren, die de open brieven na- tuurlijk ongelezem terug braclvten, besefte de getroffene pas den omvang van de ramp en kon hij de huilende bengeltjes alls gidteem, het restart der amoureuze correspondentie van zoolaog al her, sameindreggen. HET ADVIES VAN DEN LOONRAAD BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het hoofdbestuur van den Centi-alen bond van spoor- en tramwegpersoneel (neutralen bond) heeft in verband met het advies van den Loonraad den volgenden brief aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen gezonden: Naar aanleidmg van het advies, door den Loonraad aan uwe directie uitgebracht, ver- oorloven wij ons de volgende opmerkingen te maken. Wij kunnen ons in geen geval vereenigen met de verlaging van de ihaxima der loon- schalen 1, 2, 3, 3a 5, 6 en 8, temeer daar hier eene min of meer belangrijke verhooging van de hoogere loonschalen tegenover staat. Volgens onze meening zijn de financieele offers, welke in het algemeen reeds door het personeel zijn gebracht en welke vooral ruw in het leven der minstbedeelden hebben inge- grepen, van zoodanige beteekenis, dat er vol- op reden is te mogen verwachten dat verdere verlaging van inkomsten, van welk t drag ook, in elk geval achterwege zal blijven. Trouwens, voor de herziening van de thans geldende loonregeling werd toch uitgegaan van de gedachte; dat de aanwezige plooien dienden te worden gladgestreken. Het bereikte resultaat, belichaamd in het uwe directie ge zonden advies, lijkt ons echter een misluk- king, het aantal plooien is eerder vermeerderd dan verminderd. Voor het overgroote deel van het personeel geeft het advies vermindering van inkomsten, waarmede wij onmogelijk accoord kunnen gaan, vooral niet daar de bevorderingskansen van het personeel de laatste jaren belangriik zijn verminderd. Hoewel onze verlangens verder gaan, meenen wij, uitgaande van ons standpunt, dat de loonen zooveei mogelijk met die, inge- voerd met de loonregeling van 1921, moeten worden in overeenstemming gebracht, u te moeten voorsteilen de maximumloonen van de navolgende schalen voor loonklasse I als- nog vast te stellen als hierbij is aangegeven: schaal 1 1700, 2 1800, 3 1900, 3a 2000, 4 f 2100, 5 f 2300, 6 1900, 7 2600, 8 2800, 9 3100/ 10 3500 en schaal 11 3750. De uurloonen dienen hiermee in overeen stemming te worden gebracht. Boven dien verzoeken wij u voor de le hal- techefs en stationsopzichters een schaal 9a in te voeren, waarvoor een salaris ware vast te stellen, gelegen tusschen de maxima van de schalen 9 en 10, zooals deze hiervoren zijn aangegeven. •Een dergelijke indeeling zou in verband met de eischen, welke aan hen worden geste'd, alleszins gerechtvaardigd zijn. De door den loonraad voorgestelde over- gangsbepaliugen dienen o.i., indien door u het advies van dien raad wordt overgenomen, in elk geval zoo te worden vastgesteld, dat niemand van het thans in dienst zijnde perso neel de nadeelen van den gewijzigden aftrek zal ondervinden. Wij onthouden ons van een herhaling der door onze organisatie bij den loonraad inge- diende correcties, daar wij bereid zijn ons oorspronkelijk voorstel aan dien raad thans achterwege te laten, indien door uwe directie de loonen zouden worden overgenomen als door ons hierboven aangegeven. Echter handhaven wij ons standpunt, reeds eerder ontvouwd, met betrekking tot de vierde loonklasse. Gaarne zouden wij te zijner tijd in de ge legenheid worden gesteld, een en ander mon- deling toe te lichten. LEGAAT VOOR HET NEDERL. KANKE'RINSTITUUT. De heer J. G. A. N. de Vries, onlangs te 's-Graveihage overleden, heeft aan de ver- eeniging het Ntederl. Kankerinstituut een som van f 20.000 gelegateerd. WERKLOOZENKASSEN. De minister van arbeid, bandel en nijver- heid zegt in een omzendbriqf het volgende: Jndien in geval van werkloosheid of ver- goeding wordt uitgekeerd, wordt alleen dan uitkeering uit de kas verstrekt, indien dat loon cf die vergoeding minder bedraagt dan 70 pet. der gemiddelde dagelijksche verdien- ste, met dien verstande, dat het bedrag del" uitkeering, vermeerderd met het loon of de vergoeding, het maximumbedrag van 70 pet. der gemiddelde dagelijksche verdienste niet mac; overschrijden. Naar aanleiding van een onlangs voorge- f WIJ DRUKKEN UW f BEZOEKAANKONOIGIHGSKAARTEN VLUG EN N E T. I Arme Roro!'! Heel juist, om zoo iets krankzinnig verliefd te noemen!" Je krank- zinnigheid is eerder berekenend. Daar weerklonk weer zijn lach van den oer mensch. Uit mijn gezcgde „krankzinnig ver liefd", waarde vriend, moet jc niet besluiten dat ik heelemaal gek ben, protesteerde Le couiteux met een radheid, waardoor hij alle medeklinkers door elkaar gooide of inslikte. En ik verzeker je dat men in zoo'n zaak kan rcdeneeren en vooruitzien zonder er minder door verliefd te zijn. Er zijn hier jongelui, die juffrouw Boisjoli ongetwijfeld evenzeer bewonderen als iken die zich tot nu even- min aan haar hebben gedeclareerdhoe wel mevrouw Davran9ay weldra van hier vertrekt. Andere jongelui? Wie, bijvoorbeeld? Die kleine dokter Sorbier O, een aaraige ]ongen heel intelli gent, heel ernstig. 't Is ook wat!verder Fabrice de Mauve. De romanschrijver? Bij het hooren van dien bekenden, bijna be- roemden naam, had Kerjean zijn wenkbrau- wen gefronst. ten plotseling zag hij Fabrice de Mauve, die hij in de comedie en bij ge- meenschappelijke vrienden meermalen had ontmoet, in gedachte voor zich, die jonge, bijna fijne silliouet, waarin gratie en kracht tot uiting l.wamen en die, ten spijt van zijn zeer rnoderne avondkleeding, zoo merkwaar- dig geleek op die door Clouet en Dumoustier geteekende vechtersbazen aan't Fransche hof dat knappe, gevoelvolle ea toch maimeih- N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN y ZOON, VOORDAM C 9, ALKMAAR T y komen geval vestig ik er de aandacht op, dat, wanneer een lid eener werkloozenkas uitkee ring uit zijn werkloozenkas ontving en lata, al dan niet ingevolge een rechterlijke uit- spraak, van zijn werkgever nog loon of vet- goeding ontvangt over dagen, na zijn out- siag vallende, over welke hij uitkeering heeft genoten, bovenaangehaalde bepaling alsno<> toepasselijk moet worden \geacht en de ver- strekte uitkeeringen door het lid in dc werk loozenkas moet worden teruggestort. ALGEMEENE VERGADERING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal dit jaar op bijzonder doeltreffende wh'ze haar Algemeene Vergadericg houden, wan! deze Algemeene Vergadering zal op Dins- dag 8 September plaatsvinden aan boord van een der salonbooten van de Alkmaar Packet terwijl vanuit Amsterdam een boottocht zal worden gemaakt over het Y en iangs de Zaan Op de terugms zal het Staatbedrijf der A'r- hllerie-innchtingen te Hembrug ttorden be- 'rZ00daade leden en £eno°digden (want ook voor degenen, die nog niet bij deze nuttige Vereeniging zijn aangesloten, bestaat &e egenheid, voor zoover de plaatsruimte zulks zal toelaten, aan den tocht deel te ne- men) volop gelegenheid zullen hebben een lndruk te krijgen van het Havenbcdrijf te Amsterdam, de verschillende tahcen van in- dustne langs het Y en langs de Zaan oe]e- gen terwijl aan boord gelegenheid bestas tot het gebruiken van het noemmaal. tegen een telefoonpaal GEREDEN Dc familie Peters uit Amsterdam reedi gis- teren m twee auto's van de hoofdstad naar Maastricht. De voorste auto botete, door on- bekende oorzaak, bij Well met groote snel- heid tegen een boom. De schok was zoo he- vig, dat de motor tot in de carrosserie door dromg. De eigenaar, dte heer Peters, zat zelf aan het stuur. De tweede auto kon door tijdig stoppen een aanrijding voorkomen. De vier inzittenden van dten eersten wagen twee heerem en twee dames, werdten zwaar gewond naar het ziekenhuis te Gennep ge bracht. De dokter uit Well, dr. Siemens, ver- Jeende de eerste hulp. Een der dames is zeer ernstig gewonud; men vreest voor haar leven. HET DRAMA IN DE SPAARNDAM- MERSTRAAT TE AMSTERDAM. De instructie in de zaak tegen van D., die zijn vrouw en twee kinderen 'van het leven heeft beroofd. is, naar dte N. R. Ct. verneemt, thans gesloten. De openbare behandeling van de zaak zal waarschijnlijk 21 of 22 Septem ber voor de Amsterdamsche Rechtbank plaats vinden. KORTE BERICHTEN. De weduwe van K. P. C. de Bazel heeft diens schetsen, ontwerpen, teekeningen en jDlannen aan het rijk aangeboden ter plaat- sing in een toekomstig museum voor bouw- kunst. Het 2-jarig meisje van den heer H. te Bovenkerk is in de sloot voor de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Maandagmiddag heeft tusschen Sant- poort en Haarlem een autobus van den dienst Beverwijk-Haarlem een motorfietser aange- reden. Deze werd ernstig gewond. Bij het afgraven van een schot onder de gemeente Ritthem (Walchere) zijn twee oude zilveren Zeeuwsche munten gevonden. waarop resp. de jaargetallen 1694 en 1713 voorkomen. Maandagnacht is ingebroken in het klooster der Zusters te Ryckholt. Ongeveer f 500 een zilveren horloge en een zilveren krbontje zijn ontvreemd. ke gelaat, die goed gevormde lippen onder den goudblonden knevel, die zeegroene oogen met hun scherpen, vasthoudenden blik, welke goed waarnara en verleidtelijk wilde zijn en die cen glimlach werd, kinderlijk en innemend en die met al zijn zachtheid en charme toch iets onrustwekkends had, evenals sommige bewegingen en liefkoozingen van katten. Kerjean ontkende volstrekt niet het letter- kundige talent van Fabrice de Mauve, maar die verbitterde psychologie, pijnlijk en wreed tevens, die vooropgezette zucht om alles pri- mitief artistiek te willen zien, dat fijn uitge- sponnen en bijna ziekelijke sensualisme, die zenuwachtige taal, welke van uiterste verfij- ning overging naar uiterste ruwheid, met ge- zochte woorden, wijdsche beelden en ryth- men vol heimwee, prikkelden hem, met zijn ingeboren neiging naar een stevigef, gezon- der en ook harmonieuser opvatting van de kunst en van het leven. En wat hem van de moraliteit van den schrijver bekend was of wat hij daarvan giste, was hem nog minder sympathiek. Die ijdelheid, verzot op geldelifk voordeel en reclame, die indringerige en ge gekunstelde zucht om „er te komen" omkleed met de ietwat hooghartige sierlijkheid van een grooten-mijnheer-dichter, stootten zijn achterdochtige rechtschapenheid voor het hoofd, die misschien tot in het overdre- vene een vijand was van elke transactie, elk berekend handigheidje, dat succes of winstbejag tot doel had. Dat is een gevaarlijk heer, niet waar? zei Lecouiteux, aan wien de vluchtige ge- dachtenreflex in het gelaat van Kerjean niet was ontgaan. Een man voor de vrouwen! (W.oxxU yety$g& <c 3 s v*v V v s s N N N J}

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5