DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Motorsnelheidswedstrijden De naam Goudsblom op uwsiprenzakje HOTEL „T0ELAST". Orkest: Trio SLIER. Bezoebt de No. 197 ZATERDAG 22 AUGUSTUS. Vergrooting der Bad- en Zweminriehting. f een hoogstaande kwaliteit. Dff rtSMffer Besfe'af tilt 3 Ffa'den. Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. - Atoonnementsprijs Bij voornittoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam.C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Direcieur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Bijna geen dag gaat er voorbiji of de deur van onze redactiekamer gaat open om een of twee jeugdige straatreporters binnen te laten, die met veel ombaal komen vertellen, dat er een jongetje in het water heeft gelegen. Het ongeluk wordt dan als heel belangrijk voorgesteld, opdat't toch vooral maar in de courani zal komen. Maar bij onderzoek blijkt als gauw, dat het te water geraakte jongetje soms niet meer dan een paar natte voeten heeft gekregen en't is ook al eens voorgekomen, dat de een den an- der aan den kant van een vrij onschuldig slootje een duwtje had gegeven en dat zoowel redder als geredde naar de redactie togen, in de hoop samen het gebruikelijke honora rium van een kwartje in ontvangst te kimnen nemen. De ondervinding heeft ons genoodzaakt met te water gevallen jongetjes erg voorzich- tig te wezen. Elk aangebracht bericht wordt nauwkeurig onderzocht en de kwartjes-belooning wordt alleen nog maar uitgekeerd als het slachtoffer kopje onder geweest is. Het is wel opmerkelijk, dat er sindsdien veel minder jongetjes in het water hebben ge legen. maar toch is hun aantal nog wel zoo groot, dat wij er hier gaarnc even de aan- dacht op willen vestigen. Dat komt natuurlijk allereerst doordat jon- gens van zes tot twaalf jaar bij voorkeur bij het water spelen, hengelen of stekeltjes scheppen en, zoo eenigszins mogelijk op drij- vende balken of schuiten spelen. Maar het komt ook, omdat Alkmaar een stad aan het kanaal is, die bovendien met zijn talrijke grachten en grachtjes de jeugd volop gelegenheid biedt te water te vallen en in het allerergste geval te verdrinken. Dit laatste behoort gelukkig tot de zeld- zaamheden, want het slachtoffer wordt in negen van de tien gevallen bijtijds ontdekt en door zijn vriendjes of met behulp van groote- ren weer op het droge geholpen. Hij komt dan zooals de geijkte term daarvoor luidt met den schrik en een nat pak vrij. Maar toch blijkt in de meeste gevallen, dat de te water geraakte niet zwemmen kon en het dus slechts aan de hulp van anderen heeft te danken dat hij gered werd. Waar het ongeluk onopgemerkt bleef, heeft reeds menig knaapje zijn onvcorzichtig spel met den dood moeten bekoopen. Dit brengt en in waterrijke steden meer dan elders weer de vraag naar voren, waarom er in ons land nog zoo betrekkelijk weinig aan de zwemsport gedaan wordt. Talrijke jongens van een paar turven hoog weten precies hoe zij een bat moeten trappen om een goal te kunnen maken, maar als zij in het water vallen zinken zij als bak steenen, omdat zij niet zwemmen kunnen. En toch is de watersport gezond, verfriseht het lichaam, staalt de spieren en geeft elken jongen de zekerheid zich in tijcl van nood zelf te kunnen redden. Toch is het een opmerkenswaardig en ge lukkig verschijnsel, dat de zwemsport zich in de laatste jaren meer dan vroeger gaat ont- wikkelen. En het beste kan dit hier ter stede gecon- stateerd worden in de Alkmaarsche bad- en zweminrichting, die in haar veertigjarig be- staan voor de tweede maal te klein voor den toevloed van zwemmers en baders is gebie- ken. De heer H. J. Vonk, die vanaf de oprich- ung bestuurslid en sedert een twintigtal jaren voorzitter van deze zoo nutige vereeni- ging is, deelde ons mede, dat er reeds vele jaren plannen tot afdoende verbetering ziin overwogen. xv,Mfn heeft zelfs aan de overzijde van den Westerweg een bad- en zweminrichting wil len oprrchten, die dan haar water utt de Hoevervaart zou betrekken. Maar dergelijke plannen waren te bezwa- rend en te kostbaar en er is daarom in 1923 tot een uitbreiding van de bestaande inrich ting besloten Deze werd toen voor drie-vierde deel ver- meuwd en vergroot, zoodat ze een viif-en- veertigtal kleedkamertjes kon bevatten. Het bestuur, dat met de exploitatie geen win-st maakt, zag geen kans de kosten &van uitbreiding te betalen. De gemeente heeft het geld evenwel voor- geschoten, zoodat thans rente en aflossing moeten betaald' worden tot de schuld <?e- delgd is -.,a Jaarlijks betaalt de gemeente een goede f. 300 aan rente-garantie en bij de verstrek- king van het laatste voorschot heeft zij de Alkmaarsche bad- en zweminrichting voor de kapitale som van 1 in bezit gekregen. Is de schuld gedelgd, dan krijgt de vereeni- ging het recht het gebouw voor hetzelfde be- d rag weer terug te koopen. Het zal de groote vraag zijn of het zoover ooit zal komen, want andernraal blijkt een verbouwing noodzakelijk, waarvan de ver- eenigmg de kosten met zal kunnen draeen. Zij brengt het tot rente en aflossing, maar wanneer in eenig jaar een mindere ontvangst geboekt wordt, zal ook dit niet ten vo-lle be taald kunnen worden. De exploitatie valt niet mee en1 eiseht, voornamelijk door de salarissen van een man- udijken en een vrouwelijke badmeester, bene- vens van een assistent en bovendien door on- derhoud van de bestaande inrichting, belang- rijke bedragen. Nadat in diverse bestuursvergaderingen de noodzakelijkheid van uitbreiding was be- sproken, heeft de architect, de heer Leguit, zich aan het werk gezet en ddarvoor ae noo- dige plannen ontworpen. De teekeniingen welke hij ons kon toonen en die in dfen loop van dit jaar tot uitvoe- ring zouden moeten komen zijn nog slechts voorloopige ontwerpen omdat nog geensziins vast staat of dte plannen diet te kostbaar zullen worden en of zij door mede- werking van R'ijk en Gemeente uitvoerbaar zullen zijn. Het is zeker, dat de scheepsvaairt in het Kanaal niet gedoogt de inrichting breeder te maken zoodat de noodizakelijke vergrooting uitsluitend in de lengte moet gezocht wor' den. Het voorloopige plan is het bestaande ge bouw aan de rechterzijde langer te maken, zoodat men dan in het z.g.n. Groentje te- recht komt dat afgegraven zou moeten wor den waarover ailleen het Rijik te beslissen heeft. Aain de andere zijde zou men de inrichting dan in gemeente-water kunnen verlengen waarbij rekening gehouden wordt met de uit- monding van de Singelgracht naast de IJzerfabriek en de bezwaren die de haven- meester voor de scheepvaart mocht opperen, De z.g.n. koffiekamer zou dan verdwijnen, en het aantal kleedkamertjes bij -een verlen- ging van een 30 tal meters van 45 tot 70 vermeerdcrd worden, waarbij overigens, met behoud van den springtoren, naar een zoo eenvoudig mogelijke inrichting gestreefd wordt, Hoeweil een andere plaats voor de inrich ting b.v. bij den kop van het z.g.n. eilandje verre te verkiezan zou zijn, zou een dergelijk plan zooveel kosten met zich brengen, dat alleen aan vergrooting en ver betering van het bestaande kan gedacht worden. De badmeester, die uit dagelijksche erva- ring de bezwaren van den besfaanden toe- stand kent, heeft ons vervolgens ter plaatse aangetoond wat er z. i. met de tegenwoordige inrichting zal moeten gebeuren. Voor uitbreiding maar de zijde van het Groentje gevo-elt hij niets, niet alleen omdat hier bij Noordenwind het water wel eens minder helder kan zijn maar ook omdat het afgegraven terrein de vergrooting noodeloos kostbaar zou maken. Hij bepleitte de wenschelijikheid1 de inrich ting naar de stadszijde een 30-tal meters te verlengen, waarbij z. i. nog voldoende reke ning met de uitmonding der Singelgracht wordt gehouden waaruit het vuil omdat yeelal in Den Helder gespuid wordt toch in Noordelijke riohting zal verdwijnen. De badmeester stelt prijs op behoud van de z.g.n. koffiekamer, maar achtte den mid- densteiger, die de bassins i-n de lengte scheidt, overbodig. De dwarse steiger moet z. i. behouden blijven en het aantal kleedkamertjes tot 75 vergroot worden.' De toeloop van zwemlustigen is tegan- woordig zoo* groot dat alle kleedkamertjes meer dan bezet zijn en verschillende abonne's genoodzaakt zijn van hetzeilfd'e hokje gebruik te maken. Jongens of meisjes laten; zich gemakkelij- ker bij elkaar stoppen dan grootere bezoekers en zoo blijkt elken dag weer duidelijk dat d£ inrichting voor het sportlievendc Alkmaar van dezen tijd veel te klein is. Naar de zijde van het Groentje, waar het water minder bruikbaar is, zag dte badmees ter gaarne een groote gemeenschappelijke kleedruimte gebouwd, waar op bijzonder warme dagen als na schooltijd meer dan honderd jongens j>f meisjes tegelijk hun zwembad komen nemen een zestigtal kin- derem gelegenheid voor uit- en aankleeden kan worden gegeven. Als dat! eenmaal tot stand is gekomen, een viertal douches zijn aangebracht, en het ba sin voldoende ruimte ook voor polo-spel blij'ft biedten, achtte de badmeester de ergste bezwaren grootendeels overwoninen Dan zal Alkmaar een inrichting bezitten, die zeker niet te groot is, maar die meer dan tot dusverre gelegenheid1 zal bieden een ge- zonde en nuttige sport te beoefenen. Bedenkt men dat, naast een achthonderd- tal geregeldte bezoekers, elke week een groot aantal minvermogenden kosteloos van het ■zwembad gebruik maakt, dan mag zeker ge- constateerd worden, dat de noodzakelijke vergrooting van deze inrichtiing ook de volks- gezondheid in belangrijke mate ten goede zal komen. Buitenland is I een waarhorg ilnf. do inliontl is: DE STRIJD IN MAROKKO. De laatste berichten bevestigen de Fran- sche overwinning in het gebied der Tsoels. Deze overwinning zou den Franschen twee dooden en 20 gewonden hebben gekost. De luchtstrijdkrachten hebben bij het succes een belangrijke rol gespeeld. Aan het Westelijk front wijken de opstandelingen. Volgens officieele berichten uit Tetuan heb ben de Riffi met kanonnen, geweren en mi- trailleurs het vuur geopend op Alhucemas, van waar dit krachtig werd beantwoord. Hier- bij zijn eenige stukken geschut van de aanval- lers buiten werking gesteld. Aan Spaansche zijde zouden twintig dooden zijn. Het vuur van den vijand heeft weinig schade op het eiland aangericht. Spaansche oorlogsschepen hebben zich naar Alhucemas begeven. AMERIKA VERLANGT BETALING. Volgens een te Berlijn ontvangen telegram uit New-York zouden Frankrijk eD Italie van de Amerikaansche regeering bericht hebben ontvangen, dat het verkrijgen van' verdere leeningen afhangt van een regeling der schul- den. In officieele kringen te Washington ver- luidt, dat dte regeering besloten zou hebben, Frankrijk tot een regeling te dwingen door het stopzetten der credieten. EEN NIEUWE ROTOR-VINDING. Volgens berichten uit technische vakkrin- gen te Berlijn is ingenieur S. J. Savonyi erin geslaagd een nieuw rotortype te construeeren, waarbij geen hulpkracht noodig is, om het Magnuseffect te verkrijgen. Het nuttig effect van den nieuwen rotor moet overeenkomen met een drijfkracht, die tweemaal zoo groot is dan de windkracht. Wordt evenwel ook hulpkracht gebruikt, dan heeft dit een ver- hooging van de natuurlijke drijfkracht ten gevolge. Het nieuwe type moet beduidend beter zijn dan het Flettnertype. TEGEN DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN ENGELAND. De „Daily Mall" weet mede te deelen, dat de Britsche minister van binnenlandsche za- ken besloten heeft, met spoed et<n speciaal politiecorps te recruteeren, als niaatregel voor de bescherming van het publiek tegen het op- treden van woelige cocmmunistische elemen- ten. HET NIEUWSTE OP HET GEBIED VAN VERNIETIGING. De uitvinder van den doodenden straal, dr. Scott, heeft het Amerikaansche ministerie van Marine verzocht, aldus de „Pester Lloyd" hem een oud slagschip of een vliegtuig ter beschikkiing te stellen ten eindte aan de kust van Californie te experimenteeren. De uit vinder beweert thans in staat te zijn al het leven op de aarde, in de zee en in de lucht in een omtrek met een straal van 20 mijl on- middellijk te vernietigen en alle draadlooze stations in dat gebied onbruikbaar te maken. Verder oorlogsschepen op een afstand van minstens tien mijlen te kunnen vernietigen, vliegtuigen op ied'ere hoogte naar beneden te halen en fortificaties op grooten afstand te verwoesten. Hij beweert voorts, dat hij met zijn nieuwe stralen reeds gaten in stalen pantserplaten van twee duim dik boorde en dieren op een afstand van twee mijl doodde. EEN BOD VQOR WEMBLEY. Naar de „Daily News" mededeelt, heeft Harry Bay, M. P. en theaterd'irecteur, aan het tentoonstellingsbestuur van Wembley voorgesteld, de geheele tentoonstelling, met inbegrip van de opstallen, over te nemen. Voor het geval het bestuur niet alles zou wil len verkoopen, zal hij een bod doen op de amusementsafdeeling alleen. Mr. Bay heeft dit bod nam ens een machtig financieel concern gedaan. Hij is van mee- ning, dat de publieke vermakelijkheden zeer wel met winst kunnen worden g'eexploiteerd, doch in een voortzetting van "de eigenlijke tentoonstelling ziet hij, uit een commercieel oogpunt, geen heil. De plannbn van het syndicaat schijnen reeds geheel uitgewerkt te zijn, doch men wenscht hieraan nog geen ruchtbaarheid te geven. TSJECHO-SLOWAKIJE EN HET VATICAAN. De herderlijke brief der Tsjechische R. K aartsbisschoppen en bisschoppen, die j-i Zondag van de kansels is voorgelezen, en waarin een verklaring wordt gegeven van het vertrek van den pauselijken nuntius Mar- maggi, is thans gepubliceerd. Men herinnert zich, dat deze in verband met -de Huss-vie- ring, opdracht kreeg naar Rome te vertrek- lcen. In den brief wordt er op gewezen, dat aan de viering van Huss als voorganger der her- vor'ming de/ hcogste vertegenwoordigers van het staatsgezag officieel hebben deelgenomen. Reeds bij ,de bespreking van de wet op de Huss-viering jtad het Vaticaan er op gewe zen, dat door deze- officieele jaarlijksche Huss-vieringen de ineerderheid der katholieke bevolkingen van alle landen en ook de Heili- ge Stoel zelf vcortdurend beleedigd zouclen worden. De brief wijst er verder op, dat in Tsjecho- Slowakije niet, zooals in de clnliggende lan den, een ccnccrdaat met den Paus bestaal, waardoor de verhouding tusschen Kerk en Staat is vastgelegd. Door de hoogste Tsjechi sche autoriteiten wordt, gaat de brief verder, de bovennatuurlijke openbaring ontkend en de katholieke kerk voor een inferieure vorm vac Christendom gehouden. Daarentegen wordt de hervorming als een bron van vrijheid en voor- uitgang beschouwd. De Tsjechische katholie- ken willen zich dit alles echter niet laten sug- gereeren, zelfs niet via de figuur Huss, wiens litteraire en nationale verdiensten zij erken nen. De linksche Tsjechische pers betreurt dit manifest der bisschoppen, vooral waar het zich blijkbaar richt tegen president Masaryk, wiens verdraagzaamheid bekend is. De „Na- rodny Listy" wijst er op, dat het manifest in tegenspraak is met de politick van verzoening waardoor de katholieke volkspartij groot is geworden. Een ander blad merkt op, dat de katholieke volkspartij deel uitmaakt van de regeering en haar goedkeuring heeft gehecht aan de in- voering der officieele jaarlijksche Huss-vie ring. Het episcopaat zou, meent dit blad, goed doen dit democratisch voorbeeld te vol- gen. De „Cesko Slovo" en de „Narodny Osvo bodzeny" zien in den herderlijken brief een oorlogsverklaring, die door den staat niet onbeantwoord mag blijven. Rsdurende de Kermis KORTE BERICHTEN. Er zal een luehtdienst geopend worden' tusschen de Kanaal-eilanden en Londen, ten einde groente en fruit binnen twee uur op de Londensche markt te brengen. De Amerikaan Mac Mill an heeft zijn voornemen om dit jaar nog een poolexpeditie te ondernemen opgegeven, in verband met de slechte weertoestanden. Hij en zijn onderzoe- kers zullen echter hun onderzoekingen vanuit Groenland voortzetten. Miss Mac Gary heeft te Newburg (Ver. Staten) het record zwemmen 500 M. vrije slag voor dames verbeterd en gebracht op min. 26.4 sec.-(oud record: 8 min. 5 sec.) Aan den ingang van de haven van Cherbourg is een krachtige loudspeaker ge- monteerd, ten einde binnenloopenae schepen in geval van mist te kunnen waarschuwen. Een lichte aardschok, welke twee minu- ten duurde, werd Woensdagmorgen in de vroegte te Portorico waargenomen. Er werd geen schade aangericht. De motie tot het aangaan van een Vol- kenbondsleening ten behoeve van den weder- opbouw van Palestina, welke door het Zionis- tencongres is besproken, werd nog niet aan- genomen. Gemengd Nieuivs. VLIEGONGELUK. DE BEKENDE VLIEGER RAPARLIER OVERLEDEN. De Pander-Vliegtuigenfabriek heeft gister uit Dantzig het volgende telegram ontvan gen: „Vliegtuig H N A C 0 tegen hoogspan- ningsleiding aangevlogen. Raparlier over- leden." Raparlier, dte bekende Belgische vlieger, die reeds eenige jaren in ons land woonde, was Woensdag 19 Augustus met een klein vliegtuig uit Rotterdam vertrokken met be- stemming naar Lithauen en Rusland. Vermoedelijk heeft het ongeval bij de lan ding plaats gehad. PENSIOENWET 1922. Het bestuur van de Centrale van Vereeni- gingen van Personeel in's Rijksdienst heeft naar de N. R. Crt. meldt, tot d'en minister van financien het verzoek gericht het daar- heen te leiden, dat de termijn, als bedoeld in artikel 150 .an de Pensioenwet 1922 voor burgerlijke ambtenaren, in plaats van tot 1 September 1925 worden verlengd, opdat in deze materie meer licht worde ontstoken en de betrokken ambtenaren, beambten en werk- iieden met meer gerustheid een beslissing kun- nnen nemen. Het Wkbl. voor Gem. belangen meldt: Wij hebben p-oede reden aan te nemen, dat het van belang kan zijn op het volgende de aandacht te vestigen. Hoewel door den Pensioenraad in zijn ver- gadering van 3C Juni 1925 is beslist dat zij, die hun bevestigden grondslag hebben en dien wenschen te behouden, geen verklaring ais bedoeld in art. 150, eerste lid; der Pensioen wet 1922 in 1925 gewijzigd) behoeven in te dienen, kan het toch om der wille van de voorzichtigheid me! het oog op een d'oor den cenfralen raad van beroep mogelijk in ande ren zin te nemen beslissing, gewenscht zijn, dat bedoelde verklaring i.iettemin door be- langhebbende wordt ingezonden. ZWITSERSCH-DEENSCHE COMMISSIE VAN CONCILIATIE. HeJ Zwitsersche gezantschap deelt het volgende mee: In opdracht van hun regeeringen hebben gistererf de Zwitsersche gezant en de tijdelijk zaakgelastigde van Denemarken gemeen- schappelijk stappen gedaan bij jhr. van Kar- nebeek, minister van buitenlandsche zaken, teneinde hem te verzoeken, het voorzitter- schap te willen aanvaarden van de perma- te ALKMAAR Zondag 23 Augustus 1925 op het Gem. Sportterrein. Aanvang 1.30 unr. „Alcmaria" V.V.V. nente commissie conciliatieverdrag, dat 6 Juni 1924 tusschen Zwitserland en Denemarken is gesloten. h; i Jhr. van Karnebeek heeft zich bereid ver- klaard deze functie te aanvaarden. Volgens art. 2 van het verdrag, dat 18 Mei j.h. van kracht is geworden, benoemen de Deensche en Zwitsersche regeeringen drie der leden van deze commissie in gemeen overleg. VERDRONKEN. Gistermorgen was de 13-jarige zoon van den peurder K. te Dordrecht, toen zijn vader van zijn nachtelijke vischvangst thuis was gekomen, naar het bootje van zijn vader ge- gaan, liggende in de Voorstraatshaven, om. zooals hij wel meer had gedaan, de gevan- gen paling te halen. Toen het kind wat lang weg bleef is de moeder naar de boot ge- gaan, waar zij haar zoontje met zijn broek hangende aan de boot verdronken voncT. Het ventje leed aan toevallen en is vermoedelijk bij het aan boord gaan ongesteld geworden. VADERMOORDENAARS. Zooals men zich herinnert, werd eenige maanden geleden in een der Nederlandsche buitenbezittingen in Oost-Indie de Nederlan- der Doorman door een paar inlanders ver- moord. Het bleek al ras dat dit geschiedde op aanstichting van de verstooten vrouw en drie kinderen, tegen wie hij steeds wreed op- trad en die daardoor geheel gedegenereerd waren. j Voor het gerecht te Batavia is de zaak be- handeld. Het'getuigenverhoor vergrootte het bewijsmateriaal van de beschuldiging. De Officier van Justitie zeide in zijn re- quisitoir rekening te willen houden met het bruut optreden van den vader, jegens vrouw en kinderen en met het kampongmilieu, waar in de kinderen leefden. Tegen de moeder en de zoons Chris en Wii- lem werd 18 jaar, tegen de doehter Agatha zes jaar gevangenisstraf geeischt. De verdediger pleitte clementie voor de eerste drie en vrijspraak voor Agatha. EEN ZWARE BRAND BIJ BATAVIA. Een nachtelijke brand op Pasar Tjiplak bij Batavia vernielde vier kampongblokken om- vattende 250 huizen, waaronder steenen wo- ningen. Vele bewoners werden in hun slaap door het vuur verrast. Geruchten loopen, dat er vier kinderen worden vermist. Een onder-j zoek en raming van de sc4ade zijn voors- hands onmogeiijk. J i WEER EEN MOORD TE OOSTER- IIOUT r: 1 Donderdagavond hebben te Oosterhout twee mannen, resp. 63 en 50 jaar, ruzie ge kregen Een van hen heeft een mes getrok- ken en den andere zoodanig gestoken, dat deze aan de gevolgen is overleden. t De dader, zekere V. en de verslagene, ze- kere Mook, hadden, de een met een tent en de ander met een kraam op de kermis ge- staan. 'sAvonds half elf is het tuschen beid'en, tengevolge van een oude familieveete, tot een hevige woordenwisseling gekomen en heeft V. den ander zoodanig met een mes in dte borst gestoken, dat de dood onmiddellijk,in- trad. Er was niemand bij tegenwoordig. V. is in hechtenis genomen. SPOORWEGPERSONEEL. r In een Donderdag gehouden bijeenk'omst van vertegenwoordigers van de inzake de loonherziening bij de Nederlandsche Spoor- wegen samenwerkende organisaties, te we ten de Nederlandsche vereeniging van- spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael en de Prot. Christel. Bond, zijn de verder te nemen stappen ter onderneming van de in deze organisaties levende wenschen inzake de loonregeling besproken. Besloten werd, allereerst de spoorwegdirectie een onderhoud te vragen, om de wenschen van de organi saties inzake de loonregeling nader uiteen te zetten. EEN 93-JARIGE AAN DE WASCH- TOBBE. A. G. G. Kr. schrijft in het jongste num- mer van „De Schakel": „De gewone zitting van het parochiaal armbestuur. De bedeeling is afgeloopen. De laatste partij gaat vertrekken, "als plotseling een oude, onfrisch uitziende man, rijzig van. gestalte, vrij schutterig binnentreedt. Zijn ha-' ren zijn grijs en verward, maar in zijn scher- pe staalbauwe oogen is alles nog vuur en le- ven. Hij plaatst zich in het midden voor de tafel met zijn hand aan het rechteroor. Een beetje hardhoorend", zegt hij met krake- rig hooge stem. De waarheid is, dat de man bijna niet te besehreeuwen is. Zijn blik- ken kruisen vliegensvlug de onze. De voorzif- i ter vra'agt hem zeer luide, wie hij is en wat! hij komt doen. Ziehier zijn geschiedenis. Hij was eenmaal eigenaar van cen klein scheep- je, dat hij door een aanvaring heeft verlo- ren. Het was niet verzekerd en ua. een proces:. „Pro Deo" is hij door de rechtbank, volgens" ALRMAARSGHE He «.xr j* J' hi 1 f-vi rn s-*-w ..^1 i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1