1 hem r„on'recfitvaarHi g" in Het ongelijlc "ge-1 steld. Hij was daardoor siraalarni Thans is hij gehuisvest in een miniatuur woonark, waar hij, zoo hij zegt, zijn eigen potjc doet. Hij is nooit gehuwd geweest. Vender leeft hij van een handel in vanille-ijs, dat hij zelf be- reidt en bijbehoorende lekkernijen. 's Mans niterlijk wekt bij geen on^er het verlangeu liet product zijner handen ook maar een oogenblik te genieten. „Wascht U ook zelf?" wordt hem toegeschreeuwd. „Nee heeren, dat doet me Moeder". Even kijken wij elkander rroolijk aan. De man is namelijk 70 jaar. „U bedoelt", wij wijzen maar met de vingers Uw tweede moeder." „Neen, mijn eigen moeder. Ze is wel 93, maar ze is nog kras," zegt de doove man met trots. „Kon ik het doen, dan nam ik d'r in huis." Toen zaten we toch even stom en ontroerd en dachten wij niet meer aan het onfrisch uiterlijk van dezen dooven moederminnenden zoon. Een 93-ja- rige moeder, die de wasch doet voor haar 70- jarigen zoon. Een staaltje van trouwe moeder- zorg. waard om geboekstaafd te worden. De doove vanille-ijs-fabrikant is dankbaar vertrokken". DE DRAMA'S TE OOSTERHOUT. Het „Dagbl. van N.-Brabant" deelt nog mede, dat tusschen beide families een gespan- nen verhouding bestond, welke verscherpt werd door het feit, dat het den een financieel met de kermis beter was gegaan dan den an- der. De kermisvierders hadden zich in den loop van den avond in twee groepen gesplitst. Om- streeks elf uur ontmoette de eene groep de andere in een cafe. Dit werd het sein voor het gevecht, dat in de Antoniusstraat plaats vond en waarbij J. van ,M. als slachtoffer viel. De verslagene werd met een mes zeer diep in de keel gestoken en overfeed op straat. Hij stond niet ongunstig bekend, hetgeen ook van den verdacht V. orgeldraaier van beroep kan worden getuigd. Behalve J. van M., werden nog twee ande re mannen gestoken. Een hunner de ver- moedelijke moordenaar bekwam een diepe snee over de hand en een ander een vrij diepe snede over het hoofd. In het geheel werden dus drie mannen het slachtoffer der woeste vechtpartij. Gister werd de vermoedelijke dader naar het Huis van Bewaring te Breda overge- bracht om door den rechter-commissaris ver- hoord te worden. Het gebeuren heeft in het vredelievende, or: delijke 1 Oosterhout vei'slagenheid gewekt. voorafnu zich twee drama's in zoo'n korte spanne tijds aldaa hebben afnespeeld. STEUN VAN GEMEENTERADEN. De burgemeester van Wisch zegt het Dgbl. v. N. Br., had een spoedcischende raadsver- gadering bijeen geroepen om uit de gemeente- kas 3000 beschikbaar te stellen en wel 201)0 voor Borculo en 1000 voor het Na tionaal Steuncomite. Deze vergadering is evenwel niet doorge- gaan omdat inmiddeis van Ged. Staten van Gelderlaind telefonisch bericht was ontvan gen, dat geen raedsbesluit zou worden goed- gekeurd, "dat gelden voor dit doel uit de ge- meentekas beschikbaar zou stellep. CYCLOON. In Baden (Zwitserland) heeft zich een klein comite gevormd, onder leiding van rae- vrouw de Muralt, schoondochter van den burgemeester van Borculo, en mevrouw van Rijswijk-Klouman. Beide dames hebben het badplaatsje wakker geschud voor den nood in ons land. Zij hebben eerst aan alle hotels gecollecteerd daarbij een bedrag van 1000 Zwitsersche francs ontvangen. Daarna heb ben zij, niet medewerking van den heer Ilasen, directeur van het grand hotel in Ba den, een liefdadigheidsavond in de groote Casinozaal tot stand weten te brengen met medewerking van lona Durigo. De dames hopen thans enkele duizenden naar Nederland te kunnen overmaken. Met goedkeuring van het Nationaal Steun comite heeft het centrale bureau der Katho- ilieke Soriale Actie (uitgave Lcs Catholica, Nieuwe Mare 21, Leiden) een boekje met uit- stekcnde foto's uitgegeven, dat tegen den prijs van 25 cent in den handel wordt ge- bracht. De opbrengst komt voor ten minste 60 pet. ten goede aan het Nationaal Steun comite. De foto's herinneren er terecht aan, dat bchjilve B'orculo ook andere streken, vooral in katholiek Nederland, door de stormramp geteisterd zijn In overleg met den burgemeester van Bor culo waarschuwt de directeur van den Rijks- dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar- beidsbemiddeling arbeiders, in het bijzonder bouwvakarbeiders uit andere streken, er te- i gen om op eigen gelegenheid te Borculo werk Te gaan zoeken. Zoodra voor bouwvak- en andere arbeiders uit andere plaatsen te Bor culo voldoende werkgelegenheid en moge- lijkheid van huisvesting is, zal hieraan met medewerking van directeuren van arbeids- beurzen en "correspondenten van de^arbeids- bemiddeling de noodige bekendheid worden gegeven. In Borculo is een proclamatie omtrent de schadevergoedingen uitgevaardigd, terwijl n dergelijke proclamatie ook voor de andere plaatsen in den Achterhcek zal worden afge- kondigd. Deze proclamatie luidt als volgt: Zij, die in aanmerking willen komen voor vergoeding van schade, geleden aan gebou- Wen, zuilen: lo. spoedig aan het Bouwbureau (Gc- meentehuis) moeten opgeven, wat zij uiter- lijk 25 Augustus a.s. aan herstellingen aan y hun woningen, fabrieken enz. hebben ver- richt of hebben laten verrichten, met opgaaf /van de kosten met overlegging van bewijs- i stukken (rekeningen enz.); 2o. na Dinsdag 25 Augustus a.s. geen her- stellingswerk meer mogen verrichten of la ten verrichten, dan na voorafgaande goed- /keuring van het Bouwbureau. VOORKEUR NEDERLANDSCII FABRIKAAT BIJ OVERHEIDSOP- DRACHTEN. De Rijkscommissie werkverruiming heeft Aaan den minister van binncnlandsche zaken ,en landbouw medegedeeld, dat zij hcrhaalde- |lijk heeft kunnen vaststellen, dat aan het mi- nisterieel xondschrijven betreffende het voor- /keur geven aan Nederlandsch fabrikaat ge- I volg wordt gegeven. Toch is het der commissie gcbleken, dat er nog gemeentebesturen zijn, die, alhoewel zij in het algemeen bij het opdracht geven van belangrijke bestellingen nauwgezet rekenitr- houden met de belangen der Nederlandscii.. nijverheid, over het hoofd schijnen te zien, dat zij ook de werkgelegenheid hier te lande kunnen bevorderen door de noodige steenko- len (speciaal antliraciet) en gietcokes van Ne- derlandsche mijnen te betrekken. De commissie heeft in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leveringsvoor- waarden, waarnaar de levering van kolen en antliraciet werd aanbesteed, speciale produs- ten van buitenlandschen oorsprong werden verlangd, niet omdat speciaal de voorkeur daaraan werd gegeven, maar omdat deze le- veringvoorwaarden dateerden uit een tijd, dat minder dan thans met de belangen der Nederlandsche nijverheid werd rekening ge- houden en dat verzuimd was de betreffende bepaling in de leverigsvoorwaarden in ver- band met de gewijzigde omstandigheden te veranderen. Aangezien het uit een oogpunt van werk verruiming ook van belang is, dat zooveel mogelijk steenkolen en cokes van Nederland sche mijnen worden betrokken, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken en landbouw de gemeentebesturen uitgenoodigd, wel te willen bevorderen, dat hiermede bij het doen van bestellingen rekening worde gehouden, en dat, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan, niet tot bestelling van buitenlandsche producten worde overgegaan, alvorens de rijkscommissie werkverruiming is gehoord. AUTO-ONGEVAL TE- SOEST. Te Soest geraakte gisteravond de 9-jarige van Megchelen onder een passeerendee auto- mobiel; Het knaapje werd ernstig aan het hoofd gewond en bekwam een zware hersen- schudding. In zorgwekkenden toestand werd het kind naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De chauffeur treft geen schuld. DE PENSIOENWET VOOR GEMEENTE-AMBTENAREN. De Pensioenraad heeft, onder dagteekening van 4 Aug. j.l., de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht Bij circulaire d.d. 10 Mci 1915, afd. Pen- sioenen, No. 74, deelde de toenmalige mi nister van financien aan de gemeentebsturen mede, dat zij, die eene gemeentelijke functie eershalve vervulden, niet ambtenaar in den zin der destijds vigeerende pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 waren. Deze personen zijn echter ambtenaar in den zin der pensioenwet 1922 (Stbl No. 240), indien zij door het bevoegd gezag van de gemeente zijn benoemd en eene wedde in den zin dier wet uit dc inkomsten der ge meente genieten. Voor zoover zulks nog niet is geschied, moeten aan onze administratie ookten aan- zien van deze personen worden verstrekt de gegeyens naar den toestand op 1 Juli 1922, bedoeld in de kolommen 1 tot en met 5e van den staat A, waarvan het model bij Kon. be- sluit van 11 Juli 1922 (Stbl. No. 444) is vastgesteld- Indien het bedrag van den pensioensgrond- slag op 1 Juli 1922 van de betrokkenen niet in de indertijd verstrekte opgave van de to- taalsom aan pensioensgrondslagen van uw ambtenaarspersoneel op dien datum was be- grepen, ontvangen wij gaame eene verbcter- de opgave van dat totaalbedrag. Wij verzoeken u de hier bedoelde categoric van ambtenaren er mede in kennis te stellen, dat zij hun diensttijd voor 1 Juli 1922, door inzending der in art. 134, vijfde lid der pen sioenwet bedoelde stukken. voor pensioen kunnen inkoopen. De gelegenheid hiertoe staat open van 1 Juli 1925 tot 1 Januari 1926 (De Gemeentestem). DE BRANDKASTDIEFSTAL IN HAARLEM. Een der daders van den brutalen. brand- kastdiefstal bij de American Petroleum Com pany cp het Phoenixterrein is nog steeds voortvluchtig. Wij vernemen dat hij, nadat hij des nachts aan de recherche wist te ontkomen. den vol- genden dag nog in een cafe te Haarlem is ge- zien. Hij heeft daar een verhaal gedaan van zijn ontsnapping. Ten de rechercheurs hem en K. wilden ar- resteeren, liep hij op een koppel koeien in een weiland in de nabijheid toe, in de hoop dat die beesten door het leven dat hij maakte ze- nuwachtig zouden worden. Deze toeleg ge- lukte, zoodat de rechercheurs die hem volgden hem niet dadelijk achterna gingen. De vluch- teling kon toen in het donker in een modder- sloot springen, waarin hij bleef staan, alleen met het hoofd boven water. De rechercheurs dachten niet anders of de gezochte was over de sloot ontkomen en gaven de vervolging op. KORTE BERICHTEN. Tijdcns de afwezigheid van de bewo- ners is er ingebroken bij den heer v. d. L. aan den Achterweg te Voorburg. Een groot aantal voorwerpen, ter waarde van pl.m. 2000, wordt vermist. De te Bleskensgraaf (1040 inwoners) langs de huizen gehouden inzameling voor de geteisterde streken heeft 1448.55 opge- bracht. Te Middelburg is een 7-jarig jongentje al spelende op balken in de gracht gevallen en verdronken; het lijkje is nog niet gevonden. Een inwoner van Amersfoort ontving eenige dagen geleden een dreigbrief uit den Haag, waarin gelast werd, per aangeteeken- den brief, een flink bedrag te storten. Op ver- zoek van de politie te Amersfoort is in den Haag nu aangehouden de zwerver A. J. S., uit Brabant geboortig. Deze is naar Amers foort overgebracht en zal ter beschikking worden gesteld van. den officier van justitie te Utrecht. Buitenlami. DE STAKING IN DE BELGISCHE METAALNIJVERHEID. Het bestuur van dc Belgische Metaalbc- werkcrs heeft gistermorgen den toestand be- sproken ontstaan door het ontslag der werk- gevers-leden van de particulierc commissie in dc metaalnh'verheid, alsmede het \oorstel van minister Wauters om beide partijen op- nieuw tot elkaar te brengen. Besloten werd het denkbeeld van den minister te aanvaar- den en aldus blijk te geven van een geest van verzoening. Kennis werd genomen van een mofie van Bet congres cfer inferaationale fe- deratie van metaalarbeiders, waarbij de broe- derlijke groeten worden gezonden aan de Belgische metaalbewerkers en den stakers de verzekering wordt gegeven van de onwrik- bare solidariteit der federatie. DE STRIJD IN MAROKKO. Maarschalk Petain is te Algeciras aangeko- men, waar hij een onderhoud had met Primo de Rivera. Gei'nterviewd door een redacteur van de „Intransigeant" verklaarde Primo de Rivera, dat de Spanjaarden in ovei'leg met de Fran- schen gelijktijdig een groote operatie zouden verrichten. Hij is overtuigd, dat Abd-el-Krim voor den winter bedwongen zal zijn en dat het Riffijnsche gevaar zal worden ondei"- drulct. KORTE BERICHTEN. Bij Shrewsbury (Engeland) zijn uit een gesloten postwagen onder het rijden zes post- stukken gestolen. De diefstal werd pas ont- dekt toen de wagen op zijn bestemming aan- kwam. De Duitsche rijksregeering heeft aan den beeldhouwer Peter Behrens te Frankfort a.d. Main opdracht gegeven een grafmonu- ment voor den eersten Duitschen rijkspresi- dent, Friedrich Ebert, op het kerkhof te Hei-" delberg te vervaardigen. De Duitsche mijnwerkersbond heeft den rijkskanselier 'n uitvoerig antwoord doen toe- komen naar aanleiding van het memorandum van den Bergbaulichen Verein in het Ruhr- gebied. Daarin wordt o.a. gezegd, dat be?ui- nigingen mogelijk en uitvoerbaar zijn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Augustus. Medegedeeld door het Kon. NederT. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.4 te Vardoe. Verwachting (van den avond van 22 Au- Laagste barometerstand 749.7 te Calshot. gitstus tot den avond van 23 Augustus): Zwakke tot matige zuid-oostelijke tot zui- d'elijken wind, z\yaarbe\volkt met tijdelijke opklarir^g, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. ProYmeiaal Nienws UIT BERGEN. De betrokken chauffeur van den autobus- dienst van de onderneming „Parma", deelt ons ,in verb and met het gister vermelde on- geval mede, dat hij niet links van den weg reed, maar uit moest wijken voor een stil- staanden melkwagen. Hij bevond zich dus midden op den weg toen een Ford-auto, zonder signaal te geven, met vrij groote snelheid om den hoek lcwam en tegen de autobus botste. Den chauffeur van dit vervoermiddel treft dus geen schuld. Marktlbericliteii N. V. EIERVEILING NOORDHOL- LANDS NOORDERKWARTIER. Aanvoer en prijzen van heden 22 Aug'. Kipeieren: 87500 stuks. Prijzen 54/56 7.60—/ 7.70, 56/58 7.70—/ 8.10, 58/60 8.20—/ 8.50, 60/62 8.30—/ 8.70, Bruin 8.80—/ 9.60. Eendeierein: 4000 stuks. Prijzen 7.50. BOVENKARSPEL, 21 Aug. 1925. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool le s. 3248, 2e s. 18 32; 3e s. 1—/ 5.10; Roode Kool 1.50 3; Witte Kool 0.40—/ 0.80; Gele Kool 2.40—/ 2.55; Kok, Due 1.952.15; lingen 5.60; Nep 9—/ 9.80; Augurken: 39, 26, 12, 7, 3 ct. per K.G.; Dunne Slaboo- nen 1.95—/ 2.25, Dikke Slabocnen 1— 1.60; Schotsche Groote Ideaal 1.95 2.25; Kleine Idtaal 3.60; Wilde Due 2.40—/ 2.55; Kok, Due 1.95—/ 2.05; Blauwe 2.50— 2.85; Bonte 2.90—/ 3.05. Stadsnienws DE CYCLOON IN OOSTELIJK NEDERLAND. De goede gaven blijven ons nog toe- stroomen. Hedenmorgen zijn er weer heel wat be- langstellenden geweest, die een vrijwillig offer gebracht hebben, zoodat onze inzame ling reeds een bedrag van meer dan 2000 aanwijst. Hartelijk dank aan alien, die daartoe mede gewerkt hebben. Het is wel zeker, dat Alkmaar in de rij der steun verleenende gemeenten een plaats van beteekenis zal innemen. Wanneer dezer dagen ook de opbrengst der groote collecte bekend wordt, zal blijken, dat inderdaad van een belangrijke inzame ling kan worden gesproken. Met dank aan de railde gevers verantwoor- den wij heden weer de volgende ingekoinen bijdragen L— Mej. N. v. o. B P. ten B. C 2.50 J. K. 2.50 5.— 5.— Mevr. T 1.— Mej. N 10.— 5.— Mr. E .H. H 10.— K. L 20.— Leerlingen 8e Gem. School 37.7 i W 1.50 F. M. te Heiloo I.— Van Cor Over en de leerlingen 5.85 der school te Driehuizen 108.06 Vorige verantwoording 1950.82 'A Totaal f 2058.88 'A F. H. OELACHASJX. t Het overlijden vain' dezen huitengewonen man, een onherstelbaar vcrlies voor hen, wien hij bet naast stond, zal niet alleen door zijn talrijke vrienden, maar ook in .zeer, zeer wijden kring door alien, die hem in zijn rcim dertigjarig leven en wefken hier ter stedc mochten ontmoeten en lecren kennen, gevoeld worden als een werkelijk en groot persoonlijk vcrlies. Een buitengewoon man. De zeldzame ccmbiiratie alleen reeds van een ongelooflijk sterk geheugen met een merkwaardig paraat en heldc-r intellect en juist en scherp oordeel, gepaard aan een opmerkingsgave, aan weUce het Vlefcsfe d?- tail, de geringste nuance niet ontgimg, zou dezen man van onuitputtdijke energie een eerste plaats verzekerd1 hebben in iedereia werkkring, in iedere omgeving, waarin het lot hem had willen plaatsen. Daarbij iemand van ingeboren smaak, staag ointwikkeld en verfijnd door studie en reizen (sdhier geen hoekje van Europa was rem onbekend1 en als Delachaux een land bezocht had, kende hij het door en door, zijn geschiedenis, geografie, geologie, zijn kunst, de groote lijneni zijner politiek, kortom alles wat wetenswaard was en dat beter en grom- diger dan zieer vele beschaafde inlanders), zijn altdjd waakzame belangstelling bestreek een oneindig ruimer gebied dan dat der klas- sieke en moderne taal- en letterkunde met ai de uitloopars en hulpvalcken daarvan; zoo waren bijvoorbeeld ik doe sleehts een zijn kennis van en inzicht in krijgs- en krijgsgeschiedenis eenvoudig ver- bluffend en verbluftea dan ook (hoe vaak ben ik daarvan toevatlig getuige geweest) Wetenschappelijk gevormde mannen van het vak, kortewn zelfs hen-, die hem sedert jaren kenden, deed hij telkens opnienw verbaasd staan door zijme grondige, universeele kennis op bijna ieder gebied! En eindelijk zijne natuurlijike welbespraakt- heid, die door haar helderen en eenvoudigen betoogtfant ieders aandacht boeide en ieders oor streelde mede door den zoetvloeienden klank zijner schoone moediertaal, 't Fransch, waaraan hij door zijne fijne, puntige geestig- heid (nooit gewild of gezocht) een bijzonde- re bekoring verleende en dat, hoe snel ook met zachte stem gesproken, in iedere syi- labe tot zijn voile recht kwam> ook vt ns Hollander's. Welk een spreker was l. i a- chaux, welk een vertetler, niet alleen in zijne talrijke lezingen, maar niet minder in den kring zijner vrienden en kennissen, wanneer er een onderwerp te rsprake kwam, dat zijn geestdrift wekte, welk een docent moet hij voor zijn leerlingen geweest zijn! Zij, die hem voor het eerst ontnroetten de zen Franschman, uiterlijk en innerlijk zoo ge heel anders dan wij nuchtere menschen uit het Noorden, stonden aanvankelijk wel wat schuw tegenover Delachaux's hoffelijkheid en vormelijkheid, voelden zich niet geheel ze ker omtrent wat er kon schuilen achter deze uiterlijke „brille" van, voor hen, zoo ongewo- ne allure. Deze schuwheid, deze onzekerheid was verdwenen, zoodra zij hem nader leerden kennen. Want onder die „brille" klopte luide een warm en gevoelig menschenhart voor vrieno en vreemde, nimmer deed iemaird tevergeefs een beroep op zijne welwillendheid, een vraag om hulp of voorlichting, door hem vaak gc- raden voor zij uitgesproken was, werd inge- willigd met een gebaar, dat twijfel wekte aan welke zijde de verplichting gezocht moest wor den. Dat was geen „brille", geen uiterlijke „politesse", maar de „bonte de coeur" van den man, wien het een genot was iemand van dienst te zijn. Hoe bescheiden was Delacha„x! Hij met zijn groote gaven ofschoon docent van beroep en dat tot gevorderden leeftijd, docent ook van nature bij de gratie juist van die gaver., stelde zichzelf en zijn meening nimmer op den voorgrond, met bemirmelijk.e en onge- veinsde aandacht leende hij het cor aan hen, wier oordeel hem niet zwaar kon wegen, fiju- tjes en geestig kon hij een persoon typeeren in enkele woorden, nooit echter sprak hij een kwetsend woord. zelfs als het debat wat hoog liep, bleef hij het woord hanteeren als een flo ret, niet om te wonden maar sleehts om een touche te geven. Een levenskunstenaar voor zichzelf en zijn omgeving, altijd opgewekt en opwekkend, zelfs indien zorgen hem drukten, hem ont moeten was telkens opnieuw een genot, zijn belangstellend, vriendelijk woord in het voor- bijgaan, ja zijn groet alleen reeds een opfleu- ring. Dit alles zullen wij voortaan missen, Alk maar zal wat triester en wat meer province- stadje zijn voor hen alien, die hem kenden en hoogachtten als een buitengewoon begaafd man en een zeer goed en beminnelijk mensch. Maar vergeten zullen wij hem niet. On conserve longtemps un beau fruit dans la glace, Les gens du pays froid sont de chaude ami tie! Neen, wij zullen Delachaux niet vergeten. wij willen het niet, wij zouden het niet kun nen. COHEN STUART. Felix Henri Delachaux werd' d-en 4 April 1856 te Les Epiatures, Departement d-u Lode,' Frainsch Zwitserland, geboren. Zijne ouders zijn vroeg gestorven, zoodat hij - in zijn kinder j a rein- bij zijne grootmoeder is opgevoed. Vroeg bezocht hij het gymnasium, dat hij in korten tijd afli-ep, zoodat hij op zeer jeugdigen leeftijd als student aan de Universiteit te Neuchatel werd ingesdireven. Daar studeerde hij in de geschiedenis en aard'rijkskunde en behaalde als no. 1 van cie vergdijkende examens zijn diploma. Dadelijk daarop werd hij benoemd tot leeraar aan het Instituut te Grandehamps bij Neuchatel. Na een jaar daar te zijn geblcven- nam hij een plaats als leeraar aan bij de Moravische Broeders te Koningsfeld in het Schwarz- waid waar hij 3 jaren is gebleven. Het waren de jaren van de voetreizen met zijne leerlin gen door Zwitserland waarbij zijn fabelach- tige kennis van de geografie en van dc ge schiedenis eene mate van ontwikkeling en al- gemeene kennis aan die leerlingen bijbracbt als waarop geen enkele school zich kon bc- roepen. Toen reeds had de jonge Dclau- chaux, in zijne vacantie, geheel Italic en Sicilie bereisd, niet als een toerist, voor zijn genoegen, maar met het sterk verlangen door eigen aanschouwing de oud'beid en de latere eeuwen van Italie's geschiedenis voor zich te doen leven. Op 22-jarigen leeftijd, nadat hij toen reeds vier jaren als docent was opgetreden ,kwam de jonge Delauchaux als leeraar aan de ilandelsschule te Osnabriick en Hannover. Hij had' die plaats gekregen door bemidde ling van een Zwitserschen vriend, die later hem ook weer zou aanbevelen voor een bc- trekking in den Haag. Dat was na een 3- jarig vcrblijf in Osnabriick, waar hij inmid deis op 30 April 1880 was gehuwd. Ook in Osnabriick had de heer Delachaux getraeht de schoolreizen inigevoerd te krijgen, waar- mee hij bij de Moravische Broeders zulk een algemeen succes had1 gehad. Maar die groote „nieuwigheid" stuitte af op den conservatie- Zijn koinst in dien. Haag', op 24-jarigen leef tijd, ioi den zomer van 1880 geschiedde op verzoek van den toenmaligen Beilgischen ge- zaot bij ons Hof, de Baron <P Anethan, die een gouveroeur zochit voor zij® zoon. Beter keuze had ZEx. niet kunnen doen. Delachaux was, behalve groot kenner van de gesdhiede mis der menschelijke beschaving, ook een uitnemend classicus. Als gouverneur verbon- den aan het Belgische gezantschap heeft Delachaux 8 jaren in den Haag gewoond. Dien tijd behoort wd: tot de meest afwisselen- de in zij® leven. Hij gaf les aan verscheide- ne diplomatieke personen van de verschillen- de gezantschappen, o.a. aan den Russischer. Prins Lwoff, die later in de Russische revo.- lutie een rol zou spelen; am (ten. Comte de Portalisi, van het Duitsche gezantschap, corrigeerde de dipilomatieke stukken; stelde brieven op, leefde geheel in de atmosfeer van de internationale politieke wereld. Intusehen vand hij nog tijd om het geheele werk van Generaal Petit over den Oorlog en Atjeh in het Fransch te vertalen. En daarenboven om zijn middelbare examens in de Fransche taal voor te hereiden, die hij hier doen moest om bevoegdheid tot het geven van on- derwijs te verkrijgen. En tevens bestudeerde hij de Nederlandsche taal. In 1888 deed1 hij zijne examens M. O. fransch, A en B achter elkaar. Datzelfde jaar was er een plaats open als leeraar aan de R. LI. B. S. te Alkmaar. De lachaux vroeg er om en werd benoemd. Onafgcbroken. heeft hij die betrekking ver- vuld tot aan 31 Dec. 1922, toen hij wegens gezc Tredenen zijn pensioen kreeg. V ten lang is hit lid geweest van de ■exc oinmisies voor M. O. A en B. JUBILEUM Zondag a.s. zal in de Remonstrantsche kerk alhier het feit herdacht worden, dat de heer A. Kooger, eene uit Alkmaar alg. beken- de persoonlijkheid gedurende 25 jaren't ambt van organist der gemeente heeft vervuld. De eigenlijke datum was wel 1 Augustus, maar de vacanfie-maanden zijn oorzaak dat eerst thans de gelegenheid gevonden is den heer Kooger blijk te geven hoezeer zijne zeldzame trouw en toevvijding worden op prijs gesteld. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de gemeente deze gelegenheid om aan haar dankbaarheid uiting te geven, niet ongebruikt iaten voor- bijgaan. Men schrijft ons: Op 29 Augustus zal dc beer H. de Rover den dag van zijn 40-jarige dienstvevvulling aan de Alkmaarschc IJzer- en Mctaalgieterij herdenken. Daar de heer H. de Rover een ze r geziene persconlijkhejd onder het personcel is, zal deze dag voor Ircm zeker niet onopgemerkt voorbij gaan GOEDKOOPE TRE1N NAAR ARNHEM, OOSTERBEEK EN NIJ- MEGEN. Blijkens een advertentie in dit mummer zal er Donderdag 27 Augustus a.s. een gocd- koope trcin loopen naar bovengenoemde plaatsen. Deze tvein.loopt van de plaatsen van de lijn EnkhuizenOostzaan en van He'der tot Zaandam. Voor prijzenen vcrkoop van kaarten zfe de kostelcoze bil ictten, aan de stations yer- men de advertentie en voor de dienstregefing krijgbaar. INWEND1GE ZENDING ALKMAAR". In het gebouw „\Vaakt cn Bidt" zal Wcensdag 26 Augustus, cies micl-dags voor kinderen en. 'savonds voor volwasenen, ten1 tcongesteld worden dc op van de ware grootte nagemaakte tabcrnakel. Lhtleggingen zullen worden gedaan. Men zie de advertentie in dit hummer. ALKMAARSCH BIOSCOOP THeATER. De men zonder zenmven is de film, die gisteravond voor het eerst liep in het A. B. T. en die het daarvan zijn wij overtuigd gedurende de kennis zeer zeker zal doen. De presta'ties van Harry Piel (de hekeudc eenige krachtmensch uit zoovelc goede films) ah de man zander zemuwen zijn yerbazingwek- kend in zijn avonturen met den luchtballon. Wat hij op dezen hallontocht eigenl-ij'k te gen zijn wil ondernomen uiivcert tijdens storm en onweer grenst aan het ongeloofe- lijke. Als hij den ballon aan een toren vast- mccrt en dan even later met den halven toren plus een redder weer door den ballon wordt ineegenomen, gaat je onwillekcurig een ril ling door de leden, maar huiveringvvekkenck-r nog wordt het ais men. het 1-uchfgevaarte in een hcvige onwecrsbui zict. Schittcren-cfc op- nainen van mooie natuurverschijnsekn val- ien hieria mede te bewonderen. Meer zulleii wij van-deze film direct niet zeggen, men moet haar gaan zien om er naar haar verdienste van te kunnen genieten. Een paar kleinere films, waarvan een met Charly Chaplin dus een lacbnummer gaan aan het hoofdnummer vooraf. De muziek in het theater is met ingang van gister uitgebrcid met een violist en zal, naar wij vernemen, voortaan op de sterkte van. thans bl'ijven. Een maatregel, die door c?e bezoekers zeker op prijs zal worden gesteld. VICTORIA THeATER. Openingsvoorstelling. Met aillc recht kon er gisteravond van een fecstelijke opening van het nieuwe bioscoop- tlieater gesproken worden, want alles werkte mce om het geheel te doen slagen. Len enor-- mc belangstelling, zoodat om acht uur bet theater uitverkocht was, een schat van bloe- men in dc vestibule vele stukken als evenzoc vele blijken van belaingsteHing. Verder mooie muziek"en cen uitgebreid eigenlijk te uit gebrcid, maar dat wordt volgende avonda: wel beter filmprogramma met als hoofd nummer het succes Van Douglas Fairbanks: Het teeken van Zorro. Nadat het theater, zich geheel had gevu'cl met een enthousiast publiek waaronder vele officieele vertegenwoordigers en geiioodigden cn bet orkest enkele nummers had gespeeld werd de avond met cen kor-t hartelijk woord van den heer J. Weber Jr. geopend. Hij dankte dc aanwezigen voor hun betoonde be langstelling en verder alien, die op een of andere wijze tot-de totstandfkoming van het theater hadden meegewerkt. B. en W., den brandweercommandant en commissaris van politie, den architect, den heer Kalverboe: en de aannemers, dc heeren Vos en Zoon. Ver de den schilder Gidding uit Rotterdam, den 17 11 11 11 11 11 11 11 11 11 "Lr tot i ura ijuiwiuratmH

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2