Alkmaarsche Oourant 1 De nood in de Drentsche venen. De Reisgenoote. m SIM Mi GO N.V. Boek- en Han- delsMkerij voorh, Herms. Coster Zn. I s Zaterdaj? 22 Anirustus. FElilLLETON. No. 197 1925 Honderti Zeven en Twintigste Jaargang. Krachtdadige hulp vereischt! „Gezegend is't lant, waar't kimit z'n moer van den zoo bcroertiden kousenkoopman verbrandt". Deze wijsgeerige bespiegeling Vondel siert de gelagkamer van het kleioe dorpshotel te Emmen, waar we ons voor enkele dagen gevestigd hadden, om de som- bere verhaien, die er loopen over den toe- stand in de Drentsche venen, in het land van de turf zelf aan de werkelijkheid te toetsen. Wij zijn er op uitgetrokken met de camera, begeleid door den arbeidscontroleur van Em- men, teneinde de omstandigheden, waarin de gezinnen der werkelooze veenarbeiders ver- keeren, in haar geheelen omvang te kunnen gadeslaan. Reeds uit het lokaalspoortje, dat ons in een geestdoodend sukkelgangetje van Coevorden, Neerlands armste streken in- voerde, zagen we de eerste plaggenhutten, dc grauwe daken weggeddken in de heuvelige uitloopers van den Hondsrug. I Het zijn alleen de min of meer „welgestelde" gezinnen, die een fornuis bezitten. De meeste menschen stoken nog op de schilderachtige, maar zoo buitengewoon oinaangenaam rooke- rige vuren. En niettegenstaande al dat sto ken blijft het er kil en vochtig, dte atmosfeer is voor een buitenstaander sehier ondrage- lijk. In hokken voor beestenstal nog te be- dompt, troffen we groote ltuisgezinnen aan, die op een muffe bos stroo op den legmen grond sliepen, zonder eenige dekldng. Zoo diende een vertrek, 3 bij 4 meter en zoo laag, dat men miet eens in, de hoeken staan kon, als woomplaats voor een echtpaar met zeven kinderen. Zij sliepen alien in een gat in de plaggenstapeling, waar de moeder nog geen twee maandan geleden tdjdens een hevige regenbui, die door het lekke dak heehsijpel- de, een tweeling bij het wijfeiende 1 icht van een .zaklantaarn ter wereld bracht. Een plaggenhut zooals er in de omstreken van Emmen nog zooveleq aan groote gezin nen onderdak verleenen. De meeste veenderijen liggen verlaten, het iwerk staat er sedert geruimen tijd stil, want de lage prijzem van d?«Duitsche gruiskolen zijn oorzaak, dat de lange turf daardoor als Ibrandstof voor de fabrieken zoo goed als geheel verdrongen is. In lange rijen staan ■zij nog gestapeld, duizenden en inog eens dui- zenden stuks, de opbrengst van. de laatste jar en. Na de voor deze streken zoo vette oor- Sogsjaren, toen door de verveners tlinke prij- zen gemaakt werden, zijn voor Drente de mag ere jar en aangebroken.. Alleen in de Gemeente Emmen, bestaande nit een 26-tal saamgetrofcken gehuchtjes, en in oppervlakte de tweede gemeente des -lands, zijn 1300 a 1400 veenarbeiders werkeloos en frachten een karig loon.te verdienen bij de (R i jks werkversch af f ing. Waimnear we nu bedenken, dat de meesten dezer huisvaders van groote gezinnen zijn en zij thans srechts een weekloon thuis kun nen brengen van f 13.daim wordt het duidelijk, hoe groot de zorgen van deze menschen zijn. In 1923 werd in de provincie Drente een bedrag van niet minder dan twee millioen toesteed voor de tewerkstelling der werklooze veenarbeiders. Kanaaluitbreiding en wegen- aanleg zijn hier aan de orde van den dag. Om zooveel mogelijk werk te verschaffen wordt dit alles op groote schaal door het Rijk ter hand genomen, maar thams worden er reeds wegen aangelegd waaraan de eerste tien jaar nog in geen enkel opzicht behoefte zal zijn; wegen, ruim en goted, maar die lig gen in verlateini streken en eindelooze heiden. Voortdurend dreigt voor de gemeente Emmen dan ook het schrikbeeld1 van stopzetting der Rijks werk versch af f ing. innenaanw 'omm in ommen ^folcife opp. 4x3,5%>- Het is een raadsel hoe de menschen hier het lev-en rekken. De brandstof ligt er voor het oprapcn, en het eenige voedsel van velen, de aardappel, vereischt iniu e-enmaal tot zelfs in de wa-rmste dagen, dat er gestookt wordt. Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. Hij ging zitten, toen plotseling de tonen van een ouverture luid weerklonken; even moest hij toch constateeren dat het leven, waarvan toch wel wat al te veel wordt kwaad gesproken, aan menschen met beseheiden nei- gingen en die bij 'hun eerzucht geduld aan den dag weten te leggen, nog wel uurtjes van werkelijke rust en heerlijke vredigheid weet te bieden. Toen hij aan zijn vuurtoestelletje een twee de sigaret aanstak, klonk dicht bij hem het lichte geluid van een.zeldzaam heldere stem, die riep: „Goeden middag, Kerjean!" En, hoewel het onbescheiden vlammetje niet meer brand- de, was het hem of in het doorzichtig duis- ter een gelaat eenigszins zichtbaar werd: Goeden avond, Phylleke! antwoordde hij verbaasd en vroolijk. Wat doe jij hier zoo heel alleen? Ik ben niet alleenJuffrouw Ribes is bij me Kijic, ze heeft mijn gesprek onder vier oogen met een mannelijke schim in de gaten en komt naar ons toemet de kans haar stoel te laten wepnemen! zc: heeft niet open kan, waarin een echtpaar, in ge- zelscha-p van S volwassen kinderen van bei- derlei kunne, slaapt in een Qinooglijke slaap- stede. En spreken we dan met deze en gene cei^s over di-en onhoudbaren toestand, dan hooren we zoo vaak dat alles oppervlakkig wegrede- neeren, met de onveranitwoordelijke 1-uchthai'- ti-ghid van: „Ze will-en niet anders". Maai" uit den moind der bewoners zelf hoorden we wel beter. Hoe ze uitzien en hunkeren naar beter woningen en hoe ze benijden de gezin nen, welke werk g-evoinden hebben bij de N. V. Philips' G1 oei-1 ampenfahrieken en nu naar Eindhoven vertrekken. Bijna hon-derd gezinnen zullan daar werk vinden. Aan den rand van Eindhoven, ook voor zoovele Dren- tena-r-en de lich-tstad van het Zuide-n, verrijst een nieuwe woningsticbting van groote ge 'rieflijike woinin-gen, het meerendeel berekend op gezinnen van 8 a 10 of nog meer kinde ren, zij zullen binnenkort in Eindhoven wo men in ruime huizen met flinke ventilatie, wa- terleiding, W-C-, en electrisch licht, kortom voorzien van alles wat gezondheid en le- vensvreugde bevordert. Een woning vervaardigd van plaggen, bout en asphaltpapier, in het z.g. „Klein-Rus- land", een half uur gaans van Emmen. Meermalen vlamde lvet magnesium en kliktc de sluiter van 'o-n-ze camera, om weer zoo'n treffemd beeld vast te leggen. Zoo za gen we nog holen, waarin men" ternauwcr- nood rechtop kan staan, met een raam dat De N. V. Philips' Gloeilampen-fabrieken zijn bezig een honderdtal huizen voor Drent sche gezinnen te stichte-n, het meereindeel is al onder dfe kap. D-e bouwkost-en bedrag-en gemi-ddeld 4000.met 15 pet. subsidie, die de Regeering hierop verleent. Deze Re- geeringssubsidie is gelijk aan 1 jaar onder- steuning in Drente. Wij hebben hier een voorbeeld, hoe in Nederla-nd een groote in- dustrie, in sa-menwerking met de Regeering, de armoede en werkloosheid in so-mmige pro- vincies kan opheffen. Binnen enkele maanden Een der Drentsche gezinnen, welke dezer dagen naar Eindhoven verhuisd zijn, voor zijn oude woning te Enynen. zullen ruim 1000 a 12-00 Drentenai"en ver huisd zijn en een nieuw leven beginnen in Bra bant, gebuisvest in ruime, frissche woini-ng-en, met twee kamers ensuite beneden, benevens keuken, bijkeu-ken en schu-ur en boven drie of vier gescheiden slaapkamers. Hiervan zijm 30 gezinnen reeds in Eindhoven gevestigd, de mannen voor het ruwere werk in dte Phi- lips-fabrieken, de meisjes en joinge-ns voor ar- bei-d, waarb-ij h-et meer op han-digheid aan- komt. Een Drentsch gezirn. in zijn „Philipsdorp" te Eindhoven. Gezinnen, die in Drente geschikt bevonden worden voor de Philipsfa-brieken, krij-gen met hun huisraad vrij vervoer naar Eindhoven. Hier kumnen zij op gemakkelijke a-fbetalings- voorwaarden nog de ben-oodig-de houten le- dikanten met stroomatrassen verkrijgen. We troffen o.a. een gezin van tien personen in Emmen, dat moest bestaan van het inkomen van den oudsten zoom, zijnde f 4.5-0 per week en woonde in een hut van 3'A bij 4 meter, nieuwe, frissche woning in 2.20 M. hoo-g en als eenige lichtbron een venster van 60 bij 8-0 c.M. de volgende maand za-1 dat gezin in Eindhoven won-en, dan zullen alle leden daarvan, de h-uisvrouw nat-u-urlijk u-itgezon-derd, w-er-k vindten in de gloeilampenfabri-cage en zij zullen women in een huis met een totaalin-ho-ud van 319.7 M3. Het behoeft geen betoog, dat zoo'-n geziun, een van velen, daardoor van een moreelen en lic-hamelijken onderga-ng ge-r-ed zal zijn. In Eindhoven beginnen een 100-tal Drentsche gezinnen een nieuw werkzaam leven, nu wonende in ruime huizen met 3 of 4 gescheidein- slaapkamers. In Eindhoven groeit en bloeit een machtig nationaal bedrijf, een wcreldindustrie, die me toegestaan op mijn lievelingsplekje naar het concert te luisteren. Maar Phyllis, hoc kan je nu zeggen dat je hier naar het concert kunt luisteren? Mijn- heer Kerjean, treed eens als rechter op! pro- testeerde juffrouw Ribes met een vriendelijk .tegenstribbelende stem. Zij was naderbij ge- komen en stak den jongen man vriendschap- pelijk haar hand toe. Kerjean kan mij geen ongelijk geven, koppig oudje, want hij heeft de zelfde plaats uitgekozen als ik. Wat moet ik daarop nu antwoorden, juffrouw Ribes? vroeg Willem en glimlachte tegen haar. Zij was een groote dame op leef- tijd met onschuldige, trouwe oogen en die al verscheidene jaren juffrouw van gezelschap was van mevrouw Davrani;a.y en volgens de ze was haar hoofdverdienste dat zij drie of vier uren achtereen hardop kon voorlezen en de rest van den tijd, om haar medemensch niet te vermoeien, wist te zwijgbn. Een casino-concert, zie je, Kerjean, ver- klaarde Phyllis een avondconcert buiten vind ik, behalve van nabij het zoutelooze gebabbel te begeleiden van lieden, die voor hun spijs- verteering in de frissche lucht gaan zitten, als in 't leven geroepen voor menschen, die aan andere dingen denken, om in de verte naar te luisteren, als naar iets vaags iets om maar ten deele te worden gehoord, als on- voltooide zinnen, de maten niet aaneengescha- keld, de tonen dwalend, zonder verband en zonder doel, her- en derwaarts, huppelend als binnen twee maanden 100 Drentsche gezin nen een goed stuk brood za-1 laten verdienen. vroolijke vlinders of droevige gedachten. Heerlijk om er je oogen bij te sluiten en- je dan te verbeelden niet heel goed te weten van waar die dolende welluidendheid in den avond komt, omdat je niet goed meer weet, waar je zelf bent.Juffrouw Ribes daaren- tegen, wil alles hooren, net als in het Chate- let of in de Gaveau-zaal; ze wil heel precies weten waar ze is en ze wil mij van af haar plaats zien, om heel precies te weten waar ik ben.. Nu Kerjean hier is en op mij kan passen, juffrouw Ribes, belet u niets, dichter bij het terras en de muziek te gaan vlak er bij... Kom! ik zal u daar eens installeeren. Help me eens een handje, Kerjean! Met haar accentje wist ze rythme te geven aan haar woorden; haar zuivere stem was als iets frisch in de lucht. Ze ging gauw naar den stoel, dien juffrouw Ribes op een paar meter afstand had verla ten en met de bevallige beslistheid, die haar eigen was, wees ze den jongen man de plaats aan, waarheen hij die moest dragen. Daar! zei ze, de goed'e juffrouw meene- mende, die alleen maar voor den vorm tegen- stribbeldeDaar! aan den void van het terrasGeen enkele toon van geen enkel instrument zal u daar ontgaan Kerjean, oude vriend van de duisternis en van mij, la ten wij gaan zitten in mijn bosch vol geur. Ze stond rechtop, fijntjes en als iets kost- baars, in het midden van een kring van licht, dat haar op dat oogenblik omstrcomde. 1 laar eenvoudige en harmonieuse japon een van TXit IRusland. DE VAL VAN STJEKLOW. (Nadruk verboden.) Een telegrafisch bericht uit Moskou deci de mede, dat de bcruchte Stjeklow de hoofd- redacteur van de officieele „lzwestia", het staatsblad van de Sovjet-EInie is afgezet. Wij willen nu het een en ander over dezen steun- pilaar van de bolsjewistische maatschappij vertellen en tcgelijkertijd een beeld geven van de toestanden in de regeerende kliek Stjeklow heet eigenlijk Nachamkes. Hij vond dezen naam, die zijn Joodsche origine ver- raadt, altijd een last en, ofschoon hij reeds op jeugdigen leeftijd revolutionnair is ge- worden, wendde hij zich toch met een aller- onderdanigst verzoekschrift tot den czaar. dien hij in zijn geheime proclamaties met de bijnamen „bloedhond", „beul" enz. aanduid- de, met het verzoek zijn onwelluidenden Joodschen naam te veranderen in een Russi- schen. Zijn partijgenooten konden hem dit verzoekschrift, evenals zijn andere avonturen van dezen aard, niet vergeven, maar Lenin besehermde hem, en de partij, die zelfs een man als Zinowjew (die eigenlij-k ook anders heet) duldt, slikt ook den held Nachamkes Stjeklow Weldra gebeurde er weer iets, dat alle overtuigde communisten tegen Stjeklow (la ten wij den man maar met dezen naam noe- men) opnieuw in het harnas heeft gejaagd. De latere hoofdredacteur van het bolsjewis tische staatsblad opende een „institut de beaute", dat in werkelijkheid niets anders dan een huis van ontucht was. En opnieuw heeft Lenin den storm doen bedaren en Stjeklow onder zijn bescherming genomen. Dit gebeur de overigens later nog eenige'keeren. Waar- om deed de „groote leidcr" dat? Het ant- woord vinden wij in de volgende cynischc uit- lating van Lenin zelf: „Voordat Griesja Zinowjew een artike! klaar heeft, heeft hij minstens een br-oek ver- sleten. Stjeklow is even gees te loos als Zinow jew. maar hij schrijft vluo-gex*". Dc eenige verdienste van Stjteklow is dan cok dat hij op bevel uit het Kremlin vlug een artikel kan inteenflansen. dat hij steeds bereid is theorieen te verkondigen, die hij nog kort geleden als een heresie brandmerkte. Hij schreef dagelijks hoofdartikelen in dc „Iz- westia", waarin hij emmen, vuil water op de hoofden van de staatslieden uitstortte, die op dat oogenblik in ongenade waren bij de hee- ren van het Kremlin. Het was hem eender over wien te schrijven; over alien schreef hij in denzelfden geest en hij gebruikte dezelfde, dikwijls zeer vieze en platte uitdrukkingen. Hij werd door de leiders geminacht, maar te- gelijkertijd geduld en goed betaald. N Dat was overigens alles wat Stjeklow ver- langde: goed .betaald te worden, want reeds in zijn jeugd werd hij bevangen door 'ecu hartstochtelijk verlangen naar geld, naar de genietingen van het leven. Op een gemakke lijke wijze veel geld te kunnen verdienen, was Stjeklow steeds bereid elke gewensehte ge- meenheid te begaan. Daarvbor heeft hij een publiek huis ingericht, daarvoor was hij ook bereid te schrijven over alles, wat de heer- schers van het Kremlin noodig achtfen Zijn schrijven leverde hem overigens meer op dan zijn vroegere onderneming, want hij liet zich duur -betalen. Hij verdiende zooveel, dat reeds een paar jaar later, toen de regeering een hooge belasting heeft ingev-oerd, die in de miiuarden Hep, bleek, dat Stjeklow de per- soon te Moskou was, die het hoogste inkomen had. Een van de ambtenaren van het volks- commissariaat van financien, die een heke! aan Stjeklow had, rekende uit, hoeveel belas ting de hoofdredacteur van de „Izwestia" moet betalen en diende tegen hem een aan- slag in. Stjeklow heeft echter een tegenzin in het be talen van belastingen, al is het aan den „so- cialistischen" staat." Hij snelde naar zijn be- schermer, den almachtigen Lenin, en deze beval, dat men den scribent met rust zou la ten en geen belasting van hem zou heffen. Dit was overigens niet de eenige keer, dat Stjeklow zich tot Lenin moest wenden om aan de grijphanden van den fiscus te ontkomen. Tijdens het militaire communisme vaardig- de de regeerig een decreet uit, dat het inko men van elken burger der sovjet-republieken beperkte en het bekleeden van eenige betrek kingen tegelijkertijd verbcod. Het decreet werd echter alleen toegepast op kleine ambtenaren en niet-communisten; de leiders wilden zich niet tevreden stellen met het sobere bestaan, dat geleid kon worden met het bedrag, dat het decreet toeliet, en zij stoorden zich niet aan de bevelen der regeering Iedere „leider" be- kleedde tegelijkertijd eenige (soms zelf 89) ambten en ontving dus een veel hooger inko men, dan de wet toestond. Stjeklow bek!eedde toen ook verschillende ambten, maar hij vond dit niet voldoende. Hij sloot een bondgenoot- schap met de overige voraanstaande bolsje- wiki, die journalistieken arbeid verrichtten (en de meeste „leiders" bezondigen zich te Moskou aan dit euvel), en samen wisten zij het gedaan te krijgen, dat het „litteraire" in komen niet in aanmerking zou worden ge- die jurkjes, die Lecoulteux met zoo'n ruwheid taxeerde op vijfhonderd franc was van een zachte en zijdeachtige stof, waarvan de bleek- blauwe plooien neerb.ingen over een soepele, satijnen onderjurk, nuanceerde zich bij elke beweging met fijne lichtweerkaatsingen, bijna mauveHet was iets wazigs, onbestemd en liefelijk... Een groote tullen hoed omlijstte als een donkere wolk haar schitterend blond, ietwat krullend haar, haar frissche gezicht met een beetje vooruitstekende jukbeenderen, haar langgerekte oogen als van een Japan- sche danseres, waarin de onschuldige zacht- heid van den blifc van een heel jong meisje lachte. Kerjean keek Phyllis aan. Hoe kan ik te gelijk een vriend van de duisternis en van jou zijn? zei hij. Je ziet er uit als een kleine fee van den dageraad, die voor de grap zich heeft gehuld in het mooiste schijnsel van schemerdonker Je bent heel gelant, Kerjean, en ik ben blij met je complimentje. Ik zou graag heel mooi willen zijn je weet wel zooals zoo'n vrouw in een roman, van wie je, vanaf haar eersten blik, de slaaf benten die je daar- na nooit meer kunt vergeten. Da-t is niet gering!Zoo'n onheil- brengende vrouw? Misschien Zij waren weer op hun stoelen gaan zit- ten, onder de boomen, dicht bij de omheining. Kerjean was in bewon-dering van de schoon- heid. die, vanaf de uitgekozen plaats, het belast zich met: HET VERVAARDIGEN VAN ALLE DRUKWERKEN. HET PLAATSEN VAN ADVER- TENTIEN IN ALLE BLADEN. HET LEVEREN VAN ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BOEK EN. HET LEVEREN VAN ABONNE- MENTEN OP ALLE BINNEN- EN BUITENLANDSCHE BLADEN. Voordam C 9, Alkmaar bracht bij het berekenen van het inkomen van een der leiders. En terwijl in het land gebrek heerscht en iedereen in vodden gekleed was en honger leed, waren Stjeklow en de zijnen gekleed in kostbare buitenlandsche of ge- roofde kleeren, zagen er welgedaan uit en be- woonden een villa, die geheel verwarmd werd (het was een tijd, dat elk gezin hoogstens een kamer kan verwarmen omdat er nijpend ge-; brek aan brandstoffen was.) Toen de NEP (de Nieuwe Economische Politiek) werd afgekondigd en er een nieuwe bourgeoisie ontstond, werden alle leiders be vangen door een hartstochtelijk verlangen naar luxe, naar genietingen. Vele communis ten leenden zich voor alle mogelijke minder oirbare transacties om maar geld te verdie nen, om maar in staat te zijn aan den waasi- zin van geldsmij-terij en de wilde orgien te kunnen deelnemen. De regeering vreeade, clat dit het aanzien van de partij en de disci pline zou schaden en er werden maatregeten getroffen om de zucht naar genietingen aam banden te leggen. Vele communisten wenJen toen uit de partij gezet (zij werden overigens spoedig weer toegelaten), anderen kregen berispingen enz. Het toelaatbare inkomen van iederen burger werd beperkt tot een zeker minimum. Opnieuw trad Stjeklow als woordvoerder van de „schrijvende" commu nisten op en wist het klaar te spelen, dat het journalistieke inkomen buiten beschouwing zou gelaten wordten bij het berekenen van het algemeene inkomen van de communisten. 1 liermede heeft hij ale leiders der partij, want, zooals wij boven hebben medegedeeld, schrijft in Rusland nu iedgre bolsjewistische kider, zelfs zij, die hun naam niet kunnen teekenen, aan zich verplicht. Stjeklow wist deze dankbaarheid yan de leiders uit te bui ten om nog meer geld te verdienen en zijn rekeningen bij buitenlandsche banken stegen bijna iederen dag. Zoo zijn eenige jaren van voorspoed voor- bij gegaan. Stjeklow werd de rijkste man van Rusland en ging voort iederen dag nieu we artikelen te schrijven, waarvoor hij als hoofdredacteur zich zelf ongehoord hooge sommen liet uitbetalen. Het leek, dat Stjektlow nog lange jaren zijn bedrijf zou kunnen uit- oefenen en dat zijn rekeningen bij de buiten landsche banken steeds zouden groeien, maar plotseling kwam het bericht, dat Stjeklow ontslag moest nemen als hoofdredacteur van het Staatsblad. Wat is er achter de schermen in het Krem lin gebeurd? De bijzonder goed ingelichte geheime Moskousche correspondent van de „Sotsialistitsjeskiej Wjestniek", die veel rela- ties in de bof.sjewistische kringen heeft, geeft de volgende lezing van het geval „De biizonderheden van het geval zijn mij ook onbekend gebleveri. Er loopen veel ge- ruchten en zij alle wijzen er op, dat Stjeklow wordt beschuldigd van verdachte financieele operaties en van niet nader te omschrijvea orgien. Het schifnt, dat bij de zaak een be- kende actrice betrokken is en dat vele mede- werkers van de „Izwestia", die van hun hoofdredacteur zeer leelijke dingen wisten te vertellen, hem dwongen hun be^cheidenheidl te betalen met ongehoord hooge salarissen Den doors!ag gaf echter niet liet wanged'rag van Stjeklow, want de partij heeft tot nu toe alles geslikt, wat deze heer uithaailde en zij zou het ook nu doen. Stjeklow heeft zich ech ter in den strijd der hooge heeren gemengd; en moet nu de resultaten hiervan dragen. Stjeklow was de laatste jaren een partijgan- ger van Tsjitsjerin en ageerde tegen Zinow jew en diens optreden in het buitenland. Nu heerscht echter in Rusland een ontgooche- ling over hetgeen Tsjitsjerin heeft bereikt en verlichte casino bood- Daken, mui"en, ven- sters schenen zich aan den anderen kent van de lange rijen kleine, kleurige lampen te ver- liezen in de duisternis en ontleenden daaraan vreemde omtrekken. Van/ het geheele groote gebouw blcef niet meer dan cen wonderlijlie, rechtlijnige teekening ovei", een schitterend geraamte van een als met bloemen getooid, rooskleurig luchtkasteel In de trillende stilte rees, als een klacht van heimwec, een lied op van Grieg. Waarom heb je je sigaret weggegooid, Kerjean Geef er liever een aan mijIk heb lust me vanavond een beetje te bedwel- men, zei het jonge meisje; en plotseling be- gon zij te lachen op een wijze, waarin geen vreugde lag en anders dan zij gewoonlijk deed. Neen, Heve kind! Jawel! geef nu Ik houd van die blonde pacha-tabak van jou, die een droom-: geur heeften weet ik wat nog meer Vroeger gaf je me toch ook wel van je siga- retten In het salon van je pleegmoedcr wel en daar zal je er nog meer krijgen maar hier, dat weiger ik beslist. Ik zie niet graag dat een vrouw en nog minder een jong meisje in't openbaar rookt. Er kwam een stilte, Kerjean vroeg naar mevrouw Davrangay, maar zonder er op aan te dringen. Hij wist dat zij op dit uur „bac- cara" of „chemin de fer" zat te spelen, ge heel aan haar demon toebehoorende en dat Phyllis, hoewel maar al te goed zich bewust van de gewoonten van haar pleegmoeder, al tijd bang was een woord te hooren of-te zeg gen (Wordt vervolgd). edited 6: /A

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5