1 %Jr M? r BEKENDMAKTNO.^ De Directeur van den Gemeenteljjkea Dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar- beidsbemiddeling maakt bekend, dat op» he- den de navolgende werkzoekenden zijn inge- schreven: 1 bakker, 1 bankwerker, 1 befon- werker, 2 boerenarbeiders, 1 bouwk- opzichter, 2 chauffeurs, 1 deksorteerder, 2 electriciens, 1 fundeeringwerker, 16 grondwerkers, 4 kan- toorbedienden, 3 kleermakers, 1 koetsier, 1 kok, 1 raach. houtbewerker, 1 mach-stoker, 3 magazijnbedienden, 6 metselaars, 9 opperlie- den, 4 pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 17 si- garenmakers, 1 sig. sorteerder, 1 sig. kisten- plakker, 3 smeden, 2 steenbikkers, 1 straat- maker, 23 timmerlieden, 2 voegers, 1 wissel- looper, 1 zadelmaker, 1 winkelbediende (con- fectie) en 53 losse arbeiders. Plaatsingen gedurende de afgeioopen week: 1 betonwerker, 1 grondwcrker, 3 tim merlieden en 10 losse arbeiders. Alkmaar, 22 Augustus 1925. De Directeur voomoemd, C. DEKKER, wnd. Directeur. EEN BOKSPARTIJ OM E'EN MAN. Twee Londensche jonge meisjes betwistten elkaar hart en'hand1 van een jongen man uit Clerkenwell. Hij van zijin kant wist niet, we Ike van de beide schoooen te kiczcn, de eene leek hem zeer wel, maar dc anderc was hem ook lang niet onverschillig. D<us werd een vriendenraad bijeen geroepen, waar de zaak lang en breed werd bcsproken. tot dat men eimMij'k tot het resultaat kwam, dat een ,,godsoordeel" zou beslissem. De twee rivalen moesten elkaar in besloten gezelschap ontmoeten en de hand en het hart van den door beiden geliefde zou de inzet van den strijd wezen. A Is wapen kozam de com- battanten een paar bokshandschocnen. Er werd eenige dagen van beide kanten naarsitig geoefend en nu is dezer dagen in de zaal vain een restaurant in Clerkenwell de beslissende strijd in zes ronden van een mi ll urrt gevoerd. De eerste ronde veriliep zonder incidenten. Wederzijdsch verkennen, zooals de termen luidt. Iini de tweede ronde kreeg een der strijdsters een uppercut, die haar even buiten gevecht stelde. Zij herstelde zich echter weer en was aan die winnende hand tot aan de vierde ronde, toen zij een hevige directo rechtsche op de kaak ontving, die haar in snikken deed uitbarstan. Haar broer, die als secondant fungeerde, verklaarde toen den strijd1 voor geeindigd. DE OPSTAND DER DRUSEN. De correspondent van de „Vossische Zei- tung" heeft een interview gebad met Sultan Atrash Pasha in diens hoofdkwartier te Nodjel. Over de onde.handelingen met de Fran- schen ter beeindiging van den opstand ver klaarde de sultan: „Indien de Franschen de Drusen durven aar.vallen, zal geheel Syrie in opstand konien. Wij hebben slechts een devies: „B'eter vrij te sterven dan te leven als tot nu toe." Wij ei- schen een eigen vrij parlement, een eigen na- tionaal leger, een eigen nationale regeering en een eigen koning of president als hoofd van den Staat. De Franschen moeten tevreden zijn met hun functie als adviseurs, zooals de Engelschen in Irak." De sultan verklaarde verder nog, dat hij de voorwaarden, welke de Fransche gedele geerden hebben medegedeeld, volgens welke o.a. vijfduizend pond sterling schadeloosstel- ling moet worden betaald, zal afwijzen. De correspondent van de „Vossische Ztg." zegt dat de toestand ernstig is, daar het schijnt dat de sultan de macht in handen heeft. HET AMNESTIE-ONTWERP IN PRUISEN.' De permanente commissie van den Pruisi- schen Landdag heeft zich Masndag bezig gehouden met het Pruisische Amnestic-on't- werp. Dit ontwerp wil amnestie verleenen voor handelingen, die in strijd zijn met een reeks van bepalingen der wet tot besclierming van de republiek, misdaden en overtredingen betreffende uitoefening van staatsburgerhjke rechten, hoog-en landverraad, handelingen in striid met de voorschriften betreffende het onbevoegd drager. van wapenen, ooenbare demonstrates in den polifieken stoijdren het verbod van politieke partijen en vereenigin- gen. Van Duitsch-Nationale zijde werd voor- gesteld, ook amnestie te verleenen voor straf- bare feiten, waarvan vast staat, dat zij uit economische nood werden begaan. Dc Eco- nomische Vereeniging stelde voor, amnestie voor inflatievergrijpen te verleenen, terwijl de sociaal-democraten wenschen, dat ook alle overtredingen fcij stakingen in het ontwerp zullen worden opgenomen. ^let ontwerp werd ter verdere bespreking m handen gesteld van een sub-commissie. ERANKRIJKS BETALINGSCAPACITEIT. Naar aanleiding van de verklaring van Bradbury betreffende de betalingscapaciteit van Frankrijk, merkt de „Petit Parisien Pari sien op, dat het argument, dat Frankrijk door zijn herstel te betalen, zijn capaciteit duidelijk bewezen heeft, niet opgaat, aan- gezien Frankrijk juist tot dit resultaat ge- raakt is na een krachtsinspanning, welke het land en zijn credfet geheel en al heeft uitge- put. In dit opzicht is de stand van den wis- selkoers veelzeggend. De vergelijking door Bradburv van Frank rijk met Daitschland, vervolgt het blad, is eveneens onjuist; kierbij wordt vergeten' dat Duitschland zijn buiten landsche schuld ver- loochend heeft en geen binnenlandsche schuld bad. Wanneer Frankrijk zonder binnenland sche schuld was, zou zijn begrooting cen aanzienlijk overschot aanwijzen. Voigeas Bradbury zou Frankrijk jaarlijks 1666 millioen goudmark moeten overmaken. De schuld van Engeland aan de V. S. be- draagt 700 millioen en Engeland beklaagt rich over dezen last. Hoe zou nu Frankrijk; met zijn gedeprecieerde munt, billijkerwijze tweemaal zooveel kunnen betalen dan Enge land? De „Petit Parisien" besluit, dat het weinig practiseh schijnt, de betalingscapaciteit van een schuldenaar to overschatten, die ernstig beslcten is, zijn verplichtingen tot het uiter- ste van zijn vermogen na tc komen. _De Parijsche correspondent van de „Mor- nmg Post", meldt, dat men in officieuze krin- gen te Parijs van oordeel is. dat, wanneer Engeland zijn belofte nakorat envan zijn Europeeschc schuldenaren niet meer eischt dan het zclf aan Amerika te betalen heeft, de Fransche schuld automatisch van 620 mil lioen pond sterling tot 150 millioen zal moe ten worden verminderd. MAG EEN MINISTER GEiNTERES- SEERD ZIJN BH EEN INDUSTRIE? Zooals men weet, schrijft de Londensche correspondent van de Tel., heeft de minister van Handel, Sir Philip Cunliffe-Lister (voor zijn naamsverandering bekend als Sir Philip Lloyd-Greame), zijn ontslag aangevraagd, omdat zijn vrouw belangrijke kapitaal-inte- sen bij de mijnindustric heeft. Deze omstan- digheid maakt dc positie van den minister uiterst precair, tei~wijl oyer het lot van deze mdustrie beslist moet worden, te meer omdat het departement van Handel er zich in het bijzonder mee bemoeien moet. Terwijl mr. Stanley Baldwin ongetwijfeld de algenieene waardecring voor Sir Philip's nobel stand- punt deelde, weigerde hij eveiiwel om de ont- slag-aanvrage tc aanvaarden. Blijkbaar zou hij er het meest voor voelen, om hem een an- deren post in zijn kabinet aan te bieden, maar dat zou de moeilijkheid alleen maar vermin- dcren, want in laatste instantie moet de gan- sche regeering besluiten nemen, die voor het mijnbedrijf beslissend zijn. Zoodat de zaak hangende blijft. Oppervlakkig redeneerend zou men zoo zeg gen, dat de premier het zich gemakkelijk kan maken met die ontslag-aanvrage maar to ac- cepteeren, en Sir Philip onder dankbetuiging voor de bewezen diensten te laten vertrekken. Dat zou een verlies wezen, want de man In kwestie is, ofschoon een der jongste ministers, tevens een der knapste leden van het huidige bewind, en men verwacht groote dingen van hem in de toekomst. Maar het onmiddellijke verlies zou overkomelijk zijn, al ware het al leen omdat niemand onvervangbaar is. Mr. Stanley Baldwin zou evenwel door aanvaarding van net ontslag in nog moeilij- ker problemen verzeild raken. Want er zou een precedent geschapen worden. Het vertrek van dezen minister zou nu of later leiden tot critiek op de positie van andere regeerders, die in dezelfde of althans dergeliike omsfan- digheden verkeerden. Ten alien tijde zijn er ministers, die direct of indirect in bepaalde takken van industrie zijn gei'nteresseerd. Be- gint men hen eenmaal om die reden als onge- schikt voor hun taak to erkennen, dan is er vrijwel geen eind meer aan. Men zou dan wel meteen kunnen bepalen, dat aan geen ,en- kel lid eener regeering meer veroorloofd wordt om eenigerlei kapitaal-belegging in het bin- nenland te hebben. Waarmee men er nog niet zou komen, want buitenlandsch bezit zou kun nen leiden tot bijzondere actie in des regeer ders politiek jegens het buitenland. De eenige afdoende manier zou wezen om \an minis ters te eischen, dat zij volstrekt geen kapitaal bezit hadden, hetgeen practiseh natuurlijk totaal onuitvoerbaar is. Zoo staan thans de zaken in het geval- Cunliffe-I.ister. Aan den premier is in den laatsten tijd veel lof toegezwaaid. Hij zal on getwijfeld een extra-tiosis oogsten, als hij er in slaagt om zich uit deze moeilijkheid te werken met een formule, die iedereen bevre- digt. Zonder formule, voortvloeiend uit het precedent dat geschapen zal worden, schijnt het niet mogelijk. MOTORJACHT UITGEBRAND. Nadat zij gedurende twee maanden de Ne- derlandsche waterwegen in hun 16-tons mo- torboot hadden doorkruist, zijn de heer en me- vrouw Maitland en een bediende mte de boot de Noordzee weder overgestoken. Het had echter slechts zeer weinig gescheeld, of zij zouden hun vaderiand niet meer hebben tc- ruggezien. In het Kauaal, nabij Newhaven, sloeg plotseling een vlam uit den* motor, waardoor het bootje in een oogwenk in lichte laaie stond. De drie menschen, die zich er op bevonden, vluchtten half geklccd, in de red- dingsboot en konden nog maar juist intijds door een jacht, dat zich op een mijl .afstand bevond, worden overgenomen. Dc motorfcoot branddc geheel en al uit en werd een volko- men \vrak, terwijl de drie opvarenden al hun bezittingen in den steek hebben moeten laten. Sport DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB OP 30 AUGUSTUS. Een zeer interessanf programma wacht den liefhebbers van de paardensport op den laatsten Zondag van Alkmaarsche kermis. Reeds zijn vele paarden ingeschreven. Ge- opend wordt met een vicrdeklas-dravei'ij en daarna een 2e en 3e klas draverij. Als derde nummer was oorspronkelijk vastgesteld een le klas hcat-draverij, doch dit is vcranderd in een eerste klas Engelsche heat. Een nicuwe en interessante afwisseling, die mis- schien eenige toelichting behoeft. Het aaptal paarden, dat voor dit nummer opkomt, wordt verdeeld in twee zoo mogelijk gelijke groepen. De winnaar van de eerste groep en num mer twee worden met den winnaar en tweede aankomende van de 2e groep geplaatst in dc derde heat, die cfus geloopen wordt door vicr paarden. Dc winnaar hiervan is de defini- tievc winnaar der Engelsche hc*at. De moge- lijkheid is dus niet uitgesloten, dat ten slottc een dei* tweede aankomenden in de beslissing dc eerste plaats bezet. Wij twijfelen niet of dit nieuwe nummer zal groote belangstelling trekken. De kortebaandraverij met vele inschrijvin- gen zal deze coursedag besluiten. Uit enze Staatsraachine. „De Terbeschikkingstelling van de Regeering van een Strafrechterlijk Minderjarige". In den tweeden Titel van het Eerste Boek van ons Wetboek van Strafrecht worden de straffen bepaald, staande op het plegen van feiten, die strafbaar zijn uit kracht van een daaraan voorafgegane wettelijke bepaling. Die straffen zijn: hoofdstraifen (gevange- nisstraf, hechtenis en geldboete) en bijkomen- de straffen (ontzettmg van bepaalde rech ten, plaatsing in een werkinrichting, open- 'baarmaking van de rechterlijke uitspraak). 't Bovenstaande geldt voor personen bo- ven 18 jaar. Voor jongeren werden andere bepalingen getroffen. Artikel 9 (2) toch van bedoelden titel luidt: Bij veroordeeling van een minderjarigen persoon, die tijdens de uit spraak van het eindvonnis in eersten aanleg den leeftijd van achttien jaren nog.niet heeft bereikt, eenc der volgende hoofdstraffeir op- gelegd: lo. plaatsing in een tuchtschool; 2o. geldboete; 3o. berisping. Natuurlijk ont- breekt ook aan dit artikel het gebruikelijke; behoudens het bepaalde bij het Art. zooveel en de noodige onderscheidingen niet. Toch, wie meent, dat met dit drietal de heele voorraad van maatregelen, die de rech terlijke macht nemen kan, ter verbetering van een jeugdig deliquent, uitgeput is, vergist zich. Er is nog een andere straf, die geen straf heet en toch door het meerendeel der- genen, op wie zc wordt toegepast als een zeer zware straf moet worden gevocld, die ze gaarnc zouden inruilen voor bjjv. een jaar tuchtschoolstraf. Wat we bedoelen is de ter beschikkingvvan dc regeering stelling van een minderjarige tot zijn 21c jaar. Met andere woorden: de dwangopvoeding. Zij is vast- gelegd in Art. 39 van den derden Titel van ons Wetboek van Strafrecht, dat in zijn eerste lid aldus luidt: „Bij strafrechterlijke vervol- ging van een minderjarigen persoon, die tij dens de uitspraak van het eindvonnis in eer sten aanleg den leeftijd van 18 jaren nog niet heeft bereikt, wegens een feit, vallende in de bepaling van een misdrijf, kan de rech- ter bevelen, dat de schuldige ter beschikking van de regeering zal worden gesteld, zonder toepassing van eenige straf". Datzelfde kan ook geschieden met een minderjarige, die den leeftijd van 14 jaar nog niet heeft bereikt, wanneer deze in de laatste twee jaren twee maal onherrcepelijk werd schuldig verklaard aan een der volgende feitenovertreding van de algemeene veiligheid van personen of goederen; brandstichtinghet aannemen in welken vorm dan ook van iets, wat behoort tot de kleeding, uitrusting of bewapening van een militair beneden den rang van offi- cier; 't maken, in voorraad hebben of ver- spreiden van valsch geld; 't onleesbaar be- schadigen van een bekendmaking van het be- voegde gezag; overtredingen betreffende hulpbehoevenden, of de goede zeden; open- bare dronkenschap en mishandeling van die- ren of eenig misdrijf. Men ziet, 't is een aar- dig lijstje. Maar datzelfde geldt nog in ster- kere mate voor personen tusschen veertien en achttien jaar. Als er nog geen twee jaren verloopen zijn, sedert een vroegere schuldig- verklaring aan een dezer overtredingen of eenig misdrijf, kan ter beschikkingstelling volgen. Ook in de twee laatste gevallen wordt geen straf toegepast. Wat bedoelt nu het eerste lid van Artikel 39. Dat is zeer algemeen genomen. Er is een strafrechterlijke vervolging ingesteld tegen iemand beneden 17 jaar. De kinderrechter heeft te overwegen: Wat zal ik tot het best- wil van deze(n) beklaagde beslissen? Om tot het antwoord op die vraag te komen zal hij. nauwkeurig zich op de hoogte dienen te stellen van allerlei het kind betreffende bijv. het verleden van het kind; het karakter; de omstandigheden, waaronder het werd op- gevoed en leeft; den aard en de levenswijze van vader en moeder enz. Dan kan hij tot de conclusie komen, dat een bepaalde strafmaat- regel absoluut onvoldoende is. Dat een be risping niet geeft; een geldboete niet helpt; tuchtschoolstraf niet baten zal hem blijft dan over de te beschikkingstelling van cle regeering, m.a.w. de dwangopvoeding zal worden toegepast en die duurt perse tot aan het een-en-twintigste lCvensjaar. Dit lijkt ons een zwak punt, doch daarover straks. Nu kan die dwangopvoeding worden toegepast in een Rijksopvoedingsgesticht, maar ook in een particulier opvoedingsgesticht. De Rijks- opvoedingsgcstichten zijn gevestigd te Amersfoort, Avereest, Doetichem en (tijde- lijk) te Leiden voor jongens en te Zeist voor meisjes. Particuliere gestichten zijn er meer, met of zonder kerkelijke kleur. Voor verple- ging van deze regeeringskinderen komen particuliere instellingen in aanmerking, die rechtspersoonlijkheid hebben en in hun statu- ten of stichtingsbrieven of reglemcnten duur- zarne verzorging van minderjarigen in of buiten gestichten hebben vastgelegd als doel. Zij kunnen daarvoor in het genot van subsi- die worden gesteld,-maar staan dan ook on der toezicht van den Minister van Justitic, die daarin wordt bijgestaan door het Alge meen College van Toezicht, Bijstand en Ad- vies. In die gestichten worden de kinderen dan opgevoed en behalve dat men veronder- stellen mag, dat voldoende gelet wordt op hun lichamelijke ontwikkeling en op de vor- ming van hun karakter, ontvangen zij het gewone Lager Onderwijs en vakonderricht, waardoor zij zoo worden uifgerust, dat ze in staat zullen zijn als fatsoenlijke en eerlijke menschen met gocd gevolg den strijd voor't dagelijksch brood te kunnen vocren. Ook voor hun godsdienstige vorming wordt vol doende zorg gedragen, omdat aan de Rijks- gestichten verbonden zijn een Protestansch, een Roomsch-Katholiek en, zoo noodig, een Israelietisch godsdienstleeraar die hun het noodige godsdienstonderwijs verstrekt en voor hen godsdienstoefeningen houdt. Zoo dat men inderdaad zeggen kan, dat, op de keper beschouwd, de ter beschikking van de regeering-stelliug voor menig kind een zegen kan worden, ook al zal door den betrokkene zelf niet steeds dit verblijf in een opvoedings gesticht als een zegen, veel meer als een straf worden beschouwd en gevoeld, vooral, wan neer die plaatsing niet het gevolg was van een niet-doel-treffen van reeds ondergane straffen. Dc ter beschikbaarstelling van de regee ring duurt tot het bereiken van den een-en- twintigsten verjaardag, wanneer niet de re geering zelf, 't zij voorwaardclijk of onvoor- waardelijk, daaraan een einde maakt. Tot 21 jaar is een lange tijd en de omstandigheden, die indertijd tot het vonnis Ieidden, kunnen geheel en al zijn veranderd. Een voorbeeld. De vader is zeeman, veel van huis; dc moeder aan den drank verslaafd of op een andere wijze totaal ongeschikt voor haar taak. Een jongen pleegt een of meerdcre malen misdrij- ven, die heenwijzen naar een maatschappe- lijken en geestelijken ondergang. Veroordee ling tot ter beschikkingstelling volgt. 't Kind is 14 jaar. Na een jaar sterft de moeder; de vader is door zijn emplooi wel genoodzaakt spoedig te hertroifwen, vindt een keurige ge- zellin voor zijn verder levenspad, die een on- eindig betere moeder voor haar man's kin deren is, dan de eigen moeder was. Kan nu de jongen niet gerust teruggegeven worden? Of ook, de afwijkingen van den knaap blij- ken van tijdelijken aard te zijn geweest, zoo als. zoo vaak in oorlogstijd het geval was. En de jongen kan best aan het eigen gezin teruggegeven worden. Voor die gevallen, waarin de ter beschikkingstelling kan wor den opgeheven, bestaat dc onvoorwaarde- lijke en de voorwaardelijke vorm. Vaak ech ter komt dat onvoorwaardelijk niet voor. Lie- ver, om hem aan den band te kunnen houden, kiest men dan nog den voorwaardelijken, waardoor hij dus onder toezicht blijft. Blijkt het eventueel, dat men zich in een of ander heeft vergist, dan heeft men 't recht op een verdere dwangopvoeding toch niet verloren. Doch niet alleen in gestichten, ook door gezinsverpleging kan de ter beschikking van de regeering stelling worden ten uitvoer ge- legd. Merkwaardig, dat de regeering zelf dat nooit doet; maar de particuliere vereenigin- gen of gestichten zich vaak van dit middcl bedienen. In de Rijksgestichten ontvangen de verpleegden loon voor den arbeid, dien zij verrichten, waardoor zij zich een uitgangs- kas kunnen vormen en daar ze ook in het bezit gelqjen kunnen worden van hun rijks- kleeding en uitrustingstukken, kan men niet zeggen, dat zc op hun 21e jaar maar op de maatschappij worden losgelaten. Dat ook het strafstelsel in de R. O. G. geregeld werd, be hoeft geen betoog. De bedoeling dezer ter beschikkingstelling is inderdaad goed. De mogelijkheid openeu om een kind, dat, om welke reden dan ook,1 dreigt onder te gaan, door een langdurigci dwangopvoeding te behouden. Toch wordt) o. i. te weinig rekening gehouden met de ge-| gcven mogelijkheid van een voorwaardelijk' of onvoorwaardelijk vervroegd ontslag. De) oorzaak daarvan zal wel wezen, dat Let von-, nis perse strekt tot het 21e jaar toe. Het zou j goed wezen. waardoor de duur der ter be-,! schikkingstelling teruggebracht kOn wordenc; tot een geringer aantal jaren. Tegen derge-j lijke maatregelen met langen termijn is men!) immers ook bij de behandeling der Psychopa-( tenwet in dc Tweede Kamer opgekomen. In die \^et is dan ook de ter beschikkingstelling 1 teruggebracht van 10 jaar zooals wasi voorgesteld tot 2 jaar. i Hierdoor zou ook een aanmerkelijkc bezui-'j niging worden verkregen, want de rijksop-) voedelingen kosten veel, te veel aan den lan-. de. In het gesticht te Leiden bijv. zijn del kosten per hoofd hooger dan het kostgeld? >op de duurste particuliere kostschool en on-; geveer gelijk aan de som die te Nieuwediep] noodig is voor de opleiding van een adel- borst. En dan Er heeft zich een geval voorge-, daan, dat het boven vporgcstelde wettigt. In oorlogstijd werden de ter beschikking van de regeering gestelden zoo talrijk, dat de opvoe-l delingen niet opgenomen konden worden. Er kwam achterstand in de opname. Toen deed Minister Heemskerk een onderzock in-) stellen, in 1919, hoe het gegaan was met al die kinderen, die men nog niet had kunnen opnemen en 't onderzoek wees uit, dat hon- derdtallen allang zichzelf gereclasseerd had den. Uit een en ander moge gebleken zijn, dat de bepaling van art. 39 Wetboek van Strafrecht inderdaad goed is, maar wel eeni ge herziening behoeft, welke zal wezen in 't voodreel en van menig ter beschikking ge- stelde en van's Rijks schatkist. In langen tijd heb ik u geen recepten ge geven. Zijt gjj nu uitgehongerd of au bout de votrc latin, als u weer nieuwe gasten Ik zal U gauw een paar lekkere hapjes leeren. Eerst een vischgerecht: Snoek a la Clermont: Als de snoek is schoongcmaakt, moet u hcnl aan mooten snijden en marineeren in olie, citroensap, ge- snippcrde uien en petersclie. Een half uur voor u hem wilt opdoen, tfaalt u de mooten hieruit, cp braadt zc in olie, telkens keerend en bedruipend. Zijn ze klaar, dan moet u ze zoo op den schotel schikken, alsof de visch nog een geheel is. De kop moet afzonderlijk gekookt worden; op de schotel legt u om dien kop wat karperhom. U maakt een sma- kelijk sausje van een flink stuk boter, wat peper, nootmuskaat, peterselie, meel en een beetje water van dat, waar de visch in ge kookt is. Blijf de saus roeren tot zij kookt en dien haar afzonderlijk op bij de visch. Konijnen-filets met komkommers. Snjjd 2 groote komkommers aan dunne schijfjes en laat ze 2 uur marineeren in zout en 2 lepels azijn; keer ze nu en dan'om, zoodat ze van alle kanten doortrokken zijn; druk ze daar na uit door er b.v. een belast schoteltje op te zetten, en doe er een stukje boter, wat thijm, een paar laurierblaren eft wat peterselie bij. Zet ze zoo op het vuur en roer ze tot ze lichtbruin worden; laat ze vervolgens in bouillon met wat meel een half uur zaclit doorkoken; als de saus nu goed -gebonden is, moet u er een paar filets van gebracten konijnen in warm laten worden en h?t ge- recht met zout en peper kruiden. 't Is cen heel smakelijke tractatie. Hambroodjes. Hak het vleesch en een stukje vet van koude ham zeer fijn door el kaar. Tegen cen soepbord vol ham gaan 3 eieren, een paar gestampte beschuifen en wat peper. Dit mcngsci smeert men aan alle zijden op sneden wittebrood, die In melk en eieren zijn geweekt. Daarna wentelt men ze door gestooter. beschuit of geraspt oud brood en bakt ze in boter. Een frisch tomatenslaatje bereidt u zoo: Neem 6 tomaten, een beetje mayonaise-saus en 3/4 d.L. room. Dc tomaten moeten gedu rende enkcle minuten geblancheerd worden, d.w.z. ze moeten even opkoken zonder gaar te worden. Daarna plaatst u ze op een ver- giet en snijdt ze in vieren. Schik ze nu met de mayonnaise, waar de room doorheen is ge- draaid, gevuld op een schaal met takjes pie- terselie. Gemalen rijst met kersen. Hiervoor heeft u noodig 3/4 L. melk, 60 gr. gemalen rijst, 60 gr. suiker, 2 eieren, een stokje va- mlle of een stuk citroenschil, 500 gr. kersen (van de ingemaakte van dit jaar!) 40 gr. suiker en 5 gr. sago. De kersen zachtjes 10 minuten opkoken met de suiker. Daarna het sap met de sago binden. De melk met de suiker, vanille en rijst 10 minuten laten ko- ken tot het een gebonden massa is. Haal nu dc vani'le (of citroen) er uit en voeg er de eierdooier en de helft- van het geklopte eiwit bij. Doe de gestoofde kersen en de gekookte rijst laag on) laag in cen vuurvaste schotel; strijk er de rest van het stijf geklopte eiwit en de suiker overheen en laat het even licht bruin worden. U kunt iiet zoowel koud als warm eten. Het is allebei even lekker! De Engelschen, die altijcl goed op dc, hoogte zijn van gerechten met gezond voed- sel, bereiden altijd allerlei lekkernijen met diverse vruchten. Het is het recept van cen echt Engelsche „vruchtenpie". Noodig is: 150 gr. tarwe- meel, 75 gr. boter, 25 gr. suiker, 1 ei, het sap van 1 citroen. Voor vulling: abrikozen, pruimen, appelen, kruisbessen, rabarber, ge stoofde vruchten of vruchten op water zijn ook voor te gebruiken, maar niet zoo lekker. natuurlijk als versch fruit. Nadat u het meel gezeefd heeft, doet u> er de boter bij en hakt dit. mengsel fijn tot het er als broodkruim uitziet. Kiop nu het ei met de suiker en het citroensap en voeg dit bij het deeg. Klop alles te samen luchtig en doe1 er net zooveel water bij tot er een sievige bat van is te maken. Rol dit deeg op dc gewone manier uit tot een ronden lap', die k«fs groo- ter is dan het vuurvdste scbotetlje. Schik in dat schoteltje de rauwe vruchten :net suiker, er tusschen en stape! deze vruchten in het midden hoog op. Maak vervolgens den rand'j van den schotel vochtig, leg er den lap deeg, ruim over heen en druk dit deeg met eeni vork op den rand vast; snij het er overheen: stekendc af, maak hiervan figure*! met uw mes en piak die, bij wijze van garceering, met wat water op het gjadde dseg vaait. Be- strijk't geheel met den eierdooier, dHe vac te voren met water'geklopt is; prik hter en daari in het deeg en laat de pie getfarende 3 kwar- tier a 1 uur in een matig warrnen oven gaar worden. Mokka-koekjes. Laat nkf alle dames we- ten, dat men deze debaHesse ooi, Irest zcH kan maken. Ze zien er dikwiiV: iegen op ze te bestellen, omdat ze vrij &./nr rij«. m dus ontzeggen zij zich en cie kinderen een tracta tie, die zij met befrekkelijk weinig mociie, maar wei met eenige vairdigheid ze?i toe kunnen bereiden. U moet eerst mokka ma ken van 1 ons ongezouten boter, 60 gram poedersuiker, X d.L. kohie-exiract en een blaadje gelatine, dat te voren in htei water is opgetost. Als de mokka tnooi glad is, neemt u een aantal zeer losse en dunne ztad- koekjes; een gedeelte hiervan bestrijkt u heel gelijk met een laagje mokka en beplakt ieder koekje met een tweede koekje. Het bovenste bespuit u nu difc met mokka; daar na garneert u dit met gepelde antandel of hazelnoot, die u in stukjes snijdt. Het is ook heerlijk als u een paar amandeien fjisi stamp! in een vijzel en met de mokka vermengt. Wftt u het heel mooi maken, dar. versiert a de mokka op het taartjc met een gesaii^xd viocl- tje of een rozenblad. j Cefrie BtaeivS

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7