Goede eetlust, goede spijsvertermg, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewan- den door de vloeimg der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versui- kerdte pilllen 0.65; in apotbeken en drogist- zaken. Dagelijksch bestuur: Jhr. van Foreest, voorzitter, W. van de Vail, secretaris, en J. Akkennan, penningmeester. De feesten worden geopentl met een eere- avond op het sportterrein aan den Rijks straatweg. Stadnieuws AFD. NOORDHOLLAND BOND VAN NEDERL. VEEHANDELAREN Zaterdagmiddag vergaderde in het cafe van den heer Kerssens aan de Nieuwesloot de afd. Noord-Holland van den Bond van Ne- derlandsche Veehandelaren, onder leiding van den heer H. Noom. Deze sprak bij de opening die circa een uur te laat plaats had1, de vergadering was n.l. uitgeschreven tegen half een, terwijl de opening eerst circa half 2 geschiedde zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Spr. verwees naar het belangrijkste agenda- punt, het eventueel verkoopen van het bonds- gebouw. In verband daarmede had spr. op grooter belangstelling gerekend. De notulen werden na lezing door den heer Kramer, secretaris, onveranderd goedge- keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: 1. Een schrijven van de Kamer van Koophandel alhier, betreffende ingevoerde maatregelen in verband met heerschend mond- en klauwzeer. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de afdeeling om adhaesie to betuigen aan het bekende adres aan den minister. De secretaris liet zich afkeurend uit over de houding van de Kamer van Koophandel. De heer J. H. Akkerman, secretaris van het Hoofdbestuur, (Utrecht), wees op een on- juistheid in het schrijven der Kamer van Koophandel. Spr. betoogde, dat de uitvoer naar Italie wel degelijk belangrijk is en het betreft in hoofdzaak melkvee, al spreekt het schrijven van fokvee. Spr stelde voor, dat deze punten in een schrijven van de afdeeling aan de Kamer van Koophandel rechtgezet zou worden, opdat zij misschien alsnog adhaesie zou .betuigen. Hot staat, naar spr. terloops mededeelde, met den uitvoer naar verschillende landen er op het oogenblik niet slecht voor, daar de Neder- landsche exporteurs aangebodenhebben, het vee met een serum te behandelen, opdat zij absoluut gezond worden verzonden. Met Bel- gie staat het er heel gunstig voor, met Duitschland minder. 2. Een schrijven van de afd. Groningen inzake het plaatsen van reclamebiljetten voor de Groningsche tentoonstelling en een ver zoek om een medaille beschikbaar te stellen. (Zie ingezonden stuk 5). 3. Een schrijven van den geiheenteraad to Hoorn inzake het plaaten van vee op de morkt aldaar. 4. Idem idem ten vervolge op het vorige schrijven inzake de gehouden voorjaarsvee- markt. 5. Een schrijven van de afd Groningen met een dankbetuiging voor de toegezonden medaille. (Zie ingekomen stuk 2). 6. Een schrijven van het Hoofdbestuur inzake transportverzekering. De heer Akkerman zeide veel sympathie voor deze verzekering te hebben. Als aan het vervoerde vee iets overkomt, wordt 100 pet. van den iiikoop betaald. Iedere koe is voor transport verzekerd voor den duur van 8 da- gen. Spr. brak een lens voor deze transport verzekering en gaf een nadere uiteenzetting omtrent de tarieven. Hij deed een beroep op de aanwezigen zich op te geven. De minste verzekering is 50.000 De premie is 22 cent per 1000. De voorzitter sloot zich bij deze op- wekking aan, overtuigd als hij was, dat de verzekering zoo goedkoop en zoo goed is. 7. Een schrijven van het Hoofdbestuur, o. m. inhoudende den raad aan de afdeelin- gen er naar te streven vertegenwoordigers te krijgen in de Kamers van Koophandel en Fa- brieken. De heer S e n g e r s (Heifco) was overtuigd van het nut van het hebben van vertegen woordigers in de Kamers van Koophandel. 8. Een schrijven van het Hoofdbestuur inzake eventueelen verkoop van het bondsge- bouw. Het Hoofdbestuur adviseerde om het gebouw te verkoopen. De heer A k k e r m a n s gaf een uitvoerige toelichting van de motieven die tot de ziens- wijze van het Hoofdbestuur hebben geleid. Het gebouw is op geen andere wijze rendabel te maken dan door verkoop. Er is een betere en veel goedkoopere gelegenheid voor huis- vesting van het Hoofdbestuur. Met algemeene stemmen werd daarop be- sloten om het Hoofdbestuur te adviseerenn het gebouw te verkoopen. Enkele leden, die er aanvankelijk tegen waren, verk'laarden zich na de uiteenzetting van den heer Akker- mans, er voor. De secretaris bracht, als afgevaardigde, vervolgens verslag uit van de te Groningen gehouden jaarvergadering bekend uit het bondsorgaan en persverslagen. De voorzitter bracht dank aan den secretaris voor het uitbrengen van dit ver slag, dat met applaus door de aanwezigen werd ontvangen. De voorzitter deed nog een krachtige opwekking tot een druk bezoek aan de jaar- vergaderingen en de afdeelingsvergaderingen. Dit in verband met den optimistischen toon, waarin de secretaris zijn verslag had gesteld. De secretaris betoogde, dat de afd. Noord-Holland in 1926 als de jaarvergade ring te Amsterdam gehouden wordt, een goed figuur moet slaan. Meerdere leden uittcn zich in dezen geest. Na rondvraag volgde sluiting. Gemengd Nieuws EEN PSEUDO-NEDERLANDER Uit Lonneker wordt aan Tub. het volgen- de bericht: Een'ge jaren geleden vervoegde zich een man aan de afd. Bevolking van het Amster damsche stadhuis. met het verzoek om als in- gfrzefene te worden ingeschreven. Hij gaf op IT. te heeten en ingezetene der gemeente Lon neker te zijn, en om zijn bewering te staven, vertoonde hij eenige papieren, waaronder een geboorte-akte. De man werd inderdaad als in- woner van Amsterdam ingeschreven. Nadat hij eenigen tijd in de hoofdstad des lands had vertoefd, werd hij werkloos, en daar hij zonder middelen van bestaan was, werd hij verwezen naar de werkloozenkas en tiefdudige insteillingen, die hem steungelden verstrekten. De man maakte kennis met een Duitsche vrouw, met wie hij dezer dagen in het huwejijksbootje wilden stappen. Daartoe moest hij weer naar het stadhuis om de noo- dige papieren te totnen. De Amsterdamsche recherche, die bij hot geval te pas kwam en die reeds eerder verdenking tegen H. had op- gevat, verzocht de politie te Lonneker om in- lichtingen. Toen kwam aan het licht, dat H., zooals de bedoelde persoon voorgaf te heeten, nog steeds in deze gemeente woonachtig was. Van 'n getoond portret van den Amsterdam- mer herkende de vrouw van H. een zekeren E. W., een Duitscher, die eenige jaren gele den een aantal weken te hunnen huize had vertoefd. Gisteren is de pseudo-Nederlander door eenige rechercheurs naar hier overgebracht. De man hield aanvankelijk stokstijf vol, dat hij werkelijk H. heette. Ten slotte viel hij ech- ter door de mand en bekende, dat hij de pa pieren van H. gestolen had en in Amsterdam ten valschen naam had opgegeven. Onder den naam H. heeft hij zelfs in Juli j.l. aan de stemming voor de Tweede Kamer deelge- nomen. Voorts bekende hij in werkelijkheid E. \V. te heeten en Duitscher te zijn. De man heeft zich schuldig gemaakt aan overtreding van art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, waarop een jaar gevangenisstraf staat, ter wijl werkloosheidskas en liefdadige instellin- gen door hem zijn opgelicht. W. is weer naar Amsterdam teruggebracht. IT. had in al dien tijd de gestolen papieren niet behoeven te ge bruiken en was daardoor met de vermissing ervan niet op de hoogte. POGING TOT MOORD. Omtrent het vreemde geval te Amsterdam, waarvan we met enkele woorden melding maakten, verneemt het Volk: Het was Woensdagnacht omstreeks kwart voor drie toen de aandacht van een nacht- waker van den Amsterdamschen Gecontro- leerden Nachtveiligheidsdienst getrokken werd door het hulpgero§p van een vrouw. Met een in de buurt zijnden agent van poli tie begaf hij zich naar de Lassusstraat waar het geluid vandaan kwam en voor perceel 5 troffen zij hevig gillend de bewoonster aan, die ernstig uit den mond bloedde. Zij deelde mede uit haar woning te zijn gevlucht, waar zij kort te voren door een persoon, dien zij dokter noemde, was overvallen en die de be- doeling had haar te vergiftigen. De man was langs een ladder die hij aan den voorkant van het huis tegen den gevel had geplaatst tot de bel-etage geklommen en was vervol gens door het openstaande raam in de kamer der dame gekomen, een gescheiden vrouw, met wie hij reeds geruimen tijd in relatie stond. Daar moet hij althar s volgens het ver- haal van het slachtoffer haar hebbeq vast- gegrepen, een paar vingers in haar mond hebben gestopt om daarin vervolgens den in- houd vaii een klein fleschje, waarin een vloei- baar vergif zou zijn geweest, uit te gieten. Dit kwade vcornemen is slechts ten deele tot uitvoering gekomen, want de aangevallen vrouw heeft zich hevig verweerd en haar aan- valler in de vingers gebeten. Het is gebleken, dat de dader een voor ee nige jaren tot arts gepromoveerd medisch student, geen fleschje met vergif heeft ge- bruikt, maar een injectiespuit als wapen heek gehanteerd. Tegen half drie in den nacht heeft hij zich in een der omliggende straten bij een waker van een bouwwerk vervoegd en dezen om een ladder gevraagd, voorgevende dat hij anders zijn woning niet kon binnen gaan. De waker heeft, daar de jongeman een correcten indruk maakte, de ladder zonder argwaan verstrekt. Deze heeft zich daarop naar het beruchte perceel in de Lassusstraat begeven, waar hij, in de nachtelijke stilte on- opgemerkt, de woning binnen drong. Hij overviel de vrouw slapende en had de bedoeling haar in dien toestand een injectie in den mond toe te dienen. Op het oogenblik dat hij de spuit in haar mond bracht, ont- waakte zij echter en, tengevolge van den schrik onmiddellijk klaar wakker, verweerde zij zich krachtig. Als gevolg daarvan werd zij door den scherpen metalen naald van de injectiespuit bloedend verwond. Toen dc aan- valler zijn poging om de vrouw te dooden mislukt zag, nam hij de vlucht. Op welke wij ze hij de woning heeft verlaten staat niet vast. De vrouw is zooals reeds gemeld, luid gillend de straat op gevlucht en voor de deur ineengezakt, waarna zij door d^n nacht- waker en een agent van politie, naar de Vale- fiuskliniek werd getransporteerd. Zij is daar ter verpleging opgenomen. De dader is tot op dit oogenblik voort- vluchtig. Niet onwaarschijnlijk is het even- wel, dat hij een einde aan zijn leven heeft ge maakt. Enkele weken geleden, toen zijn ver- houding tot de gescheiden vrouw bekend werd en ook hij deswege in een echtscheidingspro- ces gewikkeld werd, moet hij reeds een po ging tot zelfmoord hebben gedaan, die toen evenwel mislukt is. De aanslag op de vrouw moet dan ook als een poging worden beschouwd om samen of kort na elkaar dit leven te verlaten. Naar het schijnt voelde het slachtoffer van dezen aanslag zich sinds korten tijd niet ge- heel veilig meer. Zij heeft zich althans een dag of twaalf geleden bij den nachtbewa-' kingsdienst aangesloten en den waker om een signaalfluit gevraagu, voor het geval zij hem tar hulp mocht wil.en roepen. Bij nader onderzoek van het restant van het bedwelmingsm'ddel is gebleken, dat dit van betrekkelijk lichten aard was. Het schijnt een middel te zijn, dat bij operaties aange- wend wordt alvorens een zwaarder verdoo- vingsmiddel den patient wordt .toegediend. Met dat al ligt de bedoeling van den medicus in het duister, want indien hij de vrouw uit den weg wilde ruimen, waarom paste hij dan niet een ander middel toe? Het onderzoek heeft nog tets eigenaardigs uitgewezen. En dat is, dat de dokter de be- wuste dame te middernacht eveneens een be zoek heeft gebracht. Toen hebben zij samen zitten praten en heeft hij haar, naar we reeds mekfden, een glas port ingeschonken. Daar de vrouw hem niet vertrouwde, dronk zij het glas niet op, maar zette het weg. Ook zijn de verdere handelingen van den dader eenigszins nader gepreciseerd. Hij vluchtte te kwart voor drie het perceel Las susstraat 5 uit met achterlating van zijn col- bertjas. In zijn hemdsmouwen is hij over de schuttingen geklommen. Aan een achterraam van een der huizen in de De Lairessestraat klopte hij aan. De bewoner, die met zijn echt- genoote sliep," werd wakker en vroeg door de hor, die in het raam stond, wat de nachte lijke bezoeker wenschte. Deze verklaarde toen, dat een twist met zijn vrouw had gehad en over de tuinschuttingen gevlucht was, daar ze hem bedreigde. De bewoner van de De Lai ressestraat liet hem door en de dader vlood weg door de voordeur. Vervolgens begaf hij zich naar een garage en huurde een auto. Doch het toeval wilde, dat deze wagen spoedig een aanrijding kreeg en defect geraakte. De medicus kocht toen van den chauffeur voor een goeden prijs z'n chauffeurspak en pet en was spoedig in de duisternis verdwenen. Men heeft zijn spoor dien geheelen dag vrijwel kunnen volgen. Zoo bracht hij den nacht, volgende op dien van het drama, door in een logement op de Martelaarsgracht. Een zijner familieleden ontving kort daar op een schrijven, waarin hij mededeelde zich in het IJ te zullen verdrinken. Op last van den commissaris van het bu reau Overtoom, den heer Dijkstra, heeft men ter plaatse gedregd, doch er werd niets ge- vonden. H. VAN KOL. f. Wij ontvingen, zegt de N. R. Crt. het be richt, dat het' voormaiig lid der Eerste en voordien ter Tweede Kamer, de heer H. van Kol, te Aywaille bij Luik overleden is. Eenige dagen geleden was bekend geworden, dat de heer Van Kol door een autoschok in Provence een kwetsuur had opgeloopen, die hem nog wekenlang zou verplichten tot absolute rust. Dit ongeval waarbij een rib werd gekneusd, heeft voor den 73-jarige ten slotte een nood- lottigen afloop gehad. De heer van Kol was een man van een ge- makkelijk en dikwijls fel bewogen gemoed, dat ongetwijfeld steeds door nobele bedoelin- gen werd bedreven. Overdadig waren -van zijn spreektrant zijn geluid, zijn gebaren, zijn beelden, zijn vernietigende oordeelvellingen. Vooral in den parlementairen salon der Eer ste Kamer kon dit oratorisch onweer een ver- bluffenden indruk maken. Dramatisch, to- mantisch van aanleg als weinigen in ons nuchter, vlakke Hollandje, zag hij de toestan den dikwijls geheel buiten properties. Maar zich eraan stooten, dit deed wel niemand. Daarvoor kwam altijd een te goedhartig ka- rakter en een te welgemeende verontwaardi- ging in al die bliksemende protesten naar voren. Men liet dan meestal de rollende zin- nen over zijn hoofd gaan en alleen de ge- moedelijk gestemde onder onze senatoren, als b.v. de zachte en gevoeliger geest van den ■heer Idenburg was, waagden zich wel eens aan een repliek, die als het weeke neurien van een viool klonk na het nog in onze ooren na- daveren van een met koper en slaginstrumen- ten volbezet orkest. Ook in zijn levenswijze was de heer van Kol een man van impulsen en rustelooze be- wegelijkheid. Zwaar van lichaamsbouw, had hij een sterk gestd. Hij hield van lucht en water. Zoo was hij ook een wereldreiziger, die Australie uitgezonderd, als wij het wel hebben alle werelddeelen had bezocht en vele landen daarvan ook had beschreven. Menig eiland onzer kolonien in Oost en West, Rusland en Siberie, Japan en Noord-Afrika, Amerika, verscheidene landen van Europa hij had ze alle bezocht en erf in boeken en in reisbeschrijvingen in dagbladen of tijdschrif- ten van verhaald. Het is niet te verwonderen, dat een man van dit ontvlambaar temperament, van apos- tel-roeping en hervormers-intenties, in de jeugd van de socialistische beweging hier te lande indruk heeft gemaakt. Hij was het eer ste Nederlandsche lid der Internationale. Reeds in 1872 maakte hij op haar congres te's Gravenhage kennis met Marx, Lafargue en andere bekdnde socialistische voormannen. Hij verslond alle socialistische lectuur, maar niettegenstaande zijn ongetwijfeld groote pro- pagandistische kracht voor het socialisms dier dagen, getuigt zijn partijgenoot Vliegen van hem in „De Dageraad der Volksbevrij- ding", dat het bij niemand opkomt om van Kol te raadplegen als het theoretische zaken geldt. „Hij is", schrecf de tegenwoordige voorzitter van het dagelijksch bestuur der S. D. A. P. in het begin van deze eeuw, „on- danks alle geslikte wetenschappelijke lectuur, vcoral gevoelssocialist gebleven en het socia lisms is voor hem de leer, hoe de lijdende menschhcid uit haar lijden geholpen - kan worden." Van Kol is in 1852 te Eindhoven geboren en werd roomsch-kathcliek gedoopt en opge- voed. Als student aan de Polytechnische school te Delft verkondigde hij reeds socia listische stellingen. In 1876 ging hij als in- genieur naar Indie; in 1892 keerde hij in het vaderland terug en werd eenigen tijd daarna als ingenieur lste klasse gepensio- neerd. De Nederlandsche socialistische we- reld nam liem in zich op. Hij werd mede-op- ricfyter van de S. D. A. P., trad als spreker op, bezocht alle buitenlandsche congressen, schreef brochures als „Christendom en Socia- lisme", waarvan dezelfde Vliegen, die de bo- venaangehaalde woorden neerschreef, heeft getuigd, dat hij zich niet herinnert „ooit weer zoo door een geschriftje aangedaan te zijn geweest!'. Dat het overdadige in zijn natuur nog meerdere kanten had, blijkt uit een char ge van een anderen partijgenoot Frank van der Goes, die eens op een een congres tot van - Kol moet hebben gezegd: „den een en keer geeft gij werk, bestaande uit schier niets dan cijfers, den anderen keer, bestaande uit schier niets dan uitroepteekens". In 1897 werd Van Kol lid van de Tweede Kamer, wat hij tot 1909 is gebleven. Maar mocht hij in sommige opziehten zich zelf het ideaal van den volkstribuun hebben gesteld Rienzi was het speudoniem waaronder hij zijn Christendom en Socialisme deed ver- schijnen een waar politicus is hij met zijn onstuimige eigenschappen nooit geworden. In 1913 keerde hij in het parlementaire leveri als lid der Eerste Kamer terug, totdat deze koloniale specialiteit der sociaal-democraten in 1924 er voor goed afscheid van nam. Werken van zijn Hand zijn nog Socialis me en Vrijheid )1893), Land en Volk van Java (1896), Een noodlijdende kolonie (1901), Naar de Antillen en Venezuela (1903), Uit onze kolonien (1903),, de be- stuursstelsels der vreemde kolonien (1905), Welke maatregelen nopens de nijverheid op Java zijn in het belang der inlandsche bevol king te nemen? Prae-advies voor de Vereeni- ging voor de Staathuishoudkunde en de Sta- tistiek, 1905), Driemaal dwars door Sumatra en zwerftochten door Bali (1914) en het rap port De ontwikkeling der grootindustrie in Japan (1916). HefStoffelijk overschot van den overledene zal Woensdagmiddag te Westerveld worden verascht. DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. In het Alg. Nederl. Landbouwblad geeft de redacteur, dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Nederl. Landbouwcomite, in overweging om aan het departement van bin- nenlandsche zaken en landbouw een afdeeling landbouw als administratieve afdeeling te stichten en daarnaast, buiten het departement van binnenlandsche zaken en landbouw een afdeeling landbouw als administratieve afdee ling te stichten en daarnaast, buiten het de- parterrent, de deskundige directie van den landbouw: „De directeur-generaal van den landbouw is in de eerste plaats een technisch ambte- naar, deskundige op landbouwgebied, maar daarnevens is hij, volgens den tegenwoordi- gen toestand, als chef van zijn afdeeling, ad- ministratief ambtenaar. Een samenkoppeling van deze beide functies nu gchten wij onjuist, omdat daarvan het gevolg moet zijn, dat het behartigen van het deskundig-technisch ge- deelte zoo niet wordt overvleugeld, dan toch gekortwiekt door het admin istratief gedeelte. Daarbij komt, dat een hoofdambtenaar, die beide functies heeft te behartigen, nooit een zuiver technisch advies kan geven, omdat hij, als chef van de afdeeling, dus als adminis- tratief ambtenaar, moet transigneeren met zichzelf als directeur-generaal van den land bouw, dus als technisch ambtenaar, teneinde een departementaal juist advies te kunnen samenstellen. In een departement toch domineert de chef van de afdeeling, omdat een departement is een administratieve instelling en waarin dus achter den chef van de afdeeling de deskundi ge ambtenaar moet schuil gaan. Deze laatste brengt dus in het algemeen aan den minister geen advieZen uit, maar stelt de stukken samen, die moeten uitgaan. Het afdoen van tal van stukken, die een zuiver administratief karakter dragen, ver- eischt geen technische kennis. En al zou men daarvoor onder den directeur-generaal een administrateur aanstellen, dan nog zou niet te voorkomen zijn, dat de deskundige hoofd ambtenaar, de directeur-generaal, ondergaat in administratieve werkzaamheaen, omdat hij blijft de administratieve chef van de afdee ling en dientengevolge een administrateur toch niets zelfstandig kan afdoen en dus geen verlichting kan brengen. Is dit juist, dan zoude de oplossing kunnen worden gevonden door aan het departement van binnenlandsche zaken enl and'bouw 'n af- deelig landbouw als administratieve afdee ling te stichten en daarnaast, buiten het de partement, de deskundige directie van den landbouw. Eenzelfde regeling dus als op het departement van arbeid, nijverheid en handel met een afdeeling arbeid en daarbuiten een directie van den arbeid. Wordt deze weg gevolgd met betrekking tot de directie van den landbouw, dan krijgt deze een zelfstandige, onafhankelijke plaats, hetgeen o.i. aan de behartiging van de belan- gen van den landbouw ten goede zal komen. DE KONINGIN NAAR SCHIEDAM. De burgemeester van Schiedam heeft be richt ontvangen, dat de Koningin op 18 Sep tember a.s. de stac. zal bezoeken. KORTE BERICHTEN. H. S., beeedigd klerk ter griffie der rechtbank te Winschoten is Zaterdag ge- schorst ter zake van malvers.atien. H. S. is sedert eenigen tijd voortvluchtig en vermoe- delijk in Duitschland. De Prins is voornemens, 27 dezeb een bezoek te brengen aan Hoogeveen, ter gele genheid van de herdenking van het 300-jarig bestaan van die gemeente. Hij zal's ochtends een bezoek brengen aan de landbouwtentoon- stelling aldaar en vervolgens aan de alge- meehe vergadering van de schippersvereeni- ging Schuttevaer. De politie te Velsen heeft aangehouden den kantoorbediende E. D., v/erkzaam op de papierfabriek van de firma Van Gelder Zo- nen aldaar, wegens verduistering. Het ver- duisterde bedrag moet in de duizenden loo- pen. D. is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Op 21, 22 en 23 dezer houdt de Aarts- diocesane Boeren- en Tuindersbond (A. 'B. T. B.) te Oldenzaal een nationale landbouw- tentoonstelling. Voor de opening der tentoonstelling op Vrijdag heeft de kring Ovetijsel van den A. B. T. B. een zomervergadering gehouden on der leiding van den heer A. H. Lohuis, te Beuningen bij Denekamp. Donderdagmiddag is het 5-jarig zoon- tje van de familie K., van de Achterstraat te Fielder, te water geraakt en verdronken. Dezer dagen heeft een commissie uit de Conseil General van het Oepartement du Nord in Frankrijk waar als op vele plaat sen elders het wegenvraagstiA urgent is, vergezeld van een hcofdingenieur uit Rijssel, een reis in Nederland gedaan speciaal, ter bestudeering van onze klinkei;wegen. De arbeider M. v. d. Berg uit Didam, die zich vasthield aan een vrachtauto, werd Zaterdagmiddag onder Ede bij het' passeeren van een anderen auto, aangereden. De man werd inwendig zwaar gekneusd. Dr. van Leeuwen uit Ede achtte overbrenging naar het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem nood- zakelijk. Tqdsehriften. De Wereldpost geeft fraaie afbeeldnigen van verschiillende kunstvoorwerpen uit de verzameliing van baron E. v. d. Heijdt. Een portret van de bekende compondst Cornells Dopper siert de pagina die voor Nederlan- ders van beteekenis bestemd is. Onder de rubrieken Van Heinde en verre en Van alles^wat komen tal van fraaie foto's uit binnen- en buitenland voor. In de sportrubriek geeft de teekenaar N. de Laaf leuke krabbels van de meest beken de deelnemers bij de Wielerkampioenschap- pen. Sport MOTORRACES. De door de V. V. V, Alcmaria georgani- seerde motorraces, die gisteren op den eer- sten kermis-Zondag op ons Sportterrein plaats hadden, schenen een succes te zullen worden. De opkomst van rijders en publiek was zeer bevredigend te noenien, vooral in aammerking genomen de. zware concurrentie der wielerwedstrijden in Amsterdam. Helaas de regen werd een geduchte spelbreker. On- geveer kwart over twee, nadat reeds zeven ritten verreden waren, viel het regenbuitje dat reeds lang gedreigd had en maakte de baan verbazend glad. Er werd gewacht en meteen gepauseerd, opdat de baan wat zou- kunnen opdrogen. Een nieuw buitje maakte de niet beter. Het publiek waehtte geduldig en onderwijl beraadslaagde de regelingscom- missie. Eindelijk, nadat diverse rijders de baan geprobeerd hadden, werd besloten het programma voort te zetten. De eerste rit van klasse C liep goed af. In de tweede rit gleed R'ijk uit in de N.W.bocht en tuimelde met zijn machine over den grond. In de derde rit was het v. Riesen, die viel (in de Z. W. bocht). 't Was voor de rijders geen doen. Ook konden zij lang niet die snelheid ontwikkelen, die voor een plaats in de finale noodig was. De wedstrijdeommissie lastte na den twee- den val, de verdere wedstrijden af met het oog op den toestand der baan. 't Was voor 't publiek een teleurstellling en ook voor V. V. V. Dc uitslagen der series, die nog gereden zijn, laten wij hieronder volgen. Amateurs-juniores. Machines tot en met 500 c.M3. inihoud, 6 baanronden 3,9 K.M. le serie, 3 deelnemers. 1. F. L. S. v. d. Heiiden, Leiden, (Sarolea) tijd 3.313/5- 2. H. P. J. Hamilton, den Haag (Sarolea) tijd 3.454/s. 3. C. Juffermans, den Haag, (Sarolea) tijd 3.5l2/s. s 2e serie, 2 deelnemers. 1. J. G. v. d. Korst, Haarlem (Shef. Hen derson) tijd 4.213/5. 2. T. J. Junge, Haarlem (B. S. A.) tijd 4.262/6. 3e serie. 2 deelnemers. 1. J. E. A. van Vilsteren, Den Haag (F. N.) tijd 3.553/5. 2. H. v. d. Aar, Haarlem (Triumph) tijd 4 143/0. Amateurs seniores. Klasse B tot en met 350 c.M3. inhoud 6 baanronden 3.9 K.M le serie. 3 deelnemers. 1. J. Achtien, den Haag (A. J. S.) tijd 3.26. 2. F. P. van Rumpt, Haarlem, (Sh. Henderson) tijd1 3.37. 3. E. W. Raangs, Groningen. (Royal Enfield) tijd 3.534/5. 2e serie, 3 deelnemers. 1. B. H. Rubingh, Musselkanaal (Ome ga) tijd 3.23VS. 2. J. H. Rijk, den Haag, (Simplex) tijd 3.273L. 3. A. Dreef, Leiden, A. J. S. tijd 3.284/s. 3e serie 3 deelnemers. 1. M. Filintermam, den Haag (F. N.), tijd 3.162/5. 2. H. W. Beverdam, Hengelo (B. S. A.) tijd 3.20'/r, 3. H. Bieze, Amsterdam, (New Imperial) tijd i 4e serie, 2 deelnemers. 1. J. F. van Riesen, den Haag (F .N.), tijd 3.21315. 2. G. Stuut, Groningen (A J. S.) tijd 3.222/5. Klasse C. 'Amateurs seniores. Inhoud tot en met 500 c.M3. 6 baanronden 3.9 K.G. le serie, 3 deelnemers. 1. H. Rubingh 3.472/5. E. W. Raangs- 3 50'/5. 3. H. Bieze 3.554/5. j 2e serie, 3 deelnemers. i 1. H. W. Beverdam 3.401/.,. 2. v. Rumpt 4.044/6. J. H. Rijk gevallen. 3e serie. 1. G. Stunt. 2. Achtien. v. Riesen gevallen. Marktberichten Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 17 Aug. tot en met Zaterdag 22 Aug. Kippen per stuk 0.752, Kuikens per stuk 0.10—/ 2.25, Eendbn per stuk 0.30 tot 1.60, Konijnen per stuk f 0.502.75, Eenden eieren per 100 st. 7, Kippen eieren (grooth.) per 100 s-t. f 7.10—f 8.40, idem (kleinh.) per 100 st. ,7.508.50, boter (le soort) per 3d K.G. 1.10—/ 1.25, boter (2e soort) per 3d K.G. 0.951.15, Slachtduiven 0.123d—/ 0.20, Jonge kipben 1.75—/ 3. ZAANDAM, 21 Aug. Veiling-vereen. „de Zaanstreek." Peen 1829 ct. per bos, Pie- terselie 25 ct. per bos, Selderie 17 ct. per bos, Snijboonen 514 ct. per pond, Sllaboo- nen 53d73d ct. p. p., Spinazie 7094 ct per kl. kist, Postelein 6694 ct. p. kl. kist, enkele boonen 9133d ct. p. p., Aardappelen 4.50—/ 5.60 per 100 K.G., Rabarber 33d: tot 7 3d ct. per bos, Andijvie 66100 ct. per kist, Komkommers I 33d5 ct. per stuk, Komkommers II 2—3 Ct. per stuk, Bietea 783d ct. per bos, Sla 1.351.65 per kist, Suikermeloenen 2866 ct per stuk, Zure appelen 83d143d ct. p. p., Uien 4 ct. p. p., extra appelen 29 ct. p. p., goudballen 1718 ct. p. p., augurken 533 ct. p. j»- tomaten 143d ct. p. p. NOORDSCHARWOUDE, 22 Aug. 35400 K.G. Aardappelen: Sohotsche Mui- zen 4.60—5.80, Ideaal 3.50—/ 3.90, Duken 4.50—/ 4.70, Schoolmeesteri 3.704.50, Eigenheimers 3.20, Blauwt Aardappelen 5.30, Drielingen 5.60- 5.80, Kleine 1.50, 850 K.G. Spercieboo- nen 10.40—/ 15.30, 70 K.G. Sinijboonen 5.5014, 1000 K.G. Ziiveruien 4.10 4.90, Drielingen 7.10—7.40, Zilvemep 22.70—/ 25.50, 30200 K.G. Uien: Grove Uien 6.20, Uien 4.80—/ 6.10, Drielingen 9.20—/ 11, Gele Nep 20—23.70, 1050 K.G. Kroten 2.90—/ 3.20, 48800 K.G. Roode kool 1.40—/ 3.60, 27500 K.G. Witte kool 1.202.40, 22500 K.G. Gele kool 1.50—/ 3.30, ailles p. 100 K.G., 2600 bos Boswortelen 55.70 per 100 bos, 3050 stuks Bloemkool I 18—/ 41.50, 2e soort1.50—/ 7.10 per 100 stuks. PURMEREND, 22 Aug. „Afsilagvereem- ging Beemster, Purmerend en Omstreken." 31668 mand Augurken: middel 0.27 0.31, basterd 0.35—/ 0.38, grof Bin 2.05, stek 0.10—0.12, bommen 0.08 tot 0.15 per mand (6 K.GA

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6