DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H 0 No. 200 Dit nummer Hesfaal ult twee bladen. Honderd zeren en fwmtigste Jaargang 1925: Abonnomentsprijs Wj yoomitbotaling per 3 maanden f2._, ft-. per post f2.50. Bowijsn. 5 ct. Ad-rcrtentiopr. 25 ct. p. regal, grootcre letters naar plaateruimte. Uneven fi.mco N.V. Boek- en Ilandclsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. WOENSBAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. *7AUGUSTUS Buitenland DE BESPREKINGEN TE LONDEN. Churchill en Caillaux zijn. gistermorgen weder op het Britsche ministerie van finan cien bijeengekomen, ten einde hun besprekin- gen voort te zetten. Na het ondterhoud van Maandagavond, dat twee uur duurde, hebben de heeren gedineerd in de Fransche ambas- sade. Onder de weinige gasten bevond zich ook de president van de Bank of Engeland, Montagu Norman. De diplomatieke medewerker van de „Dai- ly Telegraph" deelt mede, dat tijdens het eer- ste onderhoud van Caillaux en Churchill de beide financieele experts, Sir Otto Niemeijer en M. Barnaud, met de uitwerking van de nieuwe Engelsche tegenvoorstellen op de ba^- sis van de besprekingen der deskundigen van de vorige maand en de Fransche memoranda, welke Caillaux meegebracht heeft, bezig zijn geweest. Zij konden in den namiddag aan de ministers een gezamelijk rapport over de ver- schillende punten voorleggen. De bespreking ging hoofdzakelijk daarover, hoeveel betalinren uit het Dawesplan in de Fransche annuiteiten kunnen worden ver- werkt. Het Engelsche standpunt is, dat 2/3 door Frankrijk zelf betaald moet worden en hoogstens 1/3 aan Dawes-betalingen kan worden aangenomen, terwijl Frankrijk de zaak juist wil omkeeren. Aan het diner en na tafel onderhield Cail laux zich langen tijd met den president van de Bank van Engeland, Montagu Norman, en gistermorgen onmiddellijk na het ontbiit, bracht de bankdirecteur een bezoek aan den Franschen minister. Na een onderhoud, dat den geheelen morgen duurde, verscheen Cail laux te 12 uur geheel onverwachts op het de- partement van financien, waar hij een uur lang met Churchill sprak. Vervolgens bega- van de beidc min. zich naar de Fransche ambassade, waar een langdurige bespreking plaats had met Chamberlain, die uit Sussex was teruggekeerd, en met den Amerikaan- schen gezant. Daarna bracht Caillaux een be zoek aan den president van de Midlandbank, Mac Kenna. Gisteravond gaf Churchill een diner, waar behalve de beide ministers van Financien al- leen beide genoemde bankiers en minister Chamberlain aanzaten. Een Reuter-elegram meldt, dat de bespre king tusschen Caillaux en Montagu Norman naar men meent in hoofdzaak lie.p over de verbintenissen, door Frankrijk aangegaan om in annuiteiten de bedragen terug te beta- len, door de Bank van Engeland aan de Bank van Frankrijk voorgeschoten Caillaux zeide in een interview tot de jour- toenadering tusschen het Britsche en het nalisten dat hij opnieuw gepoogd had een Fransche standpunt tot stand te brengen. Toen hem werd gevraagd, of hij hoop had dat overeenstemming zou worden fcereikt, ant- woordde hij: „Er zal geen overeenstemming worden verkregen. Ik zal naar arijs gaan met nieuwe voorstellen en mijn collega's vragen: bekijk ze eens. Dat is alles." Caillaux keert morgen naar Parijs terug De bladeri te Parijs constateeren met vol- doening den hhrtelijken toon, waarin het eer- ste onderhoud van Caillaux en Churchill ge- houden is. Het Journal" verneemt uit Londen, dat het woord compromis reeds wordt gefluisterd. De correspondent van de „Petit Parisien" maakt melding van de geruchten, volgens welke Engeland zijn eisch zou verlagen tot 15 millioen pond sterling jaarlijks, terwijl rrankrijk 12 millioen zou aanbieden, beide bedragen gedeeltelijk uit de Dawes-annui'tei- ten te voldoen, en schrijft, dat dergelijke cij- lers slechts op gissingen berusten, doch wel aantoonen, dat er toenadering tusschen de beide standpunten merkbaar is. v i6 Par-Sien" verneemt uit New ork, dat.l'ierpont Noyes, de gewezen Ame- rkaansche commissaris in het Rijnland, bij u 7van een re's door Europa ver- aic Froni^ -i men loyaal m°et erkennen, fr'rl SfVrtl !J,zlcI' tot Let uiferste inspant en pifin n!1S, om zijn dnancien te her- stellen. De prestatie van den Franschen be- 1-1,a a in den vreemde gexe- geld onderschat. De Franschman verdient gemiddeld 500 dollar per iaar en hrH-iir 1n Amenkaansche terwijl de gemidclelde vox- s'a'e"loc"10 000 Noyes herinnerde er dan verder aan dat he Dawes-plan de onmogelijkheid hceft'aan- getoond, bij de huidige economische toestan- zen, dat de politieke gevolgen, die daaruit kunnen voortvloeien, wijwel onbedufdemd zijn en zonder gevaar voor Duitschland. Uit- eengezet wordt, dat de vredesverd'ragen on- gewijzigd moeten blijven, dlaar het verdrag van Versailles aan Framkrijk niet al'leen redhten geeft, maar ook verplichtingen op- legt. Nopens dte aanspraak van Frankrijk om de oostelijke grenzen van Duitschland te waarhorgen en tezelfdertijd als arbiter op te treedn in het geva-1 van mogelijke oneeni, heid, zet de nota uitvoerig uiteen, dat c recht van een waarborg in verreweg de meeste gevallen niet van kracht kan worden. Dit zou slechts he.t'geval zijn wanneer het na een zelfstandig onderzoek der omstandigi heden, automatisch duidelijk was geworden wie de feitelijke verstoorder van den vrede was. De nota ste'lt voor het beginsel van ar bitrage voor zuiver politieke aangeleigenhe- den uit te breiden tot de regeling van iedere mogelijke oorzaak van conflict. Wat betreft den wiensch van Duitschland slechts tot den Volkenbond toe te treden op voorwaarde van defintieve ontheffing van de verplichtingen van art. 16 van het Con- venent verwijst de nota naar de briefwisse- ling reeds gevoerd tusschen Duitschland en de tot den Volkenbond behoorende roogend heden; er wordt aan toegevoegd dat al'leen de Volkenbond bevoegd is te beslissen of Duitschland na zijn to'etreding, van pen der bepalingen kan worden vrijgesteld. Ofschoon zij geen uitnoodiging bevat voor een conferentie, noodigt de nota wel uit tot een voortzetting der onderhandelingen, waaruit kan worden afgeleid, dat de wisse- ling van nota's als geeindigd dient te worden beschouwd. De Duitsche rijksregeering heeft gister een kabimetsraad gehouden, ter bespreking van de Fransche antwoordnota. Het ver- luidt, dat het antwoord1 van Briand als een gesohiikte groudslag voor onderhandelingen wordt beschouwd. DE TOESTAND IN CHINA. Uit Peking wordt gemeld, dat het corps diplomatique het thans eens is geworden over de formuleering van de nieuwe nota aan de Chinesche regeering over dc incidenten te Sjanghai. Reuter meldt uit Hongkong: Een resolu- tie, aangenomen door een verontwaardigde vergadering, dringt er bij de Engelsche re geering op aan, aan Kanton een ultimatum te zenden en ,alle bolsjewisten uit Kanton on Kwantoeng te verdrijven, het college van ca- detten te Whampon, die geoefende bolsjewis- tische troepen worden genoemd, te ontbinden, en onder bedreiging van een votledige vloot- blokkade door Groot-Britannie, een einde te maken aan den boycot van de Britten en de legen de Britten gevoerde propaganda. De „Daily Herald" heeft een geldinzame- iing geopend ter ondersteuning van de sta- kers en rebellen in China. Om aan deze steunaclie kracht bij te zetten, doet het blad mededeelingen omtrcnt de slechte behande- iing van Ctiinoezcn door de buitenlanders Verzekerd Wordt, dat de toestand te Tientsin en te Tsjingtau zoo goed als onhoudbaar is en dat daar gebrek aan levensmiddelcn (icerscht. Verder beweert het blad, dat Japan de troepen van Sjang Tso Lin tegen de Chi- neezen gebruikt en dat de groote mogendhe- den voornemens zouden zijn den opmarsch van Sjang Tso Lin naar Peking te steunen in de verwachting, dat hij de tegenwoordige re geering zal afzetten en vervaugen door een andere, die meegaander tegenover de mogend- heden zou zijn. Dc Ciiinceschc geemployecrden der Brit sche legatic te Peking zijn op hun post te ruggekeerd. De staking wordt daarmede als den de overdraft van dergelijke bedragen tc doen plaats vinden als een volledige bctalinu der Fransche schulden aan Engeland en de Vereenigde Staten noodig zou rnaken. HET VEILIGHEIDSPACT. De Duitsche avondbladien geven een over- zicht vam de Fransche nota, die nog niet of- ficieel is gepubliceerd. De nota tracht de Duitsche aditerdocht ten aanzien van de pact-voorstiellen, door Frankrijk aanvaaid uit den weg te rumen, doch wijkt niet be- langrijk af van het Fransche standpunt ge- lijk dit tot diusver bekemd was en tracht h-t in harmonie te brengen met het standpunt der Duitsche regeering. Zij bapMt het be ginsel van de onschendbaairheid van be- staande verdragen, den Franschen waar borg van de oostelijke grenzen en de onvoor- waarde'lijke^toeireding van Duitschland tot clen Volkenbond Er wordt evenwel op gewe- geeindigd beschouwd. DE FRANSCHEN IN SYRle. Zondaginorgcu werden 1500 rebellen uit het gebied der Djebel-Drusen op weg naar Damascus door Fransche cavalerie en viieg- tuigen aangevaljen en met aanzienlijke ver- liezen naar het gebied der Djebel-Drusen te- ruggedreven. Uit Medjel wordt gemeld, dat sultan Atrasj pacha, die aan het hoofel staat van de opstandige Drusen, verklaard heeft, dat de weigering van Frankrijk om de eischen der Drusen in te willigen, zich thans heeft ont- wikkeld tot het begin van een algemeenen op- stand en dat de Drusen niet langer onafhan- kelijkheid voor hun nigen stam eischen, doch voor geheel Syrie, waarbij Frankrijk voortaan nog slechts een adviseerendc rol zou moeten hebben, zooals Engeland ten opzichte van Irak. HET CONFLICT IN DE BELGISCHE METAALNIJVERHEID. Naar alle waarschijnlijkheid koint weldra een einde aan het groote conflict in de me- taalnijverheid. Er bestaat eenige zekerheid, dat de patroons het socialistisch bemidde- lingsvoorstel zullen aanvaarden. Het voor- stel der social is tisphc centrale behelst, dat cen loonsvermindcring van 2'A percent zal worden toegepast gedurende de eerste zes dagen na de werkhervatting, daarna wor den de looncn Op het peil van voor de sta king teruggebracht en gestabiliseerd tot einde Maart 1926. In Maart 1926 bepaalt een vergadering van de nationalc gemengde commissie de nieuwe loonsvoorwaarden met lngang van 1 April. Het werk zou nu 31 Au gustus worden hervat. Er zouden geen straf- maatregelen worden genomen tegen de sta- kers, die echter slechts naar gelang van de behoeften van het bedrijf, maar alien binnen de acht dagen, weer in dienst zouden geno- incn worden. Vooraf moeten nog de geweste- lij'ke stakingscomite's zich over het voorstel uitspreken, maar ongetwijfeld wordt het aan genomen. DE STAKING BIJ DE AUSTRALISCHE SCHEEPVAART. De regeering overweegt de benoeming eener commissie inzake de deportatie ter be- handeling van alle kwesties, voortvloeiende uit de proclamatie, ingevolge welke niet in Australi6 geboren stakingsagitatcwrs kunnen worden gedeporteerd. De Zeeliedenbond van N. Zuid-Wales dreigt met staking, indien ook maar een der stakingsleiders zou worden gearresteerd. Driehonderd Britsche zeelieden te Brisbane namen een resolutie aan, waarin zij de sta- kers in andere "havens steun toczeggem en er bij de Austral ische zeelieden op aandringen, onverwijld te Londen een vertegenwoordiger te benoemen. FRANSCH PROTEST TEGEN DE EXECUTIE TE WARSCHAU. In weerwil van het va'bod der Parijsclie politic gaat 't bestuur der Fransche comm'u- nistische partij door met het plan tot het or- ganiseercn van een straatbetooging op Vrij- dag tegen de Poolsche ambassade om te pro- testeeren tegen de executie te Warschau van drie Poolsche communisten, die wegens moord veroordeeld zijn. De communisten doen een beroep op de socialisten om aan de betooging d'eel te nemen. De politic kondigt strcngc maatregelen aan. WRAAK VAN EEN SMOKKELAAR? In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks een uur, is de 31-jarige douane-be- arnbte Wagenmaeckers, wonende te Esschen (Belgie) voor de deur van zijn huis onver- hoeds door een' onbekende aangevallen, die hem ernstig toetakelde. Het slaehtoffer ont- ving 28 messteken, over zijn geheele lichaam, doch er schijnt geen gevaar vopr zijn leven te bestaan. De aangevallene is terstond in verpleging genomen. Het parket, dat spoedig ter plaatse was, heeft een streng en nauwkeurig onder- zoek gelast. Men koestert verdenking tegen een inwoner van Esschen, die vroeger eens op heeterdaad bij een smokkelaffaire door Wa genmaeckers betrapt is. Deze verdachte wordt thans gezocht en zal ongetwijfeld spoe dig gevonden worden. NOODWEER IN ZUID-CiOST FRANKRIJK. Op talrijke punten in Zuid-Oostelijk Frankrijk heeft.een hevig onweder gewoed. Ten gevolge van de daarmede gepaard gaan- de wolkbreuken zijn verscheidene plaatsen en dorpjes onder water geloopen. Bruggen wer den weggeslagen en wegen gedeeltelijk weg- gespoeld. De sohade is aanzienlijk. NIEUWE TERREUR IN. RUSLAND. Gedurende de laatste maanden, aldus meldt de „Times"-correspondent te Riga, herleven in Sovjet-Rusland weer de terroristische me- tlioden, die de vroegere z.g. militante periode van 't Sovjet-regiem kenmerkten. Er bestaat thans 'n zeer uitgebreiden vorm van plotselin- ge arrestaties, verbanning naar afgelegen orovincies, ook naar de Narym-streek van Siberie en de confiscatie van de eigendommen, en dat alles zonder vorm van proces. Talrijke gevallen van kort geding, waarbij menschen door de politieke organisatie voor het be- strijden van de contra-revolutie zonder meer werden doodgeschoten, worden reeds gemeld. In weerwil van de herziening van de straf- wet en het opnemen daarin van bepalingen, welke deze methoden van rechtspleging tlieo- retisCh verbftden, zijn deze nog nooit' geheel in onbruik geraakt. Algemeen was de ver wachting, dat een dergelijk overheidsoptre- den langzamerhand zou verdwijnen, zoodat het weer opduiken er van veel verbazing wekt. B A DP L A ATSGE NOE GE NS. Tegen den Sovjet-gezant te Parijs, Kras- siu, had in de badplaats Villiers sur Mer een demonstratie plaats, toen hij aldaar in een koffiehuis vertoefde, waaraan door een groot aantal badgasten werd deelgenomen. De ge zant moest het koffiehuis verlaten, hetgeen met kreten van bijval der demonstranten ge paard ging. PERZISCflE PARL.EMENTAIRE GEWOONTEN. Uit Teheran wordt gemeld: De openings- zitting na het zomerreces van het Perzische Parlement ving aan met een hevig vuistge- veoht tusschen de mecrdeheid en de minder- beid, ontstaan door het aanbieden van de portefeuijle voor het Ministerie van Justitie aan een "lid van de minderheid, dat beschul- digd wordt er anti-constitutioneele manierer. op na te houden door de buitenlandsche in- triges te ondersteunen. De voorzitter moest de zitting opheffen. Nadat de 'orde hersteld was werd de vriendschap, volgens nationalc- gewoonte, gesloten met een tea DE VERVUILING DER ZEEVISCH- WATEREN. Op het te Ostende gehouden congres voor zeevaart en vischvangst, werd besloten re- geeringsbemiddeling te verzoeken, om aan de vervuiling der Belgische kustwateren paal en perk testellen. Gevraagd zal o.a. worden, aan de stoombooten onmiddellijk te verbiedtnden afval van stcokolie bij de monding der Schelde te loozen. Bovendien zal worden aangedrongen op het steunen van een Amerikaansch voorstel tot het verbieden van loozing van stookolie in de kustwateren in afwachting eener inter- nationale regeering. EEN SOCIALISTISCH ONDERWIJS- CONGRES. Gister is te Brussel het internationaal con gres van socialistische onderwijskrachten aangevangen. Het wordt bijgewoond door gedelegeerden uit Frankr.k, Engeland, Duitschland, Italie, Rusland, Zuid-Slavie, Oostenrijk, Portugal en Belgie. Een motie van sympathie met dte stakers in de metaal- en bockdruknijverheid in Belgie en het bank- bedrijf in Frankrijk werd eenparig goedge- gekeurd, waarna het verslag werd1 uitge- bracht over dc kwestie van het klasse-onder- wijs, zooals dit in Rusland en Duitschland wordt gehuldigd, of het absoluut ncutrale onderwfjs, waarvan de Belgen -en Nedterlan ders voorstanders zijn. DE STAKING DER PARIJSCHE BANK- BED1ENDE N. De staking van bankpersoneel schijnt haar einde te naderen. De stakers zijn het moedc, nog langer te wachten op een capitulatie van de bankdirecteuren, die weigeren toe te geven en er alleen in toestemmen, geen l'epressai!- les toe te passen wegens het feit van de sta king of de actie der vakvereeniging. De minister van Arbeid is er, in weerwii van den krachtigen aandrang, dien hij heeft geoefend, niet in geslaagd, te verkrijgen, dat de stakers hun salaris ontvangen zonder af- trek voor de dagen, dat zij gestaakt hebben. De directeuren hebben alleen beloofd, premies te verleenen voor overwerk, dat de toestand, door de staking ontstaan, zal noodig maken. Desniettemin heeft het stakingscomite aan den minister toegezegd, aan een algemeene vergadering van de stakers te zullen voor stellen, pogingen tc doen tot een verzoening Het comite constateert een ontspanning en geeft uiting aan de hoop, dat de bankdirec teuren ten slotte nog de dagen, waarop is gestaakt, zullen ui'fbetalen. De directeuren echter betoogen, dat zoo zij betaalden, dit zou neerkomen op het aanmoedigen van hun em ployes oan later opnieuw tot staking over te gaan, in de overtuiging, dat zij persoonlijk geen gevaar loopen. HET SOCIALISTISCH CONGRES TE MARSEILLE. In de commissie voor dc werkloosheid ver- klaarde de Engelsche delegatie zich tegen schadeloosstellingen in natura, daar dit de voornaamste oorzaak was van de werkloos heid in Engeland. De president der commissie de Brouckere, protesteerde tegen deze wijze van zien en nam' op een gegeven oogenblik zijn ontslag, doch later werd het incident ge sloten. De Tsjechisch-Slowaaksche delegatie pro testeerde tegen de Duitsche afgevaardigden, die onder de congressisten een pamflet ver- spreidden, waarin een aanval werd gedaan op de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slo- wakije. Aangenomen werd een resolutie nopens den achturendag. DE STRIJD IN MAROKKO. De beweging der onderwerping op het ge heele front zet zich gunstig voort. De kamers van koophandel eir landbouw en de landbouwvereenigingen in Marokko, ge- kozen door de Fransche kolonisten, hebben aan Painleve een adres gezonden, waarin bij de regeering waarschuwen tegen een voorba- rigen vrede, die Abd-el-Krim in staat zou ste'llen, de vijandelijkheden te hervatten en het beschavingswerk van Frankrijk in gevaar te stellen. Maarschalk'Petain vertrekt vandaag naar Rabat, waar hij, na het houden van een oor- logsraad, maarschaik Lyautey zal ontmoeten alvorens deze naar Frankrijk scheep gaat. ZIJ HIELD VAN KATTEN EN KATERS. Twee politie-agenten hebben zich met ge- vveld tocgang moeten verschaffen tot een wo- ning, die uit een kamer en een keuken be- stond in het Noorden van Berlijn. Buren had- cien er de aandacht van de politic op geves- tigd', dat er sinds enkelen tijd een ondragelijke stanj< uit deze woning kwafti. De agenten voud'en in de kamer en de keuken, die door een oude vrijster worden bewoond1, niet min- dker dan 36 katten en katers. De katcrs wa rm door dc vrouw aan de pooten van haar bed vastgebonden, vermoedelijk om cen te groote vcrmenigvuldiging te voorkomen. Dc oude vrouw was woedend, toen dte politic de woning binnendrong. Zij ging de agenten te lijf en men moest haar de handboeien aan- doen, eer zij tot bedaren kwam. Alle katers en katten zijn aan de zorg van de Berlijnsche verceniging tot bescherming van dieren toe- vertrouwd. KOLONISATIE IN ZUID-GROEN- LAND. Een draadloos bericht meld't, dat het schip „Gertmd Rask" van de Groenlandsche Han- delsmaatsohappij te Kopenhagen te Lindenow fjord is binn lgelo-open en dat aldaar de ex- peditie aan wal is gegaan, welke eenigen tijd geledeii Kopenliagcn lieeft verlaten, met de bcdoeling een Deensche kolonie te stichten en te trachten het handelsvcrkeer met die stre- ken te bevorderen. Een aantal deelnemers zal op Grocnland ovcrwinteren, ten einde te kunnen nagaan in hoeverre dit gebied voor een duurzaam ver- blijf gcschikt is WIJ DRUKKEN UW BEZOEKAANKONDIGINGSKAARTEN VLUG EN NE T. I N.V. BOEK- EN HANDELSDRUK- KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAMC 9, ALKMAAR KORTE BERICHTEN. De Fransche bezetting is gistermoa'gen uit Dusseldorp vertrokken. Ook Duisburg werd gister ontruimd, hoewel daar nog eeu scheepvaartcommissie van 40 man blijft. De Philadelphia Record" heeft tiet imi- tiatief genomen tot de vorming van een eo- mitte, dat zal trachten de noodige gelden bij-1 een te brengen voor een monument voor Wil liam J. Bryan. In de Maandag gehoudten zitting van het wereldtongres der kerken, dat te Stock holm bijeen is, werd nog een schrijven voor- gelezen van den Duitschen rijlkskanselier dir. Luther, waarin deze als zijln vaste overtui. ging uitsprak, dat de arbeid van het congres van groote beteekenis zou kunnen zijn om de volken dichter tot'ellcaar te brengen. Aan de universiteit te Leipzig zijn tc- genwoordig 12 leerstoelen onbezet. Leu bij - zondere moeilijkheid om tot wedterbezetting te komen blijkt. volgens de „BerI. Ztg." de woningnood. Volgens een draadloos bericht uit Lon den is een zware aardlschak gevoeld in Ca tania (Sicilie). Een aantal huizeni is bescha- digd. Onder- de bevolking ontstond een pa- niek, doch niemand is gekwetst. Te Montreal brak Maandagavond een zware brand uit, waardoor een blok flatwo- ningen en twintig andere huizen verwoest zijn. De schade is nog niet te schatten. Per- soonlijke ongelukken worden inet gemeld. Naar gemeld wordt, waren dc uit Szechwan (China) ontvoerde zendelingen op 6 dtezer nog ongedeerd. De pogingen om hun invrijheidsstelling te verkrijgen, worden voortgezet. De zoogenaamde sanctiesteden Dussel- dorf, Duisburg en Ruhrort zijn thans geheel ontruimd. Gistermorgen hebben dte laatste Belgische troepen Duisburg verlaten. Dc wildc staking der Londtensche zee- liedten is, naar dc leiders der vakvereenigin- gen verklarcn, nagenoeg geeindigd. Wel be- wcren dc leiders, dat nog verscheidene sche- pen niet kunnen uitvaren ten gevolge van de staking, doch het is gebleken, d'at verschil- lende van deze reeds zijn vertrokken'. Het aantal personen, dat 17 Augustus in Groot-Brittannie als geheel werkloos stond ingeschreven, bedroeg 1.298.400, of 21.950 meer dan een week geleden en 1.176.058 meer dan een jaar geleden. De geesclijke Delafosse, die onlangs met zijn leerlingen naar Bardelot (aan dte Fransche kust) was gegaan, waar een aantal van hen verdronk, is voor de rechtbank van Rijssel gedaagd wegens het veroorzaken van dood door schuld. De Parijsche politic gaat voort met het uit het land zetten van buitenlandsche com- munsten. Voortaan zal clke vreemdeling, die actief aan de Fransche communistische orga nisatie dteelneemt, uit het land worden- gezet.t Gemengd Nieuws GENOEGENS VAN EEN DUO- PASSAGIER. Op den Oosteinderrijweg te Aalsmccr is een ernstig ongeluk gebeurd, dat nog bijzon- dergoed is afgeloopen. De barbier S. achtcr op de motorfiets van den timmerman E. geze- ten, bemerkte plotseling dat de duozitting zeer los was aangehech't. Terzelfdertijd en nog voor de motorrijder door hem gewaar- schuwd kon worden, geraakte de zitting los waardoor S. van den motor viel. Tot over- maat van ramp bleef hij met een zijner han- den aan het spatbord vasthaken zoodat hij een eindweegs werd medegesleurd, zonder dat de motorrijder het ongeval bemerkte. Voorbijgaande fietsrijders maakten hem opmerkzaam, waarop de man stopte en zijn „passagier" gelegenheid kreeg zich uit zijn benarde positie te bevrijden. Gelukkig had deze slechts eenige ontvel- lingen en schrammen bekomen. EEN KERKDIEF GESNAPT. In den laatsten tiid werden in het Gooi herhaaldelijk in de katholieke kerken de offer- bussen geledigd. Zaterdagmiddlag zag de kapelaan van de St. Vitus-kerk te Bussum terwijl hij in die kork in den biechtstoel zat,l dat de 16-jarigen J. K. aan een der offer- bussen zat te morrelen. Hij hield den jongen aan en leverde hem aan de politie over. De jongen bekende, na eenig ondervragen, dat hij in de laatste wcken de offerbussen had ge ledigd in de kerken te Naarden (jn te Hilver-' sum en in de beide kerken te Bussum. v\ X \- S V A s A V M3B3BBB5

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1