Dec ycleon in Oosi-Nederland. advertentien. Wegens bet benoemen van Hen hear H. K. Koster tot Hoogheemraad, fungeerde de heer R. Kaan tot plaatsvervanger van den heer Koster. I>e voorzitter deed mededeeling van inge- komen goedkeuringen op besluiten door Ged. Staten, w.o. het besluit tot aankoop van het pand aan den Kennemerstraatweg. Voorstel tot het heffen van een regeling met betrekking tot een uitkeering t. o.v. de op ar- beidsovereenkomst werkende arbeiders, die den leeftijd van 65 jaar hebben. fcereikt, met ontwerp besluit tot wijziging der begrooting dienst 1925. Voorgesteld wordt te besluiten: 1. met ingang van een nader door Dijk- graaf en Hoogheemraden te bepalen datum, tot 1 Januari 1926 een uitkeering te verlee- nen van 5.per week, aan Arie van der Vlies, J. Bruijneman en G. de Wit, alien te Petten en van 3.per week aan A. Brou- wer te Medemblik, met bepaling, dat deze uit keering bij vroeger overlijden komt te verva'l- len; 2. de begrooting voor den dienst 1925, in verband met yoormeld besluit, aan te vullen overeenkomstig bijgaand ortwerp-besluit; 3. in beginsel te besluiten om aan werklie- deh, die in dienst van aannemers of op ar- beidscontract langen tijd aan zeeweringen hebben gearbeid en den leeftijd van 65 jaar bereikt hebben, een uitkeering toe te kenneri, waarvan het bedrag telkens door* de Alge- meene Vergadering wordt bepaald. In verband met dit voorstel w:i voorge steld te besluiten: A. de begrooting van uitgaven, diensl 1925, aan te vullen als volgt: Volgno. 66a: Uitkeeringen aan oudc werk- lieden 1000. B. het evenwicht in de cntvangsten en uit gaven te herstellen door den post voor On voorziene Uitgaven, volgnummer 77 der be grooting, dienst 1925, te verminderen met 1000. De heer Schi.pper had gehoopt, dat het bestuur zijn ruim standpunt ook had uit- gestrekt tot Brouwer, die 35 jaar zijn dien- sten had gepresteerd. Inplaats van 3. diende ook dezen man 5.— te worden toe- gekend. Spr. hoopte, dat.het bestuur daartoe nog het voorstel zal doen. De Voorzitter zeide, dat de loonen aan de Hondsbossc'he hooger waren en de werktijden langer. Brouwer heeft geen gezin kan bij familie irtwonen en heeft zelf 3 ge- vraagd, - Spr. hoopte, dat men nu het voorstel van het bestuur zal blijven. De heer Schippers bleef de f 3 te weinig oordeelen en deed het voorstel ook aan dien werkman 5 uit te keeren. Dit voorstel werd niet gesteiind, waarop z h. st. het voorstel van het bestuur werd aangeno men. Voorstel tot het beleggen van de uit af- koop van schu-klplicht verkregen gelden. In het Waterschapsblad No. 3, 1925 d'oet het dagelijksch bestuur het voorstel te beslui ten: Dijikgraaf en Hoogheemraden te machtigen de gelden, welke zijn en in de toekomst nog mochten' worden verkregen uit den afkoop van den schuldplicht, volgens staat A, be hoorende bij het reglement van bestuur van het Hoogheemraadsehap, te beleggen door aankoop van schuldbreven, welke een vaste rente van 5 pet. afwerpen en zijn uitgegeven door Nederlandsche publiebrechtelijke licha- men. Zonder hoofdelijke stemming conform be- sloten. Voorstel tot aanvulling der begrooting dienst 1924 tot een bedrag van 21500 en tot het doen van af- en overschrijvingen op verschillende posten dier begrooting tot een bedrag van f 64700. Alv.oren. (Wordt verv<%d). BENOEMING PERSONEEL HANDELS- SCHOLEN, INVOERING VAK LICHA- MELIJKE OEFENING OP HANDELS DAGSCHOOL EN WIJZIGING VEROR- DENING VOOR DE HANDELS- DAGSCHOOL. B. en W. deelen de Raad mee: De Directeur der Handelsscholen heeft ons o.m. het voorstel gedaan om: 1. voor den duur van den cursus 1925/1926 te benoemen: a. aan de Hoogere Handelsschool en de Handelsdagschool tot leeraar in: staatsinrichting, den heer A. H. P. Blaauw; handelsrecht, den heer Mr. C. A. de Groot; staathuishoudkunde, den heer J. H. de Groot; natuurwetenschappen, den heer Ir. D, de Miranda; aardrijkskunde, den heer C. van Rossum; geschiedenis, den heer A. Visser; b. aan de Handelsdagschool: tot leerares in nederlandsdh Mej. P. H. C van Veen; tot leeraar in natuurlijke historie, den heer J. W. Wichers. 2. Mej. C. G. A. Andriessen, tot nu toe leerares in het Fransch aan de Handelsdag school, en tijdelijk leerares aan de Hoogere Handelsschool, van een vaste aanstelling als leerares aan laatstgenoemde school te voor- zien. Tegen deze benoemingen hebben wij geen bezwaar. Waar Mej. Andriessen reeds eene vaste aanstelling aan de Handelsdagschool heeft en zij dien afgeloopen, cursus ook haar taak aan de Hoogere Handelsschool heeft vervul'd oip eene wijze, die reden tot tevreden- heid geeft, geven wij U in overweging haar ook aan deze laatste school eene vaste aan stelling te verstrekken. De heer Ir.-D. de Miranda heeft ons ver- zocht om eene vaste aanstelling en hem zoo mogelijk eene garan-tie voor 8 uur te geven. Ingevolge Uw besliuit van 23 October 1924 no. 14 is hem dit aantal uren vain. 1 Januari j.l. af opgedragen. Het komt ons echter in verband* met eventueele veranderingien de Handelsscholen (met het oog op die nieu we door dien Minister gestelde eischen voor erkende handelsscholen zullen wij in den loop van den volgenden cursus van Uwe Vergadering een beslissing omtrent reorga- nisatie vragen) niet gewenscht voor Uwe Vergadering voor te stellem den heer de Mi randa eene vaste aanstelling te geven. Wij stelllen U derhalve voor hem wede'rom voor een oursusjaar aan te ste'llen. Het aantal uren in Nederlandsch zal' evenals dien vo-rigen cursus 16 he drag endit aantal vormt met 1J uren aart het Gymna sium, tezamen 30 uur, een ggtal, dat aan een leeraar mag worden opgedragen. De be trokken leerares, Mevrouw van Amerongon, heeft reeds vroeger en ook thans bezwaar ge- maakt tegen een dergdijike oipdraeht. Terwijl het met de vorige salarisregeling geen ver- schil maakte of haar 30 uren werdcmr opge dragen dan wel 25 en de overige 5 aan^de andere leerares in dat vak, Mej. P. H. C. van Veen, thans zal een dergelijke verdee- li'ng van de geme-ente eene hoogere uitgaye vorderen van ongeveer 375.per jaar Naar de meening van den Inspecteur ven- dient het aanbevelimg d!e tegenwoordige re geling te bestend'igen. Wij deelen deze mee ning en geven U in overweging Mej. van Veen voor deff volgenden cursus opnicuw tij delijk te benoemen. Daartoe strekt het liier- na volgende ontwerp besluit I. Het komt ons gewenscht voor, te vol'doen aan een herhaaldelijk tot uiting gekomen ■verlangen om met ingang van den nieuwen cursus 1925/1926 aan de leerliugen der Flandelsschool, te. beginnen met de eerste klasse, hetivak „lichame:lijke oefening" te doen onderwijzen. De nieuwe bepalingen wel- ike voor het onderwijs aan erkende handels scholen gelden, maken eveneens van dit vak als een verplicht vak melding. Wij zeidien reeds, dat wij U omtrent de reorgainisatie een beslissing zullen voorieg- gen. Ook los daarvan echter achten wij in- voering van het onderwijs in lichamelijke oefening van zoodanig belang, dat wij U in. ovt rweging geven, reeds thans die invoering mogelijk te maken, waarmede dius in geen ■enikel opzicht wordt vooruit geloopen oip de en aanzien der reorgauisatie te nemen be ting. >or het onderwijs in dit vak is het noodig oai ne. localiteit wordt aangewezen, terwijl voorts een leeraar voor dat vak moet wor den benoemd. Als localiteit zouden wij wil- lien beschikbaar stellen het gymnastiek'lokaal voor het Gymnasium, welk lokaal in de on middellijke nabijheid der Handelsscholen ge- legen is. Thans wordt van dit lokaal, behal- ve ten behoove van het Gymnasium en van enkele vereenigingen, ook gebruik gemaalct door de Rijks'kweekschool. Waar gedurende den cursus 1926/1926 slechts twee uren per week zijn te geven, achten wij het wel moge lijk daarvoor dat lokaal te bestemimen. Zoo- dra het nieuwe gebouw voor de Rijkskweek- school aan het Nassauplein in gebruik is geinomen zullen wij voor deze school het gymnastieklokaal der 6e Gemeenteschool aan de Snaarmanslaan a-anwijzen. Voor zoo- ve'r openluchtspel noodig mocht blijken kan gebruik worden gemaakt vain het gemeente- liijk sjiortpairk, waarvoor dit bedxijf dan de gebruikelijke vergoeding zal ontvangen. Voor de benoeming'van een leeraar (een leerares is nog niet noodig, daar de nieuwe eerste klasse voor zoover tot nu toe bekend1 alleen uit jongens zal bestaan) stonden ons twee wegen open, ami. of eene oproeping van sollicitanten te doen, of gebruik te ma ken van de bevoegdheid, neergelegd in de 2-e alinea van artikel 1 der sa 1 arisveroTdening, luidende: ,,Zij (de leeraren aan Gymnasium en Handelsschokn) zijn verplicht op den grondslag der hierna volgende jaarwedden- regeling een eventueele benoeming ook aan de andere inrithting(en) aan te nemen, al zijn zij oorspronkelijk slechts aan een of twee aangesteld". Wij hebben gemeend aan de laatste oplos- sing de voorkeur te moeten geven en U der- halve te mogen voorstebem den leeraar aan het Gymnasium, den heePj. A. C. van den Berg, aan te wijzen om de lessen aan du Handelsdagschool waar te inemen. Het is ons bekend, dat deze leeraar gaarne eene benoeming zal aanvaarden. Indien Uwe Vergadering zich met boven- staande kan vereenigen, geven wij U in over weging te nemen de hierna volgende ont- werp-besluiten II en III. Wij hebben dien Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschaippen verzocht boven- staande vaste en tijdtelajke benoemingen te willlen goedkeuren, terwijl wij den betrokken Inspecteur en de Commissie varn toezicht op het .Middelbaar Onderwijs hebben gevraagd te wilen beriichten of zij zich met dtze be noemingen alsmede met de wijziging der Verordening voor de Hand'elsdagschooil kun- nen vereenigen. Indien de an'twoorden hier*o»p nog voor dfe RaadsvergaderJng mochten. binnen komen zullen wij deze ter inzage leggen. Wij geven Uwe Vergadering derhalve in overweging de desbetreffende besluiten te ne men. 3ESL ^3C*M^.lLSSE Niettegenstaande het weer beter was dan den vorigen dag is het bezoek aan de kermis gisteravond toch nog gering geweest. Weer waren het schouwburgen en caba rets, die publiek trokken. Rondwandelende over de Laat hebben wij een bezoek gebracht aan een tentje, dat voor cafe „Populair" geplaatst is en waarin ver schillende Russische snuisterijen verkocht worden. De eigenaar van het tentje, -de heer A. K. Klemenko., vertelde ons vroeger kolo- nel van de voormalige keizerlijke Russische artillerie te zijn geweest. Met duizenden lot- genooten is bij zijn vaderland ontvlucht. De ze vluchtelingen vervaardigen om in hun on- derhoud te kunnen voorzien verschil'lende luxe voorwerpen, die de heer Klemenko ver- koopt. Het blijft natuurlijk amate,urswerk, wat hier ten verkoop wordt aangeboden, doch onder deze amateurs zijn werkelijke kunstenaars, die bijzonder firaaie ding en ge maakt hebben. Doosjes, servehirigen, eier- dopjes, vouwheenen, bladwijzers enz. zijn snuisterijtjes, die voor lagen prijs van de hand gaan -en die graag gekocht zullen wor den, om de fijne afwerking -en besehildering. Ook gro-ot-ere voorwerpen, ails doozen, keurig besneden of gebrand en daar.na geschi'lderd, zijn te bewon-deren. Elk artikel is e.-en kunst- stukje op zichzelf. Men zal goed doen eens te gaan kijken. Het levende hooifd op de Nie-uwesloot trekt de aandacht van talirijke k-ermisbezoe- kers. Een houten buste draagt een levend vrouwenhoofd em het raadse! is natuurlijk alleen door den eigenaar van die kermis tent op te lossen. Deze beweert -dat de. wonder- vro-uw werkelljk alleen uit hoofd en uit niets iind-ers bestaat. Intuss-chen geeft het hoofd1 antwoo-rd op allerlei vragen, raadt getallen en geeft meerdere staaltjes van wat men verbluffen-de wete-nschap plee-gt te nocrnen. Gisteravond heeft een zoon van den heej.- W-, uit de Langestraat, in de stoomcarousse! een voet bezeerd. Dr. Schroder constateerde een spierverrekking. De patient, die veel pijn had. is per rijtuig naar zijn woning overge- bracht. A He plaatsen in het Victoria-theater in de I angestraat waren gisteravond uitverkocht. ,,1 let teeken van Zorro" als hoofdnummer blijft trekken en inderdead is het een film, die groote belangstelling verdient. Heden en morgen zal men er nog van kunnen genieten. Ook de beide andere bio-s-copen hebben el- ken dag druk bezoek met hare p-rogramma's waarvan reeds een'recensie is geplaatst in onze courant van Za'terdag. De bezoekers ge- vbn telkens blijk met de spelers mee te leven en dat is het beste bewijs, dat de program- ma's inslaan. Vrij-dagavond zullen ook in Cinema Americain en in het A. B. T. nieuwe programma's komen. 't Kan Verkeeren. Een voile zaal heeft gisteravond weer ge- noten van Henri ter Hall's nieuwe revue ^,'t Kan Verkeeren". Genoten- van de fraaie costuums, de ver- rass-ende lichteffecten, de bewonderenswaar- dige finales, -doch bovenal van de kastelijke clownerie van Buziau als Sjors. Wat deze op dit gebied bereikt Is k-u-nst zonder meer. Oerkomisch lanceert hij verschillende'dwaas- he-den en- zotte invallen- en dat met een ge- zkht als of hij verheugcl is plotseling op het icMe gekomen te zijn. Ook Pi-et Kohler als- Kors geeft goec werk te zien. De comere, Roosje, vervol- maakt -het trio:, dat zoo buitengewoe-n de kunst verstaat het publiek te amuseeren. Wat het overige betre-ft, de belangstellin gmg voornamelijk uit naar „Black and White", hetgeen door lichteffecten bereikt wo-rdt em naar de vrede-finale. Ongetwijifelld zal de schouwburg op het Doelenvelcf gedurende de geheele week uit- ver'kodit zijn. Een coillecte voor -de slacht-offers van de stomira-mp bra-cht gisteravond 80.24 op. HET NED. TOONEEL IN HET GULDEN VLIES. „Schakels" in viei" bedrijven van Herman Heijermans. „Vroolijk spel van den huiselijken haard", heeft Heijermans zijn stuk ironisch (satyriek) genoemd. Dit prach'tige stuk heeft gisteravonc een uitverkocht zaal van het begin tot het eic- de geboeid en het stuk van Pancras Duif heeft weer zoo echt tot de toeschouwers gesproken, omdat het een zuiver product is van Holland- schen bodem. Een prachtige figuur, die Pancras Duif, de man die zich van eenvoudige smidsknecht tot rijk fabriekseigenaar heeft opgewerkt. Zijn kinderen, getrouwd en aangetrouwd, hebben steeds den blik gericht op zijn geld. Vader wordt langzamerhand naar den achtergrond geschoven. De zorgen van zijn huishoudster Marianne, die hem tijdens zijn ziekte zoo zoek oppaste, hebben in dezen bijna zestigja- rige opnieuw het verlangen wakker geroepen naar een vrouw, nadat hij 24 jaar als weduw- naar had geleefd. Hoe Komt echter de ware aard der kinderen naar voren, als het plan van Pancras' huwelijk met Marianne bekend wordt! Nergens deinzen zij voor terug, om de z.g. vreemde indringster te doen wij ken. Zij maken het de.arme Marianne zeer benauwd En het verstand behaalt bij Marianne de Overhand. Zij moet den armen Pancras ver laten en hem in handen doen achterblijven van zijn edele en eensgeeinde familie. Onze grootste acteurs hebben de rol van Pancras Duif gespeejd. Dat het stuk gister avond opnieuw zoo'n grooten indruk maakte. is allereerst te danken aan de schitterende vertolking die Louis Saalborn van deze fi guur gaf. Dat was overdacht, beheerscht en tot in alle details op bijzondere wijze ver- zorgd en zelden was een hartelijke ova tie meer verdiend. Een zeer prettige verrassing was Mevr. Meunier in de rol van Marianne. Zij speelde deze rol zoo mooi sober, met aangenaam ge- luid en zoo echt Nan binnenuit gevoeld. Een luid applaus beloonde haar na de groote sce ne in IV. Van de overige medewerkenden, die maakten dat als geheel van een uitstekende voorstelling van ,,Schakels" kon worden ge sproken, noemen wij allereerst nog Gobau en van Praag. De eerste was zeer goed als Henk, de zoon- fabrieksdirecteur, v. Praag- had de zeer moei- Hjke taak den zeeman Hein Duif, broer van Pancras, te moeten vertolken. Hij heeft zicn echter kranig van die taak gekweten en in III ontging ook hem het applaus bij open doek niet. Jan (Bart Kreeft) was goed, vooral in het debat met zijn „lieftallige" ega (Magda Janssens) Mevrouw Treep-Vink was een a lerliefste Elsje. R. v. Noppen leverde eerst als boekhouder, later als de ploertige zoon Toon zeer goed werk. Oscar Tourniaire was echt Dirk, de aannemer. Veel goede opvat- ting. Antoinette Sohns (Coba.) Anna Sablai- rolles (Gerritje. Een kostelijk type.) Jan Wensma, Johan te Wechel. en Frans Nien- huijs, dienen ook nog genoemd. Er was, ook uiterlijk, zorg aan de geheele voorstelling besteed en de herhaling, die Za- terdag wordt gegev-en, krijgt bijna zeker weer een „uitverzocht". Dit is ook alreeds het ge- val met Oud Heidelberg voor hedenavond, dat Vrijdag en Zondag hernaald wordt. DE N.V. HET SCHOUWTOONEEL IN DE HARMON IE. Haar groote dag. Het tooneelsp-el „Haar groote dag", van A. H. van der Feen, regie Ad-r. v. d. Horst, ging gisteravond voor een half bezette zaal. Dit valt tc betreuren, want dit moderne stuk van onzen Nederlandschen literator ver- dien-de ten voile een bezette zaal en om den inhoud en om'het buitengewoon goede spel- In het 1 ste tooneel zien wij een gelulckige dame (wier man, na een driejarig verblijf als zee-officier in Indie, spoedig zal terugkeeren) met haar 17-jarig, als kindje van twee maan- den aangenomen dochter. Dit .geluk wordt bedreigt door den vader van het meisje, een individu dat steeds voor geld v-an zijn- recht op het meisje afzag, doch thans, onder den invloed van een meid-huishoud-ster en een ad- vocaat van kwade zaken, zijn kind terug vordert, om het voor zich te laten werken Hij verlcaar, dat, als zij voor hem met werken niets kan verdk-nen, het dan maar zonder te werken moet doen. De pleegmceder is wanhopig en poogt door clen man 5000 te bieden, het kind t-e behou- den,. De man zal over een uur zijn beslissing mededeelen. In dit uur raadpleegt Louise (de dame) ds. Prius, den huisvriend, die niets beters weet dan haar te zeggen dan dat ze heeft te berus- ten en zich in Gods hand moet weten. Ook raadpleegt zij mr. Verschuur, even eens een huisvriend, die haar verklaart, dat zij in geen enkel opzicht steun van de wet heeft te verwachten, omdat die wet steunt op de natuurwet, die leert dat de ouders hun kinderen iiefhebben en de christelijke mo- raal, die leert, dat de kinderen hun ouders moeten beminnen. Louise voelt, dat zij het kind, ook zonder steun van de wet, moet redden en nada-t elke overj-eding faalde, biedt zij clen man een glas cognac met vergif, met het gevolg, dat de man, na het verlaten van het huis, enkele huizen verder dood in elkander zakt. Het tweede tooneel speelt 4 weken later. Wij zien Louise met haar man, ds. Prins, mr. Verschuur, het meisje en een tennisvriend van het meisje, na een diner bijeen. Na het vertrek van de kinderen komt het gesprek op den dood van den vader van het meisje, door den dominee een Godsgericht ge noemd. Het gesprek heeft Louise beangst en als ze met haar man alleen is, vertelt zi; de zen wat ze deed, met't gevolg, dat hij lleen den moord ziet en tot een breuk nu: zijn vrouw komt. Vol acherpe logica tcont zij den man lafheid, waar hij, ais officier in den oorlog, gesteund door de wet, vrouwen -ea kinderen aan de bajonet deed rijgen en hier, waar het de redding was van het kind, spreckt van cen moord. In het derde bedrf vememen wij, dat de man met het kind naar Chili is vertrokken en zien wij alles gereed voor het vertrek van de vrouw, die bij cen vriendin in Londen gaat wonen. 4 Mr. Verschuur, die op een reis was, komt plotseling terug en bekent haar zijn liefde, nu hij verneemt, dat het huwelijk uit is. Door haar ervaring sarcastisch geworden, vertelt zij hem haar da-ad, wetende, dat dit tengevolge zal hebben, dat ook hij verdwijnt, en hierin wordt zij niet b-edrogen. Ds. Prins brengt haar nog een laatste be zoek en verklaart te hopen, dat God haar zal vergeven en van meening te zijn, dat die daad, in haar verder leven, steeds aan haar gewcten zal knagen. Louise verklaart echter, dat zij voor haar daad gaarne elke straf zal dragen. Het gold de redding van het kind, waarojn zij ha-ar daad als haar groote dag beschcuwde en deze in gelijkc omstandigheden- weer zou doen. Het kind zal zij later haar daad vertellen en het oordeel vreest ze niet. Mevrouw v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert speelde de rol van Louise koninklijk. De haar aan het cinde van het tweede be- drijf geschonken bloemeii waren welver- diend. Enny de Leeuwe gaf als Betty een vlot le- vendig spel. De onbezorgdheid van de jeugti kwam door haar ten voile tot zijn recht. Carel Rijken was als Heinzg, den vereer- dei" van het meisje, subliem. Hij speelde zijn rol zoo uitnemend, dat men toch een weinig sympathie voor het oppervlakkige j-onge mensch moest gevoelen. Pierre Mols gaf een uitmuntende uitbeel- d-ing van Vo-s, den vader van het meisje. Ko Arnoldi als Ds. Prins, was ons het meest sympathiek in het derde bedrijf. Van Staalduijnen typeerde Mr. Verschuur uitiiemend-, terwijl Co Balfoort van de rol van Van Heerde maakte, wat er van te maken was. Nell Knoop was een sympathiek Antje. Het was gisteravond een avond van su bliem spel en een stuk waarover men wat na te denken heeft. Wat de verdfere opvoeriugen van het Schouwtooneel in de Haumoni-e betreft, kun nen wij meldlen, dat Dondierdagavp-nd het vroolifice biijspd. komt: „Met de vM'ieerde getrouwdVx-ijdag is dap weer aan hef meer ern-stige genre gewijd Cn velen zullen de, keuze van het mo-oie stuk van Mevr. Simons- Mees „Levensstroomingen" hartelijk toe- juichen. 't Wordt zieeir goed' gespeeld. Op veelvuldi-g verzoek volgen Za ter dag- en Zondag twee herhalingen van vr-oegere suecessen beid-e in het dolkomische genre n.l. „D-e lruwel ijks-ba-romet-e-ren „A,l:s je maar een verleden he-b-t" met Jan Musch in de hoof droll. Aan de suecessen behoeft niet te w-ordien getwijfeld1. De JANTJES 2. Een zeer talrijk publiek heeft gisteravond weer enthousiast medegeleefd met het wel en wee van de Jantjes 2. Hartelijk is er ge- lachen, maar ook waren er oogenblikken. dat de zaal muisstil was, zoo in de scene van de vertrekkende landverhuizers en het begin van het laatste bedrijf, Oudejaarsavond. Toen aan 't slot de Scheie met een nege- rin aan kwam zetten, daverde het publiek weer, en onder het refrein „Die Scheie begint me te vervelen" ging men opgewekt naar huis. Alle spelers waren weer danig in hun ele ment en maakten deze Jantjes dan ook tot een groot succes. De verschillende volkstypen zijn dan ook door Bouber zeer raak gety- peerd, en ook de echte Amsterdamsche zetten en uitvallen blijven steeds een attractie voor velen. Wij voorspellen de Jantjes 2 deze week nog uitverkbchte zalen. Oemengd Nienws LEVE DE MOTOR! Wij laten hieronder, zegt de Telegr., de ons door de stadiondirectie verstrekte cijfers vol gen van het aantal betalende toeschouwers, dat de wereldkampioenschappen op de Am sterdamsche baan bezocht: Sprints: eerste dag 5344 Sprints: tweede dag 10059 Totaal Achter raotoren: le dag. Achter motoien 2e dag Achter motoren: finale. Totaal 15403 11978 10698 13367 36043 51446 Totaal Generaal Leve de motor! VECHTPARTIJ IN DEN HAAG. De agent van politie J. die Zaterdagnacht de*Gortmolen te's Gravenhage surveil- leerde is onverhoeds aangevallen door een achttal personen. Zonder dat de agent door een woord of daad aanleiding tot een dergelijke handeling gegeven had, begonnen de personen, die zeer luidruchtig waren, hem te mishandelen met een bierflesch, die een hunner bij zich had. J. werd vastgegrepen en bloedend verwond aan zijn pols, terwijl hij slagen over het ge heele lichaam opliep. Ten slotte gelukte het den agent zich los te rukken en zijn revolver te trekken. Hij loste eenige schoten op het achttal onverlaten, dat zich zoo spoedig mo gelijk uit de voeten maakte. Geen hunner werd gewond. Door eenige voorbijgangers, die op het ge- luid van't schieten afkwamen, werd de agent, hevig bloedend, gevonden. Nadat de geneeskundige dienst gewaar- schuwd werd, is J. paar het Zieken huis ver- voerd en vervolgens per auto naar zijn wo ning. Hij zal voorloopig geen dienst kunnen doen: Op aanwijzing van den agent is het de politie toch nog mogen gelukken 2 der vechtersbazen in den loop van den nacht op het Oranjeplein te arresteeren. Het bleeken te zijn de 22-jarige T. v. d. M., uit de Slickerstraat, die verdacht wordt, de inishandeling te hebben gepleegd, en als medeplichtige de 24-jarige W. F. S., uit de Koningstraat. Door de politie wordt een ernstig onder- zoek ingesteld naar de overige personen, die bij deze mishandeling zijn betrokken. De twee gearresteerden staan bij de politie bekend als ruziemakers, die beiden, kort ge- leden, voor een dergelijk feit zijn verbaliseerd. Tegen hen is thans proces-verbaal opge- maakt ter zake 'van openlijke geweldpleging met vereende krachtert tegen personen, waar- voor een gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaar en 6 maanden geeischt kan worden. Van de bijna 70 aanvragers om een nood- woning te Borcu-lo zijn er nu ongeveer 20 a-f- gedaan. Het zal nog wel 14 d'agan diuren, schrijft m-en aan de N. R. Ct., eer alien geholpen zijn. Zij, die nog niet ondergebracht werden, huizen nog in de ruines. De distri'butie van brood en dergelijke uiit de geschonken voorraden is geeindigd; 15 a 20 gezinnen, die niet door den ramp kunnen werken, worden op bons gesteund'. H un aan tal neemt af naar gelang ze werkg-eiegenheid krijgen. Men deel't mede, dat de N. V. Asphalt Fa- briek Wij her 139 rol as-pha ltpapier gratis ter beschikidng van het gemeentebestuur van Borculo heeft gesteld. In antwoord op he verzoek van dien burge- meester van Borculo heeft de minister van finaneien goedgevonden, dat ten a-atfzien van hen, -die door -de stormramp aanzienlij-ke schadd hebben geled-en, vooirshands geen maatregelen tot invordering van de pcrso- neele belasting eri van de imkomstenbelasting -enz. genomen worden. Gistermi-ddag ruim 3 uur is Prins H-endrik met gevolg te Borculo aangekomen om de v-erweestingen in o-ogenschouw te nemen. Op het geme-entehuis werd de prins ontvangen door den burgemeester, jhr. cle Muralt, die aan Z.K.H. verschillende autoriteit-en nota-be- 1-en en de voorzitters der ondei'scheid-ene com- misies voorstelde. Nadat -de thee was ge- bruikt maakte de prins onder begeleidin-g van den burgemeester en den gemeenfe-architect den heer ten Raa een- ronogang door het verwoeste stadje. De Vodrzitter der A. N. V. „Het Groene Kruis" verzoekt opname van het onderstaan- de bericht. Zooals bekend is, heeft de A. N. V. „Het Groene Kruis" ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van het Nederlanasche Groe ne Kruis eene Commissie ingesteld, welke zich ten dbel stelt, een fonds bijeen te bren- gen voor de ondersteuning van invaliede en hulpbehoevende oudwijkverpleegsters. Nu echter de stormramp in het Oosten plo-tseling zoo groote schade en ellende heeft veroor- zaakt, meent de Commissie dat alle liefdadig- heid van ons volk voorloopig geconcentreerd behoort te worden op de slachtoffers van de ze catastrophe. Daarom heeft ze besloten, de collecte voor het genoemde Steunfonds voor Wijkverpleeg- sters een paar maaadien uit te stelllen, overtuigd, dat ook later velen zullen wi'llen medewerken tot dit zoo noodige en schoone doel, dat zich de Groene Kruis-Commissie heeft gesteld. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de Voorzitter der A. N. V. „Het Groene Kruis" daags, nadat de stormramp bekend werd, eeni bezoek aan Borculo braeht en er alle hulp toezegde, die men noodig oordeelde en die verleend kon worden. Deze week zijn een paar lighallen voor tuberculoselijders te Borculo in bruikleen afgezondten, welke door welwillende medewerking van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen niet alleen gra bs, maar ook voorbeeldig snel naar het zoo zwaar getroffen stadje zijn vervoerd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naaa- waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Necterl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstandl 767.8 te Toa- louse. Laag-ste barometerstandl 742.7 te Vest- man-oer. Verwachting (van den avand van 26 Attg. tot den avond van 27 Aug. Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, afnemende bewolking, weiniig oi geen regen, warmer overdag. 30 Augustus hopen onze geliefde Ouders S. BERGERS en H. BERGERS—Tbi,, hunne 25-jarige echtvereenigmg te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behnwd- en kleinkinderen. Overdiestraat 43. T. IJPELAAN- J. IJPELAAN. P. BERGERS. H. J C. BERGERS. J. H. M. BERGERS. Mi fh IJPELAAN. IJPELAAN. in -Bergers.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3