Open huid Kloosterhal^em Door krabb'en worden fiuidaan'dbdn rngeii nog; erger. Wend Foster's Zalf aan, die oo- iniddellijk verzachting geeft en uw kwaal ge- neest. Lnderdaad een probaat geneesmxiddel. In zeer handige tube-verpakking 1 slotte moesten de woeste gronden geculfi- veerd en voor den landbouw geschikt ge- maakt wordten. En thans moet de landbouw, geflan'keerd door de scheepvaart en een be- seheiden indusfrie, aan ruim veertien dui- zend menschen een bestaan verschaffen. Het is al arbeid wat men aanscbouw't een arbeid, die gedlurende ons 300-jarig be staan, van geen onderbreking weet." De grondslag voor Hoogeveen werd ge- legd door jhr. Roelof van Echten, toen deze van een aanial boeren nit den omtrek vijf- duizend morgen woesten grond kocht en daarbij o.m. de verplichting op zioh nam, door dit gebied een kanaal te laten graven, noodig voor den furfavoer. Later, toen bleek, dat de onderneming voor een persoon te groat werd om te worden uitgevoerd, ver- eenigde jhr. van Echten zioh met een paar Hollandsche 'heeren en stichtte met hen de nog heden ten dage bestaande Algemeene Compagnie, aan wier hoofd nog staat een der nazaten van den pionnier, n.I. dir. H. G. van Hoi the tot Echten te Echten. De naatm dezer famllie is steeds ten nauw- ste met de geschiedenis van Hoogeveen vex- bonden geweest. Hoogeveen heeft zeer veel aan het geslaoht van Echten te danken. Van een veenarbeiders-bevoi'king is Hoogeveen tot een zeer belangrijke plaats uitgegrocid. Voorat den laatsten tijd neemt zij zeer in bloei toe en haar ligging aan f link-; verkeu'S- wegen, zoowel te water als te land, doet de gegronde hoop koesteren, dat de gemeente in de toekomst een belaftgrijk centrum voor landbouw, h an del' en industrie zal worden. Thans is Hoogeveen in feestdos gestoken Vele vd'lggen versieren de straten en de eta- ■lages der winkels zijn met green en bloemen versierd. Een 3-tal eerebogen is opgerieht. Gisteravond werden in de kerken bidistond gehouden. Gistermorgen om acht uur werd met plechtig klokgelui het feest geopend. Ondanks het txiestige weer was ex Teede zeer veel volk op de been. Om tien uur had de officieele opening van het feest plaats door den burgemeester der gemeente, mr. J. L. Bourn a. waarbij deze een herdenkingsrede uitsprak. In het bijzonder beetle hij welkom de comm. der Koningin en mevr. Linthorst Floman, jhr. van Ho'lthe tot Echten; mr. H. Smeenge, oud-kantonrechter te Hooge veen, lid der Eerste Kamer en voorzitter van Schuftevaer; J. L. Nysingh, voorzitter van het Drentsch Landbouwgenootsdxap; den heer Ladder, oud-burgemeester, en vele andere olficieele personen, onder wie vele buxgemees'ters uit Drentsche gpmeenten, be- nevens den kunstschilder A. M. van der Boom te Rolde, die de gemeente een fraai uitgevoerd album met penteekeningen van Hoogeveen heeft aangeboden. Na de rede van den burgemeester werd een feestlied ten gehoore gehracht en vervol- gens sprak de voorzitter van de feesteommis- sie, de heer W. Koelman een rede uit. Tegen elf uur had de officieele opening van de nijverheidstentoonstelling plaats, ■waarbij de voorzitter van het nijverheidsco- rnite mr. H. G. Freseman Gratama een rede hieitd. Gistermidtiag he'bben de zaixgvereenigin- gen bij de Herv. kerk een concert gegeven en 's avomds heeft de beurgemeester nam ens het gemeentebestuur een gedenksteen aan den Stationsweg onthuPd. KONTNGIN NED AG LIEFD AD IG- HEIDSDAG. Het bestuur van de Oranjevereeniging te Gxoningen heeft de voorgenomen feestvie- ring op 31 Augustus afgelast. De Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam heeft, overeen- komstig den door de Koningin uitgespxoken wensch haar verjaardag zooveel doenlijk zonder kosteri' te vieren, besloten dit jaar het vuunurk op den Amstel op 31 Augustus achterwege te laten. BEROOVING. Een Geldersch lederhandeiaar kwam op den Schiedamschen dijk te Rotterdam in ken- nis met een man en een vrouvv. Met hen be- zoclit hij verschillende cafe's en werd zoo bevriend met dit echtpaar, dat hij het naar een woning in de Vischsteeg vergezelde. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, is hij er hardhandig de deur, uitgezet. Buiten geko- kcrinen miste hij zijn portemonnaie met f 65 en twee regu's van leder, dat hij op het sta tion D. P. in bewaring had gegeven. Toen is hij naar de politie geloopen. Een onderzoek werd ingesteld en weldra bleek, dat het leder op de retju's was afgehaald, doch de gege- vens die men aan het station verkreeg stelden de politie in staat den koopman P. if. van A. en zijn vrouw M. J. B. aan te houden, welk echtpaar door het stationspersoneel werd her- kend als de menschen, die het leder hadden afgehaald en door den lederhandeiaar als de lieden met wie hij op stap was geweest. De koopman P. H. van A. had nog 60 in zijn bezit en het leder werd in beslag genomen. EEN ORANG OETANG VOOR ARTIS. De „Deli Crt." meldt, dat de heer W. C Sterk, administrateur van de onderneming Tandem Halir, der Deli Batavia Maatschap- pij bericht heeft, dat hij een orang oetang voor Artis beschikbaar stelt. Het dier zou reeds op 31 Juli per stoomscjiip „Soemba" verzonden worden. DE VERDUISTERING TE VELSEN. Qmtent de te Velsen gepleegde verduiste- ring kan de Telg. nog het volgende mede- deelen: De gearresteerde kantoorbediende E. D. was reeds 22 jaar aan de papierfabriek der fa. Van Gelder Zonen werkzaam, waar hij als 14-jarige jongen gekomen was. Hij genoot het voile vertrouwen der directie eh verdiende een goed salaris. Hij was ge- trouwd, maar had geen kinderen Men had den laatsten tijd echter vermoe- den, dat het met D. niet in orde was. Verle- den jaar wilde hij geen vacar.tie nemen, daar hij toch geen geld had om op reis te gasn, zoo zeide hij. Ook dit jaar wilde D. geen va- cantie nemen, maar thans dwong men hem daartoe. In deze vacantie kwam het bedrog aan het licht. Naar men zegt, moet D. in totaal ruim f 20.000 verduisterd hebben. Hij heeft een bekentenis afgelegd en zeide onselukkig ge- specttleerd te hebben Zaterdagmiddag Is D. van Haarlem naar Velsen overgebracht, voor verder onderzoek. Ook het parket uit Haarlem vergezeld van rechercheurs en rijkspolitie, was te Velsen. Ten Huize van D. en ook ten huize van diens schoonvader werden huiszoekingen gedaan. EEN DREIGBRIEF-SCHRIJVER. Enkele dagen geleden ontving een ingeze- tene van Amersfoort een dreiggbrief uit de residentie, waarin hem vezocht werd, een be- drag van 700 over te maken. De brief was met drukletters geschreven, zoodat van eenig handschrift niets was te bemerken. Tevens bevatte de brief de mededeeling, dat het den geacfresseerde niet'goed zou gaan, wanneer hij de politie of de justitie in deze zaak meng- de. De geeischte 700 gulden moesten per brief verzonden v/orden naar den Haag, post-restant. Zooals te begrijpen is, aldus de Haagsche Crt., stoorde de geadresseerde zich weinig aan de 'dreigementen van den anoniem brief- schrijver en stelde hij de politie met deze zaak in kennis. Op advies van de recherche werd een brief verzonden en geadresseerd Post-restant, 's-Gravenhage. De brief bevatte echter geen 700 gulden, doch waardeloos krantenpapier. Men hoopte op die wijze den dreigbriefschrijver in den val te laten loopen. Aan de posterijen in c!e residentie werd mede- gedeeld, dat bedoelde brief niet mocht wor- en afgegeven zonder voorkennis van de po litie. De brief bleef drie dagen liggen. Toen, den 4de dag echter liep de muis in de val. Er vervoegde zich aan een der loketten van het Haagsche postkantoor een man om een post- restant-brief uit Amersfoort af te halen. De postambtenaar, met de uitreiking belast, zocht ditmaal extra lang naar den gevraag- den brief, terwij'l inmiddels de politie werd gewaarschuwd. Deze verscheen kort daarop ten postkantore en kon den dreigbriefschrijver inrekenen. De man, A. J. S., een Brabander, is naar Utrecht overgebracht en in arrest gesteld. TREINVERTRAGING. Een aantal reizigers heeft het volgende te legram verzonden: Ondergeteekenden, alien (eizigers, heden per ti*ein No. 267 te Apeldoorn aangekomen met eene vertraging van 26 minuten, vin- den aansluitende treinen naar Twente, Deven- ter, Zwolle enz. vertrokken. Hierdoor zijn zij. daar zij bijna 1 uur moeten wachten voor dat \veer een trein in genoemde richting ver- trekt, ten zeerste gcdupcerd! Waar den laat sten tijd dergelijke vertragingcn herhaalde- lijk voorkomen, protesteeren zij ten zeerste bit de directie der Nederlandsche Spoorwe- geh, Tweede Kamer der Staten-Generaal en den minister van waterstaat en besluiten af- schrift van dit telegram te zenden aan ge noemde autoriteiten alsmede aan de pers. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Maandagochtend 11 uur heeft het Perma- nente Hof van Internationale Justitie in de groote Rechtszaal van het Vredespaleis uit- spraak gedaan over de voorloopige excepties, door de Poolsche regeering opgeworpen in de voor het Hof door de Duitsche regeering te- gen de Poolsche aanhangig gemaakte vorde- ringen btfreffendc zekere Duitsche belangen in Poolsch Opper-Silezie. De Poolsche regee ring voerdc ten principale aan, dat het Hof onbevoegd was van de zaak kennis te nemen subsidiair achte zij de vordering niet ont- vankclijk. Het Hof heeft in een uitvoerig ar rest, zoowel de principale als de subsidiairc exeeptie in de zaak betreffende de Duitsche stiksteffabriek te Chorzow en die betreffende de voorgenomen onteigening van landdijke eigendommen in Poolsch Opper-Silezie ver- woipen en de zaken zelf aangehouden ten einde ze op de hoofdzaak te berechtcn. Den president is in het arrest opgedragen den termijn vast te stellen voor de nederiegging van de verdere processtukken betreffende de procedure op de hoofdzaak. De Poolsche nationale rechter, die voor deze zaak in 't Hof zitting heeft, graaf Rost- worowski. kan zich met 'srlofs beslissing niet vereenigen en heeft daarom in een afwijzend advies de gronden uiteengezet, waarom hij het Hof ten deze onbevoegd acht, althans de 'vox-dering niet ontvankelijk. Voorts is nog bij het arrest gevcegd con nota van een der rech- ters, den heer Anzilotti, die, ofschoon over't gehecl met't arrest medegaaade, op een punt van de motiveering (het betreft de constructie van 's Hofs bevoegdheid om van de zaak kennis te nemen) een afwijkcnde opvatting is toegedaan. De uitspraak van het Permanent Hof van Internationale Justitie in de zaak tusschen de Duitsche en de Poolsche regecringen is door ten zeer talrijk pubiiek bijgewoond. Nadat de president, de heer Huber, voorle- zing had gedaan van het arrest, gaf hij het woord eerst aan den rechter Anzilotti ter vooriezing van zijn cpmerkingen over een detailpunt van het arrest en vervolgens aan den Poolschen rechter graaf Rostworowsky, ter voox-'lezing van zijn van het Hof afwijkcn de meening. Op de vraag van den president of de agen- ten van partijen nog iets hadden op te mer- ken, verzocht de agent van de Duitsche re geering, prof. Ehrich Kaufmann, het Hof hem een termijn van 3 weken, tot 16 September, toe te staan om de memorie van de Duitsche regeering betreffende de hoofdzaak aan te passen aan den toestand, welke door's Hofs uitspraak is ontstaan, en werd acte verleend aan dit verzoek, waarna de president de 8ste gewone zitting van het Hof gesloten verklaar- de. De zitting duurde van 11 tot half 1. HET ZINKEN VAN DE FINSCHE BARK. Omit rent het zinken van de Finsche bank Tjerimai kan nog worden getneld, d'at de geredde opvarenden het alien goed maken. De Finsche consul te Amsterdam, de heer Ney, bracht hun gisteren een bezcek. Het lijk van den verongeiukten kapitein zal zeer waarschijnlijk per schip va-n Rottex- dam -caair Finland worden overgebracht. KORTE BERICHTEN. M aan dag is de boerenbehuizing van de wed. Vos, gelegen in de Oudemolenstraat te Oss en medc bewoond door J. v. d. Wielen, tot den grond toe -afgebrand. Niets kon ge- xed worden. Vexzekering dekt de schade slechts ten deele. De oorzaak is totnogtoe ontekend. A.ls verdacht van heling zijn aangehou- 1 den H. B. en G. J. B beiden wonende op cfen Gedempten Burgwal te 's-Gravenhage. In bun woning is een groote partij goederen in beslag genomen, afkomstig van verschil lende diefstallen. Eveneens zijn als verdacht van heling aangehouden F. K. van dlen Ge dempten Burgwal en G. A. R. uiit de Kik- ikerstraat. Aan den Krommenieerweg te Wonmer- veer is xMaandagav. 't pakhuis van den heer E. tot den grond afgebrand. De belendende perceden bleven door bet optreden van de brandweer behouden. De schade is aanzien- lijk. Provinciaal nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. Met de kool, wat thans de hoofdaanvoer van de markt is, gaat het verre van best, zoo dat de opbrengst voor de tuinders thans verre van schitterend is. Er is deze week roode kool verkocht voor een cent per Kg. Voor de allermooiste par tijen was de opbrengst in het begin der week 4,40 en in het laatst van de week 3,60. Met de witte is het sinds de vorige week iets beter geworden, maar de prijs is nog te laag. In het begin van de week was het ui- termate slecht. Ze zijn toen nog verkocht voor 20 cent per 100 Kg. In den loop van de week kwam er echter 1 bij. De prijs van de gele is vrij gelijk aan de vorige week, doch evenmin loonendde beste partijen brachten hoogstens 3,30 op, wat bijna 6 minder is dan voor drie weken te- rug, toen de aanvoer pas begon. Over de teelt van de aardappelen kan men ten voile tevreden zijn. E>e teelt is voldoendte loonend en ze zijn voor de consumenten niet te duur. Klein 6 cent per kilo is de hoogste prijs die besteed is. De aanvoer hiervan ver- mindert sterk. Spercieboonen hadden de halve aanvoer van de vorige week. De prijs, die hoog is, liep nog even op. De hoogste prijs was 15 cent per kilo. Van zilveruien was deze week weinig aan voer en de prijs is sterk verminderd. De laat- ste dagen is alles beneden de 5 verkocht. De inmaakuitjes zijn duur. Bijna alles bo- ven de f 20, ja zelfs soms boven de 25. De gele uien staan een paar gulden hoo- ger en de inmaaknep een tikje lager. De bloemkool, waarvan de aanvoer minder wordt, is zeer duur. Ze is zelfs eenmaal vei- kocht voro 50 cent per stuk voor de beste. De goede kwaliteiten bleven vrijwd alle boven de 25. De prijs van de boswortelen is vrij gelijk gebleven en is zeer goed. Bijna alle tusschen de 5 en 7 cent per bos. De totaal aanvoer aan onze markt was ruim 80 wagons, waSivan 14 met aardappe len, 47 met ,kool en 15 met uien. In Broek op Langendijk werden 10 wagons aardappelen en 121 wagons kool geveild; in Warmenhuizen 4'A wagon aardappelen en 4 V; wagon kool. HEEMSKERK. - (Juli). Onder trouwd Cr. Durge en E. E. M. Matto. B van Eeken en D. Waij \V. Schipper en Adr. de Weerd. A. de Weerd cn M. Knap. Getrouwd G. Pekd en A. W. van LieshOut- B e v a 11 c n C van Duivenvoorde- Schuijt, d. C. Wciboren-Strik, z P. Leegwater-Bakker, d. H. Kost-de Vries, zs. Fl. Stet-Steeman, z- P. Blanken- daal-Nijman, z. Overfed en: Ks. Gooijer, wed. A. Kcunen, 73 jaar. UIT AKERSLOOT. Vergadering van den raad dezer gemeente cp Maandag 24 Aug. j.l. n.m. 2'A uur. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter deelde mede dat hij in ver- band met de ramp die in het oosten van ons land heeft plaats gehad, een commissie heeft georganiseerd, die met lijsten bij de ingeze- tenen zijn rondgegaan en dat heden het gein- de bedrag, groot 831.90 aan het Nationaal Steuncomite te Amsterdam is afgedragen. Spreker kan niet nalaten zijn dank te betui- gen aan de ingezetenen voor hun milde bij- dragen om daardoor het leed van hun medc- menschen te verzachten. Ingekomen een schrijven van de Noord Holl. Pluimveever- eeniging cm van gemeentewege een prijs be- schikixaar te stellen voor- den te houden leg- wedstrijd te West-Graftdijk. De voorzitter zeide dat dit schrijven in de vergadering van B- en W. nog niet oehan- de'd is en dat deze wedstrijd niet gehouden wordt te West Graftdijk maar in den Ivoger- polder in deze gemeente. Dit ligt hem aan de postbestelling daar de Kogerpclder onder West Graftdijk ressorteert. Daar de pluim- veeteelt ook in onze gemeente toeneemt en voor velen een nevenbestaan cplevert is er niets tegen om voor dit doel een prijs toe te kennen. Met algemeene stemmen werd beslo ten 10.beschikbaar te stellen. Een schrij ven van het Gemeentebestuur van Zoeterwou- de om adhesie te betuigen aan de 2e Kamer op een ad res dier gemeente wegens afschaffing van den Zomertijd. Aldus besloten. Bericht van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie dat aan den heer Burgemeester verlof is verleend van 222 September a.s. Als loco-burgem. is aange- wezen de heer M. Grcot oudste Wethouder. Bericht van den heer J. F. Kraakman dat hij zijn benceming tot lid van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs aan- neemt. Voor kennisgeving aangenomen B. en W. stellen voor aan den Gemeenteop- zichter A. Groot een gratificatie te verleenen van 120.voor bijzcnciere werkzaamhe- aen en toezicht aan de Gemeentewegen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Daarna kwamen in behandeling de begroo- tingen dienst 1926. 1. Burgerl. Armbestuur, bedrpgende in ontvangst en uitgaaf 7352.85. 2. Begrooting Gem. Electr. Be- drijf in ontvangst 14250, in uitgaaf 12053 09, vermoedelijk batig saldo groot 2196.91. 3. Gemeentebegrooting, bedra- gende in ontvangst 56731.94, in uitgaaf f 51370.15 met een pest onvoorziene uitgaven 5361.79. Deze begrootingen werden met al gemeene stemmen alzoo vastgesteld. Rondvraag. De heer Berkhout vroeg verbe- tering van de putten en riolen in de Molen- buurt die een ondragelijken stank versprei- den. De voorzitter zeide dat een deksel van de put op het riool van de kaasfabriek is geval- len en dat het vuile water van de fabriek over het geheele riool is geloopen. ue metse- laar is er aan bezig, dus de toestand is nu ondervangen. Hierna sluiting. In het gezin van den heer P. in Molen- huurt doet zioh een geval van febris typheo- dea voor. UIT KOED1JK. De raad vergaderde gistermiddag voltallig. In zijn openingswoord uitte de voor- z i 11 e r den wensch, dat de besprekingen wederom tot heil van de gemeente zouden strekken. Van Ged. Staten was de goedkeuring inge komen op de suppletoire begrooting tot wij- ziging van de begrooting 1925. Bericht van den heer Schip pers, dat hij zijn benoeming als lid van de commissie van toezicht op het L. O. en van de commissie tot wering van schoolverzuim aannam. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingevolge een ingekomen verzoek werd aau den heer P. Langendijk voor een half jaar ontheffing verleend van zijn aanslag in de hondenbelasting. Met 5 tegen 2 stemmen besloot de raad adhaesie te betuigen met het adres aan de Tweede Kamer, waarin tot afschaffing van den zomertijd werd verzocht. De heeren Mulder en Hart stemden tegen, omdat zij van meening waren, dat de raad zich niet moest bezighouden met een aange- legenheid, die in de Kamers al zooveel stof had opgejaagd. De heer Hart, ofschoon tegenstander van den zomertijd, sprak nog als zijn overuiging uit, dat ten plattelande de bezwaren tegen den zomertijd sterk worden overdreven. Tot nader onderzoek werd de begrooting van het Burgerl ijk Armbestuur in handen van de heeren Kramer en Hart gesteld. Uitvoerig werd een adres besproken van bewoners uit het zuidelijk deel van de ge meente, d'ie tijdens de kermis een kinderfeest wilden organiseeren en vofksfeesten ter ver edeling van de kermis. Bij de bespreking kwam naar voren dat de bijzondere school te Oudoi-p geen gebruik zal maken van een subsidie van 30 voor een schoolfeest. De heer O u d t vond hierin aanleiding voor te stellen aan de commissie 40 toe te kennen, doch toen bleek, dat te St. Pancras de kinderen de dagen van Koedijker kermis geen vrij van school hebben, meende de raad ook dit voorstel, waar aanvankelijk voor gevoeld werd, niet te moeten steunen en werd met al gemeene stemmen besloten aan adressanten te berichten, dat de raad vooralsnog geen ter- men aanwezig vond het verzoek in te willi- gen, hoewel voor de veredeling van de ker mis wel werd gevoeld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd de heer N. Mulder herkozen. Tot hoofd en als onderwijzer aan den cur- sus van het vervolgonderwijs werd het schoolhoofd de heer Schuffers benoemd. De begrootipg voor 1926 werd in ont vangst en uitgaaf van 66.974.02 en 15000 ontvangst en uitgaaf in handen gesteld van de betreffende commissie. De begrooting vOor 1926 van het electrici- tciisbedrijf in ontvangsten en uitgaven 13000 kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 1400 werd in handen van de heeren Oudt en Hart gesteld. Narnens de commissie rapporteerde de heer Oudt over de rekening van het Bui-gerlijk Armbestuur. Overeenkomstig zijn advies were! deze rekening voorloopig vastgesteld in ontvangsten op 10.441.99 en in uitgaven op 10.790.06, alzoo met een nadeelig saldo grcot 348.07. D? heer Hart rapporteerde over de l'eke- ning en de bafans van het electrisiteitsbe- drijf en verklaarde, dat de commissie deze re kening volkomen in orde had bevonden. De ontvangsten en uitgaven hadden 13.840.195 bedragen. De kapitaalsinkomsten en uitga ven 1400. Besloten werd de balans voorloopig vast te stellen op een bedrag van 48 634.55 cn van de winst 537.55 aan het bedrijf uit te kee- xvn voor reserve. Over de gemeente-rekening rapporteerde de heer Oudt, die verklaarde, dat de com missie eenparig van oordeel was, dat er op de rekening geen aanmerking was te maken De ontvangsten van den gewonen dienst hadden 75-876.47 bedragen, de uitgaven 73.038SOU, Het batig saldo alzoo 2837.66T De ontvangsten fan den kapitaalsdienst f 30.183.50, de uitgaven 30.000, batig saldo 183.50. Overeenkomstig het advies werden de cij- fers voorloopig conform vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat van de leden Hart en Mulder het volgende schrij ven was ingekomen: „In enkele kringen onzer gemeente worden bespi'ckingen gevoerd. cm de 5e lcerkracht der openbare .school, die ten koste van de ge meente konxt, te ontslaan. uit een oogpunt van bezuiniging. Zijn dienaangaande reeds plannen bij B en W. en zoo ja mag dan de raad weten welke?" De voorzitter deelde namens het col lege mede, dat B. en W.. zij het dan niet een- stemmig, op de begrooting den post voor de 5e leerkrarht hebben gehandhaafd. De be- "lissing zal afhangen Van den raad bij het behandelen van de begrooting, waarbij de ^aak automatisch aan de oi'de zal komen. Thans ooi-deelde spr. besprekingen over dit punt dan ook overbedig. De raad was het hiermede eens, waarop de vergadering werd gesloten. UIT OUDKARSPEL. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van een 14-tal ingezetenen is een comite ge- vormd voor steun aan ge geteisterde streken. Besloten werd in den loop dezer week een buscollecte te houden en daarvoor een aan tal meisjes te vragen. De ingekomen gelden zullen worden afge dragen aan het Nat. Steuncomite 1925. UIT WARMENHUIZEN. In het verslag van de N. V. Noorder Spaar- kas te Warmenhuizen over het boek- jaar 1 Maart-31 Dec 1924 wordt o.a. mede- gedeeld: In het afgeloopen boekjaar zijn de gelden weder'bijna uitsluitend belegd in eerste hypo- theken, waarbij als regel ten hoogste 60 pCt. (gemiddeld 54.9 pet.) van de voorzichtig ge- taxeerde waarde werd verstrekt. De bedon- gen rente varieerde van 5A~5S,\ pet. De heelt a/Ie wonden rente en aflossing van de bestaande hypothe- ken werden steeds op tijd voldaan. Spaarkas 1924 werd met 145 inscbrijvin- gen afgesloten, tegen 120 inschrijvingen in spaarkas 1923. Bovendien moet men hierbij in aanmerking nemen, dat spaarkas 1924 slechts loopt over een tijdvak van 10 maan- den, n.I. van 1 Maart tot en met 31 December 1924. Het boekjaar der vennootschap liep voorheen van 1 Maart tot 1 Maart, doch is thans volgens het voorschrift van de wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 gewijzigd en zal voortaan loopen van 1 januari tot 11 Januari. De ontvangen spaarkasstorhngen onder aftrek van administratieloon, bedroegen tot en met 31 December 1924 263.479. De daarvan gekweekte rente bedroeg f 42.262. Voor afgekochte inschrijvingen is uitbetaald 23.305; zoodat op gemelden datum belegd moet zijn 282.437. De stand der beleggingen op dien datum was als volgt: effecten (aankoopprijs) 131.673; hypotheken 93.100; voorschot- ten aan inschrijvers 46.319; deposito u/g (inmiddels belegd in eerste hypotheken) 10.000; samen 281.092; maakt het saldo kasgeld ad 1.344; te zamen wederom 282.437. Tot 31 Dec. 1924 is uitgekeerd wegens overlijden van vex-zekerden betreffende spaar kas in totaal 6656. Deze uitkeeringen wer den geheel gedekt door herverzekering, ter- wijl de gedane stortingen in de spaarkassen ach ter bleven. De verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1924 vermeldt als baten totaal 11.729, waarvan o.a. premien 4191; terugontvan- gen 1358; administratieloon 4045; in- cassoprovisie enz. 1113. In mindering ko men: herverzekeringspremien 41950, uit keeringen 1358; algem. onkosten 1820; inspectiekosten 2821; provisie aan agenten 1196; blijft een saldo winst, te verdeelen van 339, waarvan wordt bestemd voor af- schrijven op materieel 316 en op organisa- tiekosten 22. Het kapitaal bedraagt 50,000, waarvan nog te storten 40.000. Marlttberichten NOORDSCHARWOUDE, 25 Aug. 10600 K.G. Aardappelen: Sehotsche Mui- zen 4.60, Ideaal 3.80, Duken 4.30— 4.^0, Bl. Eigenheimexs 4.20—/ 4.90, Drielingen 5.70—/ 6, 250 K.G. Spercie boonen 11.20—/ 15.40, 8200 K.G. uien: Grove uien 6.30—/ 6.40, Uien 6—/ 6.80 Drielingen 8.90—/ 10.60, Gele Nep 23.80—/ 29.50, 1000 K.G. Kroten f 2, 73200 K.G. Roode kool 0.803.40, 59200 K G. Witte kool 12.40, 24400 K.G. Gele kool 0.90—/ 2.90, alles per 100 K.G., 2200 bos Boswortelen 6.10—/ 7 per 100 bos, 3200 stuks Bloemkool 24 39.50, 2e soort 1.605 per LOO st. N'E DER L A NDSCHE EIE RVEILIN G AMSTERDAM, 25 Aug. De markt was ■heden zeer lusteloos, de pxijzen weder bedui- dend lager. Van verschillen de zij den bereikte ons bericht, dat er weder een staking in de Engelsche haven was uitgebroken, zoodat, indiien het bericht op waarheid herust, nog lagexe prijzen te wachten zijn. Engeland was »beduidend flauwex. Kippen en jonge hanen iager. Tot nader order wordien de Dinsdag- vexlingen opgeheven. Men besteedde heden voor: Kipeieren 54/56 6.707.20, 56/58 7.20—/ 7.45, 58/60 7.10-/ 7.70, 60/62 8.20, wit 58/60 7.988.05, bruin. Eendeieren 6.10ip er 100 st. Jonge hanen 0.50—/ 1.05 per stuk, gem. 0.61, oude kippen 0.75—/ 1.25, gemidd. 0.64, Duiven oud 0.15 per stuk. PURMEREND, 25 Aug. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken Aardapelen 0.91—/ 1.55 per zak (25 K.G.), kl. aardapipelen 0.39 per zak (25 K.G.), Slahoonen 0.75—/ 2.80 per zak (15 K.G.), Snijboonen 1.504.05 per zak (15 K G.), Bloemkool 13.20 per 100, Spinaeie 0.801 per nxand (5 K.G.), Andijvie 2.803 par LOO kxop, Uien 1.35 per 25 K G., Appels: Codlin Keswick I 0.12, Tulpaippel, roode 0.35 per K G. PerenClapp's Favorite 0 51 per K.G. BOVENKARSPEL „De Tuiubouw", 25 Augustus 1925. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 29—/ 49.50, II 12.50 23, III 1.405, Roode kool 0.80 J 4, Witte kool 0.901.40, Gele kool 2—/ 3.60, Uien 3.304, Drielingen 5.10, Nep 1111.60, Slahoonen 1.25 tot 1.50, Augurken 0.35—/ 0.24, 0.15, 0.08 en 0.03 per K.G. Aardappelen: Groote Sehotsche 2.10—/ 2.20, Kleine id. 3.503.75, Groote Ideaal 2.10 2.20, Kleine Ideaal 3.503.75, Blau- we 2.40—/ 2.70, Bonte 2.70, Wilde Due 2.30—/ 2.35. WARMENHUIZEN, 26 Aug. 1925. Bloemkool 3840, Roode kool le soort 0.80—/ 2.70, Gele kool le soort 1.10—/ 2.50, Witte kool le soort 1.10— 1.20, Slaboonien 8.4013.10, Nep 25.90—/ 28.20, Drielingen 8—/ 8.80, Uien 5.70—/ 6.10, Sehotsche Muis 5.20, tot 5.70, Kriel 1.20, Negentigvoud 4, Blauwe Aardappelen 5.105.80. Aan voer: 20SO0 K.G. Roode kool, 9100 K.G. Gele kool, 10600 K.G. Witte kool, 125 st. Bloemkool, 2200 K.G. Nep, 2200 K.G. Uien, 320 K.G. Slaboonen, 5100 K.G. Aardap pelen. BROEK OP LANGEN'DIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 25 Aug. 6000 stuks Bloemkool le soort 36.10—/ 54.10 per 100 st., 2e soort 11.7017.10 per 100 st. 1375 bos Wortelen 6.506.90 per 100 ibos, 187000 K.G. Roode kool le soort 1 3.4(1, 65000 K.G. Gele kool le soort 1.10 tot 3.40, 99000 K.G. Witte kool (vroege) 1.10—/ 2.20, 2950 K.G. Uien: Uien 6 80 Drielingen 6.109.20, Nep 20.70 26.20, 1300 K.G. Slaboonen 6.80 11.40, 500 K.G. Bieten 1.70, 700 K G. Rammenas 3.40, 7500 K.G. Aardappelen': Sehotsche njuiztn 4.40—/ 4.90, School- meesters 4.70, Blauwe 5.50, Drielingen J 5.80, alles per 100 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6