Open huid Kloosterhalmm Door krabben w or den ftu idaanefoehiiigen nog erg or. Wend Foster's Zalf aan, die oo- middtllijk verzaehting geeft en uw kwaal g-e- •neest. Inderdaad een probaat geneesimiddel. In zeer handige tube-verpakking 1. slotte mocsten d:e woeste gronden geeukti- veerd en voor den landbouw ges-chikt ge- maakt worden. En thans mo-ef de landbouw, geflankeerd door de scheepvaart en een be- scheiden indusitri-e, aan ruim veertien dui- zend menschen een bestaan verschaffen. H-et is a!l arbeid wat men aanschouwt een arbeid, die gedurende ons 300-jarig be staan, van geen onderbreking weet." De grondslag voor Hoogeveen werd ge- leg-d door jhr. Roelof van Echten, toen deze van een aantal boeren uit den am trek vijf- duizend morgen woeste-n grond ko'ciit en daarbij om. de verplichting op zich nam, door ciist gebied' een kanaal te laten graven, n-oodig voor den turfavoer. Later, toen bleek, dat de onderneming voor een persodn te jproot werd om te worden ui-tgevoerd, ver- eenigde jhr. van Echten zich met een paar Holla-n-dsche heeren en stichtte met hen de nog hede'n ten dage bestaan de Algemeene Co-mpagnie, aan wier hoo-fd nog staat een der nazaten van den pionnier, n.i. dir. H iG. van Mo'lthe tot Echten te Echten. De naam dezer famllie is steeds ten na-i.w- ste met de geschiedenis van Hoogeveen vcr- bon-den geweest. Hoogeveen heeit zeer veel aan het geslaoht van Echten te danken. Van' een veenarbeiders-bevoi'king is Hoogeveen tot een zeer belangrijke plants nifgegroeid. Voora-1 den laatsten tijd neemt zij zeer in bloei toe en haar tigging aan flinkc verke-rs- wegen, zoowel te water a Is te land, doet de gegronde hoop -koes-teren, dat de geme Cii'ts in de toekomst een belangrijk centrum voor landbouw, handel en industrie zal worden. Thans is Hoogeveen in feestdos gestoken Vele valggen versieren de straten en de eta- lages der winkels zijn met green en bIcemen versierd. Een 3-tal eerebogen is opgerichi Gisteravond werden in de kerken bicistond gehouden. Gistermorgen om acht uur werd met plecbtig klokgelui het feest geopend. Ondanks het triestige weer was er reeds zeer veel vo-lk op de been. Om tien aur had de officieele opening van het feest plants door den burgemeester der gemeente, mr. J. L. Bouma, waarbij deze een herdenkingsrede uitsprak. In het bijzonder heette bij welkom de comm. der Koningin en mevr. Linthorst Human, jhr. van Hoi the tot Echten; mr. H. Smeenge, oud-kantonrechter te Hooge veen, lid der Eerste Kamer en voorzitter van Schuttevaer; J. L. Nysingh, voorzitter van het Drentseh Landbouwgenootsehap; den heer Lodder, oud-burgemeester, en vele andere officieele personen, ondler wie vele burgemeesters uit Drenfsche geme-enten, be- inevens den kunstschilder A. M. van der Boom te Rolde, die de gemeenite sen fraai uitgevoerd album met penteekeningen van Hoogeveen he eft aangeboden. Na de rede van den burgemeester werd een feestlied ten gehoore gehracht en vervol- gens spirak de voorzitter van de feestcom-mis- sie, de beer W. Koelman een rede uit. Tegen elf uur had de officieele opening van' de nijverheidstentoonstelling plaats, waarbij de voorzitter van het nijverheidsco- mite mr. H. G. Freseman Gratama een rede hield Gistermiddag hebben de zangvereenigin- gen bij de Herv. kerk een concert gege-ven en 's avomds heeft de beurgemeester -namens het gemieeniebestuur een gedenksteen aan den Stationsweg onthuld. KONINGINN'EDAG LIEFDADIG- HEIDSDAG. Het bestuur van de Oranjevereeniging te Gi'oningen heeft de voorgenomen feestvie- ring op 31 Augustus afgelast. De Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam heeft, overeen- komstig den door de Koningin uitgesproken wen sell haar verjaardag zooveel doenlijk ZGnder kosten te vieren, besloten dit jaa.r het vuurvl.-rk op den Amstel op 31 Augustus achterwege te la-ten. BEROOVING. Een Geldersch lederhandelaar kwam op den Sehicdamschen dijic te Rotterdam in ken- nis met een man en een vrouw. Met hen be- zocht hij verschillende cafe's en werd zoo bevriend met dit echtpaar, dat hij het naar een woning in de Vischsteeg vergezelde. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, is hij er hardhandig de deur uitgezet. Buiten geko- komcn miste hij zijn portemonnaie met 65 en twee re?u's van leder. dat hij op het sta tion D. P in bewaring had gegeven. Toen is hij naar de politie geloopen. Een onderzoek werd ingesteid en weldra bleek, dat het leder op de rep's was afgehaald, doch de gege- vens die men aan het station vcrkreeg stciclen de politic in staat den koopman P. Ii. van A en zijn vrouw M. J. B. aan te houden, welk echtpaar door het stationspersoneel werd ber k-end als de menschen, die het leder hadden afgehaald en door den lederhandelaar als de heden met wie hij op stap was geweest. De koopman P. H. van A. had nog J' 60 in zijn bezit en het leder werd in beslag genomen. EEN ORANG OETANG VOOR ART IS. De „DeIi Crt." meldt, dat de beer W C Sterk, administrateur van de onderneming Tandem Halir, der Deli Batavia Maatschap- pij bericht heeft, dat hij een orang oetang voor Artis beschikbaar "stelt. Het dier zou reeds op 31 Juli per stoomschip „Soemba" verzonden worden. bE VERDUISTERING TE VELSEN. Omtent de te Velsen gepleegde verduiste- ring kan de Telg. nog het volgende mede- deelen: De gearresteerde kantoorbediende E. D. was reeds 22 jaar aan de papierfabriek der fa. Van Gelder Zonen werkzaam, waar hij als 14-jarige jongen gekomen was. Hij genoot het voile vertrouwen der diiectie en v'erdiende een goed salaris. Hij was ge- trouwd, maar had geen kinderen Men had den laatsten tijd echter vermoe- den, dat het met D. niet in orde was. Verle- 1 den jaar wilde hij geen vacantie nemen, daar hij toch geen'geld had om op reis te gaan, zoo zeide hij. Ook dit jaar wilde D. geen va cantie nemen, maar thans dwong men hem daartoe. In deze vacantie kwam het bedrog aan het licht. Naar men zegt, moet D. in totaal ruim 20.000 verduisterd hebben. Hij heeft een bekentenis afgelegd en zeide ongelukkig ge- Bpecukerd te hebben. Zater'dagmiddag is D. van Haarlem naar V el sen overgebracht, voy verder onderzoek. Ook het parket pit Haarlem vergezeld van recherchctirs en rijkspolitie, was te Velsen. 1 en Huize van D. en ook ten huize van diens schoonvader werden huiszoekingen gedaan. EEN DREIGBRIEF-SCHRIJVER. Enkele dagen geleden ontving een ingeze- tene van Amersfoort een dreiggbrief uit de residentie, waarin hem vezocht werd, een be- drag van 700 over te maken. De brief was met drukletters geschreven, zoodat van eenig handschrift niets was te bemerken. Tevens bevatte de brief de mededeeling, dat het den geadresseerde. niet goed zou gaan, wanneer hij de politie of de justitie in deze zaak meng- de. De geeischte 700 gulden moesten per brief verzonden worden naar den Haag, post-restant. Zooals te begrijpen is, aldus de Haagsche Crt., stoorde de geadresseerde zich 'weinig aan de dreigementen van den anoniem brief- schrijver en stelde hij de politie met deze zaak in kennis. Op advies van de recherche werd een brief verzonden en geadresseerd Post-restant, 's-Gravenhage. De brief bevatte eehter geen 700 gulden, doch waardeloos krantenpapier. Men hoopte op die wijze den dreigbriefschrijver in den val te laten loopen. Aan de posterijen in de residentie werd mede- gedeeld, dat bedoelde brief niet mocht wor- en afgegeven zonder voorkennis van de po litie. De brief bleef drie dagen liggen. Toen, den 4de dag echter liep de muis in de val. Er vervoegde zich aan een der loketten van het Haagsche postkantoor een man. om een post- restant-brief uit Amersfoort af te halen. De postambtenaar, met de uitreiking belast, zocht ditmaal extra lang naar den gevraag- den brief, terwijl inmiddels de politie werd gewaarschuwd. Deze verscheen kort daarop ten postkantore en kon den dreigbriefschrijver inrekenen. De man, A. J. S., een Brabander, is naar Utrecht overgebracht en in arrest gesteld. TREINVERTRAGING. Een aantal reizigers heeft het volgende te legram verzonden: Ondergeteekenden, alien reizigers, heden •per trein No. 267 te Apeldoorn aangekomen met eene vertraging van 26 minuten, vin- den aansluitende treinen naar Twente, Deven- ter, Zwoile enz. vertrokken. Hierdoor zijn zij, daar zij bijria 13d uur moeten wachten voor dat weer een trein in genoemde richting ver- trekt, ten zeerste gedupeerd. Waar den laat sten tijd dergelijke vertragingen herhaalde- lijk voorkomen, protesteeren zij ten zeerste bij de directie der Nederlandsche Spoorwe- gen, Tweede Kamer der Statcn-Generaal en den minister van waterstaat en besluiten af- schrift van dit telegram te zenden aan ge noemde autoriteiten alsmede aan de pers. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Maandagochtend 11 uur heeft het Perma- nente Hof van Internationale Justitie in de groote Rechtszaa-1 van het Vredespaleis uit- spraak gedaan over de voorloopige excepties, door de Poolsche regeering opgeworpen in de voor het Hof door de Duitsche regeering te gen de Poolsche aanhangig gemaakte vorde- ringen betreffende zekere Duitsche belangen in Poolsch Oppcr-Silezie. De Poolsche regee ring voerde ten principale aan, dat het Hof onbevoegd was van de zaak kennis te nemen subsidiair achte zij de vordering niet oni- vankelijk. Het Hof heeft in een uitvoerig ar rest, zoowel de principale als de subsidiaire exceptic in de zaak betreffende de Duitsche stikstoffabriek- te Chorzow en die betreffende de voorgenomen onteigening van landelijke eigendommen in Poolsch Opper-Silezie ver- worpen en de zaken zelf aangehouden ten einde ze op de hoofdzaak te bcrechten. Den president is in het arrest o-pgedragen den termijn vast te stellen voor de nedertegging van de verdere processtukken betreffende de procedure op de hoofdzaak. De Poolsche nafionale rechter, die voor deze zaak in 't Hof zitting heeft, graaf Rost- worowski. kan zich met's Hofs beslissing niet vereenigen en heeft daarom in een afwijzend ^dvits de gronden uiteengezet, waarom hij het Hof ten deze onbevoegd acht, aithans de vcrdering niet ontvankelijk. Voorts is nog bij het arrest gevoegd een nota van een der rech- tcrs, den heer Anzfiotti, die, ofschoon over't gehccl met't arrest medegaande, op een punt van de motiveering (het betreft de constructie van 's Hofs bevoegdheid om van de zaak kennis te nemen) een afwijkende opvatting is toegedaan. De uitspraak van het Permanent Hof van Internationale Justitie in de zaak tusschen de Duitsche en de Poolsche regceringen is door cen zeer talrijk pnbliek bijgewoond. Nadat de president, de heer Huber, voorle- zing had gedaan van het arrest, gaf hij het w.oord eersi aan den rechter Anzilotti ter voorlezing van zijn opmerkingen over een detailpunt van het arrest en vervolgens aan den Poolschen rechter graaf Rostwoi;owsky, ter voorlezing van zijn van bet Hof afwijken de meening. Op de vraag van den president of de agen- ten van partijen nog iets hadden op tc mer- ken, verzocht de agent van de Duitsche re geering, prof. Ehrich Kaufmann, het Hof hem cen termijn van 3 weken, tot 16 September, toe te staan om de memorie van de Duitsche regeering betreffende de hoofdzaak aan te passen aan den tcestand welke door 's Hofs uitspraak is ontstaan, en werd acte verleend aan dit verzoek. waarna de president de Sste gewone zitting van het Hof gesloten verklaar- de. De zitting duurde van 11 tot half 1. HET ZINKEN VAN DE EINSCHE BARK. Omtrent het zinkeri van de Finsc-he ba-rk Tjerimai kan nog worden gemeld. d'at de geredde opvarenden het alien go-ed maken. De Finsche consul te Amsterdam, de heer N-ey, bracht bun gisteren een bezoek. Het lijk van den verongelukten kapitein zal zeer waars-chijnlijk per schip va-n Rotter dam naar Finland worden overgebracht. KORTE BERICHTEN. Maandag is de boerenbehuizing vain de wed. »Vos, gelegen in de Oudemolenstraat te Oss en mede bewoond door J. v. d. Wielen, tot den grond toe afgebrand. Niets kon ge- red worden. Verzekering d-ek't de schad-e siechts ten deele. De oorzaak is totnogto-e onbekend. Als verdacht van heli-ng zijn aangehou den H. B. en G. J. B beiden wouiende op den Gedempten Burgwa! te 's-Gravenhage. In bun woning is een groote partij go-ederen in b-es'iag genomen, afkomstig van verschil lende diefstalken. Eveneens zijn als verdacht van heling aangeho-uden F. K. van -den Ge dempten Burgwal en G. A. R. uit de Kik- ikerstraat. Aan den Krommenieerweg te Wormer- veer is MaandagaV. 't pakhuis van den heer E. tot den grond afgebrand. De belendende -perceelen bleven- door het oiptred-en van de brandweer beho-uden. De schade is aanzien- lijk. iProTinciaai nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE Met de kool, wat thans de hoofdaanvoer van de marlct is, gaat het verre van best, zoo dat de opbrengst voor de tuinders thans verre van schitterend is. Er is deze week roode kool verkocht voor een cent per Kg. Voor de allermooiste par tijen was de opbrengst in het begin der week* 4,40 en in het laatst van de week 3,60. Met de witte is het sinds de vo-rige week iets beter geworden, maar de prijs is nog te laag. In het begin van de week was het ui- terinate slecht. Ze zijn toen nog verkocht voor 20 cent per 100 Kg. In den loop van de week kwam er echter 1 bij. De prijs van de gele is vrij gelijk aan de vorige week, doch evenmin loonend; de beste partijen brachten h-oogstens 3,30 op, wat bijna 6i minder is dan voor drie weken te- rug, toen de aanvoer pas begon. Over de teelt van de aardappelen kan men ten voile tevreden zijn. De teelt is voldoende loonend en ze zijn voor de consumenten niet te duur. Klein 6 cent per kilo is de hoogste prijs die besteed is. De aanvoer hiervan ver- mindert sterk. Spercieboonen hadden de halve aanvoer van de vorige week. De prijs, die hoog is, liep nog even op. De hoogste prijs was 15 cent per kilo. Van zilveruien was deze week weinig aan voer en de prijs is sterk verminderd. De laat- ste dagen is alles beneden de 5 verkocht. De inmaakuitjes zijn duur. Bijna alles bo- ven "de 20, ja zelfs soms boven de 25. De gele uien staan een paar gulden hoo- ger en de inmaaknep cen tikje lager. De bloemkool, waarvan de aanvoer minder wordt, is zeer duur. Ze is zelfs eenmaal ver kocht voro 50 cent per stuk voor de beste. De goede kwaliteiten bleven vrijwel alle boven de 25. De prijs van de bosworteien is vrij gelijk gebleven en is zeer goed. Bijna alle tusschen de 5 en 7 cent per bos. De totaal aanvoer aan onze markt was ruim 80 wagons, waarvan 14 met aardappe len, 47 met Jcool en 15 met uien. In Broek op Langendijk werden 10 wagons aardappelen en 121 wagons kool geveild; in Warmenhuizen 4l/i wagon aardappelen en 4 Yi wagon kool. HEEMSKERK. (Juli). Ondertrouwd: Or. Durge en E. E. M. Matto. B van Eeken en D. Waij W. Schipper en Adr. de Weerd. A. de Weerd en M. Knap. Getrouwd G. Pekel en A. W. van Lieshout- B e v a 11 e n C van Duivenvoorde- Schuijt, d. C. Welbo-ren-Strik, z P. Leegwater-Bakker, d. H. Kost-de Vries, zs. Fl. Stet-Steeman, z- P. Blanken- daal-Nijman, z. Overleden Ks. Gooij-e-r, wed. A. Keunen, 73 jaar. UIT AKERSLOOT. Vergadering van den raad dezer gemeente c-p Maandag 24 Aug. j.l. n.m. 234 uur. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter deelde mede dat hij in ver- band met de ramp die in het oosten van ons land heeft plaats gehad, een commissie heeft georganiseerd, die met lijsten bij de ingeze- tenen zijn rondgegaan en dat heden het gein- de bedrag, groot 831.90 aan het Nationaal Steuncomite te Amsterdam is afgedragen. Spreker kan niet nalaten zijn dank te betui- gen aan de ingezetenen voor bun milde bij- dragen om daardoor het leed van hun mede- menschen te verzachten. Ingekomen een schrijven van de Noord Holl. Pluimveever- eeniging om van gemeentewege een prijs be schikbaar te stellen voor den te houden leg- wedstrijd te West-Graftdijk. De voorzitter zeide dat dit schrijven in.de Vergadering van B. en W, nog niet oehan- de'd is en dat deze wedstrijd niet gehouden wordt te West Graftdijk maar in den Koger- polder in deze gemeente. Dit ligt hem aan de postbestelling daar de Kogeroolder onder West Graftdijk ressorteert. Daar de pluim- veeteelt ook in onze gemeente toeneemt en voor velen een nevenbestaan cplevert is er niets tegen om voor dit doe! een prijs toe te kennen. Met algemeene stemmen werd beslo ten 10.beschikbaar te stellen. Een schrij ven van het Gemeentebestuur van Zoeterwou- de om adhesie te betuigen aan de 2e Kamer op een adres di-er gemeente wegens afschaffing van den Zomertijd. Aldus besloten. Bericht van den heer Commissaris der Ko ningin in deze prcvincie dat aan den heer Burgemeester verlof is verleend van 222 September a.s. Als loco-burgem. is aange- wezen de iieer M. Grcot oudste Wethouder. Bericht van den heer J. F. Kraakman dat hij zijn benceming tot lid van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs aan- neemt. Voor kennisgeving, aangenomen B, en W. steilen voor aan den Gemeenteop- zichter A. Groot een gratificatie te verleenen van 120.voor bijzendere werkzaamhe- den en tcezicht aan de Gemeentewegen. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Daarna kwamen in behandeling de begroo- tingen dienst 1926. 1. Burgerl. Armbestuur, bedragende in ontvartgst en uitgaaf 7352.85. 2. Begrooting Gem. Electr. Be- drijf in ontvangst 14250, .in uitgaaf 12053 09, vermoedelijk batig saldo groot 2196.91. 3. Gemeentebegrooting, bedra gende in ontvangst 56731,94, in uitgaaf 51370.15 met een pest onvoorziene uitgaven 5361.79. Deze begrootingen werden met al gemeene stemmen alzoo vastgesteld. Rondvraag. De heer Berkhout vroeg verbe- tering van de putten en riolen in de Molen- buurt die een ondragelijken stank versprei- den. De voorzitter zeide dat een deksel van de put op het riool van de kaasfabriek is geval* len en dat het vuile water van de fabriek over het geheele riool is geloopen. De metse- laar is er aan bezig, dus de toestand is nu ondervangen. Hierna sluiting. In het gezin van den heer P. in Molen- buurt doet zich een geval van febris typheo- dea voor. UIT KOEDIJK. C>e raad vergaderde gistermiddag voltallig. In zijn openingswoord uitte de v o o r- z i 11 e r den wensch, dat de besprekingen wederom tot heil van de gemeente zouden strekken. Van Ged-. Staten was de goedkeuring inge komen op de suppletoire begrooting tot wij- ziging van de begrooting 1925. B-ericht van den heer Schippers, dat hij zijn benoeming a-is lid van de commissie van toezicht op het L. 0. en van de commissie tot wering van schoolverzuim aannam. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingevolge een ingekomen verzoek werd aan den heer P. Langendijk voor een half jaar ontheffing verleend van zijn aanslag in de hondenbelasting. Met 5 tegen 2 stemmen besloot de raad ad-haesie te betuigen met het adres aan de Tweede Kamer, waarin tot afschaffing van den zomertijd Werd verzocht. De heeren Mulder en Hart stemden tegen, omdat zij van meening waren, dat de raad zich niet moest bezighoud-en met een aange- legenh-eid, die in de Kamers al zooveel stof had opgejaagd- De heer Hart, ofschoon tegenstander van den zomertijd, sprak nog als zijn overuiging uit, dat ten platteiande de bezwaren tegen den zomertijd sterk worden overdreven. Tot nader onderzoek werd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur in handen van de heeren Kramer en Hart gesteld. Uitvoerig werd een adres besproken van b-ewoners uit het zuidelijk deel van de ge meente, die tijdens de kermis een kinderfeest wilden organiseeren en vc'.ksfecsten ter ver edeling van de kermis. Bij de bespreking kwam naar voren dat de bijzondere school te Oudorp geen gebruik za! maken van een subsidie van 30 voor een schoolfeest. De heer O u d t vond hierin aanleiding voor te stellen aan de commissie 40 toe te kennen, doch toen bleek, dat te St. Pancra-s de kinderen de dagen van Koedijker kermis geen vrij van school hebben, m-eende de raad ook dit voorstel, waar aanvankelijk voor gevoeld werd, niet te moeten steunen en werd met al gemeene stemmen besloten aan adressanten te berichten, dat de raad vooralsnog geen ter- men aanwezig vond het verzoek in te willi- gen, hoewel voor de veredeling van de ker mis wel werd gevoeld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd de heer N. Mulder herkozen. Tot hoofd en als onderwijzer aan den cur- sus van het vervolgonderwijs werd het schoolhoofd de heer Schuffers benoemd. De begrooting voor 1926 werd in ont vangst en uitgaaf van 66.974.02 en 15000 ontvangst en uitgaaf in handen gesteld van de betreffende commissie. De begrooting voor 1926 van het electrici- teitsbedrijf in ontvangsten en uitgaven 13000 kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven 1400 werd in handen van de heeren Oudt en Hart gesteld. Namens de commissie rapporteerde de heer Oudt over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Overeenkomstig zijn advies werd deze rekening voorloopig vastgesteld in ontvangsten op 10.441.99 en in uitgaven cp 10.790.06, alzoo met een nadeelig saldo groot 348.07. De heer Hart rapporteerde a-it reke ning en de balans van het electrisiteitsbe- drijf en verklaarde, dat de commissie deze re kening volkomen in orde had bevonden. De cntvangsten en uitgaven hadden 13.840.195 bedragen. De kapitaalsinkomsten en uitga ven 1400. Besloten werd de balans voorloopig vast te stellen op een bedrag van 48 634 55 en van de winst 537.55 aan het bedrijf uit te kee- ren voor reserve. Over de gemeente-rekening rapporteerde de heer Oudt, die verklaarde, dat de com missie eenparig van oorckel was, dat er op de rekening geen aanmerking was te maken De ontvangsten van den gewon-en dienst hadden f 75.876.47 bedragen, de uitgaven 73.038 80.'4. Het batig saldo alzoo f 2837.66' A De ontvangsten van den kapitaalsdienst 30.1S3.^0, de uitgaven 30.000, batig saldo 183.50. Overeenkomstig het advies werden de cij- fers voorloopig conform vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat van de leden Hart en Mulder het volgende schrij ven was ingekomen: „In enkele kringen onzer gemeente worden besprekingen gevoerd, cm de 5e leerkracht der cpenbare school, die ten koste van de ge meentc kotnt, te ontsiaan. uit een oogpunt van bezuiniging. Zijn dienaangaande reeds plannen bij B. en W. en zoo ja mag dan de .raad weten welke?" De voorzitter decide namens bet col lege mede, dat B. en W.. zij het dan niet een- stemmig, op de begrooting den post voor de 5c leerkracht hebben gehandhaafd. Do bc- dissing zal afhangen van den raad bij bet behandelen van de begrooting, waarbij de zaak automatised aan de orde zal komen. Thans oordeelde spr. besprekingen over dit ount dan ook overbedig. De raad was het biermede eens, waarop de vergadering werd gesloten. UIT OUDKARSPEL. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van cen 14-ta! ingezetenen is een comite ge- vonnd voor steun aan ge geteisterde slreken. Besloten wcrcl in den loop dezer week een buscollecte te houden en daarvoor een aan tal meisjes te vragen. De ingekomen golden zullen worden afge dragen aan het Nat. Steuncomite 1925. UIT WARMENHUIZEN. In het verslag van de N. V. Noorder Spaar- kas te Warmenhuizen over het boek- jaar 1 Maart-31 Dec 1924 wordt o.a. mede- gedeeld: fn het afgeloopen boekjaar zijn de gelden weder bijna uitsluitend belegd in eersteTiypo- theken, waarbij als regel ten hoogste 60 pCt. (gemiddeld 54.9 pet.) van de voorzichtig ge- taxeerde waarde werd verstrekt. De bedon- gen rente varieerde van 53d —5s/, pet. De heelt alle wonden rente en aflossing van de bestaande hypothe- ken werden steeds op tijd voldaan. Spaarkas 1924 werd met 145 inscbrijvin- gen afgesloten, tegen 120 inschrijvingen in spaarkas 1923. Bovendien moet men hierbij in aanmerking nemen, dat spaarkas 1924 siechts loopt over een tijdvak van 10 maan- den, n.i. van i Mac.rt tot en met 31 December 1924, Het boekjaar der vennootschap liep voorheen van 1 Maart tot 1 Maart, doch is thans volgens het voorschrift van de wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922 gewijzigd en zal voortaan loopen van 1 januari tot 1 Januari. De ontvangen spaarkasstortingen onder aftrek van administratiebon, bedroegen tot en met 31 December 1924 263.479. De daarvan gekweekte rentebedroeg 42.262 Voor afgekcchte inschrijvingen is uitbetaald 23.305; zoodat op gemelden datum belegd moet zijn 282.437. De stand der beleggingen op dien datum was als volgt: effecten (aankoopprijs) 131.673; hypotheken 93.100; voorschat- ten aan inschrijvers 46.319; deposito u/g (inmiddels belegd in eerste hypotheken) 10.000; samen 281.092; maakt het saldo kasgeid ad f 1.344; te zamen wederom 282.437. Tot 31 Dec. 1924 is uitgekeerd wegens overlijden van verzekerden betreffende spaar kas in totaal 6656. Deze uitkeeringen wer den geheel gedekt door herverzekering, ter- wijl de gedane stortingen in de spaarkassen achterbleven. De verlies- en winstrekening per 31 Dec. 1924 vermeldt als baten totaal 11.729, waarvan o.a. premien 4191; terugontvan- gen f 1358; administratieloon f 4045; in- cassoprovisie enz. 1113. In mindering ko men: herverzekeringspremien 41950, uit keeringen 1358; aigem. onkosten 1820; inspectiekosten 2821provisie aan agenten 1196; blijft een saldo winst, te verdeelen van 339, waarvan wordt bestemd voor af- schrijven op materieel 316 en op organisa- tiekosten 22. Het kapitaal bedraagt 50.000, waarvan nog te storten 40.000. Marktbericliten NOORiDSCHARWOUDE, 25 Aug. 10600 K.G. Aardappelen: Schotsc'h-e Mui- zen f 4.60, Ideaal 3.80, Duken 4.30— 4.40, B'l. Eigenheimers 4.20—/ 4.90, Drielingen 5.70—/ 6, 250 K.G. Spercie boonen 11.2-0—/ 15.40, 8200 K.G. uien: Grove uien 6.30—/ 6.40, Uien 6—/ 6.80 Drielimgen 8.90—/ 10.60, Gele Nep 23.8029.50, 1000 K.G. Kroten f 2, 73200 K.G. Roode kool 0.803.40, 59200 K G. Witte kool 12.40, 24400 K.G. Gelt kool0.902.90, a'l'les per 100 K.G., 2200 bos Bosworteien 6.1-0—/ 7 peir 1-00 bos, 3200 sticks Bl-oemkoo-l 24— 39.50, 2e soort 1.60—/ 5 per 100 s't. NEDERLANDSCHE EIERVEILING. AMSTERDAM, 25 Aug. De markt was heden zeer lusteloos, de ptrijzen we-der bedui- den-d lager. Van verschilk-nde zijden bereikte ons bericht, dat er weder een staking in de Engelsche haven was uitgebrok-en, zoodat, in-di-en het bericht op waar he id berust, nog lagere prijzen te wachten zijn. Engeland1 was beduiden-d flauwer. Kippen en jonge hanen lager. To-t nader order worden de Dinsdag- veilingen o-pgeheven. Men besteedd-e heden voor: Kiipeieren 54/56 I 6.707.20, 56/58 7.2-0—/' 7.45, 58/60 7.10—/ 7.70, 60/62 8.20, wit 58/60 7.988.05, bruin. Eendeieren 6.1 Op er 100 st. Jonge hanen 0.5-0— 1.05 per s-tu-k, gem. 0.61, oude kippen 0.751.25, gemidd. f 0.64, Duiven o-ud 0.15 per stuk. PURMEREN-D, 25 Aug. „Afslagvei*eeni- ging Beemster, Purme-rend -en Omstreken Aardapelen 0.911.55 per zak (25 K.G.), ki. aarda-ppelen 0.39 per zak (25 K.G.), Slabo-onen 0.752.80 per zak (15 K.G.), Smijboonen 1.504.-05 per zak (15 K.G.), Blo-emkool 13.20 per 100, Spinazic 0.801 per mand (5 K.G.), Andijvie 2.803 per 100 krop, Uien 1.35 per 25 K G., Appels: Codlin Keswick 0.12, Tulpap-pel, roode Q.35 per K G. P-e-ren: Clapp's Favorite 0 51 per K.G. BOVENKARSPEL „De Tuiinbouw", 25 Augustus 1925. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 29—/ 49.50, II 12.5-0— 23, III 1.405, Roode ko-ol 0.80 J 4, Witte kool J 0.901.40, Gele kool J 2J 3.60, Uien 3.304, Drielingen j 5.10, Nep 11—/ 11.60, Slabo-onen 1.25 tot i .5-0, Augurken 0.35—/ -0.24, 0.15, 0.08 en 0.03 per K.G. Aarda-ppelen: Groote Schotsche 2.10—/ 2.20, Kleine id. 3.503.75, Groote Ideaal 2.10— 2.20, Kleine Ideaal- 3.503.75, Biau- we 2.402.7-0, Bonte 2.7-0, Wilde- Due 2.30—/ 2.3-5. WARMENHUIZEN, 25 Aug. 192-5. Bloemkool 3840, Roode kool le soort 0.8-02.70, Gele ko-ol le soort 1.10—/ 2.50, Witte kool le soort 1.10— f 1.2-0, Slaboonen J' 8.40—/ 13.10, Nep 25.90—/ 28.20, Drielingen 8S.SO, Uien J 5.706.10, Schotsche Muis 5.20, -tot 5.70, Kri-el 1.20, Negentigvoud' 4, Blauw-e Aardappelen 5.105.80. Aan voer: 20800 K.G. Roode kool, 91-00. K.G. Gele kool, 10600 K.G. Witte kool, 125 st. Bloemkool, 2200 K.G. Nep, 220-0 K.G. Uien, 320 K.G. Slaboonen, 5100 K.G. Aardap pelen. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 25 A-ug. 6-0-00 stuks Bloemkool le soort 36.1054.10 par 100 st., 2e soort 11.70—/ 17.10 per 100 st. 1375 bos Wortelen 6.506.90 per 100 bos, 187000 K.G. Roode kool le soort 1 3.40, 65000 K.G. Gele kool le soort 1.10 tot 3.40, 99000 K.G. Witte kool (vroege) I 1.10-/ 2.2-0, 2950 K.G. Uieft: Uien 6 80 Drielingen 6.10—/ 9.2-0, Nep 20.70— 26.20, 1300 K.G. Sia-boonen 6.80 11.40, 500 K.G. Bie-ten 1.7-0, 700 K.G. Ram-menas 3.40, 75-00 K.G. Aardappelen: Schotsche mui-zen 4.404.90, School- -meesters 4.70, Bia-uwe 5.50, Drielingen 5.80, alles per 1-00 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8