DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. De naam Goudsblom op uw sigarenzakje No. 203 Honderd zeren en fwmtfsrstc Jaarsran 1925; een hoogstaande kwaliteit. CTf trtffliliier Iresfaa# tiff 3 SMfen. Abonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden 12.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters near plaatsrulmte. Brieyen franco NA. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERBAG Director: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 29 AUGUSTUS Een, overigens vrij onbelangrijke, raads- vergadering heeft ons er dezer dagen weer aan herinnerd dat hef leven niet alleen uit vroolijkheid en pretjes bestaat. Terwijl draaiorgels van zeer verschillend gehalte onze stadswijken op zoogenaamde muziek tracteeren, terwijl op het kermister- rein een wereldje van spiegelglas en gekleur- de lichtjes tot afleiding en vermaak noodi, terwijl in diverse schouwburgzalen onze bes- te acteurs het leven in blijspelvorm ten too- neele voeren, zet het vroed gezelschap dat onze stad regeert, zich deftig en ernstig rond de groene tafels gn verdiept zich in pensioea- kwesties, onderwijsvraagstukken en ver- koopsvoorwaarden van gemeentelijk bouwter- rein. Hoe interessant dit alles ook wezen moge, het publiek ziet op het oogenblik liever de regie van Louis Saalborn dan .an Alkmaars overigens zefer kunstzinnigen burgemeester. Het luistert met grooter enthousiasme naar Jan Musch en Magda Janssens dan naar de edelachtbare sociaal-democraten, die in onze raadszaal tot de beste politieke acteurs wor- den gerekend. Het kijkt liever naar Buziau dan naar den heer Van Drunen, al voelen beiden blijfcbaar roeping hun toehoorders zoo nu en dan eeni- ge vroolijke oogenblikken te bezorgen. Het publiek is grillig en zoolang de geur van oliebollen en gebakken wafels nog een duidelijk waarneembaar bestanddeel van de Alkmaarsche stadslucht uitmaakt, stelt het meer belang in voorstellingen die in een om- geving van linnen decors en klapstoeltjes worden gegeven, dan in de voorname bijeen- komsten in een zaal die met stadswapens en oud-Hollandsche schilderijen gesierd is. Zelfs de heer Kusters weet geen volk meer te trekken zoolang er op andere plaatsen nog raadselachtige natuurproducten te bewonde- ren zijn en de publieke belangstelling gaat dezer dagen in veel sterkere mate naar de vrouw zonder hoofd of liever het hoofd zon- der vrou\v en naar den man zonder gevoel uit dan naar de beste politieke goochelaar van onze stedelijke vroedschap. Zelfs het schorre keelgeluid van den buik- spreker uit prof. Mullens theater vindt meer waardeering dan het begeesterend woord van onzen wethouder van Publieke werken. En het gevolg van dat alles is dat, terwijl op het kermisteijein zich honderden belang stellenden verdringen, op de publieke tribune in de zaal onzer vroedschap slechts een en- kele toevallige bezoeker is gezeten, wien het onverschillig is of hij een politiek drama dan wel een blijspel te genieten zal krijgen. Zooals gezegd, de besprekingen waren vrij onbelangrijk en hadden'er niet diverse be- noemingen op de agenda gestaan, dan zouden de politieke acteurs met deze gratis voorstel- ling zeker gewacht hebben tot de beroepsar- tisten met heel hun wereldje van hout en zeildoek weer uit ons rustige provinciestadje waren verdwenen. De burgemeester, juist van zijn vacantie- reis terug, nog bruin van de Zwitsersche zon en door talrijke alpentochten blijkbaar ge- i-fi!1 j 'n overwinnen van allerlei moei- lijkheden, had weer als gewoonlijk de voor- zittersplaats ingenomen. u herdacht natuurlijk, als zoovelen zijner nollandsche collega's, de natuurramp die ons vaderland heeft getroffen en die het schoone Borculo in weinige oogenblikken tot een ruine gemaakt heeft. Met dankbaarheid constateerde hij dat het beroep op c:e liefdadigheid cnzer burgerij niet tevergeefs gedaan is en dat uit Alkmaar menig steentje is bijgedragen om het ver- woeste gebied weer in zijn ouden vorm be- woonbaar te maken. Dan volgden verschillende onderwijsbe- noemingen waarbij de diverse candidaten in een besloten zitting van bijna drie kwartier van alle kanten werden bekeken en hun pae- aagogische capaciteiten een onderwerp van langdunge bespreking uitmaakten. Het resultaai van die geheimzinnige confe rence was ten slotte dat no. 1 van elke voor- dracht benoemd werd, maar om een of an dere onverklaarbare reden nog niet tot vaste aanstelling van een leerares aan de Hoogere Handelsschool werd besloten. Op de voordracht van directeur der Han- delsavondschool prijkten de namen van een der leeraren en van den sedert geruimen tijd waarnemend directeur en de vraag aan wie van beiden het oppergezag over de school zou toegekend woidrn schijnt in co- mite-vergadering tot een levendig en soms hefttg debat te hebben gclekl. In openbare zitting bleek de leeraar aan het langste politieke eind te hebben getrok- ken, zoodat de waarnemend-directeur nu weer als leeraar ciider zijn tot directeur gepromo- veerde»i leeraar komt te staan. Het heeft op't eerste gezicht iets van een puzzle uit de Haagsche Post en wie deze be- noemingskwestie even goed bekijkt moet wel tot dt conclusie geraken, dat beide heeren i thans in een ietwat scheeve houding tegen- over elkaar zijn gekomen. Wij achten ons niet bevoegd beider capaci teiten te vergelijken, maar zouden het, ook in het belang van het onderwijs, beter vin- den, als herhaling van het thans gebeurde in de toekomst wordt voorkomen, hetzij de fout destijds bij de benoeming van den waarne mend directeur dan wel thans bij de defini- tieve aanwijzing van het hoofd der betrokken school heeft gelegen. Langdurig is er gedebatteerd over tfe vraag of op de ambtenaren als tot dusver een vierde gedeelte. van de som voor inkoop van dienst- tijd zal verhaald worden; dan, wel of van de verruiming der pensioenwet gebruik zal wor den gemaakt, die het mogelijk maalct het ver- haal tot de helft op te voeren, wanneer de Raad daartoe voor 1 September van dit jaar het besluit neemt. Een amendement-Vogelaar, om slechts de helft te eischen van de ambtenaren die eerst na 1 Juli van dit jaar de inkoop aanvroegen. bleek bij totale afwezigheid van dergelijke nalatigen elke practische waarde te missen en werd door den voorsteiler dan ook weer ingetrokken. De heeren Wesferhof en Sietswia bepleitten handbaving van den bestaanden toestand en de heer Kusters vond ten slotte een midden- weg door het voorstel de helft van de inkoop- som alleen te verhalen op de nog niet gepen- sionneerde of op wachtgeld gesteld'e ambte naren die voor 1 Juli 1925 zijn ontslagen en de gemeenfe verlaten hebben en waarmede dus elk contact is verbroken. Voor het standpunt dat de burgerij niet meer hoeft bij te dragen voor ingezeten van andere gemeenten valt iets te zeggen, maar waar het hier slechts om een zeer geringe winst voor de gemeentekas ging, z,ouden wij het beter hebben gevondfen als de Raad de cenmaal verkregen rechten der betrokkenen onaangetast had gelaten. Alvorens het pensioen-vraag'stuk aan- de orde kwam, bleek de heer Kusters er prijs op te stellen met zijn fractie eenig overleg te plegen. Hij verdween dus met zijn geestverwanten enkele oogenblikken uit dte vergadering en de breuk tusschen de rechtsche fracties werd nu gedemonstreerd1 doordat de. heeren Rin gers en Vogelaar niet als gewoonlijk mede ter eonferentie togen, maar in de raadszaal de terugkomst der katholieke leden bleven afwachten. Overigens is een onderling minder aange name verhouding niet uit de debatten geble- ken en konden wij- juist constateeren, dat de Christelijk-Historisthe raadsleden van zekere zijde thans blijkbaar heel wat meer gewaar- deerd worden, dan in den tijd dat de heer Ringers als overbodig geacht wethouder de voortdurende critiek van de meerderheid der rechtsche fractie had af te wachten. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor schoolmeubelen en leermid- delen ten behoeve der R. K. Jongensscholen A, B en C, heeft de heer Van Drunen Burg, en Weth. verzocht er op toe te zien dat bij bouw of levering, die met overheidsgeld be- taald worden, belanghebbenden van elke po litieke of godsdienstige richting dezelfde rech ten lcunnen laten gelden. Mr. Kusters, die lid van het schoolbestuur is, protesteerde onmiddellijk tegen een derge lijke beschuldigitig,. wees er op, dat reeds ja- ren geleden, in overleg met Burg, en Weth., elke bepaling die katholieken boven anderen zou bevoorrechten, was weggenomen en deelde mede, dat de bouw van de katholieke school aan den Nieuwlandersingel aan niet- geloofsgenooten was toegewezen, daar de firma Bakker en Karssen als laagste inschrijf- ster de gunning had gekregen. Deze veidkaring leek afdoende, maar de heer Van Drunen wist mede te aeelen, dat voor de electrificatie der school een onder- handsche aanbesteding alleen onder katholie ken had plaats gevonden. Ook dt werd door mr. Kusters bestreden. De electrificatie was volgens dit lid van het schoolbestuur een kwestie die uitsluitend den aannemer aanging en waarmede het be- stuur niets te maken had, zoodat de firma Bakker en Karssen voor deze gunning de eenig verantwoordelijke kon genoemd wor den. Geen wonder dat de burgemeester na deze pertinente verklaring nioest constateeren, dat er bij den schoolbouw z. i. niets onregehna- tigs gebeurd was en dat overigens Burg, en Weth. steeds diligent blijven toezien, dat bij bouw met overheidsgeld alle belanghebben den in gelijke mate naar de gunning kunnen dingen. hunner onderhandsch gegund is. Met deze feiten vooroogen' komen de ver- klaringen van mr. Kusters wel in een eigen- aardig licht te staan en zullen Burg, en Weth. zeker goed d!oen een nader onclerzoek naar de werkelij'ke waarde daaiwan te laten instellen. Uit een nader onderzoek bij de aannemers is ons inmiddels gebleken, dat de waarschu- wing van den heer Van Drunen niet zonder aanleiding werd gegeven. Door de directie van het bouwwerk die in voortdurend contact staat met het school bestuur en daaraan direct veiantwoordelijk ls is een zoogenaamde stelpost voor de electrificatie uitgetrokken. De aannemer van het bouwwerk krijgt daarvan 10 procent, maar heeft met aanbe steding en gunning verder niets te maken. Gebleken is, dat voor dit werk slechts drie katholieken ziin uitgenoodigd en het aan een is U een waarborg dat de inhoud is: Bnitenland NA DE BESPREKING TE LGNDEN. Te Londen is medegedeeld, dat het Fran- sche kabinet gisteravond besloten heeft/, het voorstel betreffende de fundeering van de Fransche schuld, dat Churchill aan Caillaux heeft gedaan, aan te nemen. Lord Bradbury, die indertijd lid was van de Dawes-commissie, heeft zich bij de bestrij- ders van het aanbod van Churchill aangeslo- ten. In een interview met een vertegenwoordi- ger van het „Central News" heeft hij zijn verbazing te kennen gegeven, over hetgeen gezegd is en voorts verklaard, niet te geloo- ven, dat Engeland onder de huidige omstan- digheden een regeling op 'n lagere basis dan 62 annuiteiten van 20 millioen Pond Ster ling had mogen aannemen. Zelfs dit zou een schuldverlaging met 40 pet. hebben betee- kend. Wanneer Frankijk een vrijwillig aanbod op ieis lageren grondslag had gedaan, had men dat wellicht kunnen aannemen. „Op deze wij- ze", besloot Brandbury", heeft Churchill evenwel ongeveer 2/3 onzer vordering afge- schreven, zonder zich eenige garantie te ver- schaffen voor de betaling van het resteerende bedrag." De voornaamste bladen te New York be- weerden gister in hun commentaal op het En- gelsch-Fransche accoord, dat het Caillaux er om te doen is de Vereenigde Staten in moei- lijkheden te brengen. De „World" zegt; Als Caillaux en Chur chill denken, dat het schulden-probleem door dip'omatieke hafldigheid nader tot zijn oplos- sing kan worden gebraqht, dan vergissen zi zich. Volkomen opfnhartigheid en eenvouc; zouden Frankrijk bij de komendc besprekin gen meer goed doen dan al te handige goo chelarij van Caillaux. De „New York Times" zegt, dat de A mo rikaansche schuldenpolitiek niet beinvloed za! worden door de Fransch-Britsche onderhan- delingen. De voorstellen van Londen betecke- nen kwijtschelding van een gedeelte der Fran sche schuld, maar de Amerikaansche regee- ring heeft meer dan eens plechtig verklaard. dat het geen schrapping van schulden kan toestaan. CAILLAUX NAAR AMERIKA. In de zitting van den Franschen minister raad heeft Caillaux bij de toelichting van de Engelsche voorstellen in zake de schulden- regehng volgens het „Journul" verklaard, het met mogelijk te achten, dat het Britsehe departement van financien nog verder zal gaan. Verder decide hij mede 16 September a.s. alleen naar Washington, te willen gaan. ten einde snel de modaliteiten van de te tref- fen regeling vast te stellen. Een d^egatie zou later de detailpunten der overeenkomst kunnen regelen- ROEMENIe'S SCHULDEN AAN AMERIKA. De Roemeensche regeering heeft dezer da gen besloten, naar de „Chicago Tribune" meldt, om een delegatie naar Washingon te zenden, ten einde de oorlogs§chulden te be- spreken. De minister van financien Bratianu heeft het rondschrijven aan de mogendhedei' herroepen, waarin uiteengezet werd, dat Roe menie onmogelijk zijn schulden kan betalen. De jongste krachtige verklaringen van Ame- rika, waarbij aan Roemenie alle credieten werden geweigerd, schijnen te Boekarest groo- ten indruk gemaakt te hebben; vandaar het gewijzigde standpunt. DE FRANSCHEN IN SYRIe. Een te Londfen uit Parijs ontvangen draad- loos bericht maakt onder alle voorbehoud mel ding van een telegram uit Adana, volgens hetwelk dc Drusen Damascus zouden hebben ben bezet. De Fransche troepen zouden met zware verliezen teruggetrokken zijn. DE STRIJD IN MAROKKO. In het Noorden van het Branes-land heb ben Fransche kolonnes een vereeniging tot stand gebracht, waarmede de in dit gebied be- oogde operaties als beeindigd kunnen worden beschouwd. Het gedeelte der Branes dat zich nog met heeft onderworpen, trekt in Noorde- Iijke richting af. Aldus is het gebied der Bra nes in twee dagen bezet door de Fransche troepen, ondanks een hardnekkigen tegen stand. DE UiTVOERRECHTEN IN ROEMENle. Ten gevolge der hooge uitvoerrechten, wel- ke den export van graan volkomefi onmogelijk hebben gemaakt, is de prijs van tarwe op de binnenlandsche markten in enkele dagen van 1600 op 800 lei gedaald. De landbouwers en de meelfabrikanten eischen van de regeering verlaging der uitvoerrechten met 50 pet., ten einde den export te vergemaklcelijken. HET OPIUMSCHUIVEN IN PERZIe Volgens een bericht uit Teheran in de Chi cago Tribune" is in Perzie ten decreet r.itge- vaardigd, dat het schuiven van -"hua in ca fe's en publieke plaatsen door het geheeie land verbiedt. Voorgesteld wordt thans ook de teelt van de papaver te beperken tot hetgeen voor uitvoer noodig is. DE BEZETTING VAN W1LNA STEEDS EEN GESCH1LPUNT. Het gezantschap van Litauen te Berlijn publiceert een mededeeling, waarin o.a. wordt gezegd: In de pers zijn berichten ver- schenen over de op 31 Augustus te Kopen- hagen plaats vindende onderhandelingen tusschen Litauen en Polen. Daar, zooals be- kend, tusschen Litauen en Polen wegens de bezetting door Poolsche troepen van de hoofdstad van Litauen, Wilna en van het ge bied van Wilna, nog steeds een permanente oorlogstoestand bestaat, kunnen de komende onderhandelingen in zoover een verkeerde meening bij het publiek doen postvatten, dat zij den schijn zouden kunnen wekken, dat Litauen met deze onwettige bezetting genoe- gen neemt en met Polen in normale relaties treedt. Daartegenover moet er zeer nadruk- kelijk de nadruk op worden gelegd, dat voor het aanknoopen van normale relaties met Litauen, van den kant van Polen noodzake- lijkerwijs eerst teruggave van het bezette Wilnagebied zou moeten geschieden. De bezetting van het gebied van Wilna een paar jaar geleden was ook een zeer bij- zonder eigenmachtig optreden van den Poolschen generaal Zaragsfski. Hoewel zijn regeering destijds ontkende daar in gekenc te zijn, heeft zij toch maar tot heden toe het geheeie gebied bezet gehouden en waar- schijnlijk is zij ook niet van plan het ooit weer aan Litauen terug te geven, nu een- maal de machtsdroom in vervulling is ge gaan. EEN ROOFTOCHT IN AMERIKA. Te Heywoth, honderd kilometer ten Z.W. van Chicago, werd Woensdag groote ont- steltenis veroorzaakt door een bende van tien gewapende en gemaskerde bandieten. Zij hebben op ouderwetsche wijze de plaats ge- terroriseerd. De bandieten drongen de win- kels binnen, alsmede de bankiershuizen, na- dat zij alle telefoon- en telegraaftiraden had- den doorgesneden, en gingen er van door met een buit van 5000 dollar aan contanten en 7000 dollar aan effecten. Na hun vertrek heeft de plaatselijke politie-chef zich naar de naastbijzijnde stad begeven en de politie te Chicago gewaarschuwd met opgave van de richting, waarin de bandieten zijn gevlucht. HET SOCIALISTEN-CONGRES TE MARSEILLE. Het socialistisch congres heeft met alge meene stemmen een motie van Otto Bauer (Oostenrijk) aangenomen, waarin de com- munistische internationale veroordeeld wordt, die de nationalistische opstanden in Azie en Afrika aanmoedigt. Verder wordt de socialistische partij opge- roepen om de strijden tegen elke politiek, die vijandig staat tegenover de unie van sovjet- republieken en wordt geeischt, dat de politie ke en econornische betrekkingen met de sov- jets zullen worden hervat. Ten slotte spoort de motie de socialisten aan de strijden voor het zelfbeschrikkings recht der onderdrukte volken in Azie en Afrika en voor de opheffing van alle terro- risme. Het congres is geeindigd. ZEELIEDEN-STAKING OOK IN KAAPSTAD. De zeeliedenstaking is ook op Kaapstad overgeslagen. Het stoomschip „Ballarat" voor Australie kon hedenmiddag niet ver- trekken. De beweging heeft zich uitgebreid tot de „Arundel Castle", die vandaag niet zal kunnen uitvaren. CHINA BETAALT LOSGELD AAN BANDIETEN. Dr. J. Harvey, de Amerikaan, die op 20 Juli j.l. dooi9 Chineesche bandieten ontvoerd is, zal naar hier wordt verwacht binnen fien dagen worden vrijgelaten en naar Toetsjin kunnen terugkeeren. Een vertegenwoordiger van de Rockefeller- stichting ta Tientsjin heeft n.l. den Ameri- kaanschen. consul te Harbin (Mantsjoerije) medegedeeld, dat de Chineesche legerautoritei- ten het gevraagde losgeld zullen betalen. D5 FUNCTIE VAN DE SOVJET- AMBASSADE TE PARIJS. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, heeft Wcensdagmiddag den Russischen gezant te Parijs, Krassin, ontvan gen. De correspondent van de „DaiIy Mail" verneemt, dat dit bezoek ten doel had een klacht in te dienen over de vijandige houding van het publiek. dat Krassin, zooals wij reeds meld en, Maandag te Villars-Sur Mer uit- jouwde. De Liberie" uit een vinnige beschuldiging tegen Krassin en de leden van de Sovjet-Am- bassade te Parijs. Het blad zegt, dat de exe- cutie van prins Galitzien, een ouden man van 78 jaar, en 18 andere personen, een direct gevolg is van rapporten, welke het Sovjet- gezantschao verstrekte. „Dit is het gebruik dat de Sovjets maken van hun gezantschap in Parijs", gaat 't blad voort, „maar dat is nog niet alles." De vcrige week hebben vader- landslievende Georgiers een bolsjewistische meeting, waar een vertegenwoordiger van Krassin tegenwoordig was gestoord. Achttien van deze studenten werden door de politie on- dervraagd en wij kunnen thans bevestigen, zegt de „Libsrte", dat hiin namen aan Mos- v>u zijn medegedeeld, zoodat tegen hun fami- l.e repressaille-Tnaatregelen zullen worden genemen. Zal Krassin met deze spionnage in Parijs voorigaan?" ONDERGRONDSCHE SPOORWEG IN BRUS8EL. Een Belgisch-Fransch consortium heeft bij het ministerie van spoorwegen en bij het col lege van B. en W. van Brussel en voorsteden het verzoek ingediend tot het verleenen van concessie tot het aanleggen van drie onder- grondsche spoorbanen, die directe aanslui- ting; geven tusschen "het Noord- en Zuid-' elation voor de internationale en interprovin- ciale treinen en ook verbinding geven van dc voorsteden met alle Brusselsche stations en met de Jaarbeurs en het Jubelpark. DE GODSDIENSTWAANZIN IN DEN CONGO. Kort geleden werd gemeld, dat er in den Belgischen Congo eenige onrust heerschte, waarvan godsdienstwaanzin de oorzaak was 1 hans zijn nadere bijzonderheden bekend cre- worden, waaruit blijkt, dat een der inboor- lingen, een zekere M' Wanalesa zich zelf tot profeet had uitgeroepen en zich „Gods zoon" noemde. .Hij verklaarde, dat hem door God de taak was opgedragen, de onderdrukte inboor- lingen te bevrijden. Hiertoe echter moesten zij eerst volgens zijn goddelijke zending worden gedoopt en zijn slachtoffers maakte hij wijs, dat zij, na gedoopt te zijn, eerst van de aarde. zouden verdwijnen, om later als blanken daarop terug te keeren. Daarop wierp hij ze in de nvier, waardoor meer dan honderd in- boorlingen op deze wijze verdronken zijn. Lot op heden zijn reeds 55.1ijken gebor- gen. Dertien politiemannen die zich naar het district hadden begeven, om een onderzoek in te stellen, zijn gedood. Vervolgens werd een tweede politiepatrouil- le uitgezonden, waarvan eveneens 10 man werden gedood. Ten slotte moesten troepen van uit Elizabethville worden gerequireerd die de orde herstelden. Zestig inboorlingen die bekend hebben aan de euveldaden van M' Wanalesa medeplich- tig te zijn, zijn gearrestc-erd. DE ANTHRACIETSTAKING IN AMERIKA DEFINITIEF. De staking in de anthracietmijnen is, blij- kens een draadloos bericht uit New York te gen Maandagavond officieel afgekondigd, waardoor alle hoop op bijlegging vervlogen isz ZESTIG KILOMETER ZWEMMBN. De Duitsche zwemmer Kimmerich uit Hu- sum is van Fehmarn naar Warnemiinde ge- zwommen, een afstand van 60 kilometer, dien hij in 22 uur aflegde zondei- begeleiding. Op den eenen arm droeg hij een compas, op den anderen een armbandhorloge. Achter zich aan trok hij een thermoflesch met heete bouil lon. EEN RATTENOVERHEERSCHING. Volgens majoor Ferguson, een lid van dfen districtsraad, wordt Crowthorne, een dorp in Oost-Berkshire (Engeland), hevig geplaagd door ratten en in zoo groot aantal, dat zij den vrouwen in het dorp het leven werkelijk ondraaglijk maken. De majoor zeide, dat het niet maar om een honderd ratten ging. Het zijn er duizenden, zeide hij, en men kan ze 'smorgens door de straten zien marcheeren als een regiment cavalerie. De zaak is zoo ernstig, dat de vrouwen niet ducven gaian slapen en velen daarom reeds naehten opblijij ven. De oorsprong van de plaag wordt ge- zocht in een groote vuilnisbelt, die vlak bij't dorp is gelegen. Men zal zich met den eige- naar daarvan in verbinding stellen tenem- de de plaaggeesten te verdelgen. i ABNORMALE CHAUFFEURS. Bij het lezen der Fransche bladen zou men den indruk krijgen, dat de Parijzenaars en de vreemdelingen el ken avond wederom dankbaar mogen zijn, als ze niet vermoord1; bestolen of overreden zijn. Immers, de geya- ren, waaraan zij blootstaan, nemen gestadig toe ,en el ken dag weer worden wij met nieu- we sensationeele berichten verrast. Is het rijden in een taxi in Parijs onder normale omstandigheden niet geheel gevaar- loos, het gevoel van onbehagelijkheid neemt toe wanneer men leest, dat zich onder het le- ger dei' Parijsche chauffeurs verschillende Sevinden, die voor hun daden niet verant- woordelijk zijn! Het betreft hier niet de bij' kellners veel voorkomende abstractheid, die den vreemdeling vijf of tien francs te weinig teruggeven; neen, het is veel erger. Het kan nu inderdaad voorkomen, voor het geval iernand zich aan de hoede van deze noodlcttige chauffeurs toevertrouwt, dat hij: op weg naar de Gare du Nord ergens heel vel buiten Parijs terecht komt. Het is n.l. de zer dagen gebeurd, dat een Parijsche taxi-, chauffeur, die sedert 2 dagen vermist werd, ergens in de provincie is teruggevonden, sla- pend in zijn taxi, geen sou op zak en geen druppel benzine in zijn motor. Hij kon niet verklaren hoe hij daar gekomen was. Dezelf- de chauffeur was reeds eenigen tijd geleden van zijn vrouw weggeloopen, hetgeen hem natuurlijk niet als een speciaal bij taxi-chauf feurs voorkomende handeling mag worden toegeschreven. be Academie de Medicine is verontrust over de verslapping in de geestelijke vitali- teit der chauffeurs en dringt op een periodiek geneeskundig onderzoek aan. Want het gaat niet aan dat een vreemdeling, 'die bij uitzon- dering zonder sjooorwegongeluk te Parijs is aangekomen, die zonder te worden vermor- zeld de boulevard is overgestoken en geen verdwaalde kogel opgeloopen heeft, ten slotte met een verstrooiden of verdwaasden chauffeur zijn ondergang tegemoet zou rij-1 den. - WJUl& ALRMAAH

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1