DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De cycloon in Oost-Nederland. No. 204 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925. Dit nummer b'cstaat uit twee bladen. H>omwmentsprijs bij vooniitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post T2.50. Bewjjsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Bucien ftanco N.V. Boek- en Handelsdr. t.Ii, Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactic No. 33. MAANBAG Direeteur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. gj AUGUSTUS Bujtenland DE FRANSCHEN IN SYRIe. Volgens gistermorgen via Jeruzalem ont- vangen berichten zou de citadel van Soeweida welke reedts een 14-tal dagen door de Drusen belegerd wordt, Zaterdag tegen den avond best or md zijn. Het kleine garnizoen, slechts gering in aantal, kon wegens gebrek aan wa- tervoorraad en ammunitie, dezen zwaren aanval niet langer weerstaan. Naar gemeld wordt zou de geheele bezetting gevangen genomen zijn, terwijl al het aanwezige ge- schut onbruikbaar werd gemaakt. De Fransche troepen bewaken thans den spoorweg naar Damascus. Een hevige aan val aer Drusen nabij Elghazale werd door het tankcorps afgeslagen. De rebellen leden iiierbij ernstige verliezen. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat de Spaansche vloot deze week Algeciras zal ver- laien cm zich te vereenigen met de Fransche vloot. De gecombineerde vloten zullen zonder het cpperbevel van Admiraal Hallier de ope rates bij Alhucemas voortzetten. De Fransche troepen hebben de hoogte van Alseft en Djebel Ennehir omsingeld en de operaties in het Branesgebied beeindigd. Een der voornaamste gevolgen van deze successen is de ondermijning van Abd-el- Krims gezag on der de stammen achter het front, die zijn afgezanten verjaagd hebben. Op het te Parijs gehouden congres der C. G. H. is een stem gehoord tegen ontruiming van Marokko. Een der leden, Millon, heeft verklaard, dat het ter verwezenlijking van den vrede niet voldoende is, druk uit te oefenen op de Fransche regeering; men moet druk uitoe- fenen op Abd-el-Krim. Wij kunnen de publie- ke opinie der arbeiders niet er toe dwingen, de ontruiming van Marokko te eischen, die de ontruiming zou beteekenen van al onze kolo- nien, waar zooveel kolonisten, dank zij hun inspanning en opofferingen, zich een be- staan hebben veroverd. De ontruiming van Marokko zou ook een uitmoording van onze landgenooten beteekenen en de terugkeer tot de barbaarschheid. Want men verbeelde zich niet, dat de zaak van het wereldproletariaat veel gewicht in de scha il legt voor Abd-el- Krim. Niet aan hem zou ik de ontvoogding van de Marokkaansche arbeidersklasse wil- ien toevertrouwen. HAVENSTAKING OOK IN DUITSCHLAND? Wegens loonkwestie dreigt noig in het be gin van deze week een ernstige staking onder ce havenarbeiders te Hamburg te zullen uit- br-kcn. Ook de havenarbeiders te Bremen zijn voornemens in staking te gaan. DE SIMPLON ORIENT EXPRESS GEDERAILLEERD. De Simplon-Orient-Express, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Boekarest verliet, ontspoorde Vrijdagnacht nabij Turnu- Severin. Het bleek, dat een gedeelte van de rails door misdadigers was opgebroken. De locomotief en zeven wagons ontspoorden, maar er hadden geen persOonlijke ongeluk- ken plaats. Gemeld wordt, dat de Rcemeen- sche minister van Oorlog zich in den trein bevond. GENeVE WERKTERREIN VOOR DE DUITSCHE MINDERHEDEN. Voor den bond van Duitschers in het bui- tenland hield minister Stresemann een rede, waarin hij o. a. zeide, dat de gedachte van eenheid nooit sterker aan den dag is getrc- den dan in den tegenwoordigen tijd. De in den laatsten tijd gesloten handelsverdragen toonen een grooten, nog niet geeindigden strijd om de gelijkgerechtigdheid van de Duitschers in de wereld. In weerwil van de groote binnenlandsche moeilijkheden gaat het evenwel vooruit. De strijd van de Duitsche buitenlandsche politiek gaat om de gelijkgerechtigdheid van Duitschland naast andtere groote volken. Met het oog op de geschiedenis van den Vol ken- bond is het scepticisme in de openbare mee- ning in Duitschland aangaandc de kwestie van Duitschland's toetreding tot den Volken- bond begrijpelijk. Maar voorwaarts ziend, moeten wij ons afvragen of wij niet juist voor de bescher- ming van de Duitsche minderheden in den Volkenbond werkzaam kunnen zijn. Eindigend zeide Stresemann: „Moge, nu Duitsch gebied in deze dagen van vreemde bezetting werd bevrijd, het tijdstip niet ver meer zijn, dat wij in geheel Duitschland op vrijen grond met een vrij volk kunnen le- ven." DE KWESTIE VAN HET VEILIGHEIDS- PACT. Vandaag beginnen te Londen de bespre- kingen tusschen Cecil Hurst, Fromageon, Rolin en Dr. Gans, resp. de rechtsgeleerde adviseurs van Engelsche, Fransche, Belgische en Duitsche ministeries van buitenlandsche zaken. Het do-el der bijeenkomst is de Duit sche regeering in staat te stellen kennis te ne- mn van de zienswijze der geallieerden, wat betreft de juridische en de technische zijde van de problemen, welke het voorgestelde vei- ligheids pact omvat. Aanvankelijk werd niet verwacht, dat de I- taliaansche regeering aan een der pactbespre- kingen zou deelnemen, doch Mussolini heeft verzocht of Italiaansche vertegenwoordigers op de J uristenbijeenkomst en op die der Brt- sche, Fransche, Belgische en Duitsche gezan ten, die daarna zal plaats hebben, aanwezig zullen mogen zijn DE STAKING IN DE AUSTRALISCHE SCHEEPVAART. Uit Melbourne wordt gemeld, dat 33 vaar- tuigen, gezamenlijk een lading van 600.000 pond sterling bevattende, tengevolge van de zeeliedenstaking in Australische havens wor- den opgehouden. EEN TREININCIDENT IN ENGELAND. Een ongewoon incident deed zich Zaterdag avond voor op de spoorlijn LiverpoolHar wich, waardoor de continentale boottrein, die loopt op de boot Harwich naar Hoek van Holland, drie uur vertraging ondervond. De trein had Brentwood bereikt en werd door on- veilig signaal opgehouden. Toen het signaal op veilig werd gesteld en de machinist de reis wilde hervatten, bleek het noodzakelijk om eerst eenige meters achteruit te rijden. Bij het uitvoeren van deze manoeuvre raakten de achterste wielen van den wagon, die onmid- dellijk achter den tender was gekoppeld, van de rails. Een en ander veroorzaakte de groot- stc moeilijkheden en groote vertraging in het verkeer, daar men gedurende geruimen tijd over een. enkele lijn moest rijden. Weliswaar bleek het mogelijk om den voor- trein, die op de boot HarwichAntwerpen loopt, met weinig vertraging door te laten, maar de Hoek van Holland-trein ondervond zooals gemeld, drie uur vertraging. Het gevolg was, dat gistermorgen vroeg te Hoek van Holland zoowel de Nederland- sche boottrein als de trein voor Berlijn even- eers met aanzienlijke vertraging te kampen hadden. DE SCBEEPVAARTSTAKING. De scheepvaartstaking te Durban is gedu rende de laatste 48 uur op groote schaal uit- gebreid. Het optreden van de bemanning van het Engelsche schip „Balmoral Castle" heeft ten gevolge gehad, dat op andere schepen in de haven hetzelfdte gebeurd is en op het oogenblik zijn 6 schepen in de staking be- trokken. Thans schijnen de scheepvaartmaat- schappijen volkomen hulpeloos te zijn, want de maritieme bevolking van Zuid-Afrika is zeer gering, zoodat het onmogelijk is om plaatsyervangende bemanningen te krijgen. Weliswaar zijn een paar schepen vertrok- ken naar Kaapstad, nadat de bemaiming ge- weigerd had om iets met de staking te dcen te hebben, maar dit betreft geen schepen van de geregelde lijnen. Als'binnen een paar da gen geen oplossing van het conflict wordt gevonden, zouden de vruchtenladingen van de „Balmoral Castle" (20.000 kisten) en van de Roman Star" verloren zijn. PRESTATIES VAN STUDEERENDE VROUWEN. De prijzen aan de Berlijnsche akademie zijn dit jaar alle door vrouwelijke studenten behaald. De door de medische faculteit uitge- schreven prijsvraag luidde: „Welche diag- nostische Bedeutung hat das Blutbild fiir die otogenen Krankheiten?" Er kwamen twee antwoorden op in, een van Else Philippine Levy en een van Eleo- nora von Balden (geboren in New York.) Aan beiden werd de voile prijs uitgekeerd. Aan de philosophische faculteit kreeg Natalie Thon (geboren in Palestina) een prijs voor chemisch werk. KORTE BERICHTEN. De „Libre Belgique" ineldt, dat de ver- eeniging van werkgevers en het Belgische mijnbedrijf voornemens zou zijn de loonen met 15 pet. te verlagen. In de Borinage heb ben de communisten reeds biljetten aange- plakt om, voor het geval dat dit geschiedt, tot staking aan te sporen. De recherche te Kowno (Litauen) heeft huiszoeking gehouden bij personen die er van werden verdacht tot de communistische partij te behooren. Verschillende documenten zijn in beslag genomen. Tal van personen zijn gearresteerd Bij decreet is Zaterdag in Italie een P. T. T.-militie ingesteld, welker taak zal zijn het verrichten van controlediensten en het ne- men van repressieve maatregelen. Twee Amerikaansche legervliegtuigen zijn op 500 voet boven het vliegterrein van Maywood tegen elkaar gevlogen. Beiden stortten neer. Het eene geraakte in brand, zoodat de twee inzittenden in de vlammen omi kwamen. De andere machine wist veilig te landen. Painleve vertrekt Donderdag naar Ge neve. Hij zal de openingszitting van den Volkenbondsraad presideeren. Het aantal stakers in de Amerikaansche anthracietmijnen met ingang van morgen zal 158.000 bedragen, werkzaam in 828 mijnen. Ten gevolge van loongeschillen zijn de tabaksbewerkers in Leipzig in een reeks be- drijven tot staking overgegaan. Donderdagavond heeft te Basra op- nieuw een hevige brand gewoed. De schade wordt op 50.000 pond sterling geschat. Twee Sovjet-vertegenwoordigers zijn ge durende een storm op een meer nabij New- York verdronken. F-f beide verdronkenen zijn de leider der af- d- voor den handel met Amerika Sjur- gin, en de voorzitter van de Moskousche tex- tieltrust Sjliansky. De Poolsche-Lithausche commercieei- politieke conferentie opent Maandag te Ko- penhagen. Onder de te behandelen kwesties bevindt zich ook de Memel-kwestie. De Fransche C. G. T. heeft gister zijn 30-.jarig bestaan gevierd. Jouhaux en de No- derlander Oudegeest hielden bij die gelegen- heid in het Trocadero zeer toegejuichte rede- voeringen. De Russische textiel-delegatie, die ge durende de laatste 3 weken door Lancashire reisde teneinde credieten te verkrijgen is gis- teren vanuit Londen naar Duitschland ver- trokken, zonder haar taak te hebben kunnen vervullen. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken van Me xico, Saenz, officieele mededeeling heeft ge- daan van de hervatting der diplomatieke be- trekkingen tusschen Mexico en Engeland met ingang van Zaterdag. Bij een botsing tusschen een autobus en een tram te Camden (New Yersey) 'werden 40 personen emstig gewond. Naar de „People" meedeelt, zal dte Wembley-tentoonstelling met een verlies van 3 000.000 pond sterling voor de garandeeren- de fiirma's eindigen. De Raad der gemeente Gorssel besloot voor de slachtoffers van de stormramp een bedrag van 1500 beschikbaar te stellen. Wat de beslissing van Gedep. Staten betreft in zake het niet toestaan van dergelijike ge- meentelij'ke bijdragen voor de slachtoffers van de ramip, besloot men een afwachtende houding aan te nemen, omdat indertijd Gors sel ook steun heeft verleend voor den. her- bouw van den verbranden Wijnhuistoren te Zutphen en Gedep. Staten het besluit tot het verleenen van d'ien steun hebben goedge- keurd. De raad van Laren nam Zaterdag met al- gemeene stemmen het voorstel van B. en W. aan, om 1000 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de stormramp en dit ge'd ter beschikking te stellen van het Nationaal Steuncomite. De gemeenteraad te Spanbroek heeft be- sloten. 500 uit de gemeenteikas te verstrek- ken voor steun. Zaterdag herdaeht 't echtpaar Fransen, slachtoffers van de ramp in Borculo, in het ziekenhuis te Deventer zijn 40-jarige echtver- eeniging. Het echtpaar was voor deze ge- beurtenis door de goede zorgen van directie en personeel bij elkaar in een afzonderlijk kamertje gehuisvest. De man was opgeruimd, maar over het gelaat van de vrouw lag nog een droeve lijdenstrek. Beiden waren intus- schen hoogst dankbaar voor hetgeen er voor hen werd gedaan en dat er zoo met hen werd meegevoeld. Het kamertje was in de morgen- uren als in een bloementuin herschapen. Op de tafel stonden vele geschcnken, een en ander bekostigd uit de bijdragen van het personeel van het ziekenhuis, van den ge- neesheer-directeur af tot de werkvrouw toe. Maar ook van ingezetenen 'en zel'fs van bui- ten de gemeente waren blijken van belang- stelling gekomen in allerlei vorrn, uit Arn- hem, Velp, Groningen, Nijmegen, Amster dam, Rotterdam, waren postwissels gezon- den om het mogelijk te maken den oudjes een aangenamen dag te bezorgen. Toen een kleinzoontje van het echtpaar bloemen kwam brengen „Van moeder en buurcrouw" werd het dte oude vrouw te machtig en liepen de tranen van aandoening over het rimpelend gezicht. De architect PI. van den Berg, schrijft over een bezoek aan Borculo in. het „Bouw- kundig Weekblad" „De eerste indruk naast medelijden met dte bewoners was een diep gevoel van machte- loosheid tegenover dergelijke geweldige na- tuurkrachten. Onze krachttheorfeen^'werden daar werkelij'k aan de praktijk getoest. Nie- mand zal echter van de architecten eischen, dat de gebouwen, die zij in't vervolg zullen ontwerpen, bestand zijn tegen dergelijke -^er- velstormen, maar evenals de medicus bij een verschrikkelijke epidemie niet in een gevoel van machteloosheid mag blijven stil staan, maar gehoor moet geven aan de Goddelijke roepstem om te zinnen op middelen, die het weerstandsvermogen van den mensch ver- hoogen, zoo moet ook de architect zoeken naar middelen, die het weerstandsvermogen van gebouwen tegen hevige stormen vergroo ten, want bij mijn terugreis met de tram van Borculo naar Deventer, kwam bij het aan- schouwen van de vele landhuisjes dikwijls de vraag in mij op: zouden die huizen met hoo- ge daken, dikwijls rustende op buitenmuren van twee halve steenen met een spornv er tus schen en gemetselde met niet sterke specie, 't ui thou den tegen een hevigen storm laat staan een wervelstorm als te Borculo?" „Bij het aandachtig beschouwen van de verwoeste daken te Borculo bleek, dat een niet beschoten dak een zwak punt is van het gebouw. Waaien de pannen van een bescho ten dak af, dan heeft de wind nog geen vrij spel om de kap uit elkaar te rukken. „Alleen kan dan door het ontbreken van het gewicht der pannen de kap vatbaarder worden om van de muren af te schuiven. Een niet te kostbare maatregel daartegen zou zijn de kapbeenen aan de muren te "vera-nkeren met vertieale ankers, die laag in de muren aangrijpen, evenals dit bij torenspitsen plaats heeft. „Van belang is het te weten, hoe de ver- ankering is geweest van de afgestormde to- renspits van de I<ath. Kerk. De kap van e'e- ze Kerk, waar alle leien waren afgewaad, heeft zich goed gehouden ook doordar de torenspits niet daarop is gevallen, zooals bij de Herv. Kerk. Dat de muren dezer Kerk on- danks de geweldige krachten, die er tijdens de instorting van den kap op werkten, zijn blijven staan, bewijst -de sterkte dezer muren. ,,De ingedrukte muren van de betrekkelijk nieuwe school zijn een aanwijzing om de lichtopeningen in verhouding tot de muur- vlakte niet te groot te maken. Is men voor voldoendten lichttoevoer genood'zaakt de pe- nanten smal te maken, dan kunnen deze door ijzerionstructies of gewapend beton versterkt worden Er zijn te Borculo formu'ieren verkrijg- baar gesteld waarop ieder de schade, aan roerend en onroecend goed en aan bedrijf, kan invullen. reg:'n opzedc-i'jk fe hooge aan- bliceering der aangifte hangt hem boven het giften zijn strenge bepalingen gemaakt. Pu hoofd, die te veel opgeeft. Verder worden de landbouwers aangemaand hun verspreid lig- gende reeds geoogste veidgewassen te ver- zame'en, teneinde niet door nalatigheid te worden gedupeerd bij een eventueel toe te kennen schadevergoeding. Uit Borculo wordt aan de Tel. het vol- gende medegedeeld: Vrijdagavond te circa vijf uur heeft de burgemeester van Borculo, Jhr. de Muralt, namens het gemeentebestuur afscheid geno men van den leider en zijn staf van het bouwbureau. Hij hield daarbij een rede, waarbij hij er op wees, dat reeds den avond van de ramp het denkbeeld bij hem was op- gekomen, dat onmiddellijk een orgaan, voor wederopbouw en herstel van de geheel of ten deele verwoeste gebouwen moest worden 't leyen geroepen, waarbij dan zooveel vervullen. Ik ben er van overtuigd, dat het bouwbu reau van het Provinciaal Steuncomitte niet dan goed werk voor Uwe gemeente zal ver richten. De Fransche regeering heeft door bemid deling van. den Franschen gezarft aan defl minister van Buitenlandsche Zaken een bev lagrijke gift doen toekomen ten behoeve van de onlangs geteisterde streken van Gelder- land. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den gezant de bijzondere waardeering der Nederlandsche regeering betuigd voor dit hernieuwe bewijs van deelneming. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den dank der regeering betuigd aan Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, voor die door dezen, medte namens zijn medewerkers van het secretari- aat-generaal van den Volkenbond, betoonde belangstelling in de ramp, die het Oosten van ons land onlangs heeft getroffen. mogelijk hulp van particuliere architecten uit de omgeving moest worden ingeroepen. Gelukkig nam de Regeering dit denkbeeld onimiddellijk over en, zeide de burgemeester, werd ik hierin gesteund door den Rijksgebou- wendienst. De chef van dezen dienst, baron Van Lijnden, bracht op voortvarende wijze ten slotte het denkbeeld tot werkelijkheid. De Burgemeester zeide verder: Mijnheer Westerhout het is een geluk voor Borculo geweest, dat men met medewerking van uw chef, den Rijksbouwmeester Bremer, u als leidter van dat bureau aanwees. Wij zijn vol bewondering voor het uitnemende werk, dat u hier heeft verricht. Het moeie- lij'kste is door u gedaan. Gij hebt de spits af- gebeten en de leiding gegeven in de oogen- blikken, dat de dakloozen u bestormden om raad en bijstand. Getroffen heeft ons voor- al dte rustige rust, waarmede u uw zeer mcei- lijke taak hier volbracht heeft. U heeft ge- toond in dezen een sieraad van den Neder- landschen architectenstand te zijn. Het is u bekend, dat het gemeentebestuur zich heeft moeten neerleggen bij een beslissing van het Nationaal Steuncomite, waardoor de leiding in hauden zal worden gelegd van ambtena ren en particuliere architecten in de Provin- cie Geld'erland, die onder verantwoordelijk- heid1 van het Provinciaal Comite tot hulp- verleening der rampen van algemeenen aard zullen arbeiden. Ik heb zelf, zeide de burgemeester verder, deel uitgemaakt van dat comite, waarin ik vanzelfsprekend uiteraard een positie innam van een „bedeelde" en de overige- leden die van „weldoeners". Stel u voor een bedeelde, die deel uitmaakt van een vergadering van diakenen, die over zijn lot beschikken. Ik gun u die oudterscheiding, ik bedank er voor. Ik heb mij uit het comite teruggetrofcken, waardoor de positie van de betrokken orga- nen zuiverder wordt. Zij, die als Ebenbiir- tigen beslissen, zullen dte betrekkelijke ver- antwoordelij'kheid dragen voor den gang van de betrokken zaken. Mijnheer Westerhout, ging spr. voort, ik benijd hen niet die uw werk hier overnemen. Verbeteren kunnen zij uw aangevangen werk niet. La ten" wij voor Borculo hopen, dat hun werk niet minder zal zijn. Bij de beoordee- ling van hun werk, wellicht op een andere plaats en in een andere funetie dan die, waarop en waarin ik thans spreek zal op een welwillende zakelijke beoordeeling, moet het zijn, critiek kunnen worden gerekend Mijnheer Westerhout en uwe trouwe on- vermoeide helpers Noest en Stevens, de ge- meentekas van Borculo is niet alleen leeg tot den bodem, doch zelfs dte bodem is ver- dwenen. Slechts op bescheiden wijze kunnen wij u een blijvende herinnering geven in den vorm van een verguld zilveren medaille, die u zal worden toegezonden. De naam Westerhout zal in onze sobere archieven bewaard blijven als te behooren aan iemand, die een toonbeeld is en later was van energie, voortvarendheid en werkkracht. Wij danken u alien voor alles wat u voor ons gedaan heeft. De heer Westerhout antwoordt hierop: Mijnheer de Burgemeester, Toen het bericht van ae ramp in de bladen verscheen, kon ik weinig vermoeden, dat ik er zoo nauw bij betrokken zou worden. Zonder aarzelen heeft onze dienst aan- vaard de leiding, zij het dan ook slechts tij- delijk, van de op Uw inititatief in het leven geroepen organisatie tot wederopbouw van Borculo. Voor die leiding aangewezen, heb ik die taak, welke door den heer Postel voor het Provinciaal Steuncomite is overgenomen, gaarne volbracht. Nog wil ik zeggen, dat ik zonder mijn bei de medewerkers de opdracht niet had kunnen Gemensxl Nieuws VAN HET PAARD GEVALLEN. Bij de militaire taptoe op Vrijdagavond te Haarlem, ter gelegenheid1 van het bezoek der Koningin, schrok een paard van de bereden politic van een gegooide serpentine, waar door het begon te steigeren en met zijn berij- der viel. De agent kwam met het hoofd te gen de keien, terwijl het paard nog gedeelte- lijk op hem viel. De agent werd naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht, waar ern stige iinwendige.kwetsuren werden geconsta- teerd. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Te Noordwijk is een vierjarig meisje in een tobbe met kokend water gevallen. De kleine kreeg zulke brandwonden, dat haar toestand vrijwel hopeloos is. ALCOHOL-INSTALLATIE IN BESLAG GENOMEN. -■■/ Een dezer dagen was het ter kennis van de Amsterdamsche politie gekomen, dlat in een woning in Saenredamstraat te Amster dam op dte derde verdieping een inrichting bestond tot het stoken. van alcohol. Een inspecteur van politie, bijgesfaan door ambtenareh der accijnzen, heeft giste- ren een inval gedaan in het huis waar de al- cohol-fabriek gevestigd was. Men vond deze in voile werking! De stookinrichting met toebehooren werd in beslag genomen. Tegen de „fabrikanten" is proces-verbaal opge- maakt. DE ONHOUDBARE TOESTAND VAN DEN MUIDERSTRAATWEG. Voor den zooveeisten keer heeft de Muider- straatweg een auto-ongeluk veroorzaakt, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De weg wordt daar verbcterd, en het gedeelte, dat nog eenigzins „berijdbaar" is, zit vol met kui- len. Vrijdagavond kwam 'n autorijder op de zen weg tusschen de spoorbrug over het Mer- wedekanaal en het dorp Muideh met zijn au to in een diepen kuil terecht. Door den schok vloog het stuurrad van den stang af, waar door de automobilist, wonende te Huizen, het stuur kwijt raakte, en de wagen hals over kop in de Weespervaart terecht kwam. De be- stuurdter kon zich door den kap uit te snij- den, redden, zoodat hij er nog goed afkwam. Maar opnieuw is weder de onhoudbare toe- stand van dezen weg gebleken. DIEFSTAL. Mej. Weeren, huisbewaarster van een ver- eenigingsgebouw te Leiden, heeft bij de poli tie aangifte gedaan dat uit een kast in dit gebouw een bedrag van ongeveer f 100 is ontvreemd. In verband daarmede is aange- houden een 22-jarig los werkman. ROEKELOOS SCHUTTER. Een werkman van de Cokesfabriek te Maas tricht, die langs den kant van het Bassin zat te kijken naar een schipper die met een ge- weer jacht maakte op ratten, kreeg opeens de voile lading hagel in het lichaam, zoodat hij in de hartstreek, linkerarm en bovenbeen werd getroffen. Hoewel de getroffene verklaarde duidelijk gezien te hebben dat de schipper zijn geweer op hem richtte, deelde deze laat ste op het politie-bureau mede, dat het slechts een ongeluk was geweest. De getroffene werd naar het hospitaa! Calvarienberg overge bracht. SMEDERIJ INGESTORT. Te Win.erswijk is bij het leggen van huizen voor de waterleiding in de Gasthuisstraat een smederij ingestort. De voorgevel zakte met de fundeering in de gegraven sleuf. Het dak stortte eveneens in. Er kwamen geen persoon- lijke ongelukken voor, niettegensfaande twee personen onder het puin oedolven werden. Een persoon bekwam zeer lichte verwondin- gen. VROUW VERBRAND. Een droevig ongeluk overkwam te Deur- ningen mej Lindehof, toen zij bezig was te strijken. Zij geraakte in brand1 en is aan Ste gevolgen der verwondingen overlcd'en. BRAND. Vrijdagavond is te Beekbergen de hoerderij van J. van de Kamp, staande in de buurt- schap Lieren, verbrand. Bijna de geheele oogst, bestaande uit 20.000 K.G. hooi en 80 vim onafgedorschte rogge, werden door het vuur vernield. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. AARSCHE in

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1