Heden Benrsvacantie. Adverteistiei). Ctamensgd nfenws DE NEDERLANDSCHE DEL EG ATI E T.ER VOLKEMBONDSVER- GADERllNiG. De Nederlandsche delegatie inaar de zes- de VoLkenbondstvergadering, welke op 7 Sept. Volkenbondsvergadering, welke op 7 Sept. a.s. be Geneve zall aanvangen, zal als volgt zijp samengesteldl: jhr. dr. W. J. Lou don, buitengewoon gezan-t eni ge-voknachtigd minister te Parijs; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de rij-ksuni- versitert te Leiden, mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sanden'burg, oud-Commis-, saris der Koningin in de provineie Utrecht, vertegenwoordigers; mr. J. Limburg, lid van de Gedeputecrde' Staten van Zuict-Holland prof. mr. dx. J- P. A. Francois, referendaris, chef der afdeeling Volkenbondzaken van bet Departement van Buitenlandsche Zaken, plaatsvervangen-de vertegenwoordigers. Naar vernomen wordt, zal de Minister van Buiten!landsche Zaken ter bijwoning van de vergadering zich voor- korten tijd! naar Ge neve begeven. i HET 600-JARIG BESTAAN VAN ENSCHEDE ALS STAD. Zaterdag zijn te Enschede de feestelijkheden geopend in verband met het 60O-jarig bc- staan van Enschede als stad1. Sinds de laatste .halve eeuw is' het inwo- nertal, thans ruim 45.000 bedragende, meer dan driemaal zoo groot geworden. Dc solitic gegrondveste en krachtig geleide textid-in- dustrie verkeert in toenemende bloei en ecu vooruitstrevend gemeentebestuur, onder lei- ding1 van den populairen burgeinecster Edo Bergsma hcef t Enschede docn wordcn tot ecu "weivarcnde stad, die in tal van' opzich- ten, als b.v. wat bet reft volkshuisvesting, ondcrwijs, gemeentereiniging, enz., den toets kan doorstaan. Ind-erdaad heeft Enschede re- denen tot feestvicringDeze is begonnen met een winkelweek en een rondgang door dc stad. Gedurende de geheelc week zijn er con- certen op verschillende plaatsen van de stad; Maandagavond is er een fakkeloptocht, ter wijl de feesten Zaterdag 5 September a.s. be- sloten zullen worden met een grooten folklo- ristischen optocht, gevolgd door een groot vuurwerk in het G. J. van Heek-park, voor- afgegaan door de officieele ontvangst van het feestcomite en verschillende hoofdpersonen uit den optocht door het gemeentebestuur, NIET VERGAAN. Naar aanleiding van het in so-mmige bla- den opgenomen bericht, dat de hopperzand zuiger „G. G. Idenburg", toebehoorende aan de Nederlandsche Maatschappij voor Haven- werken, bij het transport van N-ederlandsch- Indie naar Macao zou-ziju vergaan, deelt de Directie deb Maatschappij ons mede, dat dit bericht in strijd is met de werkelijkheid en dat genoemd vaartuig op 2 Juli 1025 in goeden toestand te Maccao is aangekomen. EEN MEISJE DOODGEREDEN. f Door een vrachtauto werd het 5-jarig doch- tertje der echtelieden D. te Kerkrade aange- red-en en op slag gedood. GROOTE BRAND TE COEVORDEN. Gistermorgen te ongeveer 11 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de manufacturenzaak van den beer Stern, in de Sallandsche Straat te Coevorden. Door den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit Daardoor werd ook het belendend perceel, het cafe van den heer Meiboom, aangetast, dat geheel verweest werd. De omliggende perceekn ieden ernsti'ge brandschade. Onder de krachtige leiding" van den burgemeester, den heer Gautier, was men te 1 uur het vuur grootendcels meester. STROOPERS IN DE DUINEN. Men meldt ons uit Zandvoort: Hocwel het officieele jachtseizoen nog niei geopend is, maken reeds particulieren jacht op duinkonijnen. De jachtopzieners hebben handen vol werk en tegen verschillende per- sohen is reeds proces-verbaal opgemaakt we- gensrn strooperij. Een persoon beliep in kor ten tijd Leeds 10-tallen proces6en-verbaai. Er wordt echter zeer streng opgetreden tegen dergelijke Strcopers. OPGRAV1NGEN IN LIMBURG. lets ten N. van het dorpje Stein in Lim burg, in de onmiddellijke nabijheid van het beekje de Ur (dat zich in het vlakbij gelegen Urwoud in de Maas werpt) hebben, gedu rende de laatste drie weken, opgravingen plaats gehad, die zeer belangrijke resultaten liebben opgeleverd. Hier waren, op een na- tuurlijk plateau, dat de Maasvallei be- heerscht, reeds een tijd geleden door den be- kenden arts dr. J. H. Beckers uit Beek ver- schijnselen van oude bewoning geconsta- teerd. Zelfs was deze er reeds toe overge- gaan een kleine proefgraving te maken, die het vermoeden, dat hier in voorhistorischen tijd menschen gewoond hadden, bevestigde. Scherven van primitief aardewerk en stukken bewerkte vuursteen werden opgedolven. Dit alles was aanleiding om aan dr. J. H. Hol- werda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, te verzoeken zich met het onderzoek op ruime schaal te belasten. Dit onderzoek, dat in collaboratie met dr. Beckers en met de medewerking van het Lim- burgsche Genootschap voor Geschiedenis en Oudheidkunde werd uitgevoerd, heeft tot een verrassende uitkomst geleid. Zonder te wil- len vooruitloopen op het verslag dat dr. Hol- werda en dr. Beckers ongetwijfeld over hun ontdekking zullen it. het licht zenden, deelen wijthans reeds enkele bijzonderheden mede. Genoemd plateau is door een palissadee- riag wr.arvan de dubbele rij paaigaten in den grond teruggevonden werd zoowel naar de landzijde toe, als aan den steilen plateaurand zelf, omgeven geweest. In de ruimte binnen deze palissade werden sporen van oogenschijnlijk kleine woningen of hut- ten geconstateerd. Hier heeft dus een ver- sterking gelegen, die in haar eenigszins drie- velden van Limburg en Noord-Brabant be- matie van het plateau aanpassend, veel over- eenkomst vertoont met het voor enkele jaren bij Nijmegen op het Kopsche veld terugge vonden „Oppidium Batavorum". Intusschen waren daar de afmctingen veel aanzienlijker en was er in plaats van een palissade een breede waimuur van hout en aarde. Ook in het scherven-niateriaal, dat verzameid werd, toont zich deze overeenkomst met de Bata- venburcht. Naast tallooze scherven van in- heemsch maaksel met ruw oppervlak en ge- kartelden rand, zooals vooral uit de urne- velden van Limburg en Noor-dBrabant be- kend. is, kwamen ook enkele fragmenten van Romeinsch aardewerk voor den dag, alsook stukken van Romeinsche dakpannen. Merk- waardigerwijze zijn op het terrein enkele stukken vuursteen voor den dag gekomen, waaronder een gedeelte van een gepolijste bijl. Mocht dit laatste nog eenigen twijfel wekken omtrent de periode waartoe deze ne- derzetting moet worden gerekend, de vondst in de eerste plaats van de Romeinsche cul- tuurresten laten voorloopig geen andere da- teerihg toe dan de eerste eeuwen na Chr. Het onderzoek, dat door zeer ongunstige gesteldheid van den boaem bemoeilijkt werd zal vcrmoedelijk het volgende jaar wbrden voortgezet. Het groote belang van de ontdekking van woonplaatsen van die bcvoiking, wier aan- wezigheid in ons land gewoonlijk slechts door urnevelden wordt aangetoond, behoeft zeker niet te worden in het licht gesteld. Een bijzondere omstandigheid verleent haar mo- gelijk nog grootere beteekenis: tusschen ge noemd plateau en het dorp Stein zijn n.l. door dr. Beckers ook de resten van een aan- zienlijk Romeinscii gebouw geconstateerd. De voorloopige ontgraving die hiervan, onder leiding van den heer A. E. Remouchamps, conservator aan 's Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, thans eveneens heeft plaats gehad, bracht aan het licht dat men hier waarschijnlijk niet met een Romeinsche villa of landhuis, zooals men zou mogen verwach- ten te doen heeft. Wat de bestemming van het kolossale gebouw dat bijna 50 M. bij 30 mat en waarvan de zware muren uit tufsteen waren opgetrokken, kan geweest zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. Badvertrekken, evenmin als een kelder, die in villa's in den regel voorkomen, werden hier gevonden Wei werd een zeer groot centraal gelegen vertrek ontdekt, dat van een hypo- caustum, verwarmingsruimte onder de baden, voorzien is geweest. Zonder twijfel moet tusschen dit gebouw, dat blijkens de aarde- werkscherven (er werd ook een bronzen munt van Valens gevonden) tot in de vierde ceuw moet hebben bestaan, en de inheemsche plateau bewoners verband worden gezocht. Wellicht zullen de onderzoekers, die, zooals gezegd, een \olgend jaar het begonnen werk hopen voort te zetten dit punt tot een op- lossing weten te brengen. Ten slotf? verdient in herinnering te wor- den gebracht dat het in de onmiddfellijke na bijheid van het genoerade gebouw is, dat destijds verschi'lende Romeinsche sarcopha- gen en graven met rijken inhoud zijn voor den dag gekomen. Een dezer, de bekende vondst uit Stein", is in het Rijksmuseum te Leiden opgesteld. JProvmciaal Nieuws EXCURSIE VAN DE VEREENIGING VAN SOCIAAL-DEMOCRATISCHE GEM EE'NTE R A ADSL EDEN, GEWEST NOORD-HOLLAND (NOORD). Men schrijft ous: t Gisteren, Zondag 30 Augustus, begaf zich een oO-tal leden van de verschillende gemeen- t era den, liggende in bovengenoemd gewest, in een drietal autobussen naar Zaandam, teneinde daar en in Wormerveer de verschil lende woningtypen gebouwd-door de daar ter if.aatse bestaande v/oningbouwvereenigin- gen ce bezichtigen. De raadsleden uit Hoorn, En'khuizen en naaste omgeving gingen regel- recht met een autobus uit Hoorn over Pur- merend naar Zaandam, terwij'l twee groote bussen van de fir-ma Kok, Tuinman en Wil- ken de docht over Heiloo, Heemiskerk, Uit- geest, Krommenie naar Zaandam maakten. Om zeven over 10 reden de bussen, waarin wij o.m. d-e A1 kmaarsche socia 1 is- tische raadsleden opmerkten, benevens die van Heiloo, Koedij-k, Bergen, Zuids-charwou- cle, Oudkars-pel, Grootscherm-er, De Rijp Petten, Schagen, van de Heilooerbrug af Allereerst werd gered-en naar Heilco, waar aan den Heerenweg door het raadslid den heer Wvan de Val'l, een korte uiteenzet- tmg werd gegeven van den jaarlijksclien ooomplantdag, waarbij tegelijk het prachtig aanslaan van de door de kinderen geplante iepen kan worden geconstateerd. (Wei ar- nioedig staken daarbij af de van gem-eente- wege in zijlanen geplante berkjes, die totaal ontbladerd hun schrale kruintjes, zielig in de lucht staken.) Meteen kan aan den lijve worden onder- uonden't genot dat het njden over den eeni gen spramex-weg in Heiloo gaf. Wanneer men pas de beruchte 4 Kilometer Rijksktraat- weg van Alkmaar naar Heiloo achter den rug heeft was het verschil wel heel groot Vandaar ging het door Heemskerk over den nieuwen provincialen d-eg (diewel wat erg sma'l is voor een nieuwen weg van een zoo loonaangevend college op wegengebicd als de Hoogedelmogende Staten van Noordiiol- land). Op den Lagedijk, in- onderhoud bij de gemeente Uitgeest werd aan het aanwezige raadslid van die gemeente als kosteloos toe- gevoegd progra-m-num-mer aanschouwelijk on-derwezen hoe ellendig uit verkeers-oog- punt bezien deze weg is. Een vijfial woonwa- gens, ook op weg inaar Zaandam, zooals de ieider van deze toeristen ons m'ededeelde, sukkelde voor ons uit in de richting van Krommeniedijk en het was ondoenlijk deze njtuigen te passeeren voordat de chauffeurs bij een bermverbreeding ongev-eer halverwe- ge van den weg, het er maar op waagden en met de leege wagens passeerden. Genoeglij-k la-chend stond bij het ijzeren nek van Kro-mmeniedijk (herinnering aan den oertijd) d-e gezel'lige tolbaas en zijn vnendehjke gade den gulden tol in ontvangst te nemen, welke onze chauffeurs met een zeer dankbaar gezi-cht w de gastvrij geopende hand neer'legden. 1 Daarna toerden de auto's door de Zaan- streek, waar men- zich kon ov-ertuigen dat de absoluut ino-odzakelijke wegslootdemping wel veel goeds met zich bracht, al was het met al cue heuveltjes en dalen in de wegbedekking oippassen voor de chauffeurs, waar het ty- pisch Zaansche is weg, voorgoed weg. De aardige bruggetjes, de sloot met boo- men omrand, de houten huisjes, verdwenen. IN'u een doodgewone lange, lange straat, met he-el veel bochten- en hier en daar nog een herinnering aan de oude Zaanstreek. Om 12 uur precies arriveerden de aulo's bij het gebouw van de Bootwerkers-vakver- eeniging „Ons- Huis", waar de groep uit Hcx>rn, Enkhuizen, Purmereoci1 enz. benevens een vijftal Zaandamsche raadsleden al aan- wezig waren. Hier werd onder de door de deelneemsters en deelnemers zelf meegeno- men -koude lunch het woord gevoerd door den voorzitter van de G-ewestelijke vereeniginig, W. van die Va'll. Hij riep hen op deze eerste excursie een genotvollen en leerzamen dag toe en wekte de raadisleden betrokken bij- de be- handeling' van het Al'kmaarsche Neutrale Centrale Ziekenhuis op om in de verschillen de gemeenteraden, wanneer de su'bsicheering aan de orde wordt gesteld, hun schouders er onder te zetten, opdat blij'ken zal, dat de gemeente A'lkmaar met de overbrenging van het oude ziekenhuis naar de Cadettenschool geheel handelde in den geest van een zeer groot deel van de bewoners der gemeenten rondom die stad, van Callantsoog tot Uit geest, van Egmond aan Zee tot Avenhorn cn Aartswoud. Thans trok heel de groep langs de geslo- ten tenten en kramen van het Zaandamsche kermisterrein naar het raadhuis, waar de loco-burgemeester, de sociaal-democratischc wethouder, de heer Verbee-k, namens het col lege de aanwezige dames en heeren het wel- kom toeriep en in een rijk met allerlei gege- vens doorweven toespraak vertelde van- het- geen in zijn gemeente op woninggebied, spe- ciaal den arbeiderswoningboyw, tot stand ge komen was onder regiem van een vorig en het huidige gemeentebestuur. Nadat de voorzitter van de Gewesteliike Vereeniging had bedankt voor de gastvrije ontvangst, thee, koekjes en sigaren waren rondgeciiend, werd rondgewandeld en gereden langs en door de wijken van de verschillende wonin-gbouwvereenigingen. Zeer prettig deed het daarbii aan onder de ge- leiders ook aan te treffen cen van de bestuur- ders van de R. K. Woningbouwvereeniging „Leo XIII" te Zaandam. Geconstateerd kon worden, dat in Zaan dam op het terrein van woningbouw voor kleine beurzen heel wat tot stand is gebracht ruime modern ingerichte woningen,'waar de zon niet wordt buitengesloten, met aardige voor- en achtettuinen, maar de groote moei lijkheid is: de huren zijn wel wat lioog in ver houding tot de loonen. 1/4 deel van het werk- mans-weekloon voor de woning komt ons voor wel wat te veel te zijn. VooralsnOg is dit mede een van de voornaamste vraagstukken waar- voor de gemeentelijke vroede mannen en -vrouwen in de naaste tcekomst worden ge- plaatst. Bij het rijden langs de Oosterzij passeerden we het Genieentelijk Ziekenhuis, afdeeling chirurgie. E>e daarachter wonende veerman- barbier-cafehouder maakte dit per uithang bord op de navolgende poetische wijze aan de yoorbijgangers bekend „Hier zet men koffie En over de Zaan Been en afen Scheermessc-n aan." Van de Zaandamsche geleiders werd than, afscheid gen-omen en reed men naar Wormer veer. Onder leiding van wethouder Rijpma en den opzichter van de Gemeente werden tan van woningen van de zeer bekend geworden bouwvereeniging „De Arbeid", verder van „Patrimonium" en van de fabrikanten be- zichtigd. Daarbij werd alien duidelijk, dat ook Wormerveer zich op dit terrein mag la- ten zien. Gezellige, frissche woningen, waar bij practische indeeling en uitstekende onder houdss-taat opvielen. Met de huren was het hier al weer precies gesteld als in Zaandam. De tijd begon langzamerhand tot spoed aan te manen, wilde men o-m half zes in Alkmaar terugzijn. Door Wormerveer over de Krom- meniesche kwartjesbrug, werd gereden naar Assendelft, waar kennis genomen werd van de Narcovia-wegbedekking. Allen waren het er over eens, dat van wat men tot dusver op dit gebied gezien had, dit wel het neusje van den zalm was. Geen putjes in den weg, geen afbrokkeling langs de kanten, licht loopend en rijdend en daarbij voor vele jaren goed. Zeer belangstellend vroeg een raadslid in wiens gemeente alleen 100 K. M. harde weg ligt „En wat kost dit?" Het antwoord was zoodanig dat we vermoe- delijk voorloopig in zijn gemeente nog niet veel Narcovia-wegen zullen aantreffen.",/ 10 per vierkanten Meter." Of alleen voor die ge meente van den vraags-teller een millioen. Drentsche veldkeien, waar onze voorouders op liepen, waren toch nog goedkooper. De auto's kwamen weer voor en thans ging het naar de Cadettenschool te Alkmaar. Hier wachten de heer Margadant, directeur van Gemeentewerken te Alkmaar en de con- sierge van het gebouw het gezelschap op, teneinde onder hunne leiding nader kennis te maken met het gebouw, 't welk dank zij het kloeke besluit van regeering van stad en land zoo ganschelijk van karakter zal ver- anderen. Aan de hand van allerlei teekeningen zette de heer Margadant op een voor iedere zich begrijpelijke wijze uiteen hoe het toekomstige Alkmaarsche Centrale Ziekenhuis er uit zal zien. Nadat de heeren Westerhof en Marga dant nog enkele vragers hadden beantwoord, werd een rondgang door het gebouw en tuin gemaakt. Na afloop van uiteenzetting en be- zichtiging was er maar een roep onder de bezoekers en bezoeksters: Mooier plaats cn beter gebouw zou moeilijk voor dit doel te vinden zijn geweest. Onder dankzegging aan den heer Marga dant en den concierge voor hunne bereid- willigheid en met een „wel thuis", sloot de voorzitter hierna deze vermoeiende, maar leerzame excursie en gingen de verschillende deelnemers hun vervoermiddel opzeeken, ten einde hunne woonplaatsen wederom te bereiken. vaarte stoxtte daardoor neer en kwam te- recht op het vcordek van liet sloomschip. De beide schepeu liepen zco krachtig op elkander, dat zij onwrikbaar vast kwamen te zi-tteo. Een uur latei* kwam het Griek sche stoomschip „De Metrius" van Delos uit Buenos-Ayres de Rotterdamsche haven binnen. Het wilde passmen tusschen den wal en de hulpeloos ronddrijvende „Ou- derkerk". Het kon echter niet genoeg uit den weg en- de tweede aanvaring ontetond. Dc „Ouderkerk" werd andermaal getrof- fen, doch thans in het achterschip, waar- door een groote scheur ontstond. Van het Grieksche stoomschip werd een deel geheel ingedrukt, terwijl de a-nkerkettm-g afknapte Anker en ketting van het Grieksche stoom schip verdwenen in de dicpte. De schade is vrij aanzienlijk en het scheepvaartverkeer ondervindt door de aanvaringen veel na- deel. VRED-ESDEMONSTRATIE. MAASTRICHT, 31 Aug. De vredes- demonstratie is gisteren schitterend ge- slaagd. Uit Belgie en Duitschland alsme- de uit dte mijnstreek waren vele deelnemers. De betoogi-ng telde ongeveer 5000 perso- nen. Ve'le ba-nieren en vaandels werden in den stoct meegedragen. Op het Bonnefan- teplein voerden talrijke sprekers van twee tribunes het woord. Het was een machtige demonsiratie tegen den oorloy ER'NSTIG ONGELL RENKUM, 31 Aug. Gist-j middag reed de 60-jarige F. Kan-thuis op den Utrechtischeweg met zijn rijwiel tegen een boom waardoor hij onder een juist passee- rende auto- geraakte. K. brak een rib welke in de longen- drong. In zorgwekkenden toestand is hij naar Arnhem vervoerd. EEN ECHTPAAR DOOR GASVERSTIK- KING GEDOOD. PUTT-E (N.-B.), 31 Aug. Op de Ne derlandsche grens te Putte-Cappellen zijn de slager Brokhuyzen en ychtgenoote door gasverstikking gedood. HET CONFLICT IN DE METAAL- INDUSTRIE GEelNDIGD. AMSTERDAM, 31 Aug. Men zendt ons het volgende communique: In een Zondag in „Parkzicht gehoud'en vergadering van den Boqdsraad van den Alg. Ned'erl. Metaalbewerkersbond, is het resultaat van de onderhandelingen tus schen den Metaalbond1 en de verschillende werknemers-organisaties besproken. De moderne bond had Vrijdagavond1 met den Metaalbond geco-nfereerd, terwijl Vrij-dag- middag de drie andere organisaties met den Metaalboqd1 hadden onderhandeld. Dat de onderhandelingen niet met alle vier organisaties tegelijk gevoerd werden vond zijn oorzaak in het feit, dat de moderne bond later dan de drie andere organisaties zijn antwoord op den bekenden brief van Metaalbond had ingezond'en. Het in de conferentie met de Christelijke Neutrale en Katholieke organiaties bereikte resultaat was vastgelegd in het reeds bekende zeven- tal nunten. Dit resultaat vond de Bonds- raad van den Alg. Ned. Metaalbewerkers bond niet bevredigend, althans niet wat b-etreft de vastgestelde werktijd' van 53 uur per week. Ten aanzien van de loonen was echter algeheele overeenstemming bereikt: De loonsverlaging is door de werkgevers volled'ig teruggenomen. Hoewel dus inzake de werktijden geen overeenstemming is verkregen met dien Aig. Ned. Metaalbewerksbond, meent de Bo-nds- raad, dat, nu de R. K., de Christelijke en Neutrale Bonden de vastgestelde werktijd- regeling hebben aanvaard, zich bij de tot stand gekomen werktijdregeling te moeten enerleggen. De Bondsfaad meent n.l. de gevolgen van een in verdeeldheid gevoerden strijd thans niet te kunnen aanvaarden. De thans vastgestelde werktijdregeling loopt tot 1 October a.s., de datum waarop de over- werkvergunning afloopt. Het Hoofdbestuur kreeg in verband daarmede opd-racht van den Bondraad met den Metaalbond onderhandelingen te ope- nen over dc wederinvoering na 1 October van de 48-uri-ge werkweek, zoo noodig met overgangsbepalingen. In de heden, Maanda-g, te Schiedam en Rotterdam te houden stakersvergaderingen zal de beslissin-g van den Bondsraad d'o-or het Hoofdbestuur worden verdedigd en aanbevolen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN ENGELSCH SCHIP. HAVRE, 31 Aug. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Concret" had een ontploffing plaats. Het schip geraakte in brand en zonk. Twee leden der bemanning verdronken. OOK WIRTH NAAR AMERIKA? BERLIJN, 31 Aug. Volgens de „Mon- tag Morgen" zal Wirth binnenkort naar Amerika vertrekken. treerd door de seismograaf van de L'oyola- Universiteit GROOTE FRANSCHE VERLIEZEN. LONDEN, 31 Aug. Volgens berichten uit Arabische bron zouden de Franschen groote verliezen geleden hebben in Syrie. De Franschen zouden volgens een bericht uit Bagdad overwegen Damascus te ont- ruimen. KONING BORIS ZIEK. SOFIA, 31 Aug. Koning Boris is lei- dende aan een ernstige aanval van influ enza. WEER EEN SPOORWEGONGEVAL'. PARIJS, 31 Aug. De Calais-express is op een locomotief gebotst nada de trein de Gare du Nord u-itgereden was. Twee person en kregen een zenuwschek. De trein zette zijn reis voort. ERNSTIG AUTO-ONGEVAE BIJ SON. SON, 31 Aug. Tusschen Son en Eind< hoven had gisteren een ernstig ongevaT plaats. Bij het oversteken van den weg ge raakte een perscon die langs de tram reed onder een der wagens. Het slachtoffer ze- kere Kekkers uit St. Oedenrode werd zwaar gewond en in zorgwekkenden toe stand opgenomen. De autobus Den Bosch- - Eindhoven die juist aankwam wilde uit- wijken en sloeg om. Zes der inzittenden werden licht gewond. CORRESPONDENTS. B. H. U gelieve ons even uw naam c r.ad-res op te geven. Zonder daarvan kennis te dragen, kunnen wij aan uw schrij-ven geen aandacht schenken. Red. Alkm. Crt. Tfldsehriften. Het Septembernummer van het „Haagsch Maan-dblad" bevat van de liaad van Ir. J. C. Ramaer een artikel over „IM Verd-rag njet Belgie". Dr. Ing. Lous G. Stokers schrijft over „Economische en Natuurkundige Ver- schijnselen". D-e heer W. C. Posthumus Meijjes over de „Intern. Ontwikkeli-ng van de Amsterdamsche Effectenoiarkt". De heer J. E. v. d. Widen over „De Economische Be teekenis van den Wijn". Zuster T. Meij-boom over ,,De Sociale Positie van dc Verpleeg- ster. De heer Fred. Oud-schans Deutz over ,Het Nederlandsch in Zuid-Afrika". De heer J. S. Barnes over „Albanie's Opkomst". Dr. C. U. Ariens Happers over „Ons Denken". De heer D. J. van der Ven over „Het Neder landsche Boerenhuis, en de heer Lothrop Stoddard over „Ras en Poiltiek in Europa". Marktberichten Telegram men van liedeit. Oedeeltelijk gecorrigeerd. AANVARINGEN. ROTTERDAM, 31 Aug. Hedenmorgen had in de Waalhaven, op het oogenblik dat het Nederlandsche stoomschip „Ouder- kerk" van de Holland-Oost-Azie-lijn bin- neqkwam, en de „Kolentransporteur I" van de steenkolen- en sleepvaartmaatschap- pij d-e Waalhaven uitvoer, een aanvaring plaats. De kapitein wilde nog voor het stoomschip de rivier oversteken, docli de ,,Ouderkerk" was te dicht genaderd. De 35 a 40- M. hcoge slurf greep\ den kop van het stoomschip. Het gevol-g was, dat de „Ou- derkerk" iegen de steeven voer, waardoor deze volkomen werden ingeslageu. Het ge- DE GROOTE MIJNWERKERSSTAKING AANGEVANGEN. NEW YORK, 31 Aug. De groote mijn- werkersstaking in Amerika is aangevangen, hoewel volgens het officieele sfakingspa- rool de arbeiders eerst Keden te midder- nacht het werk moeten neerleggen. De ar beiders, die echter Zaterdag de mijnen ver- lieten, namen hun werktuigen mede, het- geen er op wijst dat zij niet voornemens zijn naar de mijnen terug te keeren. De mijnwerkersleiders hopen de staking te kunnen rekken tot December, wanneer het Congres bijeen komt. Zij hopen dat het Congres dan bemiddelend zal optreden. Bij de staking zullen 10.000 spoorwegarbei- ders betrokken zijn, die in het mijngebied werkzaam zijn. DE STAKING DER PARIJSCHE BANK- BEDIENDEN. PARIJS, 31 Aug. De bladen melden dat als gevolg van de vele conferenties, die gisteren gehouden zijn, de staking der bankbedienden haar einde nadert. Volgens de „Echo de Paris" zou een regeling ge- troffen zijn, welke heden aan het oordeel der stakers zal worden onderv-orpen. EEN HEVIGE AARDBEVING. NEW ORLEANS, 31 Aug. Een aard- beving van groote hevigheid is geregis- ALKMAAR, 31 Aug. 1925. Op de hed'en gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 16 vette koeien 310525, 12 vette kalver-en 80150, vette kalveren- per ned. pond /1-30/1.50, 30 nuchtere kalveren slacht 1432, 583 varkens: vette zware p. ned. pond 90—96 ct., zouters 80—85 ct., Londen- sche varkens 73—76 cent. Sport DE WEGWEDSTR1JDEN. De aangekondigde wegwedstrijdcn uitge- schreven door de Athktiekvereeniging „Alk-, maar", mogen volkomen geslaagd heeten Een dichte haag van toeschouwers had zich bpgesteld om de deelnemers te zien kam- pen. De start van de 2 K.M. ging uiterst snci en reeds na 6 minuten verschenen de eerste loopers. Het waren W. F. Evern (Olympia, (IJmuiden), gevolgd door J. Asjes (id) en de Alkmaarders Zwanenburg en J. de Jonge. Er was een tijd gemaakt van 6 m. 14-/. sec. Hierna is de Zweedsche estafette verloopen lijk zette A. Zeegers er een straffe pace in ?u vormde zich een hoofdpeleton van 5 loopers. Steeds werd dit tempo volgehouden en Zee gers gjng als eerste over de streep, om den ,,Amicitia"-beker definitief te winn-en. De Alkmaarder Blok kon dozen- uiterst Snellen gang niet voihouden en plaatste zich vijfde. Versch-eidene loopers vielen uit. Hierna is de Zwedsche estafette verloopen over 800, 400 200 en 100 M. Voor „Avac" liep Zeegers mee, voor „Olympia" (Zaandam) Bra-ndenbrg. G. Ploeger, als eerst man van de Athletiekvereeniging „Alkmaar", zette f.r dad-el ij k den goeden gang in en was bij het overgeven van het estafettehoutje wel 20 M. voor. S. Noom liep uiterst snel en voerdc den voorsprong tot 40 M. op, terwijl J. de Bakker en Chr. Vasbinder de overwinning voltooiden. Ze maakten een tijd van 3.33 min Het kampioenschap van Noord-Holland staal op naam van „A. V. 1923" (Amsterdam) met 3.56 min. Na afloop had- de prijsuitreiking plaat: door den heer L. Vasbinder. Spreker dankte alien die hunne medewerking verleend had den, sp-eciaal aan burgemeester en wethou- ders voor de verleende toestemming en aan den heer A. Bakker voor het uitloven van de schitterende „Amicitia'-beker en- een zilveren lauwertak, tevens voor het beschikba-ar stei len van zijn kleedlokaal. Hierna spra-k de heer Middelhoff no-g eeni- ge waardeerende woorden oyer d'e athletick en athletiekvereeniging „A'lkmaa-r", welke dit seizoen zfllke schitterende resultaten had'den behaald. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Metcorologisch Instituut te De Bildt. Hoogs-te barometerstand 773.2 te Brest. Laa-gste barometerstand 732.1 te Seydis- fjord. Verwachting (van- den avond 31 Aug. tot den avond van 1 September): Zwakke tot matigen westelijke tot zuidwes- telijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, iets warmer. Geboren FENNA, dochter van F. FIJN- en J. -Rensink FUN. Bergen N.H. 30.8.'25. .d"

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3