Bri®¥en uit Berltju. te gegeven en meermak i bewees ecn dave- rend applaus dat van de muziek genoten werd. Met ontsteken van het vuurwerk sla-agde uitstekend. Er waxen, zeer aardige num- mers bij, Een schaalcollecte welke ten bate van het verwoeste gebied gehouden werd, braeht 60.76 op. UIT ST. PANCRAS. De raad vergaderde Maandagmiddag-. Af- wezig wegens ongesteldheid de heer KLopster- boer. Uit de begrooting van de gezondbeids- commissie bleek dat ook voor 1926 geen bij- drage gevorderd wordt. De inspecteur der directe belastingen. deel- de mee, dat op het kohier voor 1924/25 voor gemeentfclijke inkomstenbelasting 12662.76 uitgetrokken is. Dit bedrag is erg meegeval- len. Tot heden is 8690.65 ontvangen. Ingekomen was het verslag van den-dand- bouw over 1924. Het adres van het gemeenfebestuuir- van Zoeterwoude inzake afschaffing van den zo- mertijd wilden B. en W. voor kennisgeving aannemen, omdat deze zaak geheel tot de competentie van de Tweede Kamer bejhoort. Werd aangehouden met 3-^3- Tegen het advic van B. en W. stfcmden de heeren Slijker, _eegers en Lek. Aangeboden werd de gemeente retrening over 1924 met een ontvangst van 45658.15 een uitgaaf van 45968.953d nlzoo-ejen na- deelig sal do van 410.8034. De kapitaaldienst gaf aan een ontvangst van 10618.31 een uitgaaf van 10609.53, alzoo een voordeelig saldo van 8.78. Op advies van c'.e commissie werd dfe reke- ning goedgekeurd. ^kangenomen werd de gemeente begrooting voor 1926 aangevende een ontvangst en uit gaaf van 39178.42. De begrooting gjaf voor den kapitaal dienst een ontvangst van 10008.78 een uitgaaf van 101000. Goedgevonden werd direct tot behaftdeling over te gaan. Op voorstel van den heer Slijker.'' werd besloten de posten brandverzekering !te her- zien. De voorzitter deelde mede dat idit ook voor 4 jaar tcrug nog gedaan is. De heer Lek besprak verbetering" van een deel van den Achterweg de laan bjjTK. Vries en de Boetersiaan. De heer van Kamipen deelde mede, dat daar vrij zeker waterleiding komt, ,|waarop gewacht dient te worden. De aandacht van B. en W. bleef etf op ge- vestigd. Het doel is langs het voetbrstterrein een liaag boomen te planten. De heer Zeegers wilde met het oqg op de veiligheid waarschuwingsteekens bij de zij- wegen plaatsen b.v. een breeds witte ring om een boom, vat met weinig kosten gepaard gaat. B. en W zullen er rekening mode hou- den. Ook wilde de heer Zegers den hock bij de smederij van Modeler voor hot verkeer ver- beteren door het wegnemen van eermboom en eenige bestrating. B. en W. znllen er een kijkje nemtcn. Het bijzonder onder-wijs koat de gfcmeeute 3609.24, waarbiji 180 voor't veitvolgon- derwijs. Gerekend1 wordt op een belastinrkheffing van 12500.wat 1500 meer is sdan het vorig jaar. Het veenbedrijf werd geschat op ecn na- deelig saldo van 104S De post onvoorzien was 612,0824. De heer Lek informeerde naar hpt onbe- lastbaar inkomen, wat volgens den voorzit ter 600 is en 50 voor elk kind. Het ver meil igvu 1 digingscijfer dat bepaald is op l1/*, mag tot 2 34 worden opgevoercl. Voor een inkomen van 625 wordt 22 cent belas- Hng betaald, een inkomen van 700 88 ct., voor 1050 inkomen 9.90. De heei' Lek wilde met 750 guljden be- ginnen. De voorzitter achtte de te betalen? bedra- gen van te weinig belang om de pro gressie- ve verordening geheel om te werken. ,In elk geval meet het tot Mei 1926 wachtem. Na eenige feespreking deelde de heter Lek mede, een nader onderzoek te willen instel- len. De heer Zeegers bedankte als lid in de commissie voor den Twuyverweg. De voorzitter zou er nota van nement. In verband met den gasketel deelde del voor zitter mede, dat deze vandaag gevuldl wordt. In den bodem waren twee gescheurde platen wat door den aannemer stilgehouden was. Ddze zijn nu dichtgesmeerd en er isi een betonnen vloer ingelegd. Om den ketel heeft vulling met leidingjwater plaats gehad en de binnenketel begon' v ari zen te rijzen, wat een goed tec ken was). We hopen morgen den ketel in working te hebben op een druk van 45. Het was een lee- lijkc strubbeling door die lekkage. Daama slutting der vergadering. i UIT EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Maamdag- avond. Afwezig de heer Prins. Voorzitter de heer C. J. Eijma, burgemeester. 1. Benoeming van een amtotcnaar van den burgerlijken stand. De voordrachit bnUoncl uit de heeren Spit en Sehauikes. De heer Zwaan verlangde het woorkl in verband met de beeediging van den nieilwen secretaris, die straks zou plats hebben, Dc vorige vergadering bestond er verschil van meening tugscheb den heer Snoeks en den Voorzitter omtrent het lidmaatschap van me- vrouw Visser. Een volledig antwoord was niet gegeven, de voorzitter bleef twijfeliach- tigg. Spr. vroeg, of het nu niet beter was eerst te bespreken of dat bcnoemingsbe&luit wettig was. De Voorzitter betoogde, dat in elk gicval de heer Spit benoemd was. Het was 6 t i'gen 4. Behoordc mevr. V. tot de 4, dan was het 6 tegen 3, in het tegenovergestelde gev.U 5 tegen 4. De heer Zwaan begreep dit ook wel, d\och wilde zich alleen bepalen bij de wettiglseid en vroeg, of er geen onaangenaamheden pit konden voortvloeien, wanneer het beshiit niet goedgekeurd mocht worden. Naar de meening van spr. waren alle besluiten van. de vorige vergadering niet van voldoendeij kracht. Als 't nu eens afgekeurd werd? De Voorzitter: Dan doen we 't nog eensz over. Dan is de beeediging ook vernietigd1. Nadat de heer Zwaan nog de uitdrukkelij-1 ke verzekering had gegeven, dat het hemv doen was, cloch alleen. om moeilijkheden te vocrkomen, werd tot stemming overgegaan. Behalve een bianco-stem werd de heer Spit met algemeene steramen benoemd/' tot ambtenaar van den B. S. 2. In verband met de voordracht voor ge- meente-veldwachter, door den Burgemeester an den Commissaris der Koningin voorge- legd, stelde de voorrzitter, ter bespoediging van den gang van zaken. voor, om te beslui ten, d'at degeen, die tot veldwachter be noemd zou worden, tevensbenoerfd wei'd als gemeentebodc en concierge van het ge- meentehuis. Met algemeene stemmen afelus besloten. 3. Beeediging van den gemeente-secretaris. De voorzitter verzocht den heer Maas, als jongste raadslid, den nieuweni-secretaris bin- nen te geleiden. j Nada:t de heer Spit verklalaxd had1 geen bezwaar te hebben tegen het afleggen van een eed!, had de wettelijk voorgeschreven ambtsaanvaarding plaats. Hierna vervolgde de Voorzitter: Geacjitc heer Spit! Aan de wet is nupioldaan en U kunt morgen Uw taak aanvaarden. Bij den tweed'en eed! is gezegd, dat U -de wetten zult hand'haven en cle verplichtingen zult nako- men, die in de instructies worden vastgelegd. Maar er is nog een volgend artikelDe se cretaris is den Raad, Burgemeester en Wet- houders, den Burgemeester en de Commis- sien is alles, wat het beatuur ilder gemeente betreft, behulpzaam. Ik zou zoo zeggendat houdt wel bijna al les, doch niet ailes in, wat hot Uwe taak behoort. In dat artikel wordti niet gesproken over de ingezetenen. Ook die be, helpen is Uw plicht. Zeker, wettelijk is het voldofcnde den Raad bij te staan, wettelijk is het voldoende dit ook Burgemeester en Wethouders of den bur gemeester te doen. Maar wil het goed gaan als secretaris, dan is bet voor de gemeente ook noodig, dan is het in het belang niet al leen der gemeente maar ook van u zelf, dat U ook de ingezetenen lielpt en bijstaat, al is dat niet in dc wet omschreven. Dat verwachten wii alien enhopen, dat U aan dien plicht zult voldoen. U heeft het vertrouwen van de meerder- heid van den Raad. Zelf heb ik het U gezegd, dat de voordracht niet geheel met' mijn in- stemming is samengesteld. Bij mij had1 een vakrnau de voorkeur boven een meester in de rechten- Ik wil dit even uitdrpkkelijk ter spra- ke brengen om er op te wijzen, dat dit geen persooulijke kwestic is, maar alleen een za- kelijk inzicht. Nu u benoemd is kan ik U ten voile begroeten. Ik hoop, dat het U gegeven magi'worden het in U gestelde vertrouwen na te komen. Dat U nog vele jaren werkzaatn moge zijn in het belang van Egmond aan Zee. En laat hH ego'jsme zijn, ik hoop, dat de samenwerking tusschen U en mij goed moge zijn. Dat egols- me durl ik wel op den voorgrond stellen, wanr een goede samenwerking tusschen burgemees ter en secretaris komt ten bate der gemeente. Ik hoop, dat U met vreugde Uw ambt mag vervullen in het welzijn van Egmond aau Zee. De heer Spit vroeg verlof om eenige woor- den te mogen spreken. In de eerste plaats bracht spr. hartelijk dank voor de hartelijke wijze, waarop hem het welkom door den Bur gemeester was toegeroepen. Zekere vervolgde spr., is U mij een heel eind tegemoet gekomen op den in den beginnc zeker mqeilijken weg door mij ten voile Uw steun toe te zeggen. De weinige keeren, waarop ik tot heden met U in aanraking kwam, heerschte er een* pretti- gen toon en ik hoop, dat die toon moge blij- ven doorklinken dc vele maien, dat die aan raking zal worden herhaald. Ik geef de ver- zekcring, dat ik zal trachtei. in den waren zia samen te werken en in de beste harmonie. De raadsleden, die.hun stem op mij uit- brachten, wilde ik daarvoor danken. Zij heb ben daardoor hun verbouwen in mij uitge- sproken. Ik kan hun niet meer beloonen, dan door de belofte, dat ik er naar streven zal, dat ik er een eer in stellen zal, dat vertrouwen niet te beschamen. Den raadsleden, die niet hun stem op mij uitfcrachten, geef ik de verzekering, dat daar voor geen wrok in mij is, maar cle volkomen eerbiediging van ieders persoonlijke overtui- ging Ik ben nu in de gelegenheid gesteld om te toonen, dat U wel Uw vertrouwen aan mij had kunnen schenken en ik vraag U thans oi U zich zult willen laten overtuigen. Alle cri- tiek zal bij mij een willig oor vinden en ik zal ze gaarne ter harte nemen, daar ze niet anders bedoelen kan dan het belang van Eg mond aan Zee. Ik wil eindigen met cle verze kering, dat ik het volkomen eens ben met het- geen de Burgemeester heeft gezegd over dc ingezetenen en hoop, dat alien eendrachtig zullcn samenwerken tot het bereiken van ons doel, ons eenig doel, het welzijn van Egmond aan Zee. Na deze met teekenen van instemming be- groete woorden sloot de voorzitter de vergade ring. Ter benoeming tot gemeenteveldwachter zijn door den Burgemeester aan den heer Commissaris der Koningin voorgedragen No. 1, de heer J. de Vries, agent van politic tc Steenwijk. No. 2, de heer W. ten Bruggen- cate, agent v?n politie te Amsterdam en No. 3 de heer H. Nijzink, agent van politie te Koog aan de Zaan. liuitenland DE JURIDISCHE CONFERENTIE OVER HET VEILIGHEIDSPACT. - Gemdd wordt dat de juridische deskundi- gen van Engeland, Frankrijk, Belgie, Italie en Duitschland, die gister te Londen zijn bij - c en gekomen, geen principicele wijzigingen of veranderingen van politieke beteekenis kun nen aanbrengen in het ontwerp voor het veiligheidspact. Hun taak is uitsluitend d'en tekst van het ontwerp zoo te redigeeren, dat bij de verdere behandding door de politieke vertegenwoordigers der betrokken regeerin- gen misverstanclen zijn uitgesloten. Men ver- wach't, dat de juristen hiermede in vier da- gen gereed zullen zijn en. dat Stresemann dan terstond zal voorstellen een conference te Lausanne e houden in de laatste week van September. Aan deze conference zullen be halve Chamberlain, Briand, Hymans en Stresemann, waarschijnlij'k ook Baldwin, Painleve, Vandervelde en Luther deel nemen. De Evening Standard" verneemt uit Pa- rijs, dat de Fransche regeering, indien men indeidaad voor het cind van September tot komsf inzake het i-eiUgh geraakt, zaf, voorstellen nog in November van dit jaar* een buitengewone zitting van den Volkenbood te bdeggen, waar Duitsch- land tot den Bond zou kunnen toctieden. In goedingelichtef kringen te Parijs verLuidt zelfs, dat Fra nkrijk bereid zou zijn tot wij- zigingen in aijt. 16 van het Statuut van den Volkenbond, ten einde aan Duitschlands wensdien tegemoet te komen. DEMONSTRAT1ES IN WEENEN. Naar aanleiding van het bezoek van den Oostenrijksch-Duitschen Voltebond te Wee- nen had Zondaig een geweldige demonstratie plaats voor de aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche Rijk. De Rijksdagpresident Lo be, Rijks-Duitsche afgevaardigden der ver- schillende partijen, en Oostenrijksehe rede- naars voerd'en onder stormachtigen bijval eener uit vele diuizenden personen bestaande vergadering het woord over de aansluiting. DE TOESTAND IN CHINA. Volgens een bericht van den Amerikaan- schen consul- generaal te Kanton, is het den Wampoa-cadetten gelukt, na een driedaag- schen strijd de heerschappij over Kanton te veroveren. De regeering, bestaande uit een voorloopige commissie, is gevormd uit drie generaals. DE ANTHRACIETSTAKING IN AMERIKA. Nadat AmeriLa geruimen tij-d verschoond is gebleven van- arbeidsconflicten heeft gis- ternacht de algemeene staking een aanvang genomen van 15Cf-000 anthracictmijnwerkers, die per week 5 millioen dollar loon zullen derven. De mijnwierkers zijn over het alge- meen optimistisch gestemd en verwachten geen langdurigen .strijd, meent de Times. Sommigen hunner zijn voomemens cle gele genheid te benutten voor een bezoek aan hun geboorteplaatsen in Eurona, terwijl andcren den stilstand van het werk zullen gebrtiiken tot het nemen van vacantie. De werklieden in de anthracietmijren zijn zoo goed georga niseerd, dat het uitzetten van posten bij de mijnen onnoodig wordf gevonden. Men verwacht geen ^ngeregeldheden, ten- zij de mijneigenaars mochten gaan beproeven bet werk te hervatter met ongeorganiseerde arbeiders. De autc-iteiten, zoowel van geheel de republiek als van dc lafzonderiijke betrok ken staten, zijn voor het oogenblik niet ge neigd tusschcnbei4e te komen, althans niet, zoolang het publiek niet de dupe van dc sta king wordt, ten gevolge van gebrek aan steenkool of door kunstmatig opdrijven van den prijs daarvan. De eigenaars der mijnen van bitumineuze koo! treffen maatregelen om per maand 5 millioen vtott gewone steen kool te distrihueeren op de- norma le markten van anthracief. De bezorgdheid betreft vooral de mogelijk- heid, dat ook de werklieden van. de mijnen van bitumineuze kool het werk zullen gaan neerleggen, hoewcl een groot aantal hunner ongeorganiseerd is. In Oklahama werd 3000 van die mijn- werkers gelast, ook te staken, ten einde de loonschaal van. 1924 algemeen tcegepast te krijgemen om te belctten, dat sommige mijnen aan ongeorganiseerde arbeiders de lagere loonscbiaal van 1917 zullen opleggen. Indien echter de federale regeering tot tus schcnkramst genoodzaakt mocht worden, ver wacht men daarvan een reorg nisatie van de anthtracietmijnen met ontsla: van vele overtollfge werklieden. Het schijnt, dat de anthracietmijnen van Wales reeds gaan profiteered van de sta king in Amerika. Naar de anthraciet van Wa les ontslond vraag in Britsch-Columbia, en hoewel de afstand via het Panama-Kanaal ongeveer 6000 mijlen bedraagt, vinden er reeds verschepingen vanuit *Wales daarheen plaats. ZAKEN ZIJN ZAKEN." De ber'nehte Cheinin des Dames, het dool hof van onderaardsche gangen en verster kingen, welke de Duitschers tijdens den oor- log hadden aangelegd en waar zoo verwoed is gestreden, isop slot. Een Enge'sch toe ristenageatschag heeft de „CaVerne du Dra gon" gehuurd en er een toegangsdeur in aan gebracht. Vanclaar dat voortaan, gelijlc de „Matin" schamper opmerkt. alleen nog maar Engelscbe en Amerikaansche toeristen van- wege de hooge valuta de histori«che ,,Caver- ne" kunnen bezichtigen. En de familie van de Franschen, die er gesneuveld zijn, evenals verminkten en oud-strijders, die er een bede- vaart naar toe mochten willen doen, rnoeten eerst de Engelsche kassa passeeren. De „Matin" vraagt of het duldbaar is dat buitenlandsche agentschappen zich van de Fransche oorlogsherinneringen meester ma- ken om ze in klinkende munt om te zetten. IS DE HOND EEN TREKDIER? Op 3, 4 en o September zal te Parijs op initiatief van de Societe Protectrice des Am- maux een internationaal congres voor die- renbescherming worden gehouden. Verschillende Nederlandseheorganisaties op dit gebied zullen zich daar doen vertegen- wocrdigen. Het trekhondenvraagstuk, "het- welk in de laatste tijden in regeerings- en be- stuurslichamen als zeer urgent ter sprake is gebracht, zal daar op verzoek van den anti- trekhondenbond en de federatie van den hond als trekclier in Nederland, een punt van be- spreking uitmaken en namens die beide orga nisaties door hare afgevaardigden worden ingeleid. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenteiveiling), 31 Aug. 13400 stuks Bloeniikoo'l le soort 22—/ 40.40, 2e soort 12.4015 per 100 st., 1264 bos Worte- len 1.30—/ 6.40 per 100 bos, 111000 K.G. Poode kool le soort f 1—/ 3, 32300 K.G. Gele kool le soort 1.20—/ 2.80, 106000 K.G. Wittc koo J (vroege) 0.80—/ 1.50, 21825 K.G. Uien: Uien f 57.50, Drie- lingen 7—/ 7.80, Nep 17.50—18.50, 6125 K.G. Aardappelen: Schotsche niuizen 3.10—/ 6.20, Due of York 4, Blauwe 4.10—/ 5.70 per 100 K.G. ZAANDAM, 31 Aug. Veiling „De Zaan- streek". SeldCrie 25 ct. bos, Pieterselie 2 5 ct. per bo9, Prei 910 ct. per. bos, Peen 1422 ct. per bos, Zure appelen 9 ct. p. p., Druiven 444S ct. p. p., An.dijv.ie 78 120 ct per kisf, Spinazie 7684 ct. per kl. kist, Postelein 6478 ct. per kl. kist, Kom- kommers I 57 'A ct. per situk, II 2—4 ct. stuk, Snijljoonen 13%20 ct. p. p., Slaboo- nen 12 'A ct. p. p., Sla 1—/ 1.35 per kist, Bieten 5%Iki ct. per bos, Meloenen 36 74 ct. per stifle, Augurken 4'A28 ct. p. p., Gr. kool 11—11 ct. per stuk, Pruimen 36 to-t 38 ct. per*pond. ZWAAG, 31 Aug. 1925. Veiling „Bangert en Omstreken". Bloemkool 2429; And ijvie 34; 2de soort Bloemkool 1622; Snijboonen 1419; Slaboonen 310; Gele kool f 57; Roode kool 35; Augurken 16—/ 20; Grof 2—/ 8; Uien 3.50— 4.30; Sla 78.20; Komkommers 2 4; Advocaat 1215; Klapbessen f 30 tot 34; Victoria pruimen 3337; Drui ven 3538; Trosbessen 1011; Ha- zelnooten 1719; Tomaten 57. PURMEREND, 31 Aug. 1925. „Afslaeg- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken." Aardappelen 1.141.66 per zak 25'K.G.Slaboonen 0.602.60 per zak 15. K.G.Snijboonen 1.203.90 per zak 15 K.G.Pruimen 0.590.64 per K.G.; Tomaten 0.150.19 per K G.; Bloemkool 8—/*24.90 per 'CO; Roode Kool./ 3.20— 5.10'per 100; Spruitkool 2.10 per 15 K.G.; Spinazie 0.751.10 per mand (5 K.G.); Posteleni f 0.13 per K.G.; Sla 2.50 per 10 Okrop; Andijvie 2.405.10 per 100 krop; Selderij 5.10 per 100 bos; Rabarber 5.207.70 per 100 bos; Bio- ten 15.50—/ 17.50 per 1000; Uien 1.35 1.85 per 25 K.G.; Druiven 0.62 0.72 per K.G. Appels: Codlin Keswick 0.10—/ 0.15 per K.G.; Present van Enge land 0.29 per K.G.; Tulpappel. roode 32— 44 ct. per K.G. Peren: Clapp''; vorite 42 81 ct., Juttepeer 82 ct., Scigi ur d'Espe- ren 3469 ct. en Triomphe de Vienne 30 56 ct. per K.G. Berlijn, begin Augustus. (Het levende „doode seizoen". „Chocolade kiddies". Holland- sche kunstgasten in Berlijn. Het reusaehtige verkeersplan „Friedrich Ebert Strasze".) Het „doode seizoen" bestaat in Berlijn niet meer. Vroeger konden de menschen, die er op gesteld waren alles „mee te maken", in de zo- mermaanden, en wel spcciaal in dc periode eind Juli begin Augustus, gerust op reis gaan. Zc misten niets. Dat is anders gewor- den: door Berlijn bruist de levensstroom zoo machtig, dat hij ook het warme jaargetijde ovcrspoelt.Er is altijcl wat „tc doen" rust- poozen komen cigcnlijk in het geheel niet meer voor. Daarbij komt, dat wc tegenwoordig, on- danks het vele, dat ons drukt, ondanks de hooge belastingen en dc hooge taricven, die ons bedretgen, ondanks dc stijging van de levensmiddelenprijzen, waarvan niemand weet hoe ze ontstaat, ondanks vele zorgen en wei nig troostvolle vooruitzichfen, in een soort feeststemming vcrkceren. Want in het Wes tell van het Duitsche Rijk is een stuk van den vaderlandschen grond van dc vijaudelijke bc- zetting bevrijd! Dc Franschen zijn uit het Ruhrgebied yer- trokken dat is de gebeurtcnis van den dag. Zeker, de ontruiming van het Ruhrbek- ken is sinds langer dan een jaar bcslist be- loold en in een verdrag vastgelegd. Maar om eerlijk te wezen, men durfde in Duitschland niet gelooven, dat werkelijk eens een voor Duitschland gunstigc verdragsbepaling zou worden uitgevoerd. We zijn bescheiden ge- worden. De Keulsche zone, die, volgens de duidelijke bepalingen van het verdrag van Versailles reeds in Januari van dit jaar ont- ruimd had rnoeten worden, staat nog altijd onder de macht van de Engelsche, Belgische en Fransche bajonetten en het is nog geens- zins te zeggen, wanneer het land om de oud- heilige Keulsche dom van vreemde soldaten zal zijn bevrijd. De bezetting van het Ruhrge bied hebben we nooit erkend, maar altijd- als in strijd met het verdrag en het recht aange- zien. Evenwel dat er nu toch een begin (men moet het voorzichtig uitdrukken)- met de voorbereiding tot het herstel van normale verhoudingen in West-Duitschland gemaakt wordt, is een weldaad voor xederen Duit- scher, die nationaal voelt. Men ademt op en ziet weer heel in de verte een lichtje scheme- ren, dat betere tijden voor Centraal-Europa aankondigt. Maar ook in andere opzichten is geen kans, dat de Bei'lijner en de vreemdeling, die zich, ondanks de hooge prijzen, nog hier- heen waagt, zich vei'veelt. De schouwbur- gen hebben hun pogingen om zomers te sluiten reeds lang opgegeven. Integendeel, als een directeur zijn personeel voor eenigen tijd vacantie geeft, dan wordt er dadelijk een .„zomer-dierctie" gevormd, die onmiddellijk een provisorisch ensemble samenstelt. Dat wil zeggen: zonder onderbreking wordt er doorgespeeld. De zomervoorstellingen, die het meeste succes hebben, worden echter niet door Duitsche kunstenaars, maar door gas- ten uit verre Janden gegeven. Gasten van een zeer vreemdsoortig uiterlijkeen Amerikaan sche negertroep„Negers" kan men alle me- despelers ech/er niet noemen. De werkelijk zwarte heeren en dames vormen slechts een deel van het gezelschap, dat voorts een aan tal meer of minder bruine personen omvat. De naam „Chocolate kiddies", die de troep zich zelf gegeven heeft, is voor ons Europee- sche gevoel daarom zeer toepasselijk. Wat de gastvoorstelling echter gebarcht heeft is werkelijk exotische kunst, van een zeer bij zonder karakter, geheel nieuw voor ons. We- liswaar zijn we in ons werelddeel op zulke dingen eenigszins voorbereid. De Amerikaan sche mode heeft reeds eenige jaren lang ne- gerdansen en negermelodieen gelanceerd. Waar we erkennen nu, da': dit alles slechts kinderspel was. Nu eerst weten we, wat er zich in de New-Yorksche negertheaters af- speelt, al is vermoedelijk dat, wat de Choco late kiddies" ons gebracht hebben, ook eenigszins gelouterd, daar het door de groote zeef van de Amerikaansche wereldsteden is gegaan. Maar het blijft oorspronkelijk wild en vreemd-fantastisch genoeg om ons onder de bekoring te brengen. We hebben honder- den beschaafde jazz-bands gehoord. Maar dat was niets vergeleken bij dit orkest van zwarte en bruine muzikanten, die met de woil- derlijkste door ieder lid van de kapel mees- terlijk bespeelde instrumenten een dolie jacht van verrassende rhythmen, opzwepende pri- mitieve melodieen, ongewone en voor onmo- gelijk gehouden klankcombinaties voortbren- gen. Men wordt ademloos, als men hoort. wat deze gestopte trompetten, bazuinen en fagot- ten voor zeldzame, gillende, snikkende. tonen uitstooten hoe een vlaag van steeds her- haalde korte motieven ons als een wervel- wind met zich sleurt hoe de musici zich- zelf en elkaar aanvuren en in extase brengen. Met hetgeen we volgens de traditie onder muzfek verstaan, heeft dit eigenlijk niets te maken. Maar het is een muziek op zichzclf en evenals de onze tracht ze uitdrukking tc geven aan wat de zie lof de zinnen in beroe- ring brengt. Niets anders is het met de dan- sen van de chocolade-menschen. Ze zijn stel- lig aangepast aan de eischen van een be- schaafd publiek, maar er leeft en vlamt iets, tropisch, Afrikaansch, oorspronkelijks, dab zich niet bedwingen laat. Deze groteskej sprongen, de krampachtige en zich dan plot-] selingweer soepel ontspannende bewegingem van de lichamen, de grappige overdrijvingeni en technisch-prachtige acrobatische tocren^ uitgevoerd in een razend tempo, oefenen op- oogen en zenuwen een ongelooflijken prikkcB uit. Er zijn b.v. drie negers, alle drie werke-j lijk pikzwart, alle drie in zwart jacket men wit front, met witte slobkousen, witte hand- schoenen, zwarte cylinder en groote witte hoornen brillen dit terzet maakt zoo'n ge- weldig spookachtigen indruk, dat men een naald, die van boven temidden van het ge- luidloos naar het tooneel starende publiek geworden zou worden, zou kunnen hooren vallen. Dan weer treden twee zwarte clowns •in het costuum van kellner van een misdadi- gerskroeg op, welke als achtergrond voor hun grappen dient en men leert t origineel van alle excentrics kennen, die ooit in Lon- densche schouwburger door 't overweldi- gend-komische van hun voorgewende onhan- digheid ons de tranen in de oogen brachten. Voor dy schouwburgen willen de tentoon- stellingen van beeldende kunst niet onder doen. De eene interessante en kostbare vcrza- meling wisselt de andere af. Met bijzondere hartelijkhcid heeft men in Berlijn de groote Hollandsche kunsttentoonstelling begroct, die ons na de jaren dat wc van de buitenwercld waren afgesloten, weer eens een zuiver en waar beeld geeft van dc Hollandsche scliil- dcrkunst. Dc tentoonstelling door een Hol landsche en een Duitsch comite in het leven geroepen en in hoofdzaak door den directeur van het 1 laagschc Stedelijke museum dr. van Gelder gcarrangeerd, is ondergebracht in een der schoonstezalen, die we voor zulke tentoonstcllingcn in den zomer hebben, in de oranjerie van het slot Sanssouci bij Potsdam. Vele Berlijners gaan, wanneer zij hun uit- stapje maken naar de mooie stad Potsdam met zijn kasteelcn en parkep in een omgeving, die de bczoekers steeds weer in verrukking brengt, dc Hollandsche gasten begroeten Ze' bcwondcrcn de stukken uit lie beroemde Haagsche school uit ecn oogpunt van solKde technick en van stemming, die nveesterstukkeii van den otiden Israels, van de ct oroeders Maris en anderen en ze gaan met opmeik- zaamheid na, hoe uit deze reeds klassiek ge worden kunst gegrocid is de vrijer en gr- waagder opvatting van de jongere Ho!land- sche kunst-gencratie. Potsdam, nog voor den oorlog voor het gevoel van den BerHjntr een stad buiten Berlijn, is door de geweldige toenamc van het automobielverkeer en de trots der onderbre- king in de oorlogs- en naoorlogsjaren onop- houdelijk voortschrijdcnde uitbreiding van Groot-Beriijn, eigenlijk reeds een dee! van Berlijn geworden. Deze zee van gebouwen strekt zich steeds verder uit. Steeds moeilijker wordt het prpbleem hoe men het tQcncmeode verkeer de baas kan blijven. Het is duide'ijk, met eenvoudig'e middelcn begint men hier niets, er zijn groote ingrijpende veranderin gen noodig. Zoo is het plan opgedoken, de huizenmassa's "in het nauwe stadsccntrum te doorsnijden^eheele blokken van gebouwen tegen den grond te gooien en op die wijze ruimte voor nieuwe straten te winnen. Men zou thans in Berlijn willen doen, wat de pre fect van de Seine Haussmann onder Napoleon III in Parijs voorgesteld en onverbiddelijk ren uitvoer heeft gebracht. In Berlijn stuiten der- gelijke plannen weliswaar op bijzonder groote moeilijkheden .De stad is in de vorige eeuw met een zoo verrassende snelheid ge- groeid, dat er veel nagelaten is, wat er had rnoeten gebeuren. Het is de vraag of het nog mogelijk zal blijken, nu alles met geweld in te halen. In de eergte plaats wil men een van de parallelstraten van de Linden n.l. de Fran- zosische Strasse zooveel verlcrtgen, dat ze door "t ministerpaleisen de oude tuinen van de Wilhelmstrasse heen onmiddellijk in de Tiergai tenstrasse uitmonden zou. Of dat een ontlasting van het verkeer in de bipnenstad tengevolge zou hebben, is twijfelachtig. Het is echter zeker, dat daardoor een der schoon- ste en voornaamste gedeeltea van Berlijn, n.l. het gesloten aspect van de Wilhelmstrasse bedorven zou worden. Het zal heel wat strijd kosten voor de thans ontworpen plannen, die bovendien vele millioenen kostem zulleii, wer kelijk tot uitvoering gebracht worden, Ook de Tiergartenstrasse, de laatste rest van de elegante stadswijk in de oude stad de moderne stadswijken liggen heelemaal aan den buitenkant zou van de voorgenomen doorsnijding leelijk te lijden hebben. Haar rust die thans reeds ernstig bedreigd wordt, zou geheel verstoord worden. Met cenig leedwezen zien de oude Berlijners hoe op een dergelijke wijze een stuk van de schoonheid van de vroegere uit betere dagen den weg van al het aardsche gaat. De onverzadelijke Moloch van de moderne ontwikkeling v'er- slindt alles. Een vernieuwing echter in de nabijheid van den Tiergarten heeft algemeene bevrediging gewekt: de omdooping van de „Budapester Strasse", die van het Brandenburger Tor naar de „Potsdamer Platz" leidt in een „Frie- drich Ebert Strasze". Reeds maanden gcleden heeft het stadsbestuur het besluit tot deze naamsveranderinc genomen. Door wie wcet welke oorzaken neeft het echter tot het mid den van dezen z'omer geduurd voor eindelijk de nieuwe bordjes met den naam van den gestorven eersten president van de Duitsche republiek gereed en aangebracht waren. Nu echter hangen ze op hun plaats en ze vormen het schoonste gedenkteeken van den eminen- ten man. Naar een standbeeld van brons of maimer wordt, naar de ervaring leert, na een zekeren tijd nauwelijks meer gekeken. Maar de naam van een stiaat gaat jaar in jaar uit van mond tot mond en houdt de herinnering aan de persoonlijkheid,die met dezen naam verbonden was, eeuwen levend. Dr. MAX OS£ORN5

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7