Attentie. een Dienstbode, Typist(e) gevraagd Eoksleerling of BMe gevraagd. Huisltoudsier, nette Mensibode, Flinke Jonge Werkster aankomende Door vertrek DIEMSTB9DE Provinclaal Niewws Buitenland Het imbt van Minister-President, ulterlijk ball elf nor Vraag en Aanbod tot nlter- lijk Vrljdagsavonds 8 nmr, zoo mogelijk des Vrtydags, evenwel utterly k Zaterdags- morgens hall negen, Advertentien. Restaurant PROOT. contact homen van con staaldraa'd met tie! boogsreu'ri'i.qsnet van de elecriscne hchtlci- ding. OPGELEGDE SCHEPEN. In onze haven zijn thans opgelegd de vol- gende Nederlacdsche stoomschepen„Ma- doera" (9360 bruto reg. ton); „Sumatra" (5850); „Nias" (5916); „Bengkalis" (6548); Manoeran" (9364); „Moena" (9373); Am bon" (3598); „Borneo" (6550); „Salawati" (6640); ,,Lombok" (5934); Jason" (3209); „Vliestroom" (655); „Drechtsstroorfl" (1717); „Jaarstroom" (2300) en „Betsy Anna' (880), alsmede de 4-mast motorschoener „Boven- karspel" (615), het Grieksche stoomschip .Jannakis'' (654), het Fransche stoomschip „Brompton Manor" (1726) en het Belgische stoomschip ,;Tervaete" (2663 tons.) DE WAARDE VAN LEVERTRAAN VOOR HET PLUIMVEE. In „De Kleinveeteelt" wordt nog eens ge- wezen op het belang van het in sommige gc- vallen toedienen van levertraan aan hoenders en kuikens. Daardoor wordt de groei zeer bevorderd De kraehtstoffen van tie levertraan hebben voorts een gunstige werking op de cellen van het darmslijmvlies. Vooral zwakke diertjes valien spoedig ten prooi aan allerlei chxoni- sche besmettingsziekten als deze stoffen niet in het voer zijn. Tallooze proeven toonden aan dat door de levertraan een verhoogde weerstand gevormd werd tegen coccidiose, zoodat men kuikens zelfs binnenshuis op zand zonder bezwaar kon opfokken, mits ze wer- den bijgevoederd met levertraan. De sdir. komt tot de conclusie dat de hoen ders in de stadsren levertraan moeten hebben, maar dat daarentegen onder volkomen nor mal^ omstandigheden, bij opbeperkten uit- loop op groot terrein, waar de inseetenvoor- raad bij rijkelijk jong groen aanwezig is, geen extra bijvoedering noodig wordt ge- acht. BEZOEK VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik is voornemens Donderdag- middag a.s. alhier de jaarlijksche vergadering van he Nederldndsch Hisorisch Scheepvaart- museum in de De Lairessestraat bij te wonen, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Laman Trip. De prins zal zich, na afloop der verga dering, weder naar Het Loo begeven. BRAND. Tijdens afwezigheid van de bewoners ont- stond brand in den sigarenwinkel van J. Hommel aan den .Arnhemscheweg te Apel- doorn. De geheele 'bovenverdieping is toiaal af- en leeggebrand. De winkel en de woon- vertrekken kregen veel waterschade. VROOLIJKE VOLENDAMMERS. Te Monnikendam reed gistermorgen door de stad een vrachtauto van P. B. uit Volen- dam. De inzittenden waren alien meer of min der onder den invloed van sterkedrank. Er werd zeer onvoorzichtig gereden. In de Kerk- straat reed de auto eerst over eenige stoepen, waardoor eenige ruiten en hekken werden ver- brijzeld. Als souvenir lieten de Volendam- mers voorts nog een ledige jeneverflesch ach- ter. Bij het pontje van de Zes Noordholland- sche steden, tusschen Monnikendam en Broek in .Waterland, reed men tegen 'een boom, waar door de auto geheel vernield werd. Eenige inzittenden werden over den weg geslingerd. Dr. Van den Brink moest medische hulp verleenen. Van een en ander is proces-verbaal opge- maakt. NA DE STORMRAMP. De kapitein van de genie H. J. M. Wynol- ry-Daniels, die de werkzaamheden te Borcu- lo geleid heeft, heeft het volgend schrijven aan het gemeentebestuur doen toekomen „Mijne Heeren, Nu thans de werkzaamheden der Genietroe- pen ie Borculo geheel beeindigd zijn, stel ik het op prijs U nogmaals mijn dank te betui- geh voor de medewerking, welke ik van U, zoowel als van de leden der door U benoem- de commissien heb mcgen ondervinden. Het zij mij vergund U mijne beste wen- sclien aan te bieden voor de verdere prosperi- teit van Uwe gemeente, terwijl ik hoop, dar de gevolgen van de geweldige ramp, die haar getroffen heeft, spoedig tot het verleden mo- gen behooren". De regens der laatste dagen hebben in Borculo veel ongerief veroorzaakt. De nood- daken konden het water niet uit de huizen keeren. Bij vele huizen stroomde het water ten slotte naar binnen. Wanneer men nu be- denkt, ciat dit beteekent het nat-worden van het hooi, het onbruikbaar-worden van het eenige woonvertrek, het bedorven worden van de eenige geredde meubels, dan begrijpt men hoe de slachtoffers opnieuw benauwd wor den.. Zoodra de noodwoningen maar eenigszins bruikbaar zijn, verlangen de menschen er naar ze te betrekken. De omgeving met overal stapels verdord hout hiedt nu een doodscher, troosteloozer aanblik dan onmiddellijk na de ramp. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Op den rijkssweg van Sittard naar Maas tricht, onder de gemeente Ulestraten, reed de landbouwer H. Karssemaekers met een ploeg, bespannen met twee ossen, toen hij achterop gereden werd door een auto, be stuurd door dr Julius uit Doetinchem, die duidelijk signalen gaf. Bij het passeeren van den landbouwer, drukte het span ossen den landbouwer naar links van den weg en werd K. door den auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij werd ernstig gekwetst en door dr. Julius verbonden. Hij werd vervoi- gens naar het hospitaa! te Meerssen overge- bracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn oveiieden. De man is 52 jaar oud en va- der van zes kinderen. NOG EEN AUTO-ONGELUK BIJ HEERI.EN. Maandagmidclag is een landbouwer, die met runderen uit de weide kwam, door een auto aangereden en zwaar gewond Later is hij aan de bekomen verwondingen overleden. DANSCONGRF.S TE DORDRECHT Gister werd te Dordrecht het vijfde inter national congres der Ned. Vereeniging van Dansleerareu geopend met een rede van den voorzitter, den heer li. Kwekkeboom uit Haarlem Spr. wees on de tot stand gekomen samenwerking met den Belgischen Bond en sprak den wen spit uit, dat nauwe aaneenslur- ting ook met deu Engelschen Bond verkre- gen zoU worden. Dit congres zal, aldus den yoorzitter, de Engelsche Quadrille bestudeercn naast nieu- we variaties in bestaande dansen, terwijl ook een dahs in nieuw rhythme zal worden inge- studeerd. De namiddag was geheel aan studie ge- wijd, terwijl de dag besloten weard met een gezellig samenzijn. DOOR EEN RUIT GESPRONGEN. Te Zwolle sprong tijdens het Koninginne- feest de 20-jarige S. in dolle utigelatenheid in een spiegelruit van het speelgoedmagazijn .,Het Kinderparadijs" op de Oude Visch- markt. De ruit was 1 -90 M. bij 3.10 M en 7 m.M. dik. Ze was geheel verbrijzeld S. bleef in de etalage zitten, tot een krameraad hem er uit trok, waarna beiden aan den haal gin- ^en. Zij werden echter door dte politic gevat. NIET DE GOEDE FILM1. De Deventer Christelijke Oranjevereeni- ging heeft bij de viering van den Koningin- nedag Mandag lastige lotgevallen doorge- maakt. Er was een avondfeest in de groote ?aal der Buitensocieteit, warbij een der trouwe leden, van gelijke gezindheid op godsdienstig gebied als zijne medeleden, die zich in dit vereenigingsverband thuis gevoelen, een feestprogrammanurnmer leverde in den vorm van een fiimvertoning Die film veroorzaak- te het lastige geval", naar de Tel. vertelt. Ze gaf het optreden van de welbekende, Ame- rikaansclie badmeisjes te zien. Dat zou nog minder „erg" zijn geweest, ware het niet, dat deze meisjes ondeugende avonturen be- leefden met een m cneer, die, in een badkamer de jufjes onbescheiden blikken toewierp door middei van een periscoop, met welk instru ment hij onder water werkte. Een bijsehrift van de film zei het nog at duidelijk: „Een middei, om verboden dingen te zien". Nog al lastiger werd het geval, toen een ander bij sehrift op de film het in dezen kring wat on- wennig klinkende woord „vervloekt", als uit- roep van woede, te lezen gaf Het publiek, voor het overgroote deel uit leden der vereeniging bestande, nam deze feiten niet al te zwar op blijkens zijn bijvals- betuigingen, die de vertooning der ietwat luchtige tooneelen verwekte. Wezenlijk kwaad kon in de film ook moeilijk schuilen; ze was alleen wat kwalijk thuis in dezen kring, waar men lichtelijk spreekt van prik- kelfilms en bioscoopgevaar. Het bestuur heeft intusschen na de vertoo ning zijn spijt betuigd. tot het publiek, dat het niet heeft geweten, dat deze film zou wor den vertoond door haar medewerkend lid. Op den proefavond, zoo zei de voorzitter, was een heel andere film gegeven. Het publiek zweeg, kennelijk gesehrokken. De rest van het programma was meer in den toon en O m. volgde een militaire keuring, „alle- maal voor den dokter", waarin de dames en heeren uit het publiek op het tooneel werden gekeurd voor den dienst. En weer had he,t publiek allerdolst plei- zier. UIT ZU1D-SCHARWOUDE. Vergadering der tuinbouwverepniging „de Toekomst", gehouden in he-t'lokaal van den heer Stoffers. De voorzitter de heer S de Boer Kz. heet- te alien welkom en in het bijzonder het eere- lid den heer Zeeman en den donateur, den heer Renaud Naar aanleiding van de notulen decide de voorzitter mede dat de weg St. Pancras K'oedijk in bespreking is, doch dat niet ge- tracht zal worden een rijweg te maken, doch een loop- en fietspad. Daarvoor wordt thans een kostenberekening gemaakt; de weg zal gelegd worden recht uit van Sint Pancras tot Koedijk door de Daalmeer. Tevens bracht hij namens het eere-lid Zeeman d'iens harte- lijken dank over voor het aangeboden cadeau. Deze betuigde ook zelve namens zijn vrouw nogmaals zijn dank. Medegedeeld wordt, dat was ingekomen een schrijven van de huldigingscommissie voor den aTgetreden directeur-generaal van den Iandbouw dr. P. van Hoek, met het ver- zoek om een bijdrage voor een huldebliik. Hiervoor werd door de vergadering f 10 toe- gestaan. Nog was een schrijven ingekomen van een comite dat samengesteld is om bij het 50-jarig bestaan van de Wageningsche Landfcouwhoogeschool in 1926 een beeld te schenken, vcorstellende ,,een zaaier", waar voor ook een bijdrage werd1 gevraagd. Besloten werd hiervoor 5 bij te dragen. Daarna kwam aan de orde „Bespreking lidmaatschap Tuinbouw Aankoop Centrale". In de vorige vergadering was besloten voor het lidmaatschap te bedanken, Het be stuur decide mede wat het in deze heeft ver- richt en tevens dat aan de T A C. een voor- stel is gedaan, waarop nog geen antwoord is ontvangen. Deze zaak werd in dsn breede besproken en ten slotte werd besloten ,om het antwoord af te wachten en dan in de maand September nogmaals te vergaderen, omdat het lidmaatschap voor 1 Oct. rnoet worden opgezegd. Het cooperatief ^ankcopen van steenkool werd tot de volgeri'de vergadering aangehou- den. Door het bestuur werd1 voorgesteld weer cen cursus in tuinbouwboekhouden te hou- den. De heer J. Klingeler decide mede, dat hij dea vorigen winter dezen cursus heeft bijge- woond. Hij voncl zoo'n cursus zeer nuttig en noodig. Uit de vergadering gaven zich reeds een 10-ta.l personen op. Ook werd besloten een cursus in bemes- tingsleer te houden Nog werd voorgesteld om de kostcn van Let cooperatief inkoopen van tuinbouwbe- noodigdheden te bestrijden uit de kas der vereeniging. Hiertoe werd na eenige bespre king met 20 tegen 17 steimmen besloten Dcor het bestuur werd machtiging ge vraagd voor het kocpen van een licnt snelva- rend politiebootje, die door de vergadering gaarne werd gegeven. Verder werd door het bestuur medege deeld dat er een proef genomen wordt met de Electra Cultivator welke electriciteit uit de luct brengt in don grond voor de groeikracht Met veel bclangstelling worden de resultafen hiervan afgewacht Van de Tuinbcuwwinterschool te Iioorn was een reglement ingekomen voor de aangif- te van nieuwe leeriingen Voor kennis.geving aangenomen. Uit de p'oefnemingen 'me; de nieuwe aard- appelsoort Energie blijkt dezie zeer goed is en dat een groote opbrengst verwaoht wordt. Als medewerkers van den planten- ziektenkundigen dienst gaven zich op de hee ren W. Muller en S. de Boer Kz. Bij de rondvraag. deelde de heer S. van Bergen mede dat hij voor het bestrijden van slakken een proef heeft genomen met Pa- rijsch graan en zemelen en goede resultaten hefft gehad. De heer P. Wonder vroeg of er wet wat gedaan wordt tegen de komendle Duitsche toltarievenvoor onze groenten. De voorzit ter antwoordde dat door het hoofdbestuur al het mogelijke gedaan wordt De heer Renaud deelde mede dat hij een tuinbouwwintercursus wil houden en vroeg daarvoor medewerking van de vereeniging. De heer Jb Kramer sfelde voor een som geld! beschikbaar te stellen voor dte ramp fe Borculo Dit vond echter geen instemming bij de vergadering De heer P. Zeeman bracht in bespreking het vernietigen van het Azollakroos en zou dit gaarne onder de aandacht van1 het be stuur der L. Ci. C. brengen. Dit zal door de afgevaardigden in ge- dachten worden gehouden1. Door- de heer C. de Boer Wz. werd ter sprake gebracht het aankoopen van ammo- niak, daar dit thans goedkoop is. Door den kunstmest-administrateur zullen biljetten bij de leden bezorgd word'en Hierna werd de vergadering gesloten. HET AANSTAANDE VAKVEREEN1- GINGSCONGRES TE LONDEN. De Britsche bladen geven als hunne mee- ning te kennen, dat het op het den 7 Sept. aan te vangen vakvereenigingscongres tot een breuk met de extremisten zal komen. In elk geval bestaat er bij een deel van de geor- ganiseerde arbeiders een separatistische strooming. Ramsay MacDonald zal het congres niet bijwonen, doch alleen deelnemen aan de ver gadering van het bestuur. EEN AANSPORING TOT DOODEN. De juweliersvereeniging van Chicago heeft een belooning van een kleine vijfduizend gul den in Nederlandsch geld uitgeloofd voor iederen gewapenden roover, die gedood wordt bij een poging tot diefstal in een juweliers- winkel. Bankiers te Chicago hadden reeds on- langs een dergelijke belooning uitgeloofd voor het dooden van een bandiet, die bezig was een bank te berooven. Een en ander met het oog op de onvoldoende verrichtingen der politie en de stou.tmcedigheid der dieveo DE INTERNATIONALE ALCOHOL- CONFERENTIE. De internationale alcoholconferentie is gis ter te Geneve in tegenwoordigheid van de ge- delegeerden van 24 landen geopend. Ook het secretariaat van den Volkenbond en de Roode Kruisvereenigingen zijn vertegenwoordigd. Jhr. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister-pre- sident van Nederland, werd tot voorzitter ge- kozen. Hij wees in een rede op het doel der conferentie, n.l. de bestudeering van en de strijd tegen Jiet alcoholisme, zoo mogelijk ver- gemakkelijkt door internationale conventies, of verbeteringen van de bestaande conven ties. De conferentie begint haar arbeid in drie commissies, die Donderdag rapport zul len uitbrengen. KORTE BERICHTEN. Het is heden twee jaar geleden, dat Ja pan do of een vreeselijke aardbeving geteis- terd werd. De. correspondent van de „fimes" wijdt naar aanleiding van dit feit een artikel aan den wede;opbouw van Tokio en Yoko hama, waarin hij constateert, dat de hoofd- stad Yokohama op dit gebied ver vooruit is. De verdenking tegen den architect Standte en zijn vrouw, dat zij de daders van den moord op prof. Rosen te Breslau zijn, is thans zoo sterk gewcrden, dat tegen hen een instructie. is gecpend. Tot dusver hebben zij evenmin als de herbergierster Neumann een bekentenis afgelegd. De „Grazer Tagespost'f meldt uit Bel- grado, dat het congres der Servische boeren- partij met overweldigencle meerderheid een voorstel heeft aangenomen tot samensmelting met de partij van Raditsj. De Belgische oud-minister-president Theunis, die voor den oorlog tot de vooraan- staande Br'usselsche bankiers behoorde en aan het hoofd van de Banque Empain stond, heeft deze functie gisteren opnieuw aanvaard, na gedurend tal van jaren zijn land als mi nister van financien en premier te hebben ge- diend. Op den D-trein van Hamburg naar Berlijn werd eergisteren tusschen Friednchs- ruh en Schwarzenbeck in het Sachsenwald geschoten. De kogels drongen door de ruiten, zonder iemanc! te treffen. Alleen werden en- kele reizigers door glassplinters gekwetst.-Als daders zijn vier Hamburgsch scholieren ge- arresteerd. De ook in ons land bekende vlieger Hinchliffe heeft deze week zijn 6000 vlieg- uren „vol" gemaakt. Hinchliffe vliegt thans reeds negen jaren en legde meer "dan een half millioen mijlen af. Te Reggio de Calabria is in de bureaux van de burgerlijke gejlie een lievige brand uitgebroken, die zich mededeelde aan de bu reaux van de ltaliaansche Bank. De ltaliaansche schuldencommissie zal, naar men verwacht 15 October te Washing ton aankomen; de Fransche commissie om- streeks 23 September. De voormalige leider van het Duitsche Centrum, dr. Peter Spahn, is overleden. Gisterochtend zijn te Geneve in het Universiteitagebouw de werkzaamheden aan- gevangen van het congres der Internationale Studentenfederatie voor den Volkenbond. Het hoofdthema der bespreken zal zijn, na te gaan wat door de universiteiten internatio- naal kan worden gedaan ten behoeve van het succes van den Volkenbond. Het geruchf, dat de werkgevers in de Belgische mijnindustrie eerlang een Ioonsvei- laging van 15 pCt zouden toepassen, acht men van officieele zijde van alien grond cnt- bloot. Het ziekenhuis van de universiteit Ky- oesjoe te Toekoeoka (Japan) is door brand vernield. De schade wordt op een millioen yen gesc' at. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. door Dr. E. VAN RAALTE. Afgaande op de verschillende berichten door de Regeering via het Correspondentie- bureau den laatsten tijd aan de pers toege- zondn, berichten betreffende het met verlof gaan van Excllentie Colijn, btreffende de waarneming van de koloniale portefeuille enzbezit ook het nieuwe Kabinet een Minister-President. Nu, over deze omstandigheid behoeft men zich niet te verbazen, want de heer Colijn is zeker wel de man er naar om te beseffen, dat een premierschap in een goed loopende Regee- ringsmachine als het drijfwiel ,te beschouwen is. Zeker, we kennen in ons staatsrecht voor alles het beginsel van de collectiviteit, dat het karakter van de Nederlandsche Kabinet- ten beheerscht Maar ook met voile eerbiedi- ging van dat principe is het uit den aard der zaak wenschelijk, dat een toch permanent als leider optreedt en steeds op zijn post is om te waken voor een deugdelijke samenwer- king der diverse bestuursorganen, allereerst van de verschillende Departementen. Jaren lang heeft men hier eigenlijk van een minister-President niets willen weten, omdat men er juist een gevaar in zag voor het wel zeer Hollandsche beginsel, dat alle Ministers precies gelijk moeten zijn, dat geen van hen wat meer te zeggen mag hebben. De doorsnde-Hoi lander kan moeilijk dulden dat een boyen anderen wat uitsteekt en als dus ten onzent een langdurig tegenstribbelen viel waar te nemen tegen het bestaan van een Eersten Minister, dan was zulks voor een deel toe te schrijven aan het hier genoemde verschijnsel van onzen volksaard. Men zag, hoe in Engeland de Prime Minister inder- daad een zeer machtig man was en wilde daarvan in Nederland liever niets weten. Voor .een ander deel is er een historisch? ver- klaring voorhanden. Toen in 1848 Graaf Schimmelpenninck, tot dien gezant te Londen, 's Konings opdracht om een Kabinet samen te stellen aanvaardde, en dit Kabinet de vruchten moest brengen van het ijveren der voorstanders eener liberate ommekeer in ons siaatsbestel, ging de formateur volgens het Engelsche voorbeeld te werk en trad hij als Minister-President op. Thorbecke, die niet bepaald tot de vrienden van Schimmelpenninck behoorde en zich dank zij diens optreden in '48 het Ministerschap ^ontgaan zag, kwam onmiddellijk tegen dezen Britschen import in het geweer. En waar de invloed van Thorbecke, juist ten opzichte van staatsrechterlijke kwesties nog zeer lang na zijn dood in het liberate kamp tot rating kwam, is het heel begrijpelijk, dat vrljwel nooit meer een poging onder de vele liberate Kabinetten, die wij tot 1901 gehad hebben, ondernomen is om tot officieele erkenning van het Minister-Presidentschap over te gaan. Langen tijd zelfs wisselde het voorzitter- schan in den Ministerraad met de drie maan- den, al kwam het op den duur meer en meer voor, dat telkens bet presidium in hairjen werd gelaten van hem, dien men, nadat hij het bewind geformeerd had, in de eerste bij- eenkomst van den Ministerraad aanwees om den hamer te hanteeren. In elk geval kenden wij slechts een tijdelijken voorzitter van den Raad van Ministers, waaraan Kuyper een einde maakte door n.l. de hier besproken functie bij Koninklijk Besluit aan zich te doen opdragen. Er is over deze gebeurtenis destijds heel wat te doen geweest, maar rond- uit gezegd heeft menigmaal kleine partijpoli- tiek er toe geleid, dat men Kuyper een verwijt maakte over een op zichzelf volkomen get zonde regeling. Voor zooverre hij zich te j midden zijner ccllega's in het Ministerie wat al te zeer liet gelden en zich aan een te groo te inmenging op het gebied van niet onder zijn beheer staande departementen met name in het bijzonder Buitenlandsche Zaken schuldig maakte,. lag dat niet aan het sim- pele feit, dat hij eindelijk tot officieele erken ning bracht, wat zoo langzamerhand toch in de praktijk was doorgedrongen (ook al hield men den schijn hoog, dat er geen Mi nister-President, doch alleen een tijdelijke voorzitter van den Ministerraad bestond) als wel aan heel zijn figuur. Ook indien hij slechts tijdelijk voorzitter ware geweest, zou hij in even sterke mate zijn mede-Ministers over gedomineerd hebben. Natuurlijk maakte het liberate bewind, dat in 1905 op het kussen kwam, aan de 4 jaar te voren ingevoerde en zoozeer becritiseerde situatie onmiddellijk een einde en herstelde het oude tijdelijke in werkelijkheid perma nent tijdelijke-voorzitterschap in eere. Doch ziet, de noodzakelijkheid van het be staan van een Minister-President, die zich in het Kabinet ter handhaving der eenheid van beleid kan laten gelden en op den bres ver- mag te staan, wanneer er inbreuken op die eenheid1 te duchten zijn, trad tenslotte; spe- ciaal onder't Ministerie-Cort van der Linden, zoozeer aan het licht (men denke b v. aan het bekende kaasconfiict tusschen de Ministers Treub en Posthuma), dat toen een regeling is getroffen, waardoor de tijdelijke voorzitter in staat werd gesteld te dcen wat des Premiers is. En als dan het Ministerie-Ruys optreedt, vindt de installing plaats van de functie van Sccreta ris-Genera1 in alge-meencn dienst, wclkc dignitaris tot tank heeft den tijdelijken voorzitter in zijn speciale werkzaamheden bij te staan. Nog een stap, en het Minikter-Presi- dentschap kreeg volledige erkenning, n.l. toen men besloot het dwaze en met dc werke lijkheid in strijd zijnde epitheton tijddijk op te lief fen. Het is een lange weg geweest, maar ten- slotte hebben nu ook wij in ons staatsrecht den Minister-President, ciat is de leider van het Kabinet, de man. die als formateur daar- op zijn stempel drukt en blijft drukken, vol komen erkend en aanvaard. Hij heeft natuur lijk rekening te houden met de staatsrechter lijke verhoudingen, die hier aanwezig zijn en die zich aanpassen bij onzen volksaard en enze politieke zeden, hij is dus een minder machtig heer dan b v. zijn Britsche collega, maar bij is er wel degelijk. En dat is maar goed ook, want geen college kan vruflitbaar werk verrichten en zeker niet een Regeering, indien het niet' een man in zijn midden heeft, die in staat is zoowel binnenskamers als naar buiten, als leider op te tredem Adrertentien, voor het nummer van denzelfden dag bestemd, wor den tot 's morgens aangenomen, nitgeeoa- derd des Zaterdags. Advertentien voor en uitsluitend tegen contante be- taling. Wegens het vroegere verschijnen des Zaterdags is het wenschelijk dat de advertentien, voor dit nnm- mer bestemd, in ons bezit zijn. Inplaats van kaarten. G eboren: v 4 SAAPKE MARIE en NELLY CORNELIA MARITJl, dochters van C. JGESZ M. IGESZBlokker. Alkmaar, 1 Sept. 1925. Kanaalkade 33. Voor de vele blijken van belang- stelling, bij de geboorte van ons dochtertje betoond, onzen hartelij- ken' dank. P. ZWETSMAN. A. ZWETSMAN—de Geus. Koedijk, 2 Sept. '25. Hiei'mede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de bijzonder groote belangstelling.bij ons25-jarig huwelijk ondervonden. P. ALTMANr .J. ALTMANMoLenaar. Heiloo, 2 September 1025. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuUligdzijn aan wijlen Mej. JANTJE WiOGNUM, Wed. van S. Wl'l1 Pz gewoond hebbende en overleden te Alkmaar 15 Aug. 1925, - worden vorzocht hiervan opgaaf of betaling te doen voor 10 Sept. ten luiize van K. WOG- NUM, Zevenhuizerlaan, Heiloo. UIT DE HAND TE KOOP het op nieuw gerestaureerd Kennemerstraauveg No. 9, bevat- tende 2 kamers en suite, g'aug, keuken en plaats. Boven voor zitkamer en slaapkamer. Te bevragen bij den eigenaar H. DE GROOT liz. Eenvoudige Juffrouw van buiten zag zich gaarge gcplaatst als l>ij dame, hoer of klein gezin. P.G. 47 jaar, gezond gestel, v.g.g.v. Brieven ondor letter B 271, bur. van dit blad. GEVRAAGD een tlinke voor dag en nacht, Adres: Achterstraat, 53. Mevroinv KANN, Okeghemstraat 29, Amsterdam, etage-woning met centrale verwarming, zoekt g. k. k. Tot Vrijdag Prinsesselaan 28, Bergen. Reiskosten vergoed. Mevr. Dr. PAMEIJER, Oude- gracht 293, vraagt tegen 1 Nov. wegens huwelijk van de tegenwoor- dige. op een kantoor te Alkmaar, accu- raat en vlug kunnendo werken. Brieven met volledig-e inlichtingen en referenties onder P 275, bureau van dit blad. GEVRAAGD voor VRIJDAGS. Brieven onder letter C 272 bur. van dit blad. H.H. SLAGBRS. Gevraagd Fa. BRANDS, Pnidsen 101 1

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3