Alkmaarsche Courant De Eeisgenoote, J| I 1 i FEUILLETON. I I I Honderd Zeven en Twintigste Jaargang. Woensclag 2 September. I I 1 0 0 No. 206 1925 Stadnieuws. VER. VOOR VOLKSHUISVESTING „ALKMAAR". De algcmeene ledenvergadering van bo- venstaande vereeniging had gisteravond in de bovenzaal van cafe „Central plaats. De voorzitter, de heer P. A,. de Lange, heette de aanwezigen welkom, speciaal den heer lb. Cloeck. Aanwezig waren 11 leden, uitbrengende 28 stemmen. De notulen, gelezen door den htei Schoorl, werden onveranderd goedgekeurcl. Medegedeeld werd, dat de heer mr. K. A. Cohen Stuart, verhinderd was, de vergade- rinaf bii te wonen. A an het uitvoerige jaarverslag ontlcenen wii het volgende: In de algemeenc vergadering van 9 Juli 1994 werd ons volgens rooster aftredende lid de heer P. A. de Lange, als bestuurshd herkozen. Deze nam zijn herbenoeming aan. Tot ons leedwezen moeten wij voorts mel- din« maken van het bedatiken als bestuurshd van den heer Ph. M. Bosscher. Wij verliezen in hem een bestuurshd, wiens technisch oor- deel en practisch advies voor onze vereenu ging veel waarde liad. Hier ter plaatsc zij hem nogmaals dank gebracht voor het vele werk door hem in onze vereeniging ver- In het College van Ccmmissanssen werd de volgens rooster aftredende heer J. van Reijendam in bovengenoemde vergadering eveneens herkozen. Hij verklaarde zich be- reid de herbenoeming aan te nemen. In de samenstelling van de Commissie van Beheer voor het Tenuis voor Ouden van Dagen kwam in 1924 geen verandering. Behalve de leden-aandeelhouders telde onze vereeniging op 31 December 1924 7 leden, als bedoeld in art. 12 sub c der Statu- ten (zij, die bij de opric-hting als •zoodanig ieelnamen, zoolang zij cen jaarlijksche con tribute van 1 betalen). Onze vereeniging bleef aangesloten bij den Nationalen Woningraad. De heer A. Sellemans controleerde onze administrate in het afgeloopen jaar gedu- rende de maanden Januari tot en met Octo- ber. Ingevolge zijner benoeming tot direc- teur van de Nutsspaarbank te Amersfoort verzocht de heer Sellemans van zijn functie ontheven te worden. Zijn verzoek werd inge- willigd, met dankbetuiging voor de vele goede diensten door hem aan de Vereeniging bewezen. Op onze uitnoodiging verklaarde de heer L. Molijn, alhier zich bereid het werk van den hqer Sellemans te vcrvolgen. Op 31 December waren in eigendom en expolitatie de navolgende woningcom- plexen. Groep I, 40 woningen aan de Uitenbosch- straat, Noordzijde; groep II, 40 woningen aan de Uitenboschstraat, Zuidzijde; groep III, 32 woningen aan en nabij het Zeglis; groep IV, 30 eenkamcrwoningen aan de Vis- scherslaan en aan de Tweede Landdwars- straat; groep V, 96 woningen nabij den Westerweg (Eikelenbergstraat, Boomkamp- straat c.a.T; groep VI, 47 woningen aan de Eerste en Tweede Landdwarsstarat; groep VII, 44 woningen aan de Krelagestraat (Te- huis voor Ouden van Dagen); groep VIII, 79 woningen nabij den Westerweg (Boom- kampstraat, C. W. Bruinvisstraat c.a.), totaal 408 woningen. Behalve voormclde woningen is de Ver eeniging nog in het bezit van een drietal oude voor afbraak bestemde woningen ge legen aan de Zocherstraat. Voorts is de vereeniging eigenaresse van een bouwterrein, gelegen ten Zuiden van de C. W. Bruinvisstraat, groot ongeveer 5500 vierkanten meter. Op het meest oostelijk ge- deelte van dit terrein bevindt zich een bur- gerwoonhuis, hetwelk t.z.t. zal worden geamoveerd. In den aanvang van 1924 werd a^n de ge- meente Alkmaar verkocht een terreingedeelte, groo( 3.64 bij 4.06 M., gelegen aan de C. W. Bruinvisstraat, welk terrein werd bestemd voor den bouw van een transformatorstation ten dienste van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf, en later, eveneens aan de gemeente Alkmaar, een terreingedeelte ter grootte van ongeveer 60 M2 gelegen aan de Zocher straat, bestemd voor openbaren weg. Tot 31 December 1924 is voor de voor- Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. is; Al ontvlood hij de menschen niet, hij ver- meed ze zooveel mogelijk en zijn minachting voor wereldsche genoegens liet niets aan dui- delijkheid te wenschen over, echter zonder dat slechts het geringste spoor van menschen- haat daarin te ontdekken wasHij had veel goede kennissen, die hij gaarne zag, vrienden, die hij zeer genegen was en, in de beste beteekenis van het woord, 00k vriendin- nen van verschillende leeftijd: zooals de klei- ne-Phyl, mevrouw Davrangay en Jacqueline Albin een speelkameraadje uit zijn kinder- jaren wier gezelschap hij op hoogen prijs stelde en op wier genegenheid hij zeer ge- steld was. Ongetwijfeld behoorde hij vol- sh'ekt niet tot de sombere of trage naturen, Zelfs smart was bij hem iets gezonds en krachtigs en die had hem nooit terneer gesta gen. Hij kon heel vroolijk zijn en zijn vroo- lijkheid was dan frisch en zeldzaam natuur lijk, even als die lach van den oermensch, waarvan mevrouw Davrangay zeide dat zij dien zoo graag hoorde, omdat voor haar niets zoo kostelijk dc vreugde van te leven en van goed te zijn weergaf. Kerjean had noch Phyllis, noch mevrouw Davrangay voor haar vertrek weergezien. Bei- den waren uitgegaan. toen hij aan het hotel melde woningen totaal aan voorsdiotten op- gen omen 1684903.19. Na aflossingen blijft nog verschuldigd per 31 Dec. 1924 1632178.37. De thans gemicldeld te ontvangen week- huur per woning is voor: Groep I 3.81groep II f 4.21groep III 3.93; groep IV 3.92; groep V 6.13; groep VI f 4.70; groep VII 3.21; groep VIII 6.27. Buiten beschouwing latende de een- eti tweekamerwoningen in het Tehuis voor Ouden van Dagen (groep VII) is thans voor de grocpen I tot en met VI en VIII (tezamen 364 woningen) de gemicldelde weekhuur 4.71. Huurderving tengevolge van onverhuurd blijven der woningen kwam bij de duurdere woningen en bij de woningen in het Tehuis voor Ouden van Dagen meermalen voor. Het totale bedrag aan huurderving is 1046.30. In het bijzonder voor groep V, de wonin gen aan de Eikelenbergstraat en zijstraten, is het bedrag aan huurderving zeer hoog, voornamelijk het gevolg van de omstandig- heid, dat voor deze, in de crisisjaren gebouw- de woningen, vrij hooge huren moeten wor den gevraagd (gemicldeld f 6.13 per week. Het huurverlies, dat ontstond doordat be- woners hunne woning met huurschuld ver- lieten, bedroeg in 1924 105.75. Liet reeds in 1923 het regelmatig binnenko- mcn der huren te wenschen over, 00k 1924 gecft in dat opzicht geen reden tot tevreden- heid. Bedroeg bij- den aanvang van 1924 de huurachterstand voor alle woningen tezamen f 1433.60, aan het einde van het jaar steeg dit bedrag tot 1668.25. In het jaar 1924 werden 71 woningen door een „nieuwen" huurder betrokken, terwijl aan het einde van het jaar voor 4 woningen nog geen huurder was aangewezen. Konden wij in het vorig jaarverslag mel ding maken van de gunning van 79 wonin gen aan de firma R. K. Koppen en Zoon alhier, aangenaam is het ons U thans te kunnen berichten, dat aan bet einde van 1924 reeds een zestal woningen voor verhu- ring gereed kwam, terwijl in den loop van de maanden JanuariMaart van 1925 het ge- heele complex van 79 woningen achtereen- volgens in exploitatie kon worden genomen. Voor de uitnemende wijze, waarop deze bouw door samenwerking van den architect M. J. E. Lippits, den opzichter A. P. A. Barn- hoorn en de aanneemster, dc firma R. I<. Koppen en Zoon, tot stand is gekomen zij hier ter plaatse aan genoemde heeren en de firma Koppen cen woord van lof gebracht. In dit verband mogen wij tenslotte niet ver- zuimcn melding te maken van de groote be- rcidwilligheid, waarmede de heer G. Vcs, di- recteur van het gemeentelijk bouw- en wo- ningtoezicht, ons bestuur ter zijde heeft ge- staan, zoowel tijdens de voorbereiding als gedurende den bouw dezer woningen. Het College van Commissarissen stelt, in gevolge art. 19 der statuten, in het hierbij overgelegde rapport Uwc vergadering voor, gezien de door ons bestuur opgemaakte ba- lans en verlies- en winstrekening, alsmede de accoordbevinding der administrate door den heer L. Molijn, de balans en verlies- en winst rekening over het zeventiende boekjaar, slui- tende met a. een voordeelig saldo van 3763.91 H voor de woningen in exploitatie voor eigen rekening (groep I, II en III.) b. een nadeelig saldo van 24873.16 voor dc woningen in exploitatie voor rekening van Rijk en Gemeente (groep 1V tot en met VII) goed te keuren. Commissarissen deelen mede, dat zij zich kunnen vereenigen met het voorstel, het voor deelig saldo, bedoeld sub. a. te bestemmen voor vermindering van den achterstand der onderhoudsfondsen van de groepen II en III, groot 5458.92. Aan onderhoud is over 1924 voor de ver schillende groepen totaal besteed f 24493.81. Mede uit overweging, dat de kosten van herstellingen een post vormen, die naar haar aard althans voor een gedeelte op de bouw- rekening behooi-en te drukken, is door het Rijk en het Gemeentebestuur voor een en an- dcr een aanzienlijke bijdragc vcrleend. Als bijlage is aan het jaarverslag toege- voegd een verslag van mej. J. M. Cohen Stuart, secretaresse van het Karenhuis, waar- aan het volgei de is ontleend: Het gebouw zelf blijft goed voldoen en waar eerst gevreesd werd, dat het zeer veel aan uitzicht en zonlicht zou verliezen, nu het langzamerhand geheel is ingebouwd, valt het niet te ontkennen, dat moge van het echte buitenwonen veel verloren zijn gegaan al de omliggende straten de ligging van het Karenhuis minder eenzaam maken, het ver- keer wat doen toenemen en de winkels in de burnt veel gemak opleveren, alle omstandig- kwam. Half verscholen achter de courant, die hij in den tuin van liet Casino las, had hij Phyl lis opgemerkt, althans haar hoed of haar lach herkend Hij wist 't niet precies Maar andere stemmen hadden zich met dien lach vermengd en die hoed werd omringd door andere hoeden, niet alle van vrouwen en waaronder hij dien van Fabrice de Mauve onderscheidde. En van oordeel zijnde, dat mevrouw Davrangay, die zich blind en doof hield, eigenlijk hoogst onvoorzichtig was, bleef Kerjean achter zijn scherm van couran- tenpapier. Toen de vliegweek voorbij was, bleef hij niet langer. Hij had ruim genoeg van Vichy. De vliegerij had hem weinig belang ingeboe- zemd, men wist alles te veel van te voren en het gejaagde gedoe van menschen die zich in badplaatsen liepen te vervelen en de steeds wisselende en cosmopolitische omgeving vond hij afschuwelijk. Hij slaakte een zucht van verlichting, toen hij de terugreis naar de rue Boursault aanvaardde; toen dacht hij aan Colette Mouche, die aan 't theater te Enghjen, waaraan zij voor een jaar was ver- bonden, de jongste roller, speelde. Bijna tot zijn eigen verbazing, verlangde hij er naar haar weer te zien. Als hij niet bij haar was, dacht hij, als hij haar brieven las, dat hij niet veel om haar gaf. Hij kreeg elken dag een brief van haar, soms twee. Colette was dol op schrijven maar, als ze niet veel te vertellen had, stelde ze zich tevreden met een telegramkaart. Ze had de „Brieven aan Fan- jan" gelezen en kinderlijk bekende ze haar hartewensch om eenmaal, evenals de tooneel- sjpeelster Desclee dit had gedaan, haar eigen heden ifie den bewoners van het Karenhuis ten goede komen. Dezen winter hebben gedurende vele we- ken eenige woningen leeg gestaan, wat zeer zeker te betreuren is. Voor de eenkamerwo- ningen ontbreekt het niet aan gegadigden; de huurprijs van 2.25 valt in veler bereik, en 00k het bezit van de eene kamer heeft sterk zijn voordeelen voor zoowel bejaarden als voor hen die niet krachtig genoeg of in staat zijn een betrekking te vervullen maar slechts een kleine bijverdienste hebben. De huur van 3.75 voor een tweekamer- woning blijkt in vele gevallen het struikel- blok, betrekkelijk zelden wordt de woning begeerd door een tweetal personen, meestal door iemand alleen. Tot zoo ver het jaarverslag. Uit de jaarrekening blijkt o.m., dat de ba lans een bedrag aangeeft van 1.710.580,696. Wat de winst- en verliesrekening betreft, ver- wijzdh wij naar de cijfers in bovenstaand jaarverslag. Aan de orde was een verzoek van het be stuur der vereeniging aan de leden om mach- tiging tot het aangaan van een overeenkomst betreffende hypotheekverleening ten behoeve der gemeente Alkmaar op 79 woningen aan de Boomkampstraat en omgeving 271.668.31). De gevraagde machtiging werd gegeven. De vcorzitter Ieidde daarna de besprekin- gen in omtrent het verkoopen van bouwter- reinen nabij den Westerweg. Het betreft 5800 M2 grond en een klein stukje ter grootte van 192 M2. Het is onbebouwd, doch bouw- rijp gemaakt door de vereeniging. Deze ter- reinen liggen echter renteloos en daarom stelde het bestuur voor dezen grond hetzij in zijn geheel, hetzij verkaveld te verkoopen. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de gemeente deze terreinen niet wilde koo- pen, omdat zij voor haar momenteel en in de naaste toekomst geen waarde hebben. De heer Jb. Cloeck maakte naar aanlei- ding hiervan de opmerking, dat mocht een of andere speculant den grond koopen, deze de terreinen dan misschien later duur aan de gemeente zou verkoopen, zoodat de gemeente dan geen blijk geeft van een onuitzienden blik. Spr. zou het verkeerd vinden als het ge meentebestuur later zou kunnen zeggen, dat zij door de vereeniging in een slechtere condi tio was gekomen. Spr. zou gaarne gezien hebben, dat de gemeente de terreinen kocht. Uitvoeriger werd hierover van gedachten gewisseld. Met 4 tegen 7 stemmen (d. i. 9 tegen 19 stemmen) werd besloten den grond, hetzij in zijn geheel, hetzij verkaveld, te verkoopen. Tegen stemden de heeren Jb. Cloeck, H. Bruin, Velthuijs en Van Reijendam. B estu ursverkiezing. Aftredend waren dc heeren F. H. Ringers en A. Pot, beiden herkiesbaar. De heer Ph. Bosscher had bedankt. Herkozen werden beide eerstgenoemde heeren met resp. 23 en 22 van de 28 uitge- brachtc stemmen. Zij aanvaardden deze her benoeming. In de vacature-Bosscher werd gekozen de heer H. Holsmuller met 21 stemmen tegen 9 op den heer Jb. Cloeck. Na rondvraag volgde sluiting. EEN KOOK DE MON'STR AT IE. Gistermiddag hebben wij in de zaak van de firma. W. van Vuure aan' de Mient een de monstrate bijgewoond met het ,,Record"-ap- paraat, een nieuwe inrichting of toestel hoe men het noemen wil om allerlei spij- zen te koken. Een aantal dames waren mede aanwezig, om de demonstraties bij te wonen, die heden nog worden her'haald van 2 tot pl.m. 6 uur. Het „Record"-apparaat is een Zwitsersche uitvinding, van Zwitsersch aluminium ver- vaardigd! en is zoodanig ingericht dat men tot drie schotels tegelijk kan koken of braclen. Een helm, geplaatst over de boven elkaar staande schotels, zorgt er voor, dat geen warmte verloren gaat. Het toestel is te ge- bruiken op gasfornuis, gascomfoor of petro- leumstel en geeft, blijkens het prospectus, een groote warm.te-besparing, terwijl het tevens. naar dc kok mededeelde, de dampen en geu- ren uit de keuken houdt, wat zeker al een zeer groote aanbeveling is. De resultaten van de kookkunst van den kok werden den aanwezi gen getoond: koekjes, krentenbrood enz., ter wijl tevens gelegenheid werd geboden zich van den smaak te overtuigen. I Heden zullen o.m. 00k aardappelen worden gekookt. ProYinciaal nieiiws UIT NOORDSCHARWOUDE. Er is voor onze tuinders de laatste week nog niet de minste verbetering ingetreden, integendeel is de opbrengst nog minder gun- stig geweest als de vorige week. Aan de roo- brieven te publiceeren. Van dit verlangen schemerde 00k iets door in hare verliefde briefjes die, onverschillig of ze lang of kort waren, altijd heel aardig waren gesteld, mis schien 00k wel omdat daarin niet alles „litte- ratuur" was. Colette Mouche, een ster van weinig be- kendheid aan een klein Parijsch theater, had Kerjean lief op de gekunstelde manier van een sentimenteel, koket, heel jong meisje uit het een of ander onschuldig cc-mediestukje, dat onder den indruk is van de rol van „la Dame aux Camelias" en dat zoo'n beetje doet als een malle blauwkous. Maar toch" hield ze heel veel van hem en Willem, die zich maar heel matig tot dames van 't tooneel aangetrokken voelde, was er deze dankbaar voor dat ze zoo fijntjes, en tevens zoo ver- liefd en zoo mooi was en dat ze zich in zijn oogen nooit door een plat woord of een lomp gebaar had leelijk gemaakt. Ze viel haar nieuwen vriend volstrekt niet met te zware geloften lastig, maar verklaar de hem onbevangen dat alleen iemand, die in staat zou zijn haar een plaats te bezorgen bij een groot theater en die haar op den weg', die naar succes voert, verder zou kun nen brengen, hun verhouding zou kunnen verbreken. En hoewel Willem niet al te zeker er van was dit te gelooven, vond hij 't toch wel aardig, dat dit mooie meisje hem zeide dat ze nog nooit zooveel van een man had gehouden als sedert vier maanden van hem. Op die manier, zonder zich meer dan noo- dig was illusies te scheppen omtrent mensche- lijke hartstochten en zonder den eenvoud van hun vreugde te vertroebelen, waren ze, de een door de ander, gelukkig. de kool brachien de allermobiste soorten nog ongeveer de zelfde prijs op, doch de prijzen van de grootere soorten was het treurig ge steld. Eenmaal zijn ze zelfs verkocht voor een halve cent per K.G. en een groot deel bleef beneden de gulden. Ook de witte liepen terug. De hoogste noteering was Zaterdag f 1.50 en laagste 1, er zijn ock nog ver kocht voor 80 cent. Van de gele was de laag ste opbrengst Zaterdag 20 cent per 100 K.G. de allerbeste waren f 2.60. Juist een maand terug was de noteering f 11.9013.50. De aardappelen hielden zich ook nu weer best en gaven weinig ver- schil te zien. De aanvoer was belangrijk groo- ter. De zilveruien wordt weinig meer aange- voerd en de nep is meestal van 2025. De ggle uien was iets lager doch brengt een goede prijs op. De gele nep is hoog in prijs, ze werd zelfs eenmaal voor 29.50 verkocht. De aanvoer van beste bloemkool is niet groot meer, die van minderwaardig goed des te grooter. De mooiste bracht de zeer hooge prijs van 54 cent op en de grootste rommei werd verkocht voor 40 cent per K.G., wel een verschil dus. Met de boswortelen wordt het ook minder al behoeft men hier nog niet ontevreden over te zijn. De prijzen daarvan varieeren tusschen de 2 en 7. Daar de kool de hoofd aanvoer van de markt is, kunnen de bijproducten al worden ze nog zoo duur de opbrengst niet goedmaken. De totaal aanvoer was 125 wa gons waarvan 85 wagons kool 21 aardappe len en 11 uien. In Broek opLangendijk was de aanvoer 189 wagons waarvan 177 kool en in Warmen- huizen 17 wagons waarvan bijna 14 kool. In totaal is ongeveer 332 wagons diverse producten verzonden in de afgeloopen week. UIT BERGEN. (Aug.) Geboren: Johannes Hubertus, zoon van Hubertus Petrus Albertus Graat en Margaretha Koopman. Willem, zoon van Jacob Henneman en Aagje Bakkum. Eli. sabeth Cornelia, dochter can Johannes En- gelinus Martin en Anna Maria Beekman Antonius Cornelis, zoon van Johannes Dek- ker en Johana Afra de Leeuw. Engeltjen dochter van Antonie Wijtman en Christina Johanna van den Berg. Theodorus Corne lis Jozef, zoon van Jan Krijgsman en Maria Bijwaard. Elisabeth Nelly, dochter van Pieter Schagen en Efrouw Langereis. Eli sabeth, dochter van Cornelis Bak en Grietje Sevenhuysen. Frank Jacob Gerrit, zoon van Jacob Gerrit Weyand en Betsy Polak. Hans, zoon van Roetf Jongman en Ma ria Egmond. Nicolaas, zoon van Francis- cus Kops en Maria Geertruida Schotten. Fenna, dochter van Geert Jan Heudrik Fijn en Fenneken Catharina Rensink. Over leden: Klazina, dochter van Jo hannes Duijn en Trijntje Veldt, oud 4 maan den. Jan Houtenbos, gehuwd met Trijntje Jonker, oud 80 jaar. Levenloos aangege- ven kind van Johannes Jacobus Kamermans en Pieternella Maria Leentje Willemse. Magdalena Johanna van der Haagen, we- duwe van Pieter Bruin, oud 91 jaar. Ba- rand Burgers, oud 75 jaar. Gehuwd: Antonius Hendrikus Wilhel- mus Joseph Andriessen, muziekleeraar, te Hilversum en Johanna Theodora Maria An- tonia Siegmund. Cornelis Johannes Hoe- ben, schoenmaker, te Alkmaar en Aaltje Modder. GEVONDEN EN VERLOREN VOOR- WERPEN. Gevonden: Een zwarte kinderporte- monnaie, een smalle gouden kinderring, een dubhel pakpapier met een partij nikkelen moe- en, een duimstok, een koffiekleurig gummi- taschje, een spaal, een donkergrijze gebreide halsdoek, een dun rond ringetje met geslepen steentje, een gouden broche bestaande uit twee aaneen verbonden oorbellen, een klein dik sleuteltje, een 2 Meterlint in kopei'en doos, een roode dames mantelceintuur, een zilveren vulpotlood, een rond wit fantasie- kleedje, een bruine portemonnaie met eenig geld, een lange witte kindermuts met kwast, een zwart zijdeii muts met gekleurde strepen, een double armbandhorloge in double arm band en een zilveren beursje. Verloren: Een gouden dameshorloge, een zilv. damesbeursje, een gouden (of dou ble) damesarmbandhorloge, een bruin lederen portemonnaie, een bruine portemonnaie, een denkerbruine portemonnaie, een double vul potlood, een bruine parapluie-wandelstok, een beige ceintuur, een witte kindermuts, een gladde gouden damesring, een schakelarm- •band, een zilveren damesbeursje, een zijden sjaal, een R. K. Kerkboekje, een vulpen, een bruine lederen portemonnaie, een badpak, een vulpen, merk „Jemen", een bruin schild- pad portemonnaitje, een padvindersmes, een peaud de suede tabakszakje, een groote lede ren voetbal, een wit zijden damessjaal, een WIJ DRUKKEN UW BEZQEKAANKONDIGINGSKAARTEN V L U G EN N E T. In Parijs aangekomen bracht Willem den dag te Lavallois door, stapte daarna in een auto en liet zich naar Enghien brengen. Dien avond trad Colette op als Roxelane in de „Drie Sultanes", een rol, die niet tot haar repertoire behoorde en waarin ze aller- liefst was. Merkwaardig, dacht Kerjean plotseling, Colette lijkt op Phylleke wel niet heel veel, maar ze lijkt toch op haarVreemd dat ik dat niet eerder heb opgemerkt! Dat onwiilekeurig elkaar naderen van die twee vrouwen was hem onaangenaarn, stuitte hem tegen de borst en hij verdreef die onaan- gename gedachten Maandag-ochtend, toen hij vroeg in de rue Boursault terugkeerde, om zich, alvorens naar de fabriek te gaan, te verkleeden, stelde men hem een telegram ter hand, dat Zondag was gekomen. Het kwam uit Aix en luidde: „Mevrouw Davrangay in de speelzaal getroffen door verlamming helft van li- chaam buiten bewustzijn twee uur later overleden." onderteekend Mauriceau. V. Het was op een Zondag in Augustus, een groote week na dien brandend heeten dag, toen er in de Kerk van Saint-Frangois-de-Sa- les zoo vele zwart met zilveren draperien hin- gen, tallooze kaarsen flikkerden als trillende traantjes van rossig licht, toen er zoo'n schat van sterk riekende bloemen was en dit alles gepaard ging met zulk een heerlijk samenklin- ken van orgeltoon en menschenstemmen en N.V. BOEK- EN HANDSLSDRUK- f y KERIJ v.h. HERMS. COSTER EN ZOON, VOORDAM C 9, ALKM A AR v X X v\ Ifs x- damesparapluie, een schaar,, een gebrand zilveren broche, een wollen das, een kinder- jas, een portemonnaie, een gouden speld met lichte rooden steen, een g.adde bruine wan- delstok, een zijden heerensjaal, een alpacca- beursje, een zwarte portemonmaie. UIT DE RIJP. De inzameling van gelden, fen behoeve van dfe slachtoffers van de stoi'mi'amp in het oosten van ons lamd', heeft te dezer plaatsc opgebracht netto f 677,65. Opzending dezer gelden aan het Nationaal Steuncomite heeE inmiddels plaatsgehad. Terwijl de slager S. H. alhier Maact- dagmiddag genoegelijk een kop thee bij ear zijner klanten te Beemster za,t te drinken, kwam zijn hit met kar door onverkiaarbarc wijze in een sloot terecht. Het beest was blijkbaar niets gesehrokken. althans toen H. een en ander bemerkte, deed „grauwtje" (zich bevindende in het water) zich te goed aan het langs den weg staancl gras. Noch do hit, noch tuig en voertuig had van dit bad iets te lijden gehad' Mochten wij in ons nummer van 27 Juli j.I. berichten, dat de tuinfoouwvereenigbrg „de R p en Omstreken" het plan had opge- vat tot uitbreiding van de glascultuur (m.a. w. het vervroegen der groenten door middel van plat glas (bakken) op staand glas (kas- sen of warenhnizen), hetwelk zou kunnen bij- dragen tot vermeerdering van- de welvaart in „de Rp en Omstreken" het plan had opge- die vereeniging een airsus voor volwassenen zou worden gegeven in „glascultuur", thans kunnen wij dan ok mededeelen dat met in- gang van 1 November a.s. een dergelij-ke cur- sus zal aanvangen. Het onderwijs aan dezen cursus zal o.a. bevatten algemeene voordeci len verbonden aan het gebruik van glas in de groententeelt; verschillende vormen van glasgebruik (plat glas en staand glas); ver- deeling van het ,,plat glas" in vaste en los- se, warme en koude, enkele en dubbele bak ken; dfe aanleg en inrichting van de verschil lende vormen van bakken; werkzaamheden bij de bakken, zooals luchten, schermen, gie- ten en dfekk-enverschillende wijzen van ge bruik der bakken, b-v. voor het ontkiemen van zaden, het overwinteren van jonge plan- ten, volledige culturen. enz.; hoe de bakken een vol jaar voordeelig gehruikt kunnen wor den; bespreking van het „staand! glas", zoo als warenhuizen, komkommer- en tomaten- kassen; voor- en nadeelen van warenhuizen boven plat glas, benevens enkele opmerkin-' gen over andere kassoorten Moge vele tuinders van dezen cursus ge bruik maken en moge ook vele personen die buiten den tuinbouw staan, eveneens leven- dige belangstelling voor deze zaak gevoelen en ook genegen zijn tot daadwerkelijken steun, dit komt een ieder in de Rijp en om streken ten goede. UIT EGMOND AAN ZEE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. School hebben zich 95 sollicitanten aan- gemeld. OUDKARSPEL (Aug.) Geboren: Maria Geertruida, d. van Cornelis Molenaar en Trijntje Danenberg. Pieter, z. van Pieter Kort en Dieuwertje Dekker. Jannigje, d. van Hendrik Chris- tiaan Bakhuijs en Jannigje van Been. Divera d. van Cornelis Molenaar en Hendri- ka Hessing. Petrus Cornelis, z. van Arie Hoogeboom en Aafje Meester. Cornells, z. van Klaas de Wit en Grietje Keizer. Jan, z. van Cornelis en Jannetje Dalenberg. Nicolaas, z. van Klaas Rezelman en Eli sabeth Rezelman. Gehuwd: Jan Dekker, en Geertje Bood. Pieter Hendrik Pijning, en Sijtje Kroon. Pieter de Leeuw, en Jacoba Catharina Bood. toen, na het einde van den lijkdienst, slechte zoo weinigen enkele mannen en enkele vrouwen in zomerkleeding voorbij de beide tot de familie behoorende dames waren ge schreden, twee gestalten met krippen sluiers, de eene oud en gebogen, die in gebed scheen verzonken, de andere tenger en machfeloos, die snikte. Toen Kerjean in de rue d'Offemont aan 't hek van het groote huis beide, dat mevrouw Dayrangay gedurende twintig jaar had be- woond en dat zij daarna als een huis be- schouwde, waarin ze Slechts nu en dan haar intrek nam, kwam Lecoulteux er uit, heel haastig, met een gezicht of hij wilde wegloo- 'pen. Het noodlot schijnt beslist te willen dat wij elkaar altijd ontmoeten, waarde vriend! riep hij uit. Ben je de hand van Phyllis Boisjoli ko men vragen? Lecoulteux haalde zijn schouders op. Houd me niet voor den gek, Kerjean Ik heb een kaartje gebracht, voor de kleine Phyl natuurlijk; niet voor de oude juffrouw Arguin, die voor mijn part naar de duivel kan loopen! En ik verzeker je dat het me erg spijt!Ik hield van dat mooie meisje, Kerjean en als mijn moeder ja, als mijn moeder had gedacht Hij praatte weer op zijn rare manier, met alle medeklinkers door elkaar. Kerjean viel hem in de rede: Verduiveld, mijn waarde, laat je moeder er vbor een keer toch eens buiten! Als je Phyllis liefhebt, trouw haar dan. Ik verzeker je dat dit het goede moment zou zijn! (Wordt vervolgd* BBBMg- richt. 1 8

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5