DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aatogarage i. mm Co. Fiat-Antotabrieken. Denaam Goudsblom op uwsigaienzakje No. 20!) Honderd zercn en twintigste Jaargang 1925. ZATERDAG 5 SEPTEMBER. een hoogstaande kwaliteit. Centpum Hotel. Jazz-Band. Snaarmanslaan hoebScbarloo Dit BRfflmer IfcSiffal aft 3 r-Kfe* AtJonnementsprijs J)ij vooruithetaling per 3 maanden f2.- fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. w Buitenland DE FRANSCHEN IN SERIe. Gemeld wordt, dat de Donbydorpen in de nabijheid van, Kooenietha werden aangeval- len door Drusen en Bedoei'nen, die door de tijdige komst van Fransche hulp werden ver- slagen. Volgens de berichten tut Damascus be- hoort tot degenen die aldaar wegens -mede- plichtigheid aan den opstand werden gear resteerd ook de redacteur van het blad „E1 Moektebs". Te Damascus heerscht thans rust Niemand mag zich des avonds na 9 uur op straat vertoonen. De Fransche voorberei- dingen tot den beslissenden slag tegen de op- standelingen heeten gereed' te zijn en een op- marsch wordt iederen dag verwacht. De voorzitter van den Franschen minis- terraad verklaarde, dat van alien grond ont- bloot is de mededeeling uit Engelsche bron, als zouden de Drusen Soeweida veroverd hebben. Er is te Parijs cen telegram van ge- neraal Sarrail aangekomen, waarin melding wordt gemaakt van een gevecht in de streek van Soeweida, waardoor ecliter geen enkefc wijziging in den toestand is ontgaan. DE STAKING DER ENGELSCHE ZEELIEDEN' Gister en heden vindt in de scheepssta- kingskwestie een nieuwe „krachtproef" plants, doordien het er om gaat, of via groote passagiersschcptn van Southampton zullen kunnen uitvaren. Bij de aankomst van een trein met werk- willigen in de h.aven van Southampton had- den Donderdagavond o'ngeregeldheden plaats. De stakers trachtten den trein te na- deren, maar werden door de politie terugge- dreven. Een persoon werd gearresteerd. In de andere havens verflauwt de staking De stakende Britsche zeelieden te Durban hebben opnieuw omtrent de voorgenomen confcrentic te Koopstad vergaderd. Zij zeg- gen, niet vcrplicht te zijn, de besluiten daar-, van op te vdgen. Zij wijzen er op, dat de staking in Zuid-Afrika to Durban aanving, weshaTvc de onderhandelihgen ook van die stad uit behooren tc geschieden. Inmiddels breidt de staking zich uit, daar ook zeelieden van de pas uit Australie aangekomen boot „Bendegon" en van de .Arnicdalc Castle", die gistermiddag »ou vcrtrekken, zich daar- bij hebben aangesloten. De stakingskiders Walsh en Johannsen zijn elk cen prcces wegens laster begonnen tegen den voormaligen attorney-general Zij eischen ieder 5000 pond sterling schadever- goeding. Volgens de Jaatste berichten is er geeii wij ziging gekornen in den toestand der zeelie- denstaking in Zuid-Afrika. Te Durban kun nen 12 schepen niet vertrekken, te. Kaapstad 4 en te East-London 1. DE STAKING VAN HET PARIJSCHE BANKPERSONEEL. Het Internationaal Verbonc! van Handels- en Kantoorbedienden en Technic! heeft, naar men ons mededeeliy een steunbeweging op touw gezet ten behoeve van de stakende bankbedienden in Frankrijk en reeds tach- tigduizencl francs naar Parijs gezonden. DE STRIJD IN .MAROKKO. Uit Tanger w<jrd gemeld,,'dat de Riifs krachtige aanvailen doen op de Spaansche linies bij Fondak, Ain erf Jedida. De verklaringen van Abd-el-Krim tegen- over den correspondent van de .Matin" (zic ons vorig nummer) hebben Pcincare aan het spreken gebracht. Deze heeft thans n 1 -aan gencemd blad medegedeeld, zich volstrek? niet te herinneren, dat hij in 1923 dcor een afgezant van Abd-el-Krim zou zijn opgc- zocht, en dat, wanneer dat wel het geval wa re geweest, hij zulk:een afgezant toen niot zou hebben ontvangen, daar Abd-el-Krim de leider was van een stam, die in opstand was tegen het gezag van den Sultan en van Span- Je Hetzelfde blad heeft zich tot Poincare ge- wend n.a.v. de verklaringenv an Abd-ei-Krim en diens broeder. De premier bracht in herin-. nering, dat alles is gedaan om de vrede te bewaren, maar, zerhij, door Abd-el-Krim's zwijgen en de onhandelbaarheid- van zekere zijner afgezanten, zagen wij ons verplicht, den afweer van den aanval der Riffi kra'ch- tig voort te zetten. Omtrent den oorlog in Marokko wordt ge meld, dat de Spaansche trcepen achter hun linies ijverig het offensief voorbereiden Troe- pen en materiaal worden verzameld. Gemeld wordt, dat Abd-el-Krim gelastte de markten des nachts te houden, ten einde bombardementen te voorkomen. Fransche en Spaansche oorlogsschepen hebben een bombardement gericht tegen de Rifkust. De Marokkaansche bevolking schijnt zeer onder den indruk van de uitwerking van het bombardement. Uit Fez wordt aan Havas gemeld, dat het aan het geheele front kafm is. -De Franschen zuiveren de streek van Aresgoe, waarbij de ontrouwe stammen naar het Noorden vliich- ten, achtervolgd door pantserauto's, die hun zware verliezen toebrengen. Alle Tsoels zijn thans onderworpen, terwijl de Branes den-Franschcn verzoeken, hen van den druk der Riffi te bevrijden. DE LOON5TRIJD BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. De minister van arbeid heeft aan de orga- nisateis van het spoorwegpersoneel medege deeld, dat hij bereid is een nieuwen arbiter is U een waarborg dat de inhoud is te benoemen. Dezer dagen zullen de onder- handelingen ova- de looneischen dus wel worden hervat Dit schijnt trouwene hoog tijd te zijn, want de partieele loonsverhoo- gingen, die de spoorwegdirectie met ingang van 1 September voor verschillende groepen van het personeel heeft ingevoerd, hebben niet zulk een goeden inv-loed op de stem ming van de spoorwegarbeiders gehad als men aanvankelijk wilde doen gelooven. De ontevredenheid is nog altijd zeer groot en vooral in Saksen en in het Rijnland moet de stemming uiterst bedenkelijk zijn. Als er niet spoedig een bevredigende regeling wordt ge- troffen. is het .niet mogelijk, dat het in deze beide deelen des lands toch nog tot spoor- wegstakingen komt. Gister had de door de vakvereenigingen van spoorwegambtenaren gewenschte be- spreking omtrent de verhooging der salaris- sen der ambtenaren plaats met den plaats- vervangenden directeur-generaal der Duit- sche rijksspoorweggeldmiddelen aanwezig waren ter verhooging der salarissen, zoodat deze alleen door verhooging der spoortarie- ven kon worden verkregen De maatschappij kon tot een dergeliiken maatregel echter niet besluiten, daar zij in strijd zou zijn met de voorgenomen actie ter bestrijding der duurte DE TOESTAND IN CHINA. De Times meldt uit Hongkong d.d. gister: Sedert te Kanton het z.g. decreet werd uitgevaardigd, waarbij aan Britsche en Ja- pansche schepen verboden werd gebruik van de haven aldaar te maken, ging de Britsche boot „Honan" voor de eerste maal naar Kanton. Het schip kon daar echter geen lich- ter krijgen voor het lossen van de lading, maar het werd overigens niet gemolesteerd en kon met, de passagiers naar Hongkong te- rugkeercn. .net blijkt, dat onlangs twaa'lf anti-com- munistische leiders te Kanton een pact tee- kenden om het sovjetisme te bestrijden. Van deze leiders werden dezer dagen bij een ge vecht enkelen gedood, terwijl eenige anderen werden gearresteerd. Vier van de twaalf wi'sten te vluchten en zijn besloten, ondanks de geleden nederfaag, den-strijd voort te zetten. In verschillende plaatseo van de provinde Kanton hebben kldne schermutselingen plaats. Van meer belang is het bericht, dat Tang Tsji-Jo op 26 Augustus aan de grenzen van Joenan en Kwangsi een overwinning behaal de en, naar verwacht wordt, thans naar Kanton zal trekken, door de provincie Kwangsi, waar sommige militaire leiders, die tot dusverre op de hand van Kanton wa ren, zich misschien met hem zullen vereeni- gen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat er eenige grond bestaat voor de hoop, dat de staking te Sjanghai zal cindigcn. De verleden Maan- dag door de plaatsdijke Britsche Kamer van Koophandel aangen'omen resolutie, waarin deze kamer zich uitspreekt ten gunste van de toepassing der besluiten van de Washington- convehtie no pens China,,werd met voldoening ontvangen dcor de Chineosche Kamer van Koophandel. Laaistgerioemde sprak de hoop uir, dat de resolutie tot een spoedigc oplos- sin^ van het gesch.il zal lelden. Het bestuur van de gemeenkiijke elccfri- sche ^entra'e onSerhandelt met de stakende arbeiaers dezer inrichting over de hervatting van den arbeid. Het eenige straikdblok is de kwestie der uitfcetaling der loonen,. sine's het uitbrekec' der staking. Waarschijnlijk zullen Chineesche en japansche textielafbrieken, welke wachteu cp electrische drijfkracht, deze moeilijkheden op lossen door betaling van een zeker bedrag voor uitkeering aan de stakers. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN RUSLAND EN DUITSCHLAND. Naar uit Moskou aan het „Beruner Tage- blatt" wordt gemeld, ontkeot het volkscom- missariaat van buitenlandsche zaken, dat er in de Duitsch Russisclie onderhandelingen over het hand.elsverd.rag een ernstige stagna te zou zijn ingetreden. Mag men,deze Rus- sische tegenspraak gelooven, dan zou de leider van de Russisclie delegate zicn Qenige onvoorzichtige_ uitlatingen hebben laten ont- vallen, waardpor bij de Duitsche gedelegeer- edn de indruk ontstond, dat de Sovjet-regee- ring op reeds gedane concessies wilde terug'- krabbelen. Niets is echter minder waar dan dit. Het conflict berust op een misverstand, dat weldra opgeheiderd zal zijn. Over de meeste punten zijn de onderhandelaars het reeds eens, alieen de kwestie van de vissche- rij-concessie en die van de toepassing van de meest begunstigingsciausule moet nog gere- geld worden. EEN OORLOGSGETUIGE ALS WAAR- BORG VOOR DEN VREDE. Bij de tewaterlating van de „Nelson" heeft de minister van marine Bridgeman er den na- druk op gelegd, dat de tewaterlating van de „Nelson" geen nieuwe wedijver in bewape- ning en geen daad van agressie was. Als de „Nelson" en de „Rodney" voltooid zijn zullen er niet twee, maar vier andere schepen moe- ten worden afgedankt. Maar zoolang er be- wapeningen in de wereld zijn en wij een ei- landen-naiie zijn, aldus de minister, en het centrum van een rijk, dat over de wereldl ver- spreid is, zoolang moeten wij er aan denken onze kracht ter zee nimmer ten onder te laten gaan. Wij moeten de „Nelson" en alle sche pen van haar soort beschouwen, zooals naar ik geloof de meeste menschen doen, als een waarborg voor den vrede en de veiligheid van de wereld, een bedreiging voor euvel- daders, maar een zekerheid voor alle min- naars van den vrede. FRIEDRICH ADLER WEER IN ZWIT- SERLAND TOEGELATEN. Naar het „Joumal de Geneve" meldt, heeft de Zwitsersche Bondsraad het besluit opge- heven, waarbij aan Friedrich Adler, den se- cretaris der tweede Internationale, de toe- gang tot Zwitserland werd ontzegd. Naar aanleiding van dit verbod waren door Adler reeds stappen bij den Bondsraad gedaan, waarbij werd medegedeeld, dat de zetel <fer tweede internationale naar Zurich zou wor den overgebracht. EEN AUSTflALISCHE VRACHTBOOT VERGAAN. Een Central News-bericht meldt uit Tas- manie, dat de Australische vrachtboot „Kara- mu", 934 ton, bij de Westkust van Tasmanie in een storm cmgeslagen en gezonken is. De bemanning, bestaande uit 24 koppen, kon worden gered, hoewel elf van hen meer dan zeven uur in een open boot op de woelige golven ronddobberden. EEN BOEDHA MET GRIJZE HAREN. Onder de Boedhisten te Burma is groote opwinding ontstaan door het bericht, dat op de oogleden en de knieen van een steenen Boedhabeeld, dat zich ongeveer dertig jaren in een klooster in het Monywa-district be- vindt, eenige grijze haren zijn gegroeid. De BoedhistenUrekken in groote scharen vol verwachting op naar de plaats, waar het beeld zich bevindt, om er hunne gebeden uit te spreken. VERHOOGING DER TELEFOON- TARIEVEN IN BELGIe. Met ingang van 10 Sept. zullen, volgens den Brusselschen correspondent van de Tel., de Belgische telefoontarieven voor gesprek- ken met Nederland worden verhoogd. De ta- riefbasis zal van 21/ worden gebracht op 3, waardoor een gesprek fr. 13.50 zal kosten in plaats van fr. 11.25. In den loop van Octo ber wordt de tariefbasis gebracht op 31/, en een maand later op 4, en zoo voorts tot de goudwaarde van den franc weer is bereikt. Het telegramtarief zal voortaan worden bere- kend op den grondslag 4.3 in plaats van 4.2. GEEN EBERTSTRAAT IN MuNSCHEN. De centrale commissie uit.den gemeente- raad van Miinehen heeft in geheime zitting een sociaal-democratisch voorstel om een straat in Miinehen naar den ov.erleden rijks- president Ebert te noemen, verwerpen. Het „Berliner Tageblatt" sprtekt de hoop uit, dat de gemeenteraad in plenaire zitting een waardiger besluit zal nemen. In het fel nationalistisch Munchen is het gevallen be sluit eigenlijk niet zoo heel erg bevreemdend. DE RAMP VAN DE SHENANDOAH. De marineofficieren van Lakehurst, die een onderzoek instellen naar de ramp met de Shenandoah", zijn zeer in hun arbeid ge- hinderd, doordat het wrak is gepiunderd. Een van de adviseurs van het verongelukte iuchtschip zegt, dat het ongeluk is veroor- zaakt, omdat eenige veiiigheidsventiels van den gashouder om zuinigheidsredenen wer den verwijderd, Het Iuchtschip steeg te snel in den stcfrm om den ovc-rigen ventiels gele- genheid te geven voldoende gas te kunnen laten ontsnappen. Volgens te Londen uit New York ontvan gen berichten, stelt mevrouv/ Lansdov/ne, de weduwe van den omgekomen commandant van de „Shenandoah' het departement van marine verantwoordelijk voor de ramp en zij beschuldigt minister Wilbur van nalatigheid, door, ondanks de waarscliuwingen van haar man, den noodlottigen tocht over Ohio te hebben gelast. Lansdowne, die in Ohio werd geboren, kent het grillige klimaat van dien staat. Vol' gens lrfevrouw Lansdowne, had hij er voor gewaarschuwd, ten gevoige waarvar, de tocht aanvankelijk werd uitgesteld. Tegen zijn ad- vies in, werd echter toch opdracht gegeven den tocht te beginnen, die verder, volgens rnevrouw Lansdowne, volkomen nutteloos v/as, en slechts diende voor ,een bezoek aan verschillende steden van Ohio, waar ker mis is. Haar man vreesde de stormen van Ohio, maar had ook reeds voorspeld, dat de reis verkeerd zou afloopen. Het toeval wil namelijk, dat verleden Zon- dag een der geillustreerde bladen van New York een prent bevatte, met het opschrift: De tragedie te Lakehurst, het station van de Amerikaanscbe luchtschepen, de verwoesting van de Shenandoah. Deze opschriften doef- den echter op de vernieling van een kinder- model van het Iuchtschip. Toen Landsowne deze plaat zag en de.op schriften las, zeide Jhij, volgens zijn vrouw: „Nu za! het slecht met ons afloopen". Wat van dit alles waar is, zal waarschijn lijk door eventueele mededeelingen'van de ge- redde leden der bemanning blijken. Minister Wilbur moemde de beschuldiging van de commandantsweduwe ongegrond en verklaarde, dat grillige stormen boven Ohio altijd te verwachten zijn en dat daarom door het ministerie van marine nooit besliste beve- len aan d'e luchtcommandanten worden ge geven. Men laat het aan het oordeel van den commandant over Andere berichten uit Amerika beweren, dat minister Wilbur na deze ramp het nut van luchtschepen betwijfelt. Hij zou gezegd heb ben: Wij moeten er niets meer van hebben". Nu het lijk gevonden is van een als ver- mist opgegeven luitenant, zijn er 14 dooden bij het verongelukte Iuchtschip en twee ge- wonden. De andere opvarenden zijn onge- deerd. De oudste der overlevenden seinde aan het Amerikaansche departement van marine om trent de ramp het volgtnde: „Een hevige storm, gevolgd door een ge- weldige windhoos, deden het Iuchtschip enorme, oncontroleerbare hoeken en zwenkin- gen maken, terwijl het vaartuig tevens snel loodrecht omhoog werd gedreven. Dat moest met een uiteenscheuring van den romp eindigen. Op 7000 voet 2300 meter hoogte brak het geraamte dan ook in drieen. De stuurgondel raakte zeer spoedig los en kantelde, waarbij de inzittenden ongetwijfeld eruitgeslingerd werden. De voorscheepsgon- dels raakten eveneens van het geraamte los. Het voorste deel van het schip dreef als een afzonderlijke ballon, met zeven man in den overgebleven derden gondel, ongeveer een uur nog door de lucht. Het middenschip stortte neer met drie man, van wie alleen kanonnier Cole bij het neerko- men gewond werd; zijn wonden zijn niet ernstig. Het achterschip stortte ook neer, maar zijn zeventien opvarenden kwamen er heelhuids af. Het voorschip is te Sharon geland, onge veer 10 mijl ten oosten van de landingsplaats der andere stukken. Waarschijnlijk zijn er 8 slachtoffers uit den radiogondel en den stuurgondel. Vermoede- lijk voorts 3 uit den kielgondel en drie uit een der voorscheeps-gondels. De deelen van het Iuchtschip heeft men zoo goed mogelijk veranderd. Politieautoriteiten en mannen van de American Legion bewa- ken de eigendoromen tot de aankomst van troepen uit Columbus, die de identificatie zullen verrichten. Luitenant Hendley is met de overlevenden Donderdagmiddag naar Lakehurst veitrok- ken. Vier man, ongerekend wijzelf, blijven hier zoolang het noodig is. Brand is noch tijdens, noch na de ramp uitgebroken. Naar mijn meening is de, waarde van het overge bleven materiaal vrijwel nihil." HONGAARSCHE LANDBOUWPRO- DUCTEN NAAR ONS LAND? De Hongaarsche regeering heeft eigen ge- delegeerden gezonden naar Nederland, Zwit serland, Belgie en Duitschland, om in ge- noemde landen te onderhandelen over den, verkoop van Hongaarsche landbouwproduc- ten. Indien de Poolsche en Oostenrijksche re- geeringen geen moeilijkheden in den weg leg- gen, zal het mogelijk zijn in verband met den Hongaarschen recordoogst meel en andere prcducten op billijke wijze te. verzenden. Men is voornemens aan Nederland bijzondere ta- rieffaciliteiten te verleenen, zoodat de produc- ten daardoor nog goedkooper zullen wgrden. NIET VAN COMMUNISTEN GEDIEND. De communistische Fransche afgevaardig- de Doriot en eenige van zijn Parijsche kame- raden bevonden zich Donderdag te Oran (Al giers), waar zij bij een der in.woners dineer- den. De bewoners van de wijk begaven zich in grooten getale naar het huis, waar de tom- munisten zich bevonden, wachten af tot zij het weer verlieten en bejegenden hen op zeer vijandige wijze. De communisten moesten Moor de politie tegen de w'oedende menigte in bescherming worden genomen. Niet beter verging het Renaujean, die in 'n vergad.eri.ng te Bordeaux een rede tegen den oorlog in Marokko zou houden. Hij werd zoo weinig welwillend ontvangen, dat hij haastig de zaal moest verlaten. NIEUWE BRANDSTICHTINGEN IN DUITSCHLAND. De door het Berliinsche politiepresidium in samenwerking met de brandweer op touw ge- zette actie ter bestrijding der brandstichin- gen, voor welk doel eenige honderden recher- cheurs beschikbaar zijn gesteld, heeft de brandstichters tot dusverre nog niet afge- schrikt Wederom is namelijk in Neukolln (Berlijn) een begin van brand ontdekt. Ge- lukkig echter werd deze brand tijdig door de bewoners zelf ontdekt, zoodat de brandweer ni£t vgel meer had te doen. Van de misdadi- gers heeft men nog geen enkel spoor ontdekt. Ook naar andere deelen van het rijk is de bfandstichtingsepidemie overgeslagen. Zoo is in Weimar een loods, waarin zich de rekwisie- ten van het National Theater bevonden, in brand gevlogen. De loods met zijn kostbaren inhoud werd een prooi der vlainmen. Ook hier verrheent men met een geval van brand- stichting te doen te hebben. Te Dessau is de voornaamste aandeelhou- der der „Holz- und Metallwarenfabrik", Bernstein, die tevens leider is der „Holz-In- dustrie" Berlin-Dessau" onder verdenking van brandstichting gearresteerd. In zijn fa- briek is namelijk eind Augustus twee maal brand uitgebroken. Deze arrestatie heeft groot opzien gebaard. DE KWESTIE VAN HET PACT. Aan de Times" wordt gemeld, dat de conferentie der ministers van Buitenland sche Zaken omtrent het pact, die in de tweede helft van September wordt gehouden, zal bij- eenkomen of in Zwitserland of in Noord'- Heden- en Zondagmiddag van 3—6 Italie, zulks om Mussolini te believen, dae Rome niet voor langen tijd kan verlaten. Het resultant der Londensche juristencon- ferentie, zal aan de ministersbijeenkomst worden voorgekgd. De Duitsche juddische expert is op de hoogte gesteld van al'le feiten in verband1 met de bonding der geallieerden in zake de veiligheid1. EEN BOETE DIE OVER 2005 JAREN ZOU ZIJN AFBETAALD. Kapitein Cecil Herbert Attfield, die 15 maanden in de gevangenis te Brixton- heeft- doorgebracht in verband met de bekende wa- pensmokkelaffaire, welke verleden jaar werd ontdekt, zal, naar verluidt, op of omstreeks 13 October worden in vrijheid gesteld. Hij was, naar men zich zal herinneren, veroordeeld wegens het exporteeren van ge- weren zonder vergunning, welke wapenen, naar gebleken was, in voile zee waren over- geladen in schepen met bestemming Rusland of een aangrenzenden staat. Evenwel was hij niet in staat, de opgelegde boete van 26.000 d. i. driemaal de waarde der gesmokkelde goederen te betalen en werd derhalve op- gesloten. Indien kapitein Attfield evenwel defe boe te met het loon van 5/- sh. per week, dat hij in de gevangenis verdient, zou willen afbe- talen, moet hij meer dan dubbel zoolang k- ven als Methusalem,- of, meer preries gezegd 2005 jaren. De vader van den kapitein, de hepr J. H Attfield, deelde aan de „Daily Chronicle" mede, dat hij niets betreffende een aanstaan- de invrijheidstelling van zijn zoon vernomer. had, en voegde hieraan toe: „Ik geloof er niets van. Ik bezocht mijn zoon gisteren in de gevangenis en hij berustte er in, dat hij de rest van zijn leven op deze gehate plaats zou moeten doorbrengen." DE- WINTER IN AANTOCHT Woensdag is in Engeland een begin van den herf^t merkbaar geweest. Voor -het aar.- breken van den dag werd een temperatuur van 32 graden geregistreerd te Hampstead bij Londen. I, Deskundigen verklaren, dat deze koelte nog een paar dagen zal aanhouden, maar dat het weer daarna geruimen tijd goed zal zijn. Zij verwachten dan veel zonneschijn. slechts af en toe onderbroken door een regen- b.uitje. -f; MEDEZEGGENSCHAP DER INBOOR- LINGEN. Uit Kaapstad wordt bericht, dat genera a Hertzog binnenkort in het Zuid-Afrikaansche parlement een wet zal indienen, waarbij het: Z.-A. federale gebied in zeven kieskringen wordt verdeeid, die elk een afgevaardigde; naar 't Federale Parlement zullen zenden.' welke afgevaa'digde als bijzonder vertegen-' woordigei der inboor lingen -be! angen zal optreden. Elk van deze zeven afgevaardig^) den, die alien blanken moeten zijn, zal in zijn district uitsluitend-door- kiezers utricle inboor- lingenbevolking verkozen worden. Het, kiesh recht wordt toegekend naar gelang- ciar,be-' taalde belastingsom. VERONTWAARDIGING OVER™r HAMLET'S KLEEDIJ. Dezer dagen is te Londen in het Kingsway Theatre een opvoering gegeven van Shakes peare's Hamlet, waarbij de spelers optraden; in moderne kleeding in tegenstelling met de traditie. Het Engelsche kkermakersblad „Taikr and Cutter" schrijft over de kleeding van Hamlet: „Hamlet was tamelijk nonchalant gekked; in verschillende scenes droeg hij een donker aolbert met slappen boord en zwarte das. Hij. toonde te veel van zijn hemdsmouwen en voor iemand, die „the glass of fashion" wordt ge- noemd, te weinig prinselijke elegance. Het jasje dat Hamlet in de eerste hofscene draagt is niet -in overeenstemming met de kleeding der overigen. Maar erger nog is dat hij smoking met slappen- boord draagt wan- neer de koning, Polonius en de anderen in TELEFOON 490. Eenig agent van de beroemde Italiaansehe De FT AT-AUTO is de souplesse, snelheid en rustige gang zonder weerara. ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1