n li T Uw eerste taak's morgens zij zorg te dra g-en voor goede outlasting. Tenzij dit gere- geld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofd- pijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed ienz. Foster's Maagpillen genezen verstop- ping, regelen de lever, maag en ingewanden, fn vereterken zoodoende uw geheele gestel. 'Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil- len f 0.65; in apofheken en drogistzaken. het bestuur onder de oogen gezien en na ad- vies van dr. Hoekstra kwam men tot de vol- gende conclusie: Het eene geval, waarin behoefte was ge- voeld aan een ligtent, was niet voor een lid (de betrokken persoon was lid gewoxdcn t-oen hij ernstig ziek was en behoefte had aan een ligtent) en over het algemeen is er geen behoefte aan ligtenten- Ugtenten ver verwijderd van. de woningen (een voorstel van de vorigc vergadering) .achtte het bestuur ongewenscht, omdat .de huisgenooten hun patienten liever bij huis hebben en wanneer dit niet gebeurde, moest er toezicht wezen Lighallen zouden te groote kosten met zich brengen en het bestuur oor- deelde aanschaffing daarom ongewenscht. Dr. Hoekstra decide mede, dat de open en gesloten ten ten een bespreking haddlen uitge- maakt en spr. oordeelde het gewenscht voor (de dagverpleging welke de laatste jaren ook naehtverpleging was geworden voor -de helft gesloten tenten te\ maken. Het gevaar voor koude voor de bezoekers \die bij de patieten in open tenten verblijven, aehtte spr. niet groot, want de patient kon (voldoendc bedekking krijgen en in veel geval- len is het bezoek niet zoo gewenscht. net is kfus eerdcr een voordeel. ft Lighallen zou alleen mogelijk zijn bij toe- teicht het is ook noodig dat de patienten igescheiden zijn en het is daarom met be- perkte geldmiddelen onuitvoerbaar. Na uitvoerige bespreking werd besloten ■hot advies van het bestuur op te volgen. Contribute volgens klassc-systeem. De voorzitter lichtte dit voorstel nader toe. Daar in de vorige vergadering men zich sterk had uitgesproken voor delging van schuld van 1800 en kasmidelen voor woningvoor- ziening had het bestuur dit ernstig overwo- (gen en kwam tot de conclusie dat er voor de •gewone uitgaven gdd was. Uitbreidiug van materiaal was tot heden niet noodig en de dokter oordeelde het overbodig tot aanschaf fing van ligtenten oyer te gaan (tenzij dit noodig mocht blijken) Blijkt dit, dan zal het 'bestuur met voorstellen komen. Om deze redeneu oordeelde men vrijwillige bijdragen, een te houden bazaar e. d., over bodig. Het bestuur achtte ook overbodig de a flos sing der geldleening, welke voor 18 jaar is gesloten, omreden die na ons komen ook wel wat kunnen bijdragen voor het goede doel. Het progressief heffen van contribute acht te het bestuur ondoenlijk, omreden dit tot vergissing aanleiding kon geven, temeer daar dit voor de talrijke nieuwe bewoners tot on- recbtvaardiglieid kan leiden. De vergadering onderstreepte dit. Wil men echter vrijwillig yerhoogen, dan zal het bestuur dit gaarne aanvaarden en stelt zij alsdan voor een mi nimum contribute van 1.50, vervolgens 2, f 2,50 en f 3 per jaar. De heer Bakker herinnerde er aan, dat „HeiIoo Vooruit"' ook cen vrijwillige verhoo- ging had gevraagd, doch zonder bepaling hoeveel de verhooging zal zijn, misschien zijn er wel leden die gezien het goede doel 5 willen geven. Een geanimeerde discussie ontstond hier- over Enkelen wilden ook de minimum con tribute laten verval len. Na uitvoerige bespreking kwam het voor stel van het bestuur en dat van den heer Bakker in stemming. Het bestuursvoorstel werd1 met een stem meerderheid aangenomen Na rondvraag volgde sluiting De vrachtrjjder B. meende dat hij te hoog was aangeslagen in de Rijksinkomsten- belasting en vroeg verminderihg Bij het diaarop jngesteld onderzock kwam een groot aantal ongcze^etde kwitanties aan het licht, waaronder van verschilleodc personen ,tcr plaatse. Ook daar werd een onderzock ingesteld en men kwam tot dc ontdekking dat vcrsehillende zakenlui hier kwiteeren met „vcrrekend", om den 10 cents plakzegel tc ontduiken, hetwelk strafbaar is Hoewel enkelen eerst nog dc gelegenheid was gegeven het verzuim met een bojrie ai te koopen, zal (naar we van een van de gedu- .peerden vernemen) tegen een vijftal personen een vervolging worden ingesteld. Zijn we goed ingelicht. dan kon men eerst het verzuim voor 100 afkoopen, wat gewei- gerd is. Stellig zal het nu duurder uitkomen. UIT WIJDENES. Bij het surveilleei-en op de kermis te Wii- denes werden, aldus meldt de „Maasbode door drie politiemannen resp. 30, 25 en 22 biertjes per dag gebruikt. Zulks bleek uit de gemeenterekening. Het werd in de laatste caadszitting ter sprake gebracht. UIT SCHERMERHORN. Vrijdagavond werd door de Flotaliaver- eeniging als slot een feestavond gehouden. De zaal van den heer Schreuder was over- yol. De heer Meindersma o'pende als eere- yoorzitter den feestavond. Na het welkom to hebben uitgesproken, verzocht hij alien door op te staan een stille hulde te brengen aan de nagedachtenis van den ovededen [Voorzitter, den heer de Kiewit. Daarna werd uit voile borst het openings- Sied gezongen, melodie „Onze duinen scharen", welk feestlied vervaardigd is door den heer J. Schreuder, leider der Zangver- eeniging. Door mevr. Klerk—de Boer van Oosthui- zen werd met heldere stem gezongen „Het lied van de Roode Kepi" en „Een type van .een typiste". De knotsoefeningen door de damesafdee- tipg van de gymnastiekvereeniging „Volhar- ding", onder directie van mej. Hartman van Purmerend werden keurig uitgevoerd, Hierop volgde Quatre main „Kaiser Para- 'de" gespeeld door den heer G. Anderson, wap. Alkmaar, directeur van Polyphonia en mej. G. Schreuder, een zijner leerlingen, wat zeer mooi was en keurig werd gespeeld. Ook met zijn beide andere leerlingen A. Krul (vi- ool) en Suze Klippel (piano) oogstte Zen heer Anderson veel succes. Hierna zong de zangver. „Vooruit" onder leiding van den iheer J. Schreuder het lied „Mijn Neaerland 'ien „Nachtegaaltie". Een woord van lof aan den leider Is hier zeker wel op zijn plaats, daar hij niet alleen een krachtige leiding geeft, doch ook uit de zwak bezette vereeni- giag haalt wat er uit te halen is. Aan de oi'de was het verloten van een ham, welke zeer toevallig aan den voorzitter der feest- vierende vereeniging, den heer Klippel kwam. Het 4 pits petroleumstel welke onder de le den inzenders werd verloot viel op Joh. Pols. Aan mevr. Meindersma was, door de fir- ma Stam, goud- en zilversmid te Alkmaar, voor dte Floraliavereeniging een zilveren sui- kCrlepeltje cadeau gegeven welke in de pau- ze. op Amerikaansche wijze werd verkocht. De gelukklge winnares was mevr. Govers terwijl de netto opbrengst niet minder dan 25,95 bedroeg. Hierop volgde de prijsuit- reiking waardoor aan plm. 60 personen een prijs kon worden gegeven. De zang van de Zangver. „Vooruit" was evenals de vorige keer zeer goed. Door den jeugdigen Es clarinetist D. An derson werd daarna het numme. gespeeld „Maitre Corbeaux". In de finale, die zeer vlug van tempo is, was de solist zeer vast. Begeleid door zijn vader, directeur van Po lyphonia, viel het stuk zeer in den smaak van het publiek. Naar wij vernamen zal hij met dit nummer uitkomen op het solistenconcours te Helder. Ook met zijn overige leerlingen behaalde de heer Anderson veel succes. Hierna verloting van een Palm en Pot. Winnaar werd den heer Joh. Pols. De zang van mevr. Klerkde Boer was wederom schitterend. De burgemeester sprak daarna een slotwoord. Het is niet gemakkelijk zeide spreker, dezen avond te sluiten. In ruwe trek- ken, schetste hij het leven der vereeniging, welke bij de oprichting maar 90, nu na 3 jaar bestaan reeds 150 leden telt. Floralia bezat een kerngezonde levens- kracht. Verder bedarikte spr. verschillende personen, die tot het welslagen der festivitei- ten hadden medegewerkt o.a. de heer Bors- jes, voor hout, mej. J. de Groot, Los en Klip pel die als jury voor huisvlijt waren opge- treden, zoo ook de heeren Plevier, Wester, Kroone en Schreuder. De heeren Zan, Schreuder, Anderson en de dames Klerk en Harman werd een bloemenhulde gebracht voor de genotvolle oogenblikken welke zij het publiek hadden ter oore gebracht. Zelden of nooit, zeide spr. klopte men tevergeefs aan bij deze leden om hun medewerking te ver- leenen voor een feest. Tevens dankte hij het publiek voor het rustig welzijn. Spr. wenschte dat Floralia mocht groeien en bloeien tot in lengte van dagen. DE NOORD-HOLLANDSCHE WATER- WEGEN. Verschenen is het verslag van de commis- sie, door Ged. Staten van Noord-Holland be- noemd om van advies te dienen over de vraag: welke werken zullen moeten worden uitgevoerd en welke regelingen van water- staatkundigen, adininistratieven en financiee- l.n aard zullen moeten worden getroffen ten einde fe geraken tot een stelsel van goede wa- terwegen op het vasteland van het noorde- lijk deel van Noord-Holland, voornamelijk in West Friesland". Aan dit verslag is het volgende ontleend: Voorzitter der commiss'ie was de Commis- ^aris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Roell, verder hadden als leden daarin zitting de heeren Th. M. Ketelaar en IJ. N. Hendrix, leden van Ged. Staten. Voorts hadden in de commissie zitting vele ingenicurs, leden van Waterschapsbesturen, van Kamers van Koop'handel en deskundigen op het gebied van handel en scheepvaart. In het bijzonder wordt de langs de tegen- woordige kust ontworpen groote scheepvaart weg van Amsterdam langs Edam, Hoorn en Enkhuizen niet alleen voor de droog te leg- gen Zuiderzeepolders. doch ook voor het te- genwoordige Noord-Holland en tevens als ka- naal voor de doorgaande vaart naar de noor- delijke en oostelijke provincien van belang ge- acht. Uiteengezet wordt, dat Noord-Holland in het Noord-Hollandsch Kanaal beschikt over een goeden, van Amsterdam uitgaanden scheepvaartweg, geschikt voor 600-, ten hoogste 800-tons schepen, waarlangs Pur merend, Alkmaar en Helder bereikt kunnen worden, terwijl de behoefte aan een voor 1000-tons schepen bevaarbare Zaan mede vervuld is. Voorts bleek het wenschelijk mede aan de hand van de in het Rapport-Ringers om- trent de capaciteit der vaartuigen gehouden beschouwingen, de mogelijkheid te onder- zoeke.u om van Amsterdam uit. hetzij langs bet Noord-Holl. Kanaal over Purmerend, hetzij langs de Zaan en verder met gebruik- rnaking van het Noord-Hollandsch Kanaal een doorgaanden scheepvaartweg geschikt voor schepen met meer dan 600 ton laadver- mogen 1000, eventueel 2000 ton) te verkrij- gen naar Alkmaar, Schagen en Helder. Van de beide hoofdaderen uit, het door de Zuiderzeewerken aan te leggen kanaal Am- sterdam—Hoorn—Enkhuiien en het Nocrd- Hollandsch Kanaal. zullen vaarwegen toe- gang moeten geven tot de aanliggende land- streken, in het bijzonder tot Westfrieslanu, dat zoozeer m sdeefd is van behoorlijke ver- bindingen te water, terwijl rekening dient te worden gehouden met de behoefte aan wpter- verbindingen tusschen de bestaande landen en de droog te leggen Zuiderzeepolders. Getracht zal mceten worden, zoo wordt ge- zegd om op enkele plaatsen tusschen Alkmaar en Hoorn toegangen tot het Westfriesche net te verkrijgen met aansluitende verbindingen voor kleinere vaartu'gen in het bijzonder marktschepen, naar het Zuiden. Bij haar voorstellen omtren de noodig ge- achte vaarwegen, heeft de Commissie ge- meend zich te mceten beperken tot het aan ge ven van een hoofdnet, dat de centra, dat zijn de steden en belangrijke dorpen (in he* bijzonder de haven- en marktplaatsen en de middelpunten van industrie, land- en tuin- bouw) verbindt en dat voldcet aan de e schen van de doorgaande vaart (de verbin- ding met de ncordeiijke en oostelijke provin cien en die met Amsterdam en verder) ferwij' er naar gestreefd moet worden, zooveel mo gelijk gebieden voor de scheepvaart te ont- sluiten. Het ligt voor de hand, zegt de commissie, dat bij het traceeren van de nieuwe verbin dingen zooveel irtogeliik gebru'k wordt ge- maakt van de bestaande breede boezemwate- ren. In het bijzonder dicrt hicrbij aau het va- en op den belangrijksteii ;,nd- schen boezem. Schermerboezem. uitbreidino te worden gegeven, terwijl getracht moet worden de uit te voeren werken van de afwa- tering van het Noord-Hollandsch polderland. Anderzijds zullen de omstandigheden aan leiding kunnen geven om de kanalen op het peil der doorsneden polders te leggen. De commissie is van oordeel, dat bij een verbetering van den vaarweg langs Tapsloot, Markervaart, Stierop en Alkmaardermeer een vaargeul zal moeten worden gevormd van dezelfde dicpte en ten minste dezelfde bodem- breedtc als die, welke in het noordelijkste ge- deelte van de Zaan is gebaggerd( n'.l. 3.60 .M. N. A. P. dus 3 M. Schermerboe- zem-zomerpeil en 20 M. breedte.) De water- weg zal hierdoor bevaarbaar worden voor dezelfde schepen (maximum 1000 ton) als de Zaan kunnen bevaren. De bodem van het Alkmaardermeer, onge- veer 2 a 2.50 M. beneden Schermerboezempeil gelegen, bestaat ter plaatse van den vaar weg, behalve uit enkele zanderige banken, uit een ca. 80 M. dikke vrij bewegelijke laag slik (veen). waaronder klei. Met het oog op de geaardheid van den bodem en de wenschelijk- held om op het Meer over een breede water- geul te beschikken, zou de commissie de bo- dembreedte van de geul op het westelijk deel van den Stierop en op het Meer op 40 M. wensehen bepaald te zien. Ook in de scherpe bocht tusschen Tapsloot en Markervaart zal de breedte tot 40 M. vergroot moeten'worden om het langen schepen mogelijk te maken de ze bocht te doorloopen. Door de voorgestelde en zooals uit de be- grooting blijkt, op 80.000.geraamde verbetering, zal een goede vaarweg, zelfs ge schikt voor 1000 tons schepen, verkregen kunnen worden van het IJ naar Alkmaar eu Helder. Het rsnoort herinnert voorts aan de plan- nen tot wijziging van de pandverdeeling van het Noordhollandsch Kanaal. De Rijkswaterstaat had in 1919 de kosten, aan de opheffing van het Waterlandsche pand verbonden, op /4.000.000 geraamd Hierbij zou dan nog komen een uitgaaf van /l.000.000 voor nieuwe sluizen te Purmer end en 500.000 voor een keersluis te Buik- sloot. Het rapport betoogt, dat volgens dagblad- berichten de Amsterdamscbe raadscommissie van bijstand voor de Publieke Werken zich in beginsel vereenigd heeft met het plan om een tunnel door het IJ te leggen ter verbinding der beide oevers. Uit den aard der zaak be staat er, meent de commissie, voor Amster dam bij aanvaarding van het tunnelplan geen noodzakelijkheid meer voor de verplaatsing der Wiilemsluizen met het oog op de stads- ontwikkeling, zoodat in dit geval ook niet meer op een bijdrage van Amsterdam voor dit doel te rekenen valt. Naar het oordeel der commissie zou de op heffing van het Waterlandsch pand, waarbij de korte sluis te Purmerend door een andere wordt vervangen en waarbij de hinderlijke bocht bij deze plaats wordt weggenomen, he* Noordhollandsch-Kanaal tot een scheep vaartweg van den eersten rang, geschikt voor 2000 tons schepen, maken Echter meent zij, dat reeds de beslissing, die thans door het gemeentebestuur van Amsterdam staat ge- nomen te worden, de uitvoering van het plan onmogelijk heeft gemaakt. aangezien toch van de andere belanghebbenden (het Hoog- heemraadschap Waterland en de gemeenten Alkmaar en Purmerend) geen bijdragen te verwacbten zijn, die in verhoudine tot de to- tale kosten van groote bcteekenls kunnen zijn. Vergelijkt men, zegt het rapport voorts den vaarweg over het Alkmaardermeer met dien over het Noordhollandsch Kanaal langs Purmerend, dan blijkt het volgende: De nieuwe vaarweg zal niet het zoo gun- stigc trace, het ruime profiel en de groote diepte van het Noordhollandsch Kanaal be- zitten. Ook is hij thans niet geheel tolvrij (sluisgcld Wilhelminasluis). Echter biedt hij tegenover laatstbedoeld kanaal de volgende Woordeelen lo. Zal hij in verband met de afmetingen van de sluis te Purmerend door grootere Rijnaken te bevaren zijn dan het Noordhol landsch Kanaal benoorden Purmerend; 2o. behoeft in den nieuwen vaarweg tus schen Amsterdam en Alkmaar slechfe cen schutsluis, die te Zaandam, te worden ge- ipasseerd, waai-voor, zoo zij niet open staat, slechts een gering verval staat. Daarentegen worden op het Noordhollandsch Kanaal tus schen Amsterdam en Alkmaar 2 sluizen met belangrijk grooter verval aangetroffen; 3o. is de lengte van den weg van het IJ voor Amsterdam tot Alkmaar over het Alk maardermeer 27 K.M. en dus 5 K.M. min der dan de lengte van den weg over het Noordhollandsch Kanaal, die 32 K.M. bc- draagt; 4o. doorloopt de nieuwe vaarweg cen zeer belangrijke industriestreek. De commissie meent, dat er voor "het uit- voeren van beide plannen te zamen geen aan leiding bestaat; het verkeer toch naar een nagenoeg zuivere landbouwstreek wettigt zulks allerminst. Wordt de vaarweg over het Alkmaarder meer verruimd, dan zijn de plannen tot ver betering van het Noordhollandsch Kanaal uit een sc'neepvaartoogpunt overbodig. Terloops wordt opgemerkt, dat jPurmerend door de verandering der hoofdroute niet in zijn belangen za! worden geschaad, behalve dan, dat een deel van het doorgaand ver keer niet meer langs deze plaats zal trekken, waartegenover staat, dat,* na verbetering van den weg over het Alkmaardermeer, Purmer end van twee zij den door groote schepen be reikt zal kunnen worden. De commissie vervolgt dan: De keuze tusschen de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer en de ver betering van het Noordhollandsch Kanaal is niet moeiiijk, gelet op het groote verschil in kosten-. Wel zou bij de laatste aanstonds 'n buifengewoon goede en zeer diepe scheep vaartweg voor schepen van 2000 ton ver kregen worden, maar ook.de weg over het Alkmaardermeei kan, zoo de noodzakelijk heid nader blijkt, voor 2000 tons schepen ge schikt gemaakt worden. Al zal het trace dan iets minder fraai zijn dan bij het verbeterde Noordhollandsch Kanaal, er zal toch een be- vredigende opiossing verkregen zijn; de vaart met 2000 tons schepen zal toch van g< r: gen omvang zijn De vraag of 'n verbetering van de vaart over het Alkmaardermeer aanbeveling ver- ■client, moet volgens het oordeel van onze commissie, bevestigend beantwoord worden. Het etndcijfer der begrooting van kosten bedraagt 13.650.000 plus 80.000 voor het Alkmaardermeer. De commissie stelt ten slotte voor zich te vereenigen met de plannen betreffende: a. de verbetering van den vaarweg van de Zaan over het Alkmaardermeer, in verband waar- mede het Noord-Hollandsch Kanaal als scheepvaartweg niet behoeft te worden ver- beterd; en b. de kanalen volgens het rapport der commissie-Van Aalst, zooals deze door de commissie zijim gewijzigd en aangevuld, t. w. de aanleg of verbetering van de vol gende vaarwegen: 1. Omval-Huigendijk- Avenhorn-Hoorn, 2. Hoornhuis-Zwaagdijk- Medemblik, 3. Zwaagdtjk-Enkhuizen, 4. Hui- gendijk-Oudkarspel, 5. Alkmaar-Huigendijk, 6. Oudkarspel-Kolhorn, 7. Stolpen-Schagen, 8. Schagen-Kolhorn, 9. Rustenburg-Obdam, 10. Oudkarspel-Dirkshorn, 11. Grootebroek- Andijk, 12. Purmerend-de Hulp, 13. Aven- horn-Spijkerboor en 14. Avenliorn-Oudendijk. Verder wordt voorgesteld goed1 te keuren de boezem wijziging, waarbij het gedeelte van Raaksmaatsboezem, gelegen ten zuiden van de nieuw ontworpen- sluis bij Oudkarspel en de sluis bij Rustenburg bij Schermerboezem wordt gevoegd en het overblijvende deel van Raaksmaatsboezem met den boezem der Nie- dorperkogge Strijkmolens wordt veerenigd, met dien verstande, dat geen gemaal voor Schermerboezem wordt gesticht en evenmin op een nieuw gemaal te Kolhorn wordt gere- kend, terwijl de Langereis met het oog op de afwatering wordt verruimd. Men zal zich tot de gemeente Alkmaar en de Zaantandsche gemeenten moeten wenden, ten einde toezeggingen te verkrijgen in zake bijdragen voor de verbetering van den vaar weg over het Alkmaardermeer. Nadat deze toezeggingen zijn verkregen, zal in verband met de urgentie en gemakke- lijke financiering der zaak een afzonderlijk voorstel aan de Staten gedaan worden om- trent de verbetering van genoemden vaarweg. Voorts is 't het plan zich tot het Rijk en de gemeente Amsterdam te wenden voor bijdra gen ter verwezenlijking van de overige ka- naalplannen en aan de commissie-Van Aalst te verzoeken c!c leiding van het bijeen- brengen der bijdragen van belanghebbenden op zich te nemen. Nadat ter zake bevredigende toezeggingen zijn verkregen, zal aan de Staten voorgesteld moeten worden in begirisel te besluiten de kanalen- vanwege de Provincie te laten uit- voeren in een nader door Gedeputeerde Sta ten te bepalen volgorde en daarna de meer- bedoe'lde kanalen, alsmcde de Achterzaan in beheer en onderhoud bij de Provincie tc nemen. Aan den minister van Waterstaat moet verzocht worden de totstandkoming te willen bevorderen van een wet, houdende veiklaring van het algemeen nut der uit te voeren wer ken. Het voorstel dient dan verder gedaan te worden, het beheer over het gebied van- den te yergrooten Schermerboezem en dan door samenvoegin-g van het noordclijk en oostelijk deel van Raaksmaatsboezem en den boezem der Niedorperkoggc Strijkmolens te vormen nieuwen boezem op te dragen aan het Hoog- heemraadschap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, onder gc- lijktijdige opheffing van het Ambacht van West-Friesland genaamd Geestmerambacht en het Heemraadschap der Strijkmolens van de Niedorperkoggc. De kosten van de uitvoering der West-Fric- sche kanalen, mits hierin door het Rijk voor 1/3, door de gemeente Amsterdam voor 1/20 en door de overige belanghebbenden voor 1/6 wordt bijgedragen, dienen voor rekening van de Provincie te komen. Bij deze voorstellen zou aan de Staten kunnen worden- meegedeeld, dat omfrent het trace der kanalen bij Hoorn te zijner tijd een nadere beslissing zal v. orden uitgclokt. Na aanvaarding van deze voorstellen door de Staten-, zal zoodra doenlijk met de directie der Nederlandsche Spoorwegen in onderhan- deling getreden moeten worden, ten einde de noodige samenweiJking bij de uitvoering der plannen te verzekeren, Buitenland DE KLEEDING VAN TURKSCHE STAATSAMBTENAREN EN GEES- TEL1JKEN. De Turksche ministerraad stelde vast, dat geen enkele congregatie van sjeiks en hun. adepten in het gebied der republiek wordt er- kend, terwijl de ordeteekenen en dc kleeder- dracht der religieuze orden verboden worden. Het besluit bepaalt, dat alleen de oelema's be- voegd zijn, den turban te dragen. Alle staats- ambtenaren, met uitzondering van die van het leger, de marine, de magistraten en de oelema's, wier tenue is voorgeschreven, moe ten burgerlijke kleeding drageli, overeenkom- stig die in gebruik in de staten van Europa. dllFANTENKERKHOVEN. Bij een debat dat onlangs in de Duitsche pers ontstaan is, heeft de bekende Afrika-on- derzoeker Hans Schomburgk zeer beslist partij gekozen voor hen die het bestaan van zoogenaamde olifantenkerkhoven verdedig- den. Hij vertelt dat hij uit eigen ervaring heeft kunnen vaststellen dat bijna elke be- paalde landstreek haar eigen olifantenkerk hof heeft, een moeras of meer waarheeri de clieren gaan om te sterven. Te verklaren is dit hiermede, zegt Schom burgk, dat zieke dieren, evenals zieke men- schen, zeer dorstig zjjn; wanneer de olifant zijn einde voelt naderen, zoekt hij dus water en blijft aan den rand daarvan staan tot hij sterft. De krokodillen vreten het lichaam op, de zware tanden zinken weldra in den mod- der weg. Men vindt hoogst zelden doode olifanten in de bosschen of het vlakke veld, en dan zijn dat meestal nog dieren, die op weg naar het water waren om te sterven. Schomburgk zelf maakte het mede dat een olifant, die later zwaar aargeschoten bleek, vijf dagen lang aan den rand van een moeras stond zonder zich een meter te verroeren. EEN RUBENS ONTDEKT? Een bekend Engelsch kunstverzamelaar, mr. F. H. Clarke, kocht voor 15 sh. een oud schilderij, dat, gelijk de gelukkige eigenaar aan de „Westni. Gazette" mededeelt. achteraf bleek een echte Rubens te zijn en wel een portret van den tweeden graaf van Arundel. Mr. Clarke, die het stuk met de beeltenis van dezen edelman in de ..National Gallery" N.Y. BOEK- EN HANDELSDBUKKERiJ voorti, HERHS. COSTER EN ZOON, ZIET UWE DRUKWERKEN. NA ONZE ZETMACHINES STEL- LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM C 9 ALKMAAR vergeleek, verklaart met groote stelligheid dat deze laatste een copy en het zijne het ori- gineele werk van Rubens is. In den rechter bovenhock vortd hij de letters O. O.vermoe- dend met eene overschildering te doen te heb ben, liet hij de plek schoon maken, waarna het oude opschrift te voorschijn kwam: .Thomas Howard Arundclliae Comes", en daar beneden „P. P. R.», de bekende hand- teekening van den meester. De eigenaar doet het denkbeeld aan de hand dat deze over schildering gebeurd is na een diefstal om de herkomst van het stuk, eenmaal in bezit van de hertogen van Argyll en St. Albans, te verbergen en identificatie te voorkome.n. Het is thans in het openbaar tentoonge- steld, om kunstgeleerden gelegenheid te geven zich uit te spreken over de waarde. MEXICAANSCH BLOED. Donderdagmiddag heeft in het Alexicaan- sche parlement een heftig debat plaats gehad, dat met een drama eindigde. Met debat ont stond naar aanleiding van een voorgelezen brief van presiaent Calles, waann bij de agrarische partij er voor waarschuwde, dat de regeering maatregelen tegen vreemde-" lingen in Mexico, zooals de vernioording on langs van den Franschen landbouwer Mau- rer, niet zal dulden. Een der agrarische afgevaardigden wraak- te daarop de handelwijze van den vennoor- den Franschman, waarop een ruzie ontstond tusschen twee andere afgevaardigden Macip en Perez. Dezen gingen naar buiten, alwaar Macip den afgevaardigde Perez doodschoot. OPLEIDING VAN JONGE WERKLOOZEN. TOT „HANDIGE" MENSCHEN De „Morning Post" meldt, dat het Britsche min-isterie van arbcid ongeveer 1200 jonge menschen tusschen 18 en 25 jaar zal uitkie- zen, die behalve hun werkloozenuitkeering en maaltijd per dag krijgen en in twee cen tra, te Birmingham en te Newcastle, zullen worden geplaatst, waar zij allerleiy karwei- tjes zullen leeren veixichtai. Oe cursus,- die becioeld is om hen tot,, han- dige menschen" te maken, zal zes maanden duren, zoodat er in ecu jaar 2500 zullen wor den opgeleid Voorts zullen/er nog twee cen tra komen, warain jonge nranuen, die voorne- mens zijn naar de dominions te emigreeren, onderwijs krijgen in'landarbeid en Veeteelt. Het is niet de bedoeling ze voor een bepaald va-k op te leiden men zal ze alleen leeren handig te zijn met gereedschappen, zoodat degenen, die nooit werk hebben gehad, naar werkgevers kunnen gaan met al thans eenige vaardigheid en kennis voor de werkplaats. Dc kosten zullen volgens het ministerie niet zeer hoog-zijn. DE VERDWENEN EGYPT1SCHE PRINS. Volgens berichten uit Konstantinopel ver- wacht prinses Sjivekias, de gewezen vrouw van koning Foead van Egypte, en zuster van prius Seifeddin, die uit het zenuwleidersge- stich. in Sussex ontvlucht is, binnenkon: haar brocder te Konstantinopel te kunnen be- grocten. Nainens's prinsen moeder is een verzoek- schrift overhandigd dan koning Foead, om hem toe te staan, naar Egypte terug te kee- ren en zijn verdere levensdagen in zijn ge- boorteland te slijien. VERBLIJFSBEPALINGEN V(X)R VREEMDEL1NGEN IN HONGAR1JE. In verband met de verplichting van vreern- deiingen, die in Hongarije komen, om zich bij Tie politie aan te melden, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken tegenover eenige journalisten verklaard, dat de regee ring al het mogelijke hec-ft-gedaan, om den vreemdelingen last van overhcidswegc zoo veel mogelijk te besparen. Alleen de vreemdelingen, die zich blij- vend in Hongarije wensehen te vestigen, moeten gedetaillcerde aanmeldingsformulie- ren invullen. Andcren, die niet langer dan twee maanden in het land vcrtoeven, behoe- ven zich niet eens persoonlijk aan te melden en kunnen zich, zonder eenige formaliteit in acht te nemen, vrij bewegen. BELASTINGAANSLAGEN VAN FILMSTERREN. Vele honderden millioenen menschen ver- ecren en aanbidden de Amerikaansche film- helden. Avond aan avond lachen millioenen om de drama's, die zij door middt-1 van de film het publiek der geheele wereld te aan- schouwen geven. Een echter is er in de Ver- eenigde Staten, die koel cn onbewogen deze successen aanziet en die slechts oog heeft voor het aantal klinkende dollai's, waarmede de beurzen der sterren worden gevuld. Het is de machtige, onzichtbare en alom-tegen- woordige fiscus, die wreed genoeg is, om zelfs deze lievelingen van eenige geslachten niet te sparen. En dat deze waakzaamheid hem geen windeieren legt, v.ijzen de sommen uit, die eenige dezer filmsterren aan inkomstenbe- lasting in de Vereenigde Staten hebben be- taald. Zoo spant Douglas Fairbanks de kroon met niet minder dan 162.000 dollars (ruim vierhonderd duizend gulden). Gloria Swanson betaalde 57.000 dollars (ruim honderd veertig duizend gulden), terwijl Mary Pickford niet meer dan de bdaclielijke kleinigheid van 54.000 dollars (honderd vijf en dertig duizend gulden) op het altaar van den fiscus ten offer heeft gebracht. Charlie Chaplin komt ver achteraan met slechts 345 dollar (ca. achthonderd zestig gulden). Naar men zegt, is deze geringe aanslag een ge- volg van he* feit, dat hij zijn vermogen in mislukte onuYrn.ejninggnheeft \grsaeeid.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6