Puroi geneesi en venfraait de Huid. TWEE FRANSCHE VLIEGTUIGEN VERM 1ST. Er is nog steeds xgeen bericht ontvangen van de beide aviateurs Laporte en Priol, die den laatsien dag van den wedstrijd voor wa- tervliegtuigen niet terug zijn gekomen. Men heeft de kust van de Middellandsche Zee met torpedojagcrs afgezocht, maar gam spoor van hen kunnen ontdekken. Er komen hevige "sformen voor, zoodat het ondcrzoek zeer moeilijk is. De vrees, dat een ongeluk heeft plaats gehad neemt met het uur toe. Laporte had twee mecaniciens aan boord en Priol een. HERRIOT ZAL LoBE STEUNEN. De voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Lcbe, heeft na zijn terugkeer van het vredes- ccngres te Parijs het volgende telegram van t Herriot ontvangen: „Ik dank u voor uw vriendelijkc wool den. U kunt zeker zijn van mijn medewerking bij elk streven, dat poogt alien voikeren, voor a lies echter Europa, de kostbare weldaden van den vrede te geven. DE BESCHERMING VAN VROUWEN EN KINDEREN IN HET NABIJE OOSTEN. Onder vcorzitterschap van Painleve heeft de raad van den Volkenbond zich Zaterdag- ochtend bezig gehouden met de bescherming van vrouwen en kinderen in het Nabije Oos- ten. Na voorlezing van hetr apport door den vertegenwoordiger van Engeland verklaarde Painleve. dai de raad het er over eens was, het rapport van Chamberlain goed te keuren, waarin geadviseerd wordt, dat de Volken bond zijn medewerking aan de steunverlee- ning te "Aleppo en Konstantinopel zal blijven yerieenen. FEESTVIER1NG IN DE BEVRIJDt- GEBIEDEN. Omstreeks 18 September zullen in de groo- 'te ateden van het bevrijde gebied, met name te Essen, Bocholt, Dusseldort en Duisburg, Jeestelijkheden naar aanleiding van de bevrij- ding worden gehouden Rijkspresident Hin- dentourg en de leden van het rijkskabinet hebben hun deelneming toegezegd. DE BR AN DSTICHT1NGEN IN BERLIJN. De vice-hoofdeommissaris van politic te Berlijn verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers, dat de voortdurende brandstich- tingen blijkbaar niet ten doel hadden mate- rieele voordeelen te behalen of anderen te be- nadeelen, zoodat vermoed wordt, dat de branden van de laatste weken door een gees- telijk abnormaal menseh zijn gesticht OP DEN WEG NAAR VERBROEDERING. Binnenkort zal beslist worden over de vraag, of de voornaamste wotenschappeliike vereeniging in Engeland, de „British Asso ciation", bij gelegenheid van de volgende vergadering te Oxford ook Duitsche geleer- den zal uitnoodigen. Dit zou dan voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog we- derom het geval zijn. Het comite, dat de uitnoodigingen ver- zendt, besloot met een kleine meerderheid, zich ook tot de Duitsche gcleerden te wen- den. Het algemeen comite heeft een dergelijk besluit genomen met een meerderheid van 21 tegen 13 stemmen. De laatste beslissing berust bij de stad Oxford, die de verschillende deelnemers offi- cieel uitnoodigt en ontvangt. DE CONTROLE OVER OOSTENRIJK. De geheinie besprekingen der financicele commissie van den Volkenbond voor Oosten- rijk hebben in de kwestie der opheffing van de financicele controle tot het resultaat ge- ieid, dat een algeheele ophefing dezer contro le en ontheffing van tnr. Zimmerman van zijn functie van commissaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk met ingang van 1 Januari a.s. niet kunnen worden verwacht Daarentegen zou de controle belangrijk wor den verzacht. Engelsche en Amerikaansche financieele kringen moeten zich tegen alge heele opheffing hebbep uitgesproken, aange- zien zij daarvan op het oogenblik een ongun- stigen invloed verwachten op den koers der saneeriugsleening en van andere papieren Voorts hebben in de geheime zitting der "financieele commissie Layton en Rist inlich- tingen versfrekt omtrent hun rapport betref- fende de economische vooruitzichten van Oostenrenk. Hun conclusies moeten in het al gemeen gunstig luiden. Mr. Zimmerman noemde de financieele vooruitzichten ever,- eens gunstig en verklaarde zich voor het treffen van maatregelen, die tot een zoo spoe- dig mogelijke opheffing der controle zullen leiden. De Oostenrijksche minister van buitenland sche zaken, Mataja, betoogde, dat de raads- ccmmissie overtuigd kan zijn van den vaster, wil van de Oostenrijksche regeering, mn den huidigeu financieelen toestand van Oosten rijk n:et alleen te beveatigen,- doch ook voort-. durend te verbeteren. Chamberlain, die de zitting presideerde, verklaarde dat het Geneefsche protocol ten doel had, de opheffing der controle zooveel mogelijk te bespoedigen, doch op het oogen blik zou een opheffing de inschrijvers op de leening moeten afschrikken. De overige leden der commissie spraken zich principieel uit voor een zoo spoedig mo gelijke opheffing der financieele controle. Alleen de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, wees erop, dat de commissie in het oog moet houden, dat het hier niet alleen om een economisch-financieel, cocb evenzeer om een politiek probleem gaat. TEGEN BUITENLANDSCHE FILMS. Max Linder, de Fransche komiek van Oos- tenrijkschen huize, die in Amerika 't tegen Chaplin en Lloyd moest afleggen en daarn& in de Weensche Studio's zijn ouden roem trachtte te herstellen, is benoemd tot voorzit ter van de „Societe des Auteurs de films". Deze vereeniging stelt zich het moeilijk te verwezenlijken doel, het binnendringen van de buitenlandsche film op Fransehen bodem te vchinderen. Typisch doet het aan, dat ditzelfde ver- schijnsel van star protectionisme ook in Duitschland, Oostennjk, Roemenie en Hon- garije op de politiek; agenda siaat. KNOE1ER1JEN BIJ EEN MINISTERIE. Gp het Belgische ministerie van Spoorwe- gen is door een controle-commissie een on- derzoek ingesteld naar malversaties, die bij den pers- en publiciteitsdienst van genoemd departement zouden zijn bedreven door den directeur-generaal en twee ambtenaren. Be- j wijzen, dat cr straibare feiten zouden zija gepleegd, werden gevonden. De controle- commissie concludeerde dan ook tot verwij- zing van den directeur-generaal naar de rechtbank en het ontslag van beide ambtena ren. Uit het onderzoek bleken ophefmakende feiten, warrover de „Nation Beige" de vol gende bijzonderheden mededeelde: De persdienst telde 19 ambtenaren, aan wic de admin istratie maandelijks 26800 francs betaalt. Dc bureaukosten bedragen jaarlijks 500.000 francs. De dienst is onder- gebracht in cen speciaal gebouw, ter waarde van anderhalf millicen francs. Het productieve werk van deze geheele organisatie blijkt even- wel verricht te kunnen worden door cen ambtenaar. INTERNATIONALE DIERENBE- SCHERMING. Het Internationaal Congres voor Dieren- bescherming te Parijs is geopend met een rede van den heer F. Friry, vice-persident der So- eiete Protectrice des Animaux. Vcertien Ian- den waren vertegenwoordigd'. De eersfe zitting werdi besteed! tot het be- noemen van een Bureau vow het Congres, waarin Frankrijk,' Engeland, Nederland, Bel gie en Italie vertegenwoordigd werden. Tot een der beide vice-presidenten werd benoemd de voorzitter van den Aati-Trek- hondenbond in Nederland. Hierna werden de afdeelingen gevormd, die de diverse voorstellen zullen bespreken en haar conclusies aan het congres, in pie no vergaderd, zullen onderwerpen. FLINKE NEDERLANDSCHE MATROZEN. Alvorens Vrijdag de „Mecklenburg" van de maatschappij „Zeeland" van Folkestone naar Vlissingen vertrok, hadden enkele le den van de bemanning de voldoening een drenkelinge te redden. Het was een 32-jarige Russische dame, mevr. Lazzaro genaamd die met de Engelsche kanaalstoomer „En- gadin" van Folkestone naar Boulogne ver trok en toen deze boot een 100 Meter van de pier verwijderd was, in zee viel. Het publiek op de pier zag haar vallen en sehreeuwde„Vrouw over boord". De En gelsche boot stopte en liet snel een sloep te water, terwijl de „Mecklenburg" ook een sloep streek met enkele matrozen, onder leiding van den tweeden stuurman Hen dricks. Er ontstond een race, wie de eerste zou zijn om de dame te redden en die wed strijd werd gewonnen door de Nederland- sche sloep, wier bemanning de dame redde en in bijna bewusteloozen toestand aan den wal bracht. Het talrijke publiek op de pier jujejite het kloeke werk levendig toe. EEN DURE VIOOL. De violist Mischa Elman heeft van een Pariische firma de zoogenaamde „Recamier- Stradivarius", een der beroemdste violen der wereld, voor ongeveer 120.000 gulden ge- kocht. „Het is mijn derde Stradivarius", zei- de Elman na het sluiten van den koop. „De viool, die het jaartal 1717 draagt, en die zich vroeger in het bezit bevond van Mada me Recamier, behoort tot den „gouden" tijd" van Stradivarius, waarin ziin bests werk is ontstaan. Ik geloof, dat het een der cirie bes- te violen in de wereld is. De zoogenaamde „Messias-viool" te Londen is "missehien de beroemdste, maar die wordt bewaard in de Hill-collectie en wordt nooit bespeeld, even- min als de „Betts-viool" in de „Rogers-verza- meling" te New Haven in Connecticut, ook die wordt nog maar alleen bekeken. Deze derde viool zal ik echter bespelen, zoodat mu- ziekvrienden haar zullen kunnen hooren. EEN MAN LEVEND VERBRAND. In een der straten van New-York werd in een auto, die met benzine was overgoten in brand gestoken was, hetverkooldc lijk gevon den van een man, die aan handen en voeten gebonden was. Het misd-rijf moet gedurende den nacht zijn gepleegd. De identiteit van bet slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. EEN SLECHTE GRAAN- EN WIJNOOGST IN FRANKRIJK. Nog niet zoo lang geleden stond de oogst er in Frankrijk prachtig voor, maar de re- gens der laatste weken, gepaard met hagel en storm, hebben veel kwaad ged-aan. Men denkt nog slechts aan een middelmatigen oogst. Frankrijk hoopte, dat de oogst dit jaar voldoende zou zijn om in de behoeiten van het land zelf te voorzien, doch men vreest mi, dat er wederom vele 'millioenen voor buitenlandsch graan zullen moeten worden besteed. In de wijngaarden zijn de schoone voor uitzichten cfoor de hagelbuien. der laatste da- gen verduisterd, terwijl bovendien de meel- dauw in het gebied van Orleans en de Cha- rente zijn intrede heeft gedaan. In een1 twaalf- tal andere departementen zouden 40 pet. der wijntrossen door ziekten zijn aangetast. Merkwaardig is echter da-t de wijnbouwers niet treuren. Ze verklaren, diat, als de oogst d'it jaar goed zou zijn geweest, zij bijna ge- ruineerd zouden zijn! De laatste twee jaren waren nJ. zoo overvloedig, dat zij nog met groote hoeveelheden wijn opgescheept zit- ten. Een derde goecf jaar zou dc prijzen naar beneden hebben gebracht en hun verliezen zouden enorm zijn geweest. KORTE BERICHTEN. De president van den senaat vau Boli via heeft voorloopig het presidentschap der republiek Bolivia aanvaard. De nieuwe pre- sidentverkiezingen zullen 6 December plaats vinden; de gekozen funcTionnaris zal op 2 Januari 192C zijn ambi aanvaarden. Zaterdagmiddag arriveerde te Geneve mevrouw Woodrow Wilson, die de Zesde Volkenbondsvergadering zal bijwonen. Bij aankomst werd haar door de „Association des Interets de Geneve" een bloemenhulde aangeboden. Naar gemeld wordt, is op den Bracken sneeuw gevallen. Bij de te Brussel gehouden voetbal- match BelgieDuitschland verscheen een troep nationalisten met de Belgische vlag bij het terrein. Zij werden door de solialistische menigte uiteengedreven, terwijl de man met cle vlag mishandeld we*d. Briand, die Zaterdag naar Parijs zou terugkeeren, heeft zijn verblijf in Geneve met eenige dagen verlengd. Zaterdagmorgen is Nansen te Berlijn aangekomen. Om elf uur vood or het mini- sterie vbor Verkeerswezen .egenwoordig- heid van den minister van icemd depar tement, Krohne, een besprckn g plaats over de plannen tot onderzoek der Poolstreken. *In aansluiting aan de in dc bladen ver- schenen tegenstrijdige berichten aangaande dc ontruiniing van Kleef, kan worden mede- gedeeld, dat die stad eerst 23 October geheel zal worden ontruimd. Eschweiler daarentegen is reeds nu ontruimd. In verband met de hervatting der werk- zaamheden dooi" de leden der Christelijke en neutrale vereenigingen in het drukkers- bedrijf, heeft het meerendeel der Antwerpschc bladen voorbereidingen getroffen, om op- nieuw te kunnen verschijnen, zij het ook nog niet op denzelfden voet als voor het uitbre ken der staking. Een ernstige brand heeft gewoed in een der panierfabrieken te Drammen (Noorwe- gen). De schade is zeer groot. Te Oslo is Woensdag de algemeene Evan- gelisch-Luthersche conferentie geopend met een godsdienstoefening, waarin bisschop Ih- mels uit Dresden' voorging. Aan de confe rentie nemen 250 afgevaardigden deel. Een treinbotsing bij het station Hope nabij Sheffield1 heeft twee dooden geeischt. Er zijn voorts nog twaalf gewonden. Draadloos wordt gemeld, dat de inboe- del van het Achileion, het paleis van den ex- keizer van Duitschland1, op Korfoe, in het openbaar zal worden geveild. De Adimiraliteit heeft een nieuw soort watervliegtuig besteld, dat in Engeland zal worden gebouwd volgens het systeem van den Duitschen ingenieur Rohrbach. Dit wa tervliegtuig kan van masten en zeilen wor den voorzien, zoodat het zijn vaart ook kan voortzetten, indien de machine weigert. Gemengcd Nieuws HET KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Met den trein, welke te 10.39 te Leeuwar- den aankomt en waaraan het Koninklijk sa- lonrijtuig gehaakt was, kwam H. M., de Ko- ningin, vergezeld van Z. K. H. Prins He.n- drik en H. K. H. Prinses Juliana heden- (Maandag) morgen aan het station te Leeu- warden aan. Op het perron waren ter begroe- ting aanwezig de Commissaris der Konmgin in Friesland, baron van Marinxma thoe Sloo- ten, de burgemeester van Leeuwarden, jhr, mr. J. M. van Beyma, benevens enkele ande re autoriteiten. Na een korte begroeting be- gaf het Vorstelijk Gezelschap zich naar de gereedstaande auto's, waarmede de tocht naar Tervaart wordt gemaakt. Voor het stationsgebouw had zich een dui- zendkoppige menigte opgesteld, welke de Kon Familie bij Haar verschijnen op het sta- tionsplein hartelijk toejuichte. Van Leeuwarden ging de tocht over Har- degarijp naar Murmerwoude. Overal langs den weg, waar de stoet passeerde, werd het Hooge Gezelschap hartelijk begroet. Tegen half twaalf arriveerde het Hooge Gezelschap te Murmerwoude. Vanaf de grens der gemeente tot aan het raadhuis werd de stoet van muziek vergezeld. Aan her gemeentehuis werd eenige oogenblik- ken halt gehouden, waar H. M. door den burgemeester, den heer Nauta, verwelkomd werd en bloemen door het dochtertje van den burgemeester werd aangeboden. Een zangkoor „De Lofstem" van Rinsu- mageest zong de Kon. Familie toe. Met een enkel woord dankte H.M. den burgemeester voor de ontvangst, waarna de tocht over Qua- trebras naar Dokkum werd voortgezet, tot de grens der gemeente weer door muziek bege- leid. In Dokkum verkeert de stad in feeststem- ming. De geheele stad is fraai versierd en een groote menschenmassa is op de been Voor het stadhuis werd weer eenige minuter! gestopt, waar de burgemeester A. Jonker de Hooge Gasten verwelicomde en de Chr. Zang- vereeniging „Laus Deo" onder leiding van den heer Max Naberman „Trunu" van H. J. den Hertog ten gehoore bracht. Van Dokkum ging de tocht over Niawier naar Nutslawier, waar de burgemeester, de heer S. Sijtsma, H. M. verwelkomde en waar zij een zanghulde van ongeveer 1000 kinde ren in ontvangst had te nemen. Voorts werd H. M. het „Dat's Heeren zegen op U daal",' toegezongen. t De tocht wercl vehvolgd over Ooster-Nij- kerk en Nes naar Wierum, waar op den Zee- dijk van de Contribute Westdongeradeel een oogenblik vertoefd werd. Daar werd de dijk bezichtigd, benevens alle hulpmiddelen tot stopping- van een dijkbreuk. Op de trappen naar den zeedijk waren eerebogen aange- bracht evenals aan den in- en uTtgang van het dorp. Onder begeleiding van muziek werd de Kon. Familie door de schooljeugd „Als vaderlandsche jongens beminneh wij der. grond" enz. toegezongen. H. M. werd ont vangen, rondgeleid en uitgeleide gedaan door het Dijkbestuur. Van Wierum ging het naar Ternaard, waar te ongeveer half een gearriveerd werd. Het schitterend versierde dorp bereidde de Kon. Familie een schitterende ontvangst. Voor het gemeentehuis werd halt gehouden. waar na de begroeting door den heer Ooster- hof, burgemeester dezer gemeente, H. M. een zanghulde van schoolkinderen en van een zangkoor (Ps. 134:3) had in ontvangst te nemen. Hier werd de auto voor den gereedstaan- den trein verwisseld, die onder luide toejui- chingen afreed naar Holwerd, vanwaar de tocht naar Ameland aangevangen werd. Te half twee werd te Holwerd gearriveerd. In den trein werd door dc Hooge Gasten de lunch gebruikt. Voor den tocht naar de gereedliggende boot werd de trein weer voor den auto verwisseld. Aan den weg hadden zich vereenigingen met hun vaandels opgesteld, waarvan H. M. een zanghulde in ontvangst had te nemen. Luide toejuichingen weerklinken als de „Waddenzee" zee kiest. Een groote menigte verdrong zich langs den weg, die de Kon. auto te gaan had. Allengskens echter keerde men weer tot het dorp om de omgeving te rug. In elk dorp, waar de Kon. Familie ge- passeerd was, was de namiddag gewijd aan allerlei volksfeesten, die meestal zouden eindi- gen met een vuurwerk. Te half 3 kwam de „Waddenzee" met de Hooge Gasten aan boord te Nes aan. Het koninklijk vaartuig was inmiddels tegemoet gevaren door .de reddiagboot van Nes waar van de bemanning in reddingspak gestoken was. Gezamenlijk voer men naar de pier. De landing geschiedde onder het gejuich der eilandbevolking, die van elk hoekje van het eiiand was saapigestroomd en waaronder zich ook nog menige badgast bevond. Na de begroeting had Fl. M. aan het einde der pier een zanghulde van de kinderen der openbare school in ontvangst te nemen. Per auto vertrok inen toen naar het Waterstaats- gebouw, waar dc Kon. Familie zich eenigen tijd terugtrok. Te 4 uur ging H. M. naar het gemeente huis, waar dc raad1 inmiddels is saaingeko- men. Burgemeester, de heer Bolomey, secrc- taris en raadsleden werden hier aan H. M voorgesteld. De burgemeester hicld hierbij een toespraak. Spr. ving aan; met tc zeggen, dat men het op Ameland zeer op prijs stelde dat H. M. het eiiand met een; bezoek vereerde. Spr. verdicpte zich voorts in historischc bc- schouwingen, waarbij er aan herinnerd1 werd, dat Amealnd eerst een aparte heerlijkheid, eigendom der Camtningha's en onafhankelijk van de Nederlanden, in 1653 twee afgevaar digden naar Cromwell zond om zijn neutra- liteit te bepleiten In 1704 werd het ver- kocht 'aan Jan Willem Friso, waardoor het een particuliere bezitting dter Nassau's werd In 1795,werd het een deel der Bataafsche Re publiek. Ameland is in welvaart vooruitge- gaan, sedert in 1915 de zeedijk met'rijikssub- sidie tot stand kwam. Spr. herinnerde voorts aan de totstandkoming van den weg over het eiiand in 1916. Ten slotte herinnerde spr. nog aan de zoo even ©ntworpen plannen tot ruilverkaveling, terwijl geeindigd werd met den wensh dat het de Koninklijke Familie wel moge gaan. Met een korte rede heeft d'e Koningin de rede van den burgemeester beantwoord. CONGRES VOOR ONGEVALLEN- GENEESKUNDE EN BEROEPSZIEKTEN. Heden (Maandag) vangt te Amsterdam aan het vierde Internationale Congres voor Ongevallengeneeskunde en beroepsziekten, waaraan 29 naties deelnemen. De Raad van Beheer van het Koloniaal In- stituut heeft het nieuwe gebouw van dit In- stituut aan de Mauritskade, althans het ge- deelte, dat thans gereed is, geheel belangloos ter beschikking van het Congresbestuur ge- steld. EEN FORD-AUTO TE WATER. Zondagmiddag- omstreeks half zes geraak- te, naar uit Bussum gemeld wordt, een Ford- auto uit Amsterdam, die op den Muider- straatweg reed, te water doordat het linker- wjel is losgeraakt. De vijf inzittenden werden door voorbijgangers gered en naar hun wo- ning te Bussum vervoerd. r, VALSCHE AANdFTE. Door de Rechtbank te Middelburg werd gistermid'dag behandeld1 de strafzaak tegen C. L. P., 51 jaar, vlasser te St. Jansteen. Door hem was aangifte gedaan bij den ma- joor van de Rijksveldwacht te St. Jansteen, dat twee Belgische douaniers, genaamd L G. Hoelbeeks en H. Kerbeele, wonende te Stekene (Belgie) hem op 0 Juni 1925 te St. Jansteen 4 bankbiljetten van 1000 francs en 2 bankbiljetten van 10 gulden hadden ont- roofd, terwijl hij wist, dat zulks niet gc- schied wasi Eisch: 8 maanden gevangenisstraf. POGING TOT VERKRACHTING. Door de Rechtbank te Middelburg werd gister behandeld de strafzaak tegen S D, 24 jaar, werkmam te Zierikzee, terzake van poging tot verkrachting, gepleegd te Ouwer- kerk. Eisch: jaar gevangenisstraf. „NEDERLAND IN DEN VREEMDE". Onder voorzitterschap van den heer P. J. de Kanter hield Zaterdag in het Beursge- bouw de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" te Amsterdam haar jaarvergade- ring. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren P. J. de Kanter, mr. H. C. Dresselhuys, dr. M. de Hartogh, Joseph Cuijpers en F. K. J. Heringa, terwijl in- plaats van den heer mr. V. H. Rutgers, die bedankt heeft, gekozen werd de heer mr. A. A. de Veer uit Middelburg. DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. Zaterdag is te Groningen de 20-jarige J. Steen aangereden door een autobus uit Hau- lerwijk. Met ingedrukte borstkas en hersen- schudding is het slachtoffer in zeer ernsti- gen toestand naar het Academisch Zieken- huis te Groningen vervoerd. HET DRAMA IN DEN D-TREIN. Een Wolff-telegram uit Berlijn d.d. 5 Sept. meldt, dat de sectie, op bevel van het parket te Stendal gehouden op het lijk van Marie Lampersbach, als doodsoorzaak heeft aan- gewezen het breken der halswervels. Ook de andere kwetsuren, die op lichaam zijn gevon den, zijn niet door vreemde handen veroor- zaakt. Men kan dus zonder vrees voor te- genspraak verklaren, dat van een misdaad geen sprake is. De Nederlandsche dame, me vrouw Teichtteil, is zooals reeds gemeld, op vrije voeten gesteld en naar haar woonplaats teruggekeerd. Men meldt nader aan de N. R. Crt.: De autoriteiten, die de oorzaak van den dood moeten vaststellen van het Duitsche kindermeisje, wier lijk eenige dagen geteden bij het station Schonhauserdamm werd ge vonden, zijn er thans weer volkomen van overtuigd dat hier geen misdaad in het spel was. Mej. Lampersbach was blijkens uit Am sterdam ontvangen inlichtingen zeer opge- wonden van aard en had eenigen tijd gele den bovendien twee operaties aan het hoofd ondergaan. De mogelijkheid van zelfmoord schijnt dus niet uitgesloten. De aangehouden mevrouw is weer in vrij- heid gesteld. Ook de ten lastc gelegde smok- kelarij van diamanfen schijnt geen steek te houden daar invoer van brillanten tot 50 gram toe vrij is. De in beslag genomen ju- weelen zijn aan de dame teruggegeven. Het lijk van mej. Lampersbach is op kos- ten der Duitsche spoorwegmaatschappij naar Oost-Pruisen gebracht, om daar in haar woonplaats te worden begraven. De ouders van het meisje zijn arme lieden. De moeder heeft haar laatste koe moeten verkoopen om te Berlijn te kunnen komen, waar zij door de autoriteiten ontboden was. Wolff meldt nog, dat de sectie heeft uitge- maakt, dat het meisje den nek gebroken heeft. De wonden op het lichaam zijn niet door vreemde handen toegebracht. Mevrouw T. is naar Nederland teruggekeerd JUBILEUM ALG. NED. ZUIVELBOND. U Men meldt aan het Hbl. In verband met het 25-jarig bestaan van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) op 20 October a.s. zal Woensdag a s. te Schevenin- gen een feestelijke bijeenkomst dezer vereeni ging worden gehouden, die inzet te 2 uur n.m. in het gebouw op de Pier te Scheveningen met een bijeenkomst, waar o.m. de voorzit ter van den F. N. Z., dr. F. E. Posthuma, de feestrede zal uitspreken. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. 's Middags omstreeks half vijf zal het be- j stuur recepiie houden in den foyer van het Kurhaus. Om 6 uur volgt cen feestmaal in de Kurzaal, waaraan ongeveer 850 vertegeu-1 woordigers van aangesloten fabrieken, uit bijna alle deelen des lands, benevens ruim" 150 gast, zullen aanzitten. Op Donderdag 10 September wordt een autotocht naar Honselersdijk gemaakt, ter be-J zichtiging der kweekerij „Nieuw Honscl".'' Van idonselersdijk gaat het gezelschap naar Rotterdam, waar geluncht wordt. Om 2 uur wordt met drie booten van de reederij Fop Smit een rondvaart, ter bezichtiging van de' havens van Rotterdam, gemaakt. Aan het feest zullen deelnemen negen ver tegenwoordigers van vereenigingen in het buitenland, o.a. de heeren J .Maenhaut uit j Lemberge, voorzitter der Federation Int. de Laiterie en voorzitter van den Band van sa- menwerkende melkerijen in Belgie; dr. Fr. Dvorak, dir. der Union Centrale des Coop. Agricoles tc Praag; prof. Kr. Storen, van de landbouw-hoogeschool te Aas, vertegen- woordigende de Norske Melke-producenters I.andsforbund te Oslo; Otto P. Pehkonen, directeur der Finsche Zuivel-Export-Vereeni ging „Valio", vertegenwoordigend de Peller- vo Seura te Helsingfors. De buitenlandsche gasten zullen na afloop van het feest onder leiding van den F. N. Z. een excursie maken naar Limburg ter bezich tiging van het Rijkslandbouwproefstation, het Botercontrolestation en de Botermijn te Maastricht, en naar Friesland voor een be zoek aan de Friesche Coop. Zuivel-Export Vereeniging te Leeuwarden. In beide provin- cies zullen boerderijen en cooperatje've zui- velfabrieken worden bezichtigd. t DE BEGROOTING VOOR 1925 VAN OUDE PEKELA. De begrooting voor Oude Pekela voor 1925 is nog altijd niet goedgekeurd, of- schoon reeds runm 8 maanden van 't dienst- jaar zijn verstreken en zij in 1924 tijddg ter goedkeuring aan Ged1. Staten is opgezonden. Naar vernomen wordt, heeft de vorige Min. van Binnenlandsche 'Zaken aan Ged- Staten van Groningen verzocht, die begrooting niet goed te keuren zonder zijn machtiging. Welk arfikel van de gemeentewet deze handeling tot rechtsgrond heeft, is niet bekend. Ar- tikel 211 dier wet bepaalt, dat wanneer Ged. Staten hun goedkeuring niet aan de begroo ting hebben verleend voor den aanvaug van het jaar, waaiwoor deze moet dienen, zij het gemeentebestuur machtigen tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen uit die posten der begrooting, waartegen bij hen geen bedenking bestaat, en daarbij tevens tot ontvangst van zoodanige inkomsten, waartegen zij geen bezwaren hebben. Zija wij goeci ingelicht, zegt't Vad1:, dan hebtoi Ged. Staten ook dit artikel niet kunnen toe- passen, wijl op hun verzoek om mededeeling van1 de posten der bewuste begrooting, waar tegen bij het departement vant binnenland sche zaken bezwaren mochten jbestaam, zelfs niet is geantwoord. Men werkt wel vlug op dat departement en schijnt er eigenaardig om te springen met- het bcgrootingsrecht van Ged. Staten. t UI DE BOUWVAKKEN, De Patroonsbonden in de Bouwvakken zijn te rade gegaan, of, nu de staking" in Den Haag is opgeheven, het collectieve contract zal worden aangegaan dat 1 Maart as reeds' ten einde loopt en eventueel ovei- enkele maanden reeds moet worden opgezjegd1. Het-j resultaat dier beraadslagingen was, dat de werkgevers-organisaties besloten aan dc werknemersbondc-n mede te deelen wel bereidJ te zijn het contract te teekenen, mitsdit gel-' dig zal zijn tot 1 Maart 1927. Waarschijnlijk zal, naar aan-leiding van dit schrijven, in den loop der volgende week tus schen.partijen worden geconfereerA T ;f MR. AUG. MESRITZ. f De vroegere Kameroverzichtschrijvei# van ,,Iiet Vaderland", mr. Aug. Mesritz, die ie- genwoordig te Cannes woont, is, naar dit blad meldt, eenigen tijd geleden het slachtof-j fer van een auto-ongeluk geworden. Op een auto-tocht werd zijn chauffeur "'in. de buurt van Avignon door een flauwte ge troffen, waardoor de auto tegen een boom botste. Mr. Mesritz heeft daarbij het <fij- been op verschillende plaatsen gebroken; waardoor hij thans nog zeer hulpbehoeveodi is. Hij moet veel rusten en kan zich nog aBeeW op krukken bewegen De dolotonea hoperil dat hij hersteld zal kunnen terugkeeren. y® AUTO IN DE MUIDERVAARX# GEREDEX. Een aittomobiel, bestuurd door den heeri De M. uit Bussum, verloor gister Muiderberg en Naarden een van zijn wiele De bestuurder kon hierdoor zijn wagen nie meer in bedwang houden en; deze reed van den weg in de Muidervaart. Door de kracht-1 dadige hulp van daar juist passeerende auto2 mobilisten konden de inzittenden van den tea water geraakten auto met spoed weder op hel| droge worden gebracht. Zoover kon Woidenl nagegaan bekwam niemand eenig letse.1. J HET VERDWENEN BANKBILJETi. N De 24-jarige dienstbode S. B., in be trekking] bij den heer J. te Haarlem is door de polities' aangehouden, omdat zij er van verdacht wordt, een bankbiljet van 100 om bood-j schappen gezonden en teruggekomen met de; mededeeling, dat zij het biljet verloren hadA De heer J. geloofde dit echter niet, en dee<& aangifte bij de politie. d Thans is gebleken, dat de dienstbode in 'Ja-j nuari een bedrag van 12.50 had gestolenj terwijl zij in Juni 33.20 ten nadeele van" haar werkgever had verduisterd. Zij wordt' thans in arrest gehouden, om te zien, watl er van de 100 geworden is. DE TROONREDE. Volgens de „N. Haagsche Crt." is Zaterdag den Raad van Ministers de tekst van Troonredc vastgesteld,' V

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7