DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. Kim Alkmaar. Tnl QQ7 Stoomververjj. Chemisohe Was- I Uli Owl scheril en Tapitreiniging. No. 211 Honderd zeren en twintigste Jaarffansr 1925 DINSDAG 8 SEPTEMBER Dff Btrtftttter Ifc&feBa! uM 2 STaifen Deze Courant wordt ELKEN AVONDbehalve Zon- en Feesldagen, uitgegeven, tfeonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewljstiummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsralmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DirecteurG. H. KRAK. Telef.nr. Adminisfratie 3. Telefosnnr. RH«2f!e 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alle goederen worden vlug en correct afgeleverd. Buitenland DE FRAMSCHEN IN SYRIe. Volgens via Bagdad uit het Syrische woes- tijngebier te Londen ontvangen berichten zou de Fransche administratieve hoofdplaats van het Djebel Druse (Soeweida?) gevallen zijn. De Drusen zouden voorts opnieuw een Fransche strafexpeditie vanuit een hinder- laag hebben overvallen en vernietigd, waar- bij meer dan I50O man Fransche troepen zouden zijn gedood en een geheel artillerie- regiment gevangen genomen. De toestand te Damascus heet ernstig. Een telegram uit Beiroet d.d. Zondag meldt niet van ernstige gevechten, luidt zeifs gunstig voor het garnizoen van Soeweida. Gisteren en heden, zegt het telegram, is het in geheel Sytie fcaim geweest, met uit- zondering van eenige gevechten bij Soewei da, waarbij een Franschman werd gewond. Over het lot van het garnizoen te Soeweida wordt geen vrees gekoesterd, daar dit ge- regeld wordt voorzien van levensmiddelen, water en munitie, terwijl vliegtuigen ook verdere benoodigdheden, zooals sigaretten en dergelijke aanvoeren. De verbinding met het hoofdkwartier wordt eveneens met vliegtuigen onderhouden. Generaal Sarrail heeft gisteren Damascus bezocht, waar alles kalm was. DE ECONOMISCHE NOODTOESTAND IN DUITSCHLAND. Onder de Berlijnsche huurders heerscht groote opwinding over het besluit van de rijksregeering om de huren met ingang van 1 April weer op vredeshoogte te brengen. Of- schoon zij thans eerst 82 pet. van de vredes- huren bedragen. zijn ze voor tienduizenden huurders reeds te hoog, wat wel blijkt uit het feit, dat er op het oogenblik bij de Berlijn sche kantonrechters niet minder dan 50.000 processen wegens huurschuld aanhangig zijn. De verschillende organisaties tot behartiging van d'e belangen der huurders bereiden thans een protestactie voor, die binnen enkele da- gen zal worden gehouden. Men adit het niet uitgesloten, dat het nog tot een huurderssta- ldng zal komen. De Berlijnsche kleermakers-organisatie hield gisteravond een bespreking omtrent de mogelijkheid eener prijsverlaging van 10 pet. Vermoedelijk zullen morgen in het rijks- departement van arbeid de nieuwe arbitrage- onderhandelingen ter bijlegging van den loonstrijd bij de rijksspoorwegmaatschappij worden gehouden. De ten opzichte van het bankbedrijf gevelde arbitrate uitspraak, waarbij werd bepaald, dat de salarissen der beambten tot 31 October zouden worden gehandhaafd, werd door de organisaties verworpen. Aan het rijksdepar- tement van arbeid is voorgesteld nieuwe be- sprekingen te openen. Teneinde de prijsvermindering te bevor- deren, besloot de rijksregeering dating van den rentevoet door tev oeren. Gelden der rijksspoorwegen, post en rijksverzekering voor geemployeerden zullen tegen vermin- derde rente ter beschikking gesteld worden. Dc rente zal hoogstens 7L> pet. bedragen. DE MINISTERS-CONFERENTIE OVER HET VEILIGHEIDSPACT. Met betrekking tot de conferentie der mi- Risters ter bespreking van het Veiligheids- pact schrijft de „Tagliche Rundschau", welk blad de politick van Stresemann weergeeft, dat het toe te juichen zou zijn, als de uit- noodiging tot hijwoning der conferentie niet alleen aan den minister van buitenlandsche zaken, doch ook aan den rijkskanselier en den minister van binnenlandsche zaken (een Duitsch-Nationaal) zou worden gedaan, op- dat niet alleen Stresemann tegenover de vier geallieerde ministers zal komem te staan. DE ZE E LI ED E'N STAKIN G IN DE ENGELSCHE HAVENS. Zaterdag zijn 350 dagvaardingen uitge- bracht tegen de zeelieden, die geweigerd hebben aan het werk te gaan. De stakers zullen. morgen voor het gerecht verschijnen. De stewards van de „Ascamius" blijven hun arbeid nog vervullen, maar er worden pogin- gen gedaan om hen te bewegen ook het werk neer te leggen. Ook in N ieuw-Zeeland zullen de stakers gerechtelijk vervolgd worden1. Te Sydney is het stoomschip „Surrey" on- danks de zeeliedenstaking Zaterdag uitgeva- ren met een bemanning. gedeeltelijk uit vrij- willigers, gedteeltelijk uit oude opvarenden bestaande. Te Melbourne is de eerste der stakende zeelieden Zaterdag gearresteerd. Hij zou gis- ter voor het gerecht verschijnen, onder be- schuldiging van weigering om de bevelen van zijn gezagvoerder op te volgen. Andere arrestaties van verschillende agitatoren wor den verwacht. De eigenaars bliiven aajzelen om pogingen te doen de schepen bemand te krijgen met niet tot de Unie behoorende zee lieden, zoodang niet alle andere middelen zijn uitgeput. Uit Rangoon wordt gemeld, dat de sta king van de bemanningen van de schepen der Irrawaddy Comp. zich uitbreidt. Ge- tracht wordt den dienst voort te zetten, met een hondertal stakingbrekers uit Burma, voornamelijk in de verschillende plaatsen, welke niet aan de spoorlijn liggen. De sta kers blijven volharden bij hun eisch van loonsverhoogirtg en erkenning van hun vak- bonden door de maatschappij. Gemeld wordt, dat de bemanningen van andere scheepvaartmaatschappijen te Ran goon sympathie-vergaderingen will en beleg- gen. De Indische zeelieden te Calcutta hebben aan de stakers een sympathietelegram gezon- den, waarin zij onder meer verklaren, dat geen Britsch-Indiers zich uit Indie zullen la- ten zenden om de maatschappij te helpen Niettemin. b'lijft de maatschappij optimis- tisch gestemd, in de hoop, dat binnenkort al le booten weder in bedrijf zullen kunnen worden gesteld. De campagne om in de Britsche havens de staking der zeelieden uit te breiden, welke in Australie is begonnen, is volkomen mislukt, zegt de Times. Zoolarig echter de moeilijkhe- den in Sydney, Melbourne, Kaapstad en Durban blijven voortdnren, zullen1 de Amal gamated Marine Workers Union en de com- munisten voortgaan met hun propaganda te gen de loonsverlaging in Engeland. De eenige ernstige moeilijkheid aan de reizigers bezorgd, was de vertraging van den dienst der Kanaalbooten. Sinds Zater dag zijn eehter de diensten van Southampton over het Kanaal weer alle volledig in be drijf. De groote booten verlaten de haven op de vastgestelde dagen. De „Empress of France" is uit Southampton met volledige eigen bemanning vertrokken evenals de „Ce- dric" van uit Liverpool. De staking onder de employe's der Mo zambique Cy., die 3 eptember is uitge'broken, dreigt alle handelsactiviteit der maatschap pij stop te zetten. Vijftien schepen zijn in de haven opgelegd, de post komt niet aan en wordt niet verzonden. De lichtvoorziening werkt evenmin. HET VREDESCONGRES TE PARIJS. Het internationale vredescongres heeft zijn zitting van Zaterdag gewijd aan de organs saiie van den economischen vrede. Met alge- meene stemmen is een resolutie aangenomen, waarin het congres den wensch uitspreekt, dat, ten einde aan het algemeene verlangen der volkeren naar den vrede te voldoen, door den Volkenbond zeer binnenkort de kwestie van het herstel van den economischen vrede op de agenda moet worden geplaatst. Ten aanzien van Marokko nam het congres een motie aan. waarin de wensch wordt uit- gesproken, dat het Marokkaansche conflict en alle andere conflicten voor den Volken bond zullen worden gebracht, ten einde een aannemelijke oplossing tot stand te brengen DE MOSOEL-KWES1 IE. In de Engelsche Zondagspers ontmoet het door de Engelsche regeering aangekondigde besluit, om het mandaat over Mesopotamie gedurende nog eens 25 jaar op zich te ne- men, algemeene oppositie. Vermelding verdient, dat ook de gematigd conservatieve „0bserver" zich hierbij aan- sluit. De tegen de regeering aangevoerde ar- gumenten bestaan in hoofdzaak uit bezwa- ren tegen het belasten der begrooting ten gevolge van het mandaat met jaarlijks vier miliioen pond sterling (acht-en-veertig mil- lioen gulden) en de onafzienbare politieke ge- volgen van een dergelijk zich nestelen van En geland in Mesopotamie, waardoor binnenkort een breuk en wellicht een oorlog zou zijn te vreezen. En dat zou voor Engeland een ramp zijn in verband met zijn overige bezit- tingen in Azie. Tot dusverre is in de Turksche pers nog betrekkelijk weinig commentaar geleverd op de Volkenbonds-besprekingen te Geneve. De critiek, die gegeven is, toont aan, dat de Tur- ken in geenen deele bevredigd zijn door den gang van zaken betreffende het Mosoel- vraagstuk. De mogelijkheid, dat de baslissing voor weken en misschien zelfs vcor maanden zal wordn uitgesteld, heeft groote ontevre- denheid gewekt. Men beweert, dat wanneer Mosoel nog 1 anger aan den werkelijken eige- naar wordt onthouden, daardoor de" Britsche bezetting een te zeer vertrouwd feit voor de bevolking wordt. DE CONTRoLE OP OOSTENRIJK. De commissaris-generaa! van den Volken bond te Weenen heeft aan het comite voor Oostenrijk uit den Raad medegedeeld, dat op 11 Augustus j.l., een dag voor de aanneming door hot' par lenient van verschillende belang- rij'ke hervormingen, hij gemeend heeft, de Oostenrijksche regeering kennis te kunnen ge- ven van de vroeger genomen beslissing, dat de fmancieele controle onmiddellijk zou wor den verzacht. Hij was van oordeel, dat de gemaakte vooruitgang genoegzaam was, om die verzachting ter echtvaardigen. De con trole zal voortaan beperkt blijven tot toezicht daarop, dat de begrooting niet de maximum grens oversehrijdt. DE VOLKENBONDSRAAD. De Assemblee van den Volkenbond, welke gistermiddag onder voorzitterschap van Painleve werd gehouden, heeft tot definitie- ven voorzitter den heer Dandurand, den eer- steen gedelegeerde van Canada, gekozen, met 41 van de 47 stemmen. Painleve verklaarde in zijn openingsrede, dat na het doen ontstaan van veiligheid al gemeene ontwapening zal moeten volgen. Hij drong er op aan dat de vergadering den raad zou verzoeken, een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Painleve wenschte Dandurand geluk, die de eer, welke hem te beurt viel, op Canada overbracht en den door den Volkenbond ver- richten arbeid prees. Daarna nam de Assemblee de agenda aan. Het werk der zesde assemblee zal over zes commissies worden verdeeld. Zij zal vandaag een openbare zitting houden. Het B. T. A. meldt, dat de zitting door de gedelegeerden van 54 naties werd bijge- woond en dat mevrouw Wilson zich onder het gehoor bevond. De openingsrede van Painleve was minder meesleepend, minder spontaan en werd dan ook minder enhtousiast ontvangen dan die van Herriot, zegt het Hbl. Zij is niet bijzon der ingeslagen. Painleve toonde ongetwijfelcl bezield te zijn door den intemationalen geesi en dat hij wat erg veel als Fransch minister- president sprak, wordt hem dus gaarne ver- geven. Het ligt ook voor de hand, dat hij in den Volkenbond zelf voorloopig slechts een afwachtende houding kan aannemen. Het meest opvallend was het advies tot vernieu- wing der opdracht van de Assemblee aan den Raad om een conferentie voor de beperking der bewapening bijeen te roepen, zoodra deze de veiligheid voldoende gewaarborgd acht Hij blijft er (Jus bij deze conferentie te doen uitgaan van den Volkenbond en niet van Amerika. Men neemt aan dat Painleve hier ook het Engelsche standpunt weergaf. Tref- fend was ook de vergelijking van den toe stand van Europa met dicn van de Vereenig- de Staten, zestig jaar geleden, en de conclu- sie, dat de mogelijkheid van een duurzamen vrede in Europa niet geringer is dan zij des- tijds in het door burgeroorlog geteisterde Amerika was. Zinspelend op' de bekende woorden van Wilhelm den Zwijger eindigde Painleve met de drieledige leuze: Hopen, On- dernemen, Volharden. DE CRISIS IN DE DUITSCHE CENTRUM-PARTI J. De partijdag van het Badensche Centrum is voor dr. Wirth geen succes geworden, constateert het Hbld. Hij had natuurlijk ver wacht, dat zijn kiesdistrict Baden hem vol komen in het gelijk zou stellen, maar instede daarvan heeft men hem, zij het in zeer be- mantelde termen, min of meer de les gelezen over zijn uittereden uit de fractie. Zijn stap werd door vrijwel alle sprekers betreurd en niemand dan de vroegere rijkskanselier, dr Marx, verklaarde, dat zijn uittreden nutte- loos was geweest en ongedaan diende te worden gemaakt. Ook in de motie, die ten- slotte werd aangenomen, wordt de wensche- lijkheid uitgesproken, dat dr. Wirth zoo spoedig mogelijk in den schoot van de Rijks- dagfractie zal terugkeeren. Aan een vertegenwoordiger van de „Ger- mania" heeft hij verklaard, dat hij met het resultaat van den partijdag tevreden is, maar dat hij niet zonder meer in de fractie zal te rugkeeren. Zondagavond is dr. Wirth scheep gegaan naar Amerika. DE STRIJD IN MAROKKO. De „schoonmaak" van het gebied bij So- felkasbas neemt een bevredigend verlooo, al- dus een bencht uit Fez (uit Fransche "bron dus). De troepen, die van Bekeresseht waren opgetrokken, zijn vooruit gegaan in de rich- ting van Sofelkasbas. De post 735, die sterk bezet is door de vijanden, werd door de ar- tillerie krachtig beschoten- Wij hebben vas- ten voet gekregen op de Oostelijke helling. Zes vliegers hebben 2 ton bommen op Adjir gegooid. Een officieele mededeeling uit Madrid d d. gister zegt: Den heelen dag hebben de Rif- fijnen sterken druk uitgeoefend op het Spaan- sehe front in het Westen, vooral bij de ber- gen van Benihosuur. De .vijand heeft echter zijn doe! niet bereikt: het front is niet door- gebroken en de troeoen die voor het offensief bestemd zijn, werden niet terugg-eroepon. Twee Spaansche colonnes hebben de streek van Midan en de vallei van Lnkus van vijan den gezuiverd. De Spanjaarden hebben slechts weinig verliezen geleden. Er zijn versterkingen uit Spanjc naar Ma rokko gezonden, zooals de eenvoudigste voor- zorgen ver^ischen. In de vallei der Loelkon heeft generaal Requelme een actie geleid, waarbij aan de zijde der Spanjaarden slechts negen mannen, alien inboorlingen, gewond zijn (Over de bedreiging van Tetuan, gister gemeld, waarbij vele Spaansche verliezen zouden zijn geleden, zwijgt dit bericlit ge heel). Een telegram uit Tanger d.d. gister deelt mede: Een vloot van 40 Spaansche oorlogs- schepen bevindt zich tegenover Wadlau, al- waar de kust door oorlogsschepen wordt ge- bombardeerd, als voorspel van de troepenlan- ding. Men verwachtte dat de ontscheping van troepen gisteren zou zijn aangevangen te Alhucemas, waar Spaansche schepen van Algeciras zouden aankomen. Den geheelen dag echter stond er een hevige oostenwind, die de landing van troepen bezwaarlijik maak- te. Inmiddels blijkt, dat Moorsche troepen van Djeballa naar het Tetuan-district ver trokken zijn en gemeld wordt, dat groote contingenten door de Spaansche linies in het Anj era-district binnengetrokken zijn met het doel daar de Spaansche posten en waar- schijnlijk ook den spoorweg tusschen Ceuta en Tetuan aan te vallen. OVERSTROOMINGEN IN DUITSCH LAND. De sterke Noord-Westenwind der laatste dagen en de aanhoudende regen hebben de Elbe en de Alster zeer doen stijgen. Bij Bro- bergen (Hannover) is een pas aangelegde dijk doorgebroken. Het vee kon slechts met moeite gered worden. Ook uit Bremervoerde (aan de Staade) komt het bericht, dat een dijk is doorgebro ken. Als het weer niet spoedig verandert kan het een catastrophe worden. GEEN BOMBARDEMENT VAN MEDINA? In verband met de geruchten over het bom- bardement van Medina door de Wahabieten. heeft hun leider, Ibn Saoed, aan koning Foead van Egypte geseind, dat de Wahabie ten alle heilige oorden te Medina eerbiedi- gen. Tegelijk_ heeft echter ook koning Ali van den Hedzjas een beroep gedaan op Foead, als afstammeling van den grooten Moham med Ali, om steun te verleenen in den strijd tegen den schender der heilige plaatsen. DE LANGE ARM DER GERECHTIG- HEID. Acht jaar geleden werd in de Novalis- strasse te Berlijn een roofmoord op een cafe- houdster gepleegd. De destijds door de poli tic" genomen vingerafdrukken werden door de Kopenhaagschen politic herkend als die van zekeren Danielowski, die als ongewenschte vreemdeling uit Denemarken was gezet. Deze persoon is thans te Berlijn ontdekt en gear resteerd en heeft reeds bekend, het misdrijf gepleegd te hebben. EEN HISTORISCHE BRIEF VERMIST. De origineele brief van Koningin Elisabeth Christina, gemalin van Frederik den Groote, dateerend van 1791, die werd afgedrukt in een werk van den dichter Walter Schimmel- Talkenau, is op onverklaarbare wijze ver- d wen en, tijdens het verzenden per post van de drukkerij in Leipzig naar den uitgever te Friedeberg. De waarde van den brief wordt geschat op 12.000 mark. ONGELUK IN DE BERGEN. Sedert Woensdag werden twee toeristen, de heeren Carr en Vah Noorden, beiden geoe- fende bergbeklimmers, die er op uit getrokkea waren om den Snowdon, den hoogsten berg- top van Wales (3560 voet) te bestijgen ver- mist. Zondag is de heer Carr, zwaar gewond, teruggevonden. Zijn metgezel, student te Cambridge, heeft tengevolge van een val het leven verloren. NA DE RAMP MET DE SHENANDOAH". Het onderzoek van het wrak der „Shenan- doah" wordt voortgezet, doch men onder- vindt grooten hinder van de v£le nieuwsgie- rigen, die naar de plaats van de ramp komen en die als aandenken, vele belangrijke instru- menten en onderdeelen van het onfortuinlijke luchtschip mede nemen. Hierdoor zijn reeds vele voor het onderzoek beteekenis hebbende aanwijzingen verloren gegaan. De lijken der slach totters worden inmid dels naar hun woonplaatsen vervoerd. Uit alle deelen der wereld komen sympathiebe- tuigingen binnen, doch ook vertoogen tegen de bruikbaarheid en befrouwbaarheid van bestuurbare luchtschepen in Amerika in ver band met de atmosferische gesteldheid. De meeste overlevenden zijn al weer op Lakehurst in dienst. Zij doen ontzettende verhalen over hetgeen zij hebben medege- maakt. De vroegere Zeppelin-gezagvoerder Hei- nen, die deskundig adviseur is geweest bij den bouw der „Shenandoah" geeft als zijn meening te kennen, dat de slachtoffers hun leven hebben gegeven om het kostbare heli- umgas te redden en dat het verwijderen van acht der achttien veiligheidskleppen de oor- zaak van de ramp is. Volgens het voorloopig oordeel der commissie van onderzoek is, ge lijk reeds gemeld, door het afdrukken aer radio- en stuurgondels een groote scheur ontstaan in het omhulsel, waarna de storm gemakkelijk spel had met het gewonde ge- vaarte. Na de ramp was het een pijnlijke plicht voor de daartoe aangewezen officieren, aan mevrouw Hancock mede te deelen, dat zij ten tweede malen haar man door een luchtoo- geluk had verloren. Voor haar laatste huwelijk was mevrouw Hancock n.l. de weduwe van den vlieger- luitenant J. C. Little, die zijn leven verloor bij de ramp van de R 38, die, gelijk men zich zal herinneren, in brand vloog en nabij Hull in de Humber viel. De ramp van de „Shenandoah" zal waar- schijnlijk nog een rechtszaak tot gevolg heb ben. Kolonel William, Mitchell, de vroegere chef van den luchtvaartdienst, heeft n.l. open- lijk de ministeries van Oorlog en Marine aan gevallen in een lange brochure, waarin hij op de bitterste wijze critiek op de twee de- partementen uitbrengt. Mitchell verklaart, dat de bureaucraten van het luchtvaartdepar- tement orders geven, zonder rekening te houden met de ondervindingen der vliege- niers-officieren zelf. Algemeen wordt verwacht, dat Mitchell voor den krijgsraad zal worden gedaagd om zijn beschuldigingen te verdededigen. Hij heeft o.m. gezegd, dat de nonstop-vlucht naar Hawaii en de Macmillan-expeditie niet anders zijn geweest dan reclamemakerij. Gemeld wordt, dat president Coolidge aan het congres zal verzoeken, maatregelen te nemen voor de construciie van een nieuw luchtschip, waarin de lessen, die het vcrgaan van de „Shenandoah" hebben geleerd, wor den verwerkt. DE GEHEIMZINNIGE BRANDSTICH- TINGEN IN BERLIJN. De geheimzinnige brandstichters te Berlijn hebben wederom op twee plaatsen hun slag geslagen. Terwijl de brandweer nog bezig was met den eersten dezer'beide branden in de Gronauer Strasse, brak-nog geen vijf mi- nuten daarvandaan een tweede groote brand op een zolderverdieping uit. In'beide geval len is de zolderverdieping geheel uitgebrand. De politie heeft eenige verdachte personen gearresteerd. Op een van hen heeft men adressen van lieden uit Neukoln (Berlijn) ge- vonden. DE EISCH TEGEN DE COMMUNISTEN TE LEIPZIG. In het eerste proces tegen de leiders van de Duitsche communistische partij verlang- de gisteren de vertegenwoordiger van het O. M. dat de beklaagden Grylewicz en; Schumacher van verdere vervolging zouden worden ontslagen, daar zij onder toepassing van de johgste amnestie vallen. Tegen het lid van den Rijksdag Schlecht eisehte hdji jaar gevangenisstraf en 50 mark boete, en tegen den Rus Maslof, die de voornaamste beklaagde in dit proces is, 4 jaar gevange- nis en 500 mark bcete en uitwijziog uit Duitschland. A NT I-DUITSCHE GEZINDHEID IN NAMEN. Dezer dagen zijn te Namen en in de voor- steden Jambes en St. Sen-ais vijftig affiches van de Leipziger Messe aangeplakt. De Naamsche afdeeling van de Amicale des of- ficiers heeft deze affiches laten overplakken met een bandje, waarop te lezen staat: ,,Bel- gen, vergeet de Duitsche schelmenstreken niet!" ONSCHULDIG VEROORDEELD? In de gevangenis te Munchen is na eer straftijd van dertig jaar een, metselaar, Jo- hann Berchtold gestorven, die in 1896 ver- oordeeld werd wegens moord op drie vrou- wen. Op den dag van den moord had Berch told in het huis der vermoorden gewerkt, en van te voren had hij verdachte uitlatingen ge daan. De aanklacht steunde uitsluitend op een indiciumbewijs, terwijl de getuigen door de levendige besprekingen van het geval in de bladen sterk wd'den beinvloed. Berchtolc! ontkende de daad begaan te hebben; hij werd ter dood veroordeeld. Deze straf werd door den prins-regent in levenslange tuchthuis- straf veranderd. Berchtold, die door zijn aochter meermalen een verzoek om gratic heeft laten indienen, heeft ook op zijn sterf- bed nadrukkelijk verklaard onschu'ldin te zijn. SMOKKELARIJ VAN GOUD. Sedert eenigen tijd wordt, volgens hdt „Hbl. van Antwerpen", streng toezicht uit geoefend aan de Fransche en Nederlandsche gi'ens: op zeer intensieve wijze wordt goud gesmokkeld. In minder dan een ma and wer den vijftien personen aangehouden, die goud over de grens trachtten te smokkelen GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1