w-vLivLftwD civ Mrr.erre. Aan liet einde van de gistermiddag gehou den vergadering van de Volkenbondszitting hebben de heeren VanderVelde en van Kar- nebeek zich lang en 'zeer vriendscliappelijk met elkander onderhouden. Waarschijnlijk zal VanderVelde voor zijn vertrek nog een ontmoeting met van Karnebeek hebben. De twee staatslieden zullen zich dan waar schijnlijk bezig houden met de Nederlandsch- Belgische betrekkingen. i KORTE BERICMTEN.' In het Britsclie koninkrijk is thans de eerste vrouwelijke otaris aangesteld Als zoodanig is ergens op het platteland een jonge dame van 23 jaar benoemd, die tot een bekcnde juristenfamilie behoort. De Fransche oud-minister Vivian! is Zondag te Parijs overleden. Zooals men zich herinnert, was van hem de zoo bekend ge- worden uitdrukking: „Wij hebben de lichten des hemels uitgedaan" (bij de sah tiding van kcrk en staat). Een correspondent van ,,1'Auto" deelt aan zijn blad mede, dat het gemeemtebestuur van Poligny heeft besloten, geulen in den weg te graven, ten einde de aldaar passee- rende automobilisten te dwingen langzamer te rijden. Nu juist niet een ideaal middel en niet van gevaar ontbloot. Het Journal" verneemt uit Athene, dat een jonge man gepoogd heeft, den president van de Atheensche Bank met revolverschoten te dooden. De onbekende werd tCrstond gear- resteerd, doeh wist zich met het laatste pro- jectiel aan den aim der gerechtigheid te ont- trekken- De Staten van het Midden -Westen war den op het oogenblik door temperaturen van 100 en meer graden bezocht. In het Zuidien ,en Zuid-Westen heerscht groote droogte. En dan klagen wij Nederlanders nog over de wispelturigheid van het weer! Een conference van alle Hebreeuwsche organisaties in Engeland is Zaterdag bijeen- gekomen ten einde de middelen te bespreken voor een organisatie voor steunverleening aan de lijdendei Joden in Rusland en in de Gekraine. De Duitsche rijkspresident Von Hinden- fburg zal 17 dezer zijn reis naar het bevrijde Ruhr- en sanciien-gebied aanvangen. E>e reis "gaat over Bochum, Essen, Duisburg naar Dusseldorf In alle steden zullen groote be- vrijdingsdemonstraties plaats hebben. Gemeld wordt, dat de Warthe in Polen buiten hare oevers is getreden. Over een af- stand van 60 K.M. zijn alle landerijen onder water geloopen. Alle verkeer langs de wegen is verbroken. De schade bediraagt meer dan een half millioen Zloty. De krijgsraad te Metz heeft bij verstek ter d'ood veroordeeld defl Duitschen generaal Von Hetzel, bevelhebber van de 33ste cavale- riedivisie, op grond dat hij in 1914 de plun dering en verbranding van het dorp Revigny. heeft gelast. De bergingsmaatschappij deelt mede, dat van de bij Scapa Flow gezonken Duitsche vioot thans de torpedojager V 78 gelicht is. i Dit is de achttiende oorlogsbodem, welke boven gebracht is. De Paus heeft Zondag 3000 padvinders in audientie ontvangen. De vereenigibg van mijnwerkers en me- fcaalarbeiders van het Groothertogdom Luxemburg hebben aan de werkgevers een rirculaire gezonden, waarbij een loonsver- hooging van 2 tot 5 francs daags wordt ge- vraagd. Prorinciaal Nieuws maaTfegelen uit tegen elkander. Hoe vermakelijk moet straks de ontmoeting van de compagnons-juristen zijn, als zij elkander verslag uitbrengen van hunne za- ken, hun uitgebrachte adviezen. Met alle respect voor de hoogte, waarop een jurist zich weet te stellen, doet het t rechtsgevoel onaangenaam aan, dat zoo'n kantoor zich door beide partijen laat betalen. Meer ergerlijk is evenwel, als dezelfde ad- vocaat, wanneer b.v. zijn client te gronde is gegaan, zich niet ontziet de zaken van de- zen ten behoeve van den aanvaller op te ne~ men, de door dien oud-client bijgebrachte we- tenschap te exploiteeren, op hostel rechts- maatregelen tegen hem gaat ondernemen, zelfs ondanks meermalen herhaalde verzeke- ring nooit naar de tegenpartij te zullen over- loopen. Ons is zoo'n geval bekend. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat zoo'n handelwijze in overeenstemming is te brengen met de eer van den jurist en zijn in afwachting, dat de betrokken persoon zich eigener beweging te- rug trekt. Wat de meest bevredigende oplossing zou zijn. INSIDER. Tfldsehriften. „Noord-Holland in Woord en Beeld" gaat voort goede foto's te reproduceeren van het voornaamste gebeuren in onze provincie. Deze week werden o.a. plaatjes opgeno- men van den Augurken-aanvoer te Purme- rend, van het koninklijk bezoek aan Haar lem, van de motorboot-snelheidswedstrijden te Aalsmeer, van vercshillende mooie plekjes in Noord-Holland (prachtig geslaagd!) enz. Tevens worden nieuwe prijsvragen aange- kondigd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766,8 te Scilly en Brest. Laagste barometerstand 749.1 te Wisby. Verwachting (van den avond van 8 Septem ber tot den avond van 9 September) Meest matige westelijke tot noordwestelij- ken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, re- genbuien met tijdelij'ke opklaring, zelfde tem- peratuur. Gemengd JNieuws UIT HOORN. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrich- ting te Hoorn de heer J. C. Altorffer, ont- vanger der d'irecte belastingen alhier. UIT ENKHUIZEN. Te Enkhuizen zijn op eenige meters diiepte in den grond gevondbn drie gaven tan- dten van een wild zwijn en een kruik in den vorm van een uil. Deze voorwerpen zijn bij den burgemeester in bewaring gegeven. Gisternacht is bij Gronau de fabrikant B. Jordaan met zijn auto tegen een boom gereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Ingezonden stukken. Buiten verhntwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) BEROEPS-EER. Het schijnt wel voor te komen, dat ingeval b.v. clienten van een zelfde juristenkantoor geschil hebben, men er daar geen bezwaar in ziet, de zaken te blijven behandelen, zoo- wel voor de eene als andere partij. Eveneens, dat door zoo'n kantoor, wanneer voor een client een bepaalde zaak reeds is aangevat, nadien ook de tegenpartij als client nog wordt geaccepteerd. Men denke zich in: In het eene apparte ment zit compagnon A. met eischer, in het andere compagnon B. met gedaagde. Beide partijen beramen plannen, denker. JAARVERGADERING BOND VAN ARBEIDERSWONINGBOUW-VER- EENIGINGEN IN NEDERLAND. Gisteren hield de Bond van Arbeiderswo- ningbouwvereenigingen in Nederland haar jaar vergadering te Utrecht in een der zalen van hotel de l'Europe, onder voorzitterschap van den heer K. R. van Staal van Gouda. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn misnoegen uit over het optreden van de Kegeering inzake het Volkshuisvestingvraag- stuk waardoor de vereenigingsbouw vrijwel geheel stop is komen te staan, terwijl tevens critiek werd geleverd op de nog steeds niet gewijzigde huurpolitiek. Vele arbeidersgezin- nen, aldus de heer van Staal, zijn niet in staat, door de loondaling van de laatste ja- ren, de hooge huren die voor den nieuwbouw, sinds de oorlogsjaren zijn vastgesteld, te be talen. Het door den bond bij den minister be- pleite afschrijvkigsstelsel is zoowel door den voormaligen minister Aalberse als de vorige regeering collectief, botweg afgewezen. Ook het gemeenschappelijk optreden met de Verg. van Ned. gemeenten en andere woningbouw- centralcs inzake de huurpolitiek heeft door de afwijzende houding van de regeering niets opgeleverd. Scherp hekelde spreker het optreden van den Ned. Aannemersbond, die o. m. voor Gouda en waarschijnlijk ook voor andere plaatsen bij de regeering met succes actie "wist te voeren om eenmaal in principe aan vaarde voorschoten voor nieuwe vereeni gingsbouw te niet te doen, z.g.n. om het feit dat het praticulier initiatief daardoor werd gedood. De steun van de Regeering tegen- over dit optreden is vooral daarom niet ge- wettigd omdat de Regeering even goed weet als wij dat al sinds jaren vrijwel geen ar- beiderswoningen door particuliere aannemers worden gebouwd. Een woord van protest uitte de voorzitter tegen verschillende gemeentebesturen die een vijandige houding tegenover verschillende 'woningbouwvereenigingen aannemen, o. m. het gemeentebestuur van Papendrecht, waar men besloten heeft aandrang bij de Regee ring uit te oefenen om de koninklijke goed- keuring van de woningbouwvereeniging „Be- ter Wonen" te ontnemen, die haar taak steeds naar behooren vervulde, maar zich verzet heeft tegen opdrijving van de erfpachtscanon- wat zijn oorzaak vinat in bet feit dat op ge- njeentebestuur posten op de exploitatiereke- ning heeft gebracht die er zeer terecht niet op hoorden. Met een opwekking om den Bond te hel- pen versterken, werd het congres door den voorzitter voor geopend verklaard. Aan de orde was nu het jaarverslag van den secretaris den heer J. E. W. Duijs, wat na bespreking van eenige ondergeschikte punten werd goedgekerd. Het financieel verslag van den penningmeester, de lieer G. F. Lindeijer, werd onder een bizonder woord van dank voor het' accurate beheer eveneens goedgekeurd alsmede de voorgestel- de begrooting voor 1925/26. Hierna werd door den afgevaardigde van de Zuid'-Holl. Centrale, de hier Dijkstra de vraag aan de orde gesteld, of het niet wen- sthelijk zou zijn, gezien de reactie die overal rondwaart, meer samenwerking te zoeken met andere landelijke woningbouw-centrales. Over dit punt ontspon zich een breedvoerig debat met als resultaat dat de volgende mo- tie met algemeene stemmen werd aang nc- men: „De Jaarvergadering van den Bond van Arbeiderswoningbouw- Vereenigingen in Nederland, gezien de zeer scherpe reactie welke er op het gebied van de Volkshuisves- ting in Nederland heerscht. O ver wegen de dat concentrate van alle krachten welke zich op het terrein van den Volkswoning- bouw bewegen ten zeerste daartegenover ge- gewenscht is, besluit het Bondsbestuur te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de vraag op welke wijze hiertoe het beste is te geraken." Bij acclamatie werden gekozen tot voor zitter den heer K. R. van Staal, van Gouda, Secretaris J. E. W. Duijs, 's Gi'averihage, Penningmeester G. F. Lindeijer, Vlissingen. Tot Bestuursleden: H. Zwang, Delft; J. Westerhof, Alk- maar; F. Rugge, Groningen; H. Lansink, Zwolle; C. Lambeck, Utrecht; E. Sanders, Breda; H. de Boer, Leeuwarden. Tot redacteuren van 't Bondsorgaan wer den benoemd de heeren Duijs, Lindeijer en van Staal. HET SCHEIDSGERECHT BIJ DE NEDERLANDSGHE SPOORWEGEN. Naar de Tel. verneemt, heeft dr. J. Th. de Visser, zich bereid verklaard, in de olaats van dea heer De Geer het voorzitter schap te aanvaarden van het scheidsgerecht bij de Nederlandsche Spoorwegen. Evenwel heeft de heer De Visser te kennen gegeven, het op prijs te zullen stellen, indi-en de ver- gaderingen van het scheidsgerecht in Den Haag worden gehouden. E'EN AUTO IN EEN GEWEREN- ETALAGE. Door dat de chauffeuse gas gaf inplaats van te remmen, reed de auto van baron Sehuilenburg te Silvolde, bestuurd door me- vrouw van Loo, door de groote winkelruit van den ijzerwinkel der firma Willemsen te Doetinchem en kwam midden in een geweren- etalage terecht. De auto werd licht bescha- digd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. GEWELDPLEGINGEN EN ANDERE MISDRIJVEN. In het Charioische haventje te Rotterdam is gisternacht moedwillig tot zinken ge bracht een motorboot van den winkelier en proviandvaarder J. F., van den Sumatraweg. Aan proviand en inventaris is een schade van ongeveer f 200 toegebracht. De 17-jari- ge S. wordt er van verdacht. Hij zou de boot bij laag water met een ijzeren ketting zooda nig hebben vastgelegd, dat zij, toen cle vloed opkwam, moest volloopen en zinken. MISHANDELD. In de Chri&pijnstraat in Den Haag is Za- terdagavond mej. N., huisvrouw van S., wo- nende in de Obrechtstraat, door haar man mishandeld. Zij kreeg een slag op het hoofd. Enkele agenten hebben haar naar haar wo- ning gebracht. Daar stelde een dokter her- senbloed'ing vast en vond den toestand van de vrouw ernstig. De dader is voortvluchtig. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN Zaterdagavond is tusschen Schoonedijke en IJzendijke een Belgische auto vermoede- lijk door het weigeren van het stuur in een sloot gereden. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de vier andere inzittenden werden alle gewond. Een heer had zijn arm gebroken en een dame kreeg o.a. een lange snee over de borst van glasscherven- Een an dere heer brak een arm. De carosserie was deerlijk gehavend. HET 600-JAR1GE BESTAAN VAN ENSCHEDE- Ook gister, den laatsten dag der Ensche- desche fcestweek, regen, die langzaam uit de grauwe lucht neersijpelt en in de vroege morgenuren voor het verdere van den dag weinig goeds voorspelt. Tegen 12 uur, wanneer het feestcomite en verschillende hoofdpersonen uit den des na- middags te houden optocht zich voor de offi- cieele ontvangst naar het gementehuis begc- ven, klaart het op, terwijl even later zelfs net zonnetje doorbreekt. In en om het stadhuis is het, in afwach ting van de hooge personages, die hunne op- wactiting zullen komen ma ken, een ongewouc drukte, met als middelpunt de oude raads- zaal (thans trouwkamer), die cvenals de ves tibule rijkelijk met bloemen is versierd. Op den achtergrond het portret van Herman van Lochem, den grondlegger der thans zoo bloei- ende Enschedesche textiel-iudusti'ie. In de trouwzaal zijn de burgemeester, de heer Edo j Bergsma, in ambtsgewaad, de lieer C. F. Klaar, secretaris van Enschede, de heeren J. Winkels, H. B. Franke, j. Bevers en H. C. Sanders, wethouders, de heer G- El- horst, lid yan Gedeputeerde Staten dezer pro vincie en oud-wethouder van Enschede en tal van leden en oud-leden van den getneente- raad'. Nadat de hoofdpersonen uit den histori- schen optocht, wier komst telkens door kla- roengeschal wordt aangekondigd, te weten: Jan en Herman van Lochem, de grondleg- gers dei- Enschedesche textiel-industrie, Ka- rel V, heer van Overiisel, Prins Maurits, Ko- ning Lodewijk Napoleon, Jan Barend Blij- denstein, Maire van Enschede, Johan van Diest, Bisschop van Utrecht en een Burgher- meister van Enschede door den burgemeester van Enschede zijn begroet, houdt dc burge meester een toespraak. Nadat spr. de leden van het comite tot vie- ring van net 600-jarig bestaan van Ensche de, namens het stedelijk bestuur welkom heeft geheeten in het huis der gemeente, wees hij er op, dat thans het licht valt op een ge- bcurtenis van eenmaal verreikende gevolgen voor Enschede. De heer J J. Van Deinse, voorzitter van het feestcomite, voerde vervolgens het woord. Des middags werd de historisch-folkloris- tisclie optocht gehouden, die van het Volks- park af door verschillende straten der stad trok. Het wecr hield zich goecl, zoodat de duizenden nicuwsgierigen, die zich langs de straten hadden geschaard, volop van dit on- gewone schouwspel konden genieten. Deze optocht, waarvan de eerste groep herinnerde aan de oudste bewoners dezer streek, bezig met op primitieve wijze te spinnen en te wo ven, gaf verder op historische en symbolischc wijze een overzicht van de geschiedenis van Enschede. De laatste praalwagen was gewijd aan de Enschedesche industrie en zijn han- del. Het folkloristisch gedeelte bestond uit de voorstelling van verschillende Twentsche volksgebiTJiken, als Palmpaschen, Pinkster- braid, Boerenbruiloft met Bru 1 fteneugers' Boerenbruidswagen en Bruidskoe, Oud Boe- renbedrijf, Jaan en Greet (oud Enschedeesch volksgebraik), Midwinterblazen enz- Na de concerten, die des avonds in de stad werden gegeven, trokken tegen 9 uur duizen den naar het G. J. van Heekpark, waar een groot vuurwerk werd gegeven, met als slot- tableau „Het huis te Enschede". De politie had uitgebreide verkeersmaatregelen getrof- fen. Na afloop van het vuurwerk stroomde het talrijke publiek weder langzaam stadwaarts, waar een geweldige drukte heerschte. De feestvreugde duurde daar tot vroeg in den morgen. EERSTE KAMER. Dc heeren ir. Ch C. Cramer en R. Sten- huis hebben bedankt als lid van de Eerste Kamer in verband met hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer. A.s. Donderdag 10 September, des namid- dags vijf uur, zal in het lokaal van het ge- meentehuis, waar voorheen de vergaderingen van den gemeenteraad plaats liadden, door het Centraal Stembureau een openbare zit- ting worden gehouden voor de benoeming van twee nieuwe leden der Eerste Kamer. WEER EEN L.OTINGSKWESTIE. Tegen de loting voor de Nationale Militie, die de vorige week in Hengelo is gehouden, is door een der lotelingen protest aangetee- kend. Er waren twee lotelingen met den naam Hofmeijer. De eene was wel en de an dere niet aanweyig. De jongen, die het eerst aan de beurt kwam, was niet aanwezig,. maar in zijn- plaats lootte de andere. Gevolg, dat een der ambtenaren later geloot heeft voor den persoon die wel aanwezig was geweest, maar voor een ander met denzelfden naam lootte. Door den Hofmeijer, die niet aanwezig is geweest en een laag nurnmer had gekregen, is'nu, naar „Het Volk" verneemt, protest aan- geteekend tegen de loting, TEGEN EEN TREIN GEREDEN. De vrachtrijder Baas van Oostwoud, reed bij den onbewaakten overweg met paard en wagen tegen een trein op. Het paard werd een eind medtgesleurd. en bekwam zulke ver wondingen, dat het dier terstond moest wor den afgemaakt. De vrachtrijder werd van den wagen geslingerd, maar kwam met den schrik vrij. DROEVIG ONGEVAL. Gisteravond omstreeks half zeven is in de Marnixstraat te Amsterdam bij het Arbciders Tehuis een droevig ongeval gebeurd. Een on geveer 7-jarig knaapje, woonachtig in de le Helmerstraat was van een tramwagen, waar het achter gehangen had, afgesprongen, toen juist van dezelfde richting een auto naderde. Het kind stak zoo plotseling den weg over, dat de chauffeur niet meer kon stoppen. Een spoedig ter plaatse zijnde geneesheer kon nog slechts den dood van het knaapje constatee- ren. Het lijkje is naar het Binnengasthuis ver- voerd. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE TRACT AAT. Over het kanaal Antwerpen—Moer^ijk wordt aan de N. R. Ct. o.a. geschreven: Om welke reden heeft de minister van bui- tenlandsche zaken, zonder belanghebbenden te hooren, in dit kanaal toegestema? Was het inderdaad noodig, waar Nederland door het graven van de kanalen door Zuid-Beveland en Walcheren aan Belgie reeds oneindig veel betere waterwegen verschafte dan het slecht bevaarbare, verslijmde Kreekerak en het verzandende Sloe? Heeft hij de groote gevaren voor Neder land niet gezien of deze on-derschat? Heeft hij geredeneerd als diegenen, die vermeeneri dat Rotterdam, op deze wijze ont- daan van. het grootste deel van zijn zoo noo- digen voorsprong boven Antwerpen, toch de plaats wel zal weten te behouden, die het nu reeds met zoo groote moeite handhaaft? Als zij die zeggen dat, ook als het nieuwe kanaal er mocht komen', de afstand Dordrecht naar Rotterdam korter zal zijn dan die van Dord recht naar Antwerpen. Inderdaad, maar dat is onder de huidige omstandigheden, nu het kanaal AntwerpenMoerdijk er gelukkig nog niet is, in nog sterkere mate het geval en tocli heeft reeds nu Rotterdam dc grootste moeite om zich tegenover Antwerpen staande te houden. Hoe zal het dan straks gaan? Ir. Bongaerts somt in zijn beschouwingen de voordeelen van het Antwerpen— Moer- dijk-kanaal voor Nederland op eh meet deze breed uit. Mogen zijn beschouwingen voor West-Brabant opgaan, het algemeen Neder landsche belang kan niet door dit kanaal worden gediend, integendeel, het moet er door worden geschaaa. Zijn conclusie dat „het kanaal Antwerpen in een toestand zal brengen, die eenigszins nadert tot dien van Amsterdam, en die verre ten achter blijft bij dien van Rotterdam", is onjuist. Antwerpan zal in een onvergelijkelijk veel beteren toestand komen dan waarin Amster dam verkeert en zal te gevaarlijk dicht na- deren tot dien van Rotterdam. Ook dient er op gewezen te worden, dat het technisch mogelijk is het Antwerpen— Moerdijk-kanaal, dat, zooals aangehaald, rechtstreeks met de Antweripsche havenbas- sins verbinding zal krijgen, uit slechts een pand te doen bestaan, m.a.w., dat slechts een stel schutsluizen te passeeren zal zijn. Ergo zal dit machtige kanaal, dat met behulp van onze regeering tot stand dreigt te komen, waarvoor Nederland, volgens het onzalige verdrag zelfs een gedeelte der kosten van aanleg, onderhcud en bedieninsr zal hebben te b'etalen(l), niet anders worden dan denkbaar schitterendste voorhaven van Ant werpen! De Rijnsleepbooteo zullen, komt het kanaal tot stand, de sleepen tot Moerdijk brengen, binnengeschut zijn sleepbootjes van betrek- kelijk geringe capaciteit in staat de grootste schepen in enkele uren naar de Antwerpsche dokken te sleepen, in tegenstelTing met Rot terdam, waar tengevolge van den stroom steeds sterke sleepbooten noodig zijn. Voorwaar, het te icwader ure geteekende ontwenp-verdrag opent door het toestaan van het AntwerpenMoerdijk-kanaal het schoon- ste verschiet voor Antwerpenten koste echter van Nederlandsch belang. HET PROCES TEGEN HET CENTR. VERREKENKANTOOR. In een nota aan den gemeenteraad van Amsterdam herinneren B. en W. aan de pro cedure, gevoerd tegen het Centraal Verreken- kantoor voor Brandstoffen, strekkende tot onverkorte uitbetaling van het aandeel der gemeente als deelgerechtigde in alle inkom- sten, die voor die vennootschap zijn voortge- vloeid uit de credietverleening aan Duitsch- land, voorzoover deze niet. reeds waren uit- gekeurd. In eerste instantie werd, gelijk men weet, dit rechtsgeding bij vonnis van de Arrondis- sementsrechtbank, te 's Gravenhage gewon- nen. De Staat, die zich tegen bedoelde uitbe taling verzet had, en zich, als belanghebben- de, in de procedure had gevocgdis van deze beslissing in hooger beroep gegaan, doch heeft zich vervolgens oereid verklaard den deelgerechtigden in het restitutiefonds voile- dig uit te betalen de hun toekoinende hoofd- sommen, mits deze afzien van de hun krach- tens genoemd vonnis competecrende rente ad 6 pet. 's jaars van 11 Nov. 1922 af. Dit.accoord komt B. en W. aannemeliik voor, waarom zij voorstellen het te aanvaar den. DE JONGEN, DIE EEN „MEISJE" .WAS. In April van het jaar 1902 werd, naar dc Telg. meldt te Amsteraam een knaap gebo- ren, die den naam ontving van Wijnand Die- derik- Over zijn levensloop is ons verder niels bekend, trouwens deze doet in dit verband ook niets ter zakc. Hij vervulae zijn militairen dienstplicht als elk goed burger, totdat hij dezer dagen tot een vreemde ontdekking kwam. Toen hij namelijk wilde trouwen, en bij den Burgerlijken Stand-zijn papieren op- vroeg, bleek, dat Wijnand als meisje was in- gesenreven.' Om nu de betreffende acte te doen verbe- teren, mc-est de vader naar een advocaat gaan, moest de rechtbank er bij te pas ko men en moet de vader 70 betalen, om de vergissing te herstellen, wat geen prettig vooruitzicht is. Wij hebben nadere inlichtingen over dit ge val ingewonnen bij den Burgerlijken Stand Wij vernamen, dat het hoogst zelden voor- komt, dat een der gelijk abuis door de amb tenaren gemaakt worclt. Vermoedelijk_ heefi de ambtenaar zich destijds vergist, en is deze misstelling door den vader destijds ook onder- teekend. Gcwoonlijk let men bij»geboorte-aan- gifte echter niet altijd op wat men ondertee- kent.' Vanwege den Burgerlijken Stand wordt na dergelijke vergissingen echter alles ge- daan, om speed te betrachten, en wordt toe- gestaan toch reeds aan te teekenen, en zoo- veel als mogelijk is, wordt gezorgd, dat het huwelijk geen stagnatie oridervindt. Voor den betrokkene zijn aan het herstel van een dergelijke vergissing nu eenmaal kosten verbonden, tenzij men tot de jninver- mogenden behoort en de procedure pro deo kan geschieden. KORTE BERICHTEN. Zondag heeft in het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente te Haarlem een herdenking van Hugo de Groot plaats gehad. In bijzijn van "tal van belangstcllende is gistermiddag de nieuwe Rijkskweckschool voor onderwijzers te Utrecht, waartoe de ge meente Utrecht de perceelen Maliebaau 59 en 61 heeft afgestaan, geopend. De schattingscommissie voor de storm- rampschade te Hengelo Heeft de aangerichte schade geschat op 75-300'. De deelnemers aan het congres van de Internationale Hotelbesitzer Verein hebben gisteren een boottoclit gemaakt, hun aange- boderi door de vereeniging Hotel- en Restau- dantindustrie ch de afd. 'sGravenhage van Horecaf, van welke vereenigingen bestuurs leden aan den tocht deelnamen. 'De Centrale dcclt mede, dat de minster van financien afwijzeud iicft beschikt op een verzoek om verlenging van den termijn, waarbinnen het op 1 Juli 1925 in dienst zijnd personeel gebruik moest makeu van artikel 150 der Pensioenwet 1922. Men deelt aan dc N. Rott Crt. mede, dat dc 1 October in working tredendc .yer- laagdc buitenlandsche posttarieveu een recht- streeksch gevolg zijn van de beslissingen van het postcongrcs te Stockholm in 1924 en dc vaststelling dier tarieven dus buiten de finan cieel uitkomsten van het bedrijf staan. In een bijeenkomst in eenige lokaleri van het schoolgebouw is gistermiddag het 25-jarig bestaan van de hmshoud- en indus- trieschool voor Schiedam en omstreken lier- dacht. De commissie van verkeer in en nabij Rotterdam heeft onder de veranderde om standigheden van verdere uitwerking dei plannen voor den Rcchter Maasoevcr afge- zien. Er zijn algemeene begiiHelen voor den Linker Maasoever. Op de thans geopende XHIe Utrechtsche jaarbeurs zijn 764 deelnemers. Er is toene- mende specialisatic tegenover concun-eeren- de vakbeurzen. Maatregelen tot uitbreiding der plaatsruimte worden overwogen. Naar vernomen worclit, zullen de gemeen ten Amsterdam en- Rotterdam opde Bouw- vaktentoons'telling, die ter gelegenheid van de Kdlner Messe van 23 September tot 2 October a.s. te Keulen wordt gehouden, ver- tegenwoordigd zijn. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Leeuwarden is in feestdos, want vanmid- dag en vannacht zal het residentie zijn. Van alle off'cieele gebouwen, benevens van tal van particuliere woningen waait de drie- kleur, waaraan meestal de Oranjewimpel is aangebracht. In de straten bewegen zich duizenden menschen, terwijl maar steeds Onfortnlnlijke gast: Is eT bieT ook een electrische bei? Kamermeieje: Nee. menePT Maar als u op ten grond stampt I«d bnmen de meneoben beneden wf '-.-lageu en tan meiken we't wel, iPasslng Show)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2