if 3.70, abcfi meestal om de 5 guldetf, de' hoogste was /8.30. Ook de bloemkool waarvan de aanvoer minder wordt was flink wat lager in prijs, maar toch nog hoog. De noteering was tus- schen 19 en 38 gulden voor de goede kwali- tcit en tussehen 1.60 en /7.10 voor de af- wijkende kwaliteit. Losse wortelen brengen in vergelijking lot het vorige jaar een goeden prijs op. Toen was hierover een algemeene klacht. Nu was de noteering tussehen 2.90 en /4.10 wat vrij- wel het dubbele is van toen. Deze werden voor het eerst in eenigszins belangrijk kwantum aangevoerd. Kroten werden eenige malen aangevoerd voor omstreeks 2 cent per Kg. De totaal aanvoer was hier ongeveer 100 wagons, in Broek op Langendijk 190 en in Warmenhuizen 25, totaal 315, waarvan 250 kool. UIT OUDKARSPEL. Zondagmiddag had hier een ernstig onge- val plaats, doordat een fietsrijder in aanra- king kwam met een motor met zijspan. Van ooggetuigen vernemen we, dat de mo- torrijder aan den goeden kant van den weg reed en in voldoende langzaam tempo. De fietsrijder M. H. van hier echter reed aan den verkeerden kant van den weg en had meer aandacht voor hetgeen achter hem, dan Voor hem gebeurde. De heer H. had veel pijn toen hij werd op- genomen en meet vrij ernstig gekneusd zijn. De motorrijder met vrouw en twee kinae- ren in de zijspan kwamen rr.et den schrik vrij. UIT BERGEN. Op verzoek van het Provinciaal Qranje- Cotnite Noordholland, 't welk is opgericht met het doel aan H. M. de Konlngin, ter ge legenheid van Haar zi]veren huwelijksfeest een huldeblijk aan te bieden, is alhier een iplaatsclijk Comite opgericht, waarin zitting •hebben de heeren J. Apeldoorn, I oco-Burge- imeester, Voorzitter, pastoor E. P. Rengs, I.. J. Fillet, A. Bos, R. Langenberg en G. Taapken, secretaris-penningmeester. Een dezer dagen zal een begin gemaakt worden met het aanbieden van een inteeken- jjst aan de ingezetenen. De handteekenin- gen zullen worden verzameld in een album, dat aan Hare Majesteit tegelijk met het hul deblijk zal worden overhandigd. De bedceling van het Oranje Comite is. ©vereenkomstig den uitdrukkelijken wensch van Hare Majesteit, het huldeblijk sober te houden en, zonder daarbij groote bijdragen te vragen (verzocht wordt niet meer dan i1.te teekenen) een ieder uit te noodigen daaraan deel te nemcn. De keuze van het hul- ieblijk is gevallen op een schilderij van de Koninklijke Familie. UIT ENKHUIZEN. De Paulus-Potter-tentoonstelling, die ge- tlurende acht weken te Enkhuizen is gehou- den is gisteravond door den voorzitter van het tantoonstellingscoinite, burgemeester Bos- ma, gesioten. Het getal bezoekers heeft 2000 bedragen. KON. NED. GYMN.-VERBOND. Het Gewest Ncord-Holland van het Ne- ,'derl.' Gymnastiek verbond hield op 5 en 6 Sept. eene uitvoering te Schagen onder hoofdleiding van den heer W. A. J. Goeting Haarlem, bijgestaan door den heer P. Rijs- .wijk, Hoorn en Mej. W. M. Hartog, Zaan- dam. Aan deze demonstratie werd door 29 ivereenigingen deelgenomen met 700 deelne- mers en deelneemsters. De Zaterdagavond, cereavond, werd in beslag genomen door ■vereenigingsturnen, terwijl de Zondag aan athletiek en verdere persoonlijke wedstrij- ,den was gewijd. Wij geven hier den uitslag van deze wedstr'iden. a. Dames Hardloopcti 80 M. 1 G. Bakker, O. K. K., Helder, 11 sec., 2 M. Schagen, Altebe, Hoorn, 13 seconde, Speerwerpen 1 M. Schagen, Allebe, Hoorn. Kogelstooten 1 A. Smit, D. O. K. E. V., Ewijcksluis 7.35 M. Verspringen 1 G. Bakker, O. K. K., Hel der, 4.35 M.; 2 N. Kelder, Carna, Zaan- dam, 4 M. Duitsche driesprong 1 G. van Teulingen, D. O. K. E_ V., Ewycksluis, 8.52 M.; 2 E. Kelder, Carna, Zaandam, S.09 M. Hoogspringen 1 S. Boogaard, O. K. K., 1 lelder, 1.26 M.;2 diploma, G. Bakker, O. K. K., Helder, 126 M. Estafette 1 Hebe, Nieuwe Niedorp, 50 2 sec.; 2 Allebe, Hoorn, 51 3/i0 sec. Personeele wedsfrijden, paard, rek, rin- gen en brug, le graad, 3 pr. C. Verver, Ba to, Haarlem, 2814 p.; 2e graad: 1 M. Schagen, Allebe, Hoorn 35 p.; 2 M. A. Stam, Sparta, Uithoom 38 p.; 3. A. Nieman, Udi, Dirkshorn 3254 p.; 3 E. Oene, Bato, Haarlem, 32Yi p.; 4 B. Ilillesum, Pretoria, A'dam 32 p. 3e graad: le pr. A. Verver, Bato, Haar lem, 3214 p.; 2c pr. N. Eyken, Carna, Zaan dam, 32 p.; 3 A. Hekster, Pretoria, A'dam, 31 punten'. b. Heeren. Hardloopen, 100 M., 1 A. Koster, Ewyck sluis, 11 7, sec.; 2 J. Stuiver, Pretoria. A'dam, 12 1/i0 sec.; 3 P. Oostveen, Lycur gus, Krommenie, 12 2/i„ sec. 400 M. 1 N. Dekker, D O. K. E. V., lEwijcksluis, 64 VB sec.; 2 M. Hekster, Pre toria, A'dam, 66 7i0 sec. 1750 M. 1 J. Pennekamp, D. O. K. E. fV.; Ewycksluis 5 min. 42 -ji0 sec.; 2 N. tPronk, Zijpe, 5 min. 42 8/lo sec.; 2 N. Pronk, Zijpe 5 min. 42 sec. Speerwerpen: 1 H. Muts, Pro Patria, Helder, 33,24 M.; 2 S. de Zwart, Pretoria, A'dam, 31,19 M. Kpgelstooten1 W. Schelling, Volhar- ding, Scherinerhorn, 9,72 M.; 2. I.. J jan- sen, O. K. K., Helder, 9,64 M. Discuswerpen1 H. Muts, P. P., Helder, •27,55 M.; 2 J. Daal cler, D. O. K. E. V., Ewycksluis, 26,87 M. Verspringen: 1 C. Kramer, Lycurgus, Krommenie, 5,66 M.; 2 L. J. Jansen, O. K. K., Helder, 5,54 M. Hoogspringen: 1 L. J. Jansen, O. K. K., Jielder, 1.53 M.; 2 A. Bakker, Olympia, yWieringerwaard, 1,52 M. i Polstokspringe'n: 1 P. Bosnian, Halter, I'Alkmaar, 2,95 M.; 2 H. Pereboom, Hercu- ?4es, Nieuwe Niedorp, 2,80 m. Hinkstapsprong: 1 C. Pronk, Z. S. C Stijpe, 12 M.; 2 J. de Bakker, Halter, Alk maar, 11,78 M. EstaTeFfer Te-prTycofg-tis, KfOfffmenieC 50 s/6 sec.; le pr., D. O. K. E. V., Ewyck sluis, 50 3/5 sec.; 2 Hercules, Nieuwe Nie dorp, 52 7h„ sec. Personeele wedstrijden: paard. rek, brug, ringen: le graad: le pr., I. Wijnschenk, Bato, A'dam, 35 p.; 2e pr., W. Pauw, Bato, A'dam 33)4 p. 2e graad: le pr., Smal, Bato, Haarlem 36 p.; 2e pr., S. Keesman, Lycurgus, Scha gen, 34 s/4 P-l 3e pr., F. G. Nol, Hercules, Oudkarspel, 34)4 p.; 4 K. Venneker, Hal ter, Alkmaar 34 p.; 5 J. Smit, Halter, Alk maar, 33 7« p 6 B. Joosten, Halter, Alk maar, 38 p. 3e graad: 1 G. van der Ploeg, Sparta, Uithoorn, 32 )4 p., 2 P. van der Sluis, Turn- lust, Alkmaar, 32 )4 p.; 3 C. Langedijk, Hercules, Oudkarspel, 31 p.; 3. S. Pascha, Halter, Alkmaar, 31 punten. UIT SCHERMERHORN. Maandagmorgen vergaderde de raad de zer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen was o. a. van de Commissie van Bijstand van het G. E. B. een schrijven betreffende een onderhoud hetwelk deze com missie heeft gehad met den directeur van het P. E. N., aangaande den te betalen toe- slag van 50 pet., welke betaling het vorige jaar is ingetrokken. B. en W. stelden. voor dezen toeslag op- nieuw te betalen. De heer Oostwouder vond dat een rancu- nemaatregel het contract met het G. E B. loopt tot 1941, misschien wordt dan wel weer ander l/icht gebruikt. De heer Groot was voor betaling, aange- zien door het G. E. B. het bedrag toch wordt gevoegd bij de reservekas, dus het licht niet duurder wordt. De heer P lugboer zeide, dat volgens con tract de gemeente moet betalen voor maxi- male belasting 80, dit wordt met 50 pet. toeslag 120, terwijl bij de thans gesloten contracten 150 wordt gevraagd per K.W. De heer Mantel zeide, dat het contract was afgesloten op vooroorlogsche prijzen, later kon voor die prijzen niet worden gele- verd, terwijl geen dwang op hoogere beta ling kon worden uitgeoefena. Betaalt men den toeslag niet vrijwilig, dan heeft men goedkoope electriciteit ten koste van anderen. De heer Oostwouder zou dan liever geen contracten afsluiten, maar elk jaar den kos-( tenden prijs bepalen. Voorstel-B. en W. werd vervolgens zonder hoofdel. stemming aangenomen. Van het P. W N. was ingekomen een schrijven, naar aanleiding van een plaats gehad hebbend onderhoud van B. en W. met den hoofdingenieur van het P. W. N., aan gaande de aansluiting van de Noordervaart. Dat schrijven' gaf aan dat dezen aanleg zou moeten kosten 27470, terwijl aan water- geld kon worden tegemoet gezien 223 per jaar. Dat verlies kon niet worden genomen voor rekening van het bedrijf. Bij algemeene aansluiting zou den aanleg moeten kosten 29000 tegen een waterop- brengst van 490. De aanleg werd derhal- ve uitgesteld tot meerdere geneigdheid tot aansluiting bestaat. De heer Westerhof achtfce dat niet juist. De exploitatieaanleg in het dorp geeft voordeel, zoodat men dat geschikt door elkander kan rekenen. De heer de Goede zeide dat men miemand in bet dorp kon verplichten, wanncer de lei- ding langs de Noordervaart niet gemaakt is. De boeren in de Schermer hebben voor hun. bedrijf het water niet noodig, omdat zij goe de nortonwellen hebben. De voorz. zal ter zijner tijd deze zaak met B. en W. en den directeur van het P. W. N. besprekra. De heer Mantel wenschte dat schrijven be- antwoord te zien, als dat het standpunt van het P. W. N. niet juist is. De voorz. zeide te zullen schrijven alsdat de geheeie raad niet met het schrijven ac- coord gaat. Werd aan de orde gesteld eene wijziging van de verordening, aangaande de heifing van keurloon. Deze wijziging bestaat uit het navolgende: voor keuring van dieren, niet ouder dan een maand 75 ct.tot 2 jaar 3, daarboven 6.50, voor een pink 3, voor een geit 0.50, voor een varken tot 50 K G. 1, daarboven f 3. Van afgekeurde dieren wordt het keurloon terug betaald. Z. h. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een stukje gemeentegrond aan R. Mooij, tegen 75 ct. per M2. kosten van overschrijvmg voor rekening van den kooper, om daarop een veestalling te bouwen De grond is groot 67 c.A. en ligt naast de woning van den aanvrager. De heer Plugboer zou de te bouwen vee stalling ongeveer 2 M vanaf de straat zien gebouwd, om wanneer noodig de straat te kunnen verbreeden met het oog op de te ma- ken weg door Eilandspo der, die in het we- genplan van N. H. ligt besloten. Werd besloten dien verkoop aan te houden tot eene vo'gende vergadering om eerst eene bespreking daarover te houden met den kooper. De commissie, benoemd voor het nazien van de rekening en, dienst 1924, van de ge meente, het Burgerl. Armbestuur en de G.E B, aaviseerde deze goed te keuren, waartoe zonder hoofdelijke stemming werd besloten. De gemeente-rekening gaf aan, wat be- treft den gewonen dienst. Ontvangsten 42939.74)4, uitgaven 43999.70)4, nadee- lig saldo 1060.04. Buitengewone ontvang sten 24418.65, uitgaven j 24032.94, saldo 385.71. Burgerl. Armbestuur. Ontvangsten 4037.54, uitgaven 2899.69, saldo 1137.85. G. E. B. Ontvangsten 7465.67, uitgaven 5850.45, saldo 1607.12. De voorzitter bracht aan de orde een mon- deling verzoek van den administrateur van het G. E. B. om voor den aanleg van Mijzen eene gratificatie te ontvangen. B. en W. en de Commissie van Bijstand stelden voor 100 gratificatie te verleenen voor technische hulp. Werd algemeen goed gevonden. Door B en W. werd voorgesteld een wij ziging van de gemeentebegrooting, dienst 1925. welks wijziging bestaat uit de overbren- ging van cijters naar andere posten en een betaling u't den post onvoorziene uitgaven. Werd algemeen goed gevonden. In behandeling kwam een aanvraag van F. K. van Petten en H. G. Jonk om gelde- lijken steun van het Rijk voor een plaatsje. De heer Groot zei, dat van Petten geen landarbeider, maar tuinder is, wat door den heer Mantel werd bevestigd. De voorzitter antwoordde, dat van Petten eerder altijd in loondienst is geweest bij zijn vader. Besloten werd de aanvraag van Van Pet ten te doen als landarbeider-tuinder en voor den bouw van deze plaatsjes te verkoopen de gemeentegrond aan den Westertuin en wel voor elk 18 A. tegen 40 ct. de M2. De voorzitter zei, dat op dezen grond vol gens het kadaster geen overpad is. Rondvraag. De heer Plugboer vroeg naar de sloot te Stompetoren, waarover hij in de vorige ver gadering heeft gesproken. De voorzitter antwoordde, dat de gemeen- te-opzichter een onderzoek hierover heeft gedaan en dat deze van oordeel is, dat de sloot moet worden uitgebaggerd, maar dat hij niet weet, waar die bagger kan worden gebracht. De heer Plugboer zei, dat die vermoedelijk wel op het land van Wit kan worden ge bracht en zou dan willen voorstellen, dat door een werkelooze de sloot wordt uitge baggerd. Werd goed gevonden. De heer Oostwouder vroeg om zijn te bouwen plaatsje nu den Westertuin zal wor den volgebouwd, te bouwen in het begin, dus vanaf de Dorpsstraat en niet vanaf de tramlijn met het oog op den aanleg van wa- terleiaing en electrisch net. De voorzitter verklaarde met het oog op het verkeer bij de Schermerweg een open ruimte te willen houden en aangezien de wa- terleiding en electriscbe leiding langs het geheeie gebouwde gedeelte worden aange- legd acht hij een verandering als oorspron- kelijk is besloten, ongewenscht. De voorzitter deelde nog mede, dai in deze gemeente voor de scnade in Noord- Brabant en Gelderland een bedrag is gecol- lecteerd, groot 157.92)4, hetwelk hij aan het nationaal steuncomite heeft afgedragen. Hiema sluiting der vergadering. Op de Floralia-tentoonstelling behaal- de mej. T. Govers den len prijs voor kant- klossen. Dit werd verzuimd bij de opgave van behaalde prijzen te vermelden. UIT HOORN Zondag werd te Hoorn een vergadering gehouden van de afdeeling Noord-Holland van den Neaerl. Bond van Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst. Er werd besloten tegen aansluiting te zijn bij de Cen- trale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst. Verder werd de beschrijvings- brief voor de op 11 Sept. te houden Alg. Vergad rin,; van den Bone te Groningen, be- handeld en werd benoemd tot afgevaardigde naar die vergadering, den heer j. de Groot, kantoorhouder te Schermerhom en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer D. Smit, kantoorhouder te Westwoud. SCHOORL Augustus. Gebortn: Geertje, d. van Willem Kroon en Grietje Helder. Theodorus, z. van Hendrikus Goedhart en Aafje Dam. Maria Elisabeth, d. van Jan Kaandorp en Maria Martha Groot. Jean Thomas, z. van Nicolaas Haasbroek en Trijntje Adriaan- tje Levendig. Catharina Maria, d. van Pieter Praat en Wilhelmina Jacoba IJpelaan. Geertruida, d. van Jan Hendrik Arpeau en Geertruida Cunera Petronella Westers. Ondertrouwd Klaas Huls te Stap- horst en Marretje Hendrika Bremer. Kecktzakea. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 7 September. DIEFSTAL VAN KAAS. De ingezetene uit Hoorn, die terecht had gestaan ter zake diefstal van- kaas ten nadeele van zijn voormaligen patroon en wiens zaak was aangehouden tea einde een nada" onder zoek dogr den ambtenaar der reclasseering in te stellen, af te wachten, werd thans, nadat de ambtenaar hierboven genoemd, was ge- hoord als getuige, voortgezet. Beklaagde werd veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 proef- jaren en verplichting tot geheelcnthouding en verbod tot cafebezoek Beklaagde werd voorts gesteld onder toezicht van het Leger des Heils te Amsterdam. ART. 251 WETBOEK VAN STRAFRECHT. Heden werd voortgezet de zaak tegen een gchuwde vrouw uit den Helder, aan wien ten laste was gelegd.misdrijf art. 251. De anj'bte- naar kon zijn aanvankelijk advies tot een voorwaardelijke veroordeeling niet handha- ven. Het vonnis luidde J 10 boete ot 10 da gen hecht. ""DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. De zich in voorarrest bevindende R. H., uit Helder, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van verscheidene rijwielplaatjes en in wiens zaak een nader onderzoek was gelast, werd, gehoord den reclasseeringsambtenaar, veroordeled tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd en onder toezicht stelling van de vereeniging voor on- behuisden te Appelscha, hoofdzetel Amster dam. DIEFSTAL UIT OFFERBUSSEN. De 71-jarige naaimachinehersteller, gebo- ren Duitscher, en te Beverwijk woonachtig, thans gedetipeerd, die te Ursem op 30 Jum 1924 zich aan diefstal uit een offerbus, staan- de in de R. K. kerk te Ursem, had schuldig gemaakt, in weike zaak eveneens een nader onderzoek werd gelast, werd thans ^veroor- deeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met verplichte opname in een fandkolonisatie en onder toezicht gesteld van bovengenoemde kolonisatievereeniging gedu- rende zijn proeftijd, welke is bepaaki op 3 jaar VERNIEUNG VAN FUIKEN. Een visscher uit Obdam, aan wien ten laste was gelegd vernieling van fuiken, ge- pleegd in staat van dronkenschap, wiens zaak reeds op 21 Juli was behandeld, werd veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 proefjaren, verplichte geheelonthouding en herstel van de toege- brachte schade ad 50.20. Reeds f. 100 was door beklaagde bercids vergoetL DIEFSTAL VAN RIJGSCHOENEN. i De 46-jarige zwerver G- J. v. S., thans ge- iineerd, stond terecht ter zake diefstal van en paar rijlcschoenen, welk feit is gepleegd op 21 Juli te Hoogkarspel. Beklaagde was destijds in dienst van zekeren Neefjes aldaar en de schoenen behoorden aan den getuige G. Waldekker, die eveneens bij Nefjes werk- zaam was. De man maakt veelvuldig mis- bruik van sterken drank. Hij was iijdens het plegen van den diefstal nog in het bezit van' 35. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Mr. Haars pleitte clementie voor beklaag de, die reeds 5 weken in voorarrest heeft doorgebracht. Vonnis 1 maand gevangenisstraf. VERDUISTERING. De 20-jarige conducteur-chauffeur van een autobus, W. F. C. M. te Hoorn, thans in mili- tairen dienst, stond terecht ter zake dat hij gedurende het 2e haffjaar 1924 een aantal plaatsbewijzen, die hij van zijn principaal, de autobus-ondernemer N. V. Mens Kok te Hoorn, onder zich had gekregen, ten eigen bate heeft verkocht aan diverse reizigers Al- thans dat hij het voor die plaatsbewijzen ont vangen geld heeft verduisterd tot een bedrag van 70 a 80. Beklaagde zeide, dat hij een aantal plaats bewijzen had verloren, maar n t verduisterd Daarom werd door zijn patroon een week loon van 20 ingdiouden. Toen is beklaagde begonren gelden te verduisleren. Op 18 Oc tober is beklaagde zijn ontslag angezegd. Volgens verklaring van den getuige N. van Meurs was er een tekort, zooals uit de boeken bleek. De getuige mej. Helena Wormsibeeker, des- tijds kantoorbediende bij de firma van Meurs en Kok, verklaarde, dat beklaagde meermalen te kort geld afdroeg. Tot op 27 September 1924 heeft beklaagde steeds behooxlijk afge- rekend. Het bedrag dat niet werd verantwoord, is 84.25. Een over beklaagde uitgehracht rapport sielde voor een voorwaardelijke veroordee ling. Door den off icier werd gevorderd 3 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 proefjaren- Beklaagde heeft niet de plaatsbewijzen, doeh het geld zich toegeeigend Vonnis conform den eisch, met verplichting tot delging der toegebraclite schade -tot een bedrag van T 50. BESCHADIGING EN LIGHTEN VAN FUIKEN. Een viertal jeugdige fabrieks- en ander soort arbeiders stond terecht ter zake dat zij op 26 Juli onder de gemeente Uitgeest diefstal van paling hebben gepleegd uit de fuiken van den visscher J. van't Pad aldaar, terwijl zij bij de pogingen om de paling uit de fuiken te verwijderen, die fuiken hebben be- schadigd. De iaatste beklaagde heeft wel 2 palingen van den buit aangenomen als aandeel, doch hij heeft niet deelgenomen aan den diefstal of de vernieling. Twee beklaagden zijn later nog eens be- keurd wegens een dergelijk feit. De schade aan de fuiken bedraagt 15 a 20. De visch- schade is niet met zekerheid vast te stellen, doch wordt begroot op 2. Totaal 20. De officier vorderde f 25 boete of 25 da gen hecht. tegen de drie eerste beklaagden en tegen den vierden beklaagde 10 boete of 10 dagen hecht. De verdere behandeling werd aangehouden tot over 14 dagen. Indien beklaagden den benadeelden visscher schadeloos stellen, zal de politierechter de 3 eerste beklaagden ver- oordeelen tot 20 boete en vierde beklaagde tot 10 boete. De 3 eerste beklaagden heb ben hoofdelijk aan den visscher te betalen 6.50 en de vierde beklaagde 050. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Een persoon, wiens naam onder't gekraak van de dcur en de voetstappen van den deur- waarder verloren ging, is op 13 Juli door zijn kostvrouw, de wed. W., geb. Hendrikje de B., toegevoegd het woord: leelijke vuilalc. Getuige was om een of andere reden op min der goeden voet met zijn kostjufftouw ge- raakt. Eisch f 5 boete of 5 dagen hecht. Vonnis 2 boete of 2 dagen hecht. MISHANDEING De niet verschenen broodbakkcrsknecht Frans Joh. B. heeft op 9 Juli den getuige. Hero Rijnsens mishanddd, welk feit is ge pleegd te Twisk, te Opperdoes of elders be jongelieden, die elkaar per fiets ontmoetfen, kregen kwestie, waarbij beklaagde van het vuistrecht gebruik maakte- Onder het uiten van allerlei schrikwekkende bedreigingen gaf beklaagde Hero een slag op het gelaat. Hij staat als onverschillig bekend. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. ALS VORER De slagersknecht Gen'it v. Z. te Alkmaar geraakte in den nacht van 12 op 13 Juli in twist met den schilder P. F. Opmeer uit Hoorn. Deze be vond zich met een talrijk ge- zelschap in het cafe ,,'t Gulden yiies"- Hij hcordfe dat er gevochten werd en in kwaliteit van vice-voorzitter, meende hij te moeten op- treden. Bij die gelegenheid kreeg hij een slag van beklaagde. Eisch 12 boete of 12 dage nhecht. Von nis conform deze neisch Beklaagde betaalde direct- TEN UITVOER LEGGING VOOR WAARDELIJKE STRAF. Deze zaak contra Pieter D. werd, als ge- woonlijk, met gesloten dfeuren behandeld. Hieriia sluiting der zitting, Gemengd Nieiiws. "DE CANISIUS-FEESTEN. Katholiek N'ijmegen, z'egt de N. Rott. Ct., heeft de stad Zaterdag een feestelijk aanzipp gegeven. Langs de lioofdstraten van oud- Nijmegen en de naar de stad leidende lanen en langs de singels waait het dundoek in de kleuren van staat en kerk uit de woningen der Canisius-vereerders, hoop-vol uit, "nu vanmorgen de zon aan het leelijk doen van Pluvius een eind tracht te maken. Buurtver- eenigingen hebben in verschillende straten eerebogen en andere versieringen aange- bracht. De brecde Molenstraat, waaraan de St. Canisiuskerk, is ter ter hoogte van de Walstraten getooid met een fraaie cerepoort. Deze straat, druk bevlagd, biedt een mooien aanblik. Ook aan de feestelijke aankleeding van verschillende gebouwen is bijzonder zorg besteed. De genoemde kerk en de aan het Keizer Karelplein gelegen St. Josephkerk zijn van binnen getooid met guirlandes, pal- men en bloemen en hare frontgevels met dui- zende electrische lampjes, welke de gebou wen op de feest-avondea zullen doen uitko- men in een zee van licht. Het fraaic Canisius- College aan den Berg en Dalschen weg zal men illumineeren met kaarsen. Een groote menschenmenigte was reeds in. den voormiddag de stad van alle zijdeii bin- nengestroomd, om met de Nijmeegsche bur- gerij te aanschouwen de plechtigen intocht van mgr. dr. M. Besson, bisschop van Ge neve, Lausanne en Freiburg met de relieken van den H. Petrus Canisius. Bisschop Besson verblijft sedert Zaterdag op de Heilige Land-Stichting, waar hij gister- morgen in de Coenaculumkerk een pontificate Hoogmis heeft opgedragen. De relieken zijn voor de nintocht overgebracht naar het kloos- ter Marienbosch der zusters van de congrega te J. M. J. (pensionaat), waar de schrijn tij- delijk is uitgesteld op een in de met tapijfen en draperieen gedecoreerde hod aangebraclite rustti'oon. In dit in kloeke lijnen opgetrokken groot- sche gebouw, dat hoog als het is gelegen, de geheeie schoone omgeving beheerscht, zijn de deelnemers aan den intocht, onder wie vele geestelijken, ontvangen. De van den Groes- beelcschenweg naar Marienbos leidende op- rijlaan is met standaards van pauselijke, bis- schoppeiijke en Nijmeegsche vlaggenwimpels als eereweg getooid. Om 2 uur des namiddags is daar met de opetellmg van den stoet aangevangen- Dege- nen, die aan samenstelling en aankleeding hebben meegewerkt, hebben en pluim ver- diend, want in lang werd te Nijmegen bij feestelijke gelegenheden niet een stoct gezien, in alles zoo mooi als deze. Bij den ingang der St. Canisiuskerk, waar- voor een baldakijn is aangebracht, heeft mgr J. Pompen, vicaris-generaal, als vertegen- woordiger van den bisschop van Den Bosch, de relieken in ontvangst genomen. Bij het in- treden van het gebouw heeft het versterkt kerkkoor gezongen. Bij de korte kerkelijke plechtigheid heeft mgr. Besson een toespraak gehouden. Gelukkig heeft de avond droog weer ge bracht. Toen hebben zich duizenden over het Keizer Karelplein, de Molenstraat en andere stadsgedeelten bewogen voor het bezichtigen van de feerieke verlichting van de St. Canisi us en de St. Josephkerk; ook de eerepoort op de Molenstraat staat in feestlicht, terwijl een drietal reflectors in den voortuin van het uni- versiteitsgebouw dit en het in den tuin ge- plaatste beeld van Canisius in het helderste licht stellen. Tot het in feestkleedij steken der stad hebben krachtig megeholpen de win- kels in de hoofdstraten, welke op hare mooie uitstallingen kwistig electrisch licht deden. vallen. Een illuminatie, als ditmaal, is te Nij megen bij vroegere feestelijke gelegenheden nimmer aanschouwd. In prachtig licht staat ook het aan den Berg- en Dalschen weg, bui- ten het stadsgedrang gelegen Canisius-Col- lege, welk mooie gebouw de algemeene be- wendering heeft. In de groote zaal van het coneertgebouw „De Vereeniging" zijn's avonds op liet too- neel tafereelen uit het leven van Canisius voorgesteld, met opluistering door zang en muziek. Verder zijn gekomen kardinaal Mercier met zijn vicaris-generaal en kardinaal Von Faulhaber. In den vooravond droeg mgr Besson in de St. Canisiuskerk en mgr. Van de Wetering, aartsbisschop, in de St. Jo- zephskerk een pontificate hoogmis op. Des middags kwamen de leden der apologetisohe vereeniging Petrus Canisius in het Canisius- College bij een ter iaarvergadering, waarna feestvergadering, waarin prof. dr. W. Mul der, pof. J. Verhaar en de heer P. Kasteel over Canisius spraken. Daama pontificaai Lof door den bisschop vzan Haarlem in de St- Canisiuskerk en's avonds weer Jooneel- voorstelling met het programma van Zondag, in „De Vereeniging"". Ter gelegenheid van de Canisiusfeesten wordt in twee zalen van het gebouw der R K. Universiteit aan het Keizer Karelplein eene tentoonstelling gehouden, welke betrek- king heeft op den heilig verklaarden Petrus Canisius en zijn Nijmeegsche famiilie. De com missie van voorbereiding wist gedaan te krij- gen, dat de verzameling, welke in Juli te Aken was tentoongesteld. haar voor eenige dagen werd afgestaan. Deze collectie, aan- gevuld met wat o. a. Nijmegen zclf kon ople- wren aan merkwaardigs, zal in deze dagen veler belangstelling hebben. In tegenwoordigheid van vele genoodig- den had de opening plaats bij monde van prof. mr. E. van der Heyden, voorzitter der tentoonstel li ngscomimssie. GEEN TENTENKAMPEN. In verband met de zeer ongunstige weers- omstandigheiden, heeft de commandant van het veldleger bepaald, dat van het gebruik v:-n tentenkampen, welke voor legering van de manschappen der herhalingslichitngen zouden worden gebruikt, voorloopig moet worden afgezien. OVERREDEN. Totn Zondagavond een woonwagen van den sterk hel tenden Kattenberg bij den Schelmschenweg te Amhem a freed, kon het paard den wagen niet houden. De voerman wou van den bok springen, doch raakte in het leidsel verward, viel en werd overreden Zwaar gewond werd de man opgenomen en per auto naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankcmst aldaar bleek hij reeds overleden. SPOORWEGPERSONEEL. In den loop dezer maand zal nog de con ference plaats vinden tussehen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de ver- tegenwoordigers der vakbonden over het ad vies van den loor.raad, het advies van de combinatie Nederlandsche Vereeniging Si. Raphael en P. C. B., en het advies van den Ccntralen Bond inzake den standplaatsaf- trek en de met 1 Januari a.s. in te voeren nieuwe loonregeling CYCLOON. De gemeenteraad van Hoogezand heeft be sloten, bij niet-goedkeuring door Gedep. Sta- ten van Groningen van het besluit om 1000 bij te dragen voor de slachtoffers van de stermromp, in hooger beroep te gaan bij de Kroon.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6