7/ I Het slechtel I W m m Aspirin* m 8 1 r*». iii M de jjezondheid fcledt voor de gezc groote g cvaren. vele ziekten door kouvatten ontstaan, zoo als griep, influenza, rheuma- tiek, jiAt, hoofdpljn, tandpija zijn dan Dan de orde van den dag. Gij kunt U daartegcn befioeden door hetgebruikvan de alom bekende en zeker werkende tabletten Bap*". Let op de origineeie verpak- king met den oranje band. iii -||| betalers loonbeslag toe te passen. Het derde argument vond spr. zoo gek, dat 'iSf bet overbodig oordeelde, het abnormale jfeaivan aan te toonen. Zoodra de acht wo- irfngen er staan, kunnen zaj betrokken worden jdoor burgers nit Bergen en bovendien werd vorige maal op voorstel van den heer Zei- besloten, dat men minstens drie jaar in gemeente meet wonen, om zoo'n woning kunnen betrekken. Spr. wees er nog op, dat de heer De Wit, het voorstel-Baltus mede onderteekende, pn de vorige vergadering verklaarde, dat hij persoonlijlk voor een leeggekomen woning 15 "aanvragen van Bergenaren kreeg. Hoe kan deze nu mede verklaren, dat er geen woning- nood is? Wanneer iedere gemeente doet, wat de heenen-voorstellers willen, waar moeten dan de slechtbetaalde ai-beiders blijven? Wil men de huwelijken verbieden? Spr. gelooft met, dat dit in de lijn ligt van de R. Kath., die het hnwelijk als het heiligste sacrement .beschouwen. Deze heeren zullen ook de ge- boorten niet willen inkrimpen. En als de ge meente doet, wat de heeren voorstellen, dan komt men tot die dingen. Komende tot de axploitatieberekening, vroeg spr., waarom B. en W. een rente van 5M pet. rekenen, terwijl ■zij in een ander geval veronderstellen voor 5 1/4 pet te kunnen leenen. Waarom nemen B. en W. 50 weken per jaar, terwijl een jaar jtoch 52 weken heeft. Met 1 pet. voor onder- I hond oordeelde spr. zich aan den veiligen lkant en 280 vierk M. grond bij ieder huisje vond hij ook voldoende. Met een annuiteit- leening wordt de werkelijke huur 4.20 per iweek, bij een bouwkosten van 2300. Spr. begreep dan ook niet, waarom de heeren zijn voorstel niet wilden uitvoeren. Op een vraag van den heer Zeiler, wees de heer Den Das er nog op, dat het niet al- ieen arbeiders, die zich van elders in Bergen j vestigden, zijn, die in Alkmaar werken, maar ook geboren Bergenaren. Spr. vroeg, wat er •overigens tegen was, dat er arbeiders in Ber gen wonen, die in Alkmaar werken. Ook in Alkmaar wonen arbeiders, die hier werk- zaam zijn. De heer B a 1 t n s oordeelde, dat men /hem niet kon betwisten, dat er in de leegko- t.mende woningen van de gezinnen, die in de i woningen van de gemeente gaan wonen, weer iamdere arbeidersgezinnen komen, zoodat men /daardoor de arbeidersbevolking van Bergen ,-vergroot en men dus blijft martelen. Met de •werkeloosheid moet het straks spaak loo- Spr. begreep den heer Den Das niet, pen. want het moet ook hem bekend zijn, dat er needs patroons zijn, die timmerlieden, die van armoede het timmerwerk van een huisje aan- jaemen, om maar werk te hebben, straks niet meer te werk willen stellen. De heer D e Wit heeft in zijn huizen ook menschen, die in Alkmaar werken en 'daar graag' wilden wonen, maar dit niet doen, omdat daar de woningen te duur zijn. Spr. was tegen het voorstel, omdat hij een huur van /4.90 veel te hoog vindt. Spr. betoogde nog uitvoerig, dat de erva- ring leert, dat het niet de beste huurders zijn, die het meest over de woningen klagen. Den Voorzitter was het bekend, dat in een korte spanne tijds drie arbeiders- gezinnen van elders, die in Alkmaar werken, zich in Bergen in goedkoope woningen had- de gevestigd, welke woningen geruimen tijd leeg hadden gestaan. Spr. vond het vreemd, dat zij, die als Bergenaren zoo'n behoefte ,aan een woning hebben, die huizen niet heb ben kunnen vinden. Hij neemt aan, dat de acht woningen, als ze gebouwd worden, spoe- dig een huurder zullen vinden, maar vast staat ook, dat men er dan weer acht arbei dersgezinnen bij krijgt en daarom kon hij het voorstel niet steunen. De noodige huur is hem bovendien te hoog. De rentestandaard kan misschien 1/4 pet. lager zijn, maar er is niets voor kwade posten berekend en die zul len dat voordeel zeker opheffen. De heer Den Das merkte op, dat het raadsbesluit niet inhoudt 'n huur van 4.90, maar 1/6 van het loon van een minst betaal- fde arbeider. Behoefte aan woningen van 6 per. week is er niet, maar wel aan woningen voor arbeiders, die 20' per week verdienen. De heer B a 1 I u s: Die kunnen ook geen #>3.75 betalen. De Voorzitter: Een huur van #3.75 is niet mogelijk, als de gemeente er niet belangrijk op toelegt. Spr. wil zich hou- den aan de berekening van den opzichter. De heer Barnaartg eloofde wel, dat er gebrek is aan goedkoopere woningen; zi ontstaat dit echter door dc vestiging van - mar veten. zielfs 3.75 te hoog en is van i seaing, dat, wanneer de acht woningen ge bouwd worden, er weer anderen kegkomen. ■vaardoor de vestiging in Bergen van slecht betaalde arbeiders wordt bevorderd. De heer Blank vroeg, of de heer Den Das meende, dat menschen, die 19 per week verdienen, 3.75 hunr kunnen betalen? De heer Den Das: Kunnen: neen; ?oaar ze moeten ten slotte evengoed huishuur als de bakker betalen. Ik vind het overigens een schandaal, dat arbeiders niet meer dan 18 of 19 per week verdienen en dat de gemeente daaraan ook meedoet. De heer Blank: U weet toch, dat er op de exploitatie van de gemeentewoningen een enorm tekort is. Wij kunnen er toch de geheele gemeente niet voorspannen, om daar- voor nog meer te betalen. De heer Den Das: Waar moet men dan die menschen tenslotte la ten? De heer Blank: Staan ze op straat? De heer Den Das: Als arbeider kan men toch een behoorlijke woning eischen. Dit is toch ook van groote zedelijke waarde. De heer B o g t m a n was van oordeel, dat men de consequentie van het afkeuren van woningen moest aanvaarden. Voor de afge- keurde woningen moeten woningen beschik- baar worden gesteld. Spr. merkte nog op, dat de voorstellers voor kort nog hebben getracht premie voor woningen te krijgen. Nu het geen separistische woningen geldt, zijn zij er niet voor. De Voorzitter merkte op, dat B. en W. alle vereenigingen gelijk stelleji. Het is hun onverschillig, wie er bouwt, maar het is hen niet onverschillig of de gemeente dit moet betalen. Men moet rekening houden met de belasting betalende burgers van Ber gen en de zaak niet eenzijdig bezien. Wan neer de heer Den Das voor de consequentie werd gesteld, de huizen te bouwen en ze te verm ren, dan zou hij er feestelijk voor bedan- ken De heer Den Das: Maar ik erken toch, dat het de gemeente geld zal kosten. De Voorzitter: Dat hebben wij nooit bedocld. De heer Den Das weet wel, dat het College hem daarom bestreed, maar de Raad heeft er toe besloten. De heer B o g t m a n>: Er is een voor stel geweest om afgescheiden van de landar- bdderswet, premie te geven. De heer Den Das: Het was de heer De Wit, die 200 premie wilde geven. De heer Hoksbergen: Dat was een compromis voorstel. Wanneer het geld moet kosten, dan geef ik liever 200, wan neer een ander bouwt en de gemeente er ai is, dan daft de gemeente voortdurend bijpast en moet exploiteeren. De heer Den Das: Maar dan bouwt men toch geen arbeiderswoningen. De heer B a 1 t u s was ook tegen dit voorstel geweest, omdat hij dit even verder- felijk vindt, aangezien men dan evenzeer wo ningen leeg krijgt en slecht betaalde arbeiders naar Bergen trekt. De heer Zeiler wees crop, dat de ge meente geen dood lichaam is, maar uit ge- meentenaren bestaat. Wanneer een bepaalde groep woningen noodig heeft, dan moet daarin worden voorzien. Met den heer Den Das is spr. het eens, dat die slecht betatalde arbeiders toch ergens moeten wonen. De zaak zit vast aan de hooge huur en hiervan heeft men de consequentie te aanvaarden. Tenslotte komt het toch altijd ten Iaste van de gemeenschap. .Bovendien geldt het een tijdelijke maatregel. Het geldt hier een proefneming. Wanneer die mislukt, dan zal spr. later zeggen, dat hij mis was, maar nu zal hij voor het voorstel Den Das stemmen. Wanneer door het betrekken van de te bou wen woningen krotten leegkomen, dan moe ten die krotten onbewoonbaar verklaard wor den. Een rem is ook, dat men 3 jaar in de gemeente moet wonen. De gemeente is het eenige lichaam, dat voor deze dingen kan waken en op deze gronden zal spr. tegen het voorstel van de heeren stemmen. De heer Martin merkte op, dat de wo- ningbouwvereeniging ook de bepaling heeft, dat men, om voor een huis in aanmerking te komen, een aantal jaren in de gemeente moet wonen. De heer Hoksbergen was van den aanvang af tegen het voorstel Den Das ge weest. De heer Zeiler spreekt over proefne- mingen, maar wij hebben reeds verschillende proefnemingen, n.l. de woningen aan den Koogendijk, die aan Zanegeest en die van de R.K. actie, die alle voor de gemeente op een financieelen strop uitloopen. Ten aanzien van die acht woningen is spr. met de bereke ning van 4.90 huur zelfs pessimistisch ge- stemd, want voor de kwade posten is niets gerekend. Gaat men deze woningen bouwen, dan krijgen wij straks van de R.-K. actie weer een aanvraag om ook te mogen bouwen. De heer Zeiler zal daar dan ook voor moeten stemmen. We staan hier voor 'n begin, waar- van het eind niet is te overzien. Op grond van financieele overwegingen zal spr. tegen het voorstel van den heer Den Das blijven stem- men. De heer Zeiler ziet niet in, dat hij straks ook voor een aanvrage van de Roomsche ac tie zal moeten stemr en. Het geldt hier een tij delijke maatregel en spr. is er zeker voor, om te voorkomen, dat men te 'veel van die wo ningen krijgt. De voorzitter was van meening, dat de heer Zeiler wel den een, maar niet den ander wil steunen. De heer Zeiler oordeelde, dat de zaak met de politiek niets te maken had.. Het gaat om het lenigen van den woningnood. Spr. meent, dat de gemeente het beste kan bou wen, omdat die de hand .aan de bepaling -kan houaen. De heer Hoksbergen Maar de ande- deren zullen met dezelfde motiveering komen. De heer Zeiler: Zij bestrijden het voor stel. Hoe zullen zij dat nu kunnen? De heer Hoksbergen: De R.-K. actie bestrijdt het voorstel niet. De heer Martin heeft het voorstel van de heeren niet onder- teekend. De heer Martin: Bij de woningbOuw- vereeniging wachten er reeds jaren op een woning. De heer Zeiler Dus volgens U is er wel oehoefte aan woningen? De heer M ft r t i n ja, maar aan wonin gen, die een huur van 3.7b niet te boven gaan. Aan woningen met f 4.90 huur kan Hbomsefce actie nfet beginnen en ook cfe ge meente niet, tenzij deze daarop een reductie geeft. De heer Den Das wees erop, dat de voorzitter, wanneer deze consequent wil blij ven, ook de plannen van Roomsche actie zal hebben te bestrijden. De voorzitter zou, wan neer de plannen van Roomsche actie niet be- ter zijn, ook deze verwerpen, omdat hij het ongepast vindt, woningen te bouwen, die, om de kosten te dekken, f 4.90 huur moeten doen. De heer Martin verzekerde nog, dat hij bij het ontvangen van de agenda paf had ge staan van het voorstel van de drie heeren en dadelijk had gedacht: Nu legt het plan van Roomsche actie ook in de goot. Van separis- me is dus geen sprake, het ongelukkige van de kwestie vond spr. juist, dat men er altijd de principes bij haalt. De heer Hoksbergen wees nog op de moeite, die de gemeente heeft, om de huur van de bestaande woningen binnen te krij gen. Voor particulieren is het ook reeds moei- lijk, maar voor de gemeente nog meer. Men redeneert: Alles gaat voor de gemeente, die komt het laatst. Het is geen gemeentebelang. Veel meer vordert het gemeentebelang, den heelen rommel te verkoopen. De heer B a 11 u s Dat heeft de heer Zeiler destijds ook gezegd. De heer Zeiler: Het betreft hier een noodtoestand. De voorzitter wenschte nu in stem ming te brengen het voorstel van de drie heeren. De heer D e n D a s protesteerde tegen het beleid. In de vorige vergadering hebben B. en W. toegezegd, dat zijn plannen uitgewerkt door den opzichter, ter tafel zouden komen. Spr. meende, dat dus zijn plan in stemming moest komen De voorzitter meende, dat dit moest geschieden, als het voorstel van de heeren werd verworpen. De heer Martin vroeg nog, welke bere kening als de juiste moest worden aangeno- men. De voorzitter was van meening, dat men die van den opzichter slechts als serieus kon aannemen. De heer Martin kon een voorstel om arbeiderswoningen van 4.90 huur, niet steunen. E)e heer Den Das handhaafde zijn bere kening, die 4.30 bidroeg, zoodat "bij een huur van 3.75 de gemeente 45 cent had bij te leggen. Met 6 tegen 4 stemmen en 1 stem bianco werd tenslotte het voorstel van de heeren Baltus c.s. om het raadsbesluit tot het bouwen van 8 arbeiderswoningen in te trek- ken, aangenomen; tegen stemden de heeren Brugman, Bogtman, Den Das en Zeiler; de heer Martin stemde bianco. Verlichting straatweg Bergen—Schoorl. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het maken van een straatverlichting langs den Duinweg. De secretaris las in verband hiermede, een ingekomen adres voor aan de gemeente Schoorl, waarin erop wordt gewezen, dat deze gemeente de verlichting tot de Berg^r Schei reeds heeft aangebracht. De voorzitter voerde ter verdediging van het voorstel aan, dat voor rekening van den eigenaar van de op de grens van Bergen te bouwen villa in den weg voor huisver- lichting reeds een kabel wordt gelegd. Wan neer er nu een kabel voor de straatverlichting bij wordt gemaakt plus vier lantaarns, dan bedragen de meerdere kosten 945. Twee leden van de Commissie van Bijstand advi- seeren hiertoe over te gaan, terwijl een lid wel de kabel wil leggen, maar nog niet wil overgaan tot het aanbrengen van lantaarns. De heer Brugman verklaarde, dat hij het lid was, dat in de Commissie alleen stond. Spr. motiveerde nader zijn standpunt. Hij meent, dat ook in dit geval bij de begroo- ting over het maken van de straatverlichting aldaar beslist moet worden en al is het ver- schil tusschen zijn voorstel en dat van B. en W. maar 200, toch meende hij om principi- eele redenen, zijn voorstel te moeten hand- haven. Na eenige bespreldng werd tenslotte het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen; tegen stemden de heeren Brugman, Bogtman, Den Das en Zeiler. Ffondvraag. Bij de rondvraag jprotesteerde de heer Brugman tegen het felt, dat B. en W. goed hadden gevonden den bouw van de Christe- lijke school aan op een na den laagsten in- schrijver te gunnen, aangezien hierdoor de kosten 600 hooger waren dan noodig was geweest. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. dit hadden gedaan, om het werk in Ber gen te houden. De aannemer heeft goed ge vonden, 90 pCt. Bergenaren te werk te stel len en B. en W. zijn van meening, dat de toe- standen wel zoo zijn, dat het gewenscht is, als men een stukjc brood kan laten verdienen, dit in Bergen te laten doen. De heer Brugman was het daarmee eens, doch oordeelde, dat men dan de men schen buiten Bergen van dc inschrijving had moeten buitensluiten. De heer Den Das betoogde nog, dat B. en W. erop hadden moeten toezien, dat een dergelijke bepaling in« het bestek was opge- nomen. Spr. drong er op aan, dit in de toc- komst te doen en tevens in bestekken bepalin- gen op te nemen over standaardloon en an- dere bepalingen van socialen aard en sloot zich overigens bij het protest van den heer Brugman aan. Op een vraag van den heer Den Das deel de de voorzitter nog mede, dat het onderzoek naar de geplante boomen had plaats gehad en dat 73 nieuwe boomen zullen worden ge- leverd. Hierop volgde sluiting der vergade ring. Een demonstrate met een reddings- bootinstallatie. Op het wrak van het voormalig Britsche Oorlosschip „Prince George" gaf gistermid- dag de heer A. P. Schat als uitvinder na- mens de Internationale Nautische Handtel- Maatschappij, een demonstrate met zijn da- vitsinstallatie. Deze in'stallatie maakt Het thans mogelijk, dat zelfs tegen een slagzij- de van 40 graden een boot in en over de scheepshuid kan worden uitgezet. Vanuit de sloep zelve wordt de boot te water ge- vierd door neerdrukken van een simpel han- del aan het onderblok en dit vieren, dit is wel het bijzondc. mooie van deze vinding, stopf automatfsch zoodra bedfenentle man in de sloep dit handel loslaat. Na jaren langc studie en honderdc proef nemingen is het de heer Schat gelukt de ver schillende bezwaren verbonden aan het uit- zetten van een reddingssloep van een in noodverkerend schip te overwirnen. Zijn uitvinding berust op een heele seine uitvin- dingen, mogen zich in een inteniationale beiangstelling verheugen en jhouden onze Nederlandsche naam op zee hoog. Ontzag- gelijk zijn de moeilijkheden die hij bij zijn proefnemingen op de Prince George, welke proefnemingen duizenden vorderen, had te overwinnen en het is dan ook begrijpelijk, dat een groot aantal vooraanslaande perso- nen op scheepvaart gebied gistermiddag te Petten aanwezig waren om de demonstrate van deze uitvinding hij te wonen. Wij merkten op de schout bij nacht Aron- stein, de commandanten van de vliegkam- pen de Kooi en de Mook de kapiteins ter zee Heeres en Dalhuizen, de ingenieur van het departement van Marine J. C. S. Schokking, mr. Porte uit Liverpool, de heer C. v. d. Wetering uit Rotterdam, J. Oderwald com mandant van de Kweekschool voor de Zee- vaart te Amsterdam, P. v t Haaff inspec- teur van de scheepvaart, J. H. Boersma in- specteur van Maatschappij Nederland. Musschart Rijkshavenmeester te Rotter dam, A. C. Bragaur vice-voorzitter van de vereeniging van scheepswerktuigkundigen, J. Scbottee de Vries voorzitter van het col lege Zeemanshoop, mr. H. B. Tjeenk Wil- link secretaris van den Raad voor de Scheep vaart, Nadorst inspecteur van de Holland- sche Loyd, Haremaker inspecteur van de Rotterdamsche Loyd, W. N. v. d. Poll ha- venmeester van Amsterdam en de heer C. v. d. Boom inspecteur van de Scheepvaart te Amsterdam. Ook de Filmfabriek Polygoon was voor haar Holland Nieuws dat in Alk- maarsch Bioscooptheater loopt, aanwezig. De Prince George leverde, door het reedis verrichte sloopingswerk, een levendige aan- blik. Zooals men weet is de heer C. H. v. d. Houfen, directeur van den Zuurstoffabriek Electro te Amsterdam, reeds 5 maanden bezig met het sloopen van deze kruizer en gedurende die maanden is er a! een 1000 ton metaal geborgen, waarvan een 125 ton koper. zoodat er al een totaal bedrag van 100900 is ontvangen. De ondernemers verwachten nog een 3 a 4000 ton te zullen bergen. Momenteel wordt er nog gewerkt met een 25 man, maar met goed weer werd er zelfs met een 70 man gewerkt, zoodat de ze onderneming wel iets beteekent. Van het schip worden cte materialen langs eer. kabelbaan van 200 M. lengte naar den dijk vervoerd en vandaar per werkspoor naar het N.H. Kanaal, vanwaar het per scheepsgelegenheid naar Belgie gaat. Het werk zou reeds veel verder gevorderd zijn wanneer 12 Mei j.l. de kabelbaan door een vliegtuig van de Marine niet vemield was gewofden, waardoor het bedrijf 3 weken stil heeft gestaan. De hierdoor ontstane schade is thans aan arbitrate uitspraak onderwor- pen. Bij het bezoek aan boord was het interes- sant te zien hoe werklieden met behulp van zuurstofsnijders in een uur tijd over een lengte van 1 M. pantserplaten van 30 c.M. dikte doorsnijden. Een uur na aankomst ter plaatse demon- streerde de heer Schat zijn uitvinding voor dc belangsfellet den en konden wij aanschou- wen hoe een 28 voets reddingboot dank zij Schats glijspanten in horizontalc richting te water werd gelaten. Het bleek ons, dat het met dit systeem mogelijk is alle hens mee in de sloep te nemen, de looper aan het dek te laten en van uit de sloep de viering zoo snel en zoo langzaam te regelen als men dit wenschte. Het geheel is zoo eenvou- dige dat men zich afvraagt waarom het zoo lang moest duren eer men tot zoo iets kwam. De sloep die op zich zelf reeds 16000 K.G. weegt kon met een aantal inzit- tende gemakkelijk door twee man buiten boord worden gebracht en dit ondanks de 40 graden slagzij van het schip. De aan- wezige technici waren vol lof over de bij- zonder gemakkelijk te bedienen vierinrichting en het zelfwerkende onderblok. Maar ons verzekerd werd kan deze inrichting ook met succes worden toegepast met booten waarin een 250 personen kunnen worden geborgen. Na afloop van de demonstrate had de heer Schat de gelukwenschen in ontvangst te ne men van het hoogst voldane deskundige gezelschap. Per autobussen werd ihierna naar Alkmaar gereden waar men zich in Hotel Proot aan een diner vereenigde. UIT BROEK OP LANG'ENDIJK. De begrafenis-vereeniging „De Laatste Eer" vergadexde dezcr aagen in het lokaal van den heer Vijzelaar. Uit het financieel verslag van jden pen- ningmeester bleek, dat totaal is ontvangen 875. De uitgaven waren totaal f 567.27. 1 let batig saldo was dus 307.73. In kas was op 1 Sept. 1924 1001.36, het rcservefonds bedraagt 363.95, zoodat het bezit op 1 Sept. 1925 1673.04 bedroeg. Na het opmaken der kas was nog ontvan gen 27.65 en 4.80 totaal 32.45, hctgeen geplaatst is op het boekjaar 1925-'26. Bij monde van den heer G. Biersteker werd dc vergadering medcggdeeld dat de commis sie tot het nazicn der rekening en gelded, al les in de beste orde bij- den penmngmecstcr bevonden had. De nieuwe commissie voor 1925 '26 werd samengesteld uit de heeren P. den Hartigh en A. Hoogland jz. Voorstellen a. Het reservefoiids te brengen op 450. Goedgekeurd. b. Wanneer de nagelaten be- trekkingen van een afgestorvem lid der ver eeniging, de kosten van het rondzeggen .niet kunnen betalen, dit dan te laten geschieden voor rekening der vereeniging. Goedgevon- aen. Een commissie, samengesteld uit de heeren J. Bakker, L. Molenaar en Alb. Schoon zal dat beoordeelen, bij aldien een dusdanig ge val zich voordoet. Dit ter voorkoming van misbruik. c. Bondsvoorstel, ingediend door de aid'. Heerhugowaard. „De Bondscontributie worde omgeslagen voor iedere afdeeling naar het aantal leden, inplaats van zooals nu, dat iedere afdeeling evenveel betaalt." Twee voorstellen kwamen hierop ter tafel: a. Laten, zooals het nu geregeld is. b. Omslaan, doch dan ook grootcre af- deeiingen mcerder stcmrecht, b.v. voor iedere ■T0irf f^- 20^T>^fen-a%erooI}- «aaff boven, Ma stem. Na bespreking kreeg de afgevaandigde, mandaat voor de e.k. Bondsvergadering zich hieraan te bepalen. Uit het jaarverstag van den secretaris bleek dat het ledental vrijwel stationnair gebleven was, ongeveer 800. 2c- ven begrafenissen van leden en achttien be- grafenissen van niet-leden hacMen plaats ge- voden. Door verhuizing van den costuum- bewaarder, waren de costuums nu onderge- bracht ini het pand van de wed. H uiberts, die voor de verzorging der costuums enz. zorg zal dragen tegen de vorige vastgestelde ver- goeding. In het personeel kwam niet veel verandering. De aftredende bestuursleden de heeren J. Biersteker, A. K. Jaarsma en K. Timmerman wcrden- met meerderheid van stemmen herkozen en namen hunne benoe- ming wederom aan. Ingekomen schrijven, dat de raad der ge meente Broek op Langendijk in hare verga dering van 27 Oct. 1924 besloten heeft de noodige hersteliingen aan het lijkenhuisje aan te brengen. Deze zaak zal binnenkort haar beslag krijgen. Daar de toezegging niet gedaan was het zoo in te richteri dat ook de lijkbaren er in geplaatst konden worden, werd na bespreking voorgesteld alsnog een adres aan den Raad te richten met het ver- zoek het toch aldus in te richten. Geadviseerd werd, bij aldien lret eenige meerdere kosten met zich mede zou brenger deze dan voor rekening der vereeniging te nemen. Alhoewei de meeningen hierover ver- schilden werd het toch ten slotte goedge- vonden. Fen schrijven van den heer Niekerken uit Nijmegc-n dyj de tegenwoordige prijs eener automatisch begraaiioestel, met demonstra- tie, 275 bedraagt. Voor kennisgeving aan genomen. Het contract met den heer Wolfswinkel, uitvoerder der begrafenissen met bespanning enz. is verlengd van Aug. '25 tot 31 Dec. '25. Bij een evenuteel nieuw contract zal de tijdsduur in den vervolge zijn van 1 Jan. tot 31 Dec. van hetzelfde jaar. Uitgebracht werd het. rapport der com missie, die een onderzoek had ingesteld of bet niet mogelijk was de ontlading van de kist uit-den lijkwagen te doen plaats vinden voor de kerk. Deze zaak werd van alle zijden be zien gewezen werd op de hooge kosten. Uit een daarop volgende madedeeling van den secretaris bleek, dat van alle afdeelingen het gemiddelde sterftecijfer 12.5 per 100 ge weest is in het afgeloopen jaar. Verder werd te sprake gebracht de moge- iijkheid, om hen die het on mogelijk zouden kunnen betalen, kosteloos door de vereeni ging te bedienen. Dit idee bleek in den geest dczer vergadering te vallen Bij de rondvraag bracht de heer A. Hoog land het voorstel ter tafel, om de reserve of het kapitaal niet al te groot te doen worden, maar dan eercjer over te gaan tot contribute verlaging. Den heer Hoogland werd verzekerd, dat het bestuur hiermede reeds rekening houdt in zooverre, dat zij meer geeft, als voorheen. Het bestuur ziet ook nu liever nog, b.v. kostenlooze rondzegging voortaan dan con- tributieverlaging. De heer Hoogland zag gaarne dat op de agenda voor de e.k. alge- meene vergadering. Hierna sluiting. UIT HEERHUGOWAARD. De afdeeling van het Witte Kruis verga- clerde in het lokaal van den heer Wijker. Na opening der vergadering door den voor zitter, den heer W. Molenaar, werden door den heer van der Meer de uitgebreide notu- len gelezen, welke onder dankzegging wer den goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat door het bestuur aan de afdeeling Alkmaar is toegezegd deel- name in het waarborgfonds voor de te hou den tentoonstelling tot een bedrag van 25, benevens tot deelname aan de te houden op- tocltt bij geiegenheid der jubiieumfeesten van het Witte Kruis ie Alkmaar. Opgewekt werd deze tentoonstelling, welke op 17 en IS de- zer in de „Harmonk" wordt gehouden, te be- zoeken. Door dr. Spierings werd medegedeeld, dat voor het volgen van een moedercursus slechts 3 personen zich hadden aangemeld, zoodat deze geen voortgang kreeg. De beschrijvingsbrief voor de algemeenc vergadering gaf geen aanleiding tot discus- sie. Besloten werd vrij mandaat te verstrck- ken Tot afgevaardigden werden aar.gewezen de heeren S. Brugman en P. Scholten, tot plaatsvervangcrs de heeren van der Meer en D. cte Jong. De heer van der Meer werd aan- gewezen tot afgevaardigde voor de op 22 de- zer te houden vergadering der wijkverple- ging- Bij de bestuursvcrkiezing werd met op een na algemeenc stemmen herkozen dc heer P. Scholten, pemringmcester der afdeeling, en in de plaats van den heer A. Boots, aftre- dend, doch niet herkiesbaar, de heer C. Kok. Beide heeren namen de benoeming aan. Naar aanleiding van een vraag van den heer van Schaick werd medegedeeld, dat per maand ruim 30 maal gebruik is gemaakt van de badgekgenheidde inrichting voldoet zeer goed. Oncicrzocht zal worden naar de kosten voor het aanbrengen van cen slang met ring voor het nemen van een sproeibad. De uitvoering werd aan het bestuur overge- laten bij niet te hooge kosten. Na eenige bespreking omtrcn-t salarieering van den badmcester, werd de vergadering door den voorzitter geslotcn. UIT OUDKARSPEL. In de kolfbaan van den heer Vis is een driedaagsche kolfwedstrijd gehouden van 25 slagen, waaraan 43 kolvers hebben deelge- nomen. De uitslag daarvan is als volgt: le klasse: le prijs W. Kostelijk te Oud- karspel, met 255 punten; 2e prijs T. Koste lijk te Alkmaar, met 250 punten; 3e prijs K. Quant te Warmenhuizen, met 248 pun ten. Serieprijs na loting: J Schrieken te Oud- karspel met 56 punten. 2e klasse: le prijs C. Vlug te Oudkarspel, met 235 punten; 2e prijs P. Gelder te Oud- karspel met 225 punten 3e prijs H. Aarts te Oudkarspel met 223 punten. Serieprijs na loting: O. Bakker te Owfars- pel met 54 punten UrT STOMPETOREN. Dinsdagmiddag had bij den heei W. Groot Cz. alhier een demonstrate plaab mgt ccn mclkmadunfi, mpjkf yyfinytt r.:: £s: i i;;; sis Hi! •is OOOTBcti

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6