fe"' s s w w Hedenavond zal per bulletin'wordien be kend gemaakt, oi het concert in de 'kerk of in den Muziektuin plaats heeft. De prijzen blijven hetzelfde en kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de bekende adressen. HERDENKI'NG 8 OCTOBER. De sub-commissie kinderkoor der 8 Octo- ber-vereeniging deelt ons raede, dat het in hare bedoeling ligt een groot kinderconcert te organiseeren, waaraan aide schoolkinderen kunnen medewerken. Het concert wordt ge houden 'smiddags van 2 tot 3 uur, op het Hofplein, onder leiding van den heer Corn. Jonker. De pianobegeleiding is in handen van den heer P. A. Blaauw. Dit koor zai te- vens medewerken bij de „reveitle" en bij de huldiging in het Victoriepark- Per advertentie in dit nummer worden nadere bijzonderhe- den bekend gemaakt. ALKMAARSCHE BAD- EN Z WE MINRICHTING Aan bovengenoem.de inrichting zijn in de week van 6 tot en met 11 September geno- men7 baden door heeren. Hoogste temperatuur van het water 60 graden, laagste temperatuur 57 graden. Vanaf 11 September is de inrichting geslo- ten. DEMO.NSTRATIE ELECTRISCH MELKEN. Ten einde de landbouwende bevolking in Noord-Holland nader kennis te doen maken met het „electrisch melken", waaraan ver- schillende voordeelen zijn verbonden, heeft de directie van het P.E.N, besloten, geduren- de ongeveer 8 weken 4 dagen per week bij de oceren op hun eigen bedrijf de machine te demonstreeren. Het spreekt vanzelf, dat deze demonstraties geheel kosteloos zijn en zonder eenige ver- plichting. De demonstraties zullen plaats hebben met de Alfa-Laval melkmachine, welke daartoe op een vrachtauto gemonteerd is. De importeup en alleen-vertegenwoordiger voor N.-Holland van deze. machines is de firma Koonman Co te Amsterdam, Heeren- gracht 370. Sedert een jaar heeft het machinale mel ken dat reeds geruimen tijd in Amerika, Zwe- den en Duitschland en andere landen met succes wordt toegepast, ook in Nederland ingang gevonden. Het is de bekende fokker van Stamboekvee, de heer K. N. Kuperus, te Engelum (Fr.) ge- weest, die met de verbeterde Laval melkma chine proeven nam en daarvan verklaarde: „Gedurende zes maanden heb ik thans de Alfa Laval melkmachine in gebruik en het is mij zeer aangenaam te verklaren, dat deze machine schitterend werk verricht, beter dan de allerbeste handmelker". Sedert dien is ook in Noord-Holland deze machine in gebruik genomen, en melken ver- schillende veehouders te Assendelft, Krom- menie en Oosthuizen er mede tot hun voile tevredenheid. Het moet dus voor iederen melkveehouder, die op de hoogte van zijn tijd wil blijven, van het hoogste belang geacht worden om deze demonstratie te gaan bijwonen, om daar met eigen oogen te zien, hoe het melken met deze volmaakte machine geschiedt. De invoering der melkmachine op de boer- derij maakt den boer onafhankelijk van het personeel, omdat hij desnoods alleen met de machine in een uur tijd, 25 koeien kan mel ken Omdat bij de Afla-Laval machine de zui- gende werking van het kalf volkomen nage- bootst wordt, vinden de koeien deze manier van melken aangenamer, dan het melken met de hand. Een gevolg daarvan is, dat ze zich rusti- ger laien mtmelken en dat zij meer melk en melk van hooger vetgehalte geven, dan wan- neer zij met de hand worden gemolken. Bovendien is de machinaal gewonnen melk vrijwel zonder bacterien, omdat de melk di rect uit de uier in de bus komt. De machinaal gewonnen melk heeft daar- door een hoogere verkoopwaarde, is gezon- der, omdat ze ook ongekookt wordt gedron- ken en is tevens geschikter voor de kaasbe- reiding. Volgens uitspraak van de commissie van de Hollandsche Maatschappij voor Lanti- bouw levert de invoering van de machinale melkmethode ook voordeel op voor de klei- nere bedrijven, zoodat een bezoek aan deze demonstratie zoowel voor kleine als voor groote veehouders van belang is. Bij de demonstratie zal voor de noodige mondelinge en schriftelijke toelichting wor den gezorgd. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal Vrijdagmiddag te 4 uur bij den heer E. Dz. Govers een demonstratie plaats heb ben. Dinsdag 15 September, eveneens's namid- iags 4 uur wordt een demonstratie gegeven oij den heer C. Bakker te Heiloo. NATIONALE CHRISTEN GEHEELONTHOUDERSVEREENI- GING. Alhier werd op 9 en 10 September de 46ste algemeene vergadering gehouden der N. C. G. O. V., onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die in zijn openingswoord Inspecteur de Brey en af- gevaardigden van verschillende organisaties welkom heette en voorts er den nadruk op legde dat ook dit werk een deel is van't groo te geheel der internationale drankbestrijding, gelijk dat in de laatste weken behandeld werd in Stockholm op het wereldcongres der kerken en in Geneve bij de internationale be- sprekingen over de bestgjding van het alco- holisme. Voorts herinnerde spr. aan de zil- veren bruiloft van de Gcref- vereeniging voor Drankbestrijding en aan die van het Uniehuis. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, Ds. D. van Krevelen, was er in het ledental der vereeniging, nog al eenigen teruggang, die evenwel ten deele verklaard moet worden uit de verspreiding van leden over andere or ganisaties. Van verschillende acties, of alleen, of in sa- menwerking met andere vereenigingen ouder- nomen, werd melding gemaakt, bijv. onder schippers, politieambtenaren, gemecntcraads- leden, kerkelijke personen en lichamen. Her- innerd werd aan allerlei besprekingen op het terrejn derurapkwetgeying, als.in zake ge verlagin'g van het maximum aantal vergun- ningen, de accijns, de drankrantsoeueering. De moeilijkheden der christelijke drankzuch- ■tigenverpleging en van de beide inrichtingen die zich op dat terrein bewegen, n.l. het Hiet- veld voor mannen en het Uniehuis voor vrouwen, werden in het licht gesteld. Er moest voor dezen arbeid meer steun van bui- ten komen. Aan allerlei arbeid der afdeelin- gen, op propagandistisch gebied werd dank- baar hermnerd- Onder de overleden werkers werd gedacht o. a. aan Dr. K. E. de Jong, te Haarlem, jarenlang lid van het Hoofdbe stuur. De vereeniging telt thans 228 afdeelin- gen, met 11752 leden en aangeslotenen. Na het uitbrengeu van dit jaarverslag werd de secretaris door den voorzitter en de geheele vergadering gehuldigd, omdat het in deze maand juist 25 jaren geleden is, dat hij lid werd van het Hoofdbestuur. De enorme arbeid door hem in al die jaren voor de ver eeniging en voor de drankbestrijding in het algemeen. verricht, werd met grooten dank herdacht. Namens de N. C. G. 0. V. werd hem een geschenk overhandigd- De rekening van den penningmeester, den heer J. Henri Ledbboer, sloot met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 16200-13VD De financieele moeilijkheden die de vereeni ging nog steeds doormaakt ten gevolge van de sterke inkrimping der Rijkssubsidie, wer den voor een deel ondervangen door extra steun uit den boezem der afdeelingen en van kerkeraden en particulieren. Mededeelingen werden gedaan door Ds- A. J. Montijn, directeur, en den heer T. de Jong, agent der vereeniging. In het Hoofdbestuur werden herkozen de heeren Slotemaker cic Bruine cn Ledeboer; in de commissie van redactie ds. van Kreve len, in de commissie tot Chr. Verpleging van drankzuchtigen herkozen Dr. J. van Dorp en gekozen Dr. J. v. d. Spek. Verschillende voorstellen werden behan deld, als: het houden van een blauwe maand, de bestrijding van het toenemend wijn-alco- holisme, waarover de heer J. Balkestijn van Zwolle inlichtingen verstrekte; het houden van een wijdingssamenkomst bij gelegcnheid van de sluiting van de Blauwe Week, enz. Voorts werden inlcidingen gehouden door den heer M. L. Bruininks, over: „Provinciale bezwaren voor ons werk"; door burgemees- te'r Cavalje over „,Vaatregelen op het terrein der drankwetgeving", waarin gewezen werd op de verlaging van het maximum aantal vergunningen in dit jaar, op de tapverboden, op de wijzigingen in de bepalingen omtient logementsvergunningen en in het bijzondtr op het pas verschenen rapport van de Staats- commissie, over welks uitvoerbaarheid nog allerminst zekerlieid1 bestaat; door den heer E. Bos over het jeugdwerk, met name van „de Schakel", en door Prof. Slotemaker de Bruine over „Volksopvoeding in verband met de verwerping van het wetsvoorstel voor Plaatselijke Keuze". In de avendbijeenkomst in de Kapelkerk spraken. na opening door den voorzitter, de predikanten Vencma van Appingedam, en Luuring van Hazerswoude. De vergadering werd b-ijgewoond door vertegenwoordgers van plusminus 100 afdee- lingen. Besloten werd de volgende vergadering in verband met het in 1926 te houden Enkra teia-congres in Amsterdam te doen plaats hebben. Op Woensdagmiddag had een ontvangst van de geheele vergadering plaats ten stad- huize, waar de burgemeester hartelijke en sympathieke woorden tot de vergadering richtte, waarop door den voorzitter werd ge- antwoord. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ Doelenstraat 28, Alkmaar. Geopend alle werkdagen vam 1010 uur. De boekerij werd in de maanden Juli en Augustus 1925 met de volgende werken uit- gebreid: A 40 Adresboek van Alkmaar. 1925. A 107 Naamlijst voor den interlocaien te- lefoondienst. 1925. B 138 H. Robbers. Het ontstaan van een roman. C 866 (7 111) y. Mendes. 's Werelds da- verende wedloop. 3e boek. C 964 II L. Couperus. Proza. 2e bundel. C 1085 A. Nahon. Vcndelingskens. Ge- dichttn. C 1086 Op zachte vooizekens. Ge- dichten. C 1087 P. J. Toelstra als Friesch' dichter. C 1088 Joh. Fabricius. Nagtegael. C 1089 ti. Heyerrnans. De moord in den trein. C 1090 A. Smeding. Het wazige land. C 1091 M. v. Waldrichem. Een rijk huwe- lijk. C 1092 E. Zernike. De overgave. C 1093 N. v. Suchtelen. Eva s jeugd. C 1094 van Rennes. Vonken en Vlam- men. (G.) C 1095 L. Mulder. De kiesvereeniging van Stellendijk. (G.) C 1096 A. v. Schendel. Amgiolino en de lente. G 1097 Den spyeghel der Salicheyt van elckerlyc. D 802 H. Stegemann. Daniel Junt. (G D 803 Sta/dberg,, E. Zondag. D 804 H. Rider Haggard, 's Werelds be- geeren. D 777II J. Wassermann. Christiaan Wahnschaffe. Dl. II. Ruth. D 805 Conrad. De neger vani de Nar- cissus. D 806 L. Palen. De witte duivel v d. Zwarte Zee. D 807 H. Bang. Mikael. D 808 C. Lernontiier. Het ventje van On- zen-Lieven-Heer. D 809 E. Oppenheim. Millionair tegen wil en dank. D 810 J. Ronne. De Consulsvrouw. D 811 2 dl. E. Dostojewskij. De gebroe- ders Karamarou. 2 Dl. E 459 W. Scott. Oeuvres completes. (G.) E 400 2 dl. R. Rolland. Lamc enchantee: Dl. I Annette et Sylvie. Dl. II L'Ete. F 499 I. Hahn—Hahn. Nirwana. 2 dl. (G) G 451 Wordsworth's Exursion. Book I The wanderer. (G.) G 452 -III Despondency. (G.) G 457 IX Discourse of the vvai> derer. (G.) H 35 P. Ovidius Naso. Tristia-ibis-ex- ponto ribri fasti. (G.) Euripides Tragoediae. dl. II (G Livius Patavinus. Historiorium li bridl. IV (G.) F. Rulten. Brugge. - L. Feber. De strijd om de stilte L. Couperus. Nippon. Sven-Hedin. Van Peking naar Moskou. H. ten Kate. Over land en zee. Ph. Visser. Naar Himalaya en Ka il I Joh. Elias. Schetsen uit de ge- schiedenis van ons zeewezen. 3e deel. KRasnuissen. Gronlandsagen. D. Fennema. Leidraad voor belas- tingplichtigen. W. Westerman. De zieke staat. W. Rathenau. Gesammelte Reden. D. Hcuis. Parlementsfikn. Verslag omtrent den toestand v. h. uitgebreid lager onderw., het la ger onderw., het buitengew. L. O., vervolgonderw. en voorber. onderw. in de gem. Alkmaar over 1924. (G.) 5. Reitsma. Gedenkboek der Staats- spoor- en tramwegen in Ned.- Indie, 1875-1925. (G.) Gedenkboek v. h. Ned. R. K. huis- vestings-comite te 's-Hertogen- bosch 1914—1924. (G.) J. Lets. Gedenkschrift 1S241924 der Zuid-Holl. Mij. tot redding v. schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam. (G.) Litteratuur over maatschappelijk hulpbetoon. Catalogus. R. Hcogland. Openluchtscholen. Rapport. M. Treub. Onafhankelijk indolo- gisch hooger onderwijs. y. Rousseau. Emile ou de 1'educa- tion. Gedenkschrift ter her. aan de ope ning der Ned. Handels-Hooge- school te Rott. (G.) E. de Hovre. Paedagogische Wijs- begeerte. A. Besant. Een studie over Karma. y. Boehme. Uren met Jos. de Cock. Durf te leven. C. Niemeijer. Kan men Christen zijn zonder de Godheid van Je- zus Christus te belijden? (G.) Platland door een vierkant. M. C. Stopes. Hij en zij en hun kind. P. v. d. Hoeven. Cursus in kraam- vgrpleging. N. Donkersloot. De krankzinnig- heid. De crematie in Ned', en daarbuiten. P. Mariel. Les Frattellini. Veth. Rembrandt. C. Larssan. Das Hans in der Sonne. E. Ludwig. Rembrandts Schicksal. N. Rost. Kunst en cultuur int Sow- jet Rusland. y. Meder. Die griifte Passion A'- brecht Diirers. F. T/uess.'Der Tanz als Kunst- werk. A. Vollard. Paul Cezanne. R. Piper. Das Tier in der Kunst. Ik wii mijn draadloos ontvangsta- tiora zelf construeeren. W. Pottum. De verovering van het luchtruim. A. Vosmaer. De electricifeit in het dagelijksch leven. E. Boers en L. Liera. Het draad loos ontvangstation. Papiernormen. (G.) Ch. Roberts. Hoeven en klauwen W. Vrolik. Het leven en maaksel der dieren. 3 dl. R. Tolman. Vam velerlei veer. G. A. Dostojewski. Die Lebenser- inerungen der Gattin Dosto- jewskis. C. Tazelaar. De jeugd van Groen (.1801—1827). Catalogus van Acad, geschriften in Ned. en Ned. Indie verschenen le jrg. 1924. Catalogus van de Centrale Oud- Katholieke Bibl. (G.) N. de Kramer. De boekhouding v. d. boekhamdelaar. X 53 E. Wiebols. Ondeugdelijke leve ring. (G.) Aanwinsten der Kinderbibliotheek. Kb 47 E T. Brinkgreve—Wicherink. Lies en Lock verloofd. Kb 240 A R. Kearton. De lotgevallen van Jaap Langoor. H 32 H 34 I 218 I 219 I 220 I 221 I 222 I 223 rakorum K 362 K 409 L 322 L 323 L 324 L 325 L 305 L 326 L 327 L 328 L 329 M 103 M 104 M 105 M 106 M 107 N 280 N 281 N 282 N 283 O 13 P 58 P 59 P 60 P 61 Q 113 Q 114 Q 115 Q 116- Q 117 Q 118 Q 119 Q 120 Q 121 R 149 R 150 R 151 R 152 R 153 S 65 66 67 V 214 V 215 55 56 X 52 Oemensd Nieuws. RAADSLID EN WERKWILLIGE. In en tijdens de raadsvergadering heeft zich te Zaandam een incident voorgedaan, waarbij een lid van'den gemeenteraad door een ambtenaar der gemeente werd „afge- droogd." De aanleiding, zegt de Telg., was het vol gende Tot de arbeiders, die bij de uitgebroken staking aan de Norit-fabriek aldaar aan het werk zijn geblcven en dc-swege door de sta- kers als „onderkruipers" worden beschouwd, behoort ook het soc.dem. gemeenteraadslid P. de Ruijter, opzichter aan genoemde o,n- derneming. Toen het bekend was geworden, dat De Ruijter de raadsvergadering gisteravond zou bijwonen, werd hij onder geleide van eenige stakers en met hen sympathiseerende personen naar het gemeentehuis gebracht. Hierbij reeds kwam het tot een botsing, waarbij een ambtenaar van de gemeente, de heer Van den Berg, een klap opliep. De publieke tribune was, vermoedelijk om dat men verwachtte, dat er iets zou gebeu- ren, geheel bezet. Zoodra de vergadering begonnen was, vroeg de heer Bolhoeve (comm.) het woord, om mede te deelen, dat een der leden van den gemeenteraad bedoeld werd de heer De Ruijter met wapenen in den zak de ver gadering bijwoonde. Burgemeester Ter Laan beduidde den heer Bolhoeve, dat hij hem daarvoor op dat ^o- genblik niet het woord kon geven, doch deze stoorde zich daaraan niet en sprak met steeds, grootere stemverheffing door, waar- na de burgemeester hem al hamerende het woord ontnam. Bolhoeve pakte daarop zijn papieren bij el- kaar en verliet onder protest de raadszaal. Toen het publiek met deze daad door applaus instemming wilde betuigen, dreigde burge meester Ter Laan de tribune te zullen ont- ruimen, wanneer men zich niet rustig zou weten te houden. Het bleef nu verder kalm, zoodat de agen da regelmatig kon worden afgehandeld. Toen evenwel de heer De Ruijter zich la ter even uit de raadszaal verwijderde, werd hij in de hal door den gemeente-ambtenaar Van den Berg, die zich op de publieke tribu ne bevond en gezien had, dat hij de zaal ver liet, aangevallen. Eenige ambtenaren zagen dit en kwamen tusschenbeide, zoodat een formeele vechtpartij werd voorkomen. De heer De Ruijter heeft over dit feit zich bij den burgemeester Ter Laan officieel be- klaagd. Na afloop der raadsvergadering werd De Ruijter door een groote menigte opgewacht. Aan het beleidvol optreden van de politie is het te danken, dat het bij uitschelden is gebleven. BEZUINIGING BIJ DE POSTERIJEN. Teneinde de hooge vergoedingen aan de spoorwegen voor het laten loopen van post- rijtuigen te ontgaan, heeft de administratis der posterijen op een der belangrijkste lijnen een verzending ingevoerd van aangeteekende brieven zonder aangegeven waarde in de brievenmalen, welke door tu-schenkomst van het spoorwegpersoneel worden overgebracht. Tot dusver gold de bepaling, dat alleen ge- wone correspondentie, „per spoorwegbe- ambte'' mocht worden verzonden. VOOR BORCULO. De Brus«elsche correspondent van de N.R. Ct. meldt: In de provincies Luik, Antwerpen, Ocst- Vlaanderen en Brabant zijn er commissies ge- vormd tot huipverleening aan Borculo. De bond van theatergezelschappen te Brussel geeft 18 September een soiree, waarvoor Me- vrouw Wybouw de Tilleux, Mevrouw Fer guson e. a. hun medewerking reeds hebben toegezegd. Er zullen koren worden uitge- vocrd en er zal een stuk worden vertoond. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. De afdeeling Amsterdam van den Neder- landschen bioscoopbond heeft een adres ver zonden aan den raad der gemeente, waarin verzocht wordt de verordening op de verma- kelijkheidsbelasting in dier voege te wijzigen dat alleen dan vermakelijkheidsbelasting wor- de geheven, indien er een bepaalde winst is gemaakt, of, indien zoo'n leorganisatie van het huidige belastingstelsel niet tot stand is te brengen in zulk een kort tijdsbestek, dat de exploitanten nog tijdig uit hun^ zorgelijke financieele positie gered kunnen worden, de vermakelijkheidsbelasting ten spoedigste met 10 pet. te verlagen. HERHALINGSOEFENINGEN. De minister van oorlog heeft aan de corps- commandanten te kennen gegeven dat dienst- plichtigen aan wie uitstcl van opkomst voor herhalingsoefeningen is verleend, niet ver- plicht zijn van dit uitstel gebruik te maken, mits zij zich op den voor hun opkomst be- paalden dag bij het corps melden. MEER DAN 600 MAAL DE ARBEIDS- WET OVERTREDEN. De kantonrechter te Leiden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den directeur van de Leidsche Katoen Maatschappij, wien ten las- te was gelegd, de Arbeidswet 609 malen te hebben overtreden, doo;- een aantal arbeiders in de eerste week van Juni te hebben laten overwerken. Bekl. werd overeenkomstig den eisch van den waarnemenden ambtenaar van het O.M. veroordteld tot 609 geldboeten van f.O 50, subs. 30 dagen hechtcnis. ONGELUKKEN. Gistermiddag zijn twee cemenfwerkers, S, en de V. beiden in den Haag, door een liftko- ker van pi. m. 18 M. hoogte van het in aan- bouw zijnde werk „De Bijenkorf" gevallen. Ernstig inwendig gekneusd zijn ze door den Gem. Geneesk. dienst naar het ziekenhuis op den Zuidwal gebracht. Op de staatsmijn Wilhelmina te Heerlen is gisterochtend de 29-jarige gehuwde hulphou- wer H. van der Rijt in een opbraak van onge veer 60 M. diepte gevallen. Hij was onmiddel- lijk dood. Te Hertme, gem. Borne, heeft Dinsdag de melkrijder W. een slag van zijn paard gekre- gen. Hij is aan de gevolgen overleden. DE CANISIUSFEESTEN. Uit Nijmegen meldde men d.d. gisteren: Kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van Munchen, heeft vanochtend om 9 uur een pontificale Hoogmis opgedragen in de St. Canisiuskerk. Een paar uur later heeft mgr. Schioppa, internuntius, een pontificale Hoogmis opge dragen in de St. josepkerk. Voor twaalven hielden zware regenbuien voor den middag de vrees erin. Gelukkig is het toen droog gebieven, zoodat aan een voor de R.-K. jeugd en haar ouders belang- rijk deel van het feestprogramma gevolg kon worden gegeven: „Hulde der Nijmeeg- sche kinderen aan hunnen stadgenoot den H. Petrus Canisius." Voor deze betooging begaven de duizenden van vlagjes voorziene kinderen der R.-K. scholen zich met hun onderwijzers(essen) naar het uitgestrekte terrein aan den Bijle- veldsingel. Zij defileerden en voor de alhier verblijvende kardinalen en bisschoppen en zongen onder leiding van P. Pelser een door W. Van Kalmthout getoonzet loflied, Cani sius ter eer. Na afloop van den door een groote me nigte aangehoorden welluidenden zang, die gedragen werd door de fanfare „Na Arbeid Gezelligheid", begaven de kinderen zich naar hunne scholen voor het ontvangen van versnaperingen. In den vooravond werd pontificaal Lof gehouden in de St. Canisiuskerk door mgr. Schioppa. De sluiting der feestelijkheden had gister avond in De Vereeniging plaats. In de groo te concertzaal was geen plaats onbezet. De avond werd geopend met het zingen van laatstgenoemd lied. Pater Borromeus de Greeve O.F.M. hield een feestrede, waarna werd gezongen h'et slotkoor uit'de Canisiu»- muziek van Theo Wanders („Als in den morgen de Paaschklokken luiden)". Kardi naal von Faulhaker hield een toespraak en ten slotte werd gezongen het Te Deum van Verhulst. CYCLOON. Blijkens de derde verantwoording van het Ned. R. K. Huisvestingscomite te 's Herto- genbosch is tot dusver voor de slachtoffers van de stormramp 251.023.0514 ontvangen waarvan 191.885.351/^ voor de slachtof fers in Noord-Brabant. KORTE BER1CHTEN. Te Sneek is gisteren de Friesche maat schappij van Landbouw in algemeene ver gadering geweest. De voorzitter, de heer Wuite Jzn., opende om ruim 9 uur de vergadering. In zijn ope- ningsrede zeide de heer Wuite, dat het de eerste nfaal na de reorganisatie is, dat de Fr. M. v. L. buiten Leeuwarden was vergaderd. Gisteren is te Utrecht de Hervormde (Gereformeerde) predikantenvergadering ge houden. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst gcenszins dat de -edadie er mede instemt.) Alkmaar, 9 September 1925. Mijnheer de Redacteur. Bcleefd verzoek ik u een plaatsje voor on- derstaande. Bij voorbaat beleefd dank. Dinsdagavond omstreeks acht uur ontstond er cen groote oploop van menschen bij de standplaafs der autobussen voor Bergen. Bij mijn informatie wat of er gaande was. vertelde men mij, dat de chauffeur van M. en S. niet voldoende had willen uithalen voor de bus van P., zoodat deze bijkans was aange- reden geworden. In Alkmaar aangekomcn, wilde de chauffeur van P. dicn van M. en S. daarover te lijf. De passagiers die het geval hadden meegemaakt, verzochten den chauf feur van P- om niet te gaan vechten, doeh naar he politiebureau te gaan, waarbij zij zich bereid verklaarden om als getuigen mee te gaan, daar zij het geval schandalig vonden. Nu is mijn vraag: Wordt het nu toch niet hoog tijd, dat de autoriteiten cen einde aan dezen wantoestand maken? Door de route terug van Bergen te laten loopen over den Kogendijk langs het Kanaal, is immers het elkander passeeren niet meer noodig en is het daaraan verbonden gevaar opgeheven. Laat men toch maatregeleti nemen voordat er slachtoffers vallen. Het gebruik maken van een autobus naar Bergen is door de daar heerschende concurrentienijd wcrke- lijk gevaalijk. J. N. (Bij informatie bij de politie bleek ons, dat het gebcurde inderdaad ergerlijk is geweest. De politie, die reeds geruimen tijd getracht heeft een redelijke verhcuding te scheppen en herhaaldelijkc klachten over schandelijk op treden heeft gesust, heeft thans krasser niaat- regelen genomen en van het gcbeurde pro- ces-verbaal opgemaakt. Zij heeft de getuigen in Bergen doen hooren en het proces-verbaal aan de justitie doorgezonden. Hopelijk zal de justitie de betrokkenen cens duidelijk maken, dat een dergelijk weg- gebruik niet getolereerd kan worden. - De animositeit onder de ondernemers is van dien aard, dat de veiligheid van het pu bliek in gevaar wordt gebracht. De Bcrger autcbussen vorderen meer poiitietoezicht dan alle andere bussen uit deze omgeving en dit dreigt nog erger te worden, nu er nog cen busondernemer bij komt. Hedenmcrger. decide cen bewoner van den Geesterweg de politic nog mede, dat gister avond te 6 uur dc Schoorlsche bus van de on dernemers de Jong en Glas en de bus van Min en Schalkwjjk, bij afwezigheid van de poli tie, de bus van Parma dermate insloten, dat deze niet op tijd kon vertrekken en het ver- trek van eerstgenoenuie bus had' af te wacli- ten. Wanneer het onhverp tot regeling van het autobusverkeer wet is geworden, beschikt de overheid gelukkig over meer middelen om regelend op te treden, maar ook met de be- staande wetsbepalingcn is het voor Burg, en Weth- nog wel mogeiijk maatregelcn te ne men, die \'oor dc ondernemers hoogst onaan- genaam kunnen zijn. Wii hopen, dat Burg, en Weth. in liet go beurde aanleiding zullen vinden den betrok kenen nog een laatste en ernstige waarschu- wing toe te dienen. Red. Alkm. Crt.) Mark U/brich ten ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 9 Sept. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Bloemkool 4e soort (per 100 st.) 28—/ 3S, 2e soort 2025 per 100 st., Roode kool per 100 K.G. 2—f 5.10, Gele kool per 100 K.G. 2.604.90, Wortelem per 100 bos f 7.4013.20, Rabarber per 100 bos 1.605.90, Uien per 100 K.G. 7.10- 7.40, Enkele Slaboonen per 100 K.G. f 11.80—/ 29.80, Dubbele Slaboonen per 100 K.G. 7.30—/ 24.70, Andijvie per 100 stuks f 1.20—/ 3.40, Augurken per 100 K.G. f 5—/ 54, Kropsla per 100 stuks f 1.202.50, Komkommers per 100 stuks 1.105.10, Pieterselie per 100 bos 0.401.70, Prei per 100 bos 5.80 f 8.70, Postelein per bakje 0.400.83, Snijboonen per 100 K.G. 8.7049.90, Spinazie per bakje 0.551, Sedlerie p. 100 bos f 0.60—/ 2.70, Tomaten per 100 K G. 14—/ 25, Appelen per 100 K.G. 434, Peren per 100 K.G. 10— 65, Druiven per K.G. 0.640.80. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 September. Medegedeeld door het Kon- Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Vestma- noer. Laagste barometerstand 749.0 te Helder. Verwachting (van den avond van 10 Sep tember tot den avond van 11 September) Helder matige tot krachtigen zuidwestelij ken tot noordwesteliiken wind, afwisselenclc bewolking, nog regenbuien met kans op on- weer en zelfcle temneratuur. - V' i D

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3