Alkmaarsche Gourant eeuilleton. De Reisgenoote. PRjJSCOURANTEN Laat ons Donderdag 10 September. Rechtzaken. Oeraenfd nieiiws No. 213 1925 Honder? Zeyen en Twintigste iaargang, Herplaatsinp wee ens misstelling.) DIENSTPLICHT. Overgang naar de Aanvullings-Reserve. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ten vervolge op zijne bekendmaking van 8 AUGUSTUS j.l. onder de aandacht van belanghebbenden, dat behalve de gewone dienstplichtigen van de lichting 1910 der landmacht, ook die gewone dienstplichtigen der landmacht van O'UDERE lichtingen dan van 1910, naar de aanvullingsreserve overgaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen komen bij het op voet van ooriog brengen van het leger eerst bij nadere oproeping en dan bij de depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje vermoedelijk in December 1925 moeten worden ingeleverd. Indien goe- deren ontbreken stelt men zich aan bestraf- fing bloot. De plaats en het tijdstip van inle- yering worden nader bekend gemaakt. Alkmaar, 8 September 1925. f De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. A R RON DIS S E M ENT S -REGHTB ANK TE ALKMAAR. Zitting van 18 Sept. (Vervolg.) RIJWIELVERDUISTERING. De niet verschenen beklaagde Hendr. Jac. 'M. te Helder heeft aldaar volgens het bevei- schrift en verwijzing een rijwiel verduisterd, dat hij in huur onder zich had van den rij- wielhandelaar La Febre te Den Burg op Texel. Op 1 April heeft deze getuige aan bekl. dit rijwiel voor 0.75 per dag ver- huurd. Hij heeft het rijwiel echter niet meer teruggezien en herkende't thans in de rechts- zaal, waar het als stuk van overtuiging aan wezig is. De officier vorderde tegen beklaagde, die bij de justitie overbekend is, voor ditmaal nog een voorw. straf en wel 10 maanden gevan- genisstraf met 3 jaren proeftijd. TER ZAKE OVERTREDING SLUITINGSUUR. •De verlofhouder, tevens concierge in het gebouw der St. jozehygezellen (het voorma- lige R. K. weeshuis) is indertijd door den kantonrechter veroordeeld ter zake overtre- ding der verordening op het sluitingsuur van cafe's, omdat hij in den nacht van 10 op 11 Januari na elf uur personen, geen loge's of tot zijn gezin behoorende, in zijn verlofslo- kaliteit aanwezig had. Indertijd hebben wij van deze zaak uitvoerig verslag gegeven. Te gen het veroordeelend vonnis werd in hoogev beroep gegaan, hetwelk thuis door de arr rechtbank werd behandeld. Mr. Kleene, destijds verdediger, stond ook heden appellant bij als raadsman en verdedi ger. Als getuige a decharge werd gehoord de heer lb. A. Schlichting, arts alhier, be- stuurslid der St. Jozefsgezellen Vereeniging. Ged ige weet niet of de vereeniging verlof- boudster is, weet ook niet of een bordje „ver lof" aan het gebouw is aangebracht. Appellant die zich thans beroept op de vereeniging, heeft daarover tegen den verba- lisant niet gerept. Hij heeft den agent gezegd. dat hij de aanwezigen om 11 uur had aange- jnaand het lokaal te verlaten, maar zij had den een dam-seance en wilden het 'spelen niet opgeven. E)e officier vroeg bevestiging van het von nis en meende, dat het .beroep van verdediger op de Drankwet hier niet op kon gaan. Men heeft hier niet te doen met een societeitsver- gunning. Het betreft hier een voor het pu- bliek toegankelijke plaats. Hier gaat het om en uit dat oogpunt vroeg het O. M bevesti ging van het gewezen vonnis. De heer Schlichting zei, dat geen introduces of personen buiten de vereeniging staande, worden toegelaten. Het verloflokaal is een deel van het vereenigingsgebouw. Mr. Kleene beteogde, dat de plaatselijke verordening in strijd is met artikel 7 der Drankwet en bestreed de bevoegdheid van den gemeenteraad ot het vaststellen van slui- tingstijd bij verlofslokaliteiten. Voorts toonde verdediger aan, dat de St. Josefsgezellen een strikt besloten gezelschap is. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het von nis. De officier repliceerde en was van ritee- liing, dat gemeenteraden wel regelingen kun- Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W H C 82) 29 Augustus. »Mijn beste Keijean, wat denk je wel' Werkelijk, mannen hebben zonderlinge ge- dachten! Je denkt dat mijn gezelschap mijn heer Valois te goed bevalt.Je recomman- deert me voorzichtig te zijn. (en zelfs wantrouwen en weet ik wat nog meer Mijn brave Bizuth, je bent niet wijs! Bedenk toch dat mijnheer Valois een ernstig man is getrouwd, dat hij minstens tien jaar ouder is dan jij en dat hij mijn vader zou kunnen zijn!... Denk je dat zoo iemand me het bof zal maken? Onzin! „Ik geloof dat hij werkelijk goed is; hij lijkt me vriendelijk en vroolijk, in tegenstel- ling van zijn vrouw, die ongelooflijk verve- lend is. Maar ik zweer je dat ik voor hem Brits meer ben dan een kind, dat nauwelijks ouder is dan Liliane en dat hij voor mij bijna een oude heer is. Daar behoef je je neusch geen zorgen om te maken! „Lilfane is schattig; ze houdt van me, is in bewondering over me en ze vindt dat ik whet mooiste en liefste meisje van de we reld ben Zoo lief, die absolute bewon dering van kinderen! „'t Is me onmogelijk dat kleine ding te nen rretien buTfen de Drankwet, als zij1 35e in 't algemeai belang achten Spreker bleef er bij, dat het hier geldt een voor het publiek toegankelijke lakaliteit. Mr. Kleene dupliceerde en noemde het zeer kwestieus of de gemeenteraden dergefijke be- palingen kunnen maken. Hij brascht ter sprake art. 135 der Gemeentewet en bleef zijn conclusie hand'haven Uitspraak over 14 dagen. VERDUISTERING VAN 14725. De 45-jarige Everard H., thans te Rijssel in Frankrijk woonachtig, stood terecht ter zake verduistering van 14725 ten nadeele van de fourage- en meclhandel firma Glaze kas te de Rijp. Beklaagde bekleedde des tijds de functie van directeur. In deze zaak tral als verdediger op mr. P Tideman uit Bloemendaal. Als getuige werd gehoord, de liquidateur Tuijn van genoetnde firma Glazekas. Deze 1 i-kwidatie is geeiitdigd! Januari 1-921. Het bkek den liquidateuren dat verschillende bedragen niet verantwoord waren in de boe- ken. O. m. ook een bed'rag van f 4050. dat door beklaagde was gei'ncaseeerd en niet ver antwoord. Ook heeft beklaagde een cheque van 36070 on'tvangen en geind. Er was een kastekort van 36591. Ook is over een bedrag van 5000 beschikt en is niet in de kas gekomen. Beklaagde zeide, dat hij dit be drag heeft overgemaakt aan Lakeman's bank. Een bedrag van 1078.25 van een bor- derel is door bekl. medegenomen, maar later heeft hij 1000 teruggegevai aan een der commissarissen. De globale benadeeling wordt geschat op f 8000. Op de vraag van verdediger wie de belang hebbenden zijn, antwoorddfe de liquidateur, dat de gemeente de Rijp zeer veel belang heeft bij de raaatschappij. Zij1 was voor 3/, deel aandeelhoudster. De heer de Roode, accountant uit Hilver- sum, is commissaris geweest van de N. V. Venncotschap Glazekas en heeft geconsta- teerd, dat onderscheidene posten open stond en, waar over reeds beschikt was. Beklaagde had 25 aandeelen in de zaak. Hij geeft toe, dat het zijn fout was, om over gelden te besehikken, waarop hij geen recht had en waartegenover hij alleen die aandee len had te stellen. Een accoord van 5 pet. is aangeboden, doch dit accoord is niet aangenomen, omdat de liquidateur niet aanwezig kon zijn. De officier achtte het bewijs van de ver duistering wettig en oyertuigend bewezen. Hij noemde het in't voordeel van beklaagde dat hij persoonlijk was verschenen. 'Hij had zich zelf in den vreemde gereclasseerd. Een gevangenisstraf achtte liet O. M. voor de- zen man onnoodig. Gelukkig bestond de voorw. veroordeeling en deze zou het O. M. hier gaarne zien toegepast. Spreker vorderde een voorw. straf van 6 maanden met 3 preef- jaren met de bijzondere voorwaarde dat hij het door hem toegebrachte nadee lzal vergoe- den tot een bedrag door de rechtbank vast te stellen. Het bedrag is pl.m. 9090.90. Beklaagde wist het niet, maar hij* ver- trouwde den heer de Roode. De verdediger noemde dat wel wat te in- concreet, te algemeen. Beklaagde zeide niet te kunnen opgeven wat hij kan afbetalen. Daarop schorsing der zitting tot 2 uur. P ETROL EUM-K ACH E LTJES VAT," JAMIN. Na de pauze werd de alom bekende petro- leumkacheltjeszaak contra de Gebrs. Jamin te Rotterdam behandeld. Alleen Aloysius Ja min was preseent, de twee anderen werden vertegenwoordigd door den verdediger mr. A. L. Hermans uit Rotterdam. Het betrof hier een vonnis van den Kan tonrechter te Hoorn, die beklaagde van rechtsvervolging had ontslagen. Zoo men weet, werden de filialen van Jamin 's win ters verwarmd door petroleumkachels, die geen afvoer naar de buitenlucht hebben. Wat de arbeidswet niet toelaat. De firma Jamin had aanzegging gehad van den inspecteur van de arbeidswet, dat hij daarin verande- ring moest brengen. De firma kwam in hoo- ger beroep bij den minister, die echter de be- schikking bekrachtigde. Het O. M. achtte het vonnis van den Kan tonrechter juist gewezen en vorderde beves tiging. De verdediger ging de geschiedenis van de petroleumkacheltjes kortelijk na en vereenig- de zich met het requisitoir van den officier. Uitspraak over 14 dagen. VERVOLG VERDUISTER'INGSZAAK UIT DE RIJP. Daarna werd de zaak contra Everard H. uit Rijssel voortgezet. Het woordi werd ver- leend aan mr. P. Tideman. Deze was van oordeel dat uit de verkla- ring der getuigen en de bekentenis alleen kon worden vastgestelid dat er gepleegd was een verduistering van 3000. (Pleiter was zeer moeilijk te volgen.) Beklaagc, had zijn eerewoord in 1921 gegeven, eerlijk ingelost en was verschenen op deni eerst en oproep. Pleiter verzocht aan het slot van zijn plei- dooi een reclasseeringsrapport omtrent be klaagde. Ten aanzien van de schaderegeling stelde pleiter voor, dat een bedrag zal wor den gestort in de gemeentekas van de ge meente dte Rijp ten bate, van de algemeene armen. Pleiter damkte ten slotte die Rechtbank en den officier voor de welwtHende hottding. Uitspraak over 14 dagen. OP'LICTHING. De nfet aanwezige beklaagde, de vracht- man Willem V. te Hoorn, moesit zich verant- woorden ter zake dat hij aldaar op 27 Mei den groentenventer Willem Lamipe had opge- 'licht door hem een partij aardappelen thuis te brengen, die geheel verschilde met de par tij, die hij van zekeren Meester te Wervers- hoofd voor 3 per 50 K.G. had gekocht. Bo- vendien had beklaagde, die de aardappelen thuis bracht, toen Lampe afwezig was, van diens echtgenoote 20 ontvaogen door te be- weren dat haar man hem had gezegd, dat hij 8 rijiksdaalders voor die aardappelen moest vangeni, wat ook geheel bezijden de waarheid was. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. beknorren, zonder er bij te laehen of te hui- len, naarmate ze mijn standjes hartelijk la- chend of wel met groote tranen in haar oo- gen, die mij zoo'n verdriet doen, in ont- vangst neemt. Overigens is het me nog on- mogelijker haar te laten werken! ,,'t Is steeds maar mooi weer, zoo vol- maakt mooi, dat ik soms een gevoel van in- stinctieve vreugde krijg, de vreugde van een jong en gezond diertjeen dan kan ik lachen, hard loopen, zonder eenige bijge- dachte pret hebben met Lilianeen bijna mijn verdriet vergeten. ,,'s Avonds, als ik weer alleen ben, is 't of ik er mij een beetje over schaam. „Tot ziens, mijn waarde vriend, veel liefs van je Phyllis. 3 September. „Ik ben blij dat mijn brief je heeft ver- maakt. 't Is waar, de verrukkelijke, verster- kende lucht aan 't strand, mijn zeemeer- minnegestoei in 't warme, heerlijke zeewater en ook dat de lieve Liliane bij me isdat alles doet me goed. Ik ben wat magerder geworden en vooral voel ik me dapperder. „s Morgens, als ik even opsta, om mijn raam te openen en dan weer in bed ga, denk ik heelemaal niet meer aan den dood van Melisande. „Vandaag zijn er woorden in mijn her- sens opgedoken, alsof ze ontsnapt zijn uit een donker hoekje, waar ik niet wist, dat ze warenen zoo onverwacht, dat ik er ver- baasd van was en begon te lachen: 't zijn de laatste woorden van het sonnet van VIERDE INTER N ATI ON A AL CONGRES VOOR ONGEVALLENGENEESKUNDE EN BEROEPSZIEKTEN. De Woensdagmorgen was weer bestemd voor vergaderingen dei* beide secties. In di- voor ongevallen-geneesku-nde was als belang- rijke onderwerpen aan de orde ostcosynthese (bij fracturen), afkoop en kleine renten en de invloed van de wettelijke sociale verzekering op het onderwijs in de heelkunde als het wa de in een ongevalsstadium gebracht heeft, dat nog steeds belangrijker wordt. Deze zeer groote invloed van het ongeval zal bijna ze- ker van voorbijgaanden aard zij-n, wel moet het onderwijs er zich in harmonische wijze aan aanpassen. Die invloed doet zich gelden op onze wetenschappelijke begroppen en doet ook van tijd tot tijd conflicten ontstaan, maar hij werkt ook dikwijls zuiverend en opwek- kend. De wet begunstigt bovendien een juisie en vroegtijdige diagnose en verschaft daar- voor de noodige hulpmiddelen, ook oefent zij invloed uit op de voorgeschiedenis, de wijze van het onderzoek en niet minder op therapie en indicatie. Spr. kwam tot de gevolgtrekking dat de student aan de Universiteit eeniger- mate vertrouwt behoort gemaakt te worden met deze wetten, terwijl het ook aanbeveling verdient zijn beiangstelling voor ongevals vraagstuken reeds gedurende zijn studietijd te wekken. De sectievergadering der beroepsziekten. was gewijd aan de beroeps-huid- en oogziek- ten en aan een aantal z.g. vrije lezingen. De eenige Nederlander die het woord voerde was prof. J. v. d. Hoeve uit Leiden over „Bo- roepsoogziekten". Ondertusschen stond voor de dames een autotoeht naar Volendam en van daar per hotter naar Marken op het pro gram. De eerste spreker was prof. F. Sauerbruch uit Mxinchen over gezwel en ongeval. Daar na spraken dr. Crouzon en prof. Wittek. Verder stond nog op het programma een boottccht door de stad en een door de ha vens, de laatste aangeboden door de stoom- vaartmaatschappij Nederland. Een andere groep bracht een bezoek aan de historische tentoonstelling De dag werd besloten met een officieus feestmaal in het restaurant van het Hotel Krasnapolsky na afloop waarvan nog gele- genheid tot dansen was. CANIS1USFEESTEN. Uit Nijmegen meldde men 8 dezer aan de N. R. Crt. Heeft het weer zich van Zondagmiddag af op de uren dat de zon behoorde te schijnen, jegens de feesten hier slecht gedragen, 's avonds is het telkens tot inkeer gekomen. Ook vanavond bleef het voortdurend droog, zoo- dat de lichtstoet onverlet den op het pro gramma aangegeven tocl# heeft kunnen vol- brengen. 't Was een mooie avond, waarvan schier. de gansche stad en uit den wijden omtrek scharen dorpelingen hebben genoten. Tegen elf udr bereikte de stoet het meest illumineerende stadsgedeelte: Molenstraai en Keizer Karelplein. Daar bevond zich een groote menigte, om de terugkomst bij de St. Jozephkerk bij te wonen. 't Was een indruk- wekkend oogenblik, het verschijnen van den lichtstoet op het plein voor het schitterenc! verlichte kerkgebouw. Buiten, voor den hoofdingang, was een rustaltaar gesteld, en Orante! Schoone Phillis, men wanhoopt Terwijl men toch blijft hopen „Merkwaardig! 't Is of die regels voor mij zijn geschreven! En nog nooit heb ik daar tot nu aan gedacht „Helaas! „Terwijl men toch blijft hopen," Kerjean, niets is meer waar dan dat Heb je me niet zelf gezegd dat op mijn leeftijd hopen „een plicht" was? Je hebt te Parijs de Moriceau's even ontmoetJe hebt hen over me gesprokenAls ze nu over me spreken meteen van hun vrien- den en als „Beste Kerjean, sommige herinneringen te vergeten is moeilijkik merk dat maar al te goed 1Zou het aar. anderen even onmogelijk zijn ale aan mij? Ik ben dwaas't Is me net of een gevoel van vreugde me doorstroomt, of ik een voorge- voel heb van geluk en of God alleen maar wat vertrouwen van me eischt, een beetje moed en geduld „Tot ziens, beste Bizuth van vroeger, tot ziens, mijn jonge oom, mijn oude broer. Je zeer toegenegen Phyllis. 6 September. „Kerjean, wat ben je toch gced om aan mijn veriaardag te hebben gedachtIk heb dien dag zoo gehuild, toen ik aan mijn pleegmoeder dacht, zoo erg gehuild! Mijn verdriet scheen me zoo ondraaglijk grootToen kwam je brief... en ik voelde me minder verlaten, minder verdrie- tig. O! 't is toch een groot voorrecht om als door v-elen uit de menigte het Tantum Ergo werd meegezongen en daarbuiten op het voorplein met het uitgedragen Allerhei- ligste de zegen werd gegeven, dan was het wel een moment, dat den katholiek moet heb ben aangegrepen en van den andersdenkende i eerbied afged-wongen. Met Schaepman's: „Aan U, o Koning der Eeuwen" ging men uiteen. MISDRIJF TEGEN DE ZEDEN. De recherche te Haarlem heeft aange- houden M. J. C. L. H., winkelier aldaar, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met meisjes van 15, 16 en 17 jaar. JONGETJE OVERREDEN. Gistermiddag half 5 heeft op den Amers- foortschen weg bij Apeldoorn, ter hoogte van de Echoput, een luxe-auto, gemerkt G 3773, bestuurd door C. J. v. T., wonende te Aardenhout, gem. Bloemendaal, den 12- jarigen D. R. T., uit te Wilp (gem. Voorst) aangereden. Het jongetje werd in hoogst bedenkelijken toestand per ziekenauto naar het Apeldoornsche Ziekenhuis gebracht, waar het gisteravond 9 uur is overleden. Het jongetje maakte met zijn mede-seho- lieren onder geleide van het noofd der school en twee assistenten een tochtje doo- Apel doorn en omstreken, en werd Kigereden, toen het met zijn makkers uit een autobus was gestapt en zich met een spelletje ver- maakte. DE NEDERLANDSCHE STUKADOORS- PATROONSBOND. De Nederlandsche Stukadoorspatroons- bond heeft gister te Leiden onder voorzitter- schap van den heer J. A. de Moet, te Haag, zijn 23ste jaarlijksche vergadering gehou- den, welke door 18 afdeelingen is bezocht. De voorzitter memoieerde in zijn openings- woord het vele zakelijke, dat in den bond in het afgeloopen jaar gedaan is. Het collec- tief contract, dat een deel van het afgeloo pen jaar heeft gewerkt, ;s den bond goed bekomen. Enkele stakingen zijn tengevolge daarvan spoedig afgeloopen. Spr. hoopte, dat de vergadering zijn sonctie zal geven om eventueel op dezelfde voorwaarden voor het komende jaar een nieuw collectief con tract af te sluiien. Hij bracht hierna hulde aan het overleden eerelid A. van Gilst, die zeer veel voor den bond heeft gedaac. Toen heeft de voorzitter van de ontvan- gende afdeeling Leiden, de heer Verhoef, de aanwezigen welkom geheeten. Als plaats, waarin 1926 de jaarlijksche vergadering zal worden gehouden, werd Apeldoorn aangewezen. Het verslag van de verificatiecommissie over de rekening en verantwoording van den bondspenningmeester alsmeae van den administrateur van het bondsorgaan Ons Belang, luidde, dat de rekening en verant woording in orde zijn bevonden, waarna on der dankzegging aan den penningmeester, den heer E. G. Martens, decharge werd verleend. Hem werd hulde gebracht voor zijn uitnemend beheer. Na eenige mededeelingen van den voor zitter over den stand van de financien, waar in hij wees op de toeneming der bezittingen, die echter grooter moet worden, werden als leden der verificatiecommissie van 1926 be- noemd de heeren Wesselins, Apeldoorn, en Eilers, Amsterdam. De heeren E. G. Martens, Haarlem en Jac. van Boxel, Vught, werden resp. ais eerste pennjngmeester en commissaris herko- zen. In de plaats van den tweeden voorzit ter, den heer W. F. Abeling, Amsterdam, die zich niet herkiesbaar stelde, werd geko- zen de heer J. P. van Liempt, Utrecht. Tot redacteur van het bondsorgaan Ons Belang werd herbenoemdmde heer D. N. Verdoes, tot leden van dte commissie van re- dactie voor het Bondsorgaan werden herbe- noemd de heeren J. van Gils, te 's Graven- hage, en J. H. W. Lutjehamrs, te Alkmaar. Hierna werd gepauzeerd. In de gistermiddag te Leiden voortgezette jaarlijksche vergadering van den Neder- landschen Stukadoors Patroonsbond is na het uitbrengen van het jaarverslag van den bondsvertegenwoordiger, den heer J. H. W. Lutjeharms (Alkmaar) in behandeling ge komen het voorstel van het hoofdbestuur dat de bond zich zal aansluiten bij de vakgroep van den Nederlandschen Middenstandsbond. Het bondsbestuur achtte de aaneensluiting van vakbonden in een centrale van groote waarde en voor de toekomst noodzakelijk, willen de werkgevers niet in het gedrang ko men en willen zij hunne rechten behoorlijk kunnen verdedigen. De heer Vergunst (den Haag) vroeg of door aansluiting bij den Middenstandsbond de Stukadoorspatroonsbond zich niet in po- drnkken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON VOORDAM C 9 ALKMAAR den Reuzen-Bizuth tot vriend te hebben, zon der zelf Asschepoester te zijn „De kleine Liliane, die me eens naar den datum van mijn verjaardag had gevraagd, heeft er, even als. jij, ook aan gedacht. Ze was om tien uur met haar vader uitgegaan en toen zijn ze beidten met boeketten rozen voor mij thuis gekomen Die attentie van dochter en echtgenoot scheen mevrouw Va lois te hinderen. Ze is geen goed mensch en ik geloof dat ik haar niet beval. Kerjean, nu de twee maanden, die ik op proef was, voorbij zijn, vrees ik een ander onderdak te moeten zoeken. Waarom zou men mij behou- den en waartoe ben ik eigenlijk bruikbaar? „Nogmaals wel bedankt. Je toegenegen Phyllis. 9 September. „Kerjean, als je over- mijnheer Valois spreekt, zou men zeggen dat je jaloersch bent! Denk je soms dat ik de plaats van den „Reuzen-Bizuth" aan iemand anders zal af- staan? Die brave man is nog mijn eenige hoop! Hij is do! op zijn dochtertje en ziet hoe veel het kleine ding van me houdt Misschien overfuigt hij zijn vrouw nog wel me te Parijs te behouden en misschien vind ik, als ik heel eerbiedig en heel vriendelijk ben, ten slotte nog wel genade in de oogen van mevrouw Valois. „Juist gisteren heeft mijnheer Valois ge- zien dat ik had gehuild (helaas, Kerjean, er zijn dagen en Lien dat ik er niets aan kan doen dat ik huil) en tamelijk taktloos, maar met blijkbare welwillendheid, vroeg hij me of iemand me verdriet had gedaan. litieke actios zou begeven, in welk geval hij tegen aansluiting zou zijn. De voorzitter en de bondsvertegenwoordi ger antwoordden, dat dit niet het geval was. Het voorstel tot aansluiting bij den Mid denstandsbond werd na nog eenige gedach- tenwisseling, met algemeene stemmen aan genomen. Tot vertegenwoordiger in den Midden standsbond werd gekozen de heer E. G. Harms. Vervolgens werd verslag uitgebracht van het Centraal Vraagstuk Bureau !(C.V.B.) Aan den leider ervan, den heer M. van Riet te Rotterdam, werd door zijn 10-jarige uit- nemende werkzaamheid als zoodanig op voorstel van het bestuur een gratificatie van 500 toegekend. Daarna kwam aan de orde een drieledig voorstel van de afdeeling Haarlem, betref- fende uitkeering bij overlijden. Het werd na uitvoerige discussie van de agenda afgevoerd. In de volgende vergade ring zal men met nieuwe voorstellen komen. Een voorstel-Leiden inzake landelijks- steunregeling werd aangehouden. Bij gunstig weer zouden vanmiddag de afgevaardigden een door de afdeeling Lei den aangeboden vaart over de Kager- en Braassemermeren maken. IEPENZIEKTE. De directeur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht schrijft aan de N. R. Crt.: Langs den provincialen weg van 't Wildt over Maren naar Lith (Noordbrabant) staan ter weerszijden van den weg 15- tot 40-ja- rige iepen. De boomen hebben zich goed ontwikkeld en vormden tot enkele jaren ge- leden eene mooie wegbeplanting, doch sinds 1922 zijn er enkele ten gevolge van de be kende iepenziekte gestorven, en in 1924 bleken vele exemplaren in meerdere of min- dere mate aangetast te zijn. De zieke boomen zijn vanwege den pro vincialen waterstaat in 1924 met kalkstre- pen gemerkt en wel de als verloren be- schouwde boomen met twee strepen en de twijfelachtige exemplaren, die echter klaar- blijkelijk ziek waren, met een streep. Een vijftigtal boomen moesten als verloren wor den beschouwd, en ongeveer 100 stuks wa ren in mindere mate aangetast. Het merken van de aangetaste boomen blijkt thans groote waarde te hebben voor het verkrijgen van eenig inzicht in het ver- loop der iepenziekte. Met het aanbrengen van de merken is aangetoond, dat zelfs zwaar aangetaste boomen zich in een jaar bijna geheel kunnen herstellen. Verschillende exemplaren met een kalk- streep zijn dit jaar vrijwel normaal doorge- groeid; er zijn er echter ook bij, die thans geheel dood zijn, of waarbij de ziekte is toe- genomen. Van de met een dubbel merk voor- ziene boomen zijn er enkele geheel dood, an dere herstellende of reeds weer zoo goed als normaal aan het doorgroeien. Voorts zijn enkele, niet geteekende boomen, die dus in 1924 oogenschijnlijk gezond waren, thans dood, terwijl er ook onder worden aangetrof- fen, die nu in meerdere of mindere mate aangetast zijn. De bovengescheiste ervaringen kunnen wellicht een aansporing zijn, bij het optre- den van de iepenziekte vooral niet te snel en op te ruime schaal tot veiling van de aangetaste boomen over te gaan. Een ander geval is het echter, wanneer de door de ie penziekte verzwakte boomen door iepen- spintkevers worden aangetast. Dan kan het zijn, dat het laten staan van deze boomen een ernstig gevaar oplevert voor de overige en veiling niet te vermiiden is. DE TABAKSWET. Het hoofdbestuur van den Eersten Nederl. Bond van kleinfabrikanien in de sigarenin- dushie klaagt in een adres aan de leden van de Tweede Kamer nog eens over de Tabaks- wet en verzoekt, het daarheen te leidten, dat in de commissie welke tot taak heeft, de mo- gelijk te onderzoeken voor een stelsel van „Neen, mijnheer," aniweordde ik, „maar u weet, ik heb eeriigc weken geleden mijn pleeg moeder verloren; ik had haar zielslief en voel me nu zoo alleen op de wereldEn daarom ben ik niet al tijd zoo f link als wel moet." Hij bracht daartegen in: „U staat niet alleen op de wereld, u moet bij Liliane blijven, jufferije, bij ons en we zullen u erg verwennen en heel gelukkig maken, dat geloof ik U en ik veil niet meer dat u huilt.Al waren die woorden dwaas en al was het onzin om te denken dat de sympathie van menschen, die niets voor me zijn, me gelukkig zou kunnen ma ken en de reden om te huilen zou kunnen wegnemen, de bedoeling was toch edelmoe- dig. Mijnheer Valois scheen erg aangedaan en een en al verlangen om me zijn medelij- den te toonenHij nam mijn hand in de zijne, net zooals jij, als ik verdriet had Wees maar bedaard hoor! ik heb mijn hand gauw teruggetrokkenik vind 't afscbuwe- lijk als een vreemde me aanraaktMaar ik heb mijnheer Valois oprecht bedankt voor zijn goedheid. Had mevrouw Valois ook maar wat meaelijden met me! De gedachte om op zoek te gaan naar een andere betrek- king, me weer te gewennen aan andere ge- zichten, opnieuw te trachten me, zoo goed en zoo kwaad als het kan, aan te passen aan een nieuwe omgeving en vooral de gedachte om die kleine Liliane te verlaten, wier aan- hankelijkheid ik zoo op prijs stel; drukt me meer dan ik zeggen kan. (Wordt vervolgd UW

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5