DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4 Hotel Toelasl. Standard Six Coach. Het gouden jubileum van Eel Witte Kruis. GARAGE HOOGLAND. Paternosterstraat. Tel. 237. No. 215 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925: ZATERDAG 12 SEPTEMBER. Medsn en BASTGIMG-. Dit nuatnter bestaat uit 3 Maden. Abonnementsprijs hi} vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrtiimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar staat aan den vooravond van ecu zeer bijzondere gebeurtenis. Want de provinciate vereeniging „Het Witte Kruis" gedenkt haar vijftigjarig bestaan en waat zou dit heuchelijk ieit beter gevierd .kunnen worden dan in het centrum van Noord-Holland, in Alkmaar, dat door zijn ontsmettingsoven in den hygienischen arbeid der vereeniging een plaats van bijzondere be- teekenis is geworden. 1 Het Witte Kruis heeft een halve eeuw haar zegenrijk werk verricht. In tegenstelling met andere gekleurde Kruisen, zijn het Witte en het Groene uit den drang van het volk geboren. Zij zijn van onbeteekenende organisaties tot machtige lichamen gegroeid en dat is het beste bewijs van haar bestaansrecht. Slechts de vereeniging welker arbeidsveld zich gestadig uitbreidt en die ondanks vele moeilijkheden haar ledental van jaar tot jaar met duizenden ziet stijgen, is onmiskenbaar een organisatie van groote maatschappelijke beteekenis. En dankbaar mag geconstateerd worden, dat op het gebied van hygiene, van preven- tieve en daadwerkelijke ziektebestrijding en voornamelijk op het gebied van practische hulpverleening, dank zij organisaties alls het Witte en het Groene Kruis, een zeer belang rijke verbetering te constateeren is, vergele- ken bij de toestanden van vijftig en zelfs vijf- en-twintig jaar geleden. Juist op het vrijwel braak liggend terrein der volkshygiene moest iets tot stand ge- bracht worden. Hier was de bij uitstek vruchtbare bodem waarop het Witte Kruis-zaadje, eenmaal uit- gestrooid, zich tot een machtige plant zou kunnen ontwikkelen. Het was de groote verdienste van vooraan- staande mannen in Noord-Holland, dat de provinciate Vereeniging Het Witte Kruis, of- schoon thans een afdeeling van de groote or ganisatie het Groene Kruis, toch een halve eeuw eerder geboren werd en daardoor de pionier van al het op hygienisch-maatschap- pelijk gebied tot dusver in den lande bereikte geweest is. Hier doet zich bet eigenaardige geval voor, dat de dochter 25 jaar ouder is dan de moe- ter. De moeder, de groote Groene Kruis-organi- satie, die haar zegenrijken arbeid over heel ons land uitstrekt, heeft in het begin dezer maand haar vijf-en-twintigsten verjaardag gevierd. De dochter, de onder-afdeeling Noord- Holland, de provinciate Witte Kruis-vereeni- ging, is tweemaal zoo oud en al is zij, door haar kleiner arbeidsveld en in verband daar- mede beperkter financien, in sommige opzich- ten nog niet zoo werkzaam als zij zelf wel graag zou wenschen, toch dient geconsta teerd, dat zij de moeilijkste jaren gekend heeft, dat zij gewerkt en gestreden heeft in den tijd toen haar arbeid nog geen voorbeeld had gevonden en de hygienische toestanden. nog heel wat primitiever waren dan een kwart eeuw later. Bovenal heeft het Witte Kruis door kleine daden groote dingen tot stand gebracht en voor deze organisatie geklt zeer zeker ook wat de voorzitter van het Groene Kruis kort geleden in zijn Jubiteum-rede naar voren bracht, namelijk dat door volharding van vele medewerkers menigmaal vergoeel werd wat aan kenins of fortuin ontbrak. Het kostte wel eens moeite, in de divergeerende massa ge- lijkheid van richting te bewaren, maar ten slotte kwam dit door onderling vertrouwen altijd wel terecht. Het was niet steeds gemakkelijk het doel goed in het oog te houden en te vermijden in het arbeidsveld te betrekken wat niet bevor- deiiijk is aan de oniwikkeling van het geheel. Maar daai'om kwam men ook hier van tijd tot tijd bijeen om de groote lijnen te trekken en door de gemeenschappciijke liefde voor de goede zaak te worden geleid. Het ligt niet in onze bedoeling op deze plaats eenigszins uitvoerig verslag te geven van alles wat het Witte Kruis in de titans achter ons liggende vijftig jaren tot stand wist te brengen. Maar toch stellen wij er prijs op in het al- gemeen even de groote gebeurtenissen aan te stippen en den gestadigen groei van het ar beidsveld der vereeniging na te gaan, een arbeidsveld, dat door geregelde uitbreiding van werkzaamheden in de toekomst nog naar alle zijden verbeterd en verruimd zal moeten worden. In het voor dit jubileum samengestelde ge- denkboekje „Een halve eeuw Witte Kruis- arbeid" getiteld, heeft de onder-voorzitter der Vereeniging, Dr. Van den Berg, o. a. een korte levensbeschrijving van de gouden Jubi- l'aresse gegeven. Hep was destijds Dr. Jacobus Penn, die de wenschelijkheid betoogde tot oprichting eener vereeniging tot bestrijding van besmettelijke ziekten. In 1875 gaf deze geneeskundise insnecteur zijn meening te kennen in een voorjaarsver- gadering van den Geneeskundigen Raad en daar werd medegedeeld1, dat te Hilversum en In navolging daarvan in eenige andere ge- meenten een afdeeling was opgericht on- der den naam Het Witte Kruis. Een commissie van onderzoek adviseerde tot oprichting van een Vereeniging tot afwe- ring van epidemische ziekten en hulpbetoon tijdens epidemieen Plaatselijike afdeelingen zouden een jaar- lijksche bijdrage aan de algemeene kas geven tot aankoop van materiaal voor ziekenverple- ging bij epidemische ziekten. Op 26 November 1875 werd1 een vergade- ring gehouden van den Geneeskundigen Raad en afgevaardigden van diverse afdeelingen. Een bestuur werd gekozen en de statuten van de toen 600 leden tellende afdeeling vast- gesteld. Geleidelijk nam het aantal afdeelingen toe en in 1885 telde de vereeniging 15 afdeelin gen met 849 leden. Voor een centraal magazijn van verple- gingsartikelen werden ledikanten, matrassen en dekens gekocht. Deze werden geborgen in een ziekenfondsgebouw te Amsterdam, later in de Oude Walenkerk, onder het orgel, toen in een pakhuis en daarna op een zolder van het badhuis der afdeeling Alkmaar. Er werd nooit naar eenig artikel gevraagd, zoodat het materiaal in 1914 ter beschikking werd gesteld van het Herstellingsoord „Bosch en Heide". Een pokken- en mazelen-epideniie gaven aanleiding tot het aanstellen van desinfec- teurs en het aanschaffen van een verplaats- bare barak, die nooit dienst gedaan heeft. Later werd een kleinere barak gekocht en door geschriften propaganda gemaakt voor „Het Witte Kruis" en de bevordering der gezondheidsbelangen. Hilversum nam de drinkwatervoorziening ter hand, in de Rijp werd de eerste regenbak gebouwd en op vele plaatsen werd door aller- lei hygienische maatregelen de volksgezond- heid ter harte genomen. In 1878 werd op voorstel van Dr. Bar- nouw een school voor ziekenverpleegstcrs opgericht, die na volbrachte studie een diplo ma der afdeeling zouden entvangen, zoodat, nadat de opleiding in de ziekenhuizen gere- geld was, in 1880 zich zes geexamineerde verpleegsters aan Het Witte Kruis hadden verbonden. Deze afdeeling Ziekenverpleging heeft den stoot gegeven tot reorganisatie der verple- ging in de Gemeentelijke Ziekenhuizen te Amsterdam. Het hier gegeven voorbeeld werd langza- merhand door geheel Nederland gevolgd en door de geschoolde verpleging verbeterden overal de toestanden. in de gasthuizen. In 1912 werd de afdeeling Ziekenverple ging om practische redenen van de afdeeling Amsterdam losgemaakt. De afdeelingen kunnen voor het verplegen van minvermogenden in hunne woning en ook voor vervanging van de wijkverpleegster een verpleegster aanvragen. In 18S6 kwijnde de vereeniging door ge- brek aan financien en werd besioten tot een premieleeniiig. Toen werden de financien geregeld en werd de vereeniging een jaarlijksch inkomen van 9750 verzekerd, welk hedrag over de afdee lingen verdeeld wordt. Op 30 April 1890 werd te Hilversum het herstehingsoord voor vrouwen en meisjes Heidcbeuvel geopend, dat voor 40 patienten fuimte biedt. Nadat de afdeeling Bloemendaal het voorbeeld had gegeven, besloot het Hoofdbe- stuur tot oprichting van een ontsmettings oven te Alkmaar welke in 1894 werd ge opend en in 1921 door nieuwbouw een groote veruiming en verbetering ondergaan heeft. De heer G. Looman heeft van den aan- vang af deze inrichting te grooten bloei we- .en te brengen. Een tweede ontsmettingsoven volgde te Hilversum en een huipdienst daarvan werd te Hoofddorp gevestigd. Op verzoek der Vereeniging verzochten Ged. Staten de geineentebesturen een veror- dening sam'en te steilen cp het yervoer en den verkoop van melk. Nadat de vereeniging in 1910 door een fegaat de buitenplaats Vechtoever te Maars- seveen had gekregen, werd hier een rusthuis voor ziekenveroleegsters gevestigd en in 1914 werd te Biaricum de inrichting Bosch en Heide, een herstellingsoord voor mannen en jongens, geopend. Op 1 Januari 1900 telde de Vereeniging reeds 61 afdeelingen met 9373 leden. Overal werden magazijnen voor verple- gingsartikelen opgericht en door districts!or- matie hebben verschillende afdeelingen de beschikking over een ziekenrijtuig verkregen of konden tentoonstellingen georganiseerd worden. Er verrezen wijkgebouwen, verpleeghuizen en badhuizen en de wijkverpleging is een be- langrijke faak van het Witte Kruis geworden. In de algemeene vergadering van 1918 werd besioten over te gaan tot centralisatie van de wijkverpleging in de provincie Noord- Holland, nadat een ingesteld onderzoek door een daartoe benoemde commissie de noodza- ,'te kelijkheid daarvan aan het licht gebracht had. Herinneren wij er hier met een enkel woord1 nog even aan dat de vereeniging haar socia- len arbeid de laatste jaren gestadig uitbreidt op het terrein van zuigelingenbescherming, huisverzorging en tuberculose-bestrijding en op doeltreffende wijze met malaria-bestrij- ding is begonnen, dat cursussen in eerste hulp bij ongelukken warden1 gegeven, dat moeder- en bakercursussen georganiseerd worden, dat een regeling voor het zieken- vervoer met daaraan verbonden nachttele- foondienst voor een groot deel der provincie tot stand kwam en nog het vorige jaar tot een belangrijke en kostbare uitbreiding van het herstellingsoord! Heideheuvel werd be sioten, dan blijkt uit die opsomming wel dat de provinciate vereeniging Het Witte Kruis een door Rijk, Provincie en Gemeenten ge- steunde organisatie is geworden, die duidelijk demonstreert wat door particulier initiatief op het gebied' van dte volksgezondheid bereikt kan worden. Ten volte is ook voor deze vereeniging van toepassing wat in de herdenkingsrede bij het Groene Kruis-jubileum van d'ie organisatie getuigd werd, het geheim van de sindle ont- wikkeling ligt in het embleem der vereeni ging: door alien voor alien, de meest geluk- kige combinatie van altruisme en gezond egoisme. Naast het belang van de leden in- divid'ueel bij een goede regeling van velerlei maatschappelijk geneeskundige aangelegen- heden staat de groote economische waarde voor staat en samenleving van de preventie- ve hygiene en vooral van de toegepaste hy giene bij de ziekenverpleging in het huisge- zin. Instellingen uit het volk opgekomen zijn bij uitstek geschikt door hun preventieve maatregelen een belangrijke besparing op de steeds kostbare ztekeiihuisverplegiing te le- veren. In die richting gaat voor een groot deel het zegenrijke werk van Het Witte Kruis en zij zal door haar arbeidsterrein uit te breiden met de huiselijke verzorging van zenuwzie- ken, zielszieken en zwakzinnigen haar maat schappelijke steun im de toekomst nog van steeds grooter beteekems kunnen doen zijn. De Noord Hollandsche provinciate Ver eeniging Het Witte Kruis met haar 63000 leden viert haar gouden jubileum van 17 tot 27 September te dezer stede. Er wordt een groote tentoonstelling gehou den, er worden vergaderingen belegd, er worden feestavonden georganiseerd, er wordt een winkelweek voorbereid en alles wijst er op, dat onze stad de laatste helft van Sep-, tember geheel in het teeken> des witten kruises zal staan. Welinu, Alkmaar, de centrumstad onzer Erovincie, heet van harte welkom alien die un aandeel hadden in den opbouw van Het Witte Kruis, alien die meegewerkt hebben dit mooie sociale werk op het gebied der ziekte bestrijding zoo doeltreffend mogelijk te ma- ken. En alien ook die bereid zijn hun medewer- king te verleenen om het gouden feest van deze sympathieke vereeniging in elk opzicht te doen slagen. Zoiidagmidtlag MATING. Oeen Jasz-Baid. Buitenland DE FRANSCHEN IN SYRIe. De hoofdmacht der Fransche troepen in Syrie is thans geconcentreerd op 214 mijl van Damascus, te Kefremaza, alwaar ver- sterkingen worden gebouwd voor de verde- diging van Damascus. Ook vindt concentratie plaats te Rayak, waar de spocrlijnen van Aleppo, Damascus en Beiroet bijeenkemen. Honderd gevangenen, die na verrichten arbeid naar de gevangenis van Damascus terugkeerden, trachtten aan hun geleiders te ontsnappen. Dadelijk kregen de troepen order tot schieten. Zeven gevangenen wer den gedood, acht^ gewond en zesenvijftig weer gevangenengenomen. De cverige ont- kwamen. „De Chicago Tribune" verneemt uit Ez- raa: De outrunning van de hoofdstad Soe- weida door de inboorlmgen is vo'.tooid. Lan- ge karavanen richten zich naar het Zuiden en Westen. Het Fransche garnizoen in de citadel is 300 man sterk. Wel worden zij nog door de Drusen belegerd, doch deze beginnen te begrijpen, dat de toestand vrij hopeloos is nu zij zelf door Fransche troe pen worden aangevallen. DE TOESTAND IN CHINA. Behalve in de Engelsehe bedrijven is de staking thans vrijwel ten einde sedert de hervatting van het werk door de arbeiders der electrische centrale. Over de hervatting van het werk in de Engelsehe katoenspinne rijen worden onderhanctelingen gevoerd De laatste schietpartij heeft klaarbliikelijk geen invloed op de stemming der bevolking ge- had. De publieke belangstelling gaat uit naar het dreigend treffen tusschen de troe pen van Woe-Pei-foe en Tsjang-Tso-iin in de Jangste-vallei en algemeen acht men het waarschijnlijk, dat op 10 October, den verjaardag van de republiek, Woe-Pei-foe zijn politieke activiteit zal hervatten. VERLIEZEN IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. De ostati&tiek voor de mijnindustrie in En- geland, die door het departement van mijnwe- zen is gepubliceerd, toont voor het tweede kwartaal 1925, de laatste drie maanden voor beeindiging van de nationale loonovereen- komst aan, dat 54.982.191 ton verkoopbare steenkool werd gedolven. Het bedrag, dat to- taal aan loonen is uitbetaald is 32.533.634 en de netto-kosten waren 46.088.134 of 18 sh. 4.84 d. per ton. De opbrengst uit dispositie door den handel was 43.623.994 of 17 sh. 5.03 d. per ton, zoodat 'n debetsaldo resteert van 2.464.141 of 11.81 d. per ton. Het aantal geemployeerde werklieden be- droeg 1.032.216. De productie per ploeg was 17.85 cwi. en de verdiensten ner man van elke ploeg bedroegen 10 sh. 6.77 d. AANSLAG OP DEN JAPANSCHEN GEZANT TE MOSKOU. Volgens een bericht uit Moskou hebben Chineesche studenten gepoogd een aanslag op den Japanschen gezant aldaar te plegen Het plan is echter mislukt. Zeven Chineezen zijn echter gearresteerd. DE RAMP VAN DE SHENANDOAH. Minister Wilbur heeft verklaard, dat het onjuist is, dat de reis der „Shenandoah" werd ondernomen om de politieke vrienden tevreden te stellen, en dat zoowel de com mandant van de „Shenandoah" als die van de P.N. 9 hun eigen tijd hebben gekozen, om hun tocbt te ondernemen. EEN MOORD UIT WRAAK. De burgemeester van Christobal, in de Mexicaansche Chiapas, is vermoord. De misdaad wordt aan agrariers toegeschreven, die wraak wilden nemen op degenen, die de jongste presidentsorder, waarbij hun ontwa- pening werd gelast, hebben verdedigd. ZWARE BRAND IN FLORIDA. Te Tampa (Florida) zijn door een hevigen brand bij de Scheeps- en Machinebouw- Maatschappij twkee hoofdgebouwen en een museum verwoest. De schade bedraagt een half millioen dollar. CHOLERA IN JAPAN. In Yokohama en Tokio verbreidt zich, vol gens de bladen, langzaam maar zeker de cho lera. In Yokohama zijn reeds vijftig gevallen geconstateerd. De artsen waarschuwen ern- stig tegen het gevaar. HET BRITSCHE VAKVEREENI- GINGSCONGRES. Het Britsche Vakvereenigingscongres heeft een motie aangenomen, maarin van de re- geering wordt verlangd dat zij haar te- sluit tot opheffing van de marinewerven te Rosyth en Pembroke zal intrekken in het belang van de arbeiders en van de natie. Bij het debat werd betoogd, dat het on juist is te zeggen dat de vakvereenigingen, terwijl zij in theorie ontwapening propagee- ren, in de practijk uit materieel eigenbeiang de geheele oorlogsindustrie willen handha- ven. De voorstellers der motie zeiden, dat de regeering nu eenmaal besioten heeft een be drag van 60 millioen pd. str. voor oorlogs- schepen nit te geven en dat z'j de bestellin- gen aan parriculicren wil geven, omdat het haar streven is de rbeiders in de handen van partiuilierg ondernemers te brengen. TARIEFVERLAGING VOOR TELE- GRAMMEN NAAR DE VER- EENIGDE STATEN. De president van de Western Union Tele graph Company verklaarde bij een bespre- king van de internationale telegraafconven- tie van Parijs in zake de mogelijkheid van een tariefverhooging, dat zijn maatschappij veel meer dacht aan verlaging dan aan ver- hooging van de telegramtarieven. Een ver- hooging toch zou den buitenlandschen ban- del belemmeren en daardoor het financieel herstel van Europa vertragen. Zijn maat schappij, zoo verklaarde hij verder, overweegt een vermindering van het tarief voor perste- legrammen van circa 20 procent, in de over- tuiging, dat een ruimer uitwisseling van buitenlandsch nieuws ook den handel moet bevorderen. HET VERMISTE AMERIKAANSCHE VLtEGTUIG GEVONDEN. Het vermiste Amerikaansche marine-water- vliegtuig, dat met vijf koppen bemand, een tiental dagen geleden uit San Francisco ver- trck tot het maken van een non-stop rit naar Hawai (Honolulu), doch kort nadien zoek raakte, is Donderdag gevonden. De geheele bemaning, welke men reeds verloren waande, is gered. In den laten namiddag werd het vliegtuig ontdekt door een enderzeeer, die op ongeveer 15 mijl afstar.d van Kauai (een eiland van de Flawa'f-groep) koerste. Hoewel men de hoop op redding had op- gegeven en veronderstelde, dat de vliegers m de Stille Zuidzee waren omgekomen, is men de cmgeving blijven verkennen, met het re- sultaat, dat het vliegtuig is gevonden en de bemanning gered, nadat men dagen lang in spanning had' verkeerd. Van de bevolking in Honolulu maakte zich. bij- het vernemen van het bericht een uitbun- dige vreugdestemming meester, die deed den- ken aan den jubel bij' g'elegenheid van den wapenstilstand. De onderzeeer, die het vermiste vliegtuig vond, nam het op sleeptouw en bracht he< veilig de Pearlhaven binnen. DE STRIJD IN MAROKKO. De Fransche troepen zijn gistermorgen, gelijk aangekondigd, tot het offensief over- gegaan. Volgens de eerste berichten maken zij overal vorderingen. De vijand is onder den indruk en biedt weinig tegenstand. Een afdeeling uit Teroeal heeft Ain Boe Aisja bereikt en rukt thans aan op Amjot, de hoofdstad van de Be lli Zeroeal. Een afdeeling uit Tiffran nam de hoogten bij Achirkane, een andere bereikte het massief van Bibane en maakt een om- trekkende beweging. Een afdeeling uit Taoe- nat veroverde de hoogten van Astar. Een gedeelte dezer troepenmacht bereikte den ouden post van Sker en rukt op Djebel Ifran aan. De toestand aan het front bij de Werga is zeer gunstig. Overal bereikten de troepen hun doel, waarbij zij slechts op enkele punten tegenstand ontmoeten, o.a. bij het massief van Bibane, zegt het bericht uit Fez. Langs het geheele front nemen de opstandelingen de wijk, blijkbaar verrast door den plotselin- gen krachtigen aanval. De Franschen heb ben overal de voorposten bereikt. Generaal Naulin is te Taoenat aangekomen om de operaties bij te wonen. De vijandelijke troe pen schijnen naar het N. terug te "trekken, achtervolgd door vliegtuigen, die hen met bommen en mitrailleurs aanvallen. Maarschalk Lyautey zou Parijs gister- avond verlaten om zich naar Marokko te be- geven, waar hij in volkomen overeenstem- ming met de regeering met maarschalk Pe- tain overleg gaat plegen over de militaire operaties, die onder de opperste leiding van dezen laatste plaats vinden. DE STAKING DER FRANSCHEN BANKBEDIENDEN. Het B. T. A. meldt uit Parijs dat ook in regeeringskringen de staking "der bankem- ployes als feitelijk geeindigd wordt be- schouwd. DE ZEELIEDENSTAKING IN AUSTRALIA Honderdtien leden van de bemanning van het s.s. „Arawa" zijn tot een gevangenis- straf van zes weken en een boete van twaalf dagen loon veroordeeld, wegens het weg- blijven zonder verlof en het belemmeren van de voortzetting der reis. Twee detectives, die te Sydney eenige in hechtenis genomen stakers begeleidden, wer den ernstig gemoiesteerd. De politie moest de menigte met de revolvers uiteenjagen. De Australische premier Lang heeft ver klaard dat de gevangen genomen zeelieden als politieke gevangenen zullen worden be- schouwd. DE GODSDIENSTRELLETJES IN DEN CONGO. De fanaticus, die einde Aug. inElisabeths- ville*de aanleiding is geweest tot 'n ordeversto- ring en een schietpartij op groote schaal en die toen naar Rhodesia de wijk heeff geno men, is nog steeds niet gearresteerd. Wel zijn volgelingen in verzekerde bewaring ge nomen. EEN PLEIDOOI VOOR ARBITRAGE- VERDRAGEN. In de vergadering van den Volkenbon'd hield Motta (Zwitserland) gistermorgen een warm pleidooi voor een stelsel van arbitrage- verdragen, en verklaarde, dat Zwitserland binnenkort met Spanje een soortgelijk verdrag zal sluiten als reeds bestaan tusschen Zwit serland en Duitschland, Italie, Oostenrijk, Hongarije, Polen, Belgie, Italie en Frankrijk Voorts verklaarde Motta, dat met hetzelfde doel onderhandelingen met andere mogendhe- den gaande zijn. Zwitserland is ook bereid zijn adhaesie aan art. 36 r an het statuut van het Int. Hof voor den duur van 10 jaar te verlengen. KORTE BERICHTEN. De Egyptische minister van binnenl.' zaken, Ismael Sikdy pacha, heeft vanuit Parijs telegrafisch zijn ontslag aangeboden; zoodat thans drie ministers in verband met de affaire Abd-el-Aziz Fahmy pacha uit het kabinet zijn getreden. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1