Scbaakrubriek. mm m Damrnbrieb. #1 m m m s m m m w Voor aw iijd ond? m m m In en om de hoofdstad. Een pot Kloosterhalsem in hit is is een groot gemah Ons Kaadselhoekie. Hi m m m m M Wk '0, M 0. M Wt 0: ■0 Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig r.a de minste lnspaaning? Voelt gij u jar en ou- der dan gij zijt? Zoo kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak yeroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de ge- .wrichten en zenuwweeisels, uw aderen "en slagaderen worden alle aangetast door bet met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hin- derlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet ver- waarloozen. Als gij weder gezond wilt wor den, moet gij uw nieren te hulp komen. (Waarotn dan» niet Foster's Rugpijn Nieren Pill en gebruikt! Dit speciale niergeneesmid- del heeft duizenden nieuw leven verschaft en jnoet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar- door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per Iflacon. gaar, doch later in Engeland geestelijke der Anglicaansche kerk en lid van het Lager- huis geworden. Tijdens den wereldoorlog bleek echter, dat hij als spion voor de cen- trale mogendheden werkzaam was, zoodat -thij naar Amerika moest vluchten. Van daar jwerd hij wegens wisselvervalsching uitgele- verd en in Engeland tot tuchthuisstraf ver- oordeeld. Na afloop van den Kapp-putsch is Tre- bitsch ook in Praag, Weenen en New York berhaaldelijk wegens delicten veroordeeld i EEN BEDEKTE WAARSCHUWING f VAN POLEN AAN DUITSCHLAND. In verband met de tendentieuze berichten in de Duitsche pers over beweerde schen- dingen der grens door Poolsche militairen, heeft de Poolsch charge d'affaires te Berlijn de aandacht gevestigd op de ongewenschte gevolgen, die een actie, welke op ondoor- dachte Wijze de opinie verontrust, kan heb- ben. PER KANO OVER ZEE. Zooals gemeld, heeft men aan het strand te Marina di Pisa (Italie) een flesch gevonden, waarin een brief met een verzoek aan hulp, welk schrijven onderteekend was door zeke- ren Smith. Men vermoedde reeds aanstonds, dat de flesch afkomstig zou zijn van Smith en Brandt, twee Canadeezen, die per kano van Rome naar Leningrad zouden gaan. Onmiddellijk is een schip uitgezonden om de twee schipbreukelingen op te sporen, die stervend van honger werden gevonden op een eilandje nabij Corsica. Zij hadden daar al een week zonder voedsel vertoefd. Men zal zich herinneren, dat Smith verle- den jaar een .weddenschap had aangegaan, om per kanc van Parijs anar Rome te varen en wel in ecu bepaalden tiid Hij sprong met zijn boot van cen brug in de Seine en slaag- de er inderdaad in Rome te bereiken, zij het ook niet in den vastgsste'den tijd De reis naar Leningrad gtng eveoeens om een wed- denschap. DE MELKRIJKSTE KOE TER WERELD. Volgens de „Landbouwco,urant", het offi- cieel orgaan van den Veenkolonialen Boeren- bond stond eenigen tijd geleden in net Zwit- sersche „Zentralb!att fiir die Milchwirt- schaft" een afbeelding van de koe Melba, welke in Nieuw Zuid-Waies (Australie) ge- houden wordt en tot het „Shorthorn" ras be- hoort. Deze koe heeft in 1923 niet minder dan 14.732 kg. melk gegeven met een gemiddeld vetgehalte van 4.97 pet. In een jaar leverde dit dier dus 731,1 kg. botervet of wel 850 kg. boter. De grootste daggift bedroeg 53.5 kg., terwijl zij in de 8e maand van haar lac- tajieperiod^meer dan 83 kg. boter gaf. Haar voederrantsoen bestond uit 16 kg. graan. Daarbij liep zij in de weide; 's nachts op stal ontving zij lucernehooi naar belie ve n. De koe stamt uit de bekende Melba-Dar- balara lijn en is eigendom van de Schotsch- Australisehe maatschappij in Nieuw Zuid- Wales. Wij brengen in herinnering dat de gemid- delde melkgift van ons beroemde zwartbonte melkras ongeveer 3000 liter bedraagt met een vetgehalte van 3.2 a 3.3 pet. Koeien die in een iactatieperiode 10.000—11.000 liter melk geven met een vetpercentage van circa 4, behooren tot de zeldzaamheden. Dergelijke zeer productieve dieren heeft men hier te lande voor reciamedoeleinden wel gefokt, maar in den laatsten tijd komt men daar meer en meer van terug, daar zulke ^extre me" melkkoeien bijna steeds zwakke dieren zijn met aanleg voor tuberculose. OORLOG AAN DE RATTEN. De Engelsche nationale rattenverdeigings- veldtocht zal ditmaal in de eerste week van November plaats vinden. De strijdmiddelen, die daarbij gebruikt worden, zijn: vergiftige lokmiddelen en voorts zwavel en calcium- carbid, alsmede vallen, honden en fretten. Volgens een verklaring van het ministerie van Landbouw is de rattenplaag dit jaar enorm toegenomen en zal het herstel van hetgeen door ratten vernield is jhet land groote bedragen kosten. KORTE BERICHTEN. Tijdens een receptie van den gemeente- raad van Mulhouse (in den Elzas) ter eere van de aanwezigheid van den Franschen mi ruster-president Painleve, heeft deze de door de regeering gevolgde methodes uiteengezet, ter saneering der financieele situatie, speciaal ten aanzien van de consolidatie der vlotten de schuld, waarbij hij een beroep' op het na tionale crediet deed. De Wetgevende Vergadering van Aus tralie heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de dcodstraf wordt afgeschaft. De verzending der officieele uitnoodi- ging aan Stresemann tot bijwoning der mi- nistersconferentie is nog slechts een kwestie van uren, aldus wordt uit Geneve gemeld d d. gister. Woensdag zijn de delegaties der oud- strijdersvereenigingen te Rome aangekomen uit Joegoslavie. Tsiecho-Slowakiie. Roemenie, Polen, Frankrijk, Belgig, Engeland en Ame rika, om deel te nemen aan het jaarlijksche congres van het Intenndionaal Oud-Strijders- Verbond. Het congres ving gister aan. Het loonconflict in dec hemische indus- trie in Saksen is geeindigd door het bindend worden der arbitrale uitspraak. E>e loonen worden met 7 pf. per uur verhoogd. SPAANSCHE PARTIJ. gespeeld in't meestertournooi te Londen in 1886. Wt: Gunsberg. Zwart: Schallkopp. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 Pf6. Tegenwoordig speelt men 3a6 Diepgaande meesterstu- dies hebben uitgemaakt dat dit zoo is. Maar aangezien niet alien meesters zijn en dus de waarde van 3a6 niet alien kunnen benutten is de tekstzet nog immer goed. 4. d3 Pe7. Deze zet is uitgevonden door Mortimer, die daarmee't volgende valletje opzet 5. Pe5? c6 6. La4 Da5f en wint Pe5. Toch is de zet onjuist; 't is 't tegendeel van een ontwikkelingszet en als wit zwarts bedoeling doorziet en heel nuchter 5. Pc3 speelt is wit beter afDoch men schreef 188640 jaar ge leden dus, en toen waren de theoretische zetten nog niet uitgevonden". Wit speelt fout, waarschijn.ijk om de d'iago- naal el a5 te verstoppen doch dit had hij ook kunnen bereiken door Pc3 te spelen en dus tevens een stuk te ont- wikkelen. Maar, lezer vergeet niet, men speelde een tournooispel en met de sar- castisch tikkende klok! 5. c3? c6 6. La4 Pg6. Dit is nu't gevolg van't valletje. e5 moet toch gedekt en de L. op fS moet ontwikkeld worden 7. h4! Juist! Om te demonstreeren hoe akelig dit paard daar staat. 7h5 noodzakelijk, anders valt de hoeksteen e5. 8. Lg5 Db6! dreigt Db2 met zijn gevolgen. 9. De2 d5! Zw. is niet hang. Hij offert zijn piounen om een spoedig ontwikkeling te krijgen. Dat zou men tegenwoordig niet meer durven. Stel je voor dat Capablanca wit had, wat zou hij, die minimale voordee- len in winstomzet, gnuiven. 10. ed5 Lg4 Dat kan nu, omdat h4 is gespeeld. 11,dt6 0—0—0 12. cb7 KbS Je moet maar durven. 13. 00 Da6! Zw. wil e5 e4 gaan spelen, daarom is wit volgende zet fout. 14. Lc2? e4. Nu kan wit niet spelen de4 daarom had wit 14. Ldl moeten spelen. 15. Lf6 ef3 16. Le5f Pe5. 17. De5 Ld6 18. De4 TheS 19. Da4? fg220. Da6 gaat niet we gens 20. gflDf 21. Kfl Lh3. 22. Kgl en Tel mat. 20. Tel Db6! dreigt Db2 enz. en nog meer, n.l. na 22. Kg2 Db7f wat ook niet prettig is voor een alleen staanden monarch. 21. d4 Lf4 wint de kwaliteit minstens 22. Pa3 Had hij in't begin zijn paard maar ontwikkeid. 22Lf3 dat is nu noodig. 23. Tel Df6! Wit geeft op. Immers er dreigt na 24. Te8 Lh2t 25. Kh2 gedwongen en 26Dh4f en 27. Dhl mat. Ook was 25Dd6 goed geweest want na 24. Te5 volgt 24Te5 25. de5 De5 en't mat is niet te keerpi. 19e Wedstrijd-eindspel no. 70. mm Probleem Nr. 74 19e Wedstrijdprobleem Zwart (8) I WM m JsmaW-m Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op- lossing probleem No. 876 (auteur D. Kleen). Stand Zwart: 9 schijven op 7, 9, 13, 14, 15, 20, 22, 26, 35 en dam op 49. Wit: 10 schijven op 17, 21, 25, 28, 29, 34, 36, 37, 38, 43. Op 1 ossing 1. 34—30 1. 35 31 2. 36 18 2. 49 12 3. 17 10 3. 15 4 4. 25 3 4. 26 17 5. 3 21 Het Maandblad „Het Damspel", orgaan van den Ned. Dambond, gaat steeds voort met het brengen van interessante nummers. Fraaie .partijen, combinaties, dammen in bui- tenland, eindspe'.en, enz. Een tweetal mooie stukjes laten wij hier uit het lanfste nummer volgen. Zwart: 9, 20 en dam on 15. Wit: 7 schijven op 22, 24, 29, 34, 35, 38, 50. Wit speelde 3430, waarop zwart 2025 liet volgen. Wit won toen door 3833 te spe len. Zwart sloeg 25 23. Wit 3329. Zwart 23 34. Wit 35—30!- Zwart 15:6. Wit 30 39- Zwart 6 44. Wit 50 39 en won. In den volgenden stand maakte de heer D. In den volgenden stand maakte de heer D. J. te Arnhem een leuke combinatie. <3 m .Zwart: 16 schijven op 3, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 16/21, 23, 24, 29. Wit: 16 schijven op 25, 26, 27, 30/33, 35, 36, 38/41, 45, 48, 49. 1. 40—34 1. 29 40 2. 35 44 2. 24 35 3. 27—22 3. 17 46 4. 26 8 4. 3 12 5. 38 32 5. 46 28 6. 33: 4! Te ronlossing voor deze week: PROBLEEM No. S77 van A. F. HOOGVELT te Haarlem. Zwart: 12 schijven op 2, 4, 8, 9, 10, 12. 13, 14, 17, 18, 20, 23. Wit: 13 schijven op 21, 25, 26, 27, 30, 31, 34, 35, 38, 40, 41, 49, 50. De volgende week geven wij van dit pro- bleem de oplossing. Wit (13) Wit geeft mat in 2 zetten. Oplossing prob'.eem Nr. 71 (16) van- L. A. Kuyers, A'dam. (Magyar Sakkvilag 1914). Wit: Ka5 Dc5 Lcl, Pdl pi g2. Zwart: Ke4 Lc2 Ph3 pi b3, b4, c4, d7, f5, g4. 1. Lf4 (dreigt Dc4: mat) 1. Kf4: 2. De3 mat. 1.Pf4: 2. Pf2 mat. 1.Ld3 2 De5 mat. 1. d5 2. De3 mat. Mooie opstelilng, dito hoofdvariant (Kf4:), twee blokkadezetfen (Pf4 en Ld3). Een verdienste'ijk geheel! Goede oplosingen or tvangen van de heeren Jansen, lonpendijk, De Boer en Laas. CXLVII. Een internationaal congres en verkeers- ongevallen. Zondagavond j.l. kon men in de wachtka- mer eerste klasse van ons Centraal-Station meer drukte waarnemen, dat in den regel op een dergelijken avond het geval is. Maar nu gold het iets bijzonders. Er bevonden zich een aantal arisen uit deze stad, alsmede eeni- ge padvinders en die alien waren daar geko- men om de plichten van gastvrijheid te ver- vullen tegenover vreemdelingen uit verschil- lende landen, hier ter stede verwacht tot het bijwonen van het deze week te houden vierde „Internaticnaal Congres voor Ongevallenge- neeskunde en Beroepsziekten". Groote kaar- ten hingen boven de uitgang-trappen der aankomstperrons en verwittigden den vreem- den congressisjen in verschillende talen, dat zij welkom zouden zijn in de eerste klasse wachtkamer en dat bun daar de verlangde inlichtingen zouden worden gegeven. En/ in deze wachtkamer gekomen, vonden zij daar die Amsterdamsche artsen en jeugdige pad vinders, bereid hen te vergezellen naar hun hotels of naar de huizeu der families, die lo^ geer-ruimte voor hen beschikbaar hadden ge steld. Aangezien een paar honderd vreemde congresleden verwacht werden. was natuur- lijk een beroep op de gastvrijheid van stad- genooten gedaan, want ik heb zulks vroe- ger al eens in het licht gesteld het aantal oedden in de verschillende hotels van betee- kenis is zoo bijster groot niet; dat aantal be draagt volgens cijfers, vermeld in de offici eele „Ams.erdamsche Gids", ongeveer 1400 en dan vindt men in die lijst vermeld een aan tal hotels, waar vreemdelingen vermoedelijk weinig komen en die waarschijnlijk hun mees- te vaste cl entele krijgen uit de provincie- menschen, die aan die hotels gewend zijn. Voor vreemde toeristen en congressisten vooral als zij in zoo grooten getale naat Amsterdam komen als dezen zomer het ge val is geweest, heeft de hoofdstad beslist te weinig hotel-ruimte en hei zal geen overbo dige weelde zijn als die ruimte tegen 192?, het Olympische jaar, aanmerkeliik zal zijn vermeerderd Daar is al eenige kans op, nu sedert eeni gen tijd het tot stand komen van het nieuwe hotel aan de Vijzelstraat een feit is gewor den; met het optrekken daarvan is men al een paar maanden bezig. Maar zal nu ook nog het Dam-hotel een feit worden? Mag men het „Handelsblad" juist ingelicht acn- ten, dan schijnt zulks inderdaad het geval te zijn. Dat biad wist dezer dagen mede te deelen, dat ten Stadhuize mogelijkheid be- staat, dat de combinatie, die het hotel bouwen wil, daarin door de gemeeilte financieel ge- steund zou worden, m.a.w. dat de gemeente dan belanghebbende zou worden bij de ex ploitatie van dat nieuw te stichten hotel. Waarom niet? Indien daarvan werkelijk iets kwam, zou het niet voor de eerste maal zijn. dat in deze stad van gemeentewege werd me- degewerkt om vreemdelingen onderdak te be- borgen. Logeerden niet in vroeger eeuwen personen van aanzien in het Prinsenhof. thans stadhuis? Had de stad niet haar Oude Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. HVGSSKiE- ESI VEILIGHEEDS^OEKJE Breng geen veranderingen in electrische leidingen zonder deze door omdraaien van den HOOFDSCHAKELAAR te hebben STROOMLOOS gemaakt. In 1923 werden 50 electromonteurs door den stroorn gewond (5 gedood). Het yeiligheidsmuseum. Zijds- en Nieuwe Zijds Heeren-logementen; haar Oude- en Nieuwe Stadsherberg, waarin zij direct of indirect belanghebbende was bij de exploitatie? En al was zulks het geval in tijden, toen de particuliere hotels nog niet veel te beteekenen hadden, ook thans kan men bezwaarlijk zeggen, dat exploitatie of mede- zeggenschap bij exploitatie van dergelijke ge- bouwen niet tot gemeentetaak behoort. Waar om zou de gemeente wel mogen verkoopen gaskachels en electrische lampen, kacliels e. d. en geen hotelruimte? Tegen dit laatste is niet veel in te brengen, wanneer er onvoldoende gelegenheid tot logeeren bestaat, want druk vreemdelingenverkeer is toch zeker wel een der grootste voordeelen eener groote stad. Wachten wij dus af wat er van het Dam-ho tel „groeien" zal en of inderdaad zal blijken, dat de oud-Hollandschet uin op dat zooveei besproken Dam-terrein, die thans nagenoeg gereed is, even vlug zal moeten worden opge- ruimd als hij werd aangelegd. Kalm afwach- ten, we hebben met deze geschiedenis al zoo dikwerf teleurstellingen gezien. In elk geval, de vreemdelingen, hierheen gekomen tot bijwoning van dat congres voor ongevallen-geneeskunde en beroepsziekten, moeten nu voor een goed deel bij particulieren worden ondergebracht. En in verband met dat congres vond ik aanleiding eens een blik te slaan in de statistiek van ongevallen, ont- staan door het verkeer, welke statistiek, thans te vinden is in het Juli-maandbericht van het gemeentelijk Statistiek-bureau. Ik weet wel, dat het bovengenoemde congres niet in hoofdzaak zich zal bezig houden met onge vallen op den openbaren weg, door het ver keer ontstaan, maar zulks neemt niet weg, dat ongevallen op den openbaren weg van even groot belang zijn voor dengene, die er slachtoffer van werden of van hen, die er elk oogenblik aan bloot staan slachtoffer te worden als ongevallen, die ontstaan zijn bij de uitoefening van een beroep of bedrijf, waar het congres zich meer speciaal mede be- moeien zal. Welnu, de mededeelingen van het statis- tisch maandblad betreffende die verkeerson- gevallen is belangwekkend genoeg en geeft alleszins stof tot nadenken. Want, er blijkt duidelijk uit, dat wij, percentsgewijze natuur- lijik, een heel eind op weg komen om steden als Parijs en Londen met betrekking tot on gevallen door het verkeer, nabij te streven wat zeker een zeer twijfelachtige eer en een nog twij felachtiger genoegen kan heeten Nochtans, we hebben de feiten te nemen voor wat ze zijn en die nuchtere, doch veelzeggen- de cijfers bekijkende, ons af te vragen: is er iets tegen te doen om het aantal ongelukken te doen verminderen en, zoo ja, wat dan wel? Met nadruk moet worden geconstateerd, dat in het tweede kwartaal van het loopende jaar het aantal verkeersongevallen te Am sterdam het hoogste was, hetwelk tot dusver- re werd bereikt, n.l. 1512. en daarond^r was het aantal dooden 12, dat der ernstig en licht- gewonden 78 en 271, terwijl bij de overige 1151 gevallen uitsluitend materieele schade beloopen. Het totaal aantal voertuigen en voetgangers bij die ongevallen^ betrokken be droeg voor de tram 150, vrachtauto's 460, personen-auto's 636, motorrijwielen 98, rij- wielen 973, wagens het paard 201, hanakar- ren 128, trampassagi'ers '4 en voetgangers 192. Verder leert ons de statistiek, dat 163 ongevallen veroorzaakt werden door voetgan gers, die dingen hadden gedaan, welke z'y niet hadden moeten doen, als daar zijn: op- of afspringen van een in gang zijnde tram- wagen, verkeerd oversteken der straat, spelen op straat door kinderen, terwijl 932 ontjeluk- ken werden veroorzaakt door verkeersfouten van bestuurders, zooals niet rechtshouden, verkeerd uitwijken, onvoorzichtig of roekeloos rijden, e.d. Ik zal den lezer niet vermoeien met meer cijfers degene, die ik gencemd heb, geven reeds voldoende aanleiding tot eenige o'pmer- kingen. Zij toonen o.a., dat bij de ongevallen betrokken waren 973 rijwielen, hetgeen geen verwondering zal opwekken bij alien, die in den zomertiid en zeker gedurende een zoo prachtigen zomertijd als die, welke het twee de kwartaal van dit jaar ons gaf, gezien heb ben het geweldig drukke rijwielverkeer in deze stad, een verkeer, dat natuurlijk buitenge- woon is toegenomen in verhouding tot het aantal straten, die van prachtig gladde be- vloering is vqorzien. Het is jammer, dat er zooveei wielrijders zijn, die van die verbetp- ring misbruik maken, door van meening te zijn, dat zij over dat plaveisel moeten jak- keren, zooveei zij kunnen, daarmede in ge- vaar brengende voetgangers, die de straat oversteken en hun eigen persoon. om maar niet te spreken van hun ri'wiel. Het kan niet ontkend, dat in deze stad en in elke ande- dere, waar de wegen goed, modern plaveisel krijgen de wielrijders langzamerhand een nog grooter gevaar zijn geworden dan auto's en vrachtauto's en misschien dat er een tijd zal komen, dat er, door hun eigen schuld, iets op gevonden zal moeten worden om aan dat gejakker paal en perk te stellen. In de eerste plaats zullen dan maatregelen genomen moeten worden tegen het overal bekende type der boodschaprijders, die met groote manden of wat al niet voor zich, zich van ieder ander sterveling niemandal aantrekken. In totaal waren, zooals uit de cijfers blijkt 1096 vracht en personenauto's bij ongevallen betrokken, ook al weder een bewijs van het steeds toe- nemend aantal dezer voertuigen en men vraagt zich af waar het naar toe moet, wan neer dat aantal nog grooter zal geworden zijn in een stad als deze, die "in het oude ge- deelte toch nog een groot percentage vrij smalle straten en grachten heeft, welke nooit verbreed zullen kunnen worden. Hoe het aantal verkeersongevallen te ver minderen zal zijn, is uiteraard een vraag, waarop het antwoord niet zoo gemakkelijk is te geven. Politie-voorschriften zoo noodig ook met betrekking tot wielrijders kunnen natuurlijk veel doen; moreel invloed uitoefe- nen op wielrijders in de dagbladpers en voor al in de sportbladen van allerlei aard/ door hen er steeds weer op te wijzen, dat ze dienen te beseffen, dat de openbare wegen geen ren- banen zijn, heipt vermoedelijk ook, al ver wacht ik er niet zoo heel veel van, maar de politie zou nog meer kunnen doen. De verkeersagenten in deze stad beginnen hoe langer hoe meer hun moeilijk ambt te ver- staan. doch volmaakt is het zeker niet, zoo- lang de voetganger blijkbaar nog niet het hoofd-opject van hun „vciligheidsdienst" is; nog maar al te veel ziet men hier, dat de ver- keersagent zich van het heil van den voetgan ger niet veel aantrekt, daarvoor behoeft men elken dag maar eens een kijkje te nemen acB- ter het Paleis bij den ingang tot Raadhuis- straat, een der gevaarlijkste punten voor het voetgangersverkeer in deze stad. Het aantal vluchtheuvels is te Amsterdam zeer toegenomen; vooral bij het aanbrengen der nieuwe bevioering is daarmede rekenmg gehouden, maar om welke redenen die vlucht heuvels, tevens halteplekken voor tramwa- gens meestal, zoo smal zijn aangelegd, is niet te doorgronden. Wie op zulk een „heuvel" op een tram stat te wachten, heeft tusschen de tramrails en den rand van den vluchtheuvel een veel te kleine ruimte en loopt alle kans, dat jas of mantel gegrepen kan worden door een voertuig, dat dicht fangs den genoemdeu rand zou rijden. En ook opvallend is, dat nog zoovele nauwe stegen steeds mogen bereden worden door wielrijders en auto's van allerlei aard. Weliswaar zijn dergelijke nauwe straten dan slechts toegankelijk voor het rijdend verkeer van een kant, maar wie b.v. van den Nieu- wendijk de nauwe stegen naar het Damrak in- slaat en dan een wielrijder of vrachtauto te- gemoet loopt, moet al heel voorzichtig op de daar zeer smalle trottoirs gaan staan, wil hij niet aangereden worden. De politieverordening zou in deze veel kunnen doen om het gevaar voor ongelukken te bepetken. Verbodsbepalingen zijn aHijd onaangename zaken voor hen, die er onder vallen en te veel ,,dat mag niet" zal nie- mand toejuichen, maar ons goede Amster dam is nu eenmaal. althans in het oude ge- deelte, niet gebouwd met het oog op een ver keer van de twintigste eeuw, van een eeuw, die zelfs internationale congresen voor orr- gevallengeneeskunde en beroepsziekten tot 'n noodzakelijkheid heeft doen worden SINI SANA. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Ratelslang. Garen, stal, gans, taart, La- ren, Els, laag. 2. Genemuiden. 3. Gort, grot, trog. 4. Zij werd per ziekenauto naar de stad vervoerd (Perzie.) Je kunt deze visch in alle vischkramen koopen. (China.) Ik vind de vuile ruit al iets helderder worden. (Italie). Je bent een engel, An. De belooning zal niet uitblijven. (Engeland). Voor kleineren. 1. Zijn hoed. 2. Rot, bot, dot, mot, zot. 3. Jan was de eerste en wij kwamen n? hem. (Steenwijk.) O, rneneer Lusch, oorlog is mij een gru* wel. (Schoorl.) Dc jongen bleef steeds lui staan wach ten. (Sluis.) Op het dak loopt onze kaf, wij kunnen haar niet vangen. (Katwijk). Zet dit schut recht, anders valt het om (Utrecht.> a b e d e 1' g' ii Wit wint in enkele zetten. 1 WSii .Wgfc' Wjj& Wz Akker'sKloosterbalsem is door zijn bijzondere eigenschappen onover- troffen bij ontvellingen, schrammen, brandbla- ren, puisten, wonden, zweren, insectenbeten. wintervoeten. Ook bij spierverrekkingen, spit, spierpijnen, rheumatiek. Per groote pot van 20 gram 50 cent. Potten van 50 gr. f 1.— 100 gr. f 1,75. Hoe grooter hoe, voordeeliger. Alom verkriigbaar

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6