DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 21? Honderd zeyen en twintigste Jaargang 1925 DINSDAG 15 SEPTEMBER De Troonrede. en Alkmaarsche Hnlshoud- iBdustriesohool. ;al De*e Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Ihonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar ft.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOON, Voordam C 9. Directeur: G. H..KRAK. Telef.nr. Adtninisfratie 3. Telefoonnr. Redadie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. H. M. tie Koningin heeft heden bij de opening der Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken: In. uw midden, leden der Staten-Generaal, herdenk ik met voldoening dat er voor ons volk m zoo menig opzicht reden tot dankbaar- heid bestaat. fnnige deelneming vervutt mij met de slachtoffers van de ramp, die in de algeloo- pen maand verschillende deelen van het land teisterde. Het gevoel van saamhoorigheid, 'dat zich, waar het geldt geleden verlies te lenigen, weder zoo krachtig openksarde, stent echter tot erkentelijkheid. De toestand van land- en tuinbouw geeft in menig opzicht reden tot voldoening, al zijn de vooruitzichten voor de naaste toe- komst niet geheel zonder sdiaduwen. Handel en nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand. In niet geringe mate is itaarop van invloed de economi9che gesteld- heid buiten onze grenspsten. Al blijven zor- gen druldken, zoo kan ntettemin van eenige verbetering in den algenaesnen toestand As lands wordep gewaagd. Het gevaar voor onhvriehtfng van den toe stand van's lands geldnrtddtelen kan als afge- wend worden beschouwd. Ingrijpende maat- regelen zijn daarvoor noe>c% geweest. Blijft de financieele toestand zich gunstig ontwik- kelengdan zal, naast verhehting der aan de burgerij opgelegde lasteh, ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kunnen worden genomen. Zoo voor bestuur- als wetgeving blijft hand- having van de christelijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer. Vereenvoudiging van den Slaatsdienst, waar mogelijk inkrimping van Sfaatsoe- moeiing en betrachting van de uiterste so- berheid in het beheer der publieke middelen blijven dringend geboden Voorzicningen. die omvangrijke geldelijke offers van de schat- kist vorderen, dienen dan vermeden te wor den. Onze bctrekkingen met de andere mpgeiid- heden zijn van den meest vriendschappclijkeii aard, met volstrekte handhaving van de grondwettelijke financieele gelijkstelling Op het gebied van het lager onderwijs blijft het oog gericht zoowel op het houden van de kosten van het onderwijs binnen re- delijke grenzen, als op het wegnemeu van onnoodige beperking van de vrijheid van het onderwijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wijziging van de regeling van de school- geldheffing. In afwachting dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwezenlijking zal toelaten van de door den Vollcenbond in uitzicht gestelde algemeene beperking van bewapening, zal redds thans het streven er op gericht zijn, om, bij behoud eener weer- macht, welke met den bestaanden internatio nalen toestand rekening houdt, geleidelijk te geraken tot verlaging van de militaire uitga- ven. Maatregelen zijn in overweging tot in- stelling van een Departement van Landsver- dediging, waaraan de belangen van land- en zeemacht zullen worden toevertrouwd, voor zoover deze laatste niet naar het departe ment van kolonien inoeten overgaan. De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook hier- omtrent zijn voorzieningen in overweging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig be- leid noodzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden doorgetrokken. Naarmate de economische toestanden in ons land dit mogelijk maken zal de arbeidswet 1919 verder behooren te worden doorge- voerd. Invoering der ziektewet, nadat deze gewij- zigd is, ook in dezen zin, dat meer ruimte wordt geaten aan hetgeen in de maatschap- pij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van h^ collectieve ar- beidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de volkshuisvesting zal de regeering zich als regel beperken tot de taak zooals de woningwet die zich heeft ge- dacht. *erkge' legenheid zijn in overweging. Het beheer van's Lands overzeesche ge- westen zal worden voortgezet in een geest welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Om in de toenemende behoeften van land en volk te kunnen voorzien is ruiine toevloeing van kapitaal onmisbaar. Gewaakt zal worden dat de belangen der idlandsche bevolking nit1 door overwicht van dat kapitaal wor den benadeeld. Moge God zijn milden zegen aan uw ar- beid schenken! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Met bijzondere belangstelling zal dit jaar de troonrede tegemoet gezien zijn omda-t een geheel nieuw ministeiie dlaarin thans zijn te volgen weg heeft uitgestippeld. Men kende, stuk voor stuk, te goed de waarde der vroegere ministers om niet vrij nauwkeurig te weten in welke lijn hun poli- tieke plannen lagen en wat zij daarbij bereik- baar achtten. De elkaar volgende troonreden, werkpro- gramma's van hetzelfde regeeringscoliege brachten d'an ook weinig verrassingen en verschilden in hoofdzaak in de wijze waar- op zij ieder jaar weer getoonzet waren. In de moeilijke malaise-jareo waren het klaagliederen over dte duistere tijden maar meer en meer, naarmate het bedrag der staatsuitgaven dat der inkomsten begon te naderen, werd1 een blijder geluid vernomen en sprak de troonrede van lichtpunten die verwachten deden, dat de economische crisis haar diepste punt bereikt had. Nog in de troonrede van het vorige jaar werd die verwachting geuit en wij hebben toen de hoop uitgesproken dat de volgende van een grooter herstel der vo-lkswelvaart en toenemenden bloei van ons financieel en econimsch leven zou kunnen getuigen. In zooverre dat samengaat met een ver betering van 's lands financien, mag zeker gecanstateerd worden, dat wij sinds het vo rige jaar weer een flinke schrede vooruit ge- gaan zijn. Het vooruitzicht zoo werd het vorig jaar gezegd is gewettigd, dat, indien de thans bij de Staten-Generaal nog aanhan- gige maatregelen van financieelen aard1 zul- len zijn tot stand gekomen, de gewone uitga- ven en inkomsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn, Nu Colijn, de man, die als goed heelmees- ter, het mes d'iep in de wonde gezet heeft, als minister-president is opgetreden, mocht zekei* verwacht worden, dat hij op den tot dusver ingeslagen weg is voortgegaan, en aller eerst voor een sluitende begrooting gezorgd heeft. Met belangstelling mag worden afge- wacht, welke middelen daartoe aangewend zijn geworden. In de troonrede spreekt H. M. de konin gin er allereerst Haar voldoening over uit, dat er voor ons volk in zoo menig opzkht reden tot dankbaarheid bestaat. Dat is een heel wat blijder begin dam het vorig jaar toen over zorgelijke tijden en een economische crisis werd gesproken. Ook thans werd een ernstig woord aan den toestand in ons vaderland gewijd, maar het was er niet een dat van maatsehappelijke zorg gewaagde maar een woord van innige deel neming met de slachtoffers van de matuur- ramp, die ijj Augustus het Oostelijk deel van ons vaderland heeft getroffen. Het doet goed H. M. onmiddellijk daar- na er Haar erkentelijkheid over te hooren uitspreken, dat't geheele Nederlandsche vo'k dadelijk spontaan dte handen in elkaar heeft geslagen om eigen landgenooten op dte meest doeltreffende wijze hulp te verleenan. Bewijst het eenerzijds den algemeenen drang tot daadwerkelijke hulpverleening, anderzijds geeft het weer een treffend Ix;- wijs van saamhoorigheid, van een en on- deelbaarheid van de gansche Nederlandsche bevolking. De toestand van land- en tuinibouw geeft in menig opzicht reden tot voldoening, al zijn de vooruitzichten voor de naaste toe komst niet geheel zonder schaduwen. Dat is voorzichtig uitgedrukt en geeft wei nig houvast voor de beoordeeling van den tegenwoordigen stand van zaken. Het is duldelijk dat deze kenschetsing in vrijwel elke troonrede zonder meer zal kun nen ingelascht worden. Werd het vorige jaar geconstateerd, dat in sommige opzichten eenige, zij het dan ook geringe, opleving van handel, landbouw en nijverheid viel waar te nemen, thans wordt geconstateerd dat handel en nijverheid nog in moeilijken toestand verkeeren. De economische eesteftlheid buiten onze grenzen nog altijd laten de oorlogsjaren zich gelden doen daarop sterk hun in vloed' gevoelen Toch, zegt de toonrede, kan niettemin van, eenige verbetering in' dten algemeenen toe stand dtes lands worden gewaagd. Moge deze optimistische slotzin de voorbode van latere dankbare erkenningen van een' algemeene opleving zijn. Zooals te verwachten was, wordt thans ten voile erkend, dat het gevaar voor ont- wrichting van den toestand van's lands geld- middelen als afgewend kan beschouwd wor den. Dat is inderdaad een prestatie, die wel een felicitatie waard is. Zooals wij hierboven reeds opmerkten, mag- met belangstelling worden afgewacht welke middelen daartoe aangewend zijn ge worden. De troonrede laat zkh daarover niet uit en geeft als een Haagscb orakel slechts te kennen, dat ingrijpende maatregelen daar voor noodig geweest zijn. Als minister Colijn dat verzekert, zal wel spoedig blijken, dat heel wat financieel gedu- peerden het volkomen met hem eens zijn. De begrooting is nu sluitend, maar de minister-president neemt geen halve maatre gelen. Wij gaan op den ingeslagen weg voort en zijn reeds in het stadium gekomen, waarin over vrijwillige vermindering der aan de burgerij opgelegde lasten wordt gespro ken. Blijft zegt de troonrede de financieele toestand zich gunstig ontwikkelen, dan zal, naast verlichting der aan de burgerij opge legde lasten, ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kunnen worden genomen Hier toont de medicus Colijn, dat hij ook met zijn patienten kan meeleven. Na het mes diep in de wonde gezet te hebben, laat hij zijn slachtoffers los, klopt ze bemoedigend op den rug en belooft ze gouden bergen van algeheele gezondheid voor een gelukkige toekomst. Zoo voor bestuur als wetgeving blijft handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer. Het is niet duidelijk welke minister uit het tegenwoordige Kabinet deze verklaring van onze degelijldieid in de troonrede gelascht heeft, want er zijn er heel wat die daarvoor in aanmerking komen. Vereenvoudiging van den Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van staatsbemoei- ing en betrachting van de uiterste soberheid in het beheer der publieke middelen blijven dringend geboden. Dat lijkt wel uit het programma van den Nationalen Bond voor bezuiniging overgeno- men en dat het de regeering met een zuinig beheer volkomen ernst is, blijkt wel uit de verklaring, dat voorzieningen, die omvang rijke geldelijke offers van de schatkist vorde ren, vermeden dienen te worden. Die komen later aan de beurt, als de grond, dien wij betreden, nog vaster en veiliger zal zijn geworden. Onze betrekkingen met de andere mogend- heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat is kort maar krachtig, al ontbreekt, evenals verleden jaar, de toevoeging, dat zij aanleiding tot voldoening geven Minster van Karaebeek, een der weinigen die van het oude in het nieuwe Kabinet is overgegaan, is volkomen op de hoogte van alle eigenaardigheden en alle wenschen en verlangens van onze naaste en verre buren Hij is nourri dans le serail en spreekt uit ja- renlange ondervinding. Zelfs al wordt straks wellicht het tractaat met Belgie door de Kamer verworpen, dan is dit geenszins een daad van minder vriende- lijke nabuurschap, maar eerder van eenvou- dige koopmanschap, die het contract voor een der partijen in economisch opzicht min der aannemelijk oordeelt. Het zal er uitsluitend om gaan of het al dan niet in 's lands belang wordt geoor- deeld. 'Met strenge handhaving der grondwette lijke financieele gelijkstelling op het gebied van het lager onderwijs, blijft het oog gericht zoowel op het houden van de kosten van het onderwijs binnen redelijke grenzen als op het wegnemen van onnoodige beperkingen van de vrijheid van het onderwijs>. Dat is een uitlating van minister Rutgers, die er aan toevoegt, dat een voorstel zal worden gedaan tot wijziging van de regeling van de schoolgeldheffing. Weldra zal deze bewindsman bemerken, dat het heel wat gemakkelijker is Kamerlid dan minister te zijn. Streed hij vroeger voor het bij zonder on derwijs, thans zal hij de volkomen finan cieele gelijkstelling hebben na te streven, maar er ziin voorbeelden zeifs in onz^ stad dat een vurig voorvechter van een van beide richtingen zich toch later, als hoofd van de afdeeling onderwijs, een vol- strekt onpartijdig man kan toonen. Over de afdeeling kunsten en wetenschap- pen aan zijn departement laat de heer Rut gers zich niet uit. Hopelijk zullen de schoone kunsten door maatregelen van dezen anti-revolutionnairen minister niet in haar vrije ontwikkeling wor den belemmerd. In afwachting, dat de ontwikkeling "van den internationalen toestand de verwezenlijking zal toelaten van de door den Volkenbond in uitzicht gestelde algemeene - beperking van bewapening, zal reeds thans het streven er op gericht zijn om, bij behoud eener weer- macht, welke met den bestaanden internatio nalen toestand rekening houdt, geleideTijik te geraken tot verlaging van de militaire uit- gaven. Met de algemeene beperking van bewape ning vlot het in Eiiropa nog niet erg en het is o. i. in deze alles behalve stabiele tijden, niet te verwachten, dat ons land daartoe het voor- beeld zal geven. Niettemin schroomt de nieuwe minister van oorlog niet onze weermacht zoo gering mogelijk te doen zijn en zoo doeltreffend mo gelijk te vereenvoudigen. Reeds nu is er sprake van opheffing van verschillende garnizoenen en afvloeii'ng van eenige honderden officieren en al wordt dit. blijkens een telegram in dit nunrmer officieei weer tegengcsproken, de ondervinding heeft wel geleerd, dat dergelijke berichten niet hun weg tot de pers vinden als zij geen schi|n van kans op verwezenlijking hebben. Maatregelen zegt de. troonrede id}® in overweging tot instelling van een departe ment van landsverdediging, waaraan de be langen van land- en zeemacht zullen worden toevertrouwd, voor zoover deze laatste niet naar het departement van kolonien moeten overgaan. Men kent het versehillend inzicfrt tusscben minister Van Dijk en minister Lambooij. De nieuwe bewindsman heeft een eigen kijk op onze weermacht, die in verschillende militaire kringen, waar men voor eigen belangen vreest, reeds heel wat ongerustheid teweeg bracht. De toevoeging van marine oncler een eigen directeur-generaal aan het departement van Oorlog en de vraag in hoeverre moederland en kolonien daarover hun zorgen zullen rat- strekken, heeft reeds heel wat pennen in be- weging gebracht en zal dten nieuwen be windsman nog voor moeilijke problero.en s-tel- len. De zorg voor de groote verkeerswegen in ons land vordert bijzondere aandacht en ook hieromtrent zijn voorzieningen in overweging genomen. Ziedaar een verklaring die gewoonlijk in de troonrede ontbreekt en er thans van getuigt, dat het nieuwe kabinet voor dezen eisch van den tijd niet langer het oor heeft willen slui- ten. Een goed en vlug verkeer is een der voor- naamste factoren voor een gezond economisch leven. Op sociaal terrein aldus de troonrede - blijft een omzichtig beleid noodzakelijk en ge leidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden doorgetrokken. Naarmate de economische toestanden in ons land-dit mogelijk maken, belooft de troon rede een verdere doorvoering van de arbeids wet 1919. Ook acht het kabinet invoering der ziekte wet geboden nadat daarin meer ruimte wordt gelaten aan wat in de maatschappij is opge komen. Deze erkenfiing van de waarde van het particulier initiatief is niet zonder beteekenis en komt ook uit in de verklaring, dat de re geering zich ten aanzien der volkshuisvesting als regel beperken zal tot de taak, zooals die in de woningwet is omschreven. De tijd waar in de overheid grootendeels het risico van den velkswoningbouw kan dragen moet, nu de toestanden normaler worden, langzamerhand tot het verleden gaan behooren. Bouw door particulieren naar gebleken behoefte is het gezondste systeem en de opheffing der huur commissies bewijst wel dat bescherming van huurders van overheidswege thans niet meer noodzakelijk geacht wordt. Wettelijke regeling van het collectieve ar- beidscontract zal bevorderd worden en maat- regen tot uitbreiding van weikgelegenheid zijn in overweging. Moge het dit kabinet gegeven zijn einde- lijk eens uit het moeras der arbeidsgeschillen en vcornamelijk uit dat der werkloc-sheid te geraken. Het beheer van 's lands overzeesche ge westen zal worden voortgezet in een geest welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Om in de toenemende behoeften van land LAATSTE AANGIFTEN (voor loover nog plaatsruimte) voor de verschillende opleidin- geD en cursussen op WOENSDAti 16 en VRIJDAG 18 SEPT. 2—4 uur. Uren van aangifte voor de Arendsehoel worden in OCT. bekend gemaakt. De Dheotriee, J. F. BffUMER. en volk te kunnen voorzien, is ruime toevloei- ing van kapitaal onmisbaar, maar gewaakt zal worden- dat de belangen der Mandsche bevolking niet door overwich-t van dat kapi taal worden benadeeld. De tijd van Multatuii is voorbij en er wordt gelukkig tegenwoordig heel wa-t meer op de belangen der bevolking gelet dan vroe ger. Anderzijdls is de geest van dezen tffd niet bevorderlijk geweest voor de onderworpen- heitf van dat miilioenenvolk an een hoogst voorzichtig beleid is tegenwoordig geboden, om Indie het rustig koioniaal bezit van vroe ger te doen blijven. De nieuwe minister van kolonien dSe naar Holland onderweg is om zijn moeilijke taak te aauvaarden heeft in Indie en dat zegt voor indische blade a nogal wat geen slcchte pers gehad. Hopelijk zal hij: de man zijn die voor dit ntoeilijke onderdea der al gemeene regeeringstaak de vereischte capaci- teiten blijkt te bezitfen. Dat de troonrede thans niet over Surrna- •tne en Curasao spreekt, zullen- wij maar als vetblijdend teeken van een algemeen gunsti- ger toestand onzer West-Indische Kolonien opvatren. De bekeade ver-kieztngsplaten hebben ons dezen zomer Colijn als stuurman- bij het roer van ons staatsscheepje getoond. Het voig-t, naar ute cte thans gegeven ver- zekeringen is gebi-eken een- vrij voorzichtigen koers an wij rnogen- hopen en verwachten, dat het met zijn nieuwe bemanning de ge- vaar-iijke polibieke fdippen- zai weten te mlj- den. Geraengd Mieiiws. NED. FED. BOND VAN PERSONEEL' IN OPENBAREN DIENST. De Nederlandsche Federatieve Bond van personeel in openbaren dienst heeft het vot- gend verzoek gericht tot B. en W. van Am sterdam: Door tal van arbeideis en ambtenaren in dienst van de gemeente Amsterdam werd bfj herhaling onze medewerking verzocht tot bet vormen van een delegatie, bestaande uit amb- ienaren en werkiieden georganiseerd m de, onderscheidene vakbonden, om een studkrei® te maken in Rusland, naar de omstandigiie- den waaronder de Russisclie arbeidende Masse leeft. Een scudiereis dus waarmede eenige maanden gemoeid znlien zijn, wil althens die arbejdersdelegatie voldoende gelegenheid worden gelaten om van al datgene, wat zich in Rusland cp economisch en politick terrem ontwikkelt, behoorlijA kennis te kunoen ne men Voor en al eer wij daaraan ooze medewer king verleenen, wenschten wij ons eerst te ver- zekeren van de medewerking van uw college ten aanzien van het verstrefcken van een ver- lof van pl.m. 2 maanden voor een 15 ambte naren en werkiieden, welke eventueei voor be- doelde delegatie zullen worden benoemd. Het iigt in onze bedoeling. dc saorarsteiiiiig der delegatie te doen gcschieden in overieg met alle bestaande organisaties van gemeeitteper- soneel. Wij zijn er van overtuigd, dat uw college zijn medewerking ten deze niet zal onthouden, omdat o.i deze zelfstudie van de arbeiders en ambtenaren van datgene wat in Rusland plaats vindt, per slot de waarheid zal dienen Ten overvloeae wijzen wij uw college er op, dat de arbeiders van verschillende landen dergelijk soort van delegaties reeds naar Rus land zonden, waaruit blijkt, dat niet alleen wij, maar dat internationaal dezelfde zucht om te weten wat de Russische revokrtie voor de arbeidende klasse bracht, onder de arbei- dende klasse leeft. ONTEVREDENHEID VAN HET SPOOR- WEGPERSONEEL. In verband met de afwijzing door de direc- tle van de door den loonra*d voorgestelde loonregeling openbaart zich in de kringen van de Spoorwegambtenaren een zeer sterke ontevredenheid, vooral ook omdat de voor deze groep op het platteland voorgestelde billijker classificatie daardoor weer twijfel- aclrtig is geworden, terwijl toch de geheele regeling met medewerking en instenHniqgt van de vertegenwoordigers der directie tot stand was gekomen. Gevolg gevende aan den drang, door de leden uitgeoetend, heeft het hoofdbestuur van den B. A. N. S. besloten, tegen Zonda 20 September te Utrecht /-en dome V y - -vv

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1