DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. PRfJSCOURANTEN Laat ons No. 219 Honderd zeven en twlntigste Jaargang 1925. Abonnemcntsprijs Wj voornitbetaling per 1maantai f2.-, fr. per post f2.50. Bew«sn. 5 ct. Advertenttepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.T. Boek- en Handelsdr. -r.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Kedactte No. 33. Uit het Parlement Gemenffd Monws. Dit mifflfflcr SesSaat a2 3 Made*. DONDERDAG Directeur: O. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. SEPTEMBER UIT HET PARLEMENT. Een ongewone gebeurtenis gistex in de Tweede Kamer: de Kamer van Honderd was volledig. Geen lid ontbrak aan het appel, maar toch zijn niet alle leden tot het einde der zitting gebleven. Toen het voornaamste punt der agenda achter den rug was, zag men alweer enkele leden achter een der grce- ne deuren, die naar den uitgang leiden, ver- dwijnen. De reden voor die buitengewone opkomst lag natuurlijk in de eerste plaats aan de omstandigheid, dat de geloofsbrieven moesten worden onderzocht: daar wilde men bij zijn. 't Is alles zonder kleerscheuren af- geloopen;'alle leden zijn toegelaten. Een oogenblik dreigde er een wolkje voor den heer Braat, van wien in „Het Volk" iets kwaadaardigs was verteld, maar daar er geen enkele klacht officieel ter kennis van de Kamer was gekomen, ging men op de zaak niet verder in en de heer Braat behoeft niet bevreesd voor zijn zetel te zijn. Het hoofdmoment van den dag was de op- making van de vootdracht voor de benoe- ming van een voorzitter der Kamer. Die voordracht moet uit drie personen bestaan, waarvan de Koningin altijd den eersten be- noemt- Na een paar stemmingen was het pleit al beslist: met 61 stemmen werd de oud- minister Ruys de Beerenbrouck eerste candi- daat, waarna zijn voormalige ambtgenoot, dr. De Visser, die zijn ernstigste tegencandi- daat bij deze stemming was geweest, de tweede op de voordracht werd en aan den heer Scbaper de derde plaats op de voor dracht werd toegekend. De Kamer is hierop tot Vrijdag uiteen ge- gaan. De Eerste Kamer heeft intuschen gister ook een uurtje vergaderd. In de eerste plaats is een der beide nieuwbenoemde leden, de heer Hermans, geinstalleerd, nadat zijn gelcofsbrieven waren goedgekeurd en hij de door de wet voorgeschreven beloften en ver- klaringen had afgelegd. Hij heeft de plaats van den heer Stenhuis ingenomen. Zijn par t-genoot Dantz heeft zijn geloofsbrieven nog niet ingestuurd. De Kamer heeft daarop de aftredende leden der Huishoudelijke Com miss ie en der Com- missie voor de Stenografie herkozen Een door den heer Wibaut aangekondigde poginB der sociaal-democratische fractie orn ook een barer leden, den heer Henri Polak, in die commissie te brengen, mislukte: de Kamer gevoelde blijkbaar geen behoefte om in de uit- sluiting der sociaal-democraten uit die com- missies wijziging te brengen, ten minste voor het oogenblik niet. Onder de ingekomen stukken was ook een brief van den heer De Waal Malefijt, waarbij hij bntslag als lid der Kamer nam wegens het klimmen der jaren. De voorzitter heeft de ver- diensten van den heengaande met een harte- lijk woord herdacht. Heden komt de Kamer weder bijeen tot be- handeling van het adres van Antwoord op de Trconrede. verzoemngscommissie bij het Permanente Hof in Den Haag alsmede van verschillende resoluties inzake de voorbereiding van een conferentie ter vermindering van de bewape ning, en de bestudeering, van de regelign van interne donate geschillen door arbitrage. De v eede commissie stelde een oderzoek in - de organisatie van de hygienische de intellectueele samenwerking en de crgamsatie van verkeersmiddelen en tran- sito. De vierde commissie maakte een aanvang met het onderzoek van de kwestie der minder- heden en die der mandaten. Huitenlaiid DE VOLKENBONDSVERGADERING. In den bcezem van de Zesde Commissie •poor politieke aangeleojenhedtn heeft gister een uitgebreide gedachfenwisseling plaats ge- had met betrekking tot het vraagstuk der min- derheden. v Tenslotte werd op voorstel van Tsjecho Slowakije besloterj de voorstellen, welke graaf Anponiji in de Assemblee inzake uit- breiding van de rechten der minderheden in- diende, te verwerpen, alsook het voorstel van Galvanauskas. Thrksche delegatis heeft Woensdag aan het yolkenbondssecretariaat de cntvang'st be- vestigd van de Engelsche protestnota inzake net schenden van de demarcatielijn tusschen Irak en Iurkije, alsmede het deporteeren van de Chnsten-bEwoners van het Noordelijk Mo- soel-gebied. Zij betwijfelde evenwel de juist- heid hiervan. Roememe verklaarde zic'1 bereid met al zijn nabuurstaten permanenten, non-agressieve verdragen te sluiten. Doret (Haiti) stelde voor een resclutic, strekkende om moreele ontwapening te be- yverkstelligen door de opvoeding van de jeugd, en wel door herziening der geschiede- nisleerboeken, wat betreft het gedeelte, ge- wijd aan het oorlcgsbedrijf. Bostock (Canada) zeide, dat Canada be reid zou zijn. onder bep»alde voorbehouden, verplichte rechtspraak in overweging te ne- men en deel te nemen aan een conferentie ttr vermindering der bewapening. Yanez (Chili) diede een resolutie in, strekkende om de pu- blieke opinie te orienteeren met betrekking tot de moreele ontwapening, die door»den in- vloed van de pers de materieele ontwape ning dient vooraf te gaan. Spr. stelt voor een bijeenkomst te organiseeren van pers-experts, teneinde de zaak te bestudeeren en de werk-' zaamheden er bevrediging van de publieke opinie voor te bereiden. De bespreking van het algemeen rapport werd hierna gesloten en de Assemblee werd voor onbepaalden tijd verdaagd om de com- missies de gelegenheid te geven de rapporten over de in den loop der debatten door de de- legaties ingediende resoluties, welke nog door de vergadering moeten worden besproken, te voltooien. De eerste commissie kwam gistermiddag bijeen om een aanvang te maken met het on derzoek van de agenda, n.i de ins telling eener In de derde commissie van den Volken- bond is Dinsdag gesproken over de instel- ling der commissie voor arbitrage, veiligheid en ontwapening. Behalve door den Nederlandschen gedele- geerde Loudon werd ook door Lange (Noor- wegen) critiek uitgeoefend op de werkzaam- heden der coordinadecommissie, die in de plaats der gemengde ontwapeningscommis- sie is getreden. De Hongaarsche gedelegeerde, generaal Tomczos, gaf een vergelijkend overzicht der bewapeningen van de nabuurlanden van Oostenrijk en Hongarije, die hij vergeleek met de buitengewoon bescheiden bewapening dezer beide landen. De Belgische afgevaardigde De Brouckere, wees er op, dat voor Belgie, na de ervaring, die dit land heeft opgedaan, van ontwapening slechts sprake kan zijn als aan Belgie de noodzakelijke veiligheid is gewaarborgd. De Belgische afgevaardigde sprak vervolgens ove;- het door Loucheur ingediende voorstel, waarvan bij de tenuitvoerlegging wellicht alle bewapeningszorgen overbodig zullen worden. Hij onderschreef de meening van De Jonvenel, dit zich wel is waar aansloot bij het standpunt van Nederland en Noorwegen, doch er eveneens op wees, dat de kwestie der veiligheid op den voorgrond staat. Ten slotte heeft Rentis (Griekenland; het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat Grieken land zich niet verzet tegen de uitwegen van Bulgarije naar zee en dat het den Volken- bond zal verzoeken zijn hulp te verleenen bij de oplossing van dit probleem. Wat betreft het protocol, hoopt Grieken land dat de universeele goede wil de veilig heid der volken zal weten te vinden. CAU.LAUX NAAR AMERIKA. Ta! van Fransche en Amerikaansche per- soonlijkheden waren aan het station aanwe- zig om Caillaux uitgeleide te doen bij zijn vertrek naar Amerika. Tot de journalisten verklaarde Caillaux: .,1k ga naar de Vcreenigde Staten om den Amerikanen te zeggen, dat Frankrijk bereid is znij schuld ter egelen- Ik ben er van over- tuigd, dat de Amerikanen ons voldoende vrnendsehappelijk gezind zijn en voldoende zakenlieden zijn om een billijke regeling te aanvaarden. Onder deze voorwaarden hoop ik cprech te slagen en een schikking te tref- fen, welke het crediet van Frankrijk zal be- vestigen en de Vereenigde Staten in staat zal stellen wederom een bewijs te geven van het traditioneeie Angel-Saksische "..fair play". DE ZEELIEDENSTAKINGEN. Ondanks het strenge optreden van de iustitie in Australie en Afrika tegen de sta- kende zeelieden, blijft de staking zich uitbrei- den. In de -gevangenissen der Dominions bevinderf zich reeds 200 a 300 matrozen; in Adelaide alleen werden 130 zeelieden van drie schepen tot 14 dagen gevangenisstraf ver- oordeeld. De stoomvaartmaatschapijen, die op de be- trokken havens varen, vergaderen op het oogenblik te Londen, om te overleggen of de vaart niet dient fe worden stopgezet.- Reeds 70 schepen van Britsche maatscbappijen lig- gen stil in ver afgelegen havens DE TOESTAND TE HONGKONG Talrijke faillissementen zijn te Hongkong door de staking veroorzaakt. Ook twee aan- zienlijke Chineesche firma's behooren tot de slachtoffers. De zakenlieden ^ien met onge- rustheid de gewone afrekening der zaken m het midden van den herfst tegemoet, welke af rekening op 2 October moet plaats hebben. Bij de regeering wordt aangedrongen op het verstrekken van leeningen". Slechts de helft van het aantal leerlingen der regeeringsscholen is teruggekeerd. De re geering is dientengevolge overgegaan tot het cntslaan van het overtollige personeel. De stemming in Kanton is nog verre van kalm. De stakers treden wreed op tegen de wei- felaars,^ die aan martelingen worden blootge- steld. Gemeld wordt, dat men zelfs tot dood straffen is overgegaan. De stoomboot „Hcnan" vaart nog steeds tusschen Hongkong en Kanton, maar ver- vcert geen goederen. Tsjeng-Tsjoeng-Ming, de tegenstander var. Soen-Jat-Sen te Kanton wordt uit Sjanghai op weg riaar Swatau verwacht. Men trekc hieruit de conclusie, dat hij beloften van steun uit het Noorden heeft ontvangen. DE OVERSTROOMING IN CHINA. In verband met de gemelde overstroomin- gen in Sjantoeng, wordt van de Relief-corn- missie te Tamanioe vernomen, dat de dijk van de Gele Rivier is doorgebroken. De be- richten over de schade en de ongevallen spre- ken elkaar evenwel tegen. De toestand is ech- ter nog ernstig. Men is reeds met liulpverlee- ning op uitgebreide schaal begonnen. DE CHRISTENVERVOLGINOEN IN MOSOEL. De Engelsche draadlooze dienst meldt over de jongste gebeurtenissen in Mosoel het volgende: De Turken hebben de Chaldeesche inwo- ners van Baijo en het klooster van Zerawak, even ten Noorden van de z.g. te Brusse! vastgestelde grens omsingeld, klaarblijkelijk met de bedoeling, deze christenen te depor teeren. Deze, ten getale van 200 tot 300, heb ben daarop de wijk genomen naar het dorp Zakho aan de Engelsche zijde van genoemde scheidingslijn gelegen, nabij de Tigris, waar zij in erbarmelijken toestand zijn aangeko- men. De Engelsche autoriteiten in laatstge- noemde plaats doen al het mogelijke om, hun lot te verzachten. Naar verluidt, zijn de Turken van plan ook de christenen in andere plaatsen, ten o-e- tale van ongeveer 7000, te deporteeren. Men moet het optreden van de Turken niet als een vijandelijke daad beschouwen, doch ongetwii- feld wel als een veelbeteekenende aanwijzing van de bejegening, welke de Turken aan de christelijke minderheden aandoen. ITALIAANSCHE WATERVLIEGTUIGEN. Eerlang worden in het vliegkamp de Mok als eindpunt van hun vlucht, verwacht twee Italiaansche watervliegtuigen, die 11 dezer uit Varese zijn vertrokken voor een vlieg tocht. Het eene vliegtuig is bemand door majoor Maddalena, den journalist Matteoli en twee sergeants-motoristenhet andere door kapi tein Penzo, kapiteih Guascani, onder-lube nant Calo-Carducci en een sergeant-motorist DE NEW YORKSCHE BANDIETEN IN ACTIE. De bandieten van New York hebben zich Maandag weer eeris doen gelden. Op dien eenen dag oogstten zij niet minder dan circa 200.000 gulden aan contanten en diamanten. Zij beroofden een juwelierswinkel, ontn amen een bankbediende op straat een groot bedrag, stalen de ontvangsten van een taxi-maat- schappij en al deze rooverijen werden ge- pleegd op klaarlichten dag, door verscheide- ne bandietenbenden. Een juwelier in Broadway werd wel het ergst gedupeerd. Vier gewapende individuen drongen zijn winkel binnen en ontsnapten met diamanten ter waarde van circa 125.000 gul den. In een anderen juwelierswinkel werden drie bedienden door vier roovers in een ach- terkamer gejaagd, en daar vastgebonden, ter- wijl een medeplichtige de brandkast leeg- haalde. Een taxi-maatschappij, waar men juist de ontvangsten van den dag had geteld, zag zich haar recette ontnomen door een vijftal gemaskerde heeren. Een politie-agent zette de dieven een eindweegs per auto na, maar kon ze niet onder schot krijgen. Ten slotte werd op geringen afstand van het kantoor van genoemde taxi-maatschappij een bankbe diende op straat aangerand en van meer dan 25.000 gulden beroofd. OPNIEUW CHINEEZEN TE NEW-YORK GEARRESTEERD. De politie deed Maandagavond een twee- den inval in de Chineesche wijk te New-York en arresteetde ditmaa] ongeveer 500 Chinee- zen. Het meerendeel is na onderzoek weder vrijgelaten, maar een honderdtal werd vast- gehouden, wegens onvoldoende bewijs, dat hun verbhjf in Amerika niet in strijd met de wet is. Het blijkt, dat vele van die Chineezen zee- lieden zijn, die van hun schepen deserteerden. Zooals gemeld, ging de politie tot optre den over, wegens aanhoudende vechtpartijen tusschen vijandige Chineesche groepen. Ver- tegenwoordigers van die groepen sloten Maandagavond na een lange bespreking op het Chineesche consulaat vrede. DE WITTE VEILIGHEIDSLIJN. le Mansfield in Engeland heeft men een verbetering van de witte veiligheidslijn op drukke verkeerspunten beproefd, waarvan men veel succes verwacht. De nieuwe met'hode is gepatenteerd door den ingenieur Frank Summons, en bedoelt de witte geschilderde lijnen te vervangen door rijen metalen knopjes, met breede platte kop- pen, die's nachts evengoed zichtbaar zullen zijn als op den dag. De knopjes zijn gemaakt van weerspiegelend metaal en de voertuigen, die voortdurend er overheen rijden, zullen zorgen, dat de knopjes steeds blinken. Hoe drukker het dus op de gevaarlijke kruispun- ten is, des te vaster worden de knopjes in de straat gereden en des te helderder is de glans van de veiligheidslijn. EEN HOOGESCHOOL VOOR TOO- NEELSPEELKUNST. Het Moskousche staats-studio van Meyer- holds tooneelspeelschool heeft de titulatuur van hoogeschool gekregen en zal voortaan het recht hebben om zijn leerlingen na ge- slaagd exarnen den titel van doctor te ver leenen. De studietijd is gesteld op drie jaar. DE VREEMDELINGENREGELING IN HONGARIJE. Ingevolge de verordening van den minister van binnenlandscfae zaken over de „vreem- deligenregeling" in den zin van het verdrag van Trianon, hebben meer dan 75.000 perso nen een verzoek gericht tot het desbetreffende departeinent om zich in Hongarije te mogen vestigen. Ongeveer 10C0 Nederlanders heb ben zich aangemeld Aan hen is onmiddellijk de gevraagde inwilliging verleend RUSSISCHE SCHULDEN AAN FRANKRIJK. De „Vie Financiere" te Parije publiceert een onderhoud met Reingold, gedelegeerde van de Russische Sovjetrepubliek bij de fi- nancieele onderhandelingen te Parijs. Reingold verklaarde, dat de regeling van de Russische schulden practisch opgelost kan worden. Hij acht het mogelijk, dat 50 pet. van de nominate waarde der schulden in papier- francs wordt betaald of 10 pet. van de waar de in goud. Deze regeling zou uitsluitend voor de Fransche houders van Russische fondsen gelden. In ruil zou dan de Sovjetre publiek credieten willen verkrijgen, terwijl het principe van nationalisatie der eigendom- men onaangetast zou blijven. VERBORGEN WAPENS IN DUITSCH- LAND. Aan de autoriteiten was gemeld, dat op boerenhoeve te Gliisingen wapens waren ver- bzorgen. Daarop is gisteren door de politie-- autoriteiten te zamen met den regeeringspre- sident, een onderzoek ingesteld. Hierbij vond men onder een houtstapel verborgen zeer uw drakken. N.V. Boek- en m Handelsdrokkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON VOORDAM C 9 ALKMAAR het bestuur met het liquidatievoorstel moest komen, omdat het orkest den laatsten tijd co der de bekwame leiding van den dirigent N. Gerharz, vooruitging, zoodat de naam met alleen in Haarlem, maar ook in aoJere men ouuer een nouistapei veroorgen zeer orkest ^een^stuk^Hlmrtemsrlf'?" Stee^' ^inti^ kisien I den. Wel waren er nereneld finanriLf^ met machine-geweerpatroonbanden, munitie, karabijnen en geweren. Een nader onderzoek is ingesteld, doch omtrent de herkomst van een en ander kon nog niets worden vastge- steld. DE TEKST DER GEALLIEERDE NOTA AAN DUITSCHLAND. Het gisteren door den Franshen am bass a- deur De Margerie aan den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken dr. Stresemann overhandjgde memorandum behelst het vol gende: Na de thans afgeloopen besprekingen der juristen te Londen meenen de Fransche regee ring en har geallieerden, dat de betrokken staten er geemenschappelijk belang bij heb ben, de onderhandelingen niet op de lange baan te schuiven en dat het tijdstip is aange- broken om den datum voor de bijeenkomst vast te stellen. Eind September of uiterlijk de eerste dagen van October worden daar- voor geschikt geacht. De conferentie zou op neutraal gebied en wel het best in Zwitser- land kunnen worden gehouden, op een plaats, door de regecringen nader te bepalen. De Fransche regeering en haar geallieer den hopen en verwachten, dat deze voorstel len beantworden aan de wenschen der Duit- sche regeering en dat deze spoedig zal kun nen mededcelen, dat zij daarmee accoord gaat KORTE BERJCHTEN. Ten gevolge van vleeschvergiftiging zijn te Barmen negentig personen ziek ge- worden. Een van hen is reeds overleden, ter wijl de toestand van twee der andere zieken levensgevaarlijk is: - De Parijsche politie heeft het onder zoek voortgezet betreffende de agitatie van geregeld financieele zor gen, doch daarvoor gold het luctor et emer- go, zoodat die niet de aanleiding zijn tot dit liquidatievoorstel. Vervolgens gaf spr. een overzfcht van bet conflict met den Nederlandschen Toookiro- stenaarsbond. Bij stemming werd het liquidatievoorstel verworpen met 41 tegen 23 stemmen. (An- plaus). De heer Tadema wilde probeeren een weg te vinden om verder te gaan. Laten het be stuur en de dirigent afwachten om aan een commissie uit de vergadering gelegenheid te geven, met den Toonkunstenaarsbond te on- derhandelen. Het zou een schandaal zijn als u V' °P deze wiize zou verdwijnen. Het voorstel van den heer Tadema werd aangenomen met zeer groote meerderheid van stemmen. De voorzitter zei nog eens dat het- be stuur heengaat. De heer Gerharz: Ik blijf alleen ?als de heer Van Zanten ook blijft. De heer Van Zanten bleef bij zijn besluit. Tot leden der commissie voor de onderhan delingen met den Toonkunstenaarsbond wer den benoemd de heeren Tadema, Van de Kamp, Groenendaal, Stinis en Menalda van Schouwenburg. Ten slotte zei het bestuur te willen aanblij- ven tot 27 September, evenwel zonder ver- antwoordelijkheid. VERKEERDE MIDDELEN IN DE MELK. Men meldt-de N. R. Crt.j 7 Het is gebleken, dat verschillende veehou- ders in den Gelderschen Acbterhoek, die mellc leveren aan de Coop, boterfabrieken, in hun melk een poeder doen om het zuur worden buitenlandsche communisten in" Frankrijk I verhinderen, hetwelk schadelijk blijkt te en heeft dertien militante communisten uitge- z'Jn voor mensch en dier, terwijl deze melk wezen, namelijk tien Italianen, twee Chinee- oolc nadeelig is voor de boterproductie der zen en een Spanjaard. i \r Maandag is een delegatie uit de vak- vereemgingen in het Saargebied naar Gene ve vertrokken. Deze zal den leden van de Volkenbondsraad en de Assemblee een me- morie overhandigden, betreffende de sociale politiek in het Saargebied en de daarin ge- stelde eischen verdedigen. De Fransche minister van Handel, Chaumet, heeft een bijeenkomst met Trende lenburg gehad ter hervatting der Fransch- Duitsche onderhandelingen over het han- delsverdrag. De Prins van Wales, die door de sneeuw opgehouden werd in de Andes, is nauwelijks aan den dood ontsnapt. Eenige minuten voordat de koninklijke trein stopte, omdat de machinist de machine sneeuwvrij moest maken, had een ernstige lawine plaate en blokkeerde de lijn. Te Kingston (Jamaica) zijn de dok- werkers in staking gegaan. Zij eischen hoo- gere loonen en een werkdag van acht uren. Aan sommige steigers worden vrachtbooten door scheepsvolk gelost met behulp der vaste havenarbeiders. Aan de lunch, die de Pruisische minis ter voor Onderwijs, Becker, ter eere van het bezoek van zijn Franschen collega De Mon- zie gaf, namen deel de Fransche gezant, de Pruisische minister-president, voorts prof. Einstein en de Sorbonne-professor Brunot. Verschillende der genoodigden voerden het woord en spraken over noodzakelijke toena- dering tusschen Frankrijk en Duitschland. Het sedert eenige weken te Bremen ge- statienneerde watervliegtuig kwam Dinsdag- avond bij het landen te hard neer, waardoor de drijvers afbraken en het toestel verging. De beide passagiers, de leider van den "Bre mer Noordzeebootendienst Winter en de lei der van de Bremer Luchtpolitie, verdronken. De piloot werd gered. DE HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. Dinsdagavond is een ledenvergadering van de Haarlemsche Orkestverecniging ge houden om in verband met de conflicten, die gerezen waren, het voorstel van het bestuur tot liquidatie te bespreken. Ongeveer 75 da mes en heeren waren aanwezig. De waarnemend voorzitter, de heer W. A. van Zanten, liield een inleiding om de con flicten te besnreken. Hij betreurde hef dat fabriek. Verschillende directeuren van bo terfabrieken hebben thans hun leveranciers gewaarschuwd, de toepassing van het be- doelde middel achterwege te laten, daar ze anders- strafrechtelijk zullen worden ver- volgd. 10.000 VOLT DOOR HET LICHAAM. Toen de schilder, P. Koppen, te Assen- delft Maandag aan het schilderen was aan het electrisch gemaal „De Landbouw" kwam zijn pink in aanraking met den draad van het hoogspanningsnet, waardoor een stroom van 10.Q00 volt door het lichaam kwam. Door den schok viel hij van de tedder en kwam met zijn hoofd weer op den draad te- recht. Hij was direct dood. BRAND TE AMERSFOORT. Gistermiddag is te Amersfoort bij het autogeen lasschen brand ontstaan in de rij- wieizaak van den heer A. van Beek, aan den Bloemendaalschen Straatweg. Het geheele perceel en de inboedel werden een prooi dei- vlammen. Ook de aangrenzende woning van de wed. Van Koot werd grootendeels door -'t vuur vernield. De schade wordt door, verze- kerijg gedekt. EIGENAARDIGE OORZAAK VOOR EEN SPOORWEGONGELUK. Doordat het portier van een coupe van een 't station Leuze binnenkomenden trein openstond, werd de trekhefboom van een wissel overgeslagen. Dit had ten gevolge, dat de wissel overgezet werd en verscheidene wagens derailleerden, waarvan een oinver- geworpen werd. Twee reizigers zijn gedood en zes gewond. EEN STEL JEUGDIGE BOEFJES. Dinsdagmiddag zegt de Telegr. Wisten te Rotterdam twee jongens van 9 jaar, R. v. S. en H. v. H., uit den winkel van den sigaren- handelaar A. L. in de Weste Wagenstraat een doosje sigaretten te stelen. De winkelier ontdekte den diefstal en waarschuwde een njwielagent die hen aanhield. Het bleek, dat de jongens deel uitmaakten van een kleine bende van jeugdige boefjes, die onder aanvoering staat van „Roode Jaap", een jongen va n8 jaar, die ondanks zijn jeugd reeds een berucht typetje gewor- den was en al herhaaldelijk met de politie in aanraking kwam. Deze jongen; J. C. D. ge- naamd, is eveneens aangehouden. Op hem werd het doosje sigaretten gevonden, bene- vens een aantal kaarsen, gordijnringen en snuisterijen, die van de markt op den Goud- schesingel gestoleu waren COORANT. f-tm in

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1