MORAAZ HHH LUGE K®opt en verkeopt efiecten. ¥erieent credieten. Neemt gelden in deposito. Verhuurt saieloketten. D Witte Krnis-feesten. (Vervolg). Onder applaus der vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat in de Dinsdag ge- houden vergadering het hoofdbestuur den voorzitter van de Algemeene Vereeniging be- noemd had tot eerelid van „Het Witte Kruis" Spr. huldigde Dr. Barnouw als de eenige opriehter die nog in leven is. (Applaus). Dr. Pameijer zeide het volgende bij het uitspreken van zijn welkomstwoord: Dames en Heeren, Hoofdbestuur, Mede- bestuursleden en afgevaardigden voor de al gemeene vergadering der N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis". Het is voor mij als voorzitter der afd. Alkmaar v. h. Witte Kruis een groote eer het eerst tijdtens de jubileumfeesten onzer vereeniging het woord te mogen voeren. Het zal evenwel geen lange redevoering zijn, misschien wel de kortste wel'ke u te hoo- ren zult krijgen. Ik heet u namens ooze aid. hartelijk wel- kom in onze stad en hoop, dat de algemeene vergadering op een aaflgename wijze moge verloopen en dat u van de tentoonstelling en alles wat daaraan annex is den besten in- druk zult meenemen naar uw diverse woon- olaatsen. Nogmaals hartelijk weikom. Ik heb ge zegd. Applaus. Spr. verklaardie, dat hem nog de aangena- me taak restte namens de Alkmaarsche bur- gerij voor Heideheuvel een bedrag van- 800 te kunnen aanbieden. Applaus. Na dit welkomstwoord herinnerde de voor- zitter, Dr. Stieler, aan den strijd tusschen Hilversum en Alkmaar om den voorrang van de algemeene vergadering. Spr: memoreerde de gevonden oplossing en verheugde zich over de schitterende ont- vangst te Alkmaar. Dat er thans voor de vereeniging rede®, is tot feestviering stipte spr. eveneens aan. Het afgesloten tijdperk kan ons tot voldoening stemmen. Spr. opende de vergadering, die met het oog op het bezoek van den Prius van korten duur zal zijn en morgen zal worden voort- gezet. De heer O. Looman, lid van verdienste. Op voorstel van den voorzitter besi'oot de vergadering bij acclamatie de heer G. Loo man te Alkmaar (nog niet aanwezig) tot lid van verdienste te benoemen. Het jaarverslag 1924 werd hierna goed- gekeurd, eveneens die van „Heideheuvel", Bosch en Heide", „Vechtoever", „Wijkver- pleging"; „Zuigelingenbeseherming" en de ontsmettmgsdiensten" benevens de uitstrek- sels uit de jaarverslagen der afdeelingen over 1924. Van de patienten „Bosch en Heide" te Laren was een telegram van gelukwensch in- gekomen. De vergadering herdacht hierna de nage- dachtenis van het overleden hoofdbestuu,-s- lid, den heer R. Ledeboer, door den voorzit ter als een van de beste Witte Kruisridders gehuldigd. De afgevaardigde van de afd. Hilversum huldigde namens die aid. de jubileerende vereeniging, in goed gekozen bewoordingen het zegenrijke werk van de vereeniging be- lichtende. Eerbiedig huldigde hij de vereeni ging voor het heil dat door haar voor de inenschheid was gesticht. (Applaus.) De voorzitter braeht den afgevaardigde dank en schorste hierop de vergadering. (Applaus.) Na de rede van Dr. Niemeijer braeht de voorzitter dezen hartelijk dank voor zijn overzichtelijke rede. (Applaus). De voorzitter huldigde hierna voor al wat hij voor het „Witte Kruis" deed en doet en deed tevens mededeeling dat met algemee ne stemmen de heer Loman tot lid van ver dienste was benoemd. (Applaus). Spr. richtte hierna het woord tot jhr Roell de eere-voorzitter, wien hij dank braeht vcor zijn steeds beioondea steun. (Applaus) Namens den minister van arbeid was het woord aan Mr. Lietaert Peerbolte, die verze- kerde, ddt de minister vol belangstelling voor het werk van de vereeniging was. Door ^Hei deheuvel" maakte spr. kennis met „Het Wit te Kruis" en tot den huidigen dag heeft spr nog redeu tot dankbaarheid voor deze instel- ling. Het Witte Kruis behartigt de barmhartig- heid in dienst der volksgezondheid en de Vic- torie van die gedachte wordt thans gevierd, alsmede de victorie van de oud-Hollandsche dtegelijkheid en de bescheidenheid. Met de be noeming van den voorzitter van het Groene Kruis tot eerelid wenschte spr. de vereeniging geluk. Namens den minister van arbeid deelde spr. mede, dat het H. M. behaagt heeft den voorzitter te benoemen tot officier in de Oran- je-Nassau orde. (Applaus). Aan zijn gelukwensch voegde spr. den wensch, dat het „Witte Kruis*' de zegenrijke instelling in Noord-Holland, waarop ieder rechtgeaard Nederlander trots is, steeds in bloei mag toenemen. (Applaus). Dr. Stieler was door het ontvangen van de onderscheiding tot hooge dankbaar heid gestemd. Het deed hem plezier dat H M. het Witte Kruis" in zijn persoon eerde en verzecht zijn dank.en die van de vereeniging aan H. M. en aan de ministers over te bren gen. De Commissaris der Konin g i n wenschte den voorzitter geluk met het jubileum van de vereeniging. Het gedenkboek gaf volgens spr. een aar- dig beeld van de historie van de vereeni ging. De eerste voorzitter was een Roell en spn hoopte dat nog velen van zijn geslacht in de geschiedenis van „het Witte Kruis" zullen worden genoemd. Hetgeen de verdienstelijke mannen van ,.Het Witte Kruis" ook voor de woningverbe- tering deden onder commissaris Schorer werd door spr. mede aangestipt. Zeer belangrijk was ook het rapport van „Het Witte Kruis" inzake de melkvoorzie- nin, onderteekend door Dr. Barnouw, wien spr. nog een bijzonder woord van hulde braeht. Geestig constateerde spr. dat dit rappoi t van 1908 niet leidde tot vcrbetering van de melkvoorziening, maar wel overcenkomstig de tweede conclusle tot verbetcring van de watervoorziening in de provincie. De verdiens(e van Het Witte Kruis inzake de Wijkverpleging en de Zuigcl'ngenverzor- ging deed spr. mede uitkomen. Dat dit nog tot in iengte van jaren het Witte Kruis aan "den spits zal laten staan van de vereenigngen die werken tot heil van de menschheid. (Applaus). Ds. F. C. Fleischer, voorzitter vaa „Het Groene Kruis", richtte hierna namens zijn vereeniging gelukwenschen tot den voor zitter van de vereeniging. In beeldspraak huldigde spr. het werk van de vereeniging. Spr. dankte nog voor de hem verleende on derscheiding, door hem beschouwd als een vorstelijke daad van „Het Witte Kruis" Het woord was hierna aan Dr. Dege- naar, die namens de Gezondheidscommissie te Alkmaar de ver. met het jubileum geluk- wenschte. Het werk door „Het Witte Kruis" in Alkmaar verricht, was buitengewoon, waardoor er geen plaats is waar „Het Witte Kruis" zoo bloeit als hier. Spr. stelde het werk van de afdeeling nader in het licht en sprak een woord van warme waardeering voor het speciale werk in Alkmaar verricht Spr. bood namens de Alkmaarsche Gezond heidscommissie een fraaien bloemenmand aan. (Applaus). Namens amens het Hoofdbestuur van „Het Groe ne Kruis" huldigde de heer Ter Cock het werk van de vereeniging en verzekerde, dat „Het Groene Kruis" er naar streeft in Utrecht te bereiken wat het Witte Kruis" in Noord- Holland in het belang van de volksgezond heid deed. Namens het Groningsche Groene Kruis voerde Dr. Conradie het woord, die het hu- manitaire werk van het Witte en Groene Kruis in het licht stelde. Spr. hooptc, dat het Witte Kruis tot heil van Noord-Holland zal blijven groeien en»bracht de gelukwen schen van Groningen over. (Applaus). Mr. Ledeboer huldigde de vereeniging namens het Nederlandsche Roode Kruis door het aanibeden van een prachtig bloemstuk: een rood kruis op een iwt veld. Spr. uitte den wensch dat het contact tuschen beide vereenigingen zal blijven voortduren. (Ap plaus) Prins Hendrik feliciteerde als voor zitter van het Hoofdcomite van het Roode Kruis de vereeniging met het' gouden feest. Spr. uitte den wensch, dat ook in de komende periode het Witte Kruis even smetteloos zal blijven als tot nog toe. (Applaus). De heer Looman braeht dank voor zijn benoeming tot lid van verdienste. Ook in deze kwaliteit hoopte hij zijn jongen geest te kunnen pompen in de afdeelingen, die nog niet van de echte Witte Kruis-geest waren be- zield. (Appilaus). De voorzitter dankt hierna de ver schillende sprekers en schorste de vergade ring, v die als vanzelf sprekendl op het programma zouden voorkomen, brachten de heeren Loo- man en Frese de gedachte nam voren om een tentoonsteling te organiseeren op het ge- bied van ziekenverzorging en ziekenverple- ging in de ruimste beteekenis van het-woord. Dit dienkbeeldi vond instemmiing en hoewel aanvankelijk plannen bestonden om feesh'ie- ring en tentoonstelling te scheiden, werd er In de algemeene vergadering van October 1924 besloten zoowel die feestviering als de tentoonstelling te Alkmaar te dben plaats hebben. Het jubileumcomite, daartoe door het Hoofdbestuur benoemd, benevens talrijke subcommisie's hebben geruimen tijd gewerkt om deze tentoonstelling te doen slagen. Wil men in korte woordam het doel van de tentoonstelling omvatten, dan zou ik dat niet beter kunnen doen, dan door twee zinnen te lichten uit het historisch overzicht van de Vice-Voorzitter van ons Hoofdbestuur. Dr. H. L. E. v. d. Berg heeft geschreven in het gedenkschrift „Een halve eeuw Witte Kruis- arbeid" waarin hij zegt: „Nu maakt het Hoofdbestuur plannen om ter opluistering van de Witte Kruis-tentoonstelling te Alk maar een overzicht te geven van al hetgeen onze vereeniging in dit tijdsverloop heeft tot stand gebracht" en zijn artikel aldus be- eindgt „gesteund door het verleden, richt het Hoofdbestuur een hoopvollen blik op de to.e- komst, met den vasten wil door beleidvol, doch krachtig optreden het Witte Kruis als provinciate vereeniging in stand te houden." Inderdaad zoo zou ik het doel ddr tentoon stelling willen vastleggen: eenerzijds een dankbare blik op het verleden, anderzijds een hoopvolle blik op de toekomst. Wat braeht het verleden aan onze Vereeni ging? Men behoeft slechts de m. i. beste stand van onze tentoonstelling n.l. die van het Hoofdbestuur, te zien om voltedig hier- over te worden ingelicht. Tot in dte kleinste fineses, worden U daar statistiekam en gra- phieken vertoond van afdeelingen stichtin- gen, ontsmettiagsinrichtingen en wat al niet meer, dingen die o zoo leerzaam zijn, die de afdeelingsbesturen die hun p'.icht deden met trots zullen vervullen, wanneer zij kunnen wijzen op het door hen verrichte werk, maar die voor de afdeelingen, van wie weinig of niets uitging, een les zal zijn om de zaken eens wat flinker aan te pakken en van nu af aan eens mede te werken tot nog grootere bloei van onze dierbare vereeniging. En wie een blik wil werpen op de toekomst, wat deze voor onze vereeniging kan worden, behoeft slechts te zien naar al het nieuwe en nog voor de meeste onzer onbekende, wat op De 84-jarige Dr. P. J. Barnouw, lid van verdienste en tevens adviseerend lid, de grootste figuur uit de erste 50-jarige periode van „Het Witte Kruis", verscheen ter verga dering en werd warm toegejuicht Om 12.30 bood het Hoofdbestuur aan de voornaamste gasten in de Unie een ncenmaal aan, terwijl het gemeentebestuur in het stad- huis een dejeuner aanbood aan Z. K. H. de Prins en diens adjudant; Z. Exc. Jhr. Dr Roell, Commissaris der Koningin; Mr. Lie taert Peerbolte, als vertegenwoordiger van den Minister; Dr. Stieler, voorzitter en J. Dibbits, secretaris en G. Bos, penning- meester van het Hoofdbestuur der vereeni ging; Mr. H A. J. M. Kusters, voorizitter, D. Saal, secretaris, en Mr. M. Moens, pen- ningmeester van het Jubileumcomite; Mr. W. C. Wendelaar, Burgemeester van Alkmaar; A F. Thomsen, Mr. A. J M. Leesberg en J. Ringers, wethouders, enA. Koelma, secreta ris van Alkmaar. Bij de ontvangst ten stadhuize om 2.30 werd met eerst het word gevoerd door Mr. W. C. Wendelaar, waarna Dr. Stieler, de voorzitter der vereeniging, sprak. Daarna werd iets aangeboden aan de gasten, waarna de heer N J. A. Dresch, gemeente-archivaris van Alkmaar, een korte toelichting gaf op de Historische Tentoonstelling, die daarna werd bezocht. In de „Harmonie,\ Om vier uur werd de tentoon stelling in de Harmonic geopend. Hierbij waren dezelfde gasten aanwe zig, b.nevens een groot aanval andere perso- nen, als burgemeesters van omliggende ge- meenten, President der Rechtbank, Deken der Orde van Advokaten, Bestuur Kamer van Koophandel, enz .enz. Mr. II. A. J. M. Kusters sprak de volgende rede uit: Koninklijke Hoogheid, Excellentie, Mijn- heer de vertegenwoordiger van Zijne. Ex cellentie'den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Gij yerdere autoriteiten, Dames en Heeren, Genoodigden. Toen in het jaar 1924 het Hoofdbestuur van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" planr.en beraamde om het vijftigjarig jubileum liusterrijk te vieren, was een van de eerste dingen, die onder de oogen moetcn worden gezien op wc-lke wijze men deze fecsten het best zou kur.r.en doen slagen, zonder tiat. het karakter of doel der g Ouii'hij ciI 1 .t oog werd vcrlo- ren Naast vole andere dingen, die bij een feestviering uu eenmaal onmisbaar zijn, en deze tentoonstelling wordt vertoond en dat naast het persoonlijke werk van de leden van onze vereeniging, niet minder medewerkt om het grootsche doel van die vereeniging te heipen bevorderen. Want laten wij toch niet vergeten, dat al het werk van den individu- eele mensch ten slotte nog maar weinig zou baten, indien er geen vooruitgaog in weten- schap zou zijn, indien niet de instrumenten hulpmiddelen, voedingsmiddelen enz. zich vervolmaakten en indien niet steeds meer zorg door overheid en anderen werd besteerd aan de ontwikkeling op hygiemsch gebied. Persoonlijke werkkracht en de vooruitgang der industrie zijn beide factoren, die zonder elkaar weinig kunnen tot stand brengen, maar die in onderlinge samenwerking in staat zijn, de grootsche moeilijkheden te over- winnen. De vooruitgang van beide in de laatste ia- ren, dte de meest hoopvolle stemming voor de toekomst wettigen, zult- U op deze tentoon stelling kunnen zien. Ons Comite heeft ge- tracht hier alles te vereenigen wat in den nicest uitgebceiden zin onder ziekenverzor- gimg en ziekenverpleging kan worden gere- kend, -en misschien een enkel klein onder- deel uitgezonderd —'het is haar mogen ge- lukken dit te bereiken, zoowel op medisch gebied, als op het gebied der voeding^ zoowel op het gebied der lichamelijke en geestelijke opvoeding als op het gebied der hygiene, in het algemcen, zult U de nieuwste vindingen hier aantreffen en daarbij tevens alles, wat van het vroegere voor gceds is overgebleven. Veel en hard is er gewerkt moeten worden om deze tentoonstelling te organiseeren, maar de sympathie en medewerking die wij ailerwege mochten ondervinden heeft ons het werk heipen verlichten. Het is endoeniijk alien die ons op eeniger- lei wijze behulpzaam; zijn geweest. bij name te noemen, de tijd is daarvoor te koii, maar enkele uitzonderingen wil ik toch maken en dan -wel in de eerste plaats wijzen op het zeer verdienstelijke werk dat dooi den grond- legger van deze tentoonstelling den heer G. Looman is verricht. Groote bewondtering hebben wij altijd voor hem gehad als wij uit de historic van het Witte Kruis vemamein, wellc belangrijk werk hij daar altijd heeft g.daan en die bewondering is er volsirekt niet minder om geworden, toen wij zelfNin- zen kranigen nesfor van oms comite en nog wel als voorzitter van het sub-comite voor de tentoonstelling, aan het werk hebben gezien. Steeds onvermcHid, altijd opgewekt was hij aan den arbeid en wan.r.cer de een of de an- dcr nog wel eens den moed liet zakken en wie, zou fk haasf zeggen, doet d®t Wj de om- vangrijke voorbereiding van eea feest, we1 eens niet wanen het altijd dte gewetefcg haast jeugdig optimistische beschouwingen van deni heer Looman, die ook bij ons den moed dteden wederkeeren. Groote dank zijn wij hem verschuldigd en ik reken op Uw in- stemiming, wanneer ik hem van deze plaats openlijLdien dank betuig. Maar zieker was het werk van onzen vol- ijverigen secretaris, den heer Saal niet min der, die >de geheel omvangrijke administra- tieve voorbereiding, voor de tentoonstelling heeft geleid en daarnaast nog dte architectuur der tentoonstefling voor zijn rekening heeft genomen. Ook hij verdient stellig een woord van warme hulde en dank. Dankbaar zijn wij zoovelen anderen, die alien ons terzijde hebben gestaan en die me- degeholpen hebben om dteze tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. Of deze tentoonstelling zal slagen, haimgt voor een groot dteel af van de afgevaardig den. De sympathie, die het Witte Kruis in dte gemeente Alkmaar geniet, waarborgt ons een druk bezoek van hier, maar de afgevaardig den, die straks van hier gaan, zullen in eigen omgeving propaganda dienen te maken voor deze tentoonstelling en dat wel om de ze reden: dat zij ervan overtuigd zijn, dat een bezoek aan die tentoonstelling voor een ieder zeer leerzaam is en onze vereeniging medehelpt haar grootsch doel te bevorderen. Ailerwege wordt een bezoek naar hier ver- gemakkelijkt. De spoorwegen laten extra treinen loopen en zorgen voor extra verster- king der gewone treinen. Helaas is het ech- ter, maar al te waar, dat waar men ook komt, in binnen- en buitenland, om d - toonstellingen financieel te doen feestelijkheden daaraan verbonden moc.:n worden. Zoo moest dit ook hier geschieden, maar wel hebben wij gemeend die feestelijk heden geheel afgescheiden van de tentoon stelling te moeten doen plaats hebben, en de ze alleen toegankelijk te moeten stellen voor personen, die eerst de tentoonstelling hadden bezocht. Wij hopen hiermede te bereiken dat mocht er al lemand zijn, die alleen hier komt om feest te vieren, deze in ieder geval ook iets heeft geleerd, op de tentooinstelling die hij tevoren heeft moeten bezoeken. Zoo hebben wij U dan hedenmiddag sa- mengeroepen om bij de openingsplechtigheid tegenwoordig te zijn en het is mij een groot voorrecht, dat ik U heden, als voorzitter van het jubileum-comite het „Welkom"' mag toe- roepen. Koninklijke Hoogheid; dat U ons de eer aandoet deze tentoonstelling wel te will.n openen, heeft ons met dankbaarheid vervuld. Het is voor oils ten hernieuwd1 bewijs geweest dat ieder beroep dat op het Koninklijke Huis wordt gedaan om door tegenwoordigheid vain een van de leden van d&t huis, meer luister aan een feestelijkheid te geven, steeds in we'wiltende overweging wordt genomen, en zoo mogelijk wordf ingewilligd. Wij ach- ten het een groote eer dat Uwe Hoogheid de ze tentoonstelling zoo belangrijk heeft ge- acht, dat U zich bereid heeft verklaard de opening daarvan persoonlijk te doen. Beleefd zou ik Uwe Hoogheid willen ver- zoeken thans tot de opening te willen over- gaan. Ik heb gezegd. Deze redte werd per radio verspreid door den Hilversumschen Draadlooze Omroep Prins Hendrik opende hierop in korte be woordingen officieel de tentoonstelling. Onder leiding van den heer G. Looman, Alkmaar's verdienstelijke Witte Kruis-man, werden hierna de gebouwen bezichtigd. Door het bestuur van de afd Alkmaar werd den gasten een tea aangeboden. Mej. Jo Immink, alt te Amsterdam, en de heer J. Henry Oushoorn, alhier, gaven tij dens de tea eenige zang- en pianonummers tem gehoore die eveneens door den Draad- loozen Omroep werden verspreid. Gezongen werden „Aufenthalt" van F. Schubert, en „In't Woud", van Ph. Loots. De heer Oushoorn speelde „Pre!ude Opus 3", van S. Rockmaninoff en „Romance Opus 33" van hem zelf. Gemeiigrl nienws WATERSTAATSBEGROOTING. Deze begrooting omvat verbetering van den Nedernjn cn de Lek, den' scheepvaartweg van Amsterdam naar den Bovenrijn, den wa- terweg van Dordrecht naar zee, de Maas- kanalisatie, het Twentsche kanaalplan, de verbetering van het Noordzeekanaal, het we- genvraagstuk, den weg 's-GravpnhageRot terdam, de brug over het Katerveer, renume- ratie van aan partiuclieren in zaken van luchtvaart verstrekte adviezen en de nieuwe regeling op de begrooting van het staats- mijnbedrijf. WEER KINDEREN OP SCHOOL ACHTERGELATEN. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Opnieuw heeft zich een geval voorgedaan van het achterlaten van leerlingen in de school na afloop van den middagschooltijd, met het gevolg dat de kinderen in de school opgesloven zijn. Het schijnt echter clitmaa! niet een geval te zijn van vergeetachtigheid van een der leden van het onderwijzend pir- soneel, doch meer van onbezonnenheid der betrokken kinderen. Het betreft'twee meisjes van 9 en 10 jaar, leerlingen eener openbare school aan het Waterlooplein, die Dinsdag- middag bij het uitgaan der school niet bij .Jp kinderen van haar klasse gebleven waren. Van schoolblijven wks geen sprake. De be trokken onderwijzer had de kinderen bij het naar buiten leiden van zijn klasse niet gemist. Merkwaardig is, dat het schoolhoofd eerst tegeh 5 uur de school verlaten en deze natuur- lijk afgesloten heeft, en dat ae kinderen in dat uur tijds niets van zich hebben laten hooren of zien. Tegen 7 uur hoorden voorbijgangers iikken tegen de ramen van de tweede ver- dieping van het gebouw en zij waarschuw- den de politie. Een. agent heeft zich toen over de daken der omliggende'huizen en door een dakluik, dat hij open moest breken, toe- gang tot de school verschaft en de kinderen kalm afwachtend op de tweede verdieping gevonden. Daar hii de straatdeur niet kon openen, heeft hij ze over het dak en door de huicen der buren naar buiten gebracht, waar een talrijke menigte ze met een hoeratje ontving. In hoeverre hier iemand te laken valt, is in onderzeek bij de politie zoowei als bij de di- rectie van de afdeeling onderwijs ten stad-. hulze. Wij herinneren eraan, dat oniangs een dr- culaire aan de boofden van het onderwijzend Eersoneel van alle scholen is gericht, waaria un uitdrukkelijk wordt voorgeschreven dat zij zich er, voor het verlaten van de school van moeten overtuigen dat er geen kinderen zijn aehtergebleven. Nader meldt men: Het is thans gebleken, dat het onderwij zend personeel geen blaam treft. De school ging om half 5 uit. Toen waren ook de bei.ie meisjes op straat. Een onderwijzeres heetf ze gezien; de meisjes waren van plan weer naar binnen te gaan, hetgeen zij heeft verboden. Later deden de meisjes een nieuwe poging om terug te keeren en toen heeft dezelfde on derwijzeres dit opnieuw verboden. De meis jes wilden naar boven omdat zij iets vergeten hadden. Later is gebleken, dat net haar toch gelukt is de school weer binnen te komen Het hoofd van de school is tot 5 uur aan wezig geweest. Hij heeft alle schcollokalen, behalve die op de tweede verdieping, rondge- zien. Op die tweede verdieping waren juist de meisjes. Bovendien heeft hij de school niet ge- sloten. doch slechts de deur dichtgetrokken. Later heeft een werkster het gebouw gesloten. De beide meisjes hebben gisterochtend er- kend dat zij ondanks het verbod weer naar boven waren gegaan. DE HOOGERE BEVEL VOERING. In de memorie van toelichting op de oor logsbegrooting wordt oa. nog gezegd: Het ligt in de bedoeling, de hoogere be vel voering te reorganiseeren; nadere mede- deelingen hieromtrent zullen tijdig worden verstrekt. Vermoedelijk zal met ingang van 1 Jan. 1920 de betrekking van Commandant van de Vesting Holland hierdoor worden opgehe- ven; voor bezoldiging van dezen functiona- ris wordt derhalve op de Oorlogsbegrooting een memoriepost uitgetrokken. BEGROOTING POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFON1E VOOR '26 De voor 1925 geraamde winst van 5.3 mil hoen zal waarschijnlij;. worden bereikt. Vooi 1926 is er een geraamde winst van 7.1 mi'- lioen. Verlaging van tarieven is in uitzichf gesteld. De huidige werkzaamheid van de postcheque- en girodienst yvord^n gesproken. DRONKEN AUTOMOBILIST. Een koopman uit Zwolle had op 31 Maart den avond door.. J radii in verschilluende cafe s te Arnhem. Toen de cafe's gesloten werden, wilde hij met zijn auto naar zijn hotel rijden. Hij was echter zoo dronken, dat het hem niet mogelijk was den weg naar zijn hotel te vinden en toen bleef hij maar steeds, al slingerend, met zijn wagen de stad door rijden. Nadat die politie hem gewaarschuwd had,_ sprong dc agent van politie Reinders bij de Nieawstad op de treeplank van den auto cm beklaagde te noodzaken aen wagen te stoppen. Bekl. maakte echter de vingers van den agent van het nortier los en gaf hem een stoot, waardoor hij van de treeplank viel en vrij ernstig werd verwond. Later is beklaagde door andere agenten van po1itie gearresteerd. Voor dit fcit stond hij gisterochtend voor de rechtbank tc Arnhem ferecht. Beklaag te betreurde het gebeurde zeer, doch hij ver- klaarde zoo dronken te ziin geweest, dat hij niet Wist wat hij gedaan had Hii is anders steeds gewend voorzielifig te rijden. De a.genf n noli'ie Rein rs verklaarde nog, dat bekl. toch wel zoo bij zinnen was. dat hij dadelijk, toen getuige op de tree plank sprong, vol gas gaf, waardoor de wagen met nog grootere 1 snelheid begon te ioopen. Door zijn verwondingen is hij 3 we ken builcn dienst geweest. De officier van justitie meencle, dat men- schen als deze beki. Ijet automobilisme in dis- crediet brengen. Zijn opireden was buiten gewoon schandelijk en spr. vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van den kanton- rechter, waarhij bekl. tot 3 weken hechtenis was veroordeelu. Dc verdediger, mr. Van Ditshi izen pleitte te, clenientie,- omdat het strafbare felt hier meer is geweest de dronkenschap en niet het van de treeplank afwerpen van den agent van politie, welke door bekl. niet als agent van politie herkend was. Als beklaagde's" rij- bewijs ingetrokken wordt wordt hij in zijn beroep zeer ernstig geschaad, daar hij zijn auto niet kan missen. DE MOORD TF. GIESSEN-NIEUW- KERK. Voor de rechtbanl, te Dordrecht zal Vrij- dag a.s. worden behandeld de moord op den spoorwegwachter Jacob de Jong te Giessen- Nieuwkerk, gepleegd in Augustus 1923. Aan- vankel.k werden eenige personen, onder wie een marskramer, aangehouden. Deze bleken echter onschuldig. Met grooten ijver zette de justitie haar onderzoek voort, ten gevolge waarvan thans zullen terecht staanj C. K., timmerman te Deventer, en J. T., uitvoerder te Sluis, beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij'in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923, nabij de spborweghalte Giessen-Nieuwkerk, onder de gemeente Hardinxveid, na kalm overleg, het plan hebben opgevat, om te zamen den over- wegwachter, haltechtf Jacob de Jong, van het leven te berooven. Zij hebben den moord gepleegd met gebruikmaking van een ijzeren hamer, waarmede het slachtoffer zoodanig op het hofod is geslagen, dat hij een hersen- schudding bekwam, gepaard gaande met kneuzingen van de hersenvliezen en hersen- vaten, fengevolge waarvan hij onmidaellijlc is overleden. De misdaad werd gepleegd om de uitvoering van een diefstal voor te berci- den. Uit een der zakken van den verslageiie hebben zij den sleutel gencmen, toegang ge- vende tot de halte, tevens woning Vfin De Jong en vervolgens een bedrag van circa 5 zich wederrechtelijk toegeeigend. Volgens de dagvaafding is de moord ge pleegd om de daders straffeloosheid te verez- keren. Subsidiair wordt hun ten laste gelegd dief stal in vereeniging gepleegd, gevolgd door 't gebruikeri van geweld tegen Jacob de Jong, ten gevolge waarvan deze cnmiddellijk daar na is overleden. Het O. M. heeft 36 getuigen gedagvaard, terwijl van de zijdc der verdediging 3 perso nen als gitc^e zullen warden geJioord. A

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2