Alkmaarsciie Courant Donderdag 17 September. No. 219 - 1925 Honderci Zeven en Twlntigste Jaargang. Gemengd Nieuws BOND VAN SCHILDERSPATROONS. De'45ste algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons, Dinsdagavond begonnen in Plaats Lommer- rijk te Hillegersberg, is gister voortgezet in den salon van den Doele te Rotterdam. Gistermorgen waren de deelnemers per boot naar het vliegveld Waalhaven gegaan, waar een aantal van hen een tochtje boven de stad hadden gemaakt, Daarna waren zij door de havens gevaren. Te half twee heropende de voorzitter, de heer W C. van As, uit Sommelsdijk, de ver- gadering. hlij heette welkom den heer Gor- ris, bestuurslid van den Nederlandschen Middenstandsbond. i Aan de orde waren daarna de voorstellen: I. Van het hoofdbestuur. De bond besluite tot het formuleeren van zoodanige bepalin- gen, dat minderjarige zoons van patroons en personen, als bedrijfsleider in het schilders- bedrijf werkzaam, zich bij den bond kunnen aansluiten. De bedoeling is de instelling van een instituut van aspirant-leden, die op voor- dracht van een afdeelingsbestuur of onder verantwoordelijklieid van het hoofdbestuur als zoodanig worden toegelaten. Het voorstel werd aangenomen. Het hoofd bestuur zal de bedoelde bepalingen .ontwer- pen en aan de leden voorleggen. II. Van het hoofdbestuur. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, ver- binding te zoeken met de schilderspatroons- organisaties in de ons land omringende lan- den, ten einde langs dien weg wederzijdsche belangen te dienen. Het Hoofdbestuur meent, dat het opnieuw aanknoopen van internatio- nale betrekkingen (die voor 1914 bestonden) niet anders kan zijn dan in het belang van net ambacht en van de beoefenaren daarvan. De 45ste algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche schilderspatroons is gistermicldag in den salon van den Doele te Rotterdam voortgezet, onder voorzitter- schap van den heer W. C. van As uit Som melsdijk. Voortgegaan wordt met de behandeling yan de voorstellen. III. Van de afdeeling Bussum. De alg. ver gadering drage het hoofdbestuur op, de kos- ten voor de nationale schildersschool zoo danig te beperken, dat daarvoot geen gelden behoeven te worden onttrokken aan de alge meene kas. Bussum verwerft applaus door het voor stel in te trekken. De heer Ed. G. Schumann, voorzitter van den Ned. Middenstandsbond, die de vergade ring moet verlaten, wenscht den bond geluk met zijn 45-jarig bestaan. IV. Van de afdeeling Bussum. De alg. ver gadering besluite het. inrichten en houden van een Vraag-Baak inrichting verplichtend te stellen voor alle afdeelingen, en ook het raadplegen daarvan door elk verspreid lid, wonende binnen een niet te grooten afstand van de V. B. Het voorstel wordt na eenige gedachten wisseling zoodanig gewijzigd, dat de wen- schelijkheid wordt uitgesproken, dat iedere afdeeling zoo spoedig mogelijk een V. B.-in- richting instelt. V. Van de afdeeling Middelburg. De af deeling noodigt het hoofdbestuur uit, stap- pen te doen bij de Vereeniging van vernis- en verffabrikanten en handelaren in Nederland, ten einde te bereiken, dat de leden van die organisatie de prijzen van hun artikelen voor winkeliers in verfwaren en vernissen hooger stellen dan voor de schilderspatroons. Sommige artikelen, zoo begon het hoofdbe stuur, zal nogmaals pogingen in het werk stellen. VI. Van de afdeeling Middelburg. Het noofdbestuur overwege de mogelijkheid van het instellen van een permanente commissie, die tot taak zal hebben het organiseeren vin gemeenschappelijk reizen van bondsleden naar centra, waar voor ons ambacht belang- rijke tentporistelLngen of demonstraties wor den gfehouden. Besloten wordt, dat het hoofdbestuur de mogelijkheid van het instelien van een com missie zal onderzoeken en dat in het orgaan mededeelingen daaromtrent zullen worden gedaan. VII. Van de afd. Zwolle. De afdeeling ver- zoekt het hoofdbestuur; zich in contact te stellen met de landelijke organisaties van glashandelaren in zake de levering van glas- en aanvefwante artikelen direct aan architec- ten, aannemer.s of particulieren. Het hoofdbestuur is bereid, nogmaals be- sprekingen ter zake te voeren met den Bond van glashandelaren. Tot leden van het hoofdbestuur worden be- noemd de heeren H. van der Sluys te 's-Gra- venhage, Jan de Kok te Heider, L. van Schaik te Utrecht. Op voorstel van het hoofdbestuur worden onder levendig applaus de heeren Keppcl te 's-Gravenhage en Bakker te Groningcn be- noemd tot eereleden van den bond. Het hoofdbestuur wordt gemacthigd, de onderhandelingen over het aangaan van een nieuw collectief contract te openen, in over leg met de zusterorganisaties. Te vijf uur werd een bezoek gebracht aan het stadhuis. De gemeenschappelijke maaltijd werd ge- bruikt in het restaurant Pschorr aan den Coolsingel. Des avonds was er cabaret in de groote zaal van den Doele. DE ANTI-REVOLUTIONNAIRE KAMERCLUB. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de anti-revolutionnaire Tweede Ka- merclub is als voorzitter aangewezen mr Th Heemskerk,. als vice-president dr. E. J. Beu- mer en als secretaris mr. H. Bijleveld. DE CHRISTELIJK HISTORISCHE KAMERCLUB. Het bestuur van de ehristelijk-historische Tweede Kamerclub is als volgt samenge- steld: voorzitter dr. J. Th. de Visser, tweede- voorzitter J. R. Snoerk Henkemans, secreta ris H. W_. Tilanua. VERJARING VAN DESERTIE. De minister van oorlog* heeft, naar „De Avp." meldt, bepaald dat de namen van de- serteurs dan wel van personen die als zoo danig worden beschouwd, voor zoover zij den rang van onderofficier bekleeden na 1 October van het jaar waarin zij den leeftijd van 45 jaar hebben bereikt, en voor zoover zij dien rang niet hebben bekleed, na 1 Oc tober van het jaar waarin zij den leeftijd van 40 jaar hebben bereikt, in het „Algemeen Po litieblad" moeten worden doorgehaald, ten- zij het recht van strafvordering wegens de- sertie nog niet mocht zijn verjaard. HET KONINKLIJK NEDERL ANDSCH LANDBOUW COMITe IN ZWITSERLAND. Het talrijk gezelschap, dlat onder auspi- cien van het Kdn. Nederlandsch Landbouw Comite een excursie naar Zwitserland1 maakt, is gistermorgen in montere stemming te Bergen aangekomen. De reis is goed geweest en het weer is prachtig. Prof. dir. Ernst Latrr, directeur van den Zwitserschen Boerenbood, had1 Dinsdag avond een telegrafischen welkomstgroet naar Bazel gezondlen. DE HOOFDINSPECTEUR VAN FINA'NCIeN. De hoofdinspecteur van financien, de heer G. von Sohsten, gaat int den 16op van 192b met verlof naar Europa. De heer Booth, inspecteur van den Nederlandschen belas- ting dienst, komt naar Indie om hem op 'te volgen. EERSTE KAMER. Opvciger van den heer de Waal Malefijt, die voor het lidmaatschap van de Eerste Ka- mer bedankt heeft, is de heer H. Amelink te Utrecht, secretaris van het Christelijk Natio- naal Vakverbond, als hoedanig hij ook zit- ting heeft in den Hoogen Raad van Arbeid, ingevolge het door den minister van arbeid, handel en nijverheid gepleegde overleg 'met vakcentralen van arbeiders. DE OVERBLIJFSELEN VAN GENE- RAAL DES TOMBES. Gisteravond om 7 uur zijn te Maastricht in tegenwoordigheid van den burgemeester en overste Ochsendorf de overblijfselen van generaal dfes Tombes door dr. van' der Hey- den in een andere kist gerangschikt Met mi- litaire eer is de kist, bedekt met de Nederland sche vlag, voorloopig overgebracht naar het militair hospitaal om later te bestemder plaats ondergebracht te worden. EEN VERDACHT VAARTUIGJE. Dinsdagmorgen werd te Hoogezand een motorbootje, afkomstig uit Hamburg en be- mand met een Duitscher en een Hollander uit Akersloot, aangehouden, die zich den vo- rigen dag in Statenzij! niet hadden gemeid. Hiervan was, naar de Telg. meldt, aan de rijksambtenaren kennis gegeven. In Zuid- broek vonden die niets' verdachts, die in Hoogezand eerst evenmin, doch toen het bpotje uit het water werd gelicht, bleek, dat onder aan het schip door "kettingen een platte tank was bevestigd, waarin zich in bussen 1000 Liter spiritus bevond. De Duit scher zal ter beschikking der justitie worden gesteld KRUGER-HERDENKINO. Bij de Kruger-herdenking, welke op 10 October door de afdeeling Arnhem van het Alg. Ned. Verbond en van de Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeniging is op touw gezet, zal dr M. S. Lingbeek, die jaren lang te Pretoria huisarts is geweest van president Kruger, een herdenkingsrede uitspreken. Voor de van 5 tot 10 October, te houden tentoonstelling van Kruger-curiosa zijn reeds vele bijtlragen toegezegd. HERDENKING JAN DE BAKKER. Dinsdagavond heeft in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Woubrugge, dat ge- heel met belangstellenden was gevuld, de kerkelijke herdenking plaats gehad van de ter dood brengen van Jan de Bakker, waar- bij ds. J. W. Gqnst, geref. predikant van Woerden, van wiens hand onlangs een ge- denkboek over Jan de Bakker verscheen, een gedachtenisrede hield. In het gebouw van de afdeeling Utrecht van den Ncderl. Protestantenbond heeft dr. L. J. van Hoik, predikant bij de Remonstrant- sche gemeente te Utrecht, in een samenkomst, belegd door het Vrijzinnig Federatief Ver bond, de beteekenis van Jan de Bakkei"'s mar- teldood voor het Nederlandsche Protestan- tisme uiteengezet. Na een avond te voren een jeugdbijeen- komst te hebben belegd, had de afdeeling Utrecht van de Algemeene Protestanten-Ver- eeniging Dinsdagavond een openbare sa menkomst uitgeschreven, welke overtalrijk bezocht was. De groote; en ruime Jacobikerk was stampvol. In de Groote Kerk te Rotterdam is Dins dagavond in een bijzondere samenkomst de dood van den eersten Nederlandschen martelaar Jan de Bakker herdacht. y\an den uitgang. was een schaalcollecte voor een blijvend gedenkteeken. Te Delft werd Dinsdag Jan de Bakker her dacht in een bijeenkomst, gehouden in de Nieuwe kerk, vvagrbij ds. Lekkerkerker en ds. Leenmans voorgingen. Uit Nijmegen meldt men In de Groote Kerk alhier is Dinsdagavond een samenkomst gehouden ter eere van Jan de Bakker. Zelden zal het ruime kerkgebouw zoo dicht bezet zijn geweest als ditmaal, want velen moesten met een staanplaats tevreden zijn. Er waren duizenden. Het Hoofdbestuur der Evang. Maatschap- pij verzocht mede te deelen, dat het met ver- ontwaardiging aan de uitschakeling van de rede te Hilversum door de draadlooze heeft vernomen en een nader onderzoek instellen zal. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Omstreeks Kerstmis zullen er weer welda- digheidspostzegels worden uitgegeven. De minister van binnenlandsche zaken en land- bouw heeft bepaald, dat de opbrengst daar van zal komen ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind 'in het algemeen echter met uitzondering van den arbeid, vallende onder Set begrip zuigelingenvei-zorging. De grenzen worden dan ruimer getrokken dan in December-Ja- nuari j.l. toen de verkoop geschiedde uitslui- tend ten bate van de instellingen, welke voog- dij- en regeeringskinderen verplegen. De minister heeft tot het bestuur van den Nederl. bond tot kinderbescherming het ver- zoek gericht, zich te belasten met de organi satie en met de betrokken instellingen de propaganda voor den verkoop te voeren en voor de verdeeling van de nctto-opbrengst z'org te dragen, onder voorbehoud, dat het plan van verdeeling door den minister zal zijn goedgekeurd. EEN M-ENSCHENETER. Gisterenavond heeft zekere S., 28 jaar, wonende te Graauw, na voorafgaande ruzie, zekere landbouwersknecht B., aldaar, een oor afgebeten. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. VE RBINDENDVERKLARING OOL- LECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. Naar aanleiding van het ingediende voor- ontwerp Verbindendverklaring Collectieve Arbeidsovereenkomst hield de Commissie uit de Werkgeverskringen ter bevordering van een wettelijke regeling van de verbindend verklaring der collectieve arbeidsovereen komst dezer dagen een bijeenkomst. Over het ingediende voor-ontwerp werd langdurig van gedachten gewisseld. De ver gadering bleek zich met de algemeene begin- selen van het ontwerp te kunnen vereenigen en de spoedige verwezenlijking daarvan wen- schelijk te achten. Op verschillende onderdee- len evenwel werden verbeteringen wenschelijk geacht, die in een uitvoerig rapport aan den Hoogen Raad van Arbeid zullen worden medegedeeld. RADIO-U'ITZENDING HERDENIKING JAN DE BAKKER. Vanwege de N. S. F. wordt het voTgende communique aan de pers verstrekt: Tijdens de radio-uitzending vaft de herden- kingsredes betreffende den martelaar Jan de Bakker in het kerkgebouw van den Ned. Pro testantenbond te Hilversum werd de aan- sluiting met den zender eenige malen verbro- ken. Dit geschiedde omdat naar de meening van de directie in het gesprokene passages voorkwamen, die andersdenkenden in den lande moesten kwetsen en daarvoor verwij- ten zouden kunnen worden gemaakt die schade zouden kunnen doen aan den naam van de N. S. F. Namens de Evangelische ver eeniging was beloofd de verantwoordelijk- heid voor het te spreken woord bij den aan- vang vast te stellen. Dit is niet geschied. Weshalve de uitzending door de N. S. F. werd onderbroken. Toen na de beeindiging van de rede van den eersten spreker een ver- klaring werd afgelegd dat het gesprokene uitsluitend voor de verantwoording van de- Evangelische Vereeniging zou zijn en men voorts zeide, dat kwetsende passages niet konden worden gevreesd, werd de radio-uit- zending tot een goed einde gebracht. DE MILLIOENENNOTA. In de goede richting-vooruit, zet de Stan- daard (a.-r.) boven een uitvoerige beschou- wing over de Millioenennota, waarin wordt vastgesteld dat drie belangrijke feiten bij de bestudeering van de nota aanstonds de aan- dacht trekken In de eerste plaats is er weer het ieit, dat ook ten vorigen jare gelukkig kon worden ge- constateerd, dat de begrooting sluitend is. De vrucht van den grooten arbeid tot financieel herstel, die, wordt op den ingeslagen weg voortgegaan, blijvend kan gea,cht. Maar er is hier niet alleen handhaving van het verkregen resultaat; er is, en dat is voor het verkrijgen van een geheel normale be grooting noodig, ook in dit opzicht vooruit- gang, verbetering. Wij zien, dat niet alleen gerekend is met de uitgaven, die er thans zijn, maar ook met die welke nog kunnen komen. En zoo be- teekent het overschot van 9 millioen dus, dat de begrooting in versterkten zin sluitende mag genoemd. Trouwens, de Minister van Financien is in dit opzidht niet te spoedig te- vredengesteld. Hij vestigt er de aandacht op, dat door de te verwachten stijging van uitga ven, wij noemen de stijging van den pensioen- last met jaarlijks 5 millioen, en ook de toe- name van de bevolking, het sluitend maken van de begrooting voor de naaste toekomst, de grootst mogelijke zorg zal blijven eischen. Maar bovendien moet gezegd dat een' slui tend budget op zichzelf nog geen bewijs is, dat de financieele toestand nonnaal kan ge acht. Het sluit thans nog op een te hoog peil. De uitgaven zullen nog zoo moeten dalen dat de tot dekking dier uitgaven noodige be- lastingen de kapitaalvorming naar de be- hc-eften van een in aantal regelmatig toene mend volk niet belemmeren. Eerst als dat ge zegd kan worden, is de financieele toestand normaal te achten. Zullen wij echter tot dien normalen toestand geraken, dan pioet de grondslag, waarop de sluitende begrooting rust, steeds hechter worden gemaakt. En daarom mogen wij de wijze, waarop thans een sluitend budget werd verkregen, als een verbetering beschouwen. Het V a d. zegt o.a.: Wij zijn het ten slotte met de Millioenen-' nota eens, dat wij nog niet in een gezonden financieelen toestand verkeeren. De uitgaven zijn nog altijd te groot. Daarom befreuren wij het, dat er niet met meer ernst gestreefd wordt naar eenvoudiger huishouding, en ook dat Colijn niet de portefeuille van Oor log genomen heeft om door betere organisa tie op dat hoofdstuk aanmerkelijk te bezuini- gen. Wij hebben hier nu niet zoozeer de vraag van vermindering der weermacht op het oog, als de militaire huishouding, waar- van telkens blijkt, dat Aaitje, de zuinige keu- kenmeid daar het schrikbeeld is. En wie niet wi'l, dat onze cultureele belangen op den duur geschaad worden, zoo niet onherstel- baar getroffen, zal er zich op moeten toe- leggen door zuinig huishouden, het diep in de beurs tasten voor die belangen, als het noodig is, mogelijk te maken. De T ij d (r.k.) schrijft: Onze verwachting. dat reeds de nota be treffende den staat van 's lands financien (in den volksmond: millioenennota) eenige verduidelijking zou brengen van de regee- ringsplannen, welke in de Troonrede wat al te vaag waren opgesomd, is niet beschaamd. Evenals vorige jaren zal de geheele lands- politiek ook in de naasfe toekomst door h'et geweldige financieele vraagstuk worden be- heerscht, en het indienen van de nota van den beheerder van 's rijks schatkist is dan ook de geschikte gelegenheid om het te ver wachten regeeringsbeleid in bijzonderheid uit te stippelen. Er is van minister Colijn veel kwaad ver- teld en als de voorteekenen niet bedriegen zal hij in de komende vier jaren nog wel eens harde en leelijke dingen moeten hooren. Be- halve zijn naaste partijvrienden zijn er weini- gen, die hem om zijn werk durven loven. Maar er is een punt, waarop alien, vrienden en tegenstanders, in waardeering van's hee ren Colijn's kwalittiten geheel overeenstem- men, nJ. dat deze bewindsman alle kunst- middeltjes om met een geflatteerd budget te komen geheel achterwege laat en den toe stand van's lancfe financien zoo naar waar- heid weet te schetsen, dat een ieder vrij ge- makkelijk een duidelijk en juist inzicht kan krijgen in de uitgaven en inkomsten van den staat der Nederlanden. De jongste millioenennota is in dit opzicht een prachtig stuk werk, dat door de opvol- gers van den heer Colijn als model en leid- draad mag worden gebruikt. Het Centrum (r.-k.) stelt vast dat de Millioenennota de bevestiging geeft van de mededeeling in de Troonrede, dat er verbe tering is gekomen in den algemeenen toe stand des lands en het gevaar voor ont- wrichting van den toestand van 's lands geldmiddelen als afgewend kan worden be schouwd. Het lijkt wel, dat de Regeering in haar beldd zich steeds wist te hoeden voor ramin- gen en verwachtingen, die ook maar eenigs- zins riskant konden heeten. Zij was steeds zeer voorzichtig en voorkwam daardoor te- leurstellingen, die anders waren te vreezen geweest OPHEFFING RIJKSBETAAL- MEESTERSCHAP. Verwacht wordt, dat het ambt van rijksbe- taalmeester 1 Januari 1926 zal zijn opge- heven. KORTE BERICHTEN. Irn een te Oud-Schoonebeek door de Ned. Herv. kerkvoogden bijeengeroepen vergade ring is, met bet oog op den bouw van een nieuw kerkgebouw in 1926, besloten, het recht van eigen zitplaatsen op te heffen en de be- staande pachten eveneens af te schaffen. Op een enkele uitzondering na werden alle rechten op zitplaatsen tegen een eenheidsprijs afgestaan. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft het hoofdbestuur van den B.A.N.S. een onder- houd aangevraagd met den niehwen minis ter van waterstaat, inzake de toepassing van Art. 89 A. R. D./L. betreffende de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel. Onder voorzitterschap van ds. W. Noest van Metslawier heben de moderne theologen uit het Noordten in hunne jaarlijk- sche samenikomst Maandag te Leeuwarden vergaderd. De vergadering was door onge- veer 60 personen bezocht. Maandagochtend is te Eindhoven een R. K. kweekschool voor onderwijzers ge- opend. De aid. Den Haag van de Ned. Heide- maatschappij heeft Maandag haar jaarlijk- sche excursie gehouden, die thans naar het Westland ging. Gistermiddag is in de Groote Kerk in Den Haag een dienst gehouden ter herden king van Jan de Bakker. In dezen dienst werd het woord gevoerd door ds. den Hertog en ds. A. J. A. Vermeer, beiden in Den Haag. 1 Juli wordt het consulaat-generaal in Venezuela omgezet in een gezantschap. De vereeniging tot bescherming van vogels vraagt een verbod tot invoer in Ne derland van vogelhuiden en veeren, die niet uit Nederl.-Indie mogen worden uitgevoerd. De commissaris-generaal van den Vol- kenbond voor Oostenrijk, mr. A. R. Zimmer man, oud-burgemeester van Rotterdam, is gisteravond dear ter stede gekomen. De heer Zimmerman vertrekt Zondag weer naar Weenen. Een schilderij van Van Ostade is aan- gekocht voor het Mauritshuis. Dinsdagmiddag werdl in het, Kar.ip van den Zendingsstudieraad1 ,te Lunteren de Con- ferentie, uitgaande vani de Broederschap voor Diakenen, geopend'. De leider, dr. Noul, sprak een openings woord1. Dinsdagmiddag is op dten Rotterdam- schen weg nabij de scheepswerf van de firma Boot mej. Posthumus uit Maassluis, toen zij uit een autobus der C. A. B. was gestapt en den weg oversta'k, aangereden door een mo- torijdter, deni heer de Ruiter uit Rotterdam. De vrouw werd1 bewusteloos opgenomen en is in het gasthuis te Delft overled'en. De 73-jarige E. Z., die Zaterdagavond op de Vaiilantlaan in Den Haag door een vrachtwagen i& aangereden en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis was vervoerd, is gisternacht aan de bekomen verwondingen overleden. De bekende oud-dire§teur van de kweek school voor bewaarschoolbouderessen te Lei den, de heer Wybrandus Haanstra, is in den ouderdom van S3 jaar overleden. Provinciaal Niewws UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging „Het Witte Kruis" onder leiding van Ds. E. K. Groeneveld. Opkomst als gewoonlijk niet best. Een serie ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen.' Beslo ten werd gelegenheid te geven tot het volgen van een moedercursus. Aangiften worden ingewacht tot 1 October a.s. bij den secre taris den heer D. Sleutel. Ook zullen een 100 tal circulaires: „Wenken voor huismoeders over voeding van zuigelingen" worden besteld. De Burge meester verkiaard zich bereid deze bij ge- boorte aangiften af te geven. Namens onze afdeeling zal door de jonge dames Trien Strijker en Christien Kaan wor den deelgenomen aan het bloemencorso te Alkmaar op 24 September a.s. Als commis- sieleden voor het nazien der rekening 1925 werden gekozen de heeren J. Hoogland, W. v. d. Ham en C. R. Bl'aauboer. Tot bestuurs lid, in de plaats van den heer A. K. Kaan die bedankt heeft, werd gekozen de heer C. Rezelman Jz. Als afgevaardigde en plaats- vervanger naar de algemeene veruaderinc te Alkmaar werden gekozen resp. 'de fieeren ds. E. K. Groeneveld en dr. H. J. Schroder. Afgevaardigde krijgt vrij mandaat. Bij de rondvraag werd door den heer Schouten opgemerkt dat de badtent aan de Nieuwesluis dit jaar zoo laat is geplaatst. Voorzitter zal zorgen dat dit voortaan eerder gebeurd. Verder geeft de heer Schouten in overweging om er een of twee tentjes bij te koopen. Voorzitter ligt toe dat hierover in het bestuur reeds besprekingen zijn gehou den. Dan nog vroeg de heer Schouten, of h'et misschien op den weg ligt van het Witte Kruis pogingen aan te wenden om hier een begra fen is vereeniging op te richten. De Voorz. en ook de hr. Haringhuizen meenen dat dit volgens de Statuten geen zaak is voor het Witte Kruis. Dat moet particulier initi- atief zijn. Door dien heer D. Sleutel werd ter sprake gebracht het ziekenvervoer per auto naar Alkmaar. Wanneer we voor subsidie in aanmerking Wenschen :te komen zijn we verplicht een auto uit Alkmaar te ontbieden. In spoedeischende gevallen kunnen we toch beter hier een auto nemen, doch dan krijgen we volgens het reglement geen subsidie. Dr. Schroder gevoelt er ook meer voor om in dergelijke spoedeischende gevallen hier een auto nemen. Bovendien zijn de kositen ook veel lager. Voorzitter zal onderzoeken of die bepaling van subsidie verleenen is ge maakt in overleg met het Hoofdbestuur. In- dien dit wel 't geval is, zal hij het in de al gemeene vergadering ter sprake brengen Hierna sluiting. 1 UIT WINKEL. De heer S. Kriek heeft bedankt als lid der Commissie van beheer der gasfabriek voor de gemeente Winkel en Nieuwe Niedorp. UIT BEVERWIJK. r*;' Te Amsterdam werd het polihediploms met aanteekening van den Alg. Ned. Politie- bond behaald door den heer M. Kuytman alhier. ?•»■?- 1 UIT SCHAGEN. De heeren G. van der Lende en B. Bak- kum alhier behaalden te Amsterd.-.m het po- litie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. UIT ZUID-SCHARWotlDE. Op de lijsten voor de stormramp is in on ze gemeente voor een bedrag van 460 ge- teekend. Daar door het fanfarecorps reeds toen 240 gecoleleteerd is, is er dus totaal- 700 voor dit doel gegeven. UIT OUDE NIEDORP. De heer G. Liefhebber alhier is heden dooi de Arr. Rechtbank beeedigd als ambtenaar van den burgetlijke stand. KORTE BERICHTEN. In een huis te Belfast zijn drie lijken ge- vonden van personen, die door gasvergifti- ging om het leven waren gekomen. Vermoe- delijk waren de ongelukkigen reeds ver- scheidene dagen dood. De opperrabijn van Polen heeft aan alle joodsche geestelijken opdracht gegeven te zeer gedocolleteerde vrouwen niet meer in dc synagoge toe te laten. Volgens de bladen is de voormalige Saksische kroonprins tot de orde der Jezuiter toegetrcden. De bezettingsoverheid in het Rijnland heeft voor een duur van drie maanden dc Deutsche Allgemeine Zeitung verboden. Een vliegmachine der vliegschool te Digby is in Lincolnshire omlaag gestort, waardoor twee vliegofficieren werden ge- dood. Vijf-en-veertig-duizend arbeiders in dc katoennijverheid staken thans te Bombay. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen. van 18 September. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Meteorologisch Institutu te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 te Tou louse. Laagste barometerstand 742.5 te Isafjord. Verwachting (van den avond van 17 Sept. tot den avond van 18 Sept.): Zwakke, later matige zuidelijke tot zuid- westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer, zelfde temperatuur. Marktberichten ALKMAARSCHE E X PORTVEI LING. ALKMAAR, 16 Sept. In de heden gehou den veilingen- werd betaald voor: Bloemkool' le soort per 100 st. 3542, 2e soort 20—/ 26, Roodte kool per 100 K.G. 1.30 tot 6, Gete kool per 1Q0 K.G. 2.10— 5.40, Wortelen per 100 bos 5.20 12.80, Rabarber per 100 bos 1.30— 5.40, Uien per 100 bos 5.807.10, Enkele Slaboonen per LOO K.G. 10.80— 26.80, dubbele slaboonen per 100 K.G. 2 80—/ 23.90, Andijvie per 100 stuks 1.602.60, Augurken per 100 K.G. 647, Kropsla per 100 stuks 1.20 3.30, Komkommers per 100 stuks 1.80 6, Pieterselie per 100 bos 0.80—/ 1.80, Prei per 100 bos 5.208.70, Postetein per bakje 0.460.84, Snijboonen per 100 K.G. 15.8057.20, Spruiten per 100 K.G. 1022, Spinazie per bakje 0.40 tot 0.76, Selderie per 100 bos 0.80— 2.20, Tomaten. per 100 K.G. 1827, Appelen per 100 K G. 535, Pereni per 100 K.G. 1245, Druiven per 100 K.G. 60—/ 70. ZAANDAM, 16 Sept. 1925. Slaboonen 1—121-2 ct. p.p.; Snijboonen 1230 ct. p.p.; Lauwperen 16—40 ct p.p.; Bieten 514—S ct. p. bos; Peen 1019k ct. p. bos; Spina- zie 1.101.20 p. kl. kist; Postelein 1 1.25 p. kl. kist; Stoofperen 101214 ct. p.p.; Zoete app. 634—10 ct. p.p.; Zure app. 3347 ct. p.p.; Seldrie 35 ct. p. bos;. Bieten 45 ct. p. bos; Meloenen 1264 ct. p. stuk; Gr. Kool 101334 ct. p. stuk; Roo- de Kool 5 ct. p. stuk; Andijvie 0.56 1 p. kist; Komkommers 1—5 ct. p. stuk. SCHAGEN, 17 Sept. 1925. Op de heden gehouden veemarkt waren de prijzen als volgt: L6 Paarden 200—/ 600; 10 Stie- ren 170; 23 Geldekoeien (mag.) 200 350; 115 Idem (vette) 300—/ 500; 45 Kalfkoeien 200—/ 475; 7 Pinken 200 f, 260; 35 Nuchtere kalverea 14—/ 30s

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9