DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HotelToelast Centrum Hotel. Dancing. Dancing. Jazz-Band. 18 SEPTEMBER. ieder@n mlddag en avond ,0. 220 DM sftMffler 9ea?*st ait 3 ITa'den, Honderd zeren en fwintigste Jaargang 1925; Albontiementsprijs Mj voomitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. YRIJDAG Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. cm Uit het Parlement De Eerste Kamer was gistermorgerf sa~ mengekomen om het Adres van Antwoord op de Troonrede vast te stellen. Dat neemt door- gaans niet meer dan een ochtendzitting, soms maar enkele kwartiertjes, in beslag. Dat is gisteren anders geloopen: toen de Kamer om ongeveer half een uiteen ging, .was de afhandeling van het stuk gestrand op onvoltalligheid der vergadering; en die on- jvoltalligheid was opzettelijk bewerkstelligd. •'De zaak is aldus geloopen: De Commissie voor de opstelling van het adres had het volgende ontwerp ter goedkeu- ring aan de Kamer voorgelegd: „Mevrouw vol- zoo be- Ka- van De Eerste Kamer der Staten-Generaal vvaardeert ten zeerste het voorrecht, dat Uwe Majesteit, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de zitting der Staten- Generaal in persoon heeft geopend. Evenals Uwe Majesteit stelt zij met doening vast, dat er voor ons Volk in menig opzicht reden tot dankbaarheid *taan. Met Uwe Majesteit stemt het de mer tot erkentelijkheid, dat het gevoel saamhoorigheid, waar het geldt nooden te le- nigen, zich weder zoo krachtig openbaarde ten aanzien van de slachtoffers der ramp, die in de vorige maand verschillende deelen van het land -teisterde. De Kamer deelt het gevoelen van Uwe Ma jesteit omtrent den algemeenen toestand des Lands en meer in het bijzonder omtrent dien van land- en tuinbouw en van handel en nij- verheid. Zij spreekt de hoop uit, dat de be- staande zorgen zullen verdwijnen, ook door verbetering van de economische gestcldheid buiten onze grenspalen. Met erkentelijkheid mocht zij van Uwe Majesteit te verzekering ontvangen, dat het gevaar voor de ontwrichting van den toe- stand van's Lands geldmiddelen als afge- wend kan worden beschouwd, en dat, indien de financieele toestand zich gunstig blijft ont- wikkelen, naast verlichting der aan de bur- gerij opgelegde lastcn, ook verzachting van enkele der in de laatste iaren genomen maat- regelen in overweging tan worden geno men. Met belangstelling vernam de Kamer, dat handhaving der Christelijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer blijft voor Bestuur en Wetgeving. Met Uwe Majesteit is de Kamer van gevoe len, dat vereenvoudiging van den Staats- dienst, inkrimping van Staatsbemoeii'ng, waar deze mogelijk is, en betrachting van de uiter- ste soberheid in het beheer der publieke middelen dringend geboden blijven, zoodat voorzieningen, die omvangrijke geldelijke of fers van de schatkist vorderen, dienen te worden vermeden. Het verheugde de Kamer te vernemen, dat de betrekkingen met andere mogendheden van de meest vriendschappelijken aard zijn. Zij vernam met ingenomenheid, dat het be heer van 's lands overzeesche gewesten zal worden voortgezet in een geest, welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Met waardeering ontving zij de toezeg- ging, dat belangrijke voorstellen aan de Sta ten-Generaal ter overweging zullen worden voorgelegd. Uwe Majesteit zal op de voile toewijding der Kamer kunnen rekenen. Van ganscher harte stemt zij in met de bede van Uwe Majesteit, dat God zijn mil- den zegen schenke op den arbeid der Staten- Generaal." De bespreking van dit onderwerp werd in- geleid door den heer Wibaut, die namens de sociaal-democratische fractie der, Kamer ver klaarde, dat zij aan de parafraseering op de Troonrede, waarop het Adres van Antwoord neerkwam, niet meedeed. Dat kan een nuttig werk voor schoolkinderen wezen, de Kamer had ernstiger werk te dcen, zeide hij. Deze houding van een deel der Kamer wettigde het vermoeden, dat het met de afhandeling der zaak vlot zou gaan, doch aan die verwach- ting werd den bodem ingeslagen, toen de heer De Vos van Steenwijk bij alinea 3 met een wijziging voor den dag lcwam Hij stelde n.l. voor het woord „belangstelling" te ver- vangen door „instemming", zoodat de Kamer dus uitdrukkelijk als haar meening zou uit- spreken, dat het land in Christelijken zin moet worden geregeerd. Daartegen werd ge- piotesteerd, eerst door den Vrijzinnip*- Democratischen heer Slingenberg, daarna door Mr. Rink als woordvoerder van den Vrijheidsbond. Beiden wezen zij er op, dat door deze beginselverklaring gebroken zou worden met het onpolitieke karakter van het Adres van Antwoord, dat de Kamer ge- handhaafd heeft bij v/ijze van beleefdheid te- genover onze Vorstin, en dat men, in die rich- ting voortgaande, zou komen tot een politiek debat, waartoe de Eerste Kamer de bevoegd- heid zou missen, nu de Tweede Karnes door de afschaffing van het Adresdebat feitelijk heeft uitgesproken, dat zij een dergelijk debat naar aanleiding van de Troonrede onge- wenscht acht. Van verschillende zijden werd echter in- stemming met de wijziging betuigd, bij mon- de van den heer Verkouteren nam de Com missie, die het adres had ontworpen, de wij ziging over en de uitslag van een stemming er over leek niet twijfelachtig. Tocli is het gis ter niet tot een beslissing gekomeii. Toen de Voorzitter verklaarde, dat tot stemming zou worden oyerseeaan. verlieten Sociaal-Demo- craten, Vfijzinnig-Democraten en Vrijheids- bonders met uitzondering van Mr. Rink, die als luisterpost achterbleef, de zaal en het ge- volg was dat de vergadering onvolledig werd, en de stemming van onwaarde was: 21 leden waren voor het amendement van den heer De Vos, een was er tegen, zoodat het quorum niet aanwezig was. Maar zeven- tien leden stonden achter de deur dien uit slag af te wachten De Voorzitter moest nu wel de vergadering tot heden verdagen Dan zal er overgestemd worden en de rechtsehe partijen zullen dan wel zorgen in vcldoend aantal aanwezig te zijn om het be- streden amendement er door te halen. Daarna zal dan gestemd moeten worden over een door prof Van Embden ingediende wijziging op de vierde paragraaf om, in te- genstelling met de poging van den heer De Vos bij paragraaf 3, deze kleurloozer te ma- ken door haar aldus te doen aanvangen: ,;Mede had de voile aandacht der Kamer het gevoelen, dat vereenvoudiging", enz. Buitenland BOTSING TUSSCHEN COMMUNISTEN EN FASCISTEN. Maandag heeft te Kings Cross (Londen) een ernstige botsing plaats gehad tusschen fascisten en communisten, waarbij verschei- dene personen werden gewond. Het verkeer werd door een menigte van verscheidene duizenden personen gesitremd en toen die politie deze uiteendreef, hadden talrijke gevechten tusschen kleinere groepen in de aangrenzende straten plaats. De fas cisten hadden n.l. een vergadering gehouden en wilden daarna een optocht arrangeeren. Zij konden evenwel de vergaderzaal slechts met groove moeite verlaten, aangezien een menigte van 3000 personen zich rond het ge- bouw had verzameld. Aan het hoofd van den optocht bevond zich een ex-sergeant van de Schotsche hoog- landers. De stoet was echter' nog niet ver in de straat, of men had den voornaamsten po- litieken ambtenaar van de nationale fascisten reeds beentje gelicht. Een paar meter verder werd een tramwa- gen tot stilstand gebracht De bestuurder kfeeg van een man een klap, dien hij niet onbeantwoord liet. Halfweg Petonville-Road gekomen, had de optocht het verkeer geheel onmogelijk gemaakt. Bij King Cross-station verspreidden zich de fascisten in een tunnel en daar dreigden de relletjes eerst recht een aanvang te nemen. Het liep echter nog al goed af. Eindelijk trokken de fascisten in kleine groepen huiswaarts. Een der groepen was echter nog niet ver gekomen, toen zij werden aangevallen en hun een vlag werd ontrukt. Nu omtstond een hevig gevecht, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De fascisten wisten ten slotte hun vlag te heroveren, doch menigeen was leelijk toege- takeld. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Guerrero, afgevaardigde van San Salva dor en oud-vice-voorzitter der .conference voor de controle op handel in wapenen, heeft in de derde commissie der Vclkenbonds- vergadering aangedrongen op onmiddellijke bijeenroeping van een ccnferentie tot beper- king der wapenfabricage. Decommissie heeft Guerrero's voorstel met algemeene stemmen aangenomen. DE MINISTER-CONFERENTIE OVER HET VEILIGHEIDSPACT. Wij vernemen, dat de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Stresemann, in de Maan dag te houden zitting van het kabinet zal voorstelkn de uitnoodiging der geallieerden tot een conferentie inzake het Veiligheidspact te aanvaarden en te verzoeken de conferentie op 5 October a.s. te Luzern te doen houden. DE VGLKENBOND EN GESCHIEDE- NISBOEKEN. Haiti diende in de Volkenbondsvergade- ring een ontwerp-resolutie in, strekkende, om door de opvoeding van de jeugd tot mo- reele ontwapening te geraken. Met name wil men de geschiedenisboeken doen herzien, wat betreft de gedeelten, waarin oorlogsdaden worden beschreven en in het bijzonder, waar zekere veroveringsoorlogen worden verde- digd. EEN MANIFESTATIE VAN VREDELIEVENDHEID. Minister de Monzie heeft verklaard, dat zijn reis naar Kopenhagen en Berlijn enkel een manifestatie van den vredelievend'en geest van Frankrijk was en een gelukkig voorspel van de opening van het internationaal insti- tuut voor inteilectueele samenwerking. Door de „Petit Parisien" geinterviewd, heeft Stresemann verklaard, dat de reis van De Monzie naar Duitschland niets met bui- tenlandsche politiek te maken had. Hij ge- loofde echter, dat de gewisselde woorden recht gaven te hopen, dat het bezoek van De Monzie het begin zou zijn van een nieuw tijdperk voor de inteilectueele relaties tus schen^ Duitschland en Frankrijk. De door De Monzie vqorgest'elde samenwerking op wetenschappelijk Urrein achtte hij gewenscht en zou haar uitwerking zijns inziens niet missen. HINDENBURG'S REIS IN HET RUHRGEBIED. Bij de gister plaats gehad hebbende „be vrijdingsmanifestatie" in het Ruhrgebied stel- den 70.000 man zich te Bochum op. De sociaal-democraten en de vakvereenigin- gen hadden besloten, aan de begroeting van Hindenburg, wiens belangrijke en integre figuur door de linksche pers werd in het licht gesteld, niet deel te nemen. De hoofdgrond daartoe vormden psychologische en tactische overwegingen. Tot regeling van het overweldigend-drukke verkeer en tot doorvoering van uitgebreide veiligheidsmaatregelen, waren meer dan 1800 politie-agenten en bovendien nog tal van „Kriminalbeambte" te Bochum bijeenge- bracht. MUSSOLINI OVER DE TOEKOMST DER FASCISTISCHE PARTIJ. Een correspondence tusschen den secreta- ris-generaal der fascistische partij in Italie, Farinacci en Mussolini betreft o.a. den ver- jaardag der vermoording van den fascisti- schen afgevaardigde Casalini, die, zooals men weet, in een tram te Rome werd doodge- schoten. Nadat Casalini te Rome was ver- moord, zijn niet minder dan vier-en-vijftig andere fascisten in verschillende deelen van Italie gedood. Farinacci somt deze met naam en voornaam op. Mussolini antwoordt Farinacci als volgt: „Uw brief is een waardig aandenken aan onzen dapperen en nooit te vergeten kanje- raad Casalini. Vele anderen zijn na hem ge- vallen. De lange lijst van namen herinnert er aan, dat het nog steeds een voorrecht is tot de fascistische organisatie te behooren, een voorrecht dat vele offers en vaak het le- ven zelf opeischt. Het feit, dat zij door het bloed der martelaren is gewijd, geeft onze partij een volstrekte moreele superioriteit bo- ven alle andere, en legt ons den plicht op, om met groote beslistheid te strijden en zonder transigeeren op te treden, altijd en met nim- mer verflauwend enthousiasme. Onze doo- den leggen ons den plicht op, alles voor het fascisme veil te hebben; daardoor zullen wij ons doel sneller bereiken.*De fascistische re- volutie gaat thans een tijdperk van opleving tegemoet en Italie komt in een periode van hernieuwing. Het bedrogen volk, dat, schan- delijk misleid, ons eerst als vijanden be- schouwde, wendt zich thans naar ons toe, omdat het bij intuitie gevoelt, dat wij de toe- komst hebben en levensmogelijkheden bieden, terwijl bij onze tegenstanders het verleden berust met zijn vernietiging en dood. Dat is de genade, die ons geschonken is. Goede tii- den zijn thans op komst. Leve het fascisme!" DE SOCIALISTISCHE PARTIJVERGA- DERING TE HEIDELBERG. De Sociaaldemocratische Partijvergadering te Heidelberg verwierp gister het voorstel van den linkervleugel, volgens hetwelk de partij elke verbinding met de burgerlijke par- partijen zou verbreken en op het terreim van den ouden klassestrijd terugkeeren. Namens de Sociaal-Democratie van het bezette gebied verklaarde de Keulsche gede- legeerde Kirschmann, dat de huidige toe stand der bezetting nog steeds verder gaat dan het Verdrag van Versailles en de Rijn- land-overeenkomst. Voorts wees hij erop, dat de Keulsche zone nog steeds niet ontruimd is. Spr. verwachtte van het Veiligheidspact de ontruiming dier zone en inzonderheid af schaffing der ordonnantien. Spr. oefende tenslotte critiek uit op de aanwezigheid van vreemde krijgsraden. GROOTE OVERSTROOMING OP FORMOSA. Een telegram uit Formosa meldt, dat Dinsdag tijdens een storm Veeling (op ge- noemd eiland gelegen) overstroomd is. Hon- derden huizen kwamen onder water te staan; telegraaf- en telefoonverbindingen werden veroroken; een aantal motor- en visschers- booten wordr vermist, terwijl enkele brug- gen weggeslagen zijn. Het Amerikaansche schip „Helen" is bij den vuurtoren aan den grond geloopen. DE GESLOTEN KLOOSTERS IN TURKIJE. Eenige dagem geleden is gemeld, dat de revoluiionnaire Turksche regeering een bev°l' heeft uitgevaardigd tot sluiting der kloos- ters. Daarmede is het uit met de derwiss n, de huik-nde en dte dansende in Turkije. Er schijnen er nog ongeveer 20.000 te zijn itni het heele rijk. De oude derwissen hebben een groote rol gespeeld in het leven der Mohamedanen en niet het minst in het groote Konstamtinopel. Zij vonnen eigenlijk meer een mystieke secte dan kloosters. Wel moeten zij gehoorzamen aan de bevelen van een sjeik (oudste), maar de tucjjt is heel wat minder streng dan in sommige katholieke kloosters. Vele derwissen zijini zelfs gehuwd en verblijven ieder jaar slechts gedurende een zeker aantal dag en in het klooster. Ook moeten ze in vele gevallen, zelfs wanneer ze niet gehuwd zijn, een of ander ambacht uitoefenen om in hun bestaan te voorzien. Bedelen is in beginsel streng verboden. Er is echter zeer dikwijls van dit beginsel afgeweken. De oude sultans hebben groote bezittingen aan de der wis j-kloosters geschonken. Op al dat kloosterland en al de" gebouwen der orde, waaronder er zeer prach- tige zijmi, is thans door dten s-taat beslag ge- legd. In de laatste jaren was dit Mohamedaan- sche kloosterwezen wet erg in vervaT geraakt. De mystieke oefeningen, waarbij de derwis sen door dansen en schreeuwen zich zoozeer uitputten, dat zij hun geest aan de gevange- nis van het vleesch voelden ontsnappen en zich y.ereeaigen met God, die oefeajmgen werden sinds langeini tijd te Konstantinopel als merkwaardige, circusnummers aan de vreemdelingen vertoond. Dichters, geleerden, mystieke scbrijvers vond men nog slechts zeer zelden onder de derwissen. In het biir> nenland was het verval nog grooter, wan neer men afthans de beweringen der Jong- Turken en natiomalisten gelooven mag. Deze zeggen nu zelfs, d'a-t alleen de luiaards de afschaffing van de kloosters zull n betxeu- ren. Intusschen schijnen de derwissen in som mige streken toch nog. een grooten invloed uit te oefenen. De opstand in Koerd'istan was hoofdzakelijk him werk. De angst voor nieuwe anti-revolution naire actie schijnt zelfs de voornaamste oorzaak te zijini van het ingrijpen der regeering. Over de toestanden in die kloosters van het binnenland doen te Konstantiimopel1 ook allerlei, misschien wel eenigszins overdbeven, verhalen de ronde. Er zou zelfs ergens een sjeik geweest zijn, die aan al de detwissen in zijn klooster bevo- len had, slechts op handeni en voeten bij hem te komen. Elders hadden de monniken ge- leerd de geluiden van alle mogelijke dieren na te bootsen. De sjeik hield zich dan, met sluiers om het gelaat, te middent van hun kring ophij was de geest van God, die door alle dieren1, door de heele natuur gehuldigd werd. Er leefden in dat klooster 100 monni ken en 80 vrouwen. De moreele toestand liet er veel te wensehen over. Ook thans zijn er echter inog steed® praeh- tige uitzonderingen te midddn van het alge meene verval. In het klooster te Konia b.v. is er een buitengewoon rijke bibliotheek en heerscht.er onder Teidirtg van een zeer ge- leerden sjeik nog een opgewekt geestei ij k leven mm Gadurende de WITTE KRUIS-TENTOONSTELLING DE ANTHRACIET-STAKING IN AMERIKA. De staking der werklieden in de anthra- cietmijnen in Amerika duurt voort, en om hen te steunen, zijn de werklieden van bitumi- neuze mijnen van Noord-West Virginia op- geroepen, om op 25 dezer ook algemeen het werk te staken. De voorzitter van den algemeenen mijn- w rkersbond, Lewis, heeft er op gewczen dat het welslagen van de staking in de an- thraciet-mijnen afhangt van het sluiten -der markt in West-Virginia voor gewone steen- kool. De meeste mijnwerkers in Virginia zijn echter niet georganiseerd, maar men neemt aan, dat i\] ook ontevreden zijn over hun huidige loonen en de arbeidsvoorwaarden. In de anthraciet-districten van Pennsylvanie blijft alles nog rustig. OM HET OMROEPERSKAMPIOENSCHAP VAN ENGELAND. Een wild geschreeuw heeft Wosnsdag- middag het Engelsche stadje Pewsey ver- vuld. Reeds geruimen tijd bestaat een groote ja lousie de metier tusschen de omroepers uit Engeland en den ,,kampioen" op dit gebied, •wiens titel door zijn collega's heftig wordt besheden. Woensdag Helden de verschillen-" de mededingers zich op een heuvel bij het stadje Pewsey op en achtereenvolgens las ieder van een perkamenten rol zijn sermoen voor. Aan het slot van de uitvoering sprak de rechter, een muziekcriticus, zijn oordeel uit. Aan den voet van den heuvel en in hei dorp luisterde een groote menigte naar het eigenaardige concert. Een zoo patriottische trein als die, waar- mede de omroepers aankwamen, zal in Enge land vermoedeliik zelden hebben gereden. Ten einde zich te trainen, donderden de verschillende concurrenten elkaar onophou delijk „God save the king" toe. KORTE BERICHTEN. Volgens de Florentijnsche bladen is een uitgebreid plan voor het organiseeren van een opstand ontdekt, waarva de communisti- sche bladen is een uitgebreid plan voor het organiseeren van een opstand ontdekt, waar- van de communistische jeugdpartij de ziei zou zijn. Er hebben 27 arrestaties plaats ge had. Het geschil tusschen Amerika en Japan gerezen over de radioconcessie, is nog niet opgelost, en overeenstemming wordt niet mo gelijk geacht, zoolang de tarieveneonferentie in China niet is gehouden. De commissie van onderzoek naar de kwestie van de exteritoriale rechten in China is uitgenoodigd tegen 18 December as. te Peking bijeen te komen. De staking der gemeente-arbeiders te Frankfurt aan de Main is voor arbitrage geeindigd. Gesiieiifffi Nioiiws. EEN VECHTPARTIJ. Omtrent de veehtpartij in de Peperstraat te Amsterdam, waarbij Dinsdagavond de 17- jarige J. van D., w'onende Zeedijk, met een scherp voorwerp in den rug is gestoken, wordt nog het volgende gemeld: Op Kattenburg woont een barbier, die zich niet houdt aan de door de vakorganisaties ge- stelde overeenkomst. Aan zijn bediende is reeds meermalen te kennen gegeven, dat hij niet langer bij dezen patsoon mag werken. Hij heeft daardoor meermalen overlast gehad en is reeds dikwijls onder geleide van de po litie naar zijn werk gebracht. In den laatsten tijd ging hij naar Kattenburg onder geleide van een zwager van den barbier, die kleer- maker is. Dinsdagavond schijnt besloten te zijn eer einde aan deze kwestie te maken en toog een troep meest opgeschoten jongens van 16 tot 18 jaar naar Rapenburg om den barbiersbe- diende te zoeken. In de Peperstraat is daarop de ontmoeting gevolgd. Na een korte wcordenwisseling ont- stond daar de veehtpartij, waarbij behalve de bewuste barbiersbediende en de kleerma- ker ook betrokken waren de buren van deze beide laatsten. Op een zeker oogenblik zou de kleermaker zgn. „geschept" worden door van D. De kleermaker greep hem echter met beide handen vast. Een oogenblik later was van D. gestoken. Nu wordt beweerd, dat de kleermaker hem zou hebben gestoken. Deze verklaart evenwel dit niet,te hebben gedaan. Hij heeft nooit een mes of ander scherp voor werp bij zich. De gewonde is nog niet gehoord. Zijn toestand is redelijk wel. DE WEDEROPBOUW VAN BORCULO. Woensdagavond zijn te Borculo een hon derd belanghebbenden bijeengekomen om de maatregelen te bespreken, die voor den op- bouw van het stadje* getroffen worden. De heeren J. te Riet en Wennink Meule gaven verslag van een onderhoud met het provinci- aal steuncomite en het bouwbureau, teneinde de ongerustheid, die bij velen op het punt van schade-uitkeeringen bestond, weg te nemen. Oek werden maatregelen van het bouw bureau besproken en aan critiek onderwoi - pen. Een commissie van vijf personen uit de vergadering zal nu voofhet contact tusschen autoriteiten en belanghebbenden trachten te zorgen. Voldoening werd geuit over het herstel en den terugkeer van den burgemeester, en be sloten werd hem namens de ingezetenen ge- luk te wensehen. HET KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMlTe IN ZWITSERLAND Men schrijft uit Bern aan de N. R. Crt. d.d 16 September: Het Nederlandsche gezelschap op excursie naar Zwitserland heeft vanmiddag zijn eerste bezoek gebracht aan de groote landbouw- tentoonstelling te Bern, die bu'tengewoon moci en belangwekkend is, en vanavond was er een feesteliike maaltijd in het Burgerhaus, aan alle deelnemers aan de excursie, nage- noeg tweehonderd, aangeboden door de ver- eeniging van oud-leerlingen van de Land- bouwschool in Ruetti. Onze.gezant hier zat mee aaii. Dr. Mcser, voorzitter van genoemde ver- eeniging, sprak een heel hartelijk welkomst- woord, waarin hij herinnerde aan het bezoek, dat twee jaar geleden een gezelschap van Zwitsersche landbouwers aan Nederland heeft gebracht. Onze gezant mr. W. I. Doude van Troost- wijk, heeft vervolgens een zeer toegejuichte tafelrede uitgesproken, waarin hij onder meer als zijn overtuiging te kennen gaf dat het Zwitsersche en het Nederlandsche volk bestemd zijn elkaar te begrijpen en te waar- deeren en elkander een moreelen steun te zijn. Mr. P. Dieleman, uit Middelburg, heeft na mens het Kon. Landbouw Comite dr. Moser een zilveren Hollandsch molentje aangebo- dfen. Dr. H. Molhuysen, secretaris van het Landbouw Comite en hoofdleider van de ex cursie, huldigde den secretaris-generaal van de tentoonstelling, dr. Staeli, lid van den nati- onalen raad, en bood hem een zilveren vouw- been met molentje aan. Jongelui in de oude kleederdracht van het kanton Bern vroolijkten den avond met ge- zang op. NATIONALE VROUWENRAAD. Het algemeen bestuur van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland heeft Woens dag vergaderd. Besloten word, een telegram te zenden aan het gemeentebestuur van Amsterdam met ge- lukwensch bij het 650-jarig bestaan van de stad Amsterdam. Voorts werd bedoten,«een adres te rich- ten tot den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, waarin bevreemding en te leurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat in het nationaal steuncomite Storm- ramp 10 Augustus geen enkele vrouw is be- noemd. „Waar door deze ramp de geheele bevolking in de geteisterde streken is getrof fen en dus de belangen zoowel van mannen als van vrouwen zijn geschaad, meenen wij dat bij de hulpverleening de adviezen van een vrouw toch ongetwijfeld Van gmote waard* hadden kunnen ziin.'v s" LKMAARSCHE CODRANT. J. -. v w

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1