DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. Krom, Alkmaar. Tq; OQ7 StoomververQ. Chemisohe Was- I uli Qui soherQ en Tapijtreiniging No. 222 Honderd zeren en twintigste Jaargang 1925 ri MAANDAG 21 SEPTEMBER Het Centraal Ziekenhuis en de buitengemeenten. Bit nummer besfaat uit 2 Mailen. Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uifgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en betfrjsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: 'Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groofe letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOON, Voordam C9. I Directeur:' ti. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Rodaefie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ZI% DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. B en W. van Alkmaar hebben, d.d. 15 September aan de besturen der diverse daar- voor in anamerking komende buitengemeen ten het volgende schrijven gezonden: Op grond van het hierbijgaande rapport eener commissie, ingesteld door den Raad de- zer gemeente in zijn vergadering van 1 Fe- bruari 1923, besloot de Raad den 9en Juli j.l. de nader uitgewerkte plannen tot inrich ting van het Cadettenschoolcomplex tot een centraal ziekenhuis tot uitvoering te brengen met dien verstande evenwel, dat de bouw niet zal plaats hebben alvorens zekerheid is ver- kregen dat het bedrag wegens giften en sub sidies, door de z.g. ziekenliuiscommissie blij- kens haar bovenbedoeld rapport als noodza- zakelijk genoemd, ook inderdaad ontvangen zal worden. Gelijk Uw College zal blijken, raamt de Commissie het totale tekort op jaarlijks 65000. De gemeente Alkmaar kan het risico voor een dergelijk tekort niet dragen en meent, zooals wij reeds opmerkteu, alleen dan de uitvoering der plannen te kunnen ter hand nemen, wanneer zij er op mag rekenen, dat het belang der installing in ruime omge- ving wordt erkend en p. a. ook de Provincie van hare belangstelling daadwerkelijk blijk geeft. Overtuigd, dat ook Uw College het belang zal inzien van een goed toegeruste gemeente- lijke zrekeninrchting met een voor patienten uit wijde omgeving voldoend aantal bedden, meenen wij ons de vrijheid te mogen veroor loven ook op Uw College een beroep te doen, om door toekenning van subsidie ter dekking van eventueele tekorten de totstandkoming van een door de gemeente te stichten centraal ziekenhuis mogelijk te maken. De gemeente Alkmaar verwacht zelf een offer te moeten brengen van 15000 per jaar boven hetgeen zij reeds thans aan de ziekenverpleging in het stadsziekSenhuis ten koste legt (thans ongeveer 50000 per jaar, waaronder 35000 voor armen-ziekenzorg begrepen is). De gemeente zal zich dit offer Setroosten wanneer, overeenkomstig den in et rapport aangegeven opzet, door de an- dere gemeenten te zamen eveneens een be drag van 15000 in totaal per jaar voor dit doel wordt beschikbaar gesteld. Wij meenen ons uiteraard niet te mogen begeven in een nadere uitwerking van dit denkbeeld. Ons ook overigens beroepende op het uit- voerige rapport der commissie, zouden wij het .op prijs stellen, zoo mogelijk voor 1 No vember a.s. te mogen vernemen of Uwe ge meente bereid is tot toekenning van een sub sidie en, indien ja, tot welk bedrag. Mocht U het Cadettenschoolcomplex wen- schen te bezichtigen, dan zullen wij U daar- ioe gaame in de gelegenheid stellen. Burg, en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Zaterdag is daarna door het comite der Vereemgingen van Burg, en Seer, te Alk maar Hoorn, Purmerend en Schagen, aan dezelfde gemeentebesturen het volgende schrijven gezonden: Naar aanleiding van het in de vergade- Kvaj} e^n groot aantal Burgemeesters, op 23 April 1925 te Alkmaarg ehouden, aan ons gedaan verzoek, hebben wij de eer U hierne- vens ter kennisneming toe te zenden een af- druk van het, terzake van de aan Alkmaar ten behoeve van de exploitatie van een Cen traal Ziekenhuis te verleenen bijdragen uit- gebracht rapport met advies. S Ter verkrijging van een uniforme rege- ling en een goede verhouding in den door de buitengemeenten zoo noodig aan Alkmaar te verleenen steun, verzoeken wij U beleefd voor deze aangelegenheid met de bij ons Co mite aangesloten gemeenten te willen samen- werken en het nemen van een besluit overeen komstig het hierbij gevoegd ontwerp te wilier, bevorderen. Aangenaam zal het ons zijn te gelegener tijd met Uwe beslissing in kennis te worden gesteld. Het comite der Vereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen te Alk maar, Hoorn, Purmerend en Schagen, K. BREEBAART Dz. Voorzitter. C. HARINGHUIZEN, Secretaris tapport en advies van het Comite der Ver. van Bur gem. en Secretarissen. Het rapport (advies) van het comite luidi als volgt: Barsingerhorn Wieringerwaard 19 September 1925. Naar aanleidiDo van het schriiven van het Gemeentebestuur van Alkmaar aan de bestu ren der buitengemeenten om subsidie ten be hoeve van de expolitatie van een Centraal Ziekenhuis, hebben wij de eer ons tot U te wenden met het volgende: In de vergadering van een groot aantal burgemeesters, op 25 April 1925 te Alkmaar gehouden, werd, na uitvoerige be~prekingen over de wenschelijkheid van de oprichting van een Centraal Ziekenhuis op neutralen grondslag te Alkmaar, ons Comite verzocht het vraagstuk, op welke wijze de door Alk maar aan de buitengemeenten gevraagde steun het beste kon worden verleend, te wil len bestudeeren. Dit verzoek hebben wij ingewilligd, omdat bij deze zaak voor de buitengemeenten ge- meenschappelijke belangen zijn betrokken en een onthouding van onze bemiddeling niet in overeenstemming zou zijn met de destijds door Uw bestuur, bij het besluit tot samen- werking ontvangen opdracht. Bij de bestudeering kwamen naar voren de vragen: „ls de oprichting van,bedoeld ziekenhuis, overeenkomstig het plan, voor de buitenge meenten gewenscht; hebben deze daarbij vol doend belang voor het verleenen van steun en zoo ja, in welke mate; staat de gevraagde steun in goede verhouding tot de ten laste van Alkmaar komende kosten; kunnen in ver- band met de grootte der te verleenen vergoe- ding eischen worden gesteld en waarborgen gevraagd omtrent tarieven, opneming en ver- pleging van patienten, medezeggingschap over de exploitatie en het behoud van een neutraal karakter der instelling; h%eveel zal elke gemeente, naar gelang van meer of min der belang ter dekking van het tekort behoo- ren bij te dragen?" Onze beschouwingen komen, in het kort samengevat, op het volgende neer: Bij oprichting van een Neutraal Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, naast het bestaande St. Elisabeths-gesticht, zal aldaar een be- langrijke uitbreiding van"verpleeggelegen- heid worden verkregen. Het nieuwe zieken huis zal een neutraal karakter dragen. Hier- onder moet naar ons is medegedeeld worden verstaan het beginsel, dat in de gees- telijke behoeften van de patienten zal worden voorzien op de wijze, door de Directie in overleg met de kerkgenootschappen te rege- len en dat de Directie zal zorg dragen, dat in de voor verpleging bestemde vertrekken geen politieke of godsdienstige propaganda wordt gevoerd, noch aanduidingen worden aange- bracht, welke met politieke of godsdienstige opvattingen verband houden. Patienten van allerlei godsdienstige gezind- ten en politieke richtingen zullen zich dus in deze inrichting op hun plaats kunnen ge- voelen. Tegenwoordig gaan nog vele patienten uit het noorden van Noord-Holland naar Am sterdam of elders voor behandeling en verple ging. Bij totstandkoming der beoogde uit breiding te Alkmaar, zal daartoe minder aan leiding bestaan en kunnen zij, die om confes- sioneele redenen bezwaar gevoelen tegen het St. Elisabeths-gesticht, zich laten verplegen in de neutrale inrichtiag. Tezamen zullen beide ziekenhuizen voldoende en uitnemende gelegenheid tot verpleging bieden. In verband hiermede zal ongetwijfeld steeds op de aanwezigheid en het behoud van bekwame chirurgen en specialisten te Alkmaar gerekend kunnen worden. Te verwachten is, dat men dan ook meer en meer gaat gevoelen voor een verpleging te Alkmaar en dat met het oog* op een en ander het aantal verpleegdagen, genoemd in het aan den Raad van Alkmaar uitge- bracht rapport, op zijn minst zal worden be- leikt, ja waarschijnlijk in den loop van eeni- ge jaren belangrijk overschreden zal worden Om dit echter te bereiken en het ziekenhuis aan zijn doel te laten beantwoorden, zal de 1 inrichting aan alle eischen des tijds moeten voldoen. De uitvoering van een plan, van een om- vang als sn het rapport vermeld, moet dan ook noodzakelijk worden geoordeeld. De totstandkoming achten wij niet alleen voor Alkmaar en naaste omgeving, maar ook voor een groot deel van het overig Noord- Holland gewenscht. Alkmaar ligt in het centrum ec is van ver- schulende kanten met de tegenwoordige mid- delen van vervoer in korten tijd te, bereiken. 1S y°oral in spoedgevallen van niet te onderschatten belang. De hierbij betrokken belangen zoowel ten aanzien van voor rekening der gemeente op- genomenen, als voor zelfbetalende zaal- en klassepatienten, zijn van dien aard, dat naar on^e meening voor de buitengemeenten vol doende redenen bestaan om zoo noodig voor de exploitatie en instandhouding steun te verleenen. De grens voor de mate van dien steun is moeihjk te bepaien. Meer gemakkebjk is te beantwoorden de vraag of de van de buitengemeenten in totaal gevraagde bijdrage van 150CC in goede verhouding staat tot de door Alkmaar te dragen kosten. Een tekort is geraamd van 65000 's 1 Alle goederen worden vlng en correct afgeleverd. jaars, waarvan voor rekening van Alkmaar 30000 de Provincie 20000 en de buiten gemeenten 15000. Bij liquidatie van het bestaande stadszie- kenhuis zal Alkmaar echter ontheven worden van een bijdrage ten behoeve van die instel ling, ter grootte van ongeveer 15000, zoo- dat in werkelijkheid bij een exploitatie van het nieuwe ziekenhuis, overeenkomstig de be- grooting, Alkmaar voor 15000 extra kos ten komt te staan. Een bedrag dus gelijk aan de bijdragen der buitengemeenten. Aanvankelijk kwam ons dit geen billijke verhouding voor. Alkmaar heeft ongetwijfeld percentsgewij- ze veel meer belang bij de inriphting dan de buitengemeenten, in de eerste plaats zal men daar veel eerder overgaan tot het vragen van opname en in de tweede plaats kan er meer gebruik worden gemaakt voor verple ging van kraamvrouwen en van aan besrnet- telijke ziekten lijdende personen, terwijl de stad zal profiteeren van inwoning van per- soneel en voorts de ingezetenen, in tegen- stelling met bewoners van andere plaatsen, veel gemakkelijker, met minder tijdverlies en geringe of geen kosten zieken kunnen vervoe- ren en naderhard bezoeken. Van een anderen kant bekeken, zal Alk maar de geheele risico dragen en, indien het tekort veel grooter mocht zijn, of de Provincie minder of niets bijdraagt, het re- stant geheel te hare laste krijgen. Ook dient niet uit het oog te worden verloren dat Alk maar 25819 inwoners telt en" de betrokken buitengemeenten' tezamen 156688. Dit een en ander in aanmerking nemende, meenen wij niet in overweging te moeten ge- ven een geringeren steun dan den gevraag- oen toe te staan. Te meer niet, omdat bij het verleenen van de inderdaad hooge bijdrage met recht aanspraak zal kunnen worden ge maakt op gelijfegerechtigdheid en- inwifliging van voor de buitengemeenten van beteekenis geoordeelde verlaLgens. Het is bovendien niet zeker, dat steeds de gevraagde 15000 noodig zal zijn; de zaak kan ook zoo'n verloop nemen dat veel minder of in het geheel geen vergoeding meer be- hoeft te worden gegeven. Met dit in het vooruitzicht oordeelen wij, voor het behoud van een goede verhouding in het dragen van het tekort, noodig, vast te leggen het aandeel door de buitengemeenten te dragen. Naar de in het rapport gegeven cijfers moet dit worden gesteld op 15000/65000. De buitengemeenten zullen dan hebben in te staan, niet voor rond 15000, maar voor 13 van het eventueel tekort, tot een maxi mum van 15000. De overige naar onze meening te stellen voorwaarden zijn opgenomen in het hierbij aangeboden ontw-rp-raadsbesluit Ter toe- lichting kan nog r nder Uw aandacht worden gebracht, dat het voornemen bestaat het be- heer over het ziekenhuis, 't welk een gemeen- telijke instelling van Alkmaar zal zijn, op te dragen aan Burgemeester en Wethouders, bijgestaan door een Commissie van Advies. Waar de buitengemeenten zoo belangrijk bij die exploitatie zijn betro-kkani is het ge wenscht eenigen invloed te kunnen uitoefenen en medezeggingschap te hebben. Hierin wordt naar ons gevoelen voldoende voorzien door de bij het besluit ond'er no. 3 gestelde voorwaarde. Aangezien de gemeenten zich bezwaarlijk voor onbepaalden duur kunnen verbinden hebben wij in het ontwerp een te 'mijn van 10 jaren genomen. voor elke gemeente vastgesteld verhoudings- cijfer per ingezetene, waarin tot uitdruklring komt het belang, dat elke gemeente heeft bij het ziekenhuis voomoemd en hetwelk voor deze gemeente bedraagtzulks op de na- volgende voorwaarden: 1. De door deze gemente te betalen ver goeding zal nimmer meer mogen bedragen dan in het jaar. 2. De gemeente Alkmaar stelt bij de op richting zoodanige regelen, dat het Zieken huis bij voortduring op neutralen grondslag zal worden geexploiteerd. 3. In de Commissie van advies over de ex ploitatie en het bestuur van het Ziekenhuis zullen twee vertegenwoordigers der bijdra- gende buitengemeenten, door deze aan te wij- zen, zitting hebben 4. Ten aanzien van de opneming en ver pleging van patienten uit de bijdragende ge meenten, zal voor dezen met de patienten uit Alkmaar volkomen gelijkgerechtigdheid be staan, alzoo o. a- opname naar rangorde der aanvragen, verpleging op denzelfden voet en gelijk klassetarief. Gedaan in de vergadering van den Raad der gemeenteden Voorzitter. Wethouder. zen, zitting hebben. Het bepaien van het bedrag, dat elke ge meente naar gelang van meer of minder be lang ter dekking van een eventueel tekort be- hoort bij te dragen, vereischte een langduri- ge overweging. Met verschillende factoren als afstanden, nabijheid van andere zieken huizen, gebruikmaking van het St. Elisabeth- Gesticht enz. moest rekening worden gehou den. Wij„hebben onderstaande schaal ontwor- pen en met toepassing daarvan naar ons beste weten alle belanghebbende gemeenten gerangschikt. Geschat aantal ingeze- Klassen tenen met voorkear I II III voor het Centr. Ziekenhuis. van 100 80 pet. 80 60 pet. 60 40 pot. 40 20 pet. 20 0 pet. Verh.cijfer per ingezetene. 30 15 10 24 12 8 18 9 6 12 6 4 6 3 2 Concept-bc si uit voor de buitengemeenten. Het ccncept-besluit luidt als volgt: De Raad der gemeente Gelezen het adres van het Gemeentebe- .stuur van Alkmaar d.d. 15 September 1925 met bijbehoorend rapport, betreffende de stichting van een modem Centraal Zieken huis, met klasseverpleging op neutralen grondslag; Oyerwegende, dat deze stichting, wijl ook patienten buiten Alkmaar wonende opgeno men kunnen worden, in het belang der bui tengemeenten kan worden geacht; Overwegende, dat de exploitatie van een modern, naar alle eischen des tijds ingericht ziekenhuis waarjchijnlijk, vooral in de eerste jaren, verlies zal opleveren; Besluit: Aan de Gemeente Alkmaar, behoudens te geringe medewerking van andere gemeenten, ingaande op het tijdstip van opening van het Centraal Ziekenhuis aldaar, voor tien achter- eenvolgende jaren, over elk jaar te vergoe- den, gezamenlijk met de andere buitenge meenten s/,3 van het eventueele in dat jaar ontsfane tekort op de exploitiatie van bedoeld ziekenhuis, tot cen maximum bedrag van f 15000, cmgeslagen over de bijdragende ge meenten, naar gelang van haar zielental op 1 lanuari 1925 en met inachtneming van een Het voor Uwe gemeente billijk geoordeelde verhoudingscijfer en het maximum voor de te verleenen bijdrage zijn opgenomen in het ontwerp-raadsbesluit. Indien alle gemeenten bijdragen, of het te kort geen 15000.bedraagt heeft ponds- ponds gewijze verlaging plaats. Ter verkrijging van een uniforme regeling met Alkmaar is het dringend gewenscht, dat alle raadsbesluiten dezelfde foepalingen be vatten. Wij verzoeken U daarom overeen komstig het ontwerp te willen besluiten en daarvan aan bet bestuur van Alkmaar en tevens aan ons Comite kennis te willen geven. Het voornemen bestaat, na ontvaftgst van alle berichten, nader overleg met het bestuur van Alkmaar te plegen. Het Comite der Ver. van Burg, en Sec. te Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Schagen, K. B REE BART Dz., Voorzitter, C. Haringhuizen, Eecretaris. liuiteiiland DE BESPREKINGEN OVER HET VEILIGHEIDSPACT IN DUITSCHLAND. Rijkskanselier dr. Luther is Zaterdag uit het Rurgebied te Berlijn teruggekeerd. Hij zou den dag van gisteren gebruiken, om voe ung te krijgen met de leidende politieke per sonen, met wie hij de beslissing van het kabi net betreffende de uitnoodiging tot de pact- conferentie zou bespreken. Het Rijkskabinet zal hedenmorgen bijeen komen. Het is niet waarschijnlijk, dat vandaag reeds een definitief besluit zal worden geno men. Zooals dr. Hergt in zijn redevoering te Dresden heeft aangekondigd, zal de partij- .eiding van de Duitsch-Nationalen bijeen ko men om een beslissing over de pact-conferen- tie te nemen. Eerst nadat deze beslissing is genomen, zullen de Duitsch-Nationale minis ters hun houding in verband met de uitnoodi ging tot de pact-conferentie kunnen bepaien- Reeds Woensdag komt de buitenlandsche commissie uit den Rijksdag bijeen. Alsdan moet dus de beslissing van de rijksregeering genomen zijn. Het is dus te verwachten, dat men morgen in den loop van den dag tot een resultaat komt. In welinge'ichte kringen acht men het bui- ter.gesloten, dat de uitnoodiging tot de con- ferentie dodr de rijksregeering afgewezen zou woraen. Men denkt, dat de Duitsch-Nationa len de taktiek zullen volgen om den Duit- schen ondcrhandelaars bindende opdrachten aangaande de conferentie mede te geven. Het partijbestuur van de afdeeling Ham burg der Duitsch-Nationale Volkspartij heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat de leiding van de Duitsch-Nationale Volkspartij in geen geval haar toestemming tot deelneming van Duitschland aan de pact- conferentie geven zal, wanneer niet de vol gende voorwaarden vervuld zijn: 1. herroeping van den leungen over de schuld voor den oorlog; 2. de in het verdjag van Versailles toege- zegde en vastgestelde algemeene ontwape- ning; 3. de ontruiming van het bezette gebied. DE MOSOELKWESTIE WORDT 1 ERNSTIGER. De Volkenbondsraad heeft Zaterdagmid- dag de Mosoel-kwestie behandeld. Loucheui presideerde de zitting. De plechtigheid had een bijzonder plechtig en op zekere oogen- blikken een bepaald ernstig karakter, zegt de Tel. s Bij het begin van de zitting deed de Zweed- sche minister van buitenlandsche zaken Un den, ud naam van de commissie van drie voor Mosoel mededeeling van de ontwerp-resolutie,' waarin de raad besloot het Int. Hof om ad vies te vragen. De Britsche vertegenwoordiger en minister van kolonien Amery drukte zijn spijt er over uit, dat deze beslissing van den raad een uitstel van de behandeling der kwestie en een betreurenswaardige vertraging beteekende. Deze vertraging zal er toe kunnen leiden dat de toestand aan de grens zeer gecompli- ceerd wordt. Hij vestigde de aandacht op de deportaties der grensbevolldngen, waartoe. Turkije is overgegaan. Amery maakte vervolgens een toespelrng op de voorstellen van een garantie-verdrag van vier, waarmee Turkije dezer dagen voor den dag kwam, en verzocht aan de Turksche delegatie, duidelijk te antwoorden op de vraag, of dat pact onafhankelijk was van de toekomstige grens-regeling, want het zou in de oogen der Britsche regeering slechts waar- de hebben, indien het de algeheele beslissin" over de toewijzing van Mosoel aan den Vol- kenbond overliet. Niettemin is Engeland be reid, zijn steun te verleenen aan het verzoelff dat het Int. Hof in een speciale zitting bijeen- komt en zoo spoedig mogelijk de gevraagde adviezen worden verstrekt. De Turksche vertegenwoordiger Roesjdi Bey antwoordde op Amery's rede. Hij herin- nerde er aan, dat Turkije niets heeft nagelaten om tot een vriendschappelijke overeenkomsi met Engeland te komen. De Turksche delegatie moest echter met leedwezen constateeren dat alle pogingen verges waren geweest. Zij verzoekt than-: net Hof zijn advies te geven over de compe- tentie van den Raad. In tegenstelling met En geland dat denkt, dat de Raad de rol van ar- biter kan spelen, is de delegatie van oordeel, dat de Raad slechts als bemiddelaar kan fun- geeren binnen het kader van zekere door En geland te Lausanne aangegane verplichtin- gen Een beslissing van het Hof, welke niet conform deze verplichtingen zou zijn zou een mbreuk maken op de rechten van Turkije en dit land tot niets kunnen binden. Indien het Int. Hof een advies geeft, het welk destrekking heeft, aan den Raad de ar- bitrale bevoegdheid te verleenen of van dien aard is, dat de rechten van Turkije aangetast worden, zal Turkije zich niet bij dit oordeel neerleggen. Terwijl de Turksche gedelegeerde het woord voerde, stelde Amery zijn antwoord op, en na sir Cecil Hurst geraadpleegd te hebben, legde hij een belangrijke verklaring af. Hij began met de aandacht te vestigen op de verklaring van Roesjdi Bey, dat, wat het aavies van het Int. Hof ook zij, Turkije zich daaraan slechts zal onderwerpen voor zoover het geen mbreuk maakt op de aanspraken van Turkije. Amery constateerde, dat Turkije de in Oct. 1924 door Tethy Bey aangegane verplichtin gen thans desavoueert en hij voegde hieraan toe. dat, indien deze woorden niet ingetrokken worden en de Turksche delegatie haar aan gegane verplichtingen ten opzichte van dea Raad niet hernieuwt, de verplichtingen, welke Engeland ^elf ten opzichte van den Raad op zich heeft genomen, geannuleerd zullen wor den en niet nagekomen. Engeland hoopt, dat, indien het antwoord van het Hof aan den Raad arbitrale bevoegd heid geeft, Turkije zijn zetel aan deze tafel verder zal kunnen innemen. Indien het an- ders zou zijn, zou Engeland zich elke vrij- he.d van handelingen voorbehouden, en d? gevolgen, welke hieruit zouden volgen, zou den ernstig kunnen zijn. Loucheur vroeg daarop aan Roesjdi Bey, of hij wenschte te antwoorden. Roesjdi Bey bepaalde zich er toe te zeggen," dat hi; geen woord toe te voegen had noch 'erug te nemen van hetgeen hij zooexea, ge- (I0DRANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1