Alkmaarsche Oourant De Reisgenoote. P Maandag 21 September. FEU1LJLETON. 222 1925 Honiieni 2e*en en Twlntigste Jaargang, Uit het Parleinent felsferde. gemeenten, "door de regeering te verleenen, dte heer Lovink over de door ons land aan te nemen houding tegenover de verhoogde invoerrechten van Duitschland en de heer Vliegen over de afgraviing van den Pietersberg. De Kamer heeft zonder bezwaar haar toesteimning daartoe verleend, maar de dagen, waarop ze zullen wordien gehou- den, zijn nog niet vastgesteld. UIT HET PARLEMENT De voorzitter der Eerste Kamer had er zoo vast op gerekend, dat het met het Adres van Antwoord wel in orde zou komen, dat hij gistermorgen zijn generaals-uniform had aangetrokken, toen hij zich ter vergadering begaf. Immers als dat werd aangenomen, zou hij met de commissie van redactie naar het Koninklijk Paleis moeten rijden ter aan- bieding er van en daarvoor moest hij zijn mooie pakje aan hebben, en dus ging het in een moeite door om zich maar direct in gala tc steken Het doet ons voor den generaal Van Voorst tot Voorst genoegen, dat zijn optimistischc verwachtingen zijn verwezealijkt, maar het heeft, goed beschouwd, toch maar aan een haartje gehangen, of het was niet zoover ge- komen. Van de rechterzijde toch waren slechts 25 leden opgekomen, en zoo n« de linkerzijde dezelfde gedragslijn had gevolgd als den vorigen dag en, zonder een luister- post achter te laten, bij de stemming afwezig .ware gebleven, zou de Kamer weder onvol- tallig zijn geweest en had de zaak weer geen voortgang kunnen hebben. Edoch met den heer Mr. Rink was de heer Van Nagell tot Ampsen als vertegenwoordiger der linker zijde bij de stemming aanwezig en nu stem- den zij wel beiden tegen het ainendement-De Vos van Steenwijk, alsmede tegen de daar- door gewijzigde paragraaf van het Antwoord en ten slotte tegen het gansche Antwoord, maar zij vormden de kleine minderheid, die't aflegde tegen de groote meerderheid van 25, die zich er voor verklaarden. Het in het vorig verslag vermelde amende- ment van prof. Van Embden op de volgende paragraaf werd natuurlijk met dezelfde ver- houding verworpen; de voorsteller was niet eens opgekomen om er zijn stem aan te ge- ven, overtuigd als hij was, dat het toch een verloren zaak was. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge- scheiden; ze zal wel vermoedelijk een kleine zes weken vacantie hebben. Des middags is de Tweede Kamer v/eer bij- een gekomen, in de eerste plaats om er getui- ge van te zijn dat de heer Ruys de Beeren- brouck het vcorzitterschap aanvaardde. Dat geschiedt altijd met een vriendelijk speechje en van die usance is de heer Ruys niet afge- weken. Hij heeft een van goeden tact getui- gende rede gehouden, waarin hij, er aan her- innerend, dat hij reeds twintig jaar in de politiek is en de Kamer al twintig jaar kent, met ingenomenheid constateert, dat al is er in dat tijdsbestek veel veranderd, een ding toch hetzelfde is gebleven en dat is de be- reidwilligheid van de Kamer om met den Voorzitter samen te werken tot een vlotte afdoening van zaken. Hij sprak dus den wensch uit, dat hem die ervaring ook deel- achtig zou worden. Daarna heeft de Kamer in de eerste plaats haar aandacht moeten wijden aan enkele punten van huishoudelijken aard. Na de trek king der afdeelingen, wat altijd heel wat tijd in beslag neemt en voor den tribunebezoeker een nogal vervelend werkje is, zijn tot leden der huishoudelijke commissie gekozen de hee- ren Dresselhuijs, aftr., en Beumer, die in de -plaats komt van den uit de Kamer getreden heer Van der Voort van Zijn. Tot leden der commissie voor de stenogra fie werden herkozen de heeren Marchant en Van Vuuren en in de plaats van den heer Schokking, die thans achter de ministerstafel zetelt, gekozen de heer dr. de Visser. Als vragendag is weder aangewezen de Vrijdagmiddag. De afdeelingen hebben hierop gekozen tot hare voorzitters de heeren Heemskerk, Aal- berse, dr. de Visser, Marchant en Nolens, tot hare ondervoorzitters de heeren Bomans, Albarda, De Wilde, Vliegen en Sannes. Op voorstel des voorzitters is wijders goed- gekeurd dat het afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting op 29 September zal ont- vangen. De heer Albarda vond dat wel wat haastig en stelde voor eerst op 1 Oct. te be- ginnen, doch die Kamer schaarde zich met 45 tegen 37 stemmen aan de zijde des voor zitters, aldus de goede verwachtingen, die hij even tevoren had uitgesproken, tot waar- heid makend. De Kamer is daarop tot 14 October uit- eengegaan, dan komt o.a. de Bioskoopwet aan de orde. En wijders zijn een aantal in- terpellaties in uitzicht gesteld. De heer Kleerekoper wil de regeering interpelleeren over den steun aan de door den cycloon ge- Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W H C 31) Jij hebt al lang geen hoop meer in Fabrice de Mauve gehad, KerjeanIk zag het bestmaar ikik hoopte nog; ik hoopte met mijn gansche ziel en zei tot me zelf: „Sommige dingen zullen later wel tot klaarheid komenHij heeft me lief, dat weet ik; ik voel dat hij me liefheeft O, Kerjean! aan zooveel dubbelhartigheid kon ik niet gelooven Ze liet een korten snik hooren, maar haar oogen bleven zonder tranen. Haar gevouwen handen trokken zich krampachtig samen. Fabrice de Mauve was jou niet waard, Phyllis, zei Willem vriendelijk. Infellectuee- len van dat soort, eerzuchtig en egoist, zon der nauwelijks terug te dieinzen voor arglis- tige streken en wreedheid, zijn even ontoe- gankelijk voor liefde als voor enthousiasme en onbaatzuchtigheidIk durfde mijn oor- deel tegenover jou niet uitspreken Zelfs nu nog zou ik bang zijn je verdriet te doen, als ik dart deed en daarom zou ik niet wil- !en doenmijn lieve Phyllis maar die man is even onwaardig dat je over hem treurt, als hij onwaardig was dat ie hem Sefbadt Gemengd Nieuws Demonstratief Congres van S. D. A. P. en N. V. V. De Opening. Zateragmiddag is in de groote zaal van den Dierentuin het demonstratieve Congres van het Nederl. Verbond van Vakvereenigin gen en de Soc. Democratische Arbeiders partij aangevangen, waaraan dezen middag tevens de huldiging van mr. P. J. Troelsra was verbonden. Het tconcel was te dezer gelegenheid ver sierd met tal van vaandels en emblemen alsnede met een groot aantal hloemstukken waarin de roode dahlia overheerschend was Als gasten waren aanwezig o.a. de *heer Adler, secretaris van de Socialistische Inter nationale Arbeidersorganisatie, en Sassen bach, secretaris van het Internationaal Vak verbond. De heer E. Kupers, tweede voorzitter van het N. V. V., opende het congres met de ver klaring, dat l et bedoelt te zijn een stelling nemen tegen de reactie. belichaamd in het nieuwe kabine-Colijn. Trouwens, deze reac tie is een internationaal verschijnsel. In alle kolenproduceerende landen zit men met groo te hoeveelheden onverkoopbare kolen; ge volg is werkloosheid onder de mijnarbeiders Er wordt gesproken over verlaging van pro- ductiekosten en dan denkt de kapitalistische maatschappij direct aan verlaging van loonen en verlenging van den arbeidstijd. Maar ook dit heeft zijn grenzen. Op 1 Januari 1.1. wa ren er 6 millioen werkloozen. Het kapi-talisme is niet meer in staat de productie te beheer- schen. Toch is de samenleving kapitalistischer dan ooit. Alom ziet men concentratie van kapitaal, trust- en kartelvorming; voor arbeiders een aansporing om zich internatio naal sterk te maken. De prijzen worden veel al niet meer door vraag en aanbod, maar door de internationale kapitalistische syndica- ten bepaald. Daartegen is noodig een sterkere positie van den arbeider in het bedrijfsleven de arbeider worde in zijn bedrijf tot arbeids burger. Ook in ons land heeft de arbeidersbewe ging de laatste jaren een harden strijd te woeren tegen economische en politieke reactie \Vaar de vakvereenigingen iets te zeggen heb ben, is het echter uit met verlenging van den werktijd en verlaging der loonen. Wel is er eenige verbetering de laatste maanden waar te nemen in de economische omstandigheden maar deskundigen schatten het aantal werk loozen hier te lande toch alijd nog op 75.000 Een poging om de Arbeidswet geheel af geschaft te krijgen, is afgestuit op het vak- vereenigingswezen. Onder minister Aalberse hebben de werkgevers een maar al te groot aantal overwerkvergunningen verkregen; d' vorige regeering deed niets dan de Arbeids wet saboteeren. Reactie ook wat betreft de volkshuisvesting, het onderwijs enz.; daaren tegen verhooging van allerlei belastingen en invoering van nieuwe lasten. Het is dan ook te betreuren dat we er nietrin geslaagd zijn, den heer Colijn de woestijn in te sturen. Voor de verkiezingen heef-t de heer Colijn reeds ge- gezegd, dat sociale maatregelen die geld kosten, de eerste tien jaren achtenvege moe ten blijven. De Troonrede, hoezeer ook van i*echtsche zijde als gaande in democratische kringen geschetst, is het bewijs van het reac- tionair streven dezer regeering. Op de sala- rissen van het rijkspersoneel heeft de vorige regeering 30 millioen bezuinigd; als het goed gaat, krijgt het daarvan 3 millioen tferug, en dan gaan de hoogere ambtenaren nog voor. Op de militaire uitgaven is er slechs perspec- tivische bezuiniging; wat den woningbouvv betref-t, zal de regeering zich beperken tot wat als de taak der woningwet wordt be schouwd. De bezuiniging, dus verslechting van het onderwijs, begint door te werken. Reactie overal. Spr. wekte daarom de Nederlandsche ar beidersbeweging op tot onvermoeiden strijd. Hier zijn, vervolgde spr., elfhonderd afge- vaardigden aanwezig, een -teeken dat N. V. V. en S.D.A.P. eendrachtig schouder aan schou- der moeten strijden (applaus). Daartoe moe ten de gelederen van beide versterkt worden, temeer daar het ledental van beide den laatsten tijd is achteruitgegaan. In dezen zin heette spr. alien hartelijk welkom en bracht spr. een groet van het con gres over aan de duizenden arbeiders in den lande die dit congres niet kunnen bijwonen, doch radiografisch het hier gesprokene kun nen vernemen. Spr. deelde mede dat verte- Ze hief 't hoofd op. O, je hebt gelijk. Reeds eenmaal her inner je je nog wel? heb ik je verklaard dat, als ik moest ophouden Fabrice de Mau ve te achten, ik tevens zou ophouden hem lief te hebben Maar ik heb er bij gezegd „Iets zal er dan in mij gestorven zijn." Ik heb niet meer liefik wil Fabrice dd Mau ve niet meer liefhebben, Kerjean... Maar mijn hart heeft hij vermoord Arm meisje, 't oogenblik zou slecht zijn gekozen om jt er aan te herinneren dat, als men negentien jaar isen nog veel ouder ook, de tijd en 't leven zulke wonden genezenIk ben werkelijk bedroefd Er zijn oogenblikken geweest, waarop ik, werkelijk, ja, ik zweer het je, niettegenstaan- de mijn antipathie en mijn sombere voorge- voelens, als't me mogelijk ware geweest hem WefT terug te brengen, ik die Met een smeekend gebaar belette ze dat hi] den zin voleindigde: Laten we niet over hem praten, Ker jean niet meer over hetgeen nu voorbij is. Ik zou er zoo graag niet meer aan denken, er me los van makenDat dat ruwelijk zoo spoedig zal plaats hebben, is bijna een gelukAnders had ik nog blij- ven hopen, steeds maar tegen beter weten in blijven hopenHopen is soms zoo smarte- lijk.Je ziet dat ik kalm ben 't Komt me voor, dat wanneer men hevige pijn aan een van zijn ledematen heeft gehad, men, zoodra het geamputeerd is, iets gevoelt, wat ik thans voelIk zou zoo graag erg fiink iwilkn ziin genwoordigd zijn. 260 afotelingen der S.D. A.P., 26 hoofdbesturen bij het N.V.V. aange- slcten, 102 bestuurdersbonden bij het N.V.V tezamen met 1100 afgevaardigden. Nadat men staande de Internationale had gezongen, ging het presidium over aan den heer j. H. Schaper. Huldiging van Mr. P. J. Troelstra. De heer Schaper riep eveneens alien harte lijk welkom toe nu men den man ging huldi- gen, die heel zijn leven heeft gewijd aan den strijd voor de arbeidende klasse, den man aan wien we alien zooveel verschuldigd zijn. Leden van de Arbeiders Jeugd Centrale kwa-men nu, een toepasselijk lied zingend, met tal van vlaggen de zaal binnenmarcheeren om zich achterop het tooneel in het gelid te scharen. Terwijl vervolgens'De stem des volks zich deed hooren, werd de heer Troelstra met zijn familie door een daartoe benoemde com missie de zaal binnengeleid, onder enthousias me van de vergaderden. Zeer velen waren zichtbaar bewogen. De heer Schaper riep den heer Troelsra het welkom toe tusschen degenen met wie hij zooveel jaren heeft gestreden, welkom ook aan de familie Troelstra. 's Morgens, was ook een bloemstuk verzonden aan mevr. Troelstra Bokma de Boer, aan wie tevens een telegram van sympathie werd gezonden, met volkomen instemming van den heer Troelstra zelven Spr. herdacht de verdiensten van den on- langs overleden heer H. H. van Kol (staande werd dit aangehoord) en deelde mede dat te vens een bewijs van sympathie zal worden ge zonden aan den heer J. A. Fortuin, een van de oprichters der S. D. A. P., thans ongesteld in een ziekenhuis opgenomen. Reeds eerder is de heer Troelstra gehul- digd in kleiner kring in hotel de Wittebrug, en daarbij was geen der politieke tegenstan ders aanwezig. Wij begeerden dit niet aldus spr., maar hier, waar niet het kader maar het geheele leger aanwezig is, vindt de heer Troelstra een ruime vergoedipg. De heer Troelstra heeft zee? veel teleur- stellingen ondervonden, hij bleef echter stand- vastig, werkte door. Thans ontvangt hij daar voor onze bewondering, onze dankbaarheid, onze vx-iendschap. Namens alien dankte spr. den heer Troelstra voor wat hij in een kwart eeuw voor het volk heeft gedaan (Applaus). Spr. deelde nog mede dat de federatie Am sterdam der S. D. A. P. een album aan den heer Troelstra aanbiedt met de handteekenin- gen der leden van de S.D.A.P. en dat, behal- ve de vele bloemstukken den heer Troelstra aangeboden, er een ets van Hinloopen is na mens overheidspersoneel en een geschenk van de mijnwerkers. Nogmaals liet De Stem des Volks zich hooren, waarna de heer Schaper een speciaa! woord van hulde bracht aan den heer Otto de Nobel, dirigent van genoemde zangvereeni- ging. Rede van W. H. Vliegen. Het woord was nu aan den heer W. H. Vliegen, voorzitter van de S. D. A. P. Partij en vakbeweging hebben behoefte ge- voeld, zeide deze, om nu u op het punt staat, de leiding onzer beweging te verlaten, nog iets anders te doen dan u een hand te geven en te zegge, het ga u goed. Onze liefde en bewondering wenschen we te manifesteeren in een groote, algemeene de- monstratie om den heer Troelstra zoo moge lijk het afscheid minder moeilijk te maken. Hoezeer de soc.-dem. beweging niet van een persoon afhangt, is toch de grootheid on zer beweging voor een groot deel te danken aan den heer Troelstra. Spr. wilde niet alleen spreken tot den man dien we om zijn wezen liefhebben, maar vcoral tot den politieken strijder, den politicus vap het proletariaat. Even moeten we terugdenken, aldus spr., aan den tijd toen Troelstra tot ons kwam en zich in den strijd wierp. De toestanden in dert tijd. van het ongebreidelde kapitalisme, hoe toen de loonen, werktijden enz. waren, wilde spr. niet in bijzonderheden met cijfers thans nagaan. Tienduizenden kinderen toen, die nooit een school zagen, honderdduizenden met nauwelijks eenigen leertijd. In die ver- armde, mishandelde, van elke ontwikkeling missende arbeidersklasse werd toen de fakkel van't verzet geworpen. Een feit is't dat de beweging in anarchisme verzeild raakte en te gronde ging; spr. wilde echter niemand iets verwijten. Maar toen is Troelstra gekomen. De leider van de S. D. A. P. moest aan den eenen kant de revolutionnaire drijvers zijn, opdat liet gemoed van de arbeiders in opstand kwam en aan den anderen kant de koele berekenende politicus die wist wat te bereiken was en wat niet. Die taak kon alleen vervuld worden door Troelstra. Nu is zijn rusttijd gekomen, maar men zal hem zeer missen. Troelstra, aldus spr., heeft bij de - verkie zingen nog altijd invloed gehad en de toe- neming van het stemmental der partij met 140.000 is mede aan hem te danken. Politiek figuren als Troelstra, Thorbecke en dr. Kuyper, die zoo'n groofen invloed hebben gehad op het volk, become it men in hun groote algc-meenheid, niet naar bepaalde momenten. En zoo zien we 'hier ook den heer Troelstra. De Nederlandsche arbeiders- beweging, de politieke als de economische, groet den heer Troelstra, zijn figuur zal in aller geheugen blijven en namens alien wenschte spr. hem een gelukkigen ouden dag dien Troelstra eerlijk heeft verdiend aan de arbeidersbeweging, die zal voortbouwen aan het groote werk van Troelstra. Vervolgens spraken Friedrich Adler en Stenhuis. Toen trad de heer Troelstra naar voren, tot bij den luidspreker, en het enthousiasme m de zaal groeide tot een grootsche ovatie. De heer Troelstra constateerde dat het aan betuigingen van waardeering voor hem en zijn werk niet heeft ontbroken. Dit bewijst spr., dat de stap die 33 jaar geleden door hem werd gedaan en die toen wel politieke waanzin scheen, steeds meer en beter is be- grepen geworden. De laatste maanden ont- ving spr. brieven van tarschillende personen uit de arbeidersklasse, waaruit blijkt, dat spiv's optreden voor hen is geweest de groote gebeurtenis van hun leven. Voor al die betui gingen brengt spr. dank. Maar vooral voor de demonstrate op dezen dag, die heden- avond zal worden voortgezet als getuigenis van het proletariaat van heel Nederland. Spr. had wel van terzijde van de voorbe- reiding der stichting van het Troelstra-oord iets m idegemaakt. Het zal aan zijn doel be- antwoorden. Spr. dankt het vakverbond, de gevei'S, voor de hulde, spr. gebracht, maar t gebracht cok aan de verheffing der arbeiders- klasse met spr.'s hulp. Bij zijn arbeiders spreekt de heer Troelstra den wensch uit dat menig afgebeuld propa gandist van S. D. A. P. en vakbeweging er tot rust zal komen, daar in liet Troelstra- oord. Spr. begroette de keuzc van den heer Alba- da als nieuwe voorzitter der Kamerfrattie met onverdeclde instemming en bracht dank aan alien die aan zijn levenswerk hebben rnede- gewerkt. Vervolgens vergeleek de heer Troelstra de toestanden van nu met die van 30 jaar gele den. Nu is de partij de tweede in den lande en is' er een machtige vakvereeniging, die reeds menigen strijd heeft gewonnen. Thans moet de democratic doordringen in het bedrijfsle ven. Thans gaat het naar de socialisatie. En dan, aldus spr., moeten wij er toe mee- werken, dat internationaal de vrede wordt gevestigd door propaganda voor ontwape- ning. Zoo gaat de strijd der arbeiders steeds weer tegen den geest waarop ubbuiting en enderdrukking, waarop de oorlog berust. Spr. richt zich alsnu tot de jongere intel- lectueelen, geroepen om straks de leiding van het bedrijfsleven over te nemen. Spr. be- schuldigt hen van kleinheid, van lafheid, van egoisme, omdat ze in gebreke zijn en niet op de bres staan van het nieuwe leven dat alom opgroeit. (Applaus). Spr. groet het vaandel der jeugd, dat van de A J. C., als het vaandel van de toekomst De ouden zullen blijven voorgaan, want de basis waarop we ons vroeger steld-en, laat ruimte genoeg over voor het komende werk. Maar de jongeren mogen bezield zijn met het idealisme uit spr.'s'jongelingsjaren. De oude- ren zullen steeds op spr.'s hulp kunnen blij ven rekeuen. Spr. dringt er op aan dat er een eensge- zind en sterk streven van alle elemental in de arbeidersbeweging zij, en mocht dat haperen, dan zal de massa der arbeiders "wel aan de noodzakelijkheid daarvan herinneren. (Ap plaus). Nogmaals dankt spr. alien, ten slotte nog eens doende uitkomen, dat in de eerste plaats de jeugd het verrichtte werk zal hebben voort te zetten. (Applaus). Wederom werd de Internationale gezon gen; een driewerf hoera voor Troelstra klonk door de zaal, daarna sloot de heer Schaper de vergadering. Terwijl „De Stem des Volks" opnieuw haar zang deed hooren, ging men uiteen. Zaterdagavond is mr. P. J. Troelstra nog eens gehuldigd door de leden van S. D. A. P. en N. V. V., ter gelegenheid van het door deze beide organisaties gezamenlijk belegde demonstratiecongres. De stoet, die opgesteld werd in de Beeklaan tusschen Valkenbosch- plein en Loosduinschenweg, vond daar nau welijks plaats en toen even voor acht uur de enorme optocht zich in - beweging stelde, was het een onafzienbare menschenmassa, die zich voortbewoog in de richting van den Kranenburgerweg. Voorop ging het muziek- corps Kunst en Strijd uit Den Haag. Daar echter kwamen de besturen van S. D. A. P. en N. V. V., vervolgens de Arbeidersjeugd- [r| [T N.V. BOEK- EN HANDELSBRUKKERIJ voorh. HERMS, COSTER EN 200N, ZIET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMACHINES STEL- LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM C 9 ALKMAAR Tranen kwamen in haar oogen. Maar je bent flink, bevestigde Willem Phyllis sloeg haar oogleden neer, aJs om t geheim van haar blik te verbergen; toen sloeg zij ze weer op en begon met vochtige oogen bijna vroolijk te lachen. Kerjean, als ik uit spijtigheid had wil- len trouwen en zelfs heel goed, dan zou me dit heel gemakkelijk zijn geweest... Ik- had niet anders behoeven te doen dan ja te zeggen, moet je weten! Vertel me dat eens. 't Was eigenlijk een onaangename geschiedems, maar die me, trots alles, toch heeft vermaakt... Eenige dagen geleden kwam Edmee me minzaan en triomphante- lijk tevens, in vertrouwen vertel 1 en dat ze ten huwelijk zou worden gevraagd. Een heer van een jaar of veertig, die we op't eenvou- dige middagpartijtje bij mevrouw Desroches hadden ontmoet en die een oogenblik had meegedaan aan een van onze spelletjes, was erg verliefd geworden op 't jongste meisje Chardon-PIuche en aangezien hij haar graag weer zou ontmoeten, had mevrouw Chardon- PIuche, niettegenstaande haar rouw, een lo- ge voor de avondvoorstelling in het Theatre Framjais besproken. De heer een pracht- partij! zou dan ook komen en daar zijn hoofdl al voor de helft op hoi was, „stond het zaakje heelemaal voor elkaar" Ik haal precies de woorden van de toekomstige echt- genoote aan. Dadelijk wenschte ik haar ge luk hoewel de herinnering aan den „mijn- heer," die te oud was vcor een jong 'meisje, me niet enthousiast kon maker Edmee smeekt me haar te kappen en haar te helpen bij 't aankleeden voor de fameuze comedievoor- stelling. Ik doe mijn uiterste best en de da mes vertrekken. Daarna hoor ik over de heele zaak niet anders dan in vage bewoor- dingen spreken en gedurende de daarop vol gende dagen zag ik zulke strakke gezichten, dat ik, die trouwens te veel dacht aan mijn eigen verdriet, me wel wachtte iets te vra- gen.. Eerst eergisteren ontsluierde Marcelle het geheimKerjean, houd je gereed de ontknooping te vernemen van een" comedie- stuk vol verwikkeiingen! Mijn zware rouw had den man op een dwaalspoor geleid; hij dacht drie- meisjes Chardon-PIuche ontmoet te hebben,,'t Jongste meisje Chardon- PIuche" was, dacht hij, ik. Om haar beter aan te duiden, had hij er nog aan toege- voegd„Die zoo tenger is eh blond". Maar daar Edmee niet zwaar is en zich verbeeldt blond te zijn had men dte zaak niet ver- der uitgeplozen. Marcelle jubelde, toen ze me dat alles vertelde en guifde over de ne- derlaag van haar zusterIk luisterde met een verbazing, dat begrijp je, die er niet min der om werd, toen ik dfe ontknooping van 't geval leerde kennen Toen hij vernam dat hij zoo onvoorzichtig was geweest verliefd te worden op een gezelschap-juffertje, had hij uitgeroepen: „Kan me niets schelen 'k wil haar toch hebben, ten minste als ze mij wil hebben Ik ben rijk voor twee Wat zeg je er van, Kerjean? Ik zeg dat de manier van doen van dien meneer tamelijk ongegeneerd is, maar dat ik zijn antwoord nog al grappig vind centrale, de sociaal-democratische studenten- club, de betoogers uit Rotterdam en Dord recht, Leiden en Delft, Amsterdam, Utrecht en Gouda, Noord-Holland buiten Amsterdam, en Zuid-Holland buiten de genoemde steden, de overige provincies en 's-Gravenhage. De stoet werd gesloten door afgevaardigden naar het congres en een aantal muziek- en zangvereenigingen. Op afstanden tusschen de betoogers gingen muziekkorpsen, die mar- schen en strijdliederen speelden. Tallooze vaandels en vlaggen werden in groepen mee- gedragen. Aanvankelijl: liet de orde te wenschen over, daar veel belangstellenden, die langs den weg stonden, zich ongehinderd met de groepen betoogers konden vereenigen en den opmarsch zeer belemmerden. Later werd dit beter en toen te half tien de kop van den ein- deloozen stoet tusschen fakkeldragers en rood bengaalsch vuur de Leuvenschesfraat inzwenkte, was de betooging een ordelijke stoet. Voor het huis van den heer Troelstra wees een gr.oote roode lamp den weg. Op het balcon stond de voormalige leider der S.D.A.P. met zijn gezin en eenige vrien- den. De besturen van N. V. V. en S. D. A. P. verlieten hier den stoet en stelden zich voor de woning op om de betoogers te laten voor- bijtrekken. De A. J. C. vormde den kop en marcheerde het eerst voorbij onder het zin- gen van strijdliederen, den leider groetend met opgeheven hand. Deze groep, die een groot aantal kieurige vlaggen meedroeg, maakte den besten indruk. Daarop volgden de betoogers zingend, juichend en wuivend naar den heer Troelstra, die van het balcon terugwuifde. Onafgebroken trokken de menschenmassa's voorbij; 1)< a 2 uur duurde het voor alien gepasseerd waren en bijna al dien tijd bleef de heer Troelstra staande het schouwspel volgen. Toen een groep voorbijging die den Acht Uren Marsch zong, zong hij geestdrif- tig mede. Na afloop zou de stoet ontbonden worden met toespraken van den heer J. van Zutfen en mej. Suze Groeneweg. Hiervan werd echter afgezien met het oog op de ontzaglijke deel- neming. Aan het slot werden den heer Troelstra door de zangvereenigingen eenige liederet toegezongen. UIT DE S. D. A. P. Maandag 14 September heeft het partij- besfuur van de S. D. A. P. te Amsterdam vergaderd. Aan het verslag in het Volk is het volgende ontleend: D c0r .de aangen°men gewijzigde statuten der S. A. I. heeft de partij thans het recht twee leden in de Executieve a-an te wijzen. Als leden werden benoemd W. H. Vlieo-en, die reeds deel der Executieve uiimaakte en F. M. Wibaut, terwijl als plaatsvervan- gers werden gekoKen J. W. Albarda en J. H. Schaper. Onder nadere goedkeuring van het con- gres benoemde het P. B„ tijdeliik als vrou- welijk-secretaresse, lid van het p'artijbestuur, en als zoodanig secretarisse-penningsmeeste- lesse van den Bond van vrouwenclubs, me vrouw L. Ribbius—Peletier. Op zijn verzoek werd F. v. d. Goes ont- slag uit zijn functie van redacteur buiten- land van Het oik verleend. Vliegen sprak een woord van dank voor het vele "werk dat van der Goes in deze functie voor de partij heeft gedaan. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek om fmancieelen steun van het Bureau ie,Dna-r'>ori?ie V1'ec!es-actic, onder leiding van i i n I ,"ugenlToltz te Ammerstol, besloot het P.B. oen afdeelmgen te adviscerca- voor dit comite geen golden beschikbaar te stel- len. In verband met een ingekomen beroep van de partijgenooten J. J. v. d. Berg, Dc Ruyter en dat t misschien duidt op een foed hart Uit de wijze, waarop je me .de zaak ertelf, geloof ik dat't overbodig is te vragen wat je hem hebt geantwoord. Ik heb gewoon gezegd dat ik niet wilde trouwen. En t gekst is dat mevrouw Char don-PIuche en Edmee zelf, mij aanvankelijk net aanzoek, dat hij me toen wel moest doen oveibrengen, maar niet konden vergeven, en nu vinden ze't onvergeeflijk van me dat merk ik maar al te goed dat ik geweigerd heb,.s Dat is niet gek; dat is menschelijk. Dus de „prachtpartij" beviel je niet? Neen. Ik zou bijna willen zeggen: jammer. Phyllis sprong op. Zou jij me dan zoo'n huwelijk aanra- den, ]ij? Neen Phyl... O, neen, werkelijk niet. Ik zou het je niet kunnen aanraden, want ik ken dien verliefden, onbaatzuchtigen meneer metEn toch, welk ander geluk zou ik je kunnen foewenschen, dan den naam en de bescherming. van een fatsoenlijk man, die je alleen om je zelf zou liefhebben en die je zou weghalen uit je tegenwoordige leven van onaangenaamheden en vernedering? f-11 van wien ik niet zou houden dien ik niet zou liefhebben.maar Kerjean! Kerjean -moest eventjes lachen om de gloeiende overtuiging, waarmee ze deze woorden had gesprokeri (wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5