AIs ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, lielpt de spijsvertering en voorkomt verstop- ping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. en Ferdinandus te Zaandam inzake hun roy- cment door de afdeeling besloot het P.B. tot het instellen van een commissie van onder- zoek, bestaande uit de leden van het P. B., W. Drop, A. B. Kleerekooper en J. H. Scha- per, van wie die laatste als voorzitter zal optreden. Onder dank werd kennisgenomen van een mededeeling, dat wijlen Van Kol bij testa ment zijn boeken en briefwisseling aan de partij vermaakt. Overeenkomstig getroffen afspraken in verband met zijn verkiezing tot lid der Twee- de Kamer, verzocht Drop ontheffing uit zijn functie van partijpenningmeester op een zoodanig tijdstip, dat hij gelegenheid zal hebben een eindafrekening met balans te maken, waarop hij, voor den datum van of- firieel ontslag, de accountantsgoedkeuring heeft. Bovendien werd kennis genomen van de mededeeling dat Drop reeds einde dezer maand zich metterwcon in Breda gaat ves- rigen, teneinde naast zijn Kamerlidmaatschap de onbezoldigde functie van propagandist - voor Noord-Brabant waar te nemen. Hierme- de ging het P.B. akkoord. Van den datum van overdracht af zal het penningmeester- schap voorloopig door den partijsecretaris C. Werkhoven worden waargenomeh. Goedgekeurd werd, dat de Vereeniging van soc.-dem. gemeenteraadsleden een com missie instelt, ter bestudeering van het s.-d. gemeenteprogram. welke eventueele wijzigin- gen aan" het P. B. zal voorstellen. AIs financieel adviseur van de N.V. Voorwaarts te Rotterdam benoemde het P. B. F. M. Wibaut. STRALENBEHANDELING VAN HUIDKANKER. Onder dit opschrift deelen dr. W. F. Was- sink, directeur der kliniek van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, en dr. C. Ph. Wassink-van Raamsdonk, destijds assis- tente, een aantal mooie resultaten mede, die zij verkregen hebben bij de behandeling van huidkanker. Van de 157 behandelde patienten, stierven 27 met gezwel, 28 zonder gezwel door een andere oorzaak en zijn 102 in leven zonder recidiefof metstasen Bij 25 patienten van de 157 kwam recidive voor, maar bij alle van de- zen op een na kon dit later weer met radium tot verdwijning gebracht worden. Zij zagen tot hun verrassing dat de prognose door een recidief niet slechter behoefde te worden. Hun gevolgtrekkingen zijn: 1. Ieder nog niet behandelde huidkanker, mits hij niet door bijzondere omstandigheden voor radium onbereikbaar is en mits geen metastasen aanwezig zijn, is op de door ons beschreven wijze te genezen. 2. De 25 na onze behandeling ontstane recidieven konden op een geval na weer alle genezen worden. 3- Van de van elders ter behandeling ont- vangen reciliefgevallen (gewoonlijk na opera tie ontstaan) kon ongeveer 60 pet. worden genezen. 4. E>e radiumbehandeling van den huid kanker verdient in den regel de voorkeur bo- ven de uitsnijding ook in dier gevallen, waar het technisch mogelijk is, deze zonder belang- rijke verminking uit te voeren. Voor de be handeling van metastasen bleek uitsluitende bestraling ongeschikt. Daar dus praktisch gesproken blijkt, dat iedere huidkanker, mits tijdig behandeld, blij vend te genezen is,"Zal in de toekomst geen paitent meer hieraan behoeven te sterven. DEiVONDEL VLOT. Vondel is Zaterdagavond vlotgekomen en gistermorgen te Singapore aangekomen. Al les was wel aan boord. (Van andere zijde wordt nog gemeld dat het schip is vlotgekomen nadat een deel van de lading was gelost, en voorts dat het schip niet beschadigd is). dROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS DER DIRECTE BELASTINGEN. Te Amsterdam is Zaterdag de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Broederschap van Ontvangers der directe be- lastingen, invoerrechten en accijnzen in Ne- derland. De voorzitter, de heer FI. Feisser achtte de omstandigheden, waarin spr. ditmaal het welkom ter vergadering moet toeroepen, niet gelukkig. Van alle jaren, waarin spr. het voorrecht genoot voorzitter te mogen zijn, is er niet een geweest, waarin de ontvangers zich door miskenning en achterstelling zoo danig gedrukt gevoelen als tegenwoordig het geval is. De voorzitter, de heer H. Weisser leidde de bespreking in over de achteruitzetting van het ontvangersambt. Aan de hand van verschillende feiten en cijfers toonde spr. aan, dat ovei de geheele linie de ontvangers der directe belastingen op grievende wijze zijn achtergesteld bij de mede-ambtenaren, waarbij zij, zoowel wat hun opleiding en maatschappelijkc posfie, als wat de bela'ngrijkheid van hun ambt be- treft, zeker niet achterstaan. Nadat het voorsfel-Zuid-Holland was ver- dedigd, sprak de vergadering zich uit "voor de wenschelijkheid, dat de regelen, waarnaar de kantoren worden geclassificeerd, openbaar zullen worden gemaakt. In verband met de inleiding van den voorzitter inzake de achteruitstelMng der ontvangers, werd de volgende mciie door de afd. Noord-Hollartd voorgesteld, welke bij acclamatie werd aangenomen: „De algemeene vergadering der Broeder schap van Ontvangers der directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen in Neder- land; met groote bezorgdheid gelet op het steeds meer naar beneden halen der ontvangersbe- trekking, waarmede in schrijnende tegenstel- ling, is de steeds grooter wOrdende verant- woordelijkheid en belangrijkheid van die be- frekking, zooals dat reeds herhaaldelijk door .het algemeen bestuur in zijn adressen met feiten en cijfers is aangetoond, draagt het algemeen bestuur op geen en- kel geoorloofd middcl achterwege 'te laten om weder een betere waardeerina van het onfvarigersambt te verkrijgen. Vervolgens werd besproken een voorstel van het algemeen bestuur, om dit te machti gen een adres in te dienen, om met toepa%- sing van het le lid van art. 16 van het Be- zoldigingsbesh.it Burgelijke Rijksambtena- ren 1925 een bepaalden diensttijd voor pe- riodieke verhooging van bezoldiging toe te kennen, waarbij de min. res. van 6 Mei 1920 no. 185 Pers. als uitgangspurit zou kunnen worden genomen. Tenslotte werd nog een bespreking gehou den over onderlinge verzekering van tekor- ten. H. O. V. Vrijdagmiddag is de vergadering gehou den door de commissie, benoemd in de ver gadering van Dinsdag 15 September en het bestuur van de H.O.V. Het conflict tusschen de orkestleden en het bestuur van de H. O. V is principieel opgelost. Uii verdere besprekin- gen is gebleken dat de financieele positie van de H. O. V. van dien aard is dat verwacht moet worden dat genoemde. vereeniging. in de eerstvolgende vergadering met een nieuw voorstel tot ontbinding zal komen. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Crt. Ter aanvulling van het communique be- treffende de werkzaamheden der in de Dins- dagavond op de ledenvergadering der H.O.V. benoemde commissie kan nog gemeld worden, dat het contract dat het bestuur van den Ned. Toonkunstenaarsbond gaarne had af- gesloten gezien, geheel van de baan is. Zoo wel het bestuur van dien Bond als dat der H.O.V. en de dirigent, de heer Gerharz, ver- eenigden zich met een voorloopig door de commissie in groote lijnen opgemaakt ont- werp voor een nieuw contract. Om uit de financieele moeilijkheden te ge- raken is onmiddeilijk een bedrag van ten hoogste 10.000 noodig en verder 'n verhoo ging van het gemeentelijk subsidie met 5000 (eventueel in te krimpen als er rijkssubsidie wordt verleend.) Thans is het subsidie 30.000. Pogingen zijn spoedig te verwachten om de gemeente tot bovenaangeduide hulp te be- wegen. BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS. Zaterdag heeft de Broederschap van ont vangers van gemeenten in Nederland te Am sterdam haar jaarlijksche algemeene verga dering gehouden onder leiding van den heer E. Kagei. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer J. H. Zegurs te Maastricht, is herkozen De voorzitter, de heer E. Kagei, had zijn ontslag genomen als bestuurslid in verband met zijn pensionneering. In zijn plaats is in het bestuur gekozen de heer De Jonge te Haarlem. Het bestuur zal later een voorzitter aanwijzen. De heer Kagei heeft een inleiding gehou den over het onderwerp: Verrekening en in- vordering van schulden tusschen het Rijk en de gemeenten. ALGEM. NEDERL. VAKVERBOND. Op 18 en 19 dezer heeft het Agemeen Ne- deiiandsch Vakverbond een buitengewoon huishoudelijk congres te Utrecht gehouden ter bespreking van het voorstel tot opheffing' van het Verbond. Men besloot tot reconstruc- tie. DOODGEREDEN. Vrijdagavond is op den Groninger Straaf- weg te Leeuwarden de 22-jarige P. C. de Waal, zoon van den inspecteur der volksge zondheid aldaar, door een auto aangereden Aan een ernstige schedelbreuk is hij in het stadsziekenhuis overleden. BRANDSTICHTING. Vrijdagnacht, omstreeks een uur, ontdekten omwonend'en brand in de nieuwgebouwde dubbele behuizing aan dfe Stationsstraat te Krommenie, bewoond door den eigenaar den timmerman W. en den heer B. De brand woedde in de bovenverdieping van eerstge- noemde, die met zijn vrouw afwezig bleek te zijn. De bramdweer wist den brand tot deze bo venverdieping te beperken. Beneden en bij den heer B. ontstond veel waterschade. Naar aanleiding van geruchten en bevin- ding van de brandweer werd de eigenaar, tofen d£ze Zaterdagmorgen terugkeerde, door de politie in verhoor genomen, waarbij hij bekende, den brand zef te hebben gesticht. Nog denzelfden morgen is W. door de poli tie gevankelijk rnaar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. ZICH ZELF VERRADEN. Twee mannen zijn aangehouden, die vol gens yerklaring van een tolgaarder te Die- men bij het passeeren van. den tol geweigerd hadden, tolgeld te betalen en zich doorgang hadden verschaft door met een flobertpistool eenige schoten op hem te lossen. Zij zijn in bewaring gesteld, zij worden tevens verdacht van diefstal met braak, gepleegd te Fijnaard. ERNSTIG ONGELUK. Gistermiddag te ruim 4 uur is op de klei- ne Houtbrug te Haarlem een ernstig onge- luk gebeurd. Kes uit Veiseroord reed met zijn motor van den Gasthuissiugel in de richting van de Houtbrug, toen juist van de andere zijde de E. S. M. naar Amsterdam naderde. De vader van den bestuurder, de 45-jarige J. Kes, uit Veiseroord, zat op de duo en werd door de tram, die daar op de brug een groote bocht maakt, gegrepen. Hij werd overreden en aan beide beenen zwaar verminkt. Ook kreeg hij een vond aan het hoofd. In levensgevaarlijken toestand is hij maar het gasthuis gebracht, waar dadelijk tot operatie werd overgegaan. NEDERLAND WORD TOCH' WAKKER! (Het tractaat met Belgi'e.) Men schrijft aan de N. R. Ci.: Op het ge- vaar van't tractaat is in een reeks schrifturen Op dat gevaar is in een x'eeks schrifturen door bevoegde-n gewezen. De fatale financi eele, economische en staatsrechtelijke gevol- gen zijn daar in overtuigend uiteengezet. Slechts weinig verdfedigers zijn opgetreden, en dan nog gereserveerd en met argmnenten, die de bezorgdheid niet vermochten te ver- minderen, laat staan op te heffen. iMaar het blijft bij schrijven. De waarschuwende stemmen hebben nog te weinig geklomken. Waar blijft de groote beweging tegen de dreigende ramp? Er wordt gepraat, overwogen, misschien voorbereicL Maar de zaak is dxingencf, en zoo oege nen, die het gevaar zien en willen bekampen, blijven zwijgen, en niet dte natie en dfe volks- vertegeniwoordiging wakker schuddten, dan zal het gaan als in het oude Rome: terwijl de Senaat delibereerdte ging Saguntum ver- loren. Nederland word toch wakker! HET MOBILISATIEKRUIS. Zaterdagmiddag heeft te Utrecht een druk bezocbte bijeenkomst plaats gehad, met het doel alle reeds bestaande vereenigingen in den lande van gerechtigden tot het dragen van het mobilisatiekruis in een nationalen bond samen te brengen. De vergadering besloot daartoe met alge meene stemmen. Daarop werden statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld. Volgens de statuten heeft de bond ten doel: het gevoel van een' heid en saamhoorigheid in vaderlandslieven- den geest aan te kweeken, en de belangen van kameraden en oud-kameraden te behartigen. Tot woorzitter van den nieuwen bond werd benoemd oud luitenant-generaal Terwisga, die deze functie aanvaardde en in waardee- rende bewoordingen hulde bracht aan de le den van het voorloopig comite, die de grond- slagen van den nieuwen bond gelegd heb ben. Op diens voorstel werd, onder geest- driftigen bijval van de aanwezigen, oud-ge- neraal Snijders, de gewezen opperbevelheb- ber van land- en zeemacht in den mobilisatie- tijd, tot eere-voorzitter benoemd. Aan de Koningin en den voorzitter van den ministerraad werd telegrafisch mededeeling gedaan van de oprichting van den bond. DE ORDE VAN DE STER IN HET OOSTEN. Sinds 1911 bestaat een over de geheele we- reld vertakte en talrijke organisatie: De Orde van de Ster in het Oosten, welker verwach- ting uitgaat naar de komst van een groot leeraar, een wereldleeraar, in Chrntelijke ter- men de wederkomst van Christus. Sinds het groote congres, dat verleden jaar in Arnhem gehouden is en waarop het hoofd der orde, de jonge Indier J. Krishnamurti, en de be- schermvrouwe de presidente der Theosophi- sche Vereeniging, mevr. dr. Anoie Besant, aanwezig waren, heeft, ook al doordat de orde in ons land de be^chikking over een uit- gestrekt landgoed gekregen heeft, de kern van haar werkzaamheid zich meer en meer in ons land verdicht en heeft de gang der gebeurtenissen zich aanmerkelijk versneld Van het kampeercongres, dat dit jaar te Om- men gehouden is, hadden we bij tijd en wijle al interessant nieuws gehoord van de strek- king dat „nu de tijd gekomen was". De eerste gedrukte bevestiging vinden we in De Tem- pel, tijdschrift gewijd aan vrije religie, waar in iemand, die zich VI. Unita noemt, in een beschouwing „Verwachtende de hulp die ko men zal" deze mededeeling vlecht: „Niet alleen zijn er thans enkele apostelen met name aangewezen en aldus voor de con- gressisten opgetreden alien vooraanstaan- de leiders in genoemde Theosofische Vereeni ging maar is aldaar ook openlijk bevestigd, wat reeds jarenlang bedektelijkN werd be- weerd en ook weer tegengesproken, n.l. dat de incarnatie van den Wereldleeraar, zooals het genoemd wordt, ditmaal zou geschieden in het lichaam van den jongen Indier J. Krish namurti. Tevens werd verklaard, dat de komst zeer nabij was, in verband met het dreigen van een nieuwen wereldoorlog". In hoofdzaak stemt dit overeen met wat wij zelf hoorden. We verwachten dat bin- nenkort de wereld wel meer van de merk- waardige gebeurtenissen in Ommen hooren zal, waarvan de schrijver, uit wiens artikel we bovenstaande regels lichtten, echter voor- al nog niet veel weten wil. VRIJDENKERSVEREENIGING DE DAGERAAD. De Vrijdenkersvereeniging De Dageraad hield gister en zoo noodig vandaag te Utrecht een buitengewoon congres tot vast- stelling van haar nieuwe statuten, Dit ge- schiedt tengevolge van de onthouding door den voormaligen minister van justitie van de Koninklijke goedkeuring aan de onlangs door die vereeniging aangenomen wijziging van de oude statuten. De doelstelling in het gewijzigd artikel 2, dat den minister aanleiding gaf tot zijn wei- gerende houding, luidde aldus: „De vereeniging stelt zich ten doel de vrije en volledige ontwikkeling der menschelijke persoonlijkheid docr'de bevordering van het vrije denken op elk gebied. Zij plaatst zich hierbij op den grondslag van den steeds voortschrijdende weten- schap en het wijsgeerig denken en beschouwt de critische waarneming en ervaring als on ze eenige kennisbronnen. Uitgaande van de rede plaatst zij zich op atheistisch standpunt". De minister motiveerde zijn besluit als volgt „dat alzoo de vereeniging, volgens de sta tuten in hunne gewijzigde redactie beoogen de eene van atheistisch standpunt na te stre- ven^vrije en volledige ontwikkeling der men schelijke persoonlijkheid, de in God haar oorsprong vindende normen voor het leven ter zijde stelt en mitsdien in beginsel zich richt tegen de goede zeden". Thans stelt het hoofdbestuur aan het con gres het volgende nieuwe ontwerp artikel 2 voor, om daarop opnieuw de Koninklijke goedkeuring ran te vragen: „Zij stelt fen doel de bevordering der vrije gedachte, tot zuivering en verdieping van 's nienschen zedelijk en verstandelijk besef. Zij plaatst zich hierbij op den wetenschap- pelijk-wijsgeerigen grondslag van de souve- rciniteif en autonomie der rede. Mitsdien aanvaardt zij als grondslag voor wereld- en levensleer uitsluitend de normen van het redelijk en zedelijk bewustzijn en de gegevens der ervaring, onder afwijzing en bestrijding van elk geloofsdogma of bindend gezag van kerk of persoon, schrift of overle- vering." Het tweede en laatste punt der agenda voor dit congres is een bespreking van de a s. wintercampagne. Aan dit buitengewoon congres is verbon- den een demonstratief landelijk fongres, dat morgenmiddag te Utrecht in de groote zaal van het gebouw voor kunsten en wetenschap- pen wordt gehouden. BELASUNG ALS ER WINST IS. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond is voornemens, voordat de ge- meentebegrootingen in behandeling komen adressen te richten tot de raden van de ge meenten, waar bij den bond aangesloten bios- copen gevestigd zijn, met het verzoek voor taan alleen vermakelijkheidsbelasting te hef fen indien er winst blijkt gemaakt zijn, en al thans voorloopig de vermakelijkheidsbelas ting te verlagen tot ten hoogste 10 pCt. van de entreeprijzen. MALVERSATIES BIJ HET WITTE KRUIS. Naar aanleiding van de malversaties bij de N.V. Obligatie-maatschappij Het Witte Kruis wordt door den heer Beek, den mede directeur van den gearresteerde A. L. M. B. omtrent de toedracht van deze zaak nog het volgende meegedeeld: De heer Beek hoordfe Donderdagmorgen voor het eerst van de door zijn compagnon gepleegde verduistering. Een der hoofdagen ten waarschuwde hem toen, dat de prijzen in Amsterdam niet uitbetaald werden, om- dat er geen geld was. Daar de heer Beek door een langdurige ziekte geruimen tijd niet meer op het kantoor der maatschappij geweest was, I on hij zich omtrent den financieelen toestand geen juist beeld vormen, maar hij was er van overtuigd, en de boeken wezen zulks ook voldoende uit, dat het bedrag, benoodigd om de prijzen uit te betalen, ruimschoots aanwezig moest zijn. Hoewel hij nog geen cijfer kon noemen, verzekerde hij, dat het verduisterde bedrag de honderd duizend gulden verre moest over- schrijden. Woensdag j.l., was de gearresteerde nog ten huize van zijn compagnon geweest, had daar eenige zaken besproken en had hem drie kwitanties laten teekenen, waarop hij later 5500 aan de Amsterdamsche Bank ge'fnd heeft. Het overige geld moet hij reeds eenigen tijd eerder bij verschillende bankinstellingen te name der vennootschap hebben opgeno- men. Men zal trachten met de prijswinnaars tot een schrikking te komen, waardoor het niet noodig zal blijken het bedrijf te liquideeren NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Nederl. Bond van leeraren en Ieerares- sen bij het Nijverheidsonderwijs heeft gister middag een bijeenkomst gehouclen te 's-Gra- venhage. De vergadering, die onder voorzit- terschap stond van den heer C. Menke, werd o. m. bijgewoond door de inspecteurs N. O. Groote Haar en Cool en de Tweede Kamer- leden mr van Aalten, mevr. mr. Bakker-Nort en mej. Joh. Westerman en het Eerste Kamer- lid Smeenge. De voorzitter opende de vergadering, zeide dat het niet alleen noodig was, de menscheh kenbaar te maken' ten aanzien van de salari- eering, maar dit evenzcer te doen wat betreft het Nijverheidsonderwijs zelf. Spr. heette de ranwezigen welkom en decide nog mede, dat o. a. vertegenwoordigd waren de vereeniging voor Mulo, de vereeniging voor Vakoplei- ding, de vereeniging voor Huishoudonder- wijs en die voor Middelbaar Technisch onder- wijs, de Nederl. Onderwijscentralc en het Ne- aerlOnderwijzersgenoo tschap De voorzitter gaf hierna een toelichting van de salarisnormen, vastgesteld in een ver gadering van het hoofdbestuur en den bonds- raad. Spr. hoopt, dat de regeering niet doof zou blijven en aan het personeel gelijkheid zou worden gebracht, gelijkheid in eischen, die aan de bevoegdheid worden gesteld, gelijk heid in salarieering en in waardeering. Hierna voerden het woord het lid der Tweede Kamer, de heeren Th. M. Ketelaar en H. J. Bon, voorzitter der Onderwijscentrale. Daarna werden de salarisnormen ongewij zigd vastgelegd. Zij zullen aan de regeering worden veorgelegd door de Onderwijscen trale. ONGELUKKEN. Zaterdagochtend om half zeven heeft, naar het U. D. meldt, op de kunstzijdefabriek te Ede een ernstig ongeluk plaats gehad. De ar- beiders waren bezig zakken met chemicalien te vervoeren in de fabriek, toen plotseling eenige zakken naar beneden stortten en den ongehuvyden 34-jarigen v. d. Haar uit Rens- woude in haar val medenamen. Deze kwam met zijn hoofd op den grond terecht. Dr. Hei- mans van de kunstzijdefabriek constateerde een zvvare schedelbreuk. v. d. Haar mocht nietvervoerd worden. Men vreest voor zijn le ven. DE PRINS NAAR ZWITSERLAND. De Prins is voornemens, in het begin van de volgende week zich voor eenieg dagen naar Zwitserland te begeven. POGING TOT OPLICHTING. De recherche heeft den 20-jarigen instru- mcntmaker B. P. M. A. P. van d« Gedempte Binnenrotte aangehouden wegens poging tot oplichting. Dit jongemensch heeft een. bezoek gebracht bij eeu bewoner der Zwarte Paar- denstraat te Rotterdam, wiens zoon opgeno- men is in een rijksopvoedingsgesticht te Lei den, hetgeen hem bekend was. Bij die men- chen heeft hij zich uitgegeven voor reclassee- ringsambtenaar en voorgespiegeld, dat hij voor 75 kon bewerkstelligen, dat hun zoon vrij kwam en een betrekking kreeg. Aange- gezien zij dit bedrag niet bij elkaar konden krijgen, schreven zij naar een familielid te Amsterdam, die daarop met de 75 naar Rotterdam kwam om het geld aan den zooge- naamden reclasseeringsambteuaar te over- hanigen. Een rechercheur, die vande ge heele toedracht gehoord had, zorgde er voor in het huis in de Zwarte Paardenstraat aan wezig te zijn en toen de instmmentmaker kwam om het geld te innen, rekende hij hem meteen in. HYGIeliE- EN WESLBGHEIDSHOEKJE Voorkoming van bedrijfsongeval ien is in het belong van patroon en arbeiders. Stelt een veiligheids-com- missie in Uw werkplaats in uit lei ding en personeel. Het „Veiligheids- museumte Amsterdam geeft kos- teloos inlichtingen. Provinciaal Sfieuws DE KATHOLIEKEN EN DE RADIO. De R.K. Radiogids heeft den volgenden brief ontvangen van minister Bongaerts, dien hij in faxcimile afdrukt: „De taak van school en pers staat ten deel door den radio-omroep te worden over- genomen en daarmede ontwikkelt zich een nieuw veld van arbeid voor het katholieke vereenigngsleven. Waakzaamheid, leiding en initiatief zijn hier geboden. Welkom derhalve aan den Nederlandschen Bond van R.-K. Radio-vereenigingen, aan zijn Radio-gids en zijn draadloozen omroep! Moge hij welslagen in zijn werk." KORTE BERICHTEN. Sedert 26 Augustus wordt te Hemrik (Fr.) de 16-iarige H. Hockstra vermist. UIT HEILOO. Het Correspondentschap alhier van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar is met ingang van 22 September bij den heer D. J. Ruijter, oud-hoofd der Openbare Lagere School, aan den Rijksstraatweg No. 113. In levering van boeken op Dinsdag, van 6 tot 7 uur's avonds en afhalen op Woensdag- avonds van 6 tot 8 uur. Voetbal. De heer N. van Steeg heeft zijn ontslag ingediend als leider van de voet- balclub „V. V. H.". Zondag had op het sportterrein de eer ste competitiewedsh'ijd in dit seizoen plaats. V. V. H. I Heiloo speelde tegen Zeevogels I van Egmond aan Zee en Heiloo verloor me( 0—2. Een nieuwe RK- kerb. Door den bisschop van Haarlem ns aan den heer van Meeuwen, pastoor van de pa- rochie van „St. Willebrordus", toestemming verleend om tot den bouw van een nieuwe kerk over te gaan. Het plan daartoe heeft jaren bestaan. Het was echter nooit tot uit- voering gekomen, omdat er geen geld was. De bisschop verleendc aan pastoor de Jpng de dispensatie dat een van de 2 priesters Zondags 2 missen mocht lezen. Ook werd in 1923 een hulpgebouw, „Dc Kapel" genaamd, ran de kerk gebouwd en hoewel er daardoor meer ruimte kwam, bleef de toestand toch nog onvoldoende. In 1849, toen de tegenwoordige kerk is ge bouwd, bedroeg het aantal communiecanten ruim 300 en nu 1400, terwijl slechts 466 plaatsen in de kerk cn het hulpgebouw zijn en hoewel er des Zondags 3 missen werden jedaan, was er voor de armen (dat zij zij die geen plants hebben gehuurd) bijna geen plaats, zoodat zij als h.aringen in een ton stonden gepakt op godsdienstoefeningen na den middag, bij offieieele lierdenkingsdagen, enz. Doch ook in de z.g. huurbankea was bitter weinig plaats, alles stond zoo ingeschoven, dat er plaats gemaakt moest worden. Doch voor niemvbouw is veel geld noodig en dat was er niet en toch moest er wat ge- beuren. Nog een andere oplossing was fo- gelijk, n.l. door een dienstdoend geestelijke op Kapel godsdienstoefeningen te doen hou- den. De cmgeving van Kapel deed daar veel moeite voor en stclde een som gelds beschik- baar tot dekking van een gedeelte der kosten, Dit vond het Kerkbestuur geen goede op lossing; zij meende dat er een parochiekerk moest blijven. Door het Kerkbestuur werden de noodige fendsen gevonden, o. m. kwam er een toezeg- ging van het bisschcppdijk comite van O. L. Vr. ter Nood, terwijl van de parochianen stcun zal gavraagd worden. A. s. Woensdag komt het Kerkbestuur bij- een, om te beslissen welke afmeting het nieu we kerkgebouw zal krijgen, waar het zal ge bouwd worden, enz., doch wast staat, dat het nieuwe gebouw plaats zal bieden aan 1250 personen. Het nieuwe kerkgebouw zal hoogstwaar- chijnhjk centraal verwarmd worden. UIT OUDKARSPEL. In de Vrijdagavond gehouden raadszlt- ting waren alle heeren aanwezig. Adhaesie werd befuigd op het bekeinde adres van het gemeentebestuur van Zoeter- woude inzake opheffing van de zomertijd. Op een verzoek van G. Klomp Cz. te Koe- dijk om een akkertje opnieuw te mogen hu- ren werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt omdat spoedig de verhuriug plaats heeft. De heer Bakker meende dat de raad van de wenschelijkheid overtuigd was om bepa- lingen voor voortgebruik te nemen. Anderen wezen. er o dat het zoo moei- lijk is een 'grens te trekkui. De landcommissie vond het dan ook be tel" om daartoe. niet over te gaan. Het zal echter in een volgende vergadering opnieuw aan de orde komen, mede ip ver band met een opmerking van den heer Paarl- berg om voortgebruik toe te staan op nader te schatten pachtbedragen. Op het aangehouden adres van het vee- fonds om geen keurloonen meer te, heffen van ongekeurd vee, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt. Het geldt voorloopig voor een jaar. Een suppl. begrooting, dienst 1925, werd door den raad niet aanvaard, omdat daarop een salarisbedrag van den cntvanger voor komt, waar de raad tegen is. De voorzitter wees er op, dat het over eenkomstig het Kon. Besluit is en aizoo een besluit, om het lager te bepalen, niet kan worden uitgevoerd. De heeren Groen, Kroon, Bakker en Paarlberg stemden tegen deze Degrooting. Daarna kwamen de diverse begrootingen aan de orde. De heer Paarlberg hield vooraf namens de Soc.-Dem. raadsfractie eea algemeene be schouwing eerst wat het algemeen beleid be- trof en daarna over te gaan tot het aanhalen van diverse posten van de begrootingen. In een breed betoog werd gewezen op de houding van de raadsmeerderheid, die het er op schijnt gezet te hebben om de Soc.-Dem. leden zooveel het kan overal buiten te houden wat niet in het belang van de gemeente wordt geacht, omdat daardoor twee deelen van den raad tegenover elkaar komen te staan. Ook werd de voorzitter verweten, niet al- tijd boven de partijen te staan, terwijl de ge dachte naar voren kwam dat de voorzitter al te veel met andere werkzaamheden overladen schijnt te zijn om voile belangstelling te heb ben met hetgeen zijne aandacht als Burge- meester-secretaris moet eischen, wat voor sommige ingezetenen reeds financieel scha-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6