SvSft 720 M. 1. Maggy Henry, Klara C. werd als eerste aankomende ge- diskwalifkeerd wegens onregelmatig draven. 3e serie. K mistier 760 M-, Gerania 770 M. Lord D. 735 M. i J'l'. Lord1 D. i 4e serve. Meteor 750 M Leo 680 M., Max Medium 720 M. 1. Meteor. iy 'Finale. 1. Noblesse 740 M. van K. G. v. d. Veen Ite 'Handtegarijp, rijdtr M. Siderius. 2. Lord D 735 M., van C. Spaau te Koedijk, rijder D. Klonip. 3. Maggy Henry, 745 M., v. J. M. Schoon te Medemblik, rijder J. v. Leeuwen. 4. Meteor 750 M. van D. de Boer te Schermerhorn. De volgende courses zullen plaats hebben op tS October. VOETBAL Schoten- Alcmaria 10. Alcmaria moest gisteren in Schoten ten jferden male een nederlaag lijden, zij het dan de kleinst mogelijke. Maar het geheele elftal heeft goed gespeeld. En was Fortuna niet zoo tegen de Alcmarianen geweest, dan was het een goede overwinning geworden, in plaats van een nieuw verlies. Tot driemaal toe b.v. scoorde de linksbuiten hard tegen de lat. Een enkel zwak oogenblikje in de achterhoede werd Alcmaria ongeveer twintig minuten voor het eind noodlottig. Schoten scoorde het eeni- ge doelpunt. De backs deden bij Alcmaria goed werk, evenals de middenlinie. Voor kan het nog veel beter, en als men dan eens de kansen weet te benutten, kunnen overwinnin- gen niet uitblijven. A.s. Zondag zal D.W.S. de gast zijn van Alcmaria. Alkmaar en V.A.F.C. begonnen het sei- beide met een goede overwinning. Alkmaar sloeg Q.S.C. II met 42 en V.A. F.C. won met 40 van Meervogels. 's Morgens speelde Alcmaria IV 11 ge- lijk tegen Alkmaar II. Voetbal. Van de uitslagen der gisteren gespeelde wedstrijden vermelden wij nog de volgende: Bl. WitV. O. C. 34; K. F. C. W. F. 1—3; Bloernendaal—D. E. C. 0—1; D. W. S.—W. F. C. 1—1; Hollandia Zandvoort 1—0; Zaanlandia—Purmersteyn 1—2; H. K. C—O. S. V. 4—0; Kennemers -Fielder 2-7; V. S. V.-E. V. C. 3—1; Watergraafsmeer IIBl. Wit II 37; Haarlem IIStormvogels II 13; Ensche- de—Quick 50; Go AheadFleracles 2—2; HengeltoE. Boys 22; Willem IIRoer- mond 2—2; H. S. C.—G. V. V. 3—3; Friesia Fries land 41; VelocitasAchilles 5 3; W. V. V.—Veendam 13; Sparta won den Zilveren Beker uitslag tegen D. H. C. 2—0. Motorrijden. De 1000 K.M. wedstrijd bij Doom. De Noord-Hollandsche Motorclub had voor Zaterdag en Zondag een 1000 K.M. wedstrijd uitgeschreven op het 40 K.M. lange circuit nabij Doorn. De organisaioren van dezen wedstrijd heb ben de onvoorzichtigheid gehad aan dezen lit den niaam van wedstrijd te geven, die vol- gens art ikel 4 van het Rijkswegenreglement verboden is, zoolang niet machtiging daar- van verkregen is van den Commissaris der Koningin in de betrokken Provincie. Waar noch de Commissaris der Koningin, noch de burgemeester van Zeist in deze zaak waren gekend, moest de burgemeester van deze laat- ste genyeente zijn politiedienaren wel opdra- gen een spraak in het wiel te steken. Na h'eel veel s-rubbelngen was de wed strijd ciommissie gisteren gedwongen de rit te doen eindigen. Buitenland gSvOLGEN VAN HET DRINKEN VAN SPIRITUS. Zaterdagavond werd langs den Oirschot- schen Dijk te Eindhoven een man gevonden met een ernstig bebloed hoofd. Het bleek de 33-jarige A. R. uit Maashicht te zijn, die met zijim- broer en zekeren J. V., sigarenmaker te Eindhoven, zich hadden bedronken aan spiritus. Natuurlijk kregen ze ruzie en bracht V, gewapend met een mes, R. een langen steek op het hoofd toe. De gewonde werd naar het Ziekenhuis vervoerd, waar de won- de werd gehecht. Het bleek dat de verwou- ding niet zoo ernstig was als zich aanvanke- lijk Tiet aanzien. Van een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt. DE MOORD OP PROF. ROSEN. Men zal zich herinneren, dat een tweetal maanden geleden prof. Rosen, 'noogleeraar aan de universiteit te Breslau, in zijn villa vermoord is. De huishoudster, haar dochter, een kind van den vermoorde, en de man van de dochter werden in verBand met deze zaak in hechtenis genomen, zonder dat echter hun schuld voldoende was kunnen worden bewe- zen. Nu heeft de politie van Breslau enkele dagen geleden een bekend inbreker, Fleischer genaamd, gearresteerd en deze heeft bekend met een medeplicbtige, die eveneens reeds ach- ter slot en grendel zit, prof. Rosen en den portier van diens villa te hebben omgebracht Een ander medeplicbtige stond buiten op wacht. Het zonderlinge in de zaak is, dat Fleischer weigert te aantwoorden op vragen aangaande de huishoudster van prof. Rosen. De autoriteiten twijfelen dientengevolge aan de juistheid van Fleirscher's bekentenissen, vooral omdatF leischer ook nog geweigerd heeft zijn verklaringen te onderteekenen. Fleischer werd sind,s langen tijd door de politie gezocht. Hij had zich in de provincie Silezie aan een 100-tal inbraken schuldig gemaakt. HET LAND DER RAMPEN. Te Londen is bericht ontvangen, dat dc /ijapansche boot „Tomashima Maru", 1480 ton bruto, in een storm op de Chineesche Zee, bij de Pescadores-eilanden, is vergaan en dat van de bemanning zes personen verdronken De overige leden der bemanning, naar men gelooft 28 koppen, worden nog vermist. v DE BERLIJNSCHE SCHANDALEN." Voor de Berlijnsche rechtbanw begint van- daag een nieuw proces in verband met de fi- nancieele schandalen, die geruimen tijd zoo- ,veel stof hebben opgeworpen. Beklaagden in het proces zijn de heeren von Etzdorf, von Karstedt en von Carlowitz, voorts de direc- teuren van de Preussische Landesfandbrief- fanstalt Nehring en Liiders, en de Keulsche advocaat Bcckhoff. Beide directeuren worden beschuldigd ernstig misbruik van hun functie te hebben gemaakt door aan het zobgehaam- de „adellijke concedn" zeer groote credieten te hebben verleend. Uit het onderzoek is ove- rigens gebleken, dat de beide directeuren reeds in November en December 1923 in zeer gewaagde speculates tot het honderdvoudi- ge bedrag van het stamkapitaal von de Lan- despfandbriefanstalt hadden verloren. HET LAND DER RAMPEN. Japan krijgt op het gebied van rampen een treurige vermaardheid. Thans heeft weer een typhoon het Zuidwestelijk deel van het eilandenrijk geteisterd van Sjikokoe tot Hy- oesjoe. De verbindingen in de buurt van Osa ka zijn gedeeltelijk verbroken. Eenige perso nen zijn om het leven gekomen. Op verschei- dene punten zijn de rivieren buiten haar oe- vers getreden. NOG EENS DE VERBLINDENDE AUTO-LICHTEN. Te Spekholz is gisteravond de zoon van den heer D., die met een hondenkar langs den weg reed, door een auto, bestuurd door den heer H. uit Chevremont overreden. Le- vensgevaarlijk gewond werd h. naar't hos- pitaal te Kerkrade overgebracht De oorzaak van het ongeval moet te wijten zijn aan het te ver uitwijken van den heer H., die ver- blind was door het sterke licht van de motor- bus, welke van de tegenovergestelde richting kwam. Gfemengd Nieuws. AUTO OP HET TROTTOIR. Gistermorgen omstreeks zes uur reed de 22-jarige reiziger F. S., te Eindhoven woon- achtig, met zn auto, vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, id de Ten Havestraat te dezer stede plotseling op het trpttoir. ZekereJ. S., die op dat moment passeerde, geraakte tusschen den auto en den muur van een woning bekneld. Het rechter- been werd hem verbrijzeld- In dien toestand werd hij naar het Ziekenhuis ovegebracht. De reiziger F. S. werd gearresteerd en na verhoor vrijgelaten, tewijl de auto door de politie in beslag is genomen. DE NIEUW EAULA DER TECHNI- SCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. De overdracht van de waardigheid van rector-magnificus der Technische Hooge- school te Delft, heeft hedenmiddag voor de eerste maal plaats gehad in de nieuwe Aula op het Oude Delft. EEN COMMUNISTISCHE DEMON STRATE. Zondagavond had in het Concertgebouw te Amsterdam een vergadering plaats, uitge schreven door het landelijk Comite van de Communistische partij. De heeren Kitz, Snee- vliet en De Visser wekten de aanwezigen op tot doorvoering van de communistische idea- len. Na afloop werd een optocht gehouden, waarin ook een „kast", voorstellende de ge- vangenis werd begeleid door politie te voet en te paard. Op de Elandsgracht spraak de Visser de menigte nog eens toe, waarna de menigte ordelijk uiteenging. TWEE INSLUIPERS OP HEETER- DAAD BETRAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om ongeveer tien minuten over eenen, zagen twee agenten, die per rijwiel in de Concertge- bouwwijk te Amsterdam surveilleerden, twee verdachte personen, die schijnbaar geen haast hadden en de huizen opnamen. Ze sloegen het tweetal op een afstand gade en bemerkten plotseling, dat een der. mannen verdwenen was. Daar ze onraad vermoedden, nam een hunner den verdachte voor alle ze- kerheid mee naar het posthuis in de Van Baerlestraat De andere beambte had inmid- dels van een benedenhuis in de Frans van Mierisstraat een raam zien openstaan. Hij beide aan en de bewoner, die van zijn slaap- l amer op weg was naar de voordeur, liep eensklaps tegen nummer twee aan. Hij pakte hem beet en gaf hem over aan den agent, die had aangebeld. Later bleek, dat het raam op een kier stond, de insluiper schoof het verder open en klcm naar bihnen. In de voorkamer had hij reeds het buffet opengemaakt en was juist van plan zilver eetgerei te stelen, toen de po- litieagent aanbelde. Het tweetal is overgebracht naar het bu reau Leidscheplein. De politie heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan. Nader wordt hierover gemeld: Jaren geleden werd de hoofdstad onveilig gemaakt door een berucht trio, dat in va- schillende woningen inbraken pleegde. Het drietal ging daarbij volgens een vast systeem te werk, alles over hoop halende en het gebruikelijke „souvenir" achterlatende, zoodat na elke ontdekte inbraak onmiddellijk kon worden vastgesteld, dat het trio daaraan debet was. Na veel moete en inspanning slaagde de politie er toen in het trio achter slot en gren del te krijgen. Een der leden van deze bende, de beruchte dief Roos, werd hedennacht op heeterdaad betrapt, toen hij, na in een huis in de Frans van Mierisstraat een raam te hebben openge- schcven, juist wilde inklimmen. Een kame- raad van Roos, die op den uitkijk stond, werd met het beruchte hecrschap door de po litie gearresteerd. Roos was sedert 2 maan den uit de gevangenis ontslagen, waar hij gedurende S jaren hteft gezeten, en waarin hij ongetwijfeld spoedig zal terugkeeren. AUTO ONGELUK. Vrijdgavond is op den Groninger straat- weg alhier een droevig ongeluk gebeurd De 22-jarige P. C. de Waal, student in de med;- cijnen te Utrecht, zoon van den inspecteur van de Volksgezondheid alhier. reed tegen tien uur per fiets in de richting Groningen om een vriend te gaan bezoeken. Vermoedelijk ver- blind door de lichten, geraakte hij onder den auto van den handelsreiziger De Hoo, die uit de richting Groningen naar Leeuwar- den, zijn wconplaats reed. Zwaar gewond en geheel onherkenbaar werd de ongelukkige on der den wagen vandaan gehaald. Onder toe zicht van de doktoren Uffeli en Bloeme werd hij naar het stadsziekenhuis alhier vervoerd. Uit een kaartje in den binnenzak van zijn jas kon zijn identiteit worden vastgesteld. Geneeskundige hulp kon helaas niet meer ba ten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is het slachtoffer hedennacht te een uur over- ledeu Proviiicianl nieuws UIT OUDKARSPEL. (Vervolg Raad). De voorzitter deelde mede, dat zich voor het vervolgonderwijs 15 leerlingen hebben opgegeven waarom goedgevonden werd hier- voor weer 340 gulden op de begrooting te plaatsen. Voor het vervoer van schoolkinderen van en naar de Diepsmeer werd 494 gulden op de begrooting geplaatst, doch hieromtrent is een nader besluit van den raad noodig hoe groot het bedrag zal zijn. De heer Paarlberg wees op somtijds kari- ge bedeeling van behoeftigen en meer speci- aal op die van ouden van dagen. Daar hij de oudjes meer van het pensioen wil laten ge- nieten dan de gemeente, wenscht hij een minder karige bedeeling en daarom verhoo- ging van de subsidie voor het armbestuur. Wethouder Kroon achtte het bedrag van 4500 gulden reeds hoog. Als het noodg is is hij niet tegen verhoo- ging van steun. Ook de heer Groen was van oordeel, dat de armvoogdij er wel voor zorgen kan dat d rgelijke menschen iets meer krijgen. Van 5 gulden ouderdomspensioen en vrij huishuur kunnen ze niet leven. Met 43 stemmen blijft de post 4500 gulden gehand- haafd. Voor de werkeloosheid is 300 gulden uitge- trokken. De heer Bakker stelde voor om het aantal opcenten op de vermogertsbelasting te ver- hoogen van 50 op 100 pCt. Dit voorstel vond weinig bijval want het werd met 52 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Bakker om in verband met een wetswijziging de progressie iets hooger op te voeren om de bevoordeeling der hoogere inkomens iets minder te maken werd eveneens met 52 stemmen verworpen. De heer Bakker wil de belasting van 5 gul den per fooneelavond laten vervallen of er anders een percentage voor in die plaats stellen. Hij vond het niet goed dat de kunst wel en de sport niet belast wordt. De voorzitter deelde mede dat sport in de zaal wel belast wordt. De heer Paarlberg was tegen deze belasting. De vereenigingen die steeds met moeilijkheden te kampen heb ben moeten het betalen. Als het dan toch moet is het beter een per centage te vragen, daar het dan door de be- zoekers betaald wordt. Het voorstel Bakker om de belasting te laten vervallen werd met 43 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren de Boer, Bakker en Paarlberg. 'n Voorstel Bakker om 5 pCt. van de entrees te vragen werd even eens met 43 stemmen verworpen. Goedgevonden werd een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 5000 gulden. De heer Praalberg vond de post 1081.18-H voor onvoorzien wat laag en de heer Bakker was van hetzelfde gevoelen omdat spoedig een verzoek zal komen om steun aan het neutraal centraal ziekenhuis. Deheer Paarlberg vond den post 1081.1814 armbestuur om meer kan komen. Anderen vonden den post H.O. 25000 gulden al hoog genoeg en die zal er toch door verhoogd moe ten worden. Met 5—2 stemmen werd een voorstel tot verhooging verworpen. De begrooting werd hierna goedgekeurd. De begrooting van het gasbedrijf werd goedgekeurd met een ontvangst ep uitgaaf van 109562.7914 en die van het electnsch bedrijf op 60778.14, de kapitaaldienst van het electnsch bedrijf op 8170. Op een desbetreffende vraag van den heer Paarlberg werd meegedeeld dat het salaris van den leerling lijnwerker dat sinds 1919 16 per week is, verhoogd zal worden met 110 per jaar. Goedgevonden werd den prijs van het elec- trisch licht te verlagen van 37 op 35 cent en voor kracht van 20 op 15 cent. Op de vraag van den heer Paarlberg of het verschil verlaging van licht en kracht niet wat groot is, werd meegedeeld dat het laatste de beide laatste malen niet verlaagd is De begrooting van het armbestuur werd goedgekeurd op 5666.10 met 156.20 voor onvoorzien. Voor het geven van vervolgonderwijs wer den benoemd de heer de Wijn als hoofd en mej. Bossen. Meegedeeld weri dat de heer Posthumus in zijn twee klassen 50 leerlingen heeft en hij mede daarom verzocht had cm vrij van vervolgonderwijs te komen. Hij is solliciteerende en als hij weggaat, kan er geen nieuwe kracht benoemd worden. Bij de rondvraag wees de heer de Boer op de lantaarn bij Swager, die door verplaat- sing geen licht naar het eiland geeft. De voorzitter deelde mede, dat daaraan een arm gemaakt zal worden. De heer de Boer wees tevens op een ge- vaarlijke hoek bij de houtzagerij. De voorzitter zal overleg plegen met de brandwaarborg. De heer Bakker wees er op, dat de sluis- wachter schade geleden heeft door de afslui- ting van de sluis. B en W. zullen dit nader onderzoeken, doch de voorzitter deelde mede, dat in het contract staat, dat geen vergoedingen gege ven worden, omdat de sluis elk jaar gesloten moet worden voor het lichten van de sluis- deuren. Daarna sluiting der vergadering. UIT LIMMEN. In het verslag van de Raadsvergadering wortn, oij de behandeling van de aansiuiting aan het Prov, Waterlefdingbedrijf gesproken (bij het rapport van dr. van Oppen) van darmkanker. Men leze hiervoor maagkanker. De Juffrouw met het Ei. van G. VERGA. Uit het Italiaansch De juffrouw met het ei had het aan juf frouw Arlia voorspeld: „U zult tevreden zijn, maar eerst zult u veel doormaken." Wie zou het gedacht hebben, toen zij Ma- nica trouwde met zijn mooien barbierswinkel in de Fabritiusstraat, zij, kapster van be- roep, jong en gezond allebei! Alleen don Calogero, zijn oom, had dat huwelijk niet willen inzegenen. „Ik wasch mijn handen in onschuld. zooals Pilatus", zei hij. Hij wist, Tfoe fenngachtfg alien van zijne familie wa ren, van vader op zoon en was er slechis in geslaagd een blijvende gezondheid te ver- werven door het rustige leven van pastoor te kiezen. „De wereld is vol kwalen," predikte don Calogero. „En het is beter zich er buiten te houden." De kwalen waren werkelijk langzamer- band gekomen. Arlia, altijd moe van het eene jaar in het andere, zoodat de klant.im wegbleven om hoi treurige gezicht haar hij- gend te zien aankomen. Daarbij ontbrak haar de tijd om op de hoogte te blijven met de modes. Haar man had gedroomd van een grooten pruikenwinkel in het Corso, met een vitrine met parfumerieen; maar hij stond maar te scheren tegen drie stuivers per per- soon. De kinderen werden teringachtig het een na het ander, en voordat zij naar het kerkhof gingeh, aten zij de kleine jaarlijksche winst nog op. Angiokno, die niet zoo„ jong wilde sterven, klaagde in de koorts: „Moeder, waarom ben ik toch geboren?" De moeder, getroffen, wist niet wat te antwoorden aan den zieken jongen. Zij hadden het omnogelijke voor hem gedaan; zij had hem van alles te eten gege- ven, gekookt en rauw: bpuillon, medicijnen, pillen, klein als speldekopipen. Arlia had drie lire besteed aan een mis en was die geknield gaan aanhooren, in San Lorenzo, zich op de borst slaande om hare- zonden. De Heilige Maagd in haar lijst scheen haar vriendelijk toe te lachen met teedere oogen. Eindelijk gaf de armemoeder ook de hoop op en liep naar de Juffrouw met het ei. Een gravin, die zich de haren wilde uitrukken uit wanhoop over haar minnaar, had daar troost gevonden. „U zult tevreden zijn, maar eerst zult u veel doormaken," antwoordde die met het ei. Oom de pastoor kon wel zeggen: Alles bedrog van den Satan." Maar men moest eerst maar eens ondervinden wat het is met een hart, zwart van bitterheid, het oordeel af te wachten, terwijl die oude vrouw uw toekomst leest in het wit van een ei! Het werd haar te moede, alsof bij hare thuiskomst haar zoon haar tegemoet zou komen, die vroolijk zei: „Moeder, ik ben genezen!" Inplaats daar van ging de jongen steeds achteruit, in zijn bed uitgestrekt, en met die groote oogen, die hem als't ware verteerden. Don Calogero, die verstand had van ster- venden, riep, toen hij zijn neef kwam bezoe ken, de moeder apart en zei: „Ik zorg voor de begrafenis, hoor." Maar de ongelukkige moeder, naast het hoofdkussen gezeten, hoopte altijd nog. Tel- kens als Manica boven kwam met zijn baard van acht dagen en gebogen rug, om eens te hooren, hoe het zijn jongen ging, had zij me- delijden met hem, daar hij niet aan beter- schap kon gelooven. Wat 'n leed voor den armen manZij had tenminste nog de woor- den van de Juffrouw met het ei, als een licht op haar pad, tot het oogenblik, toen haar oom, de priester, zich aan het voeteneinde van het bed' neerzette in misgewaad. En, toen zij haar hoop met de baar van de knaap wegdroegen, was het alsof een groote duis- temis zich voor haar uitstrekte. En zij sta- melde bij het ledige bed: „Ach, is dit wat die met het ei mij beloofde?" Haar man gaf zich, uit hartzeer, over aan den drank. Bij haar kwam echter langzamer- hand een groote kalmte in 't gemoed Zoo als eerst na haar bezoek bij de waarzegster. Nu zij al het leed had doorgemaakt, zouden de vrede eh de rust komen. Dit gebeurde dik- wijls met ongelukkige menschen. Fortunata, de laatste, die hun van al hun kinderen was overgebleven, stond - op een jnorgen op, bleek en met donkere kringen on der de oogen, net al% ha%j- broers, die aan de tering waren gestorven. De klanten verliepen hen zelfs een voor een; de schulden namen toe, de winkel raakte leeg. Manica, haar man, stond elken dag met de neus tegen het venstei^ gedrukt naar klanten uit te zien. Hij vroeg' zijn dochtertje: „Ben je tevreden met hetgeen men ons heeft voorspeld?" Fortunata zei niets, doch hield de oogen met zwarte kringen, evenals haar broers, op een punt gericht, dat zij zag. Op zekeren dag verrastte haar moeder hair op de trap met een jongen man, die zich haastig uit de voeten maakte, toen hij iemand zag aankomen, zoodat hij het meisje met hoogroode kleur liet staan. „Ach, arm kindWat doe je hier?" Fortunata boog het hoofd. „Wie was die jonge man? Wat wou hij?" „Niets." „Wees toch vertrouwelijk met je moeder, met je eigen familie Als je vader het eens wist Tot antwoord keek het meisje op en staar- de haar aan met haar blauwe oogen. „Moeder, ik wil niet sterven, zooals de an deren Het was een heerlijk-bloeiende Mci," maar het meisje zag er heel anders uit, en was onrustig geworden onder de angstige oogen barer moeder. De buren zeidenJuffrouw Arlia, pas op je dochtertje!" Zelfs haar man had haar op een avond met een lange kaars onder vier oogen genoimen in den donkeren winkel, cm haar nog eens te zeggen ,,Pas op je dochter, versta je me goed?" Dat ons bleed geeerd blijft!" De arme vrouw durfde haar dochter, die er zoo slecht uit zag, niet te ondervragen. Zij sloeg echter nu en dan een blik op haar, die haar hart verscheurde. Op een avond, voor het open venster, terwijl de lentezangen op- stegen van de straat, lei het meisje het hoofd in haar schoot en bekende alles onder heete tranen. De arme moeder zalcte ineen alsof zij alien steun had verloren en stamelde met. doods- bleek lippen: „Ach, wat zullen wij doen?" 't Was haar of zij Manica al voor zich zag, driftig door den drank, het hart verhard door de ongelukken, die hen hadden getroffen. Maar het ergste waren de oogen, waarmee 't meisje haar aanzag. De jonge man, een eeriijk man, had zijn oom den pastoor gezonden, om het terrein eens te verkennen om te weten hoe de zaken stonden- Don Gandenzio was priester ge worden om niet altijd te hooren praten over de ellende der wereld. Manica was niet rijk dat was bekend. Hij liet hem weten, dat het hem speet niet rijk genoeg te zijn om tenmin ste een bruidschat te geven Toen werd Fortunata werkelijk ziek en b«. gon te hoesten, evenals haar broers. En haw moeder moest van het eene eind van dc stad naar het andere sjouwen om de dames te kappen voor het theater, steeds denkende aan de wanhopige uitdrukking in de oogen van haar dochter; als zij eens geen bruidschat voor haar vond, en haar echtgenoot zich ge heel overgaf aan den drank. Nu en dan kwamen de woorden van die met het ei haar in deg edachten, als een licht- straal. Op een avond, toen zij moe en moedeloos naar huis terugkeerde, langs een loterijkan- toor komende, vielen de groote gedrukte nntn- mers haar in het oog, en voor de eerste 'maal kwam het idee bij haar op te gaan spelen. Met dat gele papiertje in haar tasch was het haar, alsof zij het geluk van haar dochter, den rijkdom van haar man en den vrede in huis had verworven. Zij leefde op, haar geest ontspande zich, met zachtere gevoelens dachf zij aan de andere kinderen, aan Angiolino, korten tijd geleden begraven op het kerkhof bij de Porta Magenta. Het was op een Vrij- dag, den dag der droefenis, in de liefelijkt lenteschemering. Zoo ging het nu elke week. Zij spaarde d« weinige stuivers voor de loterij uit haar mond om te leven in de hoop op de groote vreugde, die haar onverwacht zou overvallen. De heilige zielen harer kinderen zouden daar- boven aan haar denken. Op zekeren dag kwam Manica, die dc gele papiertjes in het geldkistje vond, terwijl hij een lire zocht om den morgen in een cafe door te brengen, in hevigen toorn boven. „Op die manier verdwijnt dus het geld?" Zijn vrouw, bevend van schrik, wist niet da- delijk wat te antwoorden „Luister eens, 't zou kunnen zijn, dat de Heer ons de nommers zondMen moet een deurtje open laten voor het geluk." En in haar hart dacht zij aan de woorden van de Juffrouw met het ei. „Als je geen andere hoop hebt," bromde Manica met een bitteren lach. „En welke hoop heb jij?" „Geef mij twee lire?" antwoordde hij bruusk. „Twee lire! O, Heilige Maagd! Wat wil je er mee doen?" „Geef mij dan maar een lire, toe," zei Ma nica begeerig. Het was een sombere dag, overal nevel en vocht tot op het gebeente. Tegen den avond kwam Manica thuis met een stralend gezicht Fortunata zei daarentegen: „Voor mij al leen is geen troost." Menigmaal wenschte zij, evenals haar broers, onder het gras op de begraafplaats te liggen. Zij hadden tenminste niet meer te lij den en ook de ouders hadden rust, arme men schen. „0, de Heer zal ons niet geheel en al ver- laten," stamelde Arlia. ,,Die met Ijet ei heeft het mij gezegd Daar krijg ik een ingeving." Op den Kerstdag dekte zij de tafel met een keurig gewasschen tafel la ken en versierde die met bloemen en dit jaar noodigde zij oom den pastoor, de eenige voorzienigheid, die hun overbleef. Manica wreef zich de handen en zei: „Vandaag moeten wij vroolijk zijn." Maar het licht boven de tafel flikkerde droevig heen en weer. Er was vleesch; een gebraden kalkoen en ook een taart met den Dom van Milaan in suiker. Aan het dessert kon de goede oom, die hen op dezen dag zal weenen, met een goed glas wijn in zjjn hand niet hardvochtig blijven en kon niet anders dan een bruidschat beloven aan het meisje. Haar minnaar jubelde. Silvio Liotti, handels- agent met goede vooruitzichten, klaar om zijn fout goed te maken. Manica, met het glas in de hand, zei tegen don Gandenzio: „Zie, hoe gelukkig u ons maakt." Maar het scheen bepaald te zijn, dat Ar- lia's tevredenheid niet zou duren. De schoon- zoon, de edele jongeling, bracht de bruidschat van zijn vrouw er door, en na zes maanden keerde Fortunata in het huis van haar ouders terug om haar leed te vertellen en uitgehon- gerd, haar blauwe plekken en builen te too- nen, die haar man haar had geslagen. Elk jaar kreeg zij een kind, evenals haar moeder, en alien gezond als jonge wolven, die haar1 levend opaten. Flet scheen grootmoeder Arlia beter toe, dat hare dochter geen kinderen1 meer kreeg, want ieder kind was een ander leed, al stierven zij niet aan de tering. Oud geworden moest zij van den eenen hoek van de stad naar den anderen loopen om met het doen van boodschappen een lire of vier te ver* dienen. Haar man, wien de handen beefden, maakte ook nauwelijk^ tien lire per week. De rest van de week zat hij brommig voor het. morsige venster of in het cafe met den hoed op een oor. Ook zij gaf nu de weinige penningen, die zij over had uit aan brandewijn, verborgem onder haar schort en haar eenige troost was- ongevoelig, zonder aan iets te denken voor,: het venster te zitten kijken naar de natte da-' ken, waar het water afdrukte. Doch soms, in minder sombere oogenblik- ken, dacht zij weer aan de woorden van de juffrouw met het ei en werd zij daardoor be- moedigd, de woorden, waarop haar schamel' levensgeluk al de jaren had rondgezwalkt: „U zult tevreden zijn, maar eerst zult if veel doormaken". ,,0, George, daar zijn ze van de waterleidinjs en als je de rekening van het vorige jaar me#1 betaalt, worden we afgesneden (London UpimonJ

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8