Het Wonder. Mijnhardt's Salmiak tabletten. Rondi Model Bij Verioudheid aangenaam en geneeskrach- tig. Flacans 40 en 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten. deze vraag te antwoorden, en zegt daaraa dat hij de vrachtbrieven had. Getuige Claassen, opnieuw voorgeroepen, zegt niet geweten te hebben dat Lichtele de vrachtbrieven had. Deze getuige verklaart verder, dat bij hen thans de overtuiging bestond, dat met Busch, die niet dronk, iets gebeurd was. Het denk- beeld is bij hem opgekomen, dat men hem er- gens iets te drinken had gegeven waarin een bedwelmend middel was gedaan. Dit ver- moeden kwam op, omdat Busch veel geld bij zich had. Zoodoende is men naar de politic gegaan. De boekhouder van Lichtele was van weening, dat gezocht moest worden in den kant van M., den beklaagde. Thans doet de president voorlezing van een verklaring van den procuratiehouaer van Lippmann en Rosenthal, waaruit blijkt, dat aan den getuige Lichtele op 22 October 1915 op duplicaat-vrachtbrieven is uitbetaald een bedrag van 5000 en op 26 October weder een bedrag van 9000. Getuige Lichtele antwoordt, dat op 22 Oc tober wel geld aan hem kan zijn uitbetaald, maar dit moet dan betrekking hebben gehad op een andere zaak. Getuige moest nog geld aan de combinatie afdragen, maar heeft dit I niet gedaan, omdat hij van de combinatie nog geld te vorderen had. Getuige is niet om het igeld naar de politic gegaan, dat was voor I hem nevenzaak, maar om den mensch, om 1 den mensch was het hem te doen. Getuige Lichtele deelt verder medc, dat I Busch zich er wel eens over beklaagd heeft, dat hij altijd geld aan beklaagde kwijt raakte, !als hij er kwam. Dat liep al in een paar dui- (zend gulden. Ga dan niet meer naar hem toe, ried getuige hem. Maar Busch ging toch, en 'daariut leidt getuige af, dat M op eenigerlei ijvijze invloed op hem had. Beklaagde spreekt dit tegen. De verdediger vraagt daarna acte van een j verklaring van dezen getuige, dat Busch jdieet hield, nooit dronk en niet rookte, en al- jleen visch at. Getuige wist echter niet, dat -Busch een kwaal had. Wel had hij- van hem 'gehoord dat hij eenige jaren tevorcn als vlie- <ger gevallen was en een hoofdwonde had be- komen, waarvan getuige zich herinnert het Tidteeken ghzien te hebben. Zich nader verkla- rcnd, zegt getuige met het woord „dieet hou- jden" te bedoelen, dat Busch een strengen -leefregel van soberheid volgde. Of hem dit door den dokter voorgeschreven was, weet getuige niet; wel weet hij, dat Busch twee .jaar voor den oorlog ernstig ziek is geweest Getuige Zagers, koopman, verklaart, dat ■Busch den dag van zijn verdwijning des avoncls nog bij hem is geweest op zijn kan- toor op de Weteringschans. Getuige moest !f, 10.000 van Busch hebben. Tusschen1 hal'f- zes en zes uur kwam Busch per taxi. Getuige is naar buiten gegaan en heeft hem aant de taxi even gesproken. „Ik moet naar M.", zei- de hij, „ik heb geen tijd. Kom morgen maar om 10 uur bij mij aan de bank bij Lippmann Rosenthal, dani zal ik je betalen; kijk maar, ik heb geld bij me." En met dtze woorden diet Busch aan getuige zijn dikke portefeuil'le zien. Getuige is den voigcnden ochtend naar de bank gegaan, en was verwonderd dat Busch niet verscheen, omdat hij hem als zeer punctueel kende. Getuige heeft van Busch gehoord, dat deze M. dikwijls hielp. Na vergeefs op Busch ge- wacht te hebben; is getuige naar M. aan den Gvertoom gegaan. iiij kwam omstreeks 1 uur in de garage. Op getuige's vraag: Weet je-ook waar Busch is, amitwoordde M.: Mis schien is hij er wel van door, naar Amerika". Dat gaat toch zoo niet, daax moet je een pas voor nebfcen, antwoordide get., waarop M. zeide: Och, met geld krijg je alles gedaan." Zekere Swagerman heeft jaren later eens tot getuige gezegd: ze moeten maar eens gaan zoeken ini de garage aan den Over toom." De president ondervroeg dan den beklaag de opnieuw over zijn opgave dat hij op den avond van de verdwijning van Busch opge- toeld zoude.zijn door een hem onbekende, die ■zeide Steunenberg te heeten. Beklaagde heeft dit destijds, bij het eerste onderzoek in 1915, reeds opgegeven, maar hij herinnerde zich niet, dat hij met iemand van dien naam ge- confronteerd is. Als getuige werd gehoord een zekere heer Steunenberg, die verklaarde voor 22 Oct. 1915 nooit den naam van den beklaagde ge hoord te hebben, nooit met hem in aanraking te zijn geweest en hem 00k nooit opgebeld te hebben. Getuige Lezer, boekhouder van Lichtele, zeide aezcn Busch en Claassen op 22 Octo ber 1915 des namiddags van het Centraal Station gehaald te hebben. Er was nog een vijfde persoon bij. Eerst is Busch met Claas sen in „de Roode Leeuw" binnengegaan. Met de aiideren van hee gezelschap is getuige to en gegaan naar de „American Lunchroom" in de Kalverstraat, waar Claassen en Busch zich weer bij hem gevoegd hebben. Getuige Lichtele "kon zich dat niet herinne- ren. Getuige Claassen geloofde niet dat hij tniog in de American Lunchroom geweest is; Busch had in de Roode Leeuw gezegd dat hij met een taxi naar den Overtoom ging. Hij t heeft hem niet in een taxi zien stappen. De tegenspraak tusschen de getuigen ver- klaringe:? op dit punt komt niet tot een op- lossing. Getuige Lezer verklaarde nog, dat Busch op den avond van 22 October 1915 wel f 80,000 in zijn portefeuille had. De behandeling der zaak is daarna tot heden geschorst. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat ier zitting 00k als stuk van overtuiging aan- ■wezig was, het in het begin van dit jaar in de garage aan den Overtoom opgegraven stof- felijk overschot van dern vermoord'en make- ter Busch. Het waren slechts nog de doods- beenderen', die in een ruwhouten, zwartge- verfd en verzegeld: d'oodskistje van zeer klein formaat verzameld waren. Gemen^d Nionws DE MAGNETISCHE STORM. De directie van het Kon. Ned. Meteorolo- gtsch Instifuuf fn De Bilt deelt mee, dat de magnetische siorin<?»n, die eergisfernachc op; 2 uur 16 mini;: c!i aanvingen, gistermiddag zijn geeindigd. ERN'STIGE STORING IN HET ELECTRICITEITSNET. Gisteravond, omstreeks 7 uur ontstomd een ennstige storing in het electriciteitsnet, we Ike ruim een uur geduurd heeft, met het gevolg, dat ged'uxendie dien tijd in de geheele hoofd- stad, deels half en deels geheel de lampen niet gioeien. Ook in de provincie NOord-Hol- land, welke bij de Amsterdamsche centrale is aangesloten, heeft men veel last van de sto ring ondervonden. In het Gooi had men zelfs wij langen tijd geen licht. Als de oorzaak van die storing wordt ons medegedeeld, dat in de Centrale Noord aan de Hoogte Kadijik een motor van de pomp van een turbine geexplodeerd is. Door dam schok van de explosie zijn twee andere moto- ren uitgeschakeld, alsmede de electrische voe- ding in het ketelhuis. Doordat toen in het ketelhuis de ketels niet meer aangedreven kondani worden, begon die stoomspanning te zakken. In de Centrale Oost, die bui'ten werking is, werd nu onmiddeHijk' de belasting overge- schakeld, waar door geleidelijk aan de ver- schillende wijken in de stad weer het voile licht kon wordleni gegeven. De tram heeft op lage spanning kunnen doorrijdea. Als een ongelukkige omsfandig- heid kan nog warden gemeld, dat, nadat het defect hersteld was, een generator van een turbine in de centrale stuk sloeg, waardoor een tweede storing oaitstond, die echter spoe- dig hersteld was. ETENSRELLETJE. Gisteraamiddag ointstond bij het 21e Regi ment Infamterie, gelegerd in Kazerne 1 te Amersfoort een etensreHletje. De soldaten wa ren ontevreden over dte- toebexeiding van het eten, dat bestond' uit die hoeveelheid voedsd uit de bussen, waardoor gehakt was ge- werkt. De soldaten weigerden dit voedsel te gebruiken en dreigden's nachts te 2 uur niet uit te rukken voor de groote manoeuvre van heden. Eerst toen een rijstmaal om 9 uur 's avonds was beloofd keerde d'e rust weer. BOVENSTUK VAN EEN BRUG NEERGESTORT. Dezer dagen, aldus meldt de O. H. Crt., reed de aardappelenhandelaar J. Schrama, uit Bennebroek, met zijn auto, beladen met aardappelen, de ophaalbrug, nabij het Semi- narie „Hageveld" te Heemstede op, toen plots de ketting dier brug brak en het beton- nen bovenstuk met donderend geraas op het voorste gedeelte van de auto viel, waardoor de motor verbrijzeld werd. Als door een wonder kwamen de inzittenden met den schrik vrij. Was de auto iets verder op de brug geweest, dan zou het ongeluk veel ern- stiger gevolgen hebben gehad. De auto werd naar een herstelplaats vervoerd. De brug is thans weer gerestaureerd. Deze brug is slechts enkele maanden oud en was juist ge- bouwd met het doel, dat de schipper niet van de z.g. groote brug gebruik behoefde te maken. DE ANNEXATIEPLANNEN VAN HAARLEM. De vereeniging Heemstede, tot bestrijding van de annexatieplannen van Haarlem, heeft een open brief gericht aan mr. J. Wytema, waarin o.a. gezegd wordt: „Met bijzondere ingenomenheid hebben wij kennis genomen van de redevoering door u gehouden ter opening van de vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en secre- tarissen van de provincie Zuid-Holland, voor- al waar u zulke gulden woorden wijdde aan de brandende kwestie van annexatie. INBRAAK. In de zaak van den heer Johan N. Teken- broek, in heerenmode-artikelen en hoeden, op de Hoogstraat hoek Moriaanstraat te Rotter dam is, naar de N. R. Crt. meldt, gisternacht ingebroken. De inbrekers hebben zich toe- gang verschaft door den kelder van het leeg- staande huis op den hoek van de Moriaan straat en de Boerenvischmarkt, waarin een kruidenierszaak gevestigd is geweest. Van den kelder van dat huis zijn zij naar de tweede verdieping geloopen en vandaar zijn zij door een'keukenraam op de platte daken van de winkels in de Moriaanstraat terecht gekomen. Over die daken hebben zij zich naar het huis op den hoek van de Hoogstraat begeven, waarin de zaak van den heer Teken- broek is gevestigd. Van een dakraam werd een ruit ingedrukt, een zich daarachter bevin- dende boom werd opgelicht en de toegang tot de magazijnen was vrij. Op die magazijnen is alles doorsnuffeld en van verschillende stellingen, uit doozen en kasten zijn gestolen ongeveer 24 dozijn das- sen van verschillende kleur en lengte, een dozijn overhemden, 60 paar sokken, 8 regen- jassen, partijen handschoenen, bretels, hoe den enz., tot een gezamenlijke waarde van f 1400. Bovendien hebben de dieven in den winkel het kasregisfer geledigd, waarin zich 5 aan wisselgeld bevond. NATUURVERSCHIJNSEL. Maandagavond bevond zich te Rotterdam boven de stad ten 7 u. in het Westen een cu- bewolking, welke een zeer zeldzame kleur had, namelijk licht-bruin-rose. De horizon in het Westen was geheel bedekt en kleurloos op dien tijd. Snel bewoog zich het gevaarte, dat pl.m. 45 gr. breed en 40 gr. hoog was, door het zenith, naar het Oosten. Aldaar was ten 7.20 nog duidelijk het verschijnsel zichtbaar; de wolk had toen een meer geel- achtig-rose kleur, en trok niettegenstaande den regen, veler attentie. Onregelmatig en ongunstig weder is wellicht in volgende da gen te wachten. OPLEIDING VAN WERKLOOZEN TOT LANDBpUWERS. De regeering zal via het ministerie van Arbeid bij wijze van proef een plan ontwer- pen voor de opleiding van jonge ongehuwde werkloozen. Deze opleiding zal voornamelijk van landbouwkundigen aard zijn. De werkloozen, die daarvoor in aanmer- king komen, n.l. degenen die niet in de gele- genheid zijn geweest een vak te leeren, zul- len een cursus van zes maanden volgen. Er zullen yicr opleidingsscholen worden ge- opend, twee exfernafen in groote steden en twee internaten in provinciesteden. In de ex- tematen zal de opleiding gericht zijn op te- werkstelling in Engeland zelf. Ongeveer de helft der arbeiders der internaten zal voor de ovcrzeesche gebieden worden opgeleid. Twaalfhonderd arbeiders zullen aanvankelijk worden toegelaten. ONDERSCHEIDING MR. J. LIMBURG. De Fraosche regeering iieeft mr. J. Lim- burg benoemd1 tot commandeur van het Le- gioen van Eer. ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den ombewaakten overweg tusschen Brummer en Zutphen is gistermorgen H. Hoe'vers uit Rienderen, door een go-ederen- tretn overreden en gedood. DIPLOMATIEKE DIENST. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, consul generaal m algemeenen dienst, is bestemd om binnenkort in de hoedamiigheid van zaak- gelastigde naar Boedlapest te vertrekken. VEREENIGING VOOR DEN INDUSTRIEELEN E1GENDOM. Onlangs is een vereeniging tot stand geko men, vormende de Nederlandsche groep van de Association internationale pour la Pro- priete Industrielle, die te Parijs gevestigd is. Aanvankelijk zijn 52 leden toegetreden, waaronder groote industrieele ondernemin- gen, vei-eenigingen op het gebied van den industrieelen eigendom, Kamers van Koop- handel, enz. De contributie bedraagt voor een individueel lid 5, voor ondernemingen, ver- eenigingen en wettelijk ingestelde lichamen ten minste f 20 per jaar. Het doel der vereeniging is: lo. het bevor- deren van internationale bescherming van den industrieelen eigendom in zijn vollen om- vang2o. de ontwikkeling en verbetering van de Nederlandsche wetgeving terzake; 3o. het houden van sarnenkomsten tot bespreking van door prae-adviezen voorbereide onder- werpen, inzonderheid om overeenstemming te bevorderen van wetgeving, rechtspraak en administratie m§t de eischen en belangen van nijverheid en handel4o. het aanmoedigen en geldelijk steunen van de uitgave van weten- schappelijke werken en van publicaties be- treffende den industrieelen eigendom. Het bestuur is aldus samengesteldmr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, voorzit- ier; G. Doorman, vice-voorzitter; mr. C. D. Salomonson te Amsterdam, secretaris-pen- ningmeester; ir. E. Hyman en K. H. van Hasselt. CYCLOON. In de° Maandag gehouden vergadering van den raad der gemeente Borculo heeft de heer N. Elzas den burgemeester den dank der ge meente gebracht voor zijn optreden tijdens en na de stormramp. Hij stelde voor, het Marktplein De Muraltplein te noemen. De wethouders stelden voor, tot dr. W. G. de Haas, een brief te richten om hem namens de gemeente te danken voor de medische hulp, den burgemeester bij zijn gevaarlijke iiekte verleend. Deze voorstellen werden aangenomen. Besloten werd verder 200 bij te dragen tot verbetering van het kruispunt voor het stadhuis en den toegang tot de Markt west- zijde, benevens f 30.000 voor den bouw van een abattoir, dat zeer waarschijnlijk de ex- ploitatiekosten zelf zal kunnen dekken. De slagerijen zullen niet herbouwd worden. Het uitbreidingsplan van ir. Schaap, archi tect te Arnhem, werd voorloopig vastgesteld. Naar men meldt, toont het provinciaal steuncomite zich tegemoetkomend wat be- treft de verstrekking van schadevergoeding. Het schijnt, dat voor die gevallen, waarin een onderzoek reeds heeft plaats gehad en finan- cieele steun is toegezegd, ook contant geld te verkrijgen is. De procedure om hiertoe te ge- raken, was echter onvoldoende bekend ge- maakt en bovendiep zijn er nog zeer talrijke gevallen, die op afdoening wachten. In een vergadering van kerkvoogden en notabelen der Hervormde Gemeente met den heer Petri, architect te Amsterdam, zijn voor- loopige besprekingen over den herbouw van de kerk gehouden. De gemeenteleden zullen waarschijnlijk in de gelegenheid worden ge- steld, zich op de hoogte te stellen van ver schillende plannen. FELLE BRAND TE OSS. Maandbgnacht brak een felle brand uiit in een landbouwershuis op het Envenaarspad, bewoond door twee gezinnen. De bewoners, door het knetteren der vlammen opgeschrikt, trachtten zich in veiligheid te brengen. Een bewoner, Hanegraag, redde zijn twee kinderen. De weduwe Boeien trachtte uit een zijraam, terwijl alle uitgangen versperd wa ren, zich in veiligheid te stellen. Op het zelf- de oogenblilk kwam het stroo, waarmede het huis bedekt was, naar beneden, zoodat de weduwe Boeien door een vuurpoel van vlam men omringd werd, welke het de brand- weer onmogelijk maakte haar te redden. Voor de oogen der omstanders verbrandde de vrouw levend. Haar overblijfsei is gistermorgen naar het ziekenhuis vervoerd. HIJ KWAM BIER HALEN. Voor de Haagsche rechtDank heeft de 40- jarige los werkman A. v. d. M. uit Monster, terecht gestaan wegens poging tot diefstal. In den nacht van 15 op 16 Augustus j.l. had hij ingebroken in een verlofslocaliteit onder Terheijde. Hij zou in dat perceel reeds een kast geopend hebben, toen hij betrapt werd, waardoor de diefstal verhinderd werd. Bekl. ontkende, de bedoeling gehad te heb ben om te stelen. Hij is wel in het perceel ge weest (de sleutel zat op de deur), maar kwam om bier te halen. Dit kreeg hij wel vaker, onverschillig op weaken tijd hij kwam. Dat hij door een raaro naar binnen is geko men, ontkende bekl. Ook heeft hij geen kas ten geopend. Na verhoor van de bewoonster van het per ceel en haar zoon als getuigen, eisclite het O. M. 1 jaar gevangenisstraf. BELANGRIJKE ARRESTATIES. Na een langdurig onderzoek is het de Haagsche poktie, zooals wij r»-eds in het kort melden, gelukt, een groot aantal inbre kers te arresteeren, die lid van een bende schenen uit te maken. Zij kenden althans el- kaar goed en de meesten betrokken hetzelfde kosthuis, wat teyens de centrale plaats van heling was. In den nacht van 17 op 18 Augustus is te Voorburg een inbraak gepleegd, als verdacht waarvan de Voorburgsche en Haagsche re cherche in samenwerking arresteerden den 26-jarigen L. v. E. en den 24-jarigen P. T., beiden gewoond hebbend ten huize van de familie 3., Gedempte Burgwal 23. Deze per- sonen, die reeds ter beschikking van de jus- titie zijn gesteld, hebben erkend, dat zij zich ook schuldig gemaakt hebben aan diefstal met braak te Gouda tusschen 27 en 31 Juli, te Voorschoten in den nacht van 2 op 3 Aug., te Wassenaar in den nacht van 8 op 9 Aug., te Oegstgeest tweemaal in hetzelfde perceel, op 10 en 15 Augustus. De ontvreemde goede- ren, ter waarae van ongeveer 4000 gulden, vonden een veilige bergplaats ten huize van de familie B. aan den Ged. Burgwal 23. De bewoners van dit perceel, moeder en dochter, zijn als verdacht van heling aangehouden. Van dit perceel uit schenen de gestolen voor- werpen gedistribueerd te worden onder ver- dere helers. Twaalf van dezen zijn in ver- band met de inbraak te Voorburg door de politic gehoord. Twee van hen bleken mede- gewerkt te hebben aan de inbraken te Voor schoten, Oegstgeest en Wassenaar. Deze laatsten, benevens vier helers, zijn opgesloten. De Haagsche recherche is doordeze arres- taties op het spoor gekomen van de daders van een aantal inbraken, die in den laatsten tijd in den Haag zijn gepleegd door middel van het uitsnijden van ruiten. Te Wassenaar zijn nog drie verdachten aangehouden, W.F. H., die drie inbraken bekend heeft, S.A.v.d.H. die er een bekende, en A.D., die ontkent. Ge- bleken is echter dat de laatstc goederen ver- kocht heeft, die van twee diefstallen ^fkorn- stig waren. In den Haag is nog aangehouden G.J.V., die ook ontkent, maar die zegt voorwerpen, van diefstal afkomstig te hebben weggege- ven. Bijna alles wat gestolen is, kon in beslag genomen worden. Voor het werk, dat in de Voorburgsche zaak is geleverd, heeft het Voorburgsche ge- meentebestuur een geldelijke belooning uit- reikt aan drie rechercheurs en een brigadjer van de Haagsche recherche. KORTE BERICHTEN. Er zijn voorstellen tot statutenwijziging der Nationale Levensverzekeringsbank en tot verhooging van het maatschappelijk kapi- taal van 3 millioen tot 5 millioen. Op zekeren dag woelde in mij de levendige wensch om naar RiVa San Vitale te gaan. Alleen reeds de naam, dien ik voor de eerste maal uit den mond van den geestelijke van Agnuzzo opving, oefende een sterke bekoring op me uit. Ofschoon ik sedert jaren niet veel van de Zondagspreek begreep, omdat ik de Italiaansche taa! niet machtig ben, luister ik toch graag en aandachtig. Ik verblijd me zelfs in de goede woorden, die ik niet versta. Ik weet, de man meent het goed, en dat is vol- doende. Op dezen Zondag, toen van Riva San Vitale sprake was, duurde de preek een vol uur. De zon was reeds van het altaar over de kanten hoofddoeken der vrouwen gegle- den en lag warm en klaar over den vloer van het kleine dorpskerkje. En aldoor nog hoorde ik het zachte: „Riva San Vitale". Om volko- men eerlijk te zijn, moet ik eigenlijk zeggen, dat ik aan het eind „Evviva San Vitale" ver- stond, maar dat vond ik ook best. Ik her- haalde de woorden bij mezelf en vond ze zo- mersch en mooi en was gelukkig als ze maar heel dikwijls terugkeerden. Er is sprake van een jongen heilige of van een dorp, dacht ik, en liet het ook maar voor wat fici was, om dat allebei me even lief was. Voor de kerkdeur begroette mij even later mijn buurvrouw Signora Assunta, die mij vroeg, of ik ook voor de Zaligverklaring naar Riva San Vitale ging; zij sprak van den Monte Giorgio, en van Manfredo, den wonder-man. En gewillig en droomver- loren nam ik dit allemaal mee naar huis. Daarna volgden dagen, waarin ik, overla den met werk, slechts nu en dan eens even aan Riva San Vitale denken kon, wat telkens een lieve, kleine ontspanning voor mij be- duidde. Ik koesterde het woord als een hei- melijk liefdesgeschenk, kreeg bet liever en liever, als een kind, dat glimlacht zonder te kunnen spreken. Dan waren er ook weer uren, waarin het in mij sliep, goed opgebor- gen, diep en droomloos. De weg van Agnuzzo naar Riva San Vitale is bijna een dag Jang. Vijf uren is het gaans, zonder oponthoud. Het is een heldere dag, het loopen gaat van zelf. Nauwelijks weet ik dat ik wandel, ik moet het me zelf zeggen .Het is nog vroeg, heel vroeg. Vandaag iigt de wei zoo verruk- keiijk als van tranen bevochtigd, als was ze aangegrepen, ontroerd door haar eigen be- staan. Ik geloof, Manfredo zal zalig verklaard worden. Heden, op zoo'n dag! Of heilig? Of dat niet precies hetzelfde is? Ik moet navraag doen, maar het zal heden wel gebeuren. Men moet zich met lange vragen doen terughouden. Het zal stellig vandaag wel gebeuren. Het is immers een dag als ge- schapen voor een heilige. Ja, werkelijk, zoo is't vandaag. Ik ben op weg, stap voorwaarts en laat wijnbergen, tuinen en weiden achter mij en aldoor komen er nieuwe. Alles hangt zoo trouw aan elkaar. Hoe aandoenlijk de we- reld toch aan elkaar hangt! Nu en dan komt er een dorp: Melide Bissone, en menige naam vergeet ik ook weer. Dat doet er niets toe. Wat deert het, er zijn zoovelc namen! Toch heb ik een kwartiertje lang ook de vergeten namen lief. Ik kom langs vele bloemige wei den. De tuin des Heeren is groot en alle bloemen bloeien voor Hem. Als het van mij afhing, heette elke bioem „vergeet-mij-niet". Het zou zoo toch veel eenvoudiger zijn, om dat men in de verscheidenheid niet gemakl.e- lijk thuis raakt. Hier te lande noemt men de vergeet-mij-nieten de oogen der Madonna, en dat is wel goed! Veel blauwe bloemen i.eb ik in de hand, die zijn zoo blauw als Maria's fce- schuttende mantel, zoo blauw als de heme!. Het schijnt mij toe als stond er een volks- liedje tegqp den rand des hernels geschi'derd, zoo zwevend en teer en onvergctelijkMaria, gij koningin aller heiligen... Daarboven, aan den overkant van het meer van Lugano, dat zich ver uitstrekt, ligt Riva San Vitale. Het kleine dorp heeft zich tegen den hoogen, mooien berg gevleid. Hoe lief de hulzen in de zon gUnsteren, wit, gou3 en blauw! Met dergdijke kleurigc dobbelsteenen heb ik vroeger gcspeeld, maar een berg heb ik toch nooit bezeten. Was ik nog weer eens baby, dan zou ik een berg op het Kerstmis- verlanglijstje zetten. Voor Vadcr is immers niets onmogelijk. Och, lieve God, hoe mooi is alles hier... In Riva San Vitale heeft men met precies begrepen, wat ik in dit heel vroege morgen- uur eigenlijk wou, hoewel ik duidelijk genoeg uitgelegd had, dat ik graag bij 't Zalig-spre ken behulpzaam zou zijn, voor zoover dit mij mogelijk was. Het was nog niet zoo ver, heette het. Nog acht dagen moest ik wach ten. Dat doe ik zeker graag, maar of het den zaligen Manfredo niet een beetje spijt? Mis- schien regent het de volgende week. Ik weet het wel niet zeker, maar het zou me spijten. De zon kan toch een zalig-spreken begtmsti gen. In de kerk ligt de heilige Manfredo, stil achter glas en slaapt den sprookjes-slaap der eeuwigheid en rust onder het hoog-altaar Een paar dorpskinderen komen naderbij, kussen de plek, waar de hand rust, die een lelie vasthoudt. Wat droomt gij, witte sla per? Zalig zijt gij. Och, wie zoo tot rust ge- boren ware.... Ik wil neerkomen voor uwe plechtigheid. Tot weerziens! Het regent niet na acht agen. Ik zou -ech ter ook in den regen naar Riva San Vitale gegaan zijn, want een belofte geldt ook voor rcgenweer. Het zou wat moois zijn om jc van de wijs te laten brengen door slecht weer. Het is een klein beetje bcwolkt in het vroege morgenuur, 't is hall vier. Ik yind het rijkelijk donker en er is wat wind, hoewel wij in de lente zijn. Het is een geluk, dat ik den weg zonder lantaarn vinden kan; reeds dikwijls ging ik dezen kant uit. Ruikt het niet een beetje naar regen? Als de wind gaat liggen, zou er regen kunnen vallen. De wol- ken zijn donkergrijs en trekken niet yoldoen- de verder. Misschien zou het beter zijn om te keeren en een uur het weer af te wachten. Ja zeker, en intusschen zou de zalig-verkla- ring plaats hebben. Ik stap verder, altijd maar verder, totdat ik in Riva San Vitale aankom. Maar daar was weer eens geen zalig-ver- klaring. Er was niets aan te doen. Er was geen mensch daarvoor beschikbaar. Toen werd het toch wat oproerig binnenin mij, Veel heb ik maar niet gezegd, omdat ik toch al een beetje opviel in Riva San Vitale. V001- al bij de herbergierster in de Trattoria. Zoo, zoo, gelooft zij dan, dat men zonder meer, drie maal na elkaar naar Riva San Vitale komt zonder bereikt te hebben wat men eigenlijk wilde? Men heeft mij na dringende inlichtingen de zalig-verklaring op de ver schillende tijdstippen bekend gemaakt. Elk woord heb ik in mij opgenomen. Riva San Vitale ligt toch niet vlak naast de deur. Het liefste zou ik huis aan huis zijn gaan bede- len om toch vandaag te willen zalig spre ken. Ik had mij toch zoo zeer erop verheugd. Bovendien heb ik mijn wonder in den zak, n.l. mijn twintig frank stuk, dat ik om vier uut 's morgens tegelijk met den zakdoek uit mijn zak had getrokken, verloren en v/eergevon- den had. Dat is een wonder. In het donkere morgenuur had ik plotseling niets meer bij mij clan een aarz'4pnde bede: Zalige Man fredo, nu ga ik u bezoeken en ik heb mijn geld verloren. Wilt gij misschien ook niet Heel graag, dat ik het weervind Er hebben een paar leeuwerikken boven in de lucht zachtjes gekv/inkeleerd. Dat klonk zoo vertrouwensvol en vriendelijk. Het was also! de vogels mij juist liet vonkje vertrou- wen schonken, dat ik noodig had om mijn verloren geldpapiertje weer te vinden. Het was buiten het voelpad gegledeo en lag aan de voeten van het Maria-beeld te Sorengo. O, gij morgenster! Dc Koningin der heili gen glimlachte in den weeken morgensche- mer. Ik wensch U geluk met Uwen dienaar Manfredo. Wordi hij heden zalig gesproken? Gij glimlacht „Ja". Dus ja! Weet gij reeds wat ik u vertellen wil? Luister toch maar! Uw dienaar heeft mij opnieuw geschonken, wat hij zelf in zijn leven nauwelijks gebruikt heeft. Hoe zachtzinuig zijn Uwe heiligen, dat zij onze kleine nooden verstaan. O, Moeder, ik ben zoo blij... Toen heb ik een beetje met mijn bankbil- jetje gespeeld, wat misschien nici bepaald passend was, maar de Moeder Gods heeft in haar mildheid dat ook weggeglimlachf. Zii weet wat wij noodig hebben. In Riva San Vitale heb ik nog een keer ge luk gehad. Nog een wonder. Mijn biljetje was n.l. weer weg uit mijn zak! De herber gierster in't glycinen priceltje heeft zich niet weinig verbaasd. Zoodra ik het geld miste, bestelde ik nog een kop koffie, oischoon ik eigenlijk had willen betalen. Mijn buis met de kleine zakken is voor geldverlies als ge- schapen. „Hebt U nu heelemaal geen geld meer bij U?" vroeg de vrouw bezorgd. ,,Geen cent", kau ik verzekeren; „heb al tijd tnaar een biljetje bij mij". Gaame had ik er nog aan toeg'evoegd: Zalig zijn zij, die niet zien eq toch gelooven". Dat echter weet de vrouw immers zelve. Zij zal wel daaraan gelooven moeten. Aan wat? Dat ik mijn geld verloren heb! Mij ech ter was het te moede, alsof ik den geheelen dag geld verliezen en terugvinden kon. Ik vond het papiertje ook veel gauwer dan den eersten keer. Het lag in ieder gevai heel be- hoorlijk naast een blauwe bloesem, die ik dadelijk achter het oor stak. En de zomer zong: Hoe mooi is het leven! Ook het biljetje was mooi; ik heb het direct opgeraapt en het nog een keer verliefd be- keken, voordat ik het de vrouw in de hand siopte. „Hier is een wonder", heb ik gezegd. „Ja, ja, het geld", heeft de vrouw geloovig gezucht. Wij hebben elkaar zoo grappig ver- keerd begrepen. Ik gaf haar den welgemeen- den raad om zoo roekeloos als maar moge lijk was met het geld om te gaan. Het klein- geld, dat ik terug ontving, schoof ik vluchtig in mijn gedienstigen buiszak. De goeie vrouw zag het en zei hoofdschuddend: ,,Zoo moet U wel het geld verliezen. Het zou een wonder zijn, als het niet gebeurde." En ik kan er alleen maar op zeggen dat de vrouw mij juist heeft geprofeteerd. Het geld is merkwaardig genoeg in mijn zak gebleven. Het was het derde wonder op dezen, dag. Bij windstil, helder weer ben ik den Monte Giorgio opgestegen ter eere van den kluize- naar Manfredo

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7