Alkmaarsche Goorant E De Eeisgenoote. 13 "T Maandag 28 September. Gemengd Nieiiws. FEU1LLETON. Stadsnieuws. It©. 22® 1925 Honderd Zeven an Twfntigste Jaargang, RIJKSCURSUSSEN IN VLEESCH- HYGIeNE VOOR KEURINGS- VEEARTSEN. ©onderdag heeft de veterinair hoofdinspeo teur van de volksgezondheid, tevens direo teur van den veeartsenijkundigen diensf. dr. H. C. L. E. Berger, te Leeuwarden, een 6- daagschen cursus, loopende over twee we- ken, voor Keurings-veeartsen geopend. Dr. Berger zal de Vleeschkeuringswet en haar uitvoering behandelen en het verband tusschen economie en uitvoering, en de gele- genheid tot het stellen van vragen door de cure's ten staat open. Overigens is het onderricht verdeeld in een theoretisch en praktisch gedeelte, te geven ®door den heer Frenkel, die wetenschappelijke voordrachten houdt over het keuringsregu •latief, waaraan verbonden zijn demonstra- ties met lichtbeelden en gevallen in de prak- tijk, op het gebied der pathologische anato- mie. Verder behandeld hij de algemeene bacte riologie, serologic (het onderkennen van de eiwitsoorten door middel van de praecipitine- reactje en het differentineeren van bacterien -door middel van agglutinatie) en de para sitologic; ook zal meer in het bijzonder het onderkennen van voedsel-vergiftigingsbac- terien worden onderricht. De kosten van den cursus worden door de deelnemers gedragen. GELEH3ILJETTEN VOOR VERVOER VAN MELK EN MELKPRODUCTEN. Met ingang van 7 October 1915 zulien de navolgende voorschriften in acht moeten wor den genomen: Het vervoer van melk en (of) melkproduc- ten en van als zoodanig aangeduidc waren door of vanwege hem die't bedrijf van melk- verkooper uitoefent, mag binnen de gemeen- te Roterdam niet plaats vinden zonder een dcor of vanwege den burgemeester van de gemeente, waarin het bedrijf gevestigd is, verstrekt geleibiljet. Dit biljet zal voor personen of ondeme- mingen, welke binnen de gemeente Rotter dam zijn gevestigd, worden verstrekt door den directeur van den keuringsdienst voor waren, voor het gebied Rotterdam namens den burgemeester, zulks behoudens de door B. en W. voor bepaalde bedrijven te ver- lcenen ontheffing. Het geleibiljet wordt afgegeven, als de melkverkooper schriftelijk de juiste opgave hceft gedaan van de ligging van het perceel en de perceelsgedeelten, waarin het bedrijf zal worden uitgeoefend met vermelding of de melk en melkproducten geheel of ten dee- le zulien worden rondgebracht of gevent, of alleen in het aangegeven perceel zulien wor den verkocht, alsmede welke behandeling of bewerking zij zulien ondergaan voor de af- levering aan de koopers. Het geleibiljet is slechts geldig, zoolang geen verandering is ingetreden in den toe- stand overeenkomstig de hierboven bedoelde opgave, tenzij van die veranderingen aan den directeur voornoemd is kennis gegeven. Dit besluit is niet van toepassing op: a. Winkeliers, die uitsluitend melk en (of) melkproducten in blik- of glasverpakking aan verbruikers verkoopen b Melkveehouders, die niet meer dan 20 liter melk per dag uitsluitend aan.verbrui kers, woonachtig in de onmiddellijke omge vin? hunner hofsteden, verkoopen. VOOR DE WEGENVERBETERING. Het „P. C. W.", Propaganda-Comite voor wegenverbetering, schrijft ons naar aanlei- ding van de Memorie van Toelichting op de Waterstaatsbegrooting, het volgende: De in het „P. C. W." venegenwoordigde gebruikers van den weg, die in de eerste plaats belang hebben bij een veilig en onge- hinderd verkeer, hebben van den aanvang af, bij hun actie voor een verbeterd wegen- net, gestreefd naar toepassing van het ge- zonde beginsel, dat de opbrengst van belas-, tingen, geheven voor het gebruik van wegen, ook alleen aan de wegen ten goede komen. Uit de Memorie van Toelichting bij de Waterstaatsbegrooting blijkt, dat de Regee- ring dit beginsel in toepassing wil brengen. Althans geleidelijk. De minister, de noodzakelijkheid van we genverbetering erkennende, wil de middelen daarvoor ten deele vinden, door een van motorvoertuigen te hebben matige belasting en ook door het geleideiijke doen overgaan van de rijwielbelasting naar het te stichten wegenfonds. Om te beginnen zou dan die Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure) Geautoriseerde vertaling van W H C 37) Kerjean, ik heb een ideeeen idee dat me schitterend lijktAlleen je zult 't moeten goedkeuren en er op ingaan En ik geloof dat we de zaken niet altijd op de zelfde manier inzien Wei zeker, waarom met? Laat me je idee maar eens hooren, Phyleke! 't Zou alles in orde brengen, Reuzen- Bizuth, en het zou me zoo rustig en tevreden stemmen! Hij had juist, heel precies, zijn servet op- gevouwen, het in een zilveren ring gedaan en met een verstrooide beweging zijn bord en kopje wat teruggeschoven. Nu, laat dan hooren? Zal je niet dadelijk opspringen, zon der verder naar me te luisteren, Kerjean? Natunrlijk niet! 't Is eigenlijk iets heel gewoonsmaar je moet het van een bepaalden kant beschou- ,wenzonder vooroordeel Ik voel dat er een nieuwe geest over me vaardig wordt om je aan te hooren, hoe- wel je me wel wat ongerusit maakt ie bent al gewaarschuwdje gaat schrap zetfcgj,» Masting twee millioen gulden- worden ge- stort in dit Wagenfoiids, dus circa een derde gedeelte der rijwielbelasting, waarvan de opbrengst indertijd niet weinig is meegeval- len en die op rond zes millioen kan worden gesteld. Deze in het Wegenfonds te storten twee millioen zulien wel niet voldoende zijn om de verwachting te wettigen, dat- gelijk de Memorie van Toelichting zegt- „voldoende fondsen worden verkregen om, zoowel het onderhoud als de verbetering der wegen zoo krachtig iter hand te nemen, dat niet te lan- gen tijd het Rijkswegennet aan de eischen van het tegenwoordige verkeer zal voldoen." Er zal nog wat bjj moeten komen, zelfs wanneer de geheele opbrengst der rijwielbe lasting geleidelijk naar het Wegenfonds zal zijn overgebracht. Een „matige belasting op motorvoertui gen" wordt in uitzicht gesteld en met begrij pelijke belangstelling zien de houders dier voertuigen uit naar een nadere preciseering van wat er verstaan moet worden onder een „matige belasting." Daarvan zal wel afhangen in hoeverre er al of niet een tempering zal zijn van hun voldoening over het verheugende feit, dat de leuze der weggebruikers„wat voor het ge bruik betaald wordt, kome aan den weg ten goede" ingang gevonden heeft. INTERNATIONALE ARBEIDERS- HULP. De Hollandsche sectie van de Internatio nale Arbeidershulp zal op Zondag 4 October te Amsterdam een demonstratief congres houden onder de leuze: Handen af van Chi na. In den oproep leest men: Het zal u niet onbekend zijn, dat sinds drie maandsn in China, zoowel door de ar- beiders als door de intellectueelen, een ge- weldige strijd gestreden wordt voor vrijheid en recht en tegen de overheersching, zoowel geestelijk als economisch en politiek, door buitenlandsche machten. Deze strijd, die tot ondergrond heeft de drang naar zelfstandigheid der millicenen- bevolking van China, mag ons hier niet on- bewogen voorbij gaan. Temeer, waar de groote mogendheden thans trachten een aanval voor te bereiden op de eenige vesting, die de National istische Partij, de Kwo Ming Tang, in China bezit, n.l. op Kanton en haar regeering. Reeds hebben Fransche en Duitsche kun- stenaars en intellectueelen van de meest be- kenden en tot een aantal van meer dan 200, hun protest laten klinken tegen de onder- drukking van China. Ook hier in Holland, een land, dat zelf een rol speelt in de exploitatie van kolonien, moet duidelijk getoond worden, dat alles, wat daar in China bedreven wordt, niet ge- beurd uit naam van de arbeiders en intellec tueelen hier te lande. Een aantal sprekers zulien op het congres een referaat houden over den strijd der Qhi- neezfn, de oorzaken en de gevolgen daarvan. Hiervoor zijn o.a uitgenoodigd mevr. Ro land Hoist, ds. Schermerhom, Edo Fimmen en een spreker van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen: een Chineesche spreker en de heer Willy Miinzenberg, de secretaris van de Intern. Arbeidershulp, hebben reeds toe- gezegd een redevoering te zulien houden. DE BRAND TE OQSTBURG. Omtrent den brand in-de Oude Stad te Oostburg meldt men nader: Te circa 12 uur zagen buren, dat er een vuurtje brandde in de houten schuur van den heer W. Br., welk gebouw met riet bedekt was. In minder dan geen tijd stond de geheele, met landbouw- producten gevulde schuur in lichterlaaie, zoo- dat eenige personen, die binnen aan het dor- schen waren nauwelijks den tijd hadden naar buiten te vluchten. Door den sterken wind sloegen de vlammen over naar de tegenover- liggende woonhuizen, die daardoor groot ge- vaar liepen. Door aanhoudend water op de vlammen te werpen kon de brand gelukkig gelocaliseerd worden. Evenwel kon niet ver- hoed worden, dat een groot houden gebouw, een z.g. oliefabriek, toebehoorende aan den heer E. V., en gevuld met vlas door't vuur werd aangetast. Ook dit gebouw stond spoe- dig in vlammen. De brandweer kon weinig uitrichten, wegens gebrek aan water, dat uit de putten en regenbakken der buren opge- pompt moest worden. In den vroegen morgen van Vrijdag was men het vuur eindelijk meester. Het vuur zou aangestoken zijn door een 5-jarig jongetje, dat in de schuur een.vuurtje moet hebben ge- stookt. Nagenoeg de geheele voorraad pro- ducten was verzekerd. Een partij erwten kon nog geborgen worden. VIJFTIEN MILLIOEN NOODIG VOOR BETERE WEGEN. Over de wegenplannen voor de provincie Noordholland, welke Ged. Staten eenige iriaandten getedeni voor belang heb benden ter visie hebben gelegd en welke in de winterzit- ting der Staten aan de orde zulien komen, kan, naar de Felg. meldt, nog het volgende worden meegedeeld: Somrnige gemeentebesturen en andere or- ganisaties hebben aan Ged. Staten hun wen- schen met betrekking tot wijziging der ont- werpen in overweging gegeven. De raming der totale kosten, te verdeelen over omgeveer 15 jaar, is rum 15 millioen gulden. Bij de overige provinciate begrooting is reeds 2% millioen gestort in een wegenfonds. Het ligt in de bedoeling elk jaar uit de pro- vinciale middelen een bedrag aan het fonds toe te voegen. DE BIOSCOOPWET. Iwgediend is een nota van wijzigingen, be- treffende het ontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van dp bioscoop. Hierbij wordt terugegnomen de nota van wijzigingen van 20 September 1923, aange- zien het, in het eerste ontwerp bij amende- ment gebracht stelsel van eenvormige rege- ling voor personen beneden IS jaar dient te worden gehandhaafd. Voorgesteld wordt artikel 4 te lezen als volgt: Bij verordening kan de gemeenteraad1 on der onze goedkeuring, bepalen, dat vergun- ningen, zooals bedoeld in artikel 1 slechts met inachtneming van de in de verordening gestelde voorschriften zulien worden ver- leend. De artikelen 19, 20, tweede en derde lid, 26 en 27, worden terugenoinen, aangezien hiervoor bij aanvaarding van het' nieuwe artikel1 4 niet voldoende grand besta.at. Aan artikel 9 wordt een tweede lid toege- voegd, volgens hetwelk een bezitter van een vergunning bij het later opleggen van nieu we voorwaarden binnen een maand bij Ged. Staten in beroep kan komen, op welk beroep Ged. Staten binnen twee maanden na den dag, waarop de voorziening is gevraagd, een beslissing nemen. Voorts wordt nog een aarotal redactiewij zigingen voorgesteld. DE KONINGIN NAAR LIMBURG. Ten stadhuize van Roermond is officieel bericht ontvangen, dat de Koningin Dinsdag 20 October in den vroegen namiddag het aangekondigde bezoek aan Roermond zal brengen. Thans staat vast, zoo meldt men ons uit Maastricht, dat H. M. 20 October's avonds zal aankomen en 22 October zal vertrekken. VERDUISTERING. Het Haagsche Volk vemeemt dat de po litic is overgegaan tot de arrestatie van den procuratiehouder H. van ae Haagsche afdee- ling van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Gebleken is, aldus het blad, dat deze in den loop der jaren meer dan een ton heeft weten te verdufsteren. MINISTERS OP DE JAVA. De ministers De Geer, Koolen, Lambooy en Rutgers hebben, naar het Hdbl. meldt, van half elf tot half drie een bezoek aan den kruiser Java, gebracht, welke thans weer aan de Java-kade ligt. Zij hebben aan boord het noenmaal gebruikt. SPOORWEGPERSONEEL. In de.# gehouden bijeenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegenwoordigers der erkende vak- bon'den zijn na langdurige bsprekingen in de deze week gepubliceerde loonvoorstellen der directie alsnog de volgende wijzigingen ge bracht: het maximum van de loonschalen III ad 1800, VII ad 2250 en X ad 3300, wordt verhoogd met 25 en dat van schaal XIII ad 4000 met 100. De bestaande standplaatsaftrek blijft ge handhaafd. Voorts werd overeengekomen, dat de nieu we loonregeling voor niemand van het in dienst zijnde personeel achteruitgang in loon zal beteekenen. De beslissing "an de organisaties over deze voorstellen wordt voor 20 October bij de directie ingewacht. DE JAPANSCHE GEZANT. De heer Nagadoka, de Japansche gezant bij het Nederlandsche hof, die reeds sedert ee- nigen tijd met verlof in zijn vaderland ver- toeft, zal niet naar Nederland terugkeeren en als gezant bij Hr. Ms. hof vermoedelijk vervangen worden door den heer Matsuda, die tharis zijn land vertegenwoordigt op de vergadering van den Volkenbond te Geneve. T VERBETERING BESTRATING ENZ. VAN DE LANGESTRAAT. B. en W. schrijven in aijlage No. 143: Ons voorstel tot verbetering van de bestra- ting enz. der Langestraat, opgenomen in bij- lage nr. 25 van dit jaar, werd in Uwe Ver gadering van 30 April 1.1. aangehouden, ten- einde daaromtrent alsnog het advies van de Commissie voor de Financien te kunnen in- winnen. Eenigen tijd daarna hebben wij het oor- deel dier Commissie gevraagd onder bijvoe- ging van een rapport van den Directeur der Gemeentewerken, waarin voor de beoogde verbetering een viertal gespecificeerde plan- nen aan de hand werden gedaan, te weten: Plan I, omvattende: Het aanbrengen van een 6 M. breeden rijweg van straatklinkers met behoud der bestaande stoepen en het aanstraten van het gedeelte straat tusschen rijweg en stoepen met straatklinkers. Kosten 3600 M3. bestrating met zandbed a 5.- rioleering onvoorziene en algemeene1 onkosten Af voor afkomende materialen- f 18.000.— 5.250.— Totaal 22.250.— Plan II, omvattende: het aanbrengen van een 6 M. breeden rijweg van straatklinkers, het verwijderen der stoepen en het aan weers- zijden van den rijweg aanbrengen van onge- veer 3 M. breede trottoirs. Kosten 2400 M-. bestrating N.V. BOEK- EN HANQELSBRUKKERIJ voorh. HERMS. COSTER EN ZOON. ZIET UWE DRUKWERKEN NA ONZE ZETMAGHINES STa* LEN ONS IN STAAT U VLUG TE BEDIENEN VOORDAM G 9 ALKMAAR Plan II. Levensduur 10 j. Kosten 12.000. afschrijving 1/10 van f 12.000.— 1200.— rente a 5 van f 12.000.600.^ onderhoud s 240.— 2040.— Plan IV. Levensduur 20 j. Kosten 24.500. Afschrijving 1/20 van f 24.500.f1225. Rente a 5 1225.— onderhoud na 10 jaar f 200. per jaar is gemiddeld per jr. 100.— met zandbed a f 5. aanleg trottoirs met herstelling riojeering onvoorziene en algemeene onkosten af voor afkomende materialen 12.000.— 8.000.— 5.250.— 29.250.— 5.000.— Totaal f 24,250.— Plan III, omvattende: het aanbrengen van een 6 M. breeden rijweg van geruischlooze bestrating, het behouden der stoepen en het aanstraten van straatklinkers tusschen rijweg en stoepen. Kosten 2400 M- asphalt blocks 24.500.— rioleering5.250.— 1200 M2. aansluitende bestrating6.000.— omleggen leidingen f 11.000. waarvan f 4.500— ten laste der Lichtbedrijven 6.500. onvoorzien en algemeene onkosten 5.000.— af voor afkomende materialen f Totaal 42.250.— Plan IV, omvattende: het aanbrengen van een 6 M. breeden rijweg van geruischlooze bestrating, het verwijderen der stoepen en het aan weerszijden van den rijweg aanbren gen van ongeveer 3 M. breede trottoirs. Kosten 2400 M2. asphalt blocks f 24.500.- aanleg trottoirs met herstellingen 8.000.— rioleering 5.250.— omleggen lejdingen s s 6.500.— onvoorzien en algemeene onkosten 5.000.— af voor afkomende materialen 49.250.— 5.000, Volstrekt niet. iotegenddelNu ik een ongewone mededeeling verwacht, ben ik juist in dte vereischte stemming om me over niets meer te verbazenVooruit maar! ik luister! Wacht even tot ik mijn choeolade heb opgedronken Eet je de koekjes van Anai'k niet op? Neen, ik heb geen eetlust Toen ze haar ledige kopje een eindje van zich af had geschoven, stond ze op en ging aan den zelfden kant zitten als Kerjean. Laten we voor alles de zaak zuiver stel len, begon ze. Gisleren avond, Kerjean, heb je me gezegd dat ik niet bij je kon blijven zonder mijn medemenschen de igelegenheid te bieden tot kletsen en wel omdat ik noch je zuster, noch je vrouw ben. Zeker, dat heb ik gezegd en ik kan niet anders doen dan 't herhalen. Indien ik je zuster was, Kerjean, in- dnm ik het geluk had een grooten broer te- hebben als jij die van me zou houden, me zou beschermen zonder dat dit aanleiding zou geven tot idiot" praatjes, dan zou je me wel hier houden, niet waar? Ik zou je niet vervelen Natuurlijk niet, PhylekeIk zou je aanwezigheid heel prettig vindenMaar ik begrijp niet Is dat waar, wat je daar zegt, Kerjean? Phyllis' stem klonk ontroerd. Verbaasd keek Willem aandachtig naar 't gezicht, dat dichter bij hem kwam. Volkomen waar! bevestigde hij.. Al- BENOEMING TIJDELIJK LEERARE8 LICHAMELIJKE OEFENING GYM NASIUM. Onder overlegging van het advies van den Inspecteur der Gymnasia d.d. 9 dezer stelden B. en W. op gronden als daarin vermeld voor als tijdelijk leerares in de Gymnastiek gedurende het aan Mevrouw van SLUIJS- LEGUIJT verleend verlof aan te stellen: leen, ik bfegrijp nog altijd niet Geduld wat! Ik heb je nog iets anders hooren zeggen en meermalen, Kerjean, namelijk dat je besloten hadt niet te trou- wen. Zijn je plannen niet veranderd? Neen, beslist nietMaar Beslist niet? Neen, werkelijk niet! en ik ben zeker dat ze nooit zulien veranderen. Phyllis' gezicht verhelderde. Welnu, dan moet je eens een oogenblik goed doordenken en je zult bemerken dat de oplossing vlak bij de hand ligt!Aangezien jij niet wilt trouwen en aangezien ik nooit meer iemand zal liefhebbenis de zaak heel eenvoudig.. Trouw met mij! Ze glimlachie. De beweeglijke trekken van Kerjean ver- stijfden tot een uitdrukking van een grenze- looze, bijna komische verbazing: Wat zeg je nu? riep hij uit, denkende verkeerd te hebben verstaan. Zonder zich in de war te laten brengen, verklaarde ze nader Ik zeg dat je met me zou moeten trou wen, KerjeanVoor jou zou ik niets meer zijn dan een heel liefhebbend, heel dank- baar, heel volgzaam zusje Voor de wereld zou ik je vrouw wezen en dan zou ten min- ste niemand het recht hebben zich te verba zen dat ik bij je blijfNu weet je het! Kerjean begon te schateren van het la- chen: Phyleke, je bent niet goed wijsDit is, veronderstel ik, toch zeker niet het Totaal 44.250.— Volledigheidshalve wijzen wij er op, dat de kosten van rioleering bij rile plannen om- vatten de kosten van het leggen van twee buizen, aan weerszijden van den rijweg. Zou men met een rioolbuis onder den rijweg wil- len volstaan (hetgeen dus practisch alleen mogelijk is bij het leggen van een klinkerbe- strating overeenkomstig de plannen I en II) dan zou voor rioleering 1000.— minder kunnen worden uitgetrokken. De Commissie van Bijstand voor de Fi nancien berichtte ons, dat de meerderheid ha- rer leden uit financieele overwegingen aan een der plannen I en II de voorkeur gaf, ter- wijl een der leden het duurste plan (IV) aan- beval, omdat dit z.i. op den duur nog het goedkoopste zou blijken te zijn. Ons College is in zijn meerderheid van oordeel dat de uitvoering van een der plan nen I en II geen bevredigende oplossing zou schenken en dat de uitvoering van plan IV (geruischlooze bestrating, verwijdering voor zoover noodig van stoepen en aanleg trot toirs) de meeste aanbeve'ling verdient. Zij grondt die meening op de omstandig- heid, dat, voor wat betreft de bestrating, de jaarlijksche kosten van de plannen II en IV niet noemenswaard uiteenloopen, hetgeen moge blijken uit onderstaande berekening: prachtidee, waarover je sprak want dan t Is wel degelijk het mooie idee, waar over ik sprak. Maar, mijn arm kind, 't is ongehoord buitensporig. Eerst dacht ik dat het een grap was, die ik niet goed begreep. En ik vraag me nog af, of ik je wel goed heb begrepen Hoe is het mogelijk dat je niet inziet dat zoo n schikking kinderachtig is en derma- te onuitvoerbaar, dat het onmogelijk is die ernstig onder dte oogen te zien? Onuitvoerbaar? En waarom? Om honderden redenen er* is niet over te praten. Welke redenen dan?.. Ik wil1 er juist wel over praten. Phyleke, ik wil met jou, omdat je nog te jong bent, niet te diep ingaan op de eerste en ongetwijfeld de gewichtigste dier redenen. Ik bedoel de ontzaglijke abnormaliteit van den toestand, die jou zoo eenvoudig lijkt, van een man en een vrouw, die getrouwd zijnen toch feitelijk nietdie als broer en zuster naast elkaar •leven en den schijn aannemen echtgenooten te zijnik bedoel dien scheeven, belachelijken, onhoudbaren toestand, waarvan jij alle moeilijkheden, al het d'ubbelzinnige en al het onzinnige niet kunt begrijpen! Ik weet dat Russische studenten op die manier met1 elkaar trouwen Dat zegt men maar men zou de om- standigheden moeten kennen en ten slotte zijn 't Russiche studentenTrouwens, in dien we die ziide van het vraagstuk even la- 2550.— Hierbij zijn buiten aanmerking gelaten de kosten der trottoirs en rioleering, die bij beide plannen gelijk zijn. De kosten van het om leggen der leidingen daarentegen drukken alleen het laatste plan. Voor deze kosten kan men de afschrijving stellen op den gebruike- lijken termijn van 30 jaar., De meerderheid acht de hoogere uitgaaf per jaar van ongeveer 500.voor de be strating, ook wanneer men daarbij voegt de rente en afschrijving voor het omleggen der leidingen ad 540.— per jaar, niet van zoo- veel gewicht, dat daarop de totstandkoming van de meest afdoende oplossing van dit vraagstuk zou moeten afstuiten. Zij wijst er bovendien op, dat binnen afrienbaren tijd de leiding, die reeds geruimen tijd in gebruik is, toch zou moeten worden vernieuwd, zoodat men tot zekere hoogte het vernieuwen der leiding als een werk op zich zelf kan beschou- wen, dat nu eenige jaren vroeger zou wonden uitgevoerd dan anders het geval zou zijn. De Commissie voor de Publieke werken, wier advies wij nog over deze aangelegen heid inwonnen, is eveneens van gevoelen, dat plan IV dient te worden verwezenlijkt. De minderheid van ons College geeft de voorkeur aan plan I (klinkerbestrating met behoud der stoepen). Zij was reeds gekant tegen het voorstel opgenomen in bijlage 25 en handhaaft thans haar zienswijze, zij het op andere gronden dan de financieele "com missie, wier conclusie toevallig gedeeltelijk met die van de minderheid van ons College samenvalt in zoover dat ook naar haar oor deel met een klinkerbestrating zal kunnen worden volstaan. Plan II echter, voor de commissie nog wel te aanvaarden, achi de minderheid van ons College, evenals de plan nen III en IV, verwerpelijk. Zij is van oordeel, dat de geruischlooze bestrating in de eerste plaats van beteekenis zou zijn voor het ver keer met zware automobielen, wagens e. d., welk verkeer h. i. echter juist zooveel moge lijk moet worden geleid door Nieuwesloot en Laat inplaats van door de Langestraat. Het gerief voor de voetgangers zou h.i. eerst dan ertoe mogen leiden, de voorgestel- de uitgave voor een geruischlooze bestrating te doen, wanneer het voetgangersverkeer zeer veel drukker was dan het thans is. Zwaarder weegt echter voor de minder heid het schoonheidsargument. Alleen wan neer de klinkerbestrating wordt gelegd zoo dat de stoepen kunnen worden behouden (plan I) blijft de Langestraat het aantrekke- hjke aspect bezitten waardoor zij zich thans kenmerkt, een aspect dat van onze oude stad een belangrijk element vormt. De minderheid is ervan overtuigd, dat de Langestraat door het egaiiseeren der stoepen met het trottoir in aesthetisch opzicht veel zal inboeten. De meerderheid acht deze argumenten niet klemmend en is van oordeel dat de ontwikke- ling van de stad en de totaal gewijzigde be- stemming van de Langestraat, die van woon- straat grootendeels winkelstraat is gewor- den, vorderen dat de bestrating daarmede in overeenstemming wordt gebracht en niet een aspect wordt behouden, dat in strijd is met wat h.i. het moderne stadsleven eischt. Op grond van het bovenstaande en met ennzagelegging van de op dit punt betrek king hebbende stukken, stelt de meerder heid van ons College Uwe Vergadering mits- dien voor ons te machtig'en: a. de Langestraat te doen verbeteren over- ten rusten, is er nog iets anders. Je ze ik zal nooit meer iemand liefhebben loof je dat zoo'n gezegde in den mond van een kind van fiegentien jaar eenige waarde heeft? Ik herhaal dat ik geen kind meer ben, Kerjeanen dat ik voor altijd een walging heb van de liefde. Kerjean kon er niets aan doen dat hij weer moest lacnen. mVr?ur, £?U!-'cLfen walging van de liefde maar Phyleke! Weet je wel goed wat voor een man of vrouw een bestaan zonder liefde beteekent? En bovendienmen zal jou lief hebben, Phyllis, trots je zelf, trots alles. U bent nu eenmaaf een schepseltje, dat men moet liefhebben En passie is een besmette- lijke ziekfe hoe weet j.e dat je er altijd vrij van blijftHoe kan je er voor instaan dat er niet eens een tijd komt, dat je eerst bemerkt welk eenen afgrond je kleine flirt met de Mauve en je romannetje van senti- menteel meisje je tcheidde van de liefde de ware liefde.. juist die, waarvan je on mogelijk een „walging" kunt hebben... omdat je die nog niet kent? Kerjean sprak op ietwaf ontstemden toon, die Phyllis trof, ja kwetsteHaar vriend sprak ruw tot haar. Je bent heel slecht! riep ze uit, en je oehandelt dat, wat mijn leven heeft ?ebno- ken, met veel te veel minachting1 Haar stem klonk verstikt Ik heb veel, heel veel verdriei, Kerjet daaraan schijn ie te twijfelen. (Wordt vervolgd.) -r 4.000.— 27.250.— 5.000.— ii ii ii ii n ii ii ii 4.000.— 47.250.— 5.000.—

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5