Gewestelijk Jeugdfeest Arbeiders Jeugd-Centrale. 5 d i Linj mejf B HYOIeiSE- EM VEBL9GHEIDSH9EKJE He Kruit 150 de si He op d* de ii gen" Holl; BOL He lende wel 1 Ai linge Haai Nijm He veree miss! InliCj Mevj zijde In State VOOl'J wege G< perse ring tie N land: den Octc uitbr E De N; medc den wijs Nede dc ti: moet betrc waai is let resui zood geen 1 D ferir.j hide atgei vern ier, voor de E de v stelt- cn J C. J de s heef naal een had Diet waa O held uur T zeer jes ter -onr wia tey gere gun.' s d situ. Ej goei •van gen Mi: wen wot bin! H." Stet hce ter bry ma] Alk E per •dc al ZOII E tc 1 naa tot A teli tot lijk P "hed voei eenkomstig ons m bijlage nr. 25 van dit jaar opgenomen voorstel; b. van Uw besluit aan de eerste onderteeke- naars van de verschillende ter zake iuge komen adressen kennis te geven. PERSONNEL HANDELSAVOND- SCHOOL. TV en W. schrijven in bijlage No. 135. In verband met de overgangsbepaling der Verordening voor de Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alk- maar (Gem. blad nr. 720) telt deze school van 1 September j.l. af 5 cursusjaren, waar- door het aantal klassen met een is vermeer- derd. Bovendien is op dien datum aan deze school een vacature van leeraar ontstaan, ten- gevolge van het aan den heer F. Visser als zoodanig verleend eervol ontslag. Een en ander maakte een nieuwe verdeeling van les- uren noodzakelijk. Nadat eene verdeeling on- der het aan de school verbonden personeel had plaats gehad, bleef nog te voorzien in 3 lesuren per week voor aardrijkskunde en 6 voor Nederlandsche taal. Ter voorziening daarin bieden wij Uwe Vergadering de vol- (gende aanbevelingen aan, welke zijn goedge- •keurd door den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en de instem- iming hebben van den inspecteur voor het Handelsonderwijs en de Commissie van toe- zicht op het Middelbaar Onderwijs: a. voor leeraar in aardrijkskunde (3 uren per week): 1. C. van Rossem, tijdelijk leeraar aan de ITandelsdag- en Hoogere Handelsschool al- hier; 2. J. O. M. van der Werf, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier; b. voor leeraar in Nederlandsche taal (6 uren per week) 1. J. Barkman, hoofd der 6e Gemeente- school alhier. 2. J. Lutterot, onderwijzeres aan de 4e Gemeenteschool alhier. Wij verzoeken U tot de benoeming over te gaan en deze te doen gelden voor het tijdvak van 1 October' 1925 tot en met 31 Augustus '192b. BENOEMING ONDERWIJZERESSEN 4E GEMEENTESCHOOL. Ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de Vierde Gemeenteschool bieden B. eu W. ter voldoening aan artikel 3b, 8e lid, der L. O.-wet 1920, den Raad de navolgende voordrachten aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der betreffende school: Voor de eene vacature: 1. Mej. G. A. Robertus te Muntendam; 2. Mej. C. J. Harting te Ursem; 3. Mej. S. Wiglama te Alkmaar; Voor de andere vacature: 1. Mej. C. J. Harting te Ursem. 2. Mej. S. Wiglama te Alkmaar; 3. Mej. E. J. Ta les te Groot-Schermer. Mej. A. J. C. VAN HEUVELN te Alkmaar. HOOFD SCHOOL VOOR BUITEN- GEWOON LAGER ONDERWIJS. Ter voorziening in de vacature van hoofd iter school voor buitengewoon lager onder wijs, ontstaan door het aan den heer F Vis ser als zoodanig verleend eervol ontslag, bie den wij ter voldoening aan artikel 36, 2e lid, in verband met artikel 70, der Lager Onder- wijswet 1920 de navolgende voordracht aan: 1. H. de Winter, onderwijzer aan de school voor buitengewoon L. O te Hilversum. 2. P. ■"an Schelt, idem te Dordrecht: 3. M. J. Geu- deke, onderwijzer aan de school voor zwak- zinnigen te Vlaardingen. Een stoet van 1400 A. J. C.-ers. Groote belangsteUing. Alkmaar heeft Zaterdag een stoet van circa 1400 jongens en meisjes ontvangen, leden van de Arbeiders Jeugd Centrale (A. J. C.) Op het Sladhuis. Het hoofdbestuur en de commissie ter voorbereiding van het Jcest werden tegen I uur op het stadlhuis ontvangen door het ge meentebestuur. Aanwezig waren de Burgemeester, Mr. W. C. Wendeiaar, de wethouders Thoinsen cn Westerhof en de raadsleden mevr. Westernof ^-Koopal, en de heeren van Drunen,' Sietsma en Veen. De toespraak van den burgemeester. De burgemeester wees er op, dat het de aanwezigen, wel bekend zal zijn, dat er nog al eens bijeenkomsten in Alkmaar worden gehouden en dat het Gemcentebestuur als er gasten in de stad komen, die gasten gaarne ontvangt. Ik moet u zeggen aldus spr. dat ik bier nog zeteen gasten met zulke ge- riiiengde gevoelens heb ontvangen als U. Het znjn gevoelens van vreugde en van meiancho- lie. De vreugde vloeit hieruit voort, dat men bier wel eens zegt, dat hier- op het stadhuis alleen welkom zoud-en zijn gasten uit zekere kringen, in het bijzonder dat wij de arbeiders niet zouden ontvangen als ainderen. Ik ben blij dat dat misverstand thans niet meer 'kan bestaan. Als hier tot nog toe slechts per- sonen uit zekere kringen zip geweest, dan moet dat aan toevaliige omstandigheden .worden toegeschreven. Vreugde lieb ik voorts om het sterk idealis tische in Uw streven. Gij z-uli wel willen begrijpeh, dat niet ailen daarvan zco goed op de hoogte zijn, als gij zijt. In de afgeloo- pen dagen heb ik getracht iets raders te we- ten te komen van Uw beweging en van wat zij bedoelt. Omdat er misscliien in de zaal zijn, che dat niet zoo goed we ten, wil ik iets aanhalen uit een brochure van uw voorzitter Koos Voirink over doei en wezen van de ar- beidei'sj eugdbeweging. Uit deze brochure citeerde spr. vluchtig, d. w. z. niet gelieel woordelijk de volgende gedeelten: „Deze maatschappij heeft het aan- zien gegeven aan ontelbare inriehtingen van vermakelijkheid, waar 'u ieder probeeren kan zich voor luttel geld te late© heenhelpen over ergen levensleegte en levensonbevredigheid. Kroegen, bioscopen, cabarets, danszalen, va- riete's en hoe het nog meer heeten mag, kakel- bonte kleuren, opwindende muziek beloven vergetelheid.En de jeugd met haar ontembaar levensveriangen met haar onlesbaren dorst naar levensvreugde werpt zich in den genots- zwijmel van onze moderne wanbeschavimg en dreigt onder te gaan in grenzenlooze opoer- vlakkigheid en gemeene zelfzucht. Er groeit op een genotziek en wilioos geslacht, dat de gecstkracht mist om de hoogere waarden des levons te veroverea." De burgemeester merkte hierbij op: „Een nelaas treffende schildering van wat men veelal ziet in de maatschappij", en citeerde verder: „Een ziellooze etikette, een siavernij van mooie k'ieeren, 'n karakteiiooze oogendienarij van aiies wat maoht heeft in staat en maat schappij, een domme schooidwang, dat wai'en er zijn ten deele nog de hoofdfelementen uit de opvoeding der rijpere jeugd." Ais hij zoo den toestand in de maatschap pij sohildert alcjus ging- burgemeester Wendeiaar voort kunnen wij niet ontken- nen, dat daai' waarheid in zit. Hij schildert dan verder hoe daaraaun door Uw jeugdorga- nisaiie een eind te maken is. „Wat is het kenmerk van deze zclfstandige jeugdbeweging? Een algemeen, vaag idealisme, dat gericht is op breken met sleur en conventie op het gebied van oingai\:vormen, klceding enz. Vernieuwing van ce persoonlij'kheid, in den geest van een breeder en zonniger gemeenr schapsleven, doordien een zekei: bewustzijn aanwezig is, dat die modeme, egocentrische mensch geen waarachtige levenski-acht en le- vensvreugd meer bezit. Een drang, om het zieke, overprikkeldie stadsleven te oatvluchten en imi de rust van de natuur eenvoudiger, rei> ner, gelukkiger te leven." Mij dunkt: hoe kan men het mooier zeg gen. Hoe kan men een idealistische beweging op schooner manier schilderen dan hier ge schied is? Als ik gezegd heb deze vertegenwoordigers gaarne te ontvangen, deed ik dat met ge- mengde gevoelens: want plotseling voel ik een mechancholie, die hieruit voortspruit, dat zij ver afstaan van andere mensohen, wler idealen niet minder hoog reiken. 't Is alsof ons ptotseiing bevangt een tijdi, die er niet meer is, niaar die misscliien weer komfen zal, waarm is een eenheid van levenseultuui'. Er zijn tijden geweest van eenheid van geloof, waarin alien die een ideaal nastreefden elikaar vonden en begrepen. Het is mogelijk dat die tijd weer komt, maar 'n feit is, dat die er thans niet is. De menschen, die't hoogere, het fijnere zoeken in het lev-en, zijn vercteela en in tegenstelling met elkaar en vatten tegen eikaar de wapens op, inpiaats van te strijden tegen het grove, het materialistische. Dat ver- vuit mij met melancholic. Dan vraagt men zich af of het niet gelukkiger zou zijto als men kon ieven in een stad, waar een stfeng geloofsdogma heerscht of in een stad, waar het socialisme heerscht. En toch ben ik blij, dat wij in Alkmaar* leven Niet omdat w-ij in 'a liberate stad leven, want dat is zij niet meer. In deze stad leven, zooals op aile plaatsen, zooals bver de ge- heele wereld menschen van diverse pluimage. Daar ben ik Mij om, want in een stad als ik u schetste, zou voor mij geen plaats zijn. Ik- mag U zeggein, dat hier vrijheid voor ieder besiaat en ieder zich naar eigen richting vrij kan uitleven. Als gij vandaag in Alkmaai" zijt geweest, hen ik er van overtuigd, dat gij Uw eigen persoonlijkheid hebt kunnen uitle ven, geiijk ledere rrchting. Het is op zich zeit een voordeel, dat wij onze eigen opvat- ting er op na mogen houde.n, maar boven dien omoat door onderlingen strijd een levensverdieping mogelijk is en zelfs waarschijnlijk wordt, die anders uitge- sloten is, waaidoor metn kan komen tot te- vensvervlakking. Als ik U zoo g-eschetst heb, wat onze ge voelens zijn, zult gij kunnen hebben begrepen, dat er een en ander is, dat ons verdeeld houdt. Het zou niet goed zijn, daar deze da gen het liclit op te laten vallen. Spr. besloot met er op te wijzen, dat het sterk idealistische van het streven der ver- eeniging daarentegen in overeenstehiming is met het gemeentebestuur. Want spr. geloof- de, dat de jeugd het verste komt door het idealisme der leiders. Spr. hoopte dat zij dat zul'ien behouden en dat het eenmaal de jeugd gegeven za! zijn meer geluk tc bezitten dan tegenwoordig. veelai mogelijk is. De heer P. Schuhmacher, secretaris van't H. B. der A. J. C., beantwoordde deze toe spraak van den Burgem. Spr. dankte voor de vriendelijke woorden en zeide het op bij zonder hoogen prijs te stellen, dat het ge meentebestuur van Alkmaar zoo bereidwillig was deze vertegenwoordigers ten Stadhuize te ontvangen. Spr. wist ai, dat het gemeen tebestuur belangsteUing heeft voor de jeugd beweging, zoowel voor de algemeene als voor die vain de A. J. C. Narnens het Hoofd bestuur en de afd. Alkmaar wilae spr. wijzen op en dank zeggen voor de bcschikbaarstel- ling van een lokaal, waarin wij aldus spr. een eigen sfeer hebben kunnen bren- gen. Daaruit meenen wij te kunnen. opmaken, dat in Alkmaar zeer goed ook begrepen wordt, dat er geen schooner ding is dan on der de jeugd te brengen een nieuwe cultuur. Wij zijn zoekers naar een nieuwe cuituurvor- ming en uiien dat in onze kleeding, in onze vaandels en te: onze optcchien, die gansch anders zijn dan andere optochten. Spr. dank te ook voor de vele tegemoetkomi-ngen van den Burgemeester als Ifbofd der politic, waardoor het feest zal kunnen slagen. Spr. eindigde met te zegger; er van over tuigd te zijn, dat de jongens en meisjes vele schoone herinneringen zulten hebben aan de ze schoone stad en aan dit feit. Hierma werden thee en gefcak geserveerd. De optocht. Vanaf de stoet van het Stadhuis werd vervolgen# het binnentrekken van den stoet A. J. C.-ers afgewacht. Een groote menigte bdlangsteilenden had zich aan weerszijden van de straten opge- steld. Om ongeveer kwart voor zes werden de eerste vlaggen ziclitbaar om den hoek bij de Groote Kerk. Meerdere vaandels volgden. Het was een prachtig gezicht deze veeikleu- rige doeken, hoog opgeheven, in den wind te zieii wappexen. De optocht trok langs het stadhuis; men bracht een armgrcet en liederen klonken van uit de rijen der jongens en meisjes, die uit alle deeien der provmcie gekomen waren Het voorbijtrekken duurde circa 8 minu- ten. Kieurig en fleurig dat was de alge meene indruk, dien men van de karavaan had. Kring- en zangspelen. Op de Mientbrug werd de stoet in 8 groe- pen gesplitst, die kring- en zangspelen uit- voerdea op acht punten van de stad, n.l,.: Karl Marxstraaf, Uitenboschstraa-t, Paax- denmarkt, Boomkampstraat, Nieuwpoorts- laan, Keetkalk en Tienewal Overal was de belangstelli'ijig voor de zin- gende en dansende jongens en meisjes bij zonder groot. In den muziektuin. Tegen 7 uur tfokken alle groepen naar den muziektuin op, waar het eigenlijke jeugd feest zou plaats vilnden. Toen alien gezeten waren heigeen be- grijpehjkerwijs nog al eenigen tijd vorderde vroeg de leider, de heer P. Schuhmachrr, de aandacht voor den heer J. Westerhof, wethouder van Alkmaar. De heer Westerhof spreekt. Leden der A. J. C., jongens en meisjes aldus spr. namens het gewest Noord- Holland Noord der S. D. A. P. heet ik U al ien welkom op deze avonddemonstratie. Het is mij een groote vreugde dit feest hier te mo gen openen voor de hoop der toekomst, <ie jongens en meisjes die eenmaal onze plaats zullen moeten innemen, die den strijd zullen moeten voortzetten door anderen voor ons en door ons op dit oogenblik gestreiden tegen een wereld, die wij mooier wenschen en schoouier. Gij, leden der A. J. C., ik groet u zeer. Gij zult later, evenals nu de anderen, moeten strijden, beter nog, doe'lbewuster, meer doordacht, voor den opbouw van een betere maatschappij. Het is niet aan mij veel woorden- te zeggen, maar toch wildt ik een enkel woord1 vao hart tot hart 'zeggen tot de jongeren hier. Een geest doortrilt ons, een vonk heeft ons be- roerd, een geestdrift heeft ons in bewenine gezet. s s Ik heet U welkom, weest voor de toekomst bouwers van den nieuwen staat. (De A. J. C.-ers riepeo een driewerf „heii Een meisjes-lid der A. J. C. droeg hieraa een 2-tal gedichten voor van Margot Vos en Van Adama van Sdheltema (vara den laatste „De Giavers'Zij declameerde deze verzen zeer goed en kreeg verdiend applaus. Nog werd een tweeta'l dansen uitgevoerd door een Haarlemsche groep. Ook voor deze zwierige lustige dansen werkelijlc dansen dan! op vroolijke wijsjes, bestond veel aandacht. Rede van den heer Ed. Potak. De heer Ed. P olak, wethouder van on derwijs te Amsterdam, sprak vervolgens een rede uit over- de jeugdeischen dei' A. J. C. (wij hebben deze eischen reeds eerdter gepu- bliceerd.) De heer Polak sprak als volgt: Nu ik hier voor u sta, gevoei ik mij zelf weer jong worden. Mijn eiegn jeugd doemt weer voor mij op. Ik zie mij zelf in de groo te stad. De oude socialistische beweging was venloopen in het onvruchtbare zand van het anarchisme. Een nieuwe profeet voor die sociaal-demo- cratie was opgestaan: Pieter Jelles Troel- stra trok door het land en predakte opnieuw de leer van den klassenstrijd. Het leger dat zich voegde achter zijn roode vaan, werd steeds grooter. Er waren ouden van dagen, er waren vrouwen en in de kracht van hun leven en er waren ook jongeren, die de roep- stem vo'igdcn. Er waren ook wel jongeren in wier hart de vlam van het socialisme was ontstoken en die zochten naar middelen om hun aandeel te nemen in den strijd. Ik denik aan den tijd, dat ik met een groepje jongeren in Amsterdam samenkwam om de eerste so- ciaal-democratische jeugdorganisatie, de voorl'ooper van de A. J. C., op te richten. O, wij dachten niet aan dansen, aan zin- gen, en kampeeren was in onzen tijd onbe- kend. Wij zaten's avonds bijeen in rookerige zaaltjes en stelden een program op voor onze organisatie en het eerste wat wij voel- den, het eerste wat wij wisten te moeten doen, was om voor ons op dat program te schrijven den eisch voor beter onderwijs. Als arbeiderskinderen samen komen om te overwegen wat zij kunnen doen, om aandeel tc nemen in den grooten strijd, dan weten zij bij intuitie dat zij eerst, al'lereerst, moeten eischen beter1 onderwijs. Wij zijn u nmeer dan 25 jaren verder. Dc socialistische beweging is gegroeid, ontzag- lijik gegroeid in omvang en in. diepte.- Zij, die toen jong waren, zijn ouder geworden. Maar nu wij in zoo groot getal bijeen ge- gekomen zijn om te demonstreeren voor ons feest-programma, dan is onze eerste eisch weer; beter onderwijs. Ja, beter onderwijs heeft de arbeidersklasse noodig. Welke geweldige taak wacht haar immers. De arbeidersklasse, gesmaad, onder- drukt, klein gehouden, zij organiseert zich voor het groote doel, het 'bestuur der wereld in handen te nemen. De burgerlijke klasse, sinds eeuwen ge- oefend in het besturen van staat en maat schappij, voedt liaar zonen en dochteren tel- kens weer voor die taak op. Zij stuurt telkens weer nieuwe generaties naar goede lagere en middelbaren leeftijd, 25 a 30 jaar, laten stu- Zij kan haar kinderen haast tot aan den midelbaren leeftijd, 25 a 3-0 jaar, laten stu- d-eeren. Zij kan haar kinderen jarenlang op- voeden met deze geda-chteStraks moet die nieuwe generatie het bestuur van stad en maatschappij ov-ernemen, laat ons zorgen, dat zij voor die taak berekend zijn. Welnu, de arbeidersklasse heeft niets van dat alies. Haar lager onderwijs, dat bijna onvcldcende is, de middelbare school, alleen toegankeiijk voor een kleine groep en de uni- vcrsiteiten zoogoed als vo-or' hen gesloten. De arbeidersklasse, slecht onderwezen, aller- slechtst voorbereid om straks in fabriek en werkplaats arbeid te doen, die klasse heeft zich tot taak gesteld het bestuur over te ne- fers met kennis aanschaffen, waarvan zij straks zullen genieten en het arbeiderskind, dat het leven ingaat met zoS'n klein koffertje, gevuld met:kennis van de lagere school, moet het daarmede zien te doen. Maar dat kleine koffertje met geringen inhoud, daarin is on- langs door de bezittende klasse een grcep ge- daan. Het beetje ondei"wijs, dat het arbeiders kind kreeg, is onlangs nog aanmerkelijk be- snoeid. Het 7e leerjaar is afgeschaft, dc klas sen van de lagere school zijn vergroot, opdat millioenen bespaard konden worden voor le ger en vteot. Mijne hooxders, laat ons eerste protest van avond tegen die daad zijn en laat van- hieruit klinken onze roep: teriig allereerst wat gij ons ontnomen hebt. Maar, vrienden, zelfs als wij ferug hebben wat de regeeringsmeerderheid ons het vorige jaar aan onderwijs heeft ontnomen, dan zijn wij er nog lang niet. Wij stellen den eisch, dat jeqler kind, dat ieder jongmensch, dat daarvoor geschikt is, moet kunpen ontvangen het onderwijs in de I vieren. lagere school en de universiteit. Vreugde en ernst, zij wonen in de arbel- Alles is voor geld te koo-p in deze kapitalis-. ders beweging naast eikaar. tische wereld..Ook kennis is te koop. Vreugde, omdat wij weten, dat de toekomst" De zoons uit de burgerlijke klasse werden in- onze hand rust, ernst, omdat wij weten, bestemd voor allerlei a.nbten, terwijl daar- j dat onze taak moeiliik en zwaar is. Vreugde \'sst ganger, Loop op het- trottoir RECHTS. Vo/g in sma/le straten het rechtsche trottoir. Sta niet stil op het trottoir daar waar ge het passeeren van andere vcetgangers belemmert, of deze tot bctreden van den rijweg dwingt. Loop met op het trottoir met een rijwiel aan de hand. WAN DEL niet op rijwielpaden Verkeerspolitie 's-Gravenhage. naast inteltectueele jongens en meisjes uit den arbeidersstand, die gaarne zopden wil len studeeren en kennis verzameien en die een sieraad zouden worden van wetenschap, gedrongen zijn de beste jaren van hun leven in fabriek en werkplaats door te brengen. Het is deze toestand; die allereerst veran- deren moet. en ernst wonen ook naast eikaar in "uw jeugdbeweging. Dans, muziek, declamatie, de vreugde van het kampeeren, dat alles is uw deef en ge- niet daarvan geheel uw kven. Maar vergeet daarnaast niet, dat gij, de jeugd van heden, zijt de volwassenen van morgen. Gij zult straks geroepen worden geroepen worden onze taak over te Niet ieder is geschikt om te studeeren, ook nemen en die taak is vreugdevol, maar ern- niet uit de arbeidersklasse. Zij, die studeeren stig. Bereid u voor op dat uur, zorgt, dat gij kunnen, uit alle klassen, behoorfen tot de stu- i klaar zijt als in uw handen onze taak moet die te worden toegelaten. Het moet mogelijk overgaan. worden gemaakt, dat ook kinderen uit den Geniet van'uw jeugd en vreugd maar ook arbeidersstand de middelbare school en in ernst; tracht alle kennis, die gij verzame- hooger onderwijs kunnen volgen, O zeker, len kunt, bij u te krijgen, want ook kennis is het is waar, dat in menige stad en in menig macht. Organisatie is macht, maar kennis deel van het land. Let schoolgeld zoo gere ,:;1- geld is,'dat ook kinderen uit de arbeiders klasse tot het hcoger onderwijs en middel bare ccholen kunnen worden toegelaten. Maar hoeveel arbeiders zijn in staat hun kinderen zoolang te onderhouden, dat hun kinderen het einddoel kunnen bereiken? Hier staat het geld in den weg en deze toestand moet worden opgeruimd. Het is toe te juichen, dat in het program ma der jeugdbeweging dat als eisch gesteld is ook macht. Niets is zoo onoverwinnelijk als de gedaehte. Organisaties kunnen uiteen- gaan, organisaties kunnen ten gronde gaan op een oogenblik. maar de gedaehte, een maal uitgesproken, leeft en blijft leven tot in lengte van dagen. Kennis is macht. Organiseert U, geniet van uw jeugd, maar ik bid U, denk om de groote taak, die U wacht en tracht alle ken nis te krijgen, die gii krijgen hunt. De school zal U daarbij moeten helpen, is: het wegnemen van de belemmerngen voor maar in U zelf moet heden het verlangen om het volgen van middelbaar en hoogeronder- wijs. Naast de studie verdient ook het vakonder- wijs de aandacht. Het geluk zit niet a! tijd in het volgen van een universitaire loopbaan, ook in den handenarbeid zit vreugde, kan althans vreugde zitten. Veracht <3en handen arbeid niet. Het moet heerlijk zijn om met eigen hand een mooi werkstuk te maken. dc kennis, die de school U geeft, te behouden en uit te breiden. Vat gij dezen avond zoo op, dan hebt gij voor de toekomst niets te vreezen. Soms ligt de toekomst voor U als een avond als deze. De storm gaat door de boo- men, donkere wolken pakken zich samen boven onze hoofden en nu en dan plenst de regen neer en de natuur lijkt onherberg- In den arbeid kan een heerlijke voldoening zaam. Maar gij laat U niet afschrikken; met zitten, maar dan is het noodig -dat men het honderden zijt gij bijeen. Laat de storm over vak, dat men gekozen heeft, goed kan leeren. Uw hoofd gaan, laten de wolken zich samen- Goed vakonderwijs mag ook genoemd wor- pakken boven Uw hoofden, als in Uw hart den als een der eerste eischen der arbajders- brandt de zuivere vlam van het socialisme, klasse en d'aarmede is het in ons land nog als in Uw hart leeft het groote verlangen buitengewoon droevig gesteld. In 'n groote om deel te hebben aan de groote beweging, stad als Amsterdam is niet meer dan 20 pCt. van de arbeidersjongens instaa-t vakonderwijs te volgen. Het is toe te juichen, dat de jeugdbewe- gingop haar program heeft geplaatst den eisch van deugdelijk vakonderwijs. Eerst dus onderwijs, vorming van den geest op de lagere school, daarna vakonder wijs en voortgezet onderwijs, opdat de nieu we mensch een harmonisch geheel vorme. De arbeidersklasse is niet geboren om het werkbeest te zijn van de bezittende klasse. De arbeidersstand heeft er niet alleen recht op, maar eischt het ook, dat hij in de gele- genheid wordt gesteld, zich te vormen eerst geestelijk en daarna zich te bekwamen voor het gekozen vak, om zoo te worden de har monieuze mensch van de toekomst. Het is goed, om dat op een avond als deze te zeggen. Het is goed om het van uit deze plaats als eisch te stellen, maar dat alleen is niet voldoende. Gij zult dit doel slechts kunnen bereiken, indien gij vormt de macht, noodig om de be- zittendte klasse daartoe te dwingen. De bezittende klasse geeft niet gewillig af AI wat dienen moet om de arbeidersklasse vooruit te brengen moeten dc arbeiders eerst zelf veroveren. En gij zult dit slechts veroveren, indien gij vormt de macht, die daarvoor noodig is. Straks zult gij deel moeten uifmaken van de politieke arbeiderspartij. Straks zult gij dee! moeten uitmaken van uw vakbeweging en dan moet gij nog komen tot het voorne- men, om uw leven aan die nieuwe taak te wijden. Wat wij dus eischen op het gebied van het onderwijs, eischen wij niet voor ons persoon- lijk alleen. Wij eischen het ook in het belang van onze klasse. Op het progiaipma van de socialistische partij en de moderne vakbeweging staat vooraan de eisch van medezeggenschap en van socialisatie: medezeggenschap in het be- drijf, medezeggenschap in de produc-tie, d. w.z. medezeggenschap in het beheer der we- die de wereld herwinnen zal, dan zal niets U deren, dan kan geen storm U deren; dan mogen de wolken zich samenpakken, dan zult gij in vreugde zingen het lied, dat ik U verzoek aan te heffen. Spontaan werd „De internationale" door alle aanwezigen medegezongen. Declamatie en dansen vulden het program- ma'verder aan. O.m. werd een dansspel opgevoerd door een Amsterdamsche groep, onder leiding van mevr. Line Tiggers, dansleerares te Amersfoort. Van dit dansspel ging iets bekoorlijks uit. De deelnemende jongens en meisjes waren alien op bloote voeten. Het begon, onder een geheimzinnigen, regelniatigen gongslag met een kalrn gaan met dijheffen. Allengs werden de figuren ingewikkelder, de loop sneller, plotseling een vallen op de knieen met omhoog geheven armen. De soepelheid van lenige lichamen demonstreerde zich op bijna adembenemende-'wijze. Mevr. Tiggers leidde dezen symbolischen dans uitstekend. Toen de dans geeindigd was, bleef het een moment opmerklijk stil. Dan een spon taan applaus steeg op. De heer Alferink, voorzitter van den Alk- maarschen Bestuurdersbc :d, sprak nog een enkel woord tot de A. J. C.'ers. Het avondfeest was hiermede geeindigd. De fakkeloptocht. Nog vermeldde het programma een fak- kelop'lochi. In de Breede laan formeerde zich wederom een stoet. De vlaggen gingen weer vooraan. Daarachter volgden de honderden deelne- mers, ieder voorzien van een brandende fak- kel. Faptastisch, bijna spookachtifr. deed deze onafzienbare rij van flakkerende fakkels aan. Het onzekere licht teekende zich af tegen den do ker-wazigen achtergrond van de boomen, die giganfierih* scteMuwen afwier- reld. Die medezeggenschap kan slechts pen. Het was een indrukwekkend majestueus wnrnpn Ullnrpnpfpriri rlnnr nrKoiVlziro rlto rloor I n-o-zir-lif rl o Ait ''-rn A AU,. men, terwijl zij voor die taak nog niet is voor bereid. Daarom is het zoo begrijpelijk, dat, waar jonge sbcialisten s^men komen in groote grcep-en ais hier, om te toonen dat zij wil de macht worden van. morgen, de eerste eisch is: beter onderwijs. Hebt gij wel eens als het vacan-tie wordt, de menschen op reis zien gaan? Als de rij ken met vacantie gaan, worden de koffers uitge- dragen, veel rijtuigen en auto's vol koffers en zij gaan op hun gemak de wereld in om te genieten wat sclioon is. Als de arbeiders vacantie nemen, gaan zij uit met een klein koffertje, waar weinig in zit. Zoo is het ook met de groote reis voor het leven. Zij, die geld hebben, kunnen zich kof- worden uitgeoefend door arbeiders, die daar toe zijn geschoold. Het bestuur van de stad, van de proviacie, van d'en staat, van de be- drijven kan slechts worden uitgeoefend door arbeidsters en arbeiders, die hebben gekregen de voile maat van kennis en wetenschap. Als wij verlangen naar een strijd voor een nieuwe wereld, een nieuwe maatschappij, als wij het spcialisme wilien zetten in de plaats van het kapitalisme, dan moeten wij zorgen, dat, als de tijd daarvoor komt, wij er voor gereea zijn, dat als de macht in onz$ hand ligt, wij die macht goed kunnen ge- bruiken en daarom: niet voor ons persoon- lijk alleen, maar in het belang van onze klasse, in het belang van de "toekomst der menscheid stellen wij hedenavond nadrukke- liik den eisch: Onderwijs niet alleen voor de kinderen der bezittende klasse, maar voor alle kinderen die onderwijs kunnen ontvan gen en verwerken. Wij vieren vanavond ons feest en tevens de monstreeren wij voor de eischen onzer jeugd beweging. Vreugde en ernst samen. dit is het karak- fer van heel de socialistische beweging. Het is ons een feest, indien wij mogen de monstreeren voor onze eischen en wij r.tei- len onze eischen ook in het uur. dat wij feest- gezicht, dat de duizehde omctanders" in ver- ukking bracht. In flinker) rps tribtr de dnf-,cht rtaarna voort, zijn weg nemend langs de vooraf be kend gemaakte straten. Jammer was het, dai tijdens den optocht zware regenbuien zich ontlastten. Even .over half elf arriveerde de kop van den stoet op het Waagplein, dat door de politie geheel was afgezet. Nadat de stoet zich in 4,groepen had geplaatst, deelde de hger P. Schuhmacher mede, dat hij met het oog op den neerplassenden regen niet zou spreken. Andries v. d. Hoeden van Amsterdam de clameerde nog het „Lied van den Arbeid" van Rene de Clerq. Toen werd het sein tot vertrek gegeven en binnen 10 minuten was het Waagplein ontruimd en alle 1300 deel- nemers(sters) vertrokken in groepen naai hun respectievelijke slaapplaatsen. De deelnemers werden den nacht bij par- ticulieren ondergebracht, die daarvoor be- langeloos hun woning beschild-aar hadden gesteld. De tweede dag begon met f'linke regenbuien, voortzetting van Zaterdaga-vond. In regen en wind yerlie-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6