r Kr 15( de I op de ger Ho BC 1 len wel 1 lini Ha Nij I ver mis Inl; Me I Sta voo wef C per; rin< de lan den Ocf uitt I b mec den Nec de I mot betl wa« is 4 rest zoo gee' L krir tore atg' vert ter. de de en C. de heeJ naa een had 5 C Die wa i C heic uur 1 zeei ter ■c rnt! wa 1 te ,v ger gun is c slut E goei 'van gen vyi'5 wot bm H." Ste< hee: ter brit maj Alk E Lini pet- id c rtieil af c zon E tc ij naa L V to: V telij tot lijk A he.'k voer ♦an fiet Bezolcftgingsbe si uit 1925 overeen- stemmende bepaling op te nemen. Naar onze meening is er geen bezwaar tegen aan den wensch van den Minister te voldoen. Het gevolg zal echter moeten zijn, dat de jaarwedde van den eonrector op ge- tijke wijze wordt geregeld. Wij vestigen er de aandacht op, diat de aan te brengen wij- ziging geen financieele gevolgen heeft en derhalve van formed en aard is. Immers door het nieuw voorgestelde artikel 27 verliest de gewijzigde bepaling in artikel 4 haar kracht en blijft voorshands voor den rector en den eonrector de op 31 December 1924 geldende regeling gelden, gelijk de oorspronkelijke re- dactie van art. 4, sub a, aangaf. Wij hebben de redactie van het nieuwe ar tikel 27 zoodanig gesteld, dat bij intrekking van de daar genoemde bepaling het gewij zigde artikel 4 van recfatswege van kracht wordt. De tweede opmerking betreft de regeling der vergoeding van reiskosten aan elders wonende leeraren. De minister wehscht de tweede alinea van artikel 13 als volgt te lezen: „Burgemeester en Wethouders kunnen onder goedkenring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan leeraren vergoeding ,van reiskosten toekennen, indien en voor zoo- ifcng er naar het oordeel van dat college daartoe termen aanwezig zijn." Wij hebben thiertegen geen bezwaar en zullen in voor- -komende gevallen een toepassing van het tweede lidl van dat artikel, zooals het tot mi itoe luidde en gelijk de Minister het voor het personeel der Handelsscholen heeft goedge- fcetird, bevorderen. B. en W. geven den Raad in o-verwe- teren vorm aangenomen. VERB INDINGS B RU G SCHAGEN STRAAT—HOEVERKADE. De bewoners van de Van der Woudestraat en omgevi-ng en van die Hoeverkade en om- gevi-ng hebbm zich tot B. en W. gewend met Bet verzoek om medewerking voor het maken van een verbindingsbrug over de Hoevex- vaart in het verlengde van de Schagenstraat. 'iA-dressanten verklaren zich daarbij bereid tot het beta lea eener bijdrage in dte kosten van het maken dier brug van 430, mits de brug voor Maart 1926 gereed zal zijn, al- ithans met dten bonw zal zijn begonnen. Evenals adressanten aditen B. en W. de totstandkomiirg van deze overbrugging voor het verkeer gewenscht, in verband met de uit- breiding welke dit stadsgedeelte heeft onder- gaan. Adresanten achten een Mug alleen voor voetgangers, rijwielen en handwagens aan- vankelijk voldoende, in welk geval met een breedte van 2.50 M. tusschen de leunin- gen zou kunnen worden volstaan. Met het oog echter op het geringe prijsver- schil 2850.bij eene breedte van 2.50 M. en 3300.bij eene breedte van 3.50 M.) geven B- en W. er de voorkeur aan reeds da- dclij k een brug te do en aanleggen op een breedte van 3.50 M. tusschen de leunin- gen, met verhoogde voetpaden ter breedte van 0.70 M., waarvoor deze tevens voor het ver keer zal zijn te gebruiken, met welk ttemk- toeeld de Commissie voor de publieke werken zich kan vereenigen. B. en W. stellen den Raad dierhalve v66r: a. hen te machtigen een brug te doen maken over de Hoevervaart in het verlengde van de Schagenstraat, ter breedte van 3.50 M., met verhoogde voetpaden, volgens het plan van den Directeur der Gemeente- werken dd. 3 Augustus 1.1., No. 343; b. ons daartoe een crediet te verleenen van ten hoogste 3300.nader te regelen bij suppletoire begrooting. BENOEMING TIJDELIJK LEER ARES LICHAMELIJKE OEFENING GYM NASIUM. Onder overlegging van het advies van den Inspecteur der Gymnasia d.d. 9 dezer stelden B. en W. op grooden als daarin vermeld voor als tijaelijk leer ares in de Gymnastiek gedurende het aan Mevrouw van SLUIJS- EEGUIJT verleend verlof aan te stellen: Mej. A. J. C. VAN HEUVELN te Alkmaar. Gemengd Nieuws NEDERL. VER. VAN STAATS- BURGERESSEN. De Ned. vereeniging van Staatsburgeres- sen is Zaterdag haar algemeene vergadering begonnen te 's-Gravenhage. De vergadering werd geopend door de waarnemende presidente, mevr. S. v d. Hoe- ve- Bakker uit Utrecht. Deze wees erop, dal het nu 6 jaar geleden is, dat de vrouwen het kiesrecht verkregen. Nog steeds zijn zij daar dankbaar voor. Zonder dat kiesrecht toch zouden de vrouwen geen invloed kun nen uitoefenen in het openbare leven. Dat het desniettemin met de vrouwen-zaak in het algemeen minder goed gaat, is—naar spr.'s meening aan een samenloop van verschillende omstandigheden te wij ten. De perspectieven voor de naaste toekomst zijn niet al te gunstig, maar daarom mag men nog niet versagen! Een krachtige, eensgezin- de vereeniging is noodig, die door hot geheele land haar afdeelingen moet hebben. Spr eindigde met den wensch uit te spreken, dat de besprekingen zullen staan in het teeken van eigen kracht en hoop op de toekomst. Mededeelingen werden gedaan omtrent het congres van den Wereldbond voor Vrouwen- kiesrecht, welk congres van 20 tot 30 Mei 1926 te Parijs zal worden gehoudeu. E)e volgende jaarlijksche vergadering zal ,ie Groningen plaats hebben. Aan de ordc was vervolgens de verkiezing van de presidente. Alvorcns tot stemming wcrd overge- gaan sprak mevr. dr. Aletta Jacobs namens de overige hoofdbestuurslcden de waarnemen dc presidente toe, haar huldigende voor het aanvaarden van die functie en speciaal voor de wijze, waarop zij die fur.ctie vervuld heeft. vSpr. bood mevr. v. d. Hoeve- Bakker een mand bloemen aan. (Applaus.) Vmolgens stelde mevr. Jacobs voor,. mevr. v. d. Hoeve eenstemmig tot presidente tc be- noernen. Naar haar meening is deze de -eerste en eenige, die thans in aanmerking kornt. Bij acclamatie vereeniede de vei*eeni- ging zich met dit voorstel. Mevr. v. d. Hoeve aanvaardde deze benoe- imng. Zij deed daarbii een beroep op aller medewerking. Achtereenvolgens werden daarna versla- gen mtgebracht. Vastgesteld werd het rapport der commis sie in zake sexueele voorlichting, zooals dat in het maandblad der vereeniging van April van dit jaar is gepubliceerd. Nadat nog enkele punten ter sprake waren gebracht, werd de middagvergadering geslo- ten. De afdeeling Den Haag bood vervolgens een thee aan. Des avonds bood de afdeeling den afgevaardigden, leden en introducees een foest aan. Gisteren is de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Staats- burgeressen in Den Haag voortgezet. Aan de orde kwam nu allereerst het voorstel van het hoofdbestuur om te bcluiten tot het instel- len van een Onderwijscommissie. De presidente, mevr. v. d. HoevenBak ker, lichtte het voorstel toe. Het hoofdbestuur neemt hierbij over een voorstel van de afd. Hilversura, met dien verstande, dat een deel der taak van de Com missie zal bestaan in het instellen van een on- derzoek naar hetgeen voor de vrouwelijke niet meer leerplichtige jeugd wordt gedaan. Daarnaast kan de Commissie mededeelen, wat naar haar oordeel voor die vrouwelijke jeugd zou kunnen worden gedaan. De afdee lingen kunnen hier medehelpen door plaatse- lijk enquetcs in te stellen. De presidente deelde nog mede, dat de Commissie zoo breed mogelijk opgezet zal worden en dat haar taak het geheele onder wijs zal omvatten. Na een korte gedachtenwissding werd het voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Mr. dr. Jacobs lichtte vervolgens een hoofdbestuursvoorstel toe, luidende: De Ver eeniging van Staatsburgeressen propageere in der eerstvolgende parlementaire periode de aansluiting van vrouwen bij staatkundige partijen .Spr. merkte op, dat zij zich feitelijk schaamde, dat zij in dezfe Vereeniging een dergelijk voorstel moet inleiden. De vrouwen moeten begrijpen, dat zij, die de ineerderheid van ons volk vormen, grooten invloed en macht kunnen uitoefenen in de politieke par tijen en daar hun wenschen in de program- ma's dier partijen tot uiting kunnen brengen. En het zijn toch ten slotte de politieke par tijen, welke regeeren. Zoolang de vrouwen zich buiten de partijen houden, zullen zij nooit hun doel kunnen bereiken. De vrouwen heb- bn zelf de macht in handen om, door toetre- ding tot een partij, invloed op de candidaten- lijsten uit te oefenen en te zorgen, dat er meerdere vrouwen in de Kamer komen. Uit de vergadering werd hulde en eerbied geuit over de krachtige wijze, waarop dr. Jacobs op 72-jarigen leeftijd nog haar stand punt heeft verdedigd. Staande bracht de ver gadering mevr. Jacobs vervolgens een ovatie. Hierna ontspon zich een langdurig debat over het hoofdbestuurs-voorstel. Mevr. Jacobs beantwoordde de spreek- sters; zij ontkende, dat men hier van dwang mag spreken. Ook het presidente merkte nog op, dat bij aanneming van bet voorstel de afdeelingen toch nog volkomen vrij blijven. Het voorstel werd daarna met groote meer- derheid aangenomen. De afd. Amersfoort verdedigde vervolgens een voorstel om over te gaan tot gedeeltelijke statutenwijziging, strekkende tot verandering van den naam der vereeniging. Na eenige gedachtenwisseling trok de af deeling Amersfoort het voedsel in. De afd. Utrecht had voorgesteld, dat de vereeniging zich uitspreekt voor Plaatselijke Keuze en zich aansluit bij den Bond voor Plaatselijke Keuze. Utrecht stelde vervolgens voor, dat in den komenden winter het bedoelde onderwerp in de afdeelingen zal worden behandeld. Dit voorstel werd met een kleine meerderheid van stemmen aangenomen. Hierna werd het vdor en tegen van natio nal ontwapening besproken. Mevr. Mulderv. d. Graaf sprak voor na tional ontwapening. Mevr. Cohen—Tervaert sprak vervolgens tegen nationale ontwapening. De weerloo-heid kan op het oogenblik nog door geen enkel regeerder, die verantwoorde- lijk is voor het onafhankclijk volksbestaan, worden aanvaard. Spr. legde er den nadruk op, dat zij en haar geestverwanten niet tegen ontwapening zijn, maar zij zijn er op dit oogenblik nog niet voor. Tegen oorlog zal wel iedere Nederlan- der zijn. Een geanimeerde gedachtenwisseling over het ontwapenings-vraagstuk ontspon zich vervolgens, waaraan door vele afgevaardig den en verder door het hoofdbestuurslid dr. Jacobs werd deelgenomen. De b'eide inleidsters beantwoorden ten slotte nog de gemaakte opmerkingen. HOOG-LAREN EN HOOG-BLARICUM VERGROOT. Zaterdag zijn de beide Amsterdamsche sana toria voor tuberculose-lijdersHoog-Laren (voor volwassenen) en Hoog-Blaricum (voor kinderen), die een belangrijke uitbreiding hebben ondergaan, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, tot v ie in de eerste plaats behooren het gemeentebestuur van Am- sterdam, in hun nieuwen vorm officieel inge- wijd. Beidez ijn in de eerste plaats bestemd voor zieken uit de provincie Noord-Holland en meer in het bijzonder van Amsterdam, de groote stad van ruim 700.000 inwoners, die ook natuurlijk veel zieken van dezen aard heeft. De twee sanatoria zijn gelegen, gelijk de namen aangeven, in het iieflijke Gooi. Ondanks den gestadigen regen, die den geheelen dag duurde, hebben een groot aantal belangstellenden de opening bijgewoond: Zij alien verzamelden zich in de groote conversatiezaal, en hier sprak de voorzitter van het bestuur, dr. G. A. M. van Wayen- burg, hen toe. Daarna heeft jhr. rar. A. Roell het woord genomen om mede te deelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft dr. Van Wayenburg te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. DE AFSLUTTDIJK WIERINGEN— VAN EWIJCKSLUIS. Van Wieringen schrijft men aan de N. R Ct. Door het bericht, dat de eerste motorfiets over den afsluitdijk WieringenVan Ewijck- sluis is gereden, en Wieringen uit zijn isole- mcnt zou ziju verlost, zou de indruk kunnen worden gevestigd, dat de afsluifdijlc bijna zou zijn voltooid. Dit is echter onjuist. De afwer- king van den dijk vordert uiterst langzaam. Wel kan men bij droog weer over een afstand van ruim de helft fietsen, maar het gedeelte, waar de verzakkingen zijn geweest, is zelfs moeilijk begaanbaar, daar men door het rulle zand moet loopen Bovendien is de overgang nog steeds verboden, tenzij men een b^wijs van toegang heeft van ingenieur of aannemer. Tot een paar weken geleden was echter het toezicht niet zoo streng, maar hierin is thans verandering gekomen. Want hoewel de dijk breed genoeg is, waren er personen, die toch niet konden nalaten, over de krommat te loo pen, waardoor deze werd beschadigd. Het ge volg hiervan is geweest, dat de politic een dag op den dijk heeft gesurveilleerd en een aantal personen geverbaliseerd zijn. Ongeveer een maand geleden is aan de zijde van Wieringen een begin gemaakt met het leggen van den straatweg. Ook dit werk gaat zeer langzaam; er is tot heden slechts een persoon aan werkzaam. Binnenkort zul len er echter meer komen. De afwerking van den dijk zal dit jaar nog niet gereed komen. NEDERLANDSCHE UITGEVERSBOND. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft on der voorzitterschap van "den heer Jan Tade- ma (Haarlem) zijn jaaHijksche algemeene vergadering in hotel de Witte Brug te's Gra- venhage gehouden. Als vertegenwoordiger in den Centralen Raad voor Vakbelangen van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boek- handels wordt gekozen de heer W. J. Schil- lemans (Zutphen), als plaatsvervanger de heer W. K. Kluitman (Alkmaar). In den namiddag leidde de onder-voorzit- ter Mr. J. G. Robbers jr. een bespreking in omtrent bepaalde leveringsvoorwaarden tus schen uitgever en boekverkooper. CONVERSIE VAN LEENINGEN NOORD-HOLLAND. Bij besluit van 31 Maart 1925 werden Ged. Staten gemachtigd, om onder bepaalde in dat besluit nader omschreven voorwaarden over te gaan tot conversie van ten laste dec provincie geslcten leeningen. De suppletoire begrootig, die Ged. Staten in verband daarmede tegelijkertijd ter vast- stelling hebben aangeboden en waait>ij met een eventueele conversie van de 5%, 6 en 7 pet. leeningen der provincie rekening werd gehouden, werd door de Prov. Staten evenwel in dier voege gewijzigd, dat alleen voor zoo- ver de 5Vz pds. leeningen betreft, van de aan Ged. Staten verstrekte machtiging gebruik kon worden gemaakt. Ged. Staten achtten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat eerlang ook tot conversie van de 6 pet. leeningen zal kunnen worden overgegaan. Teneinde hen in staat te stellen, daartoe op het meest geeigende oogenblik over te gaan, verzoefcen zij te besluiten tot vaststelling van een suppletoire begrooting voor den dienst 1925. Het becjrag der leeningen is 11.292.000. NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. Het Nederlandsche Instituut van Accoun tants heeft Zaterdag in den Dierentuin te 's-Gravenhage zijn zeventienden accoun- tantsdag gehouden, onder voorzitterschap van den heer C. van Uden, voorzitter van het Instituut. De vergadering werd bijgewoond door een groot aantal genoodigden uit allerlei kring. De voorzitter hield een openingsrede. Prof. mr. E. J. van der Heyden, hoogleer- aar aan de R.-K. universateit te Nijmegen, heeft. over het onderwerp „Flet wetsontwerp 1925 cp de naamlooze vennootschap" een inleiding gegeven Zijn inleiding gaf hem aanleiding tot een 28-tal stellingen. De heer Jac. Lampe, accountant te Am sterdam, heeft de tweede inleiding gesehre- ven Zonder aantasting van de grondslagen van het on twerp is naar het oordeel van dezen prae-adviseur op tal van plaatsen verbeterdc wijziging aan te brengen. Ook hij kwam ten slotte tot verschillende conclusies. Na de pauze had een uitvoerige gedachten wisseling over de inleidingen plaats. HOLLAND-HUIS IN NEW YORK. De reeds vroeger medegedeelde plannen tot stichting van een huis, waarin Hollandsche belangen vereenigd worden, hebben een vas- Het succes van dit plan mag verze- kerd heeten, nu niet alleen eenige groote ver- keerslichamen van zins zijn, daarin een ge- zamenlijk booking-office te vestigen, zooals ook Frankrijk, Zweden, Zwitserland en Italie reeds te New York bezitfen, doch ook, dat de Netherland Chamber of Commerce", en de „Netherland American Foundation" hun kantoren daarheen zullen .verplaatsen. Het slagen van de plannen was pas volko men, toen ook de Holland Club aansluiting zocht en overweegt, haar societeits en andere lokalen daarheen over te brengen. De moge lijkheid bestaat, dat ook, gelijk wij reeds meldden, een showroom en een expositieroom voor een diamantslijperij worden opgenomen. Men is reeds in onderhandeling over aan- koop van een gebouw aan Park Avenue bij de 40th street. THYSSE'S HOF GEOPEND. In het Kennemer Lyceum heeft voor de plechtigheid van de opening van Thijsse's Hof, den nieuwen planten- en vogeltuin bij het Bloemendaalsche bosch, een huldiging plaats gehad van dr. Jac. P. Thijsse. Dit ge- schiedde in de aula van het Kennemer Ly ceum. De leerlingen van het Lyceum en de leerlingen van de hoogste klasse van ,.het Kopje' waren saamgekomeu met talrijke be langstellenden, curatoren, bestuursleden van het Lyceum en vrienden van dr. Thijsse. De rector van het Lyceum, dr. A. de Vletter, heeft dr. Thijsse toegesproken. Aan dr. Thijsse kon thans een reis- of studie-stipendium worden overhandigd, bij- eengebracht door honderden uit alle kvingen en oorden, hoogleeraren, onderwijzers, leer lingen en particulieren. Met een variatie op een oud wijsje overhaaidigde dr. de Vletter aan den jubilaris cen album met de namen der deelnemers. Na de toespraak van den rector deelde de heer mr. D. E- Lioni, voorzitter van het be stuur van de Vereeniging Kennemer Lyceum, mede, gemachtigd te zijn uit naam van den minister van onderwiis te berichten. dat het H. M. behaagd heeft Jac. P. Thijsse te be noemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Te 11 uur werd de tuin officieel door den burgemeester van Bloemendaal, jhr. A. Bas Backer, aan de stichting „Planten- en Vogel tuin in het Bloemendaalsche Bosch" overge- dragen met het uitspreken van een rede. Dr. W. G. N. van der Sleen, die sprak na mens de afdeeling Haarlem der Natuur-His- torische Vereeniging, begon met te zeggen dat dit vooral voor de afdeeling Haarlem een vreugdedag is. Wij hebben gemeend, zeide spr. onzen dank te moeten uiten door te zor gen voor de beplanting van dezen tuin. In de hoop dat het een plekje mag* zijn, waar ^ij nog lang zult spieden naar insecten, vogels, enz. Beide redevoeringen werden door Iuid ap plaus begroet, waarna dr. Thijsse ten slotte dankte. AANRANDING; POGING TOT BEROOVING. De bloemist J. V. in de Aelbrechtsstraat te Rotterdam kreeg Zaterdagavond bezoek van een ongeveer 30-jarigen man, die beweerde, de zoon te zijn van den ingenieur der Neder landsche Spoorwegen Kloot, die zou wonen in blokhuis 25, nabij de Aelbrechtskade. Zijn vader, zoo vertelde hij, zou binnenkort zijn -o-jarig jubileum in dienst der spoorwegen vieren, en nu wilden zijn zoons bij die gele- genheid de woning versieren, waar zij een paar honderd gulden voor over hadden. Den bloemist werd naar de N. R. Crt. meldt, aan- gezocht, voor bloemen en planten zorg te dragen en's avonds 9 uur aan de Aelbrechts kade te komen tot het houden van verdere be sprekingen. Hem werd tevens gevraagd f 50 mee te brengen, want zijn bezoeker had en kel een bankbiljet van 200 en won 150 vooruitbetalen voor de kosten. Op het aangegpven uur was de bloemist oo de Aelbrechtskade en trof er den man aan, die bij hem was geweest, in gezelschap van' een juffrouw. Beiden vertelden, dat zij nog wachten moesten op een broer, die uit Utrecht zou komen. Nadat men tot 11 uur tevergeefs op dien broer gewacht had, zeide de bloemist, dat hij wou vertrekken, omdat het hem te laat werd. Toen hij daartoe aanstalten maakte, wierp de juffrouw hem opeens haar mantel over het hoofd en grepen zij en de zich noemende Kloot den bloemist aan, die op den grond vie!, met den mantel over het .hoofd. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige oewoners van woonschuiten aanloopen. Het tweetal zette het op een loopen en ontkwam, zonder hun klaarblijkelijk doel, berooving van den bloemist, bereikt te hebben. De bloemist is door den val licht aan het hoofd verwond en raakte zijn hoed kwijt. ONBEWAAKTE OVERWEG. Toen Zondagmorgen de 24-jarige van Beurden te Tilburg per rijt'uig van het sta tion Lage Zwaluwe naar het dorp Lage Zwaluwe reed; met een huurkoetsier uit Moerdijk, werd het rijtuig bjj ten onbewaak- ten ;.vcrweg door der. lokaaltrein van Lage- Zwaluwe naar Moerdijk gegxepen.De koetsier sprong van den bok; het rijtuig kwam in een sloot terecht en het paard geraakte los. Van Beurden werd zeer ernstig gewond aan het hoofd en is een half uur daarna ovexleden. CONGRES VAN DE ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS VEREENIGING G is ter is te Den laag het tweede lustrum- congres over Welvaartspolitiek gehouden van die Algem. R.-K. Werkgevers Vereeni- giing. De heer J. P. J. Asselbergs, voorzitter der A. R. K. W. V., opende het congres, welks doel hij uiteenzette. De heer prof. L, van Aken hield een her- denkingsrecie, als eere-voorziter van d'eAlg. R.-K. Werkgeversvereeniging, ter eere van het tweede lustrum dezer vereeniging. Voor dit congres zijn uitgebracht twee praeadviezen door de beer en mr. B. J. M. van Spaendomck en mr. L. G. Kortenhorst, onderscheidenliik handdende over: „de han- delspolitiek in Nederland in verband met de handelspolitiek in andere landen" en Wel vaartspolitiek als probleem van organisatie". BRAND. Zondagochtend in de vroegte ontdelcte een dm- leden van de nachtpioeg der aardappel- meelfabriek De Twee Provincien te Stadska- naal dat er brand was uitgebroken in. de brandschuur van de steenfabriek der firma Sprenger Venema. Floewel de motorspuit der gemeente Wildervank spoedig aanwezig was, kon niet worden verhinderd, dat de ge heele brandschuur door het vuur werd ver- inield. E veneens werd een tamelijk groote hoe- veelheid turf door het vuur verteerd. De in dit gebouw aanwezige twee brandovens werden ernstig beschadigd en de in deze ovens aanwezige voorraad steenen, pi m. 200.000 stuks, zijn hoogstwaarschijnlijik waardeloos geworden. Door dezen brand zijn twee van de drie ovens voor geruimen tijd buiten werking ge steld. De fabriek is tegen brar.dschade ver- zekerd. Aangezien echter do firma niet tegen bedrij'fsschade verzekerd is, beteekent dit on- geval een groote schadepost voor haar. EEN ONDERZOEK NAAR HET VOOR- KOMEN VAN VERKOUDHEID IN NEDERLAND. Het oncierzoek naar het voorkomeri van verkoudheid in Nederland dat, zooals men weet, door het laboratorium voor de gezond- heidsleer der Amsterdamsche universiteit is georganiseerd, begkt deze week en zal 35 weken lang worden voortgezet. De bereia- willigheid tot medewerking Meek in alle dee- Hen des lands zeer groot. Naar vernomen wordt, bedraagt het aantal medewerkenden niet minder dan 8000. ONGELUKKEN. Zaterdagavond is op de N.Z. Voorburg- wai te Amsterdam, nanij de N.Z. Kolk, een 57-jarige bewoner uit de Nieuwe Nieuwstraat door een mqtorwagen van lijn 16 overreden. De man is in het Binnengasthuis overleden. Zon dag zij.ru te IJmuiden drie ongeiukken met doodelijken afloop gebeurd. De 46-jarige polderwerker C. is op het terrein van den sluisbouw onder een zand- trein geraakt en vermorseid. De man was weduwnaar, afkomstig uit Breda. Een andere polderwerker, zekere W., is van de groote schutsluis te water gevallen en verdroiiken. Deze man was 25 jaar oud, af komstig van Hilvarenbeek Hij laat een yxouw en drie kinderen achter. HV'eieSiE- EM VEKLIGHE1PSHOESCJE TRAMP ASS AG I ER, Wacht de komst van de (ram af, staande op het trottoir of vLucfU- heavel. Stap vtug in en uit: het rijverkeer moet vaak voor U stoppen en wordt daardoor opgehouden. Spring niet OP of VAN een rij- dendc tram. Verkeerspolitic, 's-Gravenhage. Flet derde ongeval gebeurde op de brug naar het Havenstation. Daar klotn de 6-jarige J. W. in een lantaarnpaat, viel en kwam met het hoofd op de steenen terecht. Hevig bloedend werd het jongetje bij een dok- ter binnengebracht, waar het spoedig over- Heed. ADVIES-COMMISSIE OR BOUW- ONTWERPEN EN UITBRElDiNGS- PLANNEN IN NOORD- HOLLAND. De Advies-Commissie voor Bouwontwerpen en Uitbreidingsplannen in Noord-Holland mocht dezer dagen het- 100-ste bij liaar in- gediende plan in beliandeling nemen, het geen wijst op een gestadige toeneming van het aantal bij haar ingediende plannen sinds de instelling van haar bureau en de aansteiling van een architect voor de dage- lijksche leiding Vele huizen en andere gebouwen als scho- len, vergaderlokalen en derg. in Noord-Hol- land dragen dan ook door de zorgen der Commissie het kenmerk van een verbeterde. architectonische verhouding. Zjj blijft er naar streven nog veel in het belang van de stedelijke en landelijke schoonheid der pro vincie tot stand tc brengen. Vele ingediende plannen toonen reeds goede sporen van de resultaten van verstrekte adviezen, terwijt met erkentelijkheid vermeld kan worden, dat vele gemeentebesturen meer en meer van de diensten der Commissie gebruik maken^ MOORDAANSLAG TE BE- VERWIJK. Zondagnamiddag, omstreeks half zes, al- dus vertelt de O. H. Crt., ontmoctle een sur- veileerend agent van politie in de Bloksteeg te.Beverwijk, een platte wagen, bestuurd door M. J., die bij de politie niet al te gunstig be- kend staat. Op den wagen zat J.'s vrouw en nog een drietal personen, alien min of meer onder den invloed van sterken drank. De wagen reed in de richting van den Polderweg en werd door den agent gevolgd. Bij de woning van J. aangekomen, ont- stond hevige twist tusschen J. en twee van de mannen, die met hem waren medegcu den. J. weigerde de twee mannen binnen te la- ten, waarop dezen met steenen die ruiten van diens woning ingooiden. Op eens kwam J. naar buiten, gewapend met een buks en schoot op qngeveer 15 a 2G meter on hen en trof de 24-jarge J. Ch. met een sdiampsiliot in het rechter been. De buks bleek met ha- gelpatronen geladen. De politie-agent sommeerde J. de buks over te geven en net wapen te ontladen, maar daar J. hieraan niet voldeed en daar de agent alleen en machteloos was, ging deze naar buiten. De twee personen stonden toen nog op den weg. J. kwam wederom naar buiten en richtte de buks in de richting van den po- litieagent, waar achter de andere persoon, de 28-jarige FI F. Sch. zich trachtte te ver- schuilen. Toen de agent hem gelastte van achter hem weg te gaan, voldeed Sch. Hieraan, uit- roependc: „Niet schieten!", maar voor deze een paar passen gedaan had, viel een tweede schot. Sch. werd getroffen in zijn linker wang, terwijl zijn oog bloedend verwond werd. De agent trok nu zijn revolver en dreigde te zullen schieten als J. niet naar binnen zou gaan. Aan dit bevel werd eindelijk vol- daan. Inmiddels was hulp der .politie komen opdagen en werd J. zonder verzet in zijne woning gearresteerd. De buks, benevens 20 hagelpatronen, werd in beslag genomen. Bij de fouilleering bleek J. nog drie patro- nen in zijn jaszak te hebben. De gewonde Sch. werd door dr. Muijs v. d. Moer behandeld, die eeil hagelkorrel nabij het oog verwijderde. DE KOOLHOVEN F. K. 33 VLIEGT WEER. De averij, welke de nieuwe drie-motorige Koolhoven F. K. 33 Dinsdag j.l. heeft opge- loopen, doordat het landingsgestel onklaar was geworden, is weer hersteld, zoodat die machine gisteren in staat was haar proef- vluchfen voort te zetten en de voorbereiden- de maatregelen tot het in dienst stellen hun normaal verloop kunnen hebben. GROOTE Z ANODE MONSIR ATI E. Gister is te Amsterdam de door den Bond van Amsterdamsche Zangvereenigingen en den Bond van Amsterdamsche Dilettanten Muziekvereenigingen georganiseerde zang- demonstratie ten bate van de geteisterde stre- ken, in het Stadion gegeven. KONINKL1JKE AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. In de Zaterdag gehouden vergadering vaa de afdeeling Natuurkunde der Koninklijke Akademie van Wetenschappen, heeft prof, dr. F. A. F. C. Went te Utrecht eene mede- deeling gedaan: over onderzoekingen van den heer C. van Dillewijn, omtrent het verband tussche photogi-oeSreacfie en phototropische kromming bij kiemplantjes van Avena sati- va., In de hierop volgende bijzondere openbare vergadering der Akademie heeft de uitrei- king van de Leeuweohoek-Medaille aan prof. Felix d'Herelle plaats gehad, met een toe spraak van prof. Eijkman. AANHOUDING VAN 1NBREKERS. De politie te Velzeroord heeft twee be- ruchte mbrekevs aatigehouden, die de vorige week ue gemeente Velzeu onvilig hebben ga. ZM VOO;

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6