maakt. Hen van de twee, zek'ere O., werd Za terdag rarresfeerd in zijn woning te Purme rend. I'd een huiszoeking werd verschillende van inbrakcn afkomstige voorweipen in be slag genomen, n..l stoffen, die gestolen wa ren uit de etalagekast van den heer M. te Vel- zeroord en goederen, afkomstig uit ligtenten van t. b. c.-lijders in de duinen te IJmuiden Voorts werden in beslag genomen twee rij- wielen, die O. juist den vorigen dag te Pur- merend had verkocht en die te IJmuiden ge stolen waren. Zondag is in Den Haag aan het Noord- einde aangehouden de andere verdachte, v. d. G., die verleden jaar in Den Haag heeft terecht gestaan wegens moord op zijn zus- ter, waarvoor hij eerst- werd veroordeeld, maar waarvan hij in tweede instantie were vrijgesproken. De twee inbrekers zijn Zondag naar IJmuiden overgebracht. Zij worden verdacht van inbraken te Velzeroorcl en IJmuiden en van nog tal van diefstallen van rijwielen enz. in Velzen, Haarlem en geheel Kennrmerland VOOR 20.000 AAN BLOEM- BOLLEN GESTOLEN. Dezer dagen is gemeld, dat de heer H. van Leeuwen, bloemist te Noordwijkerhoui, bij wien eenige nachten achtereen in een bol- lenschuur was ingebroken, er in geslaagd was, toen de dieven weer een nachtelijk be- zoek brachten, hen te betrappen. De politie heeft thans een inval gedaan ten huize van den wethouder P. L. M. te Noordwijkerhout, op wiens zolder een groote partij zakken, igevuld met bloembollen, werden aangetrof- jfen, van deze inbraak afkomstig. Werd aan- wankelijk het gestclene geschat op een bedrag tusschen zes- en achtduizend gulden, nader •is komen vast te staan, dat het gestolene een •bedrag van ongeveer 20 duizend gulden ver tegenwoordigt. De bollen zijn voor een zeer groot deel op verschillende veilingen in Zuid- -nolland verkocht De wethouder heeft bekend deze bollen te hebben gekocht; hij is voorloopig in het ar- restantenlokaal te Noordwijk opgesloten. In verband met deze diefstallen is ook ge- arresteerd zekere D. Deze ontkent. t ONGELUKKEN. Gistermorgen om 5 uur is te Bennekoin het lijk gevonden van den sergeant D. Geut- selaar uit Wageningen in garnizoen te Ede. Hij is, zoo meldt men ons, vannacht, per rijwiel op weg naar Ede, door een auto over- reden en gedood. Nader meldt men aan de N. R. Crt. Gistermorgen om 5 uur is een onderoffi- cier der infantcrie onder Bennekom, gemeen te Ede, overreden door een auto, komende uit de richting Wageningen, gaande in de richting EdeArnhem Na het ongeval is de auto doorgereden, den ongelukkige aan zijn lot overlatend. Het signalement en het nummer van de auto zijn onbekend. Alleen weet men dat de auto voorzien was van Goodyarbanden. VOOR BORCULO ENZ. In het Stadion te Amsterdam hebben Zon- dagmiddag de Bond van Arnsterdamsche Zangvereenigingen en de Bond van Arnster damsche Dilettante!? Muziekvereenigihgen een zanguitvoering gegeven ten bate van de door den cycloon geteisterde strcken. Niet minder dan zevenduizend personen hebben er aan deel genomen, onder leiding van de dirigenten M. C. v. d. Roovaart, P. v. d. Rovaart en Willem Hespe, en de uitvoering werd, ondanks bet ongunstige weder bijge- woond door, r.aar schatting, 15 000 nien- schen. Van verschillende verzamelplaafsen in de stad: de Westermarkt, het Kwakersplein, net v. d. Helstplein en het Museumplein mar- cheerden de muziekcorpsen met de zangver eenigingen gezamelijk naar het Stadion, wat een heele drukte en vroolijkheid gaf. Aan den Amstelveenschen weg voegden zich hier.bij 3800 kinderen, en alien tezamen, met hun schitferende vaandels, marcheerden toen het Stadion binnen, wat een prachtig gezicht was. Ook de zang zelf liet bij velen een groo- ten en maehtipen indruk na. Mcge Borculo enz. daarvar. de gouden vruchten plukken! MOLENS. Te Enkhuizen zal de oude meelmolen, staande in een bastion van de vestingwallen, voor afbraak worden verkocht Het is een zoogenaamde standaardmolen, de eenige van dit type in Noord-Holland Men schrijft uit Heer Mugowaard aan de N. R. Crt.: hTet gevaar, dat verscheidene watermolens in het Geestmer Ambacht buiten dienst zou- den worden gesteld wegens andere bemaling en zouden verdwijnen, is geweken Het be stuur van den polder denkt er voorloopig niet On, de windmolens op te ruimen. NEDERLANDSCH OLYMPISCH COM IT?. Onder zeer groote belangstelling is Zater- dagayonu een buitengewone algemeene ver- jgadering gehouden van het Nedeiiandsch <Jtm'pi§ca Gomite, onder voorzitterschap van nil. A. baron Schimmelpenuinck van der Oye. liet jaarverslag van den secretaris, het versjagen van den penningmeester en verdere rapporten werden goedgekeurd. Daarna hield de voorzitter een rede, waar- tm hi] den stand van zaken uiteenzette. Hij Igaf allereeist een overzicht van alle bemoei- oingen van het N. O. C. 0111 de noodige geld- nuddelen te krijgen, de geschiedcnis van het ontwerp-de Visser en de groote en sucoesrij- ke actie, die daarop gevolgd is. Spr. bracht dank voor den enormen steun van de groote pers en van het geheele voik. In het bijzonder moge, aldus spr., de er- ikentelijkheid zich uitstrekken tot de stad Am sterdam, die een premieleening uitgaf, waar van de opbrengst ad. f 500.000 voor de Spo ken bestenid is, buiten den verderen steun, die alsnog mag worden verwacht en zonder welke de financiering van de Olympiade niet mogelijk zou zijiE', aismede tot de provincie 'Noord-Holland, die 100,000 voor het ga- rantiefonds beschikbaar stelde. Daarna gaf de voorzitter een uiteenzetting van verschillende werkzaamheden van het IN. O. C. en vervolgens deed hij mededeeling van het plan tot den bouw van een nieuw stadion. Daarop bracht de penningmeester van het IN. O. C., de heer Waller, namens het uitvoe- rend comite 192S rapport uit. We stippen meruit aan, dat er is ingekomen 1.140.000 aan giften en 081,000 voor het garantie- femds. Voorts, dat de S'tadionbouw. op ISA fflillioen is ues. aau Het financieel rapport werd goedgekeurd. Hulde werd gebracht aan hen, die de zaak van het N. 0 C zulk ecu succes hebben be- reid. De voorzitter deed namens het bestmir het voorstel om oud minister dr. J. Th. de Visser te benoemen tot eerelid van het N.O.C. Spr. schetste den oud-minister als een waarachtig •medestrijder voor de Olympische zaak. Onder applaus hedhtte de vergadering haar goedkeurkig aan dit voorstel. BELASTING-lNlNlNG DOOR POST- KANTOREN. In het begin van 1923 besloot de Minister van Einancien een onderzoek te doen instel- len naar de maatregden, welke getroffen zouden kumnen worden om te geraken tot 'n zoo groot mogelijke vermindering van de uitgaven voor 't dienstvak der directe belas- tingen, invoercchteo en accijnsen. Dit onder zoek had de Minister opgedragen aan het te Amsterdam gevestigde „Organisatie-advies- bureau" van den heer Ir. V. W. van Gogh, onder leiding evenwel van den heer A. Volk- maars, directeur der directe belastingen enz. te Amsterdam. Van deze commissie is reeds eerder uitge- gaan het bekende plan om in de grootste steden de verschillende belastingkantoren te vereenigen tot een centraal kantoor en dan in verschillende gedeelten van de stad, in zoo genaamde belastingcellen, gelegen'heid te ge- ven alleen voor het betalen van belasting. Daarmede wordt thans te Amsterdam en Utrecht een proef genomen. Aangezien eerst op deugdeiijke gi'ooiden gezegd zal kunnen worden, dat deze proef gelukt is -in des- kundige kringen wordt hierover n.l. niet on- verdeeld gunstig geoordeeld wanneer de concentrate over de geheele stad een paar jaar gewerkt heeft, schijint het hoofdbestuur der belastingen voorloopig te willen afzien van een concentratie der belastingkantoren in de andere groote steden. Deze voorzichtig- heid is toe te juichen, aangezien bij misluk- king van de proef daaraan dan slechts twee steden. opgeofferd zouden zijn. Thans wil die commissie nog een stap ver- der gaan en stelt zij voor ook in de provincie de belastingkantoren te centraliseeren en dus voor het betalen der belastingen ook de kan- toren en de hulpkantoren der posterijen open te stellen. De voorzitter dier commissie heeft n.l. aan zijn ambtgenooten in de ovei'ige di- recties inedegedeela, dat hoogstwaarschijnlijk deze maatregel met ingang van 1 Januaxi a.s. zal worden ingevoerd, terwijl hij hun verzocht wel te willen berichten welke belas tingkantoren ten gevolge daarvan zouden kunnen worden opgeheven en of dan alle zittingen van den ontvanger in. de buitenge- meenten zouden kunnen vervallen. Naar het oordeel over den te treffen maatregel wordt in de betrekkelijke missive niet gevraagd. Ete voorgestelde regdling zal gelden voor ■de betalingen, verschuldigd op ontvangkan- toren, die in het rayon van het hooidpost- kamtoor zijn gelegen of die een of meer in dat rayon gelegen gemeenten omvatten. De 'betalingen, verschuldigd op andere on'tvang- kanto.ren, zullen met gebruikmaking van den .post-cheque- en girodienst worden verrekend. Indien deze regeling tot stand komt zullen naar het oordeel der commissie, de zittingen in de buitengemeenten als regel overbodig worden, de bclastingschuldigen hebben dan immers dagelijks gelegen'heid om op het postkantoor van hu woonplaats belasting te betalen. Voorts mag verwacht worden, dat de dtuk op de loketten der ontvangkantoren belang- rijk zal verminderen. Vooral de omstandig- heid, dat de postkantoren op meer dagen en uren voor de betaling van belasting zullen worden opengesteld dan de ontvangkantoren, doet verwachten, dat van deze getegenheid op den duur veel gehruik zal worden ge- maakt. Hierdoor zal de mogelijkheid ont- staan aldus wordt ten slotte betoogd dat tot vereeniging van ontvangkantoren zal cunen worden overgegaan, terwijl dan op die grootere (gecoucentreerde) kantoren het ge- oruik van machines loonend za'l worden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft een ieder in overweging om, alsvOrens zaken te doen met FRITS VOLK, 48 jaar, koopman, wonende in de Kolkstraat 7 al- daar, welke ook handelt onder de namen DIEPEVEEN, KROM'HOUT, BARKER en misschien nog andere, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau SMEDESTRAAT afd. Recherche. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Het comite tot afschaffing van de bindende bepalingen voor de prijstarieven in het boek- drukkersbedrijf heeft een circulaire verspreid, waarin wordt meegedeeld, dat reels 160 le-" den van de federatie van boekdrukkerijen hun instemming met zijn actie hebben betuigd en waarin opgewekt wordt, in de districtsverga- deringen voor bedoelde afschaffing te ijveren, opdat afgevaardigden gekozen worden, die op de algemeene vergadering hun stem daar voor zullen uitbrengen. KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik wordt morgen uit het ruitenland op het Loo terugverwacht. Nadat des morgens in den Rotterdam- schen Kring de afdeelingsvergaderingen wa ren gehouden, heeft de vereeniging van ar- in het stadhuis te Rotterdam haar jaarlijksche chivarissen in het stadhuis te Rotterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehou den, onder voorzitterschap van "prof. R Fruin, algemeen rijksarchivaris te's Graven- fa age. Vrijdag is ten huize van prof. dr. J A. Cramer te Utrecht een vergadering van de Nederlandsche afdeeling van Wereldbond gehouden. Provinciaal nieuws UIT OUDORP. Maandagavond vergaderde de Raad dezei' Gemeente in voltallige zitting. Na opening van de vergadering werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de N. E. N. inhoudende mededeeling onder welke voor- waarden door haar de maximale belasting over 1925 zal worden vastgesteld. Door deze regeling zal het G, E. B. 3000 minder te betalen hebben, dan het oorspronkelijk ver- plicht was, waardoor't verlies, dat het Gem. Eledrisch Bedrijf heeft geleden, tengevolge van het faillisscmeut der leerfabriek. aanmer- kelijk wordt vermindercf. Van het bestuur der banne Oudorp was een verzoek ingekomen om subsidie voor ver- betering van de wegen. De bedoeling is het Oudorperweggetje 'jeheel te vemieuwen op een breed te van 4 M., terwijl met de vrijge- komen oude steenen de dorpsstraat zal wor den verbeterd. De kosten van dit werk worden geraamd op 7000. H iervoor zal de Banne een lee- ning moeten sluiten, welke in 12 jaar zai moeten worden afgelost. B. en W. stelden voor, voor den tijd van twee jaar een subsidie te verleenen van 400 per jaar. Dit voorstel werd met algemeene sfemmen aangenomen. Van het R. K. Schoolbestuur was een ver zoek ingekomen om een subsidie voor het ge- ven van vervolgonderwijs. Besloten werd, aan dit verzoek te voldoen, in dier voege, dat een bedrag van 15 per kind verleend zal worden, wanneer minder dan aeht leerlingen zich aanmelden, en voor elken leerling meer 10. Op een vraag van den heer Schardam of ook aan de Openbare School vervolgonderwijs zal gegeven worden, antwoordde de voorzit ter, dat hiervoor een gelijk bedrag zal wor den uitgetrokken. Het Gemeentebestuur van Zuid- en Noord- Schermer had bericbt gezonden, dat het in principe bereid was, onder nader vast te stel len voorwaarden electrisehen stroom te leve- ren aan de boerderijen van de heeren Bruin en Breeuwsma. Aan de orde kwam daarna een verzoek van de Gemeente Alkmaar om een jaarlijksche subsidie voor het Neutraal Ziekenhuis. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken, omdat ook aan bijzondere instel- lingen van dien aard geen steun wordt ver leend. De heer Bruin was van meening, dat wel een kleine bijdrage zou verleend kunnen wor den. Dit voorstel werd met op een na alge meene stemmen verworpen. Alleen de heer Bruin stemde voor. Van den inspecteur van het Lager Onder- wijs was een schrijven ingekomen^ inhouden de, dat aan de openbare school vanaf 1 Janu- ari 1926 de tweede leerkracht niet meer zal worden vergoed. De Voorzitter deelde mede, dat het aantal leerlingen te klein is, om op rijkssubsidie aan- spraak te kunnen maken, waardoor de tweede leerkracht ten laste van de gemeente zou ko men. B. en W. stelden daarom voor, aan de onderwijzeres met ingang van 1 Januari eervol ontslag te verleenen, hetwelk door den Raad werd goedgekeurd. De heer Bruin vroeg, of het onderwijs aan alle klassen door een leerkracht kan gegeven worden, en hoe het onderwijs in de nuttige handwerken zal worden geregeld. De voorzitter antwoordde hierop, dat hier- omtrent in geheime zitting nadere mededee ling zal worden gedaan. Door den voorzitter werd kennis gegeven, dat a.s. Donderdag om negen uur door den Commissaris der Koningin een bezoek aan Oudorp zal worden gebracht. De raadsleden worden verzocht, dan tegenwoordig te willen zijn. Tenslofte deed de voorzitter mededeeling aan den Raad, dat door hem aan de Konin gin met ingang van 15 October ontslag is aangevraagd als burgemeester dezer gemeen te. Bij de rondvraag vestigde de heer de Boer er de aandacht op, dat de verlichting bij de Halvemaansbrug onvoldoende is. De voorzitter zeide, hiernaar een onderzoek fe zullen instellen. Hierna werd de openbare zitting gesloten. VAN TEXEL. De Doopsgezinde Gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel heeft gisteren met 143 van de 191 uitgebrachte stemmen uitge- maakt, dat beroep naar deze gemeente zal uitgebracht worden op Ds. Ab. Vis, thans te Heerenveen. - De heer M. vond een label met een stukje ballon er aan. Hij zond het brielje aan het gevraagde adres in Engeland en zag zich daarvoor .een cheque van een pond toegezon- den. Een aardige verrassing. UIT HE I LOO. De Arbeiders-tooneelvereeniging „FaIk- land" gaf Zondagavond een uitvoering in „De Rustende Jager". Het leek ons een bijzonder waagstuk om reeds zoo vroeg in het seizoen een opvoering fe geve© en we vreesden een gering bezoek. Was het de populariteit van de jonge too- neelvereeniging of is het de keuze harer stukken die ze voor het voetlicht brengt, we weten het niet, doch het is een feit dat men niet alleen speelde voor een uitverkochte zaal, doch dat er zelfs nog plaatsen te kort waren. Opgevoerd werd ),Het Zevende Gebod", burgerlijke zedencomedie in 4 bednjven van Heyermans, onder regie van J. Rossenbac- ker. Dit mooie tooneelstuk, waarin de schrij- ver een greep uit het dagelijksclie leven doet, werd subliem vertolkt. Het echtpaar Dobbe, van katholieken hui ze, heeft weinig pleizier in zijn huwelijksle- ven gehad; kinderen zijn hun ontvallen. Gaaike, hun dochter, is van haar man weg- geloopen en Peter, hun zoon, die op kamers woont, heeft kennis gekregen aan Lotte, een dochter Van een dronkaard en een moeder die blijkbaar als hoofddoel heeft gunstige duwe door den vader smadelijk verjaagd, waf bij een wettig gesloten huwelijk niet mo gelijk zou zijn geweest. De vertolking was in details af, ieder der speelsfers en spelers heeft een deel van het succes voor hare(zijne) rekening en de groo te belangstelling, waarmce dit mooie tooneel- werk werd gevolgd, was een bewijs hoe voor- ti'effelijk de uitbeelding werd gegeven. Afloop veiling ten overstaan van Notaris P. H. I lilbrand te Obdam van een woonhuis met bouwterrein, groot 8.80 are aan den Nic. Beetsweg te Heiloo. Kooper de heer C. de Boer te Heiloo voor 4170. exploitatie van haar dochter. De twee jonge lieden koesteren zuivere liefde voor elkander en wonen in een „vrij huwelijk" samen. Het ouderpaar heeft nog een zoon, Jozef, een priester, die de oogappel is van den va der, terwijl de moeder liefde heeft voor al hare kinderen. Natuurlijk komt het vrije huwelijk van Peter niet overeen met de ideeen van vader Dobbe en evenmin met de kerkelijke opvat- ting van den broeder-pastoor. In het 4e be drijf toont de schrijver ons den conservatie- ven vader, die zelfs op het sterfbed van zijn zoon zijn haat tegen Peter's Lotte niet kan vergeten en niet rust voor hij haar van diens kamers heeft. Zeffs een laatste blik naar het lijk wordt haar misgund en smadelijk wordt zij door den hardvochtigen vader verstooten nog voor het lijk is begraven. De schrijver toont o.i. in het laafs+e be drijf dat het vrije huwelijk toch zijn scha- duwziide heeft, want nu werd de vrije" we- Zondag speelde de voetbalclub V. V. FI. I tegen Castricum I. V. V. H. verloor met 1—2 Bij den heer Haringhuizen staan 2 vi- gilia's (bloemstruikc-n) in vollen bloei. Het zijn volslagen struiken, die overal vol met volwassen bloemen prijken. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Hoewel bij het begin der week de hoop op verbetering der prijzen levendig werd, is het weer een zeer onbevredigende week gewor- den. Er kwam nog bij dat een deel van de aan- voer zoodanig van den zwaren ijsval van een achttal dagen terug gelede nheeft, dat deze een veel verminderde prijs opgebracht heb ben. Veel kool is totaal stukgehageld, wel het meest die uit de Bleekmeer komen. Deze is na tuurlijk voor de verzending totaal ongeschikt en die niet voor verzending opgekocht wer den, wat V.n. de witte betreft, kwamen voor een nog lager prijs in handen van de fabri- kanten. De aanvoer van kool was hier ongeveer 25 wagons meer dan de vorige week. De roode kool daalde met ongeveer 80 ct. en bracht Zaterdag van 0.70— f 3.50 per 100 K.G. op. De wittc daalden ongeveer 1/3 in prijs en brachten Zaterdag tusschen 0.60 tot 1 op. De mooie gele bleven vrijwel op f 3.50 staan, doch de groote soorten daalden van 1.40—/ 0.80 per 100 K.G. Boswortelen die Maandag verkocht wer den tusschen 4.90 en 7.80, brachten Zater dag slechts f 1.303.80 op. De bloemkool die eveneens zeer van de ijs- stukken geleden heeft, daalde eveneens met ongeveer de helft. Maandag noteerden ze f 12.9030.20 en Zaterdag f 6.10 f 14.20. De aardappelen beginnen nu eveneens te goedkoop te wo.rden. Ze hebben echter steeds een uitstekenden prijs opgebracht en de aanvoer is nu niet zoo groot meer. Spercieboonen hebben tusschen f 9.10 en f 24 ongebraiht, wat lager is dan vorige we- ken, doch flink voldoende. De uien gaan met rasse schreden naar be- neden en brengen een prijs op, die niet loo nend is. 5 a 6 ct. per K.G. is geen prijs, waar voor ze verbouwd kunnen worden. De drielin- gen en de nep, zijn wel hooger, doch zelfs de nep kan de 10 niet meer halen. Waar dit 'n product is dat bewaard kan worden, spreekt het wel vanzelf dat de aanvoer niet groot is. Losse wortelen brengen omstreeks 3 cent per K.G. op, wat ook wel beter kon. Ook hiervan was dan ook de aanvoer veel minder, Kroten waarvan de aanvoer slechts door enkele tuinders geschiedt, brachten steeds omstreeks 2A cent per K.G. op. Rammenas die slechts eenmaal werd aan- gevoerd, bracht 5.50 op. De totaal aanvoer was 130 wagons, waar van 107 wagons kool. De Koolaanvoer aan de dr'e markten teza men was 310 of 100 meer dan de vorige week. UIT BERGEN. Dinsdagmiddag te half vier zal de eerste steenlegging plaats hebben van het school- gebouw der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, alhier. Naar men weet wordt deze school gebouwd aan de Jan Oldenburglaan. In deze gemeente is tegen 54 kiezers en kiezeressen proces-verbaal opgemaakt wegens et niet volbrengen van hun stemplichten. Zondagmiddag had een voetbalwed- strijd plaats tusschen Geel Zwart I alhier en D. E. M. uit Beverwijk. Geel Zwart verloor met 6—3. UIT DE RIJP. Zaterdag tqog de cojnmjes der directe be lastingen alhier met twee getuigen (politie- mannen) naar de woning van een onzer in- woners, die zijn belastingbiljet over twee dienstjaren niet op den bepaalden tijd had voldaan, teneinde beslag te leggen op diens inboedel enz. Op herhaald bellen werd niet opengedaan, hoewel de desbetreffende per- soon in de woning vertoefde, Daarna werd de hulp van den Burgemees ter ingeroepen, die zich eveneens naar voor- melde woning begaf. Ook toen werd de deur van de woning niet vrijwUlig geopend. De burgemeester gaf daarna bevel om met ge- weld tcegang te verschaffen tot het perceel. Daartoe begaven de politiemannen zich per vaartuig^ aan de achterzijde d'er woning en konden door het met geweld openen van een drietal deuren toegang vinden tot de voor- deur, waardoor deze d'oor hem aan de bin- men zijde kon worden geopend en de burge- mieester benevens de commies toegang hadden tot het perceel. De weigerachtige belasting- betaler besloot alstoen maar om te betalen Tot heden bestond in deze gemeente maar een Zondagschool en wel van de Evan- gelische Luthersche Gemeente, onder leiding van den hr. B. Langefijs. Thans wordt door Ds. Oterdoom en Ds. Keuning, respectievelijk der Ned. ITerv.- en Doopsgezinde Gemeente, alles in het werk gesteld o-m te dezer plaatse eveneens te komen tot oprichtin? eener vrij- zinnige Zondagsschool. Wij twijfelen niet of him plannen zullen slagen. Vanwege het „Witte Kruis", afdeeling de Rijp, zal dezen winter een cursus worden gegeven tot Eerste Hulp bij Ongelukken". De voorbereidende maafregelen zijn door het desbetreffend bestuur reeds genomen. De Burgemeester dezer gemeente is er foe overgegaan om een vijftal nalatige per sonen, die zich op 1 Juli niet aan het desbe treffend stembureau hadden aangemeld tot ui-toefening van hun kiesrecht bij de verkie- zing der Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, stralrechteliik te doen ver- volgem UIT SCHERMERHORN. Maandag 28 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen waren: Een schrijven van de gemeente Zoeter- woude om adhaesiebetuiging voor oea aan de Tweede Kamer te verzenden adres voor af schaffing van den zomertijd. B. en \X stelden voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Groot kon zich daarmede niet vereenigen en wenschte het adjes te steuncn. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. verworpen met 6 tegen 1 stem (Oostwouder), zoodat werd aangenomen ad- haesie te betuigen aan het adres der gemeente Zoeterwoude. Hierna kwam in behandeling een- voorstel van B. en W. tot het geven van gemeente- grond in erfpacht aan de heei-en R. Mooij en W. Bol tegen respectievelijk 1 en }j 0.40 per jaar voor den tijd van 15 jaar. Werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Ingekomen was een schrijven van B en W. van Alkmaar, vergezeld van een rapport, om een subsidie voor den tijd van 10 jaar voor het te stichten Centraal neutraal ziekenhuis. In verband met dit schrijven was van de Ver eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de vier kantons, die eene studie hebber gemaakt van de bijdragen der buitengemeen ten, ingekomen een schrijven, waarin voor deze gemeente de wenschelijkheid werd aan- i.'.egeven voor den tijd van 10 jaar eene jaar- ijksehe bijdrage te verleenen van 24 cent per nvoner tot een maximum van 262-50. De voorzitter deelde mede, dat de meerderheid in het college van B. en W. er voor is de gevraagde bijdrage te verleenen. De heer Westerhof achtte den opzet van het ziekenhuis te groot. Met een kleinerc inrichting zou men het zonder de buitenge meenten kunnen redden en dus is een subsi die van de buitengemeenten feitelijk een sub sidie voor Alkmaar. 1 De heer Groot: Is het al eens voorge- komen, dat emstige gevallen van hier met konden worden behandeld in Alkmaar? Is deze politiek rechtvaardig om daar menschen aan te doen betalen, die er liever buiten wen- schen te blijven? Ik vind het te betreuren, dat het particulier initiatief niet groot ge- noeg is om de kosten te kunnen dragen "in de laatste gemeenterekening is reeds een te- kort van 1000, terwijl in de loopende nog 5o00 moet worden weggewerkt. Iedereen kan worden opgenomen in het St. Elisazeth- gesticht- Het verschil bestaat alleen in de •woorden geplaatst voor het ziekenhuis (Neu traal of R. K.). De heer Westerhof: Isde gemeente Schermerhorn financieel krachtig genoeg om voor 10 jaar een bijdrage te verstrekken van 262.50? De heer Oostwouder Aan bijzon dere scholen moet toch zeker ook door aridersdenkcnden worden bijgedragen. De heer G rootIk keur heel em:; al de sticnting niet af, maar de opzet is niet zooals het behoort. De heer Mantel: Ik ga geheel met het idee van den heer Groot mee. Wil men een neutraal ziekenhuis, laat men dan een ver eeniging oprichten van hen die er veel voor gevoelen en de kosten onderling bijdragen., Het voorstel van B. en W., in "stemming ge bracht. werd verworpen met 4 tegen 3 stem- men. (Tegen de heeren Mantel, de Goede, Groot en Westerhof) De heer d e G 0 e d e stelde alsnu voor, een bijdrage te verleenen van 12 cent per inwo- nerde heer P 1 u g b o e r van 15 cent. Het voorstel-Plugboer, ondersteund door den heer Voorthuizen, in stemming gebracht, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemraen. (Tegen de heeren Mantel, Groot en Wester hof). Door B. en W. werden vervolgens aange- b.oden de gemeente-begrooting, de begroo- ting van het Burgerlijk Armbestuur en de begrooting van het G. E, B., alle dienst 1926. De heeren Groot, Mantel en Oostwouder werden benoemd tot leden der commissie voor het nazien der begrooting. Bij de rondvraag yroeg dc heer Mantel of ai iets naders is bekend van dett waterlei- dingaanleg in de Schermer. De v 0 o r z i 11 e r antwoordde, dat op zijn schrijven nog geen bericht is ingekomen. Ete heer Mantel vroeg of ook ingezete- nen van de gemeente Schermerhorn in de Schermer zijn aan gesloten bij het bedrijf van Oterleek. De voorzitter antwoordde, dat dit is toegestaan zoo lang deze gemeente in de Scliermer geen net heeft. De heer de Goede vroeg naar de moge lijkheid het electrische net van Schermerhorn door te trekken. De voorzitter zeide, dat dit kostbaar zou zijn, daar alsdan nog een transfonnator- gebouw zou moeten worden geplaatst, daar anders de stroom inet verder dan de ijzeren Brug kan worden gebracht. Wil men in de Schermer aansluiting, dan dient dat te wor den aangevraagd en zal een ondentoek naar de kosten worden ingesteld. De heer Voorthuizen zeide, dat door het vertrek van den heer Winder een lid ont- breekt in de commissie voor toezicht op dc landerijen. De voorzitter wees hierna den heef de Goede aan De heer Oostwouder wenschte den gemeente-opzichter een belooning te verstrek ken voor toezicht bij den aan leg van de wa- terleiding. De voorzitter zeide, dat bij de be grooting het salaris van den opzichtcr is ge bracht van 150 op 200. De heer Westerhof zeide, dat wanneer overal een gratificatie voor moet worden ge geven, wat dan voor het eigenlijke salaris moet worden gedaan. De heer Groot was bepaald tegen loons- vcrhooging. De heer Oostwouder stelde voor 100 gratificatie te verleenen. Dit voorstel werd niet ondersteund en kwam derhalve niet in behandeling. De heer Oostwouder zeide in hU raadsverslag van de gemeente Oterleek te hebben gelezen dat aan dc Noordervaart een uitgebreide smokkelslachterij bestaat. Spr. vroeg waar deze is. Den voorzitter was hiervan niets be kend en ook niemand wist waar deze moeC zijn. Hierna sluiting der vergadeiing.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 7