Kj 15 de op de ge H< B< let we liii vei mi In; M. zij' St; vol we pes rin de I at da Oc uit me del W| Ne de mc bei ws| is res ge< I kri tel* ■al* vei ter vo< de de en C. de he< na; een ha 5 i Di vva Gwnengfl Xtenws hel jes ted - te gei ■jni ski go! »vaj ger we wd bi H. St€ ha i ter bri ma A!: Lit pe. ,dc mc af zo; 1 te na. tot teli tot 1 jk "he; voc OM DE 10.000 VOOR Di. M AARL. ORKEST-VEREENIGING. Maandag avdod is te Haarlem een alge meene lcdenvergadering gehouden van dte „tlaarlemsehe QricestvereenigingCirca 70 leden waren aanwezig. Medegedeeld werd, dat de 10.000, welke minstens noodig zijn, nog niet bij elkaar waren. Er was ongeveer 5.000. De beer Stinnis, Kd der commissie, wees er op, dat de tijd te kort was geweest. Spr. vroeg daarom nog acht dagen; in dien tijd, zoo hoopte en vertrouwde bij, zou het geld bij elkaar zijn. Met algemeene stemmen werd besloten, de H. O. v. te liquideeren op 5 October a.s. tenzij bet benoodagde geld te 12 unr's mid- dags bij elkaar is. Een liquidatiecommissie werd benoemd. In die commissie hebben zitting, de heeren: -Van Daalen, Bitter en De Clerq. 11 „DE PEI-IKAAN". A.s. Zaterdag- en Zondagavond geeft het Vereenigd Tooneel, directie Verkade en Ver- beek.in den Stadsschouwburg te Amsterdam, de eerste voorstellingen van „De Pelikaan", itooneelspd in vier bedrijven van F. Tenny son en H. M. Harwood Vertaling van Paul Hut; Regie Eduard Verkade. Mevrouw Mag- dia Janssens zall in dit stuk voor het eerst optreden bij; het Vereenigd Tooneel. HET N'ADERENDE EINDE VAN DEN V ZOMERTIJD. In verband met het bepaalde in art. 2 der wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165) tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) zullen in •geheel ons land de openbare uurwerken der gemeenten, waaraan een speelwerk is ver- bonden, wanneer deze in den voormiddag van 4 October 1925 drie uur aanwijzen, een unr sti'Tstaan, en de overige openbare uurwerken der gemeente zulllen op dat tijdstip worden gesteld van drie uur op twee uur. v ONGELUKKEN. Op de Zuidblaak te Rotterdam, wou de 14- jarige kantoorbediende W. P. uit de Oranje- boomstraat, op een aanhangwagen van een vrachtauto springen. Hij viel en kwam tus- schen het linkervoorwiel van den aanhang wagen terecht. Zijn linkerbeen werd van de lies tot den enkel opengescheurd, en gedeel- telijk ontvleeschd. De jongen is in het zieken- huis opgenomen. V VERKEERSONGEVALLEN. De heer T. ten Brink, varkenshandelaar te Assen, reed Maandag met zijn auto tusschen Hooghalen en het Oranje-kanaal. Nadat hij een signaal had gegeven, stak een fietsrijder, ie stucadoor J. Bloembergen uit Assen, den weg over, hij werd door de auto overreden, en was onmiddellijk dood. PIJNLOOS DOODEN VAN DIEREN. Het hooldbestuur van de Nederl. vereeni- ging tot-bescherming van dieren, heeft beslo ten tot het instellen van een commissie ter be- studeering van het vraagstuk van het pijn- loos dooden van dieren. In die commissie die onder presidium zal staan van Prof. Dr. H. Remmelts, lid van het hoofdbestuur, wer- den voorts benoemd: dr. D. J. Kopper, rijks- veearts te Rotterdam, Pror. dr. H Jacob, te Utrecht; en kapitein-paardenarts T. D. Sig- ling te Bredea. OPLICHTING. Mej. H. R. te Amersfoort, die voorgaf ver- pleegster te zijn, had zich met een eenvoudi- gen boerenjongen ui Spijk,bii Gorinchem, die als milicien in Amersfoort diende, verloofd. Zij wist van den milicien en diens stiefvader te Spijk herhaaldelijk geld los te krijgen, tot een bedrag van eenige honderden guldens; dit geld had zij naar zij zeide voor verpleging enz. noodig. Het is nu gebleken, dat Mej. R. geen ver- pleegster is, gehuwd is, en drie kinderen heeft, zij is te Losser (O.)haar vroegere woon- plaats, opgespoord en door de rijkspolitie naar Dordrecht, ter besch'kking van den of- ficicr van Justitie, overgebracht. BEVORDERING VAN TOERISME ONDER DE ARBEIDERS. De heer J. H. van Sluis, voorzitter der Ver- eeniging's Zomers Buiten, cshrijft ons: De vereeniging's Zomers Buiten, die reeds een groote vacantie-instelling voor hand- en boofdarbeidere exploiteert, wil dezen winter trachten, haar werk belangrijk uit te breiden. Zij stelt zich voor, in verschillende streken van ons land tehuizen te huren of te bouwen, welke in hoofdzaak dienst moeten doen als nachtverblijf voor toeristen. Het ligt in haar voornemen, deze gelegenheid op een dag- marsch afstand van elkaar te vestigen. 's Zo mers Buiten denkt in nauwe samenwerking met de Nederlandsche Arbeidersreisvereeni- fing te bereiken, dat het toerisme onder de and- en hoofdarbeiders in Nederland be langrijk zal worden bejforderd. De veereniging hoopt, dat in Nederland personen zullen worden gevonden, die met dit doel sympatfrtseeren en grond of een huis- je daarvoor kosteloos of tegen geringe ver- goeding beschikbaar zullen willen stellen. BUNZINGS. Den kippenhouders te Steenderen werden in de laatste dagen tal van kippen ontroofd. De alndbouwer H., die op jacht ging wist niet minder dan zes kippenroovers (bunzings) te vangen. INBRAAK. Zondagmiddag had een bewoonster van een huis aan den Coolsingel een oogenblik haar woning verlaten. Een uur later keerde zij daarin terug en bemerkte toen, dat tijdens haar afwezigheid ongewone bezoekers in haar woning waren geweest. Er was niets verbroken en niets overhoop gehaald, doch uit een kast in een slaapkamer waren ver schillende gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ruim 3000 gestolen. Daaron- der bevond zich een groote brillanten broche en een zilveren tasch, een gouden ketting en een gouden sigarettenkoker van f 600 waar de. Bovendien isuit een kast een bedrag van ongeveer f 1000 in contanten gestolen. Van de daders geen spoor. O PWEG NAAR ZIJN VROEGEREN MEESTER. Zekere B. te Didam, kocht de vorige week een paard van iemand uit Rheden. Hij nam het mee en liet het in 'n weide loopen. Hoogst verwonderd keek de bruggaarder alhier op een nacht op, toen hij plotseling een paard voor den slagboom van de brug over den IJssel zag staan. Een onderzoek wees uit dat het paard uit de weide te Didam was ontsnapt en op weg was naar zijn vroegeren baas te Rheden. De gesloten slagboom evenwel verijdelde zijn voornemen. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Te Haarlem is Maandag onder buitenge- woon veel bealngstelling de 151ste algemee ne vergadering van de Algemeene Vereeni ging voqr Bloembo'llencultuur gehouden, on der voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage te Haarlem. Behandeld werden de aanbiedingen en voorstellen betreffende een eigen gebouw. De vergadering heeft een eenigszins rumoerig verloop. Het aanbod van het gemeentebestuur van Hillegom van de hand gewezen. De aan biedingen van den Bond van Bloembollen- handelaren en van het gemeentebestuur van Heemstede vervallen daardoor. Het voorstel van het hoofdbestuur, bij de buitenplaats Spaan en Hout grond aan te koopen, voor den bouw van een eigen beursgebouw, vindt evenmin genade bij de vergadering. RIJKSPERSONEEL. Men meldt aan de N. R. Crt.: In de vergadering van het algemeen be- stuur van de centrale van vereenigingen van personeel in s Rijks dienst had de voorzitter, de heer F. Perdok Hzn., bij zijn betoog, waarin hij het vormen van een weerstands- kas verdedigde, mede op het oog den toe- stand, die ontstaat odor het aanstellen van personeel op arbeidscontract. Hij vond dit een ongewenschten toestand voor de ambte- naren en voor de functionneering van de staatsmachine en meende, dat, wanneer de staat doorging met de ambtenaren op gelij- ken voet te behandelen als de arbeiders in het vrije bedrijf, men dan, hoe noode ook, tot een strijdwijze moest overgaan, analoog aan die in de vrije maatschappij, waarvoor een linan- cieele reserve moest worden gevormd. In de op Zaterdag gehouden vervolg-ver- gadering werd besloten, een fonds te stichten, hetwelk tot ondersteuning van in hun rechts- positie bedreigde of geschade ambtenaren en tot het verleenen van anderen steun moest dienen en tevens als weerstandskas voor in het hierboven aangegeven geval. Het 10-jarige bestaan der centrale (29 Juli 926) werd een geschikte aanleiding geacht, aan het dagelijksch bestuur een dergelijk fonds aan te bieden. Er werd een commissie benoemd, welke deze zaak zal voorbereiden. Terzake van- de salarisactie stelde men zich met algemeene. stemmn achtr de door de le den van de centrale commissie voor georgani- seerd overelg verdedigde uitkeering ineens van tenminste 4 pet. van het inkomen met een minimum van f 75. Dit za laan de regeering worden medegedeeld. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedra- gen, voor het tot stand komen van de rechts- positiewet een stevige actie te voeren. Op voorstel van de loodsenvereeniging Nederland werd besloten, er voor te ijveren, dat de ambtenaren bij het waarnemen van een hoogere functie, evenals vroeger, daarvoor een aan de hoogere functie evenredige ver goeding ontvangen. Dezelfde vereeniging zag haar voorstel, om te verkrijgen, dat de loodsen evenals de andere onder de Pensioenwet vallende amb tenaren, een vroeger toegekenden hoogeren grondslag mogen behouden, tot een punt van actie gemaakt. Besloten werd, deze actie uit te breiden tot de rijkswefklieden, op wie art. 150 der Pen- sioerrwet eveneens geen toepassmg vindt. Een bemieuwde aandramg werd op het be stuur uitgeoefend, om de splitsing tusschen de verschillende groepen van ambtenaren, nl. maand- en weekgelders eenerzijdte en op jaar- loon staande ambtenaren anderzijds, te be- strijden. In het op de vorige vergadering vastge- stelde salarisprogratn werden enkele wijzi- gingen aangebracht. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam hebber in de nacht van Zaterdag op Zondag inbrekers, door een gat te zagen in de voordeur zich toegang verschaft tot de R.-K. kerk in de buurtschap 't Kalf. Een der daargeplaatste offerbussen werd's morgens verbroken en geledigd ge- Te Zoutelande is een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een man aangespoeld. Op een der armen van het lijk staat Doris getatoueerd. Kim st. m Kijk e«ns, de seek is, lielste, d»t j« te reel geld nltgeeft. Hoe kan ik dat nn. mannie, wanneer ik niet genoejr waa i» kriJs om uU te geven2 fLoadon Mail) Het 50-jarlg bestaan van het Stedelijk Museum. Den 15den October a.s. zal het 50 iaren geleden zijn, dat het Stedelijk Museum te Alkmaar voor het publiek werd opengesteld. Bij gelegenheid van dit gouden feest mag zeker wel eens een terugblik worden gewor- pen op de ontwikkelingsgeschiedenis van de ze zoo nuttige instelling. In de zeventiger jaren bestond te Alkmaar de „Vereeniging ter viering van den gedenk- dag van Alkmaars ontzet in 1573 en ter be waring van andere belangrijke herinneringen dezer gemeente." Deze vereeniging was al geruimen tijd be- zig geweest met het bijeenbrengen van ver schillende zaken, die voor de geschiedenis dezer stad van belang konden worden geacht Er waren tal van handschriften, boekwerken, prenten, enz. aan die vereeniging geschonken, terwijl bij voorkomende gelegenheaen ook wel een en ander ter uitbreiding der verzameling werd aangekocht. In 1871 deed zich de behoefte meer en meer voelen om de beschikking te hebben over een lokaliteit, waarin al het bijeenverza- melde kon worden ondergebracht en voor het publiek toegankelijk gesteld. De bestuurders der ontzetvereeniging richt- ten in Februari 1871 een rekwest aan den ge- meenteraad, houdende het verzoek „om van gemeenteweg een geschikt lokaal aan te wij- zen, waar hunne verzameling van voorwer pen, betreffende de geschiedenis van Alkmaar kan worden bewaard en onder beheer en toe- zicht der vereeniging voor het publiek toegan kelijk en bruikbaar kan worden gemaakt, waardoor de vereeniging ook in het bezit zou kunnen geraken van eene belangrijke verza meling, door 'n ingezetene haar aangeboden, die echter als eerste voorwaarde stelt voor het afstaan, eene gesohikte gelegenheid tot plaatsing der voorwerpen, tot nut of tot ge- noegen van belangstellenden". Aan Burgemeester en Wethouders werd gelijktijdig door het bestuur een schrijven ge- zonden, waarin gevraagd werd, het aan den gemeenteraad gedaan verzoek te willen on- dersteunen en nadruk werd relegd op de wenschelijkheid van de medewerking van het, Dagelijksch Bestuur „omdat het voor de geschiedenis en eer van Alkmaar van't hoog- ste belang is, dat de belangrijke verzameling. haar aangeboden, in haar geheel blijven en voor Alkmaar niet verloren ga". Het zal voor ieder die eenigszins met den gang van zaken in dien tijd bekend is duide- lijk zijn, dat met de door een ingezetene aan geboden collectie geen andere bedoeld kan zijn dan die van nu wijlen den gemeente-archiva- ris C. W. Bruinvis. De verzameling van C. W. Bruinvis was dan ook inderdaad van veel belang, niet al- leen voor de geschiedenis van Alkmaar zelf, maar mede voor den wijden omtrek, ja, voor het geheele Noorderkwartier. Tot deze collectie behoorde o.a. een prent en kaart verzameling, waarvan Bruinvis' va- der reeds in 1838 den grondslag had ge- legd. Bovendien bevatte hij zeer veel merk- waardigs ten aanzien van Alkmaars beleg in 1573. Zooals het in onze dagen ook wel gaat met rekwesten, duurde het lang, voor er een eind- beslissing op het in Februari 1871 ingediend verzoekschrift der Ontzetvereeniging werd genotnen. In de Raadszitting van 11 October 1871 kwam een rapport in van B. en W., waarin den Raad werd medegedeeld, dat de gemeente slechts den vroegeren stadsschouwburg voor het doel beschikbaar had. doch dat dit gebouw voor museum niet geschikt was te maken, zoodat de gemeente-architect adviseerde den Stadsschouwburg (gelegen in de Breedstraat achter het Stadhuis, ter plaatse van het te- genwoordige Museum) af te breken en een nieuw gebouw te stichten. De gemeente-architect had liefst vier plan ned ontworpen, welker kosten varieerden van 7620 tot 9600. Het rapport werd ter visie voor de Raads- leden neergelegd, doch kwam maar steeds niet in behandeling. In de raadszitting van 3 April 1872 infor- meerde de heer Jhr. D. C de Dieu Fontein Verschuir naar den stand van zaken en drong aan op behandeling van het rapport van B. en W. De gemeente-architect Du -Croix had in- middels in opdracht gekregen andere plan- nen, die tevens verband hielden met de ver- bouwing der Rechtbank en van de Latijnsche school, te bewerken. Volgens een door hem 25 Mei 1872 opge- maakte begrooting zou de uitvoering van een nieuw museum 11.240 kosten, terwijl de uit voering van een op 22 Oct. 1872 opgemaakl nader plan op 10.300 werd geraamd. In den Raad waren twee groepen, de eene steunde het dure, de andere het goedkoope plan. Ten slotte hechtte de Raad in zijn zitting van 30 October 1872 zijn goedkeuring aan het plan van 10.300, ongetwijfeld toch voor dien tijd een aanzienlijfc bedrag. B. en W. hielden op 6 Jan. 1873 aanbe steding van „het sloopen van het Schouw- burglokaal, bouwen van een museum, in verband met het aanbouwen en veranderen van eenige lokalen van de Rechtbank en het doen van eenige veranderingen aan de La tijnsche school." De bouw van het Museum werd opgedra- gen aan den inschrijver P. Brugmao, aanjie mer te Alkmaar. Het gebouw, hetwelk in de piaats van den geamoveerden Stadsschouwburg verrees, is het tegenwoordige Stedelijk Museum, uitge- zonderd het gebouw der Bruinvis-kamer. Van de situatie voor den bouw van het Museum bestaat nog een gekleurde teekening door J. A. Crescent. Het is een teekening, in 1789 door hem gemaakt, waarop men de ga- renmarkt ziet De Garenmarkt, gebouwd in 1591, ter plaatse van het Mannengasthuis, (herbouwd in 1687), is in 1818 Stadsschouw burg geworden. R. E. J. Roeterink vervaardigde in 1891 een teekening van het Stedelijk Museum en de Westzijde van het Stadhuis. Het hoekgebouw (nu Bruinvis-kamer) was de voormalige kof- fiekamer van den Stadsschouwburg, diende van 18671888 tot Latijnsche school en werd in 1889 aangewend tot bewaarplaats der Museum-bibliotheek. De teekeningen van Crescent en Roeterink bevinden zich in den historisch-topografischen atlas van het Stedelijk Museum. Het Stedelijk Museum-gebouw, hetwelk, naar den smaak van dien tijd, zeer werd ge- prezen, kwam nog tijdig gereed voor de grootsche feestviering ter gelegenheid van het Derde Eeuwfeest van Alkmaar's Ontzet in 1873 aan Z M. Koning Willem III een de- cen bezoek vereerde. In de groote Museum zaal bood het ge meentebestuur van Alkmaar op 8 October 1873 aan Z. M Koning Willem III een de jeuner dinatoir an en werd Z. M. in de gele genheid* gesteld allerlei curiosa, betreffende Alkmaar's beleg, w. o. de briefjes door Maer- ten Pieterz. v. d. Mey in een polsstok door de vijandelijke linie naar buiten gebracht, in oogenschouw te nemen. Was nu aan den wensch van velen, dat Alkmaar een eigen Museumgebouw zou be- zitten, voldaan, het beheer van deze instelling was echter toen nog niet geregeld. B. en W. besloten in hun vergadering van 20 October 1874 den gemeenteraad voor te stellen een commissie van drie leden te be- noemen, die over het Museum toezicht zou uitoefenen en zich met den zorg voor de daarin bijeengebrachte voorwerpen en schil- derijen zou belasten Den 2en December 1874 stelde de gemeen teraad een instructie vast voor de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum (Gcm.- blad 1874 No. 14), welke instructie op 1 Jan. 1875 in werking trad. De commissie zou bestaan uit den gemeen- tesecretaris en drie door den Raad te benoe- men leden. De commissie kon zelf haar voor zitter en secretaris kiezen. In de raadszitting van 16 December 1874 benoemde de Raad tot leden der Museum- commissie de heeren: C. W. Bruinvis, Dr. J. J. de Gelder en A. Klasener De commissie hield op 14 Januari 1875 haar eerste verga dering. De drie genoemde heeren, benevens de gemeente-secretaris, J. Nuhout van der Veen, waren daarin aanwezig. De heer Bruinvis werd tot voorzitter be noemd en Dr. de Gelder tot secretaris. Met de ordening der verzamelingen was men in October 1875 reeds zoover gevorderd, dat den 14den dier maand het gemeentebe stuur, de leden van den gemeenteraad, bestu- ren van corporation, stichtingen en particu- ileren, die voorwerpen ten geschenke of in bruikieen hadden afgestaan, in de gelegen heid werden gesteld het Museum te bezichti- gen. Blijkens een advertentie in de „Alkmaar- sche Courant" van 10 October 1875, werd het Museum, van den 15den October 1875 af, elken Maandag en Vrijdag van 13 uur voor het publiek tegen entreegdd toegankelijk ge steld. De Raad had, in verband met de openstel- ling van het Museurti voor bet publiek, den 6den September 1875 een „Reglement voor het bezichtigen van het Stedelijk Museum" vastgesteld, hetwelk 1 October d.a.v. in wer king trad 1 cen het Museum eenmaal voor stadgenoot en vreemdeling toegankelijk was, mocht het zich in toenemende mate in de belangstelling van velen verheugen. Opmerkelijk is het, dat niet alleen uit Alk maar, maar vooral van buiten deze stad aan- zienlijke geschenken werden aangeboden. Zoo schonk de heer A. Willet, te Amster dam, het merkwaardige schilderstuk van de Grebber; „De familie van burgemeester van Teylingen", nu wijlen H. D. Kruseman van Elten vermeerderde de verzameling van t Mu seum met eenige schilderijen, insgelijks deed zulks jonkvrouw A. P. Baronesse Mulert tot de Leemcule, te Zeist Het aantal nmnmers in den eersten catalo- gus (1885) beliep ongeveer 400. Dit getal was in 1911, toen de 4de druk verscheen, reeds tot ruim 900 gestegbn. De makingen in de laatste jaren door nu wijlen de heeren Nierop en Bruinvis aan het museum gedaan, zijn voor deze stedelijke in stelling van groote beteeksnis geweest en hebben in ruime mate bijgedragen tot haar bloei. In 1908 bleek de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum overbodig te zijn, daar sinds 1900 Archief, Museum en Bi- bliotheek onder een beheer waren gelcomen. De Raad had n.l. in laatstgenoemd jaar een archivaris en een adjunct-archivaris aange- steld, die tot aller tevredenheid de leiding van zaken in handen hadden gekregen. Den 30sten December 1908 besloot Alk maar's gemeenteraad de Museumcommissie op te heffen en verleende hij in verband hiermede aan de heeren C. W. Bruinvis, A. Klasener, J. Masdorp en C. D. Donath als leden der commissie eervol ontslag, met ge- lijiktijdige bepaling, dat de instructie van 2 Dec. 1874 werd ingetrokken. Bruinvis, die zich als het ware tot levens- taak had gesteld, Museum, archief en biblio- theek tot zoo groot mogelijke ontwikkeling te brengen, kon in 1909 met voldoening terug- zien op de resultaten van zijn noesten arbeid, zoo geheel ten bate der gemeenschap met de grootste liefde en toewijding verricht. Het behoefde dan ook geen verwonderin^ te verwekken, dat de burgerij hem op zijn SOsten verjaardag een schoone, blijven de hulde bereidde. Hadden Alkmaars vroede vaderen reeds in het voorjaar van 1908 besloten, tot de stieh- ting van een „Bruinviskamer" over te gaan, dadelijk daarop constitueerde zich een com missie, bestaande uit de heeren Glasz, Cohen Stuart en v. d. Bosch, om voor een passende meubileering zorg te clragen. i Dea oca Juli 1909 ,v«oid dc in oud-Hol landschen stijl uitgevoercle Bruinviskamer plechtig geopend. Dit gebouwtje dat thans met zij-n. vriende- lijk oud Hollandsch geveltje de piaats in- neemt, welke eerst de koffiekamer van den Stadsschouwburg en daarna de Latijnsche school hadden bezet, mag inderdaad' een sieraad van het museum heeten. Bij de Bruinviskamer is echter het eind- punit in den wasdom van het in 1875 geplant- te boompje nog niet bereikt. Het toenemende ruimtegebrek in het museum noopte ons stadsbestuur opnieuw voor uitbreiding te zorgen. De gemeenteraad hechte onlangs zijn goedkeuring aan de huisvesting van een gedeelte van den museum-, archief- en biblio- theekdienst in het Hanzegebouw, aan de Langestraat no. 85, waardoor nieuwe pers- pectieveu voor de toekomst zijn geopend. Buiten Alkmaar weet men, wellicht nog beter dan. in onze stad zelf, welke waarde- volle dingen het museum omvat. Men kent er o-nze interessante oude archivalia, die van zul'k een onschatbare beteekenis zijin voor de kennis van de cultureele ontwikkeling van ons voorgesiaeht. Men benijdt ons om onze schoone boeken- en handschriftencollecties en niet minder om onze schitterende verzameling prenten en kaarten, de rijke bron voor de ken nis de topografi-e en historic van deze stre ken. Alkmaar mag trots zijn op de mannen, die in 1875 de grordleggers waren van het Ste delijk Museum! Het zou ondankbaar zijn indien we hun werk thans niet even in herinmering brengen. D. Tooneel. Jubileum Mevr Gusta de Vos-Poolman. Vrijdag, 2 October a.s. hoopt Mevr. de Vos hier een voorstelling te geven van het stuk „Om het Kind" van A. Stein-Landesmann (naar wij meenen indertijd bij Royaards op- gevoerd onder den titel De baanwachter). De reden van dit optreden omschrijft Mevrouw zelf in de volgende circulaire. „1 September was het veertig jaren gele den, dat ik aan het tooneel kwam. Dat jubi leum wil ik in October vieren met een goed stuk (Om het Kind) tooneelspel in 4 bedrij ven van A. Stein-Landesmann) en bijge staan door goede krachten. Het is niet mijne bedoeling deze herdenking aan te grijpen als een gelegenheid om eens extra gehuldigd, in de bloemen gezet of door toespraken en applaus bewierookt te worden. De eenige reden, die mij drijft ja bijna nood- zaakt deze voorstellingen te geven,' is gele gen in het feit, dat mijn man Jan C. de vos, die dezen zomer 70 jaar geworden is, en reeds sinds eenige jaren om gezondheidsrede- nen niet meer kan optreden mij niet langer kan missen als dagelijksche hulp en steun. Hij is onder de vleugelen van Pro Senectute en kan dank zij het Pensioen der Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel en de bijdrage aan het Jan C.-fonds bescheiden leven, maar ik moest het laatste seizoen spelen en in Den Haag wonen. We ware veelal gescheiden. Het gaat hier dus niet om een tooneelspe- ler, die gevierd wil worden, maar alleen om een vrouw, die na 40-jarigen, dikwijls m-oei- lijken arbeid zich gaarne in staat gesteld zag haren man de verpleging te kunnen ge ven, die hij noodig heeft en de onrust te ont- nemen van het alleen-zijn in bezorgdheid over zijn afwezige vrouw. Ik vraag geen verhoogde prijzen, geen bloemen, geen kransen, geen cadeaux,' maar ik hoop op voile zalen en geldelijke bijdra- gen ook kleine. Vele kleintjes maken een groote. De Penningmeesters van het gevormde co- mite zullen die gaarne ontvangen teneinde zoo mogelijk van de binnengekomen gelden een lijfrente te kunnen koopen ten behoeve van welk doel ik tevens het batig saldo van mijne tournee zal afdragen. Wij la ten hieronder de namen der leden van het gevormde comite volgen: F. M. Wibaut te Amsterdam (Voorzitter), P. Klijnveld Tesselschadestraat 20, Amster dam (secretaris), I.. Bouman's Gravenhage Hartogstraat 13, Postgiro 17068 (penning- meester), J. P. Nord Thomson, Amsterdam, v. Eeghenstraat 72, Postgiro 56904 pen- ningmeester), Paul Michete Amsterdam, Me vrouw Top van Rhijn-Naeff te Dordrecht, en de heeren M. L. Rosenberg te Amsterdam. Mr. D. W. Stibbe te Amsterdam en Frans Mijnssen te Amsterdam, hebben zich Veree nigd tot een comiie. „Mevrouw de Vos-Poolman, die geen onbe- kende is voor het publiek, aldus schrijven zij. willen wij gaarne steunen bij haar streven. om door een blijvende rente in staat gesteld te worden, haar man, die verzorging en steun behoeft terzijds te staan. TfldschrifteH. „Hct Noorden in woord en beeld" (bureau N. Boteringestr. 22, Groningen) heeft in zijn. jongste nummer op de voorpagina een foto van eenden-voedering. Verder bevat het blad eenieg kiekjes' van de tuinbouwteutoonstelling te Paterswolde, van de paardenkeuring te Groningen, voorts o. a kiekjes uit Delfzijl, Hoogezand en Pekela en van allerlei gebeuren buiten Nederland, een opstel over den veen- kolonialen scheepsjager, een bladzijdc voor de vrouw, verhalen, anecdoten, enz. Marktberichten PURMEREND, 29 September 1925 Op de heden gehouden weekmarkt waren prijzen en aanvoer: 13 st. Fabriekskaas 57 met rijksmerk 59, 45 st. kleine Boerenkaas 55, met rijksmerk 62, 3 st. Goudsche ikaas 62, 773 runderen w.o. 425 vette run- deren 0.90 tot 1.25, 316 melk- en gelde- koeien 175 tot 450, matig; 32 Stieren, 37 Paarden 100 tot .f 250, vlug; 26 Vette .KalvC'ren/ 1.40 tot 1.60, vlug; 226 Nucht. kalv.v. d. slacht 15 tot 40, v. d. fdk 16 lot 38 stug; 59S Vette Varkens: v. d. zout. 0.80 tot J 0.84, Vette Varkens: v. d. slacht 0.S8 tot 0.96, matig; 78 Magere Varkens 24 tot 48, vlug; 205 Biggen 16 tot 26, vlug; 961 Schapen 40 tot 54, matig; 1069 Lammeren 23 tot 30, matig; 128 Bokken, 120 ganzen 7 tot fS, Kippeneieren 9.75 tot 10.75, Eendeieren 7.75, Piepkuikens 0.25 tot 4,50. Eie- renveiling: S903 st. Eendeieren a 8 tot 8.30, 11729 st. Kippeneieren a 10.30 tot 11.30, 666 Kippeneieren b 7.50 tot I 8,60, 794 Kg. Botex 2,50 tot Hi Nj ZO( UP. i'": t •OJT

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8