Aikmaarsche Gourant Be Reisgenoote. Donderdapr 1 October. FEU1LJLET0N. N«. 231 1925 Hond&rd Zevsn en Twintigste Jaargang. Stadnieuws. DOEL EN WEZE'N VAN HET AMBACHTSONDERWIJS. Op uitnoodiging van de afd. Alkmaar van d€n Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs trad gisteravond in het cafe Central op de heer H. O. Gros- jean met het onderwerp: Doel en streven van het ambachtsonderwijs. Gelijk te verwachten was, werd1 de verga dering door een groot aantal personen be zocht, onder wie verschillende patroons uit allerlei bedrijven. De heer C. F. D. K o h n e r t heette de aanwezigen wtelkom en zette de aanleiding tot de bijeenkomst kort uiteen. Opleiding voor elk beroep is noodig, hoe die ook is, en nu is het eigenaardig, dat sinds den oorlog alom gevoeld wordt, dat er hard en veel gewerkt moet worden. Vandaar dat men mocht ver wachten, dat in de kringenv an handwerkslie- den omtrent de opleiding veel belangstelling bestaat. Edoch, tegendeel is waar, er is slechts weinig belangstelling in hetgeen on- derwezen wordt en moet worden in dte am- bachtsscholen. Om dit euvel zooveel mogelijk te verhelpen, was deze openbare vergadering nitgeschreven. Hierna was het woord aan den heer G_r o s- j e a n. Spr. begon met een beschrijvlng te geven van het mieuwe bankbiijet van tien gulden met zijn symbolen „arbeid" en „wel- vaart", die hij weldadig noemde, omdat al leen door arbeid en welvaart orde en rust en negeimaat kunnen heerschen. Arbeid, indien hij goed is, brengt bovendien zegen en geluk voor de maatschappij en voor den werker zelve, gelijk spr. met voorbeelden aangaf. Het product van den arbeid is het schooin- ste wat de werker zich kan denken. Wie is arbeid'er of werkman? Iedereen, die eenig werk vericht, zoowel de handwerksman als de schilder of de redder. In den volks- mond evenwel is een werkman iemand, die handenarbeid verricht. Zal dat werk hem ten zegen en geluk zijn, dan dient daaraan een opleiding vooraf te gaan, en die kan men vinden op de ambachtsschool. Vroeger was dat anders, toen alleen het toeval beslist over 's menschen lot. En al is ook nu nog het toeval van grooten invlged in ieders leven, vast staat, dat iemand, die zijn opleiding ontving aan 'n ambachtsschoo' beter weerbaar is als het lot hen) ongunstig is. Spr. stelde in het iiciht, dat aan de am- bacntcccholen practisch en theoretisch ond.r- richt wordt gegeven. De leeraar in de practijk zij iemand met oneindig veel ged'uld, opdat alle werk net en juist wordt uitgevoerd, hoe gering in den aanvang der opleiding de werkstukken ook zijn. Hij moet met de leerlin- gen bespreken den aard van dte materia ten der werkstukken, en dat op zoodanige wijze dat het niet gaat boven de bevatting der jonge leerlingen. Spr. gaf verder aan, hoe hierbij uatuurkunde en vakteekenen e. d. te pas komen, waama hij opmerkte, dat lang- zamerhand bij den leerliing de idee wordt bij- gebracht, dat theorie en practijk, de teekening en het werkstuk, onafscheidenlijk aan elkaar verbondetn zijn. Tot voor een twaalftal jaren. miste men op de ambachtsschool het voortgezet iager of algemeen vormend onderwijs. Spr. zette uit een, dat er menschen zijn, die een ongezonde liefdte voor den arbeid hebben, nergens an ders tijd voor beschikbaar hebben dan voor hum werk en zich uit het gezinsleven en de maatschappij als het ware terugtrekken. Wie het werk op zijn tijd durft neerleggen om zich aan andere dingen te wijden, werkt met een gezonde lief dte voor zijn taak. Dezulken dienen eenige ontwikkeling te hebben ook wetenschappelijk, opdat zij zich in de maat schappij inderdaad1 gelukkig zullen kunnen gevoelen. Daarom is het zoo goed, dat thans aan de ambachtsschdien voortgezet lager of vormend ondterwijs wordt gegeven, waardoor dejongens later over veterlei cnderwerpen kunnen meespreken. Ook direct nut werpt dat onderwijs voor den jongen af, b.v. bij een sol'licitatie, als uit Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure).- Geauioriseerde vedaling van W. H. C. 40) Willem had een kleine weifeling en volein- digde toen zijn zin: die weldra haar echtgenoot zal zijn en haar dus toescheen van nu af haar natuur- lijke steun en beschermer te zijn... Haar echtgenoot? herhaalde juffrouw Arguin, tot't uiterste verbaasd... Gaat u met Phyllis Bo-isjoli trouwen? Wederom kruiste de ernstige, mannelijke blik van Willem den doordringenden blik van juffrouw Arguin. Phyllis kent reeds lang de genegenjieid, die ik haar toedraag, zeide hij ze weet hoe groot de vriendschap was, waarmede me- vrouw Davran?ay, haar lieve pleegmoeder, mij vereerde... en ze is bereid mij haar leven toe te vertrouwen, ja, juffrouw Argutn. Onwillekeurig had Willem de woorden uit- gesproken, die Phyllis met zachte stem had aangehaald. Het meisje was stil blijven zit-' ten en hield Jap op haar schoot, terwijl ze met haar voorhoofd 't zwarte kopje van 't hondje liefkoosde. Juffrouw Arguin scheen getroffen en bijna van haar stuk gebracht. God zij geloofd, zei ze eindelijk. Haar onwillekeurige ingenomenheid met een oplos- sing, die haar begrip van deugd genoegdoe- ning gaf, behield de overhand over alle^per- soonlijke antipathieen. 't Zou onheusch van me zijn, mijnheer, indien ik u niet geluk- wenschte met een besluit, dat ik goedkeur Maar niettemin blijft't waar dat Phyllis,.door gisteren haar toevlucht tot u te nemen, zich ernstig in opspraak heeft gebracht, dat ze aanleiding heeft gegeven tot de onvriendelijk- ztjn Srfeven blijkt, dat hij een zekere mate van ontwikkeling heeft verworven. Het aantal lesuren voor dat -t wijs is uit den aard der zaak geringC-. daarom raadt spr. zijn leerlingen dan ook Utiid aan om zooveel mogelijk in vrijen tijf ucsussen e. d. te volgen. Spr. maakte duidelijk, dat iemand, die op een ambachtsschool heeft gegaan, nog juist geen goed werkman is, maar door zijn meer- dere ontwikkeling veel meer kans van slagen heeft, al gebeurt het gelukkig ook, dat iemand een goed werkman wordt zonder de ambachtsschool te hebben bezocht. Er kleven matuurlijk, evenals aan alle werk, ook aan het ambachtsonderwijs fouten. Critiek mag niet onaangenaam stemmen, zei spr., zij moet grondig onderzocht worden en indien zij juist is, moet alles wordten gedaan om het euvel te verhelpen. "Echter tegen oujuiste critiek moet front worden gemaakt. In dit verband haaldte spr. het verslag aan van een rede van den heer de Meijer voor een vergadering van bouw- vakpatroons hier ter stedte, waarin deze ge- zegd had tegen het ambachtsonderwijs te zijn, omdat daardoor werklieden werden ge vormdj die veel weten, maar niet kunnen tim- meren. Spr. voerde hiertegen aan, dat dte statistie- ken leeren, dat aan de on d-leerlingen der ambachtsschool meermalen steeds moeilijker werk is opgedragen en dat velen hunner zeer goede-posities verwierven. De jongens, die met goed gevolg de school hebben doorloo- pen, kunnen zeer zeker timmeren. Nooit zal een leerling, volgens spr., te veel kunnen weten. Dit kan wel eens naar het idtee van den baas het geval zijn, als de jongen fouten in het werk van den patroon durft te noe- men. Maar dit is dan toch geen font in het nadeel van den jongen. Werk tot stand te kunnen brengen is de grootste zegen, ver uitgaande boven dte macht, om het werk te kunnen laten stilstaan ten gevolge van ruwe physieke kracht. Dit moet den leerlingen der ambachtsschol'en ten alien tijde worden voorgehouden. Men poge daarom nog niet hen tot halve ingenieurs te vormen. De beste leerlingen gaan wel eens den ma- chinistencursus volgen en soms wel een mid- delbare techmische school, maar dit is toch geen kwaad. Hoofdzaak is, dat over het al gemeen de ambachtsschool werkelijke am- bachtsliedten tracht te vormen. Als een jon gen inderdaad voor hoogere studie geschikt is, moet hem daartoe gelegenheid worden ge- boden en mag men niet zeggen, dat hij, voortgekomen uit den arbeidersstand, daarir. ook zal moeten blijven. Spr. schetste de voldoening, die het am bachtsonderwijs den leeraar geeft, als hij liefdte en lust voor dent arbeid bij de leerlin gen vennag op te wekken en aan te kweeken. Teleurstellihgen komen daarbij echter ook voor, b.v. als een leerling zijn vak in den steek laat. En ook, wanneer bij een staking als posters worden gebruikt pas van school gekomeini jongens, zooals spr. eens had gecon- stateerd. Hij vroeg daarom aan dte vakorga- nisaties om zulks niet meer te doen, omdat daardoor de illussies bij den jongen wordten gedood. $pr. waarschuwde er tegen om bij die be- roepskeuze te veel te letten op den stand, men late daarentegen aard en aa-nleg dten doorslag geven. Waar een jongen zijn op leiding krijgt, is vrijwd onverschillig (am bachtsschool of in het leerlingwezen), als zijn voorlichting maar goed is en zijn leer- meesters hun best doen om liefdte voor den arbeid bij te brengen. Echter keurde spr. af de opleiding in sommige fabrieken, omdat daar slechts een ondterdeel van het vak kan worden geleerd. Spr. besloot zijne rede met een krachtige opwekking aan alien, die, al is het ook slechts zijdelings, bij het op'leidingsonderwijs zijn betrokken, om dit zooveel mogelijk te steu- nen ten bate van het geluk der jeugd. (Ap- plaus.) Van de gelegenheid tot het stel'len van vragen maakten na een korte pauze een d'rie- tal heeren gebruik, die door den heer Gros- jean alien werden beantwoord. Uit de discussies bleek, dat de school ten alien tijde voor een bezoek van dte patroons open staat en dat zoo'n bezoek ten zeerste op prijs zal worden gesteld. Het personeel is zich wel bewust dat aan die school en het onderwijs wat hapert, maar juist daarom is het zoo goed als de patroons huone bevindin- ste op- en aanmerkingen en dat zulk een scheeve toes'tand niet kan voortduren... Ongetwijfeld; Phyllis kan bij mij niet blijven; hierin hebt u volkomen gelijk, gaf Kerjean ten antwoord. Gisteren avond kon ik niet anders doen dan de feiten aanvaar- den, zooals ze waren, en het arme meisje in mijn woning op nemen en wel in de kamer van mijn moeder. Thans is het wat anders en ik zal trachten ergens in een pension of klooster logies voor haar te vinden. Ook zal de boosaardigheid der wereld ons aanleiding geven onzen engagementstijd te verkorten, die anders, omdat Phyllis nog zoo jong is en wegens haar rouw, die eerst kort geleden begon en om verschillende andere redenen in tegendeel zou moeten worden verlengd. Binnen een maand zal Phyllis Boisjoli mijn vrouw zijn. Juffrouw Arguin dacht een kort oogenblik na en verklaarde toen in overdreven, uit ver- scheidene tusschenzinnen bestaande bewoor- dingen, vol van schakeeringen, waarvan elke een slag om den arm. was, er geen bezwaar tegen te hebben, dat Phyllis tot den dag van haar huwelijk bij haar kwam logeeren. Maar op tamelijk scherpen toon voor het aanbod dank zeggende, weigerde hij het. De oude dame voelde zich gekwetst. U moet me wel de slechtste bedoelingen toeschrijven, dat u me niet een geheel ander f.n'W?or^ mijnheer Kerjean, zei ze. Ik heb steeds volgens mijn geweten en mijn recht gehandeld en daar ik, over 't geheel, geen enkele persoorlijke reden heb om 1 hyllis iets kwalijk te nemen .U hebt geen enkele wettige reden om T hyllis iets kwalijk te nemen en u hebt steeds volgens uw recht gehandeld; niets is meer waar dan dat, juffrouw Arguin, zei Kerjean op ernstigen toon. Maar indien u uw gewe ten ondervraagt, of liever indien u ernstig en onverbiddelijk, zonder u tevreden te stel- len'met de schoonschijnende antwoorden, die dat misschien geeft, daaraan zijn geheimen ontwringt, zult u daarbij er een aantreffen, gen en eventueeie klacnten over de leerlingen en het onderwijs van de ambachtsschool ter kennis brengen van de leerarein. De heer K o h n e r t sloot daarna de vergadering, constateerende dat zij een aan- genaam verloop heeft gtehad1 en om de groo- te opkomst en om de wijze van debateeren. Een woord1 van d'ank richtte spr. tot den heer Grosjean voor dte door hem gehoudten redte. Sport RHYTMISCHE GYMNASTIEK. Met het oog op het oprichten van cursue- sen voor rhytmische gymnastiek door de G. V. „Kracht en Vlugheid" verzoekt het bestuur ons opname van het volgende: Het begrip rhytmische gymnastiek is niet zoo eenvoudig te omschrijven. Gewoonlijk denkt men bij die gymnastiek aan muziek en men meent, dat door bepaalde bewegingen en houdingen uitdrukking wordt gegeven aan hetgeen de componist met zijne muziek be- doelde; of dat men de beweging moet uit- voeren in het rhytme der muziek. En toch heeft dat met de eigenlijke rhytmische gym nastiek zeer weinig uit te staan. Dat wil niet zeggen, dat de oefeningen niet meer tot hun recht komen, als ze op muziek worden uit gevoerd, doch het zit voornamelijk in de wijze waarop de oefeningen worden ge daan. Het v/oord rhytme beteekent vloeien en zoo moeten dus alle bewegingen bij de rhyt mische gymnastiek vloeiend worden, uitge voerd. Dat zulks lang niet meevalt, zal men spoedig ervaren, als men de gymnastiek be- oefent. Velen meenen n.l., dat door dat soe- pele, elegante, vloeiende bewegen allicht slapheid, futloosheid ontstaat, doch dat is niet het geval. De goed gedoceerde rhytmi sche gymnastiek, die door de meisje en da mes met een zekere liefde wordt beoefend, stelt zeer hooge eischen en geeft vooral in het begin zeer veel aanleiding tot spierpijn en groote vermoeidheid; vooral ook, omdat men met zijn gansche psyche aan de oefenin gen deelneemt. Het is in het bijzonder het samengaan van de psyche met de bewegin gen, hetgeen die gymnastiek tot een geheel andere maakt dan de tot nu toe beoefende. Een dement dat bij de rhytmische gymnas tiek sterk naar voren komt, is de vreugde, waarmede de oefeningen worden uitgevoerd; vooral als we eenigszins vorderen en tot dan- sen kunnen overgaan. Met dat dansen bedoe- len we geenszins het alieronaesthetische ge- schyifel en gedribbel bij de diverse steps, die men tegenwoordig in de balzalen ziet. Gelukkig komt men tot inkeer en hoort men overal van pogingen om terug' te 'komen tot de oude dansen, liefst tot de volksdansen. Daar zit rhytme in, daarbij geven de deelne- mers zich meer, daar zit meer ziel in. Vooral wij turners en turnsters moeten ons daarop meer gaan toeleggen. Als we zien het entrain, waarmee de Beieren en de Tirolers hun volks dansen uitvoeren, dan komen wij daarbij. veel te kort. Wij hopen hiermede eenigszins een idee te hebben gegeven omtrent rhytmische gymnas tiek. SCHAAKNIEUWS. De schaakclub V.V.V. te Alkmaar herdenkt in October van dit jaar haar 20-jarig be- staan. Om dit niet ongemerkt voorbij te la- ten gaan, werd een feestcommissie ingesteld, die plannen had uit te werken voor 't feest op 4 en 5 October. Dehalve de in de advertentie vermeide na- tionale schaakweastrijd, wordt de viering van dit feest voortgezet op Maandag 5 Oc tober. Dan zal ongeveer ten 8 ure door de leden van V.V.V. een schaakspel met levende stuk- ken worden gespeeld op 't plankier in den muziektuin. Dit interessante spel zal voor 't publiek toegankelijk zijn tegen een entree van 10 ct. Na afloop daarvan trekken de spelers en genoodigden zich terug in de zaal, waar een onderlingen wedstrijd zal worden gespeeld in groepen van 4 met het b-paard in den zak. De bloeiende club telt meer dan 40 leden. Toch zijn er in Alkmaar nog vele schakers, die geen lid zijn. Wij wekken ieder, die van schaken houdt, op, zich eens te laten .ntrodu- ceeren om zoodoende nader kennis te maken met V. V. V. en zijn leden. Het clublokaal in den muziektuin geeft elken Maandagavond van 7 tot 11 uur gelegenheid tot schaker. Ten slotte zij nog vermeld, dat onze bur- gemeester bereid gevonden is 't bescherm- dat u nooit eerlijk aan iemand zelfs niet aa^i.u,,zelJn~ hebt bekend- en dat is, dat u Phyllis Boisjoli haat! In cien haat waarvan ik niet het recht heb de oorzaken na te sporen of daarover te redetwisten in dien wreeden, wilden haat is in uwe ver- sfandhouding t6t Phyllis de verholen oor- spiong gelegen van de vooringenomenheid die u bezielde by uwe beslissingen, zoo mede van al uwe oordeelvellingen en van alle in- di ukken, W33r33n u jjicbt toegcgcvcn Js ik herhaal, or.dervraag uw geweten ernstig en onverbiddelijk.. en u zult zien, dat ik me niet vergis. De kleine, groene oogen venvijdden zich op een vreemde wijze en ze bewoog de kou- de lippen, maar juffrouw Arguin antwoord- de niet. Ze haalde verachtelijk haar smalle schouders op en ging een paar passen in de rich ting van Phyllis. Flet meisje stond bij het venster, waarvan het gordijn de omtrekken van haar geziclP wat verdoezelde. Recht op en vol aandacht als verstijfd door haar onbewegelijkheid, had ze steeds geen woord gezegd. Vaarwel, Phyllis, zei Juffrouw Arguin, ]e moogt God wel danken voor Zijn bijzonder genadebetoon. Ik hoop dat je voor den man die je, arm als je bent, neemt, de deugdzame vrouw vol toewijding zult zijn, waarin het hart van haren echtgenoot vertrouwen zal stellen en waarvan Koning Salomo zei dat het van grooter waarde is dan parelen. Phyllis boog ernstig het hoofd. Ik hoop het ook, zei ze. Vol waardigheid schreed juffrouw Arguin uit de kamer, hoffelijk uitgeleide gedaan doo'- Willem. Bijna dadelijk kwam hij weer binnen. Een eenigszins vreemde, gedwongen glim- lach ontspande zijn gelaatstrekkcn, zonder die te verhelderen. Wel, mijn arm kind, zei hij; het schijnt dat het noodlot het heeft gewild Maar hij voleindigde den zin niet. Met een snik van vreugde, van hartstochtel^ke dank- heerschap van den club te aanvaarden. Wij wenschen den schaakclub en zijn leden een paar aangename dagen toe. Gemengd Nieuws. PLANNEN VAN FOKKER. Naar aanleiding van een bericht van het Anlerikaansche luchtvaartblad „Aviation", dat de ronde van de Pers heeft gedaan, omtrent de plannen van den heer Fokker tot het bouwen van een nieuwe fabriek in Kansas City en het aannemen van de Ame- rikaansche nationaliteit, heeft de „N. R Ct." zich om nadere inlichtingen gewend tot de directie der N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek. De heer Fokker bevindt zich op het oogenblik in Amerika. E)e adjunct-directeur, ir B. Stephan, deelde het volgende mede: Er is mij niets van bekend, dat de heer Fokker het voornemen heeft om zijn Neder- landerschap met het burgerschap van de Ver. Staten te verwisselen. De Atlantic Aircraft Corporation in New Jersey is een Fokker-fabriek, die reeds jaren bestaat; de Europeesche en de Amerikaan- sche onderneming van den heer Fokker staan geheel cnafhankelijk van elkander; als leider van^beide endernemingen vormt de heer Fok ker er slechts de trait-d'union tusschen. Door de sierke belangengemeenschap tus schen zijn veel verder dan de Europeesche grcote steden uit elkaar liggende centra van handel en nijverheid en door de omstandig- heid, dat hiertusschen geen landsgrenzen lig- gen, biedt Amerika aan de civiele luchtvaart zeer goede kansen voor een krachtige en snel- le ontwikkeling. Hierom heeft de heer Fokker met zijn Amerikaansche compagnons beslo- ten tot een belangrijke uitbreiding van het bedrijf in Amerika, hetwelk dan onder den naam Fokker Aircraft Comp. zijn zetel zal hebben te Kansas City. Het bestaande bedrijf te New Yersey zal men bezigen voor het fa- briceeren van prcef-types, het nieuwe en grootere bedrijf te Kansas City voor de groo- tere productie. In de verhouding tusschen de Nederlandsche en Amerikaansche onderne- min.gen verandert niets; deze trad nu reeds op als agente van de N.V. Nederl. Vliegtui- genfabriek en betrok van haar onderdeelen, en dit blijft zoo. Datgene, waarop „Aviation" den meesten nadruk in haar bericht legde, n.l. dat de heer Fokker zich in Amerika blijvend wil vestigen en zich als Amerikaansch burger laten natu- raliseeren, kan echter met beslistheid tegen- gesproken worden. MIJNONGELUKKEN. Maandagavond laat is in de mijn Mau- rits te Lutterade weer een ernstig ongeluk gebeurd. De hulphouwer Fr. C. uit Maas tricht was gezeten op de kolensnijmachine; met een hand hield hij een kabel vast, met de andere een ketting. Op den kabel, die gei'so- leerd was, stond een spanning van 500 voet. Plotseling ging de machine door onbekende oorzaak in beweging en C. was op slag dood. C. was slechts als hulp aanwezig. De man laat een vrouw met vier kinderen achter. Dinsdagavond is in de mijn Hendrik te Rumten een Duitsche betonmaker bij het ma ken van een schacht verongelukt. "De man was op slag dood. BRANDEN. De sigarenfabriek van den heer P. N. Windmeijer in de Gasthuissteeg te Delft, waarin Dinsdagavond brand is uitgebroken is geheel in vlammen opgegaan. De techni- sche dienst der politie heeft de belendende gebouwen weten te behouden. Dinsdagnacht is de geheel nieuwe hofstede van den landbouwer E. Davelaar, te Voort- huizen, totaal afgebrand. Drie koeien en twee varkens zijn in de vlammen omgekomen. AUTO ONGELUK. Maandagavond is, op den straatweg van Rijssen naar Holten, een auto, waarin geze ten waren de burgemeester van Flellendoorn en een dame, tegen een boom aan den kant van den weg gereden. De beide inzittenden werden gewond door het glas van de voor- ruit. Een passeerende auto van den heer t. C. te Almelo heeft hen naar een dokter ge bracht. MERCURIUS. Het dagelijkschh bestuur van Mercurius bericht de N. R. Crt. De bondsraad van den nationalen bond van handels- en kantoorbedienden Mercu rius zal Zaterdag 10 October in. het Jaar- baarheid was Phyleke naar hem en legde liefkoozend haar armen om zijn hals. O, Kerjean, mijn trouwe vriend, mijn broer! riep ze uit. Wat ben je toch goed! Nu ben ik blij! Dank je, dank je wel! Phyleke, ik herhaal, het is een groote dwaasheidIk hoop dat je er nooit spijt van zult hebben. We zullen heel gelukkig zijn, verzeker- de ze. Zonder te antwoorden, kuste hij zacht haar hand, die in de zijne lag en overdacbt: „Nog geen twaalf uur geleden was ik te vreden met mijn lotIk was vrij in doen en laten, mijn leven was werkzaam en mooi; ik had een woning, waarvan ik de stilte en de rust liefhad, ik had mijn kalme gewoon- ten, die mij lief waren; ik droomde over een eenzaamheid, die door heerlijke herinnerin- gen en een nieuwe, vreugdevolle toekomst verrijkt en door niemand, wie ook, verstoord werd. Ik had grootsche, heel grootsche plan nen maar ook kleine en bescheideneIk prees het lot! En omdat een klein meisje, dat me feitelijk niets aangaat, dat ik werkelijk niet liefheb, en waarvan ik toch, ik weet niet waarom, meer houd dan wanneer ze me wel iets aanging en van wie ik nog meer houd, bijna alsof ik haar liefhad, omdat dat arme, bedroefde meisje voor zich zelf en mij een levensplan heeft uitgedacht, alsof ze een spelletje had verzonnen, omdat ze me met bedroefde ""oogen heeft aangezien, omdat ze me toesprak op haar lieve, berustende ma- nier van prinsesje, dat zich den tijd herinriert toen ze de menschen uit haar omgeving reeds met een glirolach gelukkig maakte, "omdat twee slech'e vrouwen het noodig achtien on ze mooie, volmaakt reine vriendschap te be- zwalken, omdat mijn kleine vriendin tegen- over mij op laffe, of meer nog op onzinnige wijze werd belasterd waarvan ik min of meer de oorzaak ben geweest omdat ze, zwijgende onder een beleediging en zonder iemand te hebben, die haar steunde. zich aan beursgebouw te Utrecht zijn eerstc vergade ring na de installatie houden. Na behande- ling van eenige aangelegenheden van huis- houdelijken aard zal de begrooting voor 1926 worden vastgesteld en zullen de buitcnland- sche verhoudingen worden besproken in ver band met uitnoodigingen tot internationale aansluiting, die bij het bondsbestuur zijn in- gekomen. SEEFGAARDEN." t] f De r.-k. Gelderlander schrijft: „Van Dale, let op uw saeck: er is weer een nieuw woord in wording. We gaan seefgaar- den. Waarom niet? We drinken al tea in 'n room, we wonen in 'n pretty home, we kijken naar shows en naar shops, we bergen ons geld in 'n safe, waarom zouden we nog niet safeguarden. Het nieuwe woord is gisteren op het con- gres der R.K. Werkgevers geintroduceerd. Mr. van Spaendonck had het in zijn prae- advies alleen op zijn Engelsch gebruikt en het congres hanteerde het nieuwe woord in den beginnc ook alleen in zijn oorspronke- lijken vorm. Men nam 'n Hollandsch aan- loopje om het Engelsche woord te gebruiken: de regeering, zoo betoogden ongeveer de sprekers, zoeke voor de industrie een mate van safeguarding, dat zij de abnormale con- currentie van het buitenland weerstaan kan. Maar allengs werd het woord verhol- landscht. Men begon ,',te seefgaarden." Ik seefgaard, g:j seefgaardt, wij seefgaar-den het woord werd in alle verbuigingen tot meerdere glorie der welsprekendheid verhas- peld. Maar wat beduidt het woord, vraagt de ongeduldige iezer protectie? Onnoozele, hang de rooden lap niet uit voor de stier van den vrijhandel; zelfs de Hollandsche omschrijving: beveiliging der industrie tegen abnormale concurrentie, is gevaarlijk. Wij seefgaarden. De Nederland sche industrie moet worder. geseefgaard." DE STORMRAMP. Jhr. Dc Muralt, burgemeester van Bor- culo, heeft het initiatief genomen tot het op richten van een „cycloon-museum." De heer J. Rossing, gemcente-ontvanghr, is voorloo- pig belast met het verzamelen van materiaal en gegevens. t Gisterochtend heeft de aartsbisschop van Utrecht, monseigneur van de Wetering, het Leo-gesticht te Borculo bezocht. 's Middags •s hij ten stadhuize ontvangen. OPBOUW VAN DRENTE. Jyien meldt aan de N. R. Crt.: Maandag is te Nieuw-Amsterdam een ge- combineerde vergadering gehouden van de besturen der centrale cominissie voor den cul- tureelen, hygienischen en maatschappelij- ken opbouw van Drente, de N.V. ontgin- ningsmaatschappij Het Landschap Drenthe en de tuinbouwvereeniging Spes-Nostra ie Nieuw-Amsterdam. De vergadering stond onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin in Drente. Aan de tuinbouwvereeniging werd een stuk grond kosteloos ter beschikking gesteld om daarop te stichten een voorbeeld bedrijf. De heer Gooyers te Sappemeer werd be- noemd als chef de cultures om le. verschil lende voorbeeld bedrijven (er komen er nog meer) onder zijn leiding op le bouwen; 2e. practisch les te geven aan verschillende tuinbouweursussen; 3e. de leden der tuin bouwvereeniging van dienst te zijn met prac- tische inlichtingen het tuinbouwbedrijf be- treffende. De indienstlreding werd bepaald op 15 October. De cursussen zullen worden gehouden: le Erica voor jongeren, te Klazienaveen en Nieuw-Amsterdam voor volwassenen. Een 80 leerlingen hebben zich reeds opgegeven. De gezamelijke besturen hebben na afloop van de vergadering ten bezoek gebracht aan de ontginning van het Landschap Drente, waar ir. Heemstra, tuinbouwconsulent, ver schillende opmerkingen maakte in. het belang van den voor tuibomv geschikt te maken grond. GROOT TEKORT BIJ DE BELGISCHE SPOOR WEGEN. Uit inlichtingen, die door het deparfement van spoorwegen, aan het hoofd waarvan de socialistische minister Ed. Ansecle staat, aan de „Peuple" werden verstrekt, blijkt, dat de geldelijke toestancl van de Belgiache sporen allesbehalve rooskleurig is. De jongste be grooting van het departement, opgemaakt mij heeft toevertrouwd, omdat ze in haar smet- teloos witte japonneije 'n kind geleek, omdat ze toen, zoo teer, zoo rein, zoo zonder eeni ge bescheming voor me verscheen, en ik daardoor ontroerri crdomdat ik duidelijk inzag dat wanneer ze voor mij een vreemde een vriendin bleef, mijn gencgenheid en steun onachtig zouden zijn haar te helpen en, in tegendeel, heel de slechfhekl der we reld zich over haar zou uitstorten omdat een opwelling in mijn hart mijn gansche wils- kracht en mijn verstand uit "hun evenwieht brachtheb ik een groote dwaasheid, een enorme fout, een grenzelooze onvoorzichtig- heid begaan, heb ilc me in een vreemdsoortig, onzinnig avontuur gestort. waarin ik geen uit weg zie, een avontuur, dat begint met een ongerijmd huwelijk, dat op noodloftige wij ze moet uitloopen op een nog ongerijmder echtscheiding; evenais het onnadenkende meisje deed, behandel ik ernstige zaken als speelgoed, dat je opneemt en dan weer neer- legt; ik heb afstand gedaan van de eenzaam heid, de kalmte, den rustigen arbeid, en het bestaan, die me lief warenIk heb een verantwoordelijkheid op me genomen, onrast en verwikkelingen breng ikGn mijn leven, mijn onderzoekingen breng ik in gevaar, mijn vrijheid wordt gekortwiekten misschien, neen ongetwijfeld, wordt mijn leven ver- knoeid!O, George Patain. mijn chef en mijn vriend, wat zou ik ongelijk hebben als ik boos werd, wanneer ik als een Don Quichotte door je zou worden behandeld!" Met haar lieve stem en dat fijne accent, dat, hetgeen ze zei, tot iets precieus scheen te maken en haar woorden in parelen te ver- anderen, evenals die, welke in het sprookje door de schoone prinses werden gesproken, herhaalde Phyl: We zullen gelukkig zijn, Reuzen-Bi- zuth Vriendschap is het mooiste en beste dat er bestaaten de liefde zal ons onver schillig laten! (Wordt yervolgd.).

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5