Alkmaarsche Gourant Veigadering van den Gemeenteraad. Donderdag 1 October. No. 231 1925 Honderd Zeven en Twintigste Jaargang, Buitenland. VOORHISTORISCH AZIe. De leider van de derde Aziatische expeditie van het Amerikaansche Museum van Natuur- lijke Historie, mr. Roy Chapman Andrews, heeft volgens Engelsche bladen een kort be- zoek aan Peking gebracht. Nieuws over de vondsten werd reeds gepubliceerd, maar er zijn thans ook eenige bijzonderheden mede te "deelen. Men reisde ten deele met auto's, ter- wijl een ander deel der expeditie met de ka- meelen meetrok. Negenhonderd mijl ten Westen van Peking ontmoette men elkaar, onderwijl was het land topografisch vastge- legd. Op de plaats, waar men vroeger al dino- saurier-eieren had gevonden, was de grond door zware regens weggespoeld, en enkele meters van de eerste vondst ontdekte men terstond vijf goed gespaarde eieren. Een lid der expeditie trok een rotsblok weg en daar lagen de eerste vondsten: kleiner. dan de vroeger gevondene en zoo langwerpig. Jafr zij ongeveer een worst-vorm hadden. dra vond men nog een nest van twaalf eieIr van dezelfde soort die men vroeger ontdexte, maar ongeveer een derde grcoter en uitsie- kend geconserveerd. Zij lagen in twee cir- kels van zes, met de punten naar binnen, op elkaar gestapeld. Een derde nest werd ge vonden door een lid der expeditie die een arendsnest onderzocht en daar veertien eieren vond. Men denkt, dat de wijfjes-dinosaurier de eieren met een dunne laag zand bedekten om ze door de zon te doen uitbroeden. Een tzandstorm moet de eieren toen eenige meters diep begraven hebben, totdat deze expeditie ze'millioenen jaren later weer ontdekte. Tot nu toe vond men drie soorten eieren, de bo- ven beschrevene en 'n veel kleiner soort met een veel dunner en rechter schaal. Men meent, dat de eerrigenoemde van de dinosaurier zijn, die in Amerika ontdekt werd en bekend staat als de Protoceterops Andrewsi. Deze leefde waarschijnlijk in de binnenlanden en droeg een hoorn, in tegenstelling met het grootere type dat in moerassen leefde en dat men in Tanganyika vond. Er zijn op deze plek in China verleden jaar dertig en dit jaar veertig eieren gevonden. De belangrijkste ontdekkingen van dit jaar waren die van zes schedels van zoogdieren. Verleden jaar vond men een fossielen schedel, dien men voor dien van een hagedis hield, maar die van een zoogdier bleek. De schedels ongeveer van de grootte van die van een rat, zijn gevonden in dezelfde lagen als de eieren, en zij behooren dus tot een periode, twee of drie millioen jaar ouder dan het zoog- dieren-tijdperk. Een deel der schedels zijn waarschijnlijk van een soort buideldier; in deze vroegere periode was deze diersoort tot nu onbekend aan de wetenschap. Men heeft speciaal gezocht naar bewijzen van menschelijke cultuur, en eenig succes is ook daarin wel bereikt. Voorwerpen uit het Steenen Tijdperk werden gevonden, vooral ait calcedoniet en jaspis. Deze vertegenwoor- digen een staat van ontwikkeling als tot nu voor Azie niet bekend was. Waiineer men aanneemt, dat deze cultuur uitging van Euro- oa, dan moet ze van daaruit deze- streken in Azie bereikt hebben. Mr. Andrews meent echter dat Azie de' bakermat was. Enkele voorwerpen waren nog van ouder datum, waarschijnlijk Mousterian. Ook zijn stukken beenderen en eieren van de Struthiolithus, den grcotsten bekenden vogel, gevonden; de eieren zijn een derde grooter dan die van struisvogels. Twee menschelijke schedels van later da tum dan de andere vondsten werden opgegra- ven, prae-Mongoolsch, waarschijnlijk uit'het bronzen tijdperk. Schilderingen op de rotsen geven ook afbeeldingen van sindwlang in Mongolie uitgestorven diersodrtenT De expeditie werkt nu op een nieuw gebied, ,300 mijl ten Westen van Kalgan en gaat wel- dra terug, om het volgend voorjaaUde werk- zaamheden te hervatten. HET RADIO-KUSSEN. Langzaam en vol dreiging is de moderne techniek thans bezig, zich zelf meester te ma- ken van sprookjesland. Wat we vroeger hoor* den en waardeerden als 'n lieflijke sage, wordt in d€ nuchtere 20ste eeuw, ontdaan van alle poezie, middels de techniek tot een voor leder bereikbaar iets. Hetzij dan voor het practische zakelijke leven, hetzij voor am dement. *A lies wat vroeger door fantasti sche schrijvers ons voorgetooverd werd: vlie- gen, spreken langs en zonder dyaad, varen onder water, de jeugd van dezen tijd is er van jongs af aan mee vertrouwd, groeit er mede op en beschouwt het even van zelf spre- Kend als tenslotte voor vroegere geslachten de 'T de ^ie's en de auto zijn geworden. 1 nans zal men, als de uitvinding, waarop wij doelen levensvatbaar blijkt te zijn, deir wli°fen eDf j hunnen hooren zonder soptelefoon of loudspeaker. Zitten of staan is met meer noodig. Na vermoeide dagtaak strekt rnen zich, onder het genot van een kopje thee en een geurige after dinner op den div an, legb het hoofd op het kussen en men noort muziek. Muziek thuis, en dat onder de meest gun- stige omstandigheden. Muziek met behulp van een kussen o-evuld met water, muziek zonder bijgeluiden van mi- crofoon of loudspeaker. Wanneer dit toekomstbeeld in het heden zal zijn gebracht, moeten wij in de eerste plaats dank weten aan twee jeugdige Enge'- sche ingenieurs, Balbi en Davey, die opliet denkbeeld zijn gekomen water als'geluidgelei- der tek. gebruiken. Zij verbonden een gummi- kussen, door middel van gewoon ge-isoleerd koperdraad, met een gramofoon en het re- sultaat was verbluffend. Een vertegenwoordiger van de „Dai!y Mail" heeft een demonstratie bijgewoond en vertelt hierover, hoe hij, met zijn hoofd op het kussen, zachte, in slaap wiegende muziek hoorde, als de prinses in het sprookje, hoe hem werd verzocht zijn, ooren dicht te stop- pen en hoe de muziek even duidelijk bleef als te voren. Hardhoorenden konden muziek genieten zoocjra zij contact haddeq met't vvonderkus- sen. De ultvinders zijn n.l. op Het idee geko men, bij dooven de buiterigewoon men zou kunnen zeggen kort te sluiten en ver- volgens zonnen zij op een middel om het ge- luid tot het binnenoor te doen doordringen. Hiervoor meenden zij water te kunnen ge bruiken, hetwelk het geluid geleidt en niet samenpersbaar is. In plaats van de gramofoon kan natuur- lijk een draadloos ontvangtoestel worden ingeschakeld. Onbegrensde verschieten ope- nen zich hier voor de aanhangers van Coue. Men ligt bij het uchtendkrieken, gelijk te doen gebruikelijk is te soezen en hoort een overtuigende stem onder het kussen: „Ik ben een flinke kerel, ik ben een flinke kerel" en zoo vijf minuten lang, totdat het scheerwa- ter warm is. ,,'k Ben overtuigd," zei een der uitvinders, „dat men binnen een week een flinke kerel is ook!' Naar men zegt zal het kussen, als het in den handel komt, niet meer dan 36.be- hoeven te kosten. STEEK MAAR EENS EVEN DE TONG UIT. Nagels en karakter, loop en karakter, kleur en stand der oogen, vorm van de vingers, houding van het hoofd ze zijn alle reeds in verband gebracht met het meer of minder hoogstaande karakter van den bezitter of de bezitster van scheefstaande oogen, breed ge- plante of bolle nagels, spits of breed uitloo- P-ende vingers, enz. enz. Er is nu een nieuw element bijgekomen: de tong. De een of andere geleerde Engelschman heeft verband ontdekt tusschen karakter en vorm van de tong. Hoe het ook zij, of er in- derdaad een spoortje, een greintje van waar- heid: in zit, wie zal het zeggen? Een feit is dat de Brit hij moet avdocaat zijn en rechtsgeleerden kunnen dikwijls heel vinding- rijk wezen. een feit is het, dat hij het aar- dig heeft gecombineerd. Iedereen steke dus bij het lezen van deze karakterbeschrijving zijn tong uit en concludeere, met behulp van een spiegel natuurlijk. Een lange tong wijst op vrijmoedigheid Een korte tong duidt op geslotenheid. Is de tong breed, dan is de bezitter mede- deelzaam; is zij smal, dan beteekent het, dat de eigenaar de gave van concentratie bezit. Een lange smalle tong wijst op gepaste vrij moedigheid, de lange en breede daarentegen op inconsequentie en buitensporige babbel- zucht. De lange, breede tong praat al maar door, zonder na te denken over het gesproke- ne, de lange smalle bedenkt, wat gezegd wordt, zonder alles te zeggen, wat wordt ge- dacht. Kort en breed: babbelzuchtig en leugen; er wordt veel gepraat, maar er wordt niet ge-. zegd wat men denkt. Kort en smal zijn teekenen van list en buitengewone leugenachtigheM van ondoor- grondelijkheid en groote vowzichtigheid. Pas op, pas vooral op, zegt de Engelsche advocaat voor de kort- en smalgetongden; ze zitten altijd op den sprong, u een loer te draaien. Wel, wij hebben nu dus een prachtige aan- wijzing voor het karakter van hen, die ons lief en dierbaar zijn, voor onze vrienden en bekenden, voor hen, die wij niet al te best vertrouwen, enf-in, voor vriend en vijand. Het is nu niet meer; Zeg mij, met wien ge omgaat en ik zal u zeggen wie ge zijt; het is nu: Steek maar even je tong uit, dan weet ik wat ik aan je hebT" SLOWAAKSCHE LIEFDE. Eem tragisch verhaal wordt gemeld uit het Slovaaksche dorpje Munkatsj. Nikolai Petresjak, een inwoner van dat dorpje, werd bij het uitbreken van den oor- log in 1914 opgeroepen naar het front en in gezelschap van een groote troep kameraden, verliet hij zijn geboorteplaatsje, vrouw en kinderen bedroefd achtertatead. Geregelci verschenen echter brieven van vader, en dat troostte de achtergeblevenen. Maamden lang kwamen de brieven getrouw, toen hield het schrijven plotseling op. Maan- den, jaren gingen voorbij, zonder dat iets van Petresjak werd vernomen. De kamera den kwamen terug van het slagveld en op- pefden de veronderstelling, die in bet gege- ven geval heel aamnemelijk leek, dat Petres jak wel gesneuveld zou zijn. De vrede werd geteekend, rnaar Petresjak keerde niet terug en berichten van hem kwamen evenmin. Toen werd zijn naam eervol ingeschreven in het kleine oorlogsgedenkboek van het dorp. Jaren verliepen en ieder in het dorp was Nikolai Petresjak reeds vergeten. Maar op een avond van de vorige week, in de vallende duisternis, kwam een eenza-me reiziger Munkatsj binnen. Nikolai Petresjak had na elf jaren afwezigheid zijn dorp weer- gevonden. Veel veranderd was er nog niet, sinds hij het al die jaren geleden verlaten had. Nikolai was in Russische gevangen- schap geweest, uit een gevangenkamp diep in Siber'ie ontsnapt en had eindelijk, na schier onoverkomelijke moeilijkheden, weer zijn ge- boorteplaats kunnen bereiken. Zijn kleine houten huisje stond er nog, net als vroeger. Voorzichtig sloop hij naderbij; door het venster keek Nickolai naar binnen, in de gezellig verlichte huiskamer, waar hij met zijn gezin zoo gelukkig was geweest. Ze waren er allemaal nog: zijn vrouw, ginds zijn twee kinderen wat waren ze al groot - maar Petresjak ziet meer. Aan d'e tafel zit een man, een ander, en er zijn ook twee kleinere kinderen, zeker van dien ander. Nikolai Petresjak begrijpt en wendt zich dol van woede af. Tegenover het huisje staat een kleine her- berg. Daar vertelde men den vreemdeling wat er gebeurd was, hoe zijn vrouw, meenen- de dat haar man gestorven was, hertrouwd was en dat er bij de twee kinderen uit het eerste huwelijk, nu ook twee uit het tweede waren. Petresjak had zijn plan gemaakt. Niemand in het dorp had hem herkend. Hij wachtte tot het ge'heel donker was en alle "dorpelingen sliepen. Toen ging hij naar het huisje, zijn huisje eens, en sta-k het in brand1. Aan alle kanten stak hij het aan, weloverlegd, zoodat het geheele huisje opeens in lichtelaaie zou staan en niemand zou kunnen ontsnappen. En er ontsnapte niemand. Vrouw, man en de vier kinderen, alien kwamen zij in de vlam- men om. En terwijl bet vuur zijn verwoestend werk deed, leunae Petresjak tegen een donkeren muur van den herberg aan den overkant en zag het alKs aan, met ten wree4en glimlacb op de lippen. Den volgenden dag vond men zijn lijk in het boseh. In een der zakken bevond zich een brief je, waarop kort het droeve verhaal stond geschreven. De dladter bekendte daarin- zijn vreeselijke dhad, die hij, naar het briefje ver- meldde, had begaan, omdat „Slovaaksche liefde sterk en blind is en gewroken wil zijn." De Raad vergadeide hedenmiddag ten 2 urev De agenda bevatte niet minder dan een 28 voorstellen, waarvan de meeste een paar da- gen voor de zitting (wij publiceerden die vcorstellen in onze nummers van Maandag, Dinsdag en Woensdag) ter kennisse van den Raad zijn gebracht. Afwezig Mr. Sluis. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d. 9 September j.l. No. 46 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit tot aan- vaarding van een aan deze gemeente ge maakt legaat. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief d.d. 16 September j.l. No. 97 van hetzelfde College, ton geleide van de goedgekeurde Raadsbesluiten tot verkoop van grond aan de Juliana van Stolberg- laan, de Van Leeuwenhoekstraat, de Wa- t terschapsstraat en den Boezemsingel. Als voren. c. Een h- d. 13 September j.l. van mej. A. A U'.uller, houdende bericht van aanus Crer benoeming tot onder- wijzfrtc1 de U. L. school voor meis- jes. Als voren. d. Een brief d.d. 16 September j.l. van den heer J. A. C. van den Berg, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot leeraar in lichamelijke oefening aan de Handelsdagschool. Als voren. e. Een brief d.d. 18 September j.l. van het Waagpersoneel, hcudende dankbetuiging voor de hun, toegekende salarisverhoo- ging- Als voren. f. een adres d.d. 3 September j.l. van het be- stuur der vereeniging van Pluimveelief- hebbers voor Alkmaar en Omstreken ,,Aves". daarbij een subside van 50ver- zoekende voor eene in de maand Januari van 1926 te organiseeren tentoonstelling. Dc Raad willigt het verzoek in. g. Twee adressen d.d. 14 September j.l. van de R. K. Harmonie „St. Caecilia" en de Arbciders-Muziekvereeniging „Excelsior"j daarbij een jaariijksche subsidie uit de gc- meentekas verzoekende. Te behandelen bij de gemeente-begrooting, dienst 1926. h. Een adres d.d. 21 September j.l. No. 25/1351 van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen, Bioscoopbond te Amster dam, houdende het verzoek- de vc-rorde- ning op de heffing eener belasting op openbare vermakelijkheden te willen wij- zigen. De Raad sfelt dit adres in handen van B. en W., om bericht en raad. i. Een adres, ingekomen 18 September j.l. van den heer M. Hoogervorst alhier, daarbij verzoekende openbare wegen te mogen aanleggen op een tfrrein aan den Bergerweg in deze gemeente en die weg-en te doen aanslgiten aan de openbare straat. Als voren. i j. Een brief, ingekomen 13 Augustus j.l. van den Raad van Commissarissen van de N.V. Ontginningsmaatschappij „Het Lant- schap Drenthe" inzake beschikbaarstel- ling van compost voor landtontginning. De Raad beschikt afwijzend op het verzoek, omdat alhier geen compost meer wordt aan- gemaakt, aangezien het op te halen vuil voor den. tijd van vijf jaren is verkocht. k. Een brief d.d. 28 September j.l. van den heer J. H. de Groo^,- daarbij de aanne- ming zijner benoeming tot directeur der Handelsavondschool berichtende. Voor kennisgeving aangenomen. I. Het proces-verbaa! van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvan- ger. Als voren. hen adres d d. 2S September j.l. van den heer G. J. Henneman alhier, daarbij in be- roep komende tegen een beslissing van B. en W. d.d. '26 Augustus j.l. inzake het rooien van een boom voor het perceel Nieuwpoortslaan 124. De voorzitter stelde voor het beroep af te wijzen. De heer K e ij s p e r verzocht voorlezing van het adres. Uit het adres bleek, dat het voor het inrij- den in een pakhuis wenschelijk was den boom te verplaatsen. De heer P 1 e v i e r drong er op aan, als dit niet toegestaan werd, ook in andere ge- vallen geen toestemming te verleenen. De voorzitter zegde het volgen van algemeene regelen toe. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. n Een adres d.d/ 30 September j.l. van Mr. A. P. H. de Lange alhier, inzake de ver- betering der bestrating van de Lange- straat. Te behandelen bij punt 21. (Gelach). o. Een brief d.d. 29 September j.l. van het lid van den Gemeenteraad, den heer G. Veen, daarbij verzoekende een vraag te mogen stellen inzake de 8 uur-winkelslui- ting. Deze gelegenheid wordt in de volgeude ver- gadering gegeven, opdat de vraag dan tege- lijkertijd beantwoord kan worden. p. Drie adressen d.d. 24 en 30 September j.l. van het Bestuur der O. L*. Vrouwe- stichting te Amersfoort, houdende het ver zoek eene gemeentelijke vergoeding te mo gen ontvangen voor de aan de R. K. Meis- jesscholen A en B verbonden boventallige leerkrachten. In handen gesteld Van B. en W. om bericht en raad. HOOFD SCHOOL VOOR BUITEN- GEWOON LAGER ONDERWIJS. Ter voorziening in de vacature van hoofd der school voor buitengewoon lager onder- wijs, ontstaan door het aan den heer F Vis- ser als zoodanig verleend eervol ontslag, bie- den B. en W. ter voldoening aan art. 36, 2e lid, in verband met art. 70, der J^ger Onde*-- wijswet 1920 de navolgende voordracht aan: 1. H. de Winter, onderwijzer aan de school voor buitengewoon L. O. te Hilversum; 2. P. van Schelt, idem ,s Dordrecht, 3. M. J. Geu- deke, onderwijzer aan de school voor zwak- zinnigen te Vlaardingen. De heer S i e t s m a vroeg een geheime zitting, waartoe werd besloten. Na heropenning betoogde mej. C a r e 1 s, dat zij zich niet met de bijlage kon vereeni- gen, omdat de tijdelijke waarneemster, die uitermate geschikt was, niet op de voor dracht voorkwam. Spr. stelde voor, de bijlage aan B. en W. terug te zenden. Gebeurde dit niet, dan zou zij bianco stemmen Dit voorstel werd alleen dor den heer S i e t s m a gesteund, zoodat het niet in be- handeling kon komen. Bij stemming werd de heer H. de Winter met 16 stemmen tegen 2 bianco benoemd. VOORSTEL TOT BENOEMING VAN EEN ONDERWIJZERES AAN DE 6de GEMEENTESCHOOL. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de 6e Gemeenteschool bieden B. en W. den Raad de navolgende voordracht aan: 1. Mej. A. J. Harp te Alkmaar; 2. mej. C. Visser te Medembiik; 3 mej. D. Keijser te den Burg (Texei.) Bencemd mej. A. J. Harp met algemeene stemmen. BENOEMING ONDERWIJZERESSEN 4E GEMEENTESCHOOL. Ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de Vierde Gemeenteschool bieden B. eu W. ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der L. O.-wet 1920, dep, Raad de navolgende voordrachten aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der betreffende school: Vcor de eene vacature: 1. Mej. G. A. Robertus te Muntendam; 2. Mej. C. J. Harting te Ursem; 3. Mej. S. Wiglama te Alkmaar; Voor de andere vacature: 1. Mej. C. J. Harting te Ursem. 2. Mej. S. Wiglama te Alkmaar; 3. Mej. E. J. Ta- tes te Groot-Schermer. De heer Westerhof deelde mede, dat van mej. Robertus bericht was ingekomen, dat zij geen benoeming wenschte te aanvaar- den. B. en W. hadden hierin geen aanleiding gevonden de bijlage terug te nernen In de lste vacature werd hierna mej. C. J. Harting benoemd met algemeene stemmen. In de 2de Vacature werd mej. S. Wiglama, eveneens met algemeene stemmen, benoemd. BENOEMING TIJDELIJK LEERARES LICHAMELIJKE OEFENING GYM NASIUM. Onder overlegging van het advies van den Inspecteur der Gymnasia d.d. 9 dezer stelden B. en W. op gronden als daarin verme1d voor als tijdelijk 1-eerares in de Gymnastiek gedurende het aan Mevrouw van SLUIJS- LEGUIJT verleend verlof aan te stellen: Mej. A. J. C. VAN HEUVELN te Alkmaar. De voorgedragene werd met algemeene stemmen benoemd1. PERSONEEL HANDELSAVOND SCHOOL. B. en W. schrijven in -bijlage No. 135. In verband met de overgangsbepaling der Verordening voor de Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alk maar (Gem. blad nr. 729) telt deze school van 1 September j.l. af 5 cursusjaren, waar- door het aantal klassen met een is vermeer- derd. Bovendien is op dien datum aan deze school een vacature van leeraar ontstaan, ten- gevolge van het aaa den heer F. Visser als zoodanig verleend eervol ontslag. Een en ander maakte een nieuwe verdeeling van les- uren noodzakelijk. Nadat eene verdeeling on der het aan de school verbonden personeel had plaats gehad, bleef nog te voorzien jn 3 lesuren per week voor aardrijkskunde en 6 voor Nederlandsche taal. Ter voorziening daarin bieden wij Uwe Vergadering de vol- gende aanbevelingen aan, welke zijn goedge- keurd door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de instefn- ming hebben van den inspecteur voor het Handelsonderwijs en de Commissie van toe- zicht op het Middelbaar Onderwijs: a. voor leeraar in aardrijkskunde (3 uren per week): 1. C. van Rossem, tijdelijk leeraar aan de Handelsdag- en Hoogere Handelsschool al hier; 2. J. O. M. van der Werf, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier; b. voor leeraar in Nederlandsche taal (6 uren per week) 1. J. Barkman, hoofd der 6e Gemeente school alhier. 2. J. Lutterot, onderwijzeres aan de 4e Gemeenteschool alhier. Wij verzoeken U tot de benoeming over te gaan en deze te doen gelden voor het tijdvak van 1 October 1925 tot en met 31 Augustus 1926. Benoemd de eerst vsiorgedragenen. VERBIND1NGSBRUG SCHAGEN- STRAAT—HOEVERKADE. B, en W. stellen den Raad voor: a. hen te machtigen een brug te doen maken over de Hoevervaart in het verlengde van de Schagenstraat, ter breedte van 3.50 M., met verhoogde voetpaden, volgens het plan van den Directeur der Gemeente- werken dd. 3 Augustus 1.1., No. 343; b. ons daartoe een crediet te verleenen van ten hoogste 3300.nader te regelen bij suppletoire begrooting. De heer V o g e I a a r vroeg of het bedrag van adressanten van 430 geaccepteerd werd. In dat geval was het gevraagde cre diet te hoog. De heer Thomsen zeide, dat de 430 wel geaccepteerd worden. De voorzitter zeide, dat zonder dat B. en W. het voorstel niet hadden gedaan Het voorstel werd met een betreffende be- paling aa'ngevuld. De heer Ringers zeide, dat de kosten met dit bedrag verlaagd worden. Zonder hoofdelijlce stemming werd het voorstel hierop aangenomen. VOORSTEL TOT OVERGAAN TOT EEN GEMEENSCHAPPELIJKE REGE- LING OMTRENT DE TOELA- TING VAN LEERLINGEN UIT BUITENGEMEENTEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Io bijlage no. 122 doen B. en W. de door ons reeds gepubliceerde voorstellen. Als voren. VOORSTEL TOT GOEDKEURING DER REKENINGEN VAN DE VEREENI- G1NGEN VOOR KINDERVOEDING EN KINDERKLEEDING OVER 1924. B. en W. stellen voor te besluiten goed te keuren a. de rekening over 1924 der Vereeniging voor kindervoeding in ontvaog op f 4183.18 en in uitgaaf op 4026.3914, alzoo met een batig sal do van 156.78y2, hetwelk in de rekening over 1925 moet worden beantwoord; b. de rekening over 1924 der Vereeniging „Kinderkleed:ing" in ontv. op 2106.59 en in uitgaaf op 2274.66, alzoo met een nadeelig sal do van 168.07. Als voren. VOORSTEL IN ZAKE DE BEGROOTING VOOR HET STADSZIEKEN- HUIS VOOR 1924. B. en W. stellen voor te besluiten: a aan Regenten van het Stadsziekenh'uis machtiging te verleenen tot het doen van af- en overschrijvingen op hunne be grooting voor 1924, tot een bedrag van 4457.75, overeenkomstig de ingedien- de aanvraag; b. de suppletoire begrooting voor 1924 van genoemde instelling goed te keuren tot een bedrag van 4165.8134 in ont- vangst en uitgaaf. Als voren. VOORSTEL INZAKE WERKVER- SCHAFFING. Wij publiceerden dit voorstel in ons num- mer van Dinsdag. De voorstellen omvatten totaal 824 weken werk voor een man. De totaal kosten zijn ge- raamd op 29505. De heer K1 a v e r had niets tegen de werk- verschaffing en gevoelde zelfs voor het bewa- ren van werk voor den winter. De werkverschaffing gaat vaste vormen aannemen en de uitloopers dient' men onder de oogen te zien. Deze werknemers nemen nu het werk weg voor een gewone categorie ar- beiders, die ;mders het werk volgens gewone voorwaarden deden. Spr. vond het ook een bezwaar, dat men liierdoor menschen naar Alkmaar trekt. Wie hier een jaar woont komt voor te werk stel- lig in anamerking. Spr. oordeelde ook, dat het productieve gedeelte van den verrichten ar- Deid bij werkverschaffing steeds kleiner wordt. Spr wilde dit alles in de bedrijven cnder de oogen zien. Een directeur van een bedrijf verzekerde, dat zijn bedrijf er door in de war loopt. Werk wordt uitgevoerd, dat anders niet gedaan zou worden. Spr. vroeg voorts of de organisaties over de loonregehng waren gehoord. Mr. K u s t e r s was het met den heer Kla- ver eens, dat werkverschaffing nuttig en noo dig is. Spr. heeft zich afgevraagd of het in- stituut als na-oorlogsmaatregel niet is te wijzigen. is net niet mogelijk het in anderen vorm te doen? Het krijgt nu een te vasten vorm. Spr. verzocht het college een mogelijke reorgani- satie onder de oogen te zien. Het is misschien mogelijk om de diensten in den winter meer werk te laten uitvoeren, maar dan ook de regeling bij de diensten te iaten De heer Wester hof vond de opmerkin- gen van den heer Klaver voor een deel be- grijpelijk. Werkverschaffing neemt natuurlijk werk van anderen weg. Het is meestal werk- verruiming en werlcvervroeging geworden. Spr. toonde dit nader aan. Het trekken van de goede grens is moeielijk. Inclien geen werkverschaffing of werkver- ruiming ter hand werd genomen, dan kreeg men moeilijkheden. Spr. wees op het verschil tusschen crisis- en seizoenwerkloozen. Men weet nog niet of er van crisis-werk- loosheid kan worden gesproken of van een te veel arbeiders in bepaalde vakken. Waardevol is, dat men nu den boel beter onderhoud. Spr. wees op plantsoenen. De vrees voor toeloop van werkloozen uit de buitengemeenten, door den trek naar de steden, heeft geen voldoende grond. Men moet een jaar in de gemeente wonen en bo vendien gaan de georganiseerde gehuwden voor en dit zijn de bona fide arbeiders. De kans, dat losse arbeiders van buiten in Alk maar bij de werkverschaffing komen, is uit- gesloten. Spr. toonde dit nader aan en verklaarde nog als de ervaring van de directeuren, dat de menschen bij de werkverschaffing hun best best doen en dat de georganiseerden beter zijn. Als rege! wordt 70 pet. van den bij de werkverschaffing verrichten arbeid als pro- ductief geaciit. Spr. leverde nog een betoog voor zijn be- wermg, dat de werkverschalfiug praktisch een voordeel voor de gemeente is, zoowel fi- nancieel als moreel De moeilijkheid is echter productief werk te vinden. De commissie van advies over de werkver schaffing, bestaande uit werknemers en werk- gevers, heeft over het voorstel het vorig jaar advies uitgebracht. Dat er sprake is van een afnemende productiviteit bestreed spr. met klem. In dit verband verwees spr. naar de aanbesteding ophooging Juliana van Stol- berglaan. Spr. kent te werk gestelden, die des avonds op zijn van den verrichten arbeid. Niemand behoefde men daar te ontslaan. Spr. meende te mogen zeggen aan de hand van de rappor- ten der directeuren, dat de productiviteit niet afneemt. In antwoord aan Mr. Kusters wees spr. er op, dat hetze!fd& bij het N. V. V. aan de orde is, die hierover een conferentie met den minister had. Alles is nog in studie. Wanneer een beter systeem ontdekt wordt, is niemand in het college er tegen. De heer Klaver had het noodig geoor- deeld, dat de bijlage verdedigd was door den wethouder van publieke werken en plantsoe nen. Onder hem ressorteeren de werken in de bijlage genoemd. Spr. wilde voorkomen, dat werkverschaf fing wel normalen arbeid weg nam voor ande re arbeiders. Bij volgende gelegenheden zal spr. bezwaar-maken. Nu zal hij voor stem- men. De voorzitter: Het college zal nog onder de oogen hebben te zien de werkver- deeling. (Gelach.) Mr. Kusters ging in de richting van den heer Klaver. De werken moeten onder de 1 bedpijven wordeg gebracht. De adviezeo van

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 9