DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 925, No. 232 1X1 Ostaaf ttf 3 STa&en. flonderd zeren en fwintigsfe Jaargang AlbonEemesitsprijsfoij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5, ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrutmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.Ii. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. TRIJDA6 Directeur: G. H KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. 2 OCTOBER Buitenland DE STRIJD IN MAROKKO. Naar via Londen ut Tager gemeld wordt, heeft Abd-el-Krim het luchtbombardement beantwoord met een bombardement van Te- toean. Naar uit Madrid gemeld wordt hebben de Spanjaarden nabij Alhucemas nieuwe hoog- teketens bezet, waardoor zij weer dichter tot Adjir gekomen zijn. Ook de Fransche troe- pen zouden bij hun opmarsch nieuwe succes- sen behaald hebben. DE REGELING DER FRANSCHE SCHU'LD. Het bericht in de Fransche ochtendbladen van gister, dat het accoord betreffende de fundcering der Fransche schuld aan de Ver- eenigde Staten te Washington tot stand zou zijn gekomen, is gebleken niet juist te zijn, althans voorbarig. In den loop van den voormiddag hebben gister eenige leden der Amerikaansche schuldencommissie, met Mellon aan het hoofd, zich naar Coolidge begeven. Na afloop heeft het Witte Huis de volgende verklaring afgegeven. Naar aanleiding van de verklaringen van leden der- Fransche delegatie, volgens welke een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen en waarin zelfs bijzonderheden werden gege- ven betreffende den aard van dit accoord, kan word-en medegedeeld, dat deze volkomen onjuist zijn. De Fransche avondbladen hadden deze be- richten te laat onlvangen cm ze nog m( ccmmentaar weer te geven, maar de onjuiste mededeelingen zijn zeker niet van Caillaux afkomstig, daar de Fransche deletratle er gis- teravond officieel van verwittigd was, dat er geen kans was op een accoord. De Amerikaansche regeering heeft gister na volkomen verwerping der Fransche voor- stellen, eeii nieuw aanbod gedaan, waarop Caillaux thans bezig is, een anhvoord op te stellen. De Amerikanen zouden voorgesteld hebben annui'teiten van 40 mililocn dollar gedurend' 5 jaar, na we) ken tijd een commissie. weder bijeen zou komen om den toestand te herz;°n COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT IN BULGAR1JE. Uit jbetrouwbare brc-n wordt gemeld da 300 volledig gewapende levcltitionnairen de provincie P:o Grande do Sul in Brazilie. zijii binnengevalien, komende van de bergen bi; Rivera. Zij hebben zich meester geniaakt van de plants Porccrinhas. De Bulgaarsche minister van Oorlog in het kabinet-Zankof, Iwan Wolkof, heeft in een persgesprek een en ander verteld over de voorgeschiedenis en jongste actie van het communisme in Bulgarije. Het communismr- in Bulgarije, aldus d minister, bestond reeds voor den Balkanoor log. Toen was lie' echter een idealer commu nisme en niet een zooals zich laier in Rus land ontwikkelde. De oogelukkige oorlog, in het bijzonder echter het agrarisch regiem dat in zijn aanhar.gers en nieeloopers de laagste ittstincten had opgcoej en, zijn de grootste oorzaken voor de verandering der communistische beweging in de bolsjewisti- sche. Stamboelinski heeft zich vroeger tegen de communistische parlij verklaard, doch hij was tijdens de tweede helft zi'ner regeering haar vriend. Hii heeft op deze wijze den grondsteen gelegd voor het „eenheidsfront". waartoe de uiferste elementen der communis tische partij en van den hoerenhond toetra- den Na den Oden Juni 1023 had dit een- heidsfront zijn destructieve werkzaamheid voortgezet door Moskou daartoe gcdwongen. en geleid door de uit Bulgarije gevlucht leiders der communistische- partij en van den boeren bond. Het ontwikkelde een groote ac tiviteit en breidde zijn organisaiicnet over het geheele land uit. Het doe! van het eenheids- front. was de gewelddadige on.verwerping van het staafsbestuur en van het tegenwoor- dig regiem en de oprichting van de Sovjet- republiek van arbeiders en boeren. Daarin is men, trots de vele daden van ff™wel, niet geslaagd. 9 Nu zijn echter, volgens den minister, rU agrarische cornmunisten weer aan het werk en bereiden zij nieuwe verrassingen voor. De emigranten zijn opnieuw in eenige afdeelin- gen langs de Servische grenzen" verzameld en woi den door de agenten van het eenheids- iront tot daden als het overschrijden der grenzen en het ir. scene zetten van een op- roer, opgestookt. Hun pogingen, aldus Wol kof, zullen echter even tevergeefs zijn als oob te voren. Het leger mij valt niets zoo zwaar als het vergieten van broedersbloed is betrouwbaar en ik heb tot taak tot lederen pnjs de orde te handhaven Ik per- soonhjk ben voor een verzoeningspolitHc en ik geef leder den raad den poFFeken strijd eerlijk en langs parlementairen weg te voe- ren. WAT FRANKRIIK HEEFT TE BETA'LEN. Naar aanleiding van het accoord tusschen de Fransch-Amerikaansche schuldencommis sie, waarbij de door Frankrijk aan Amerika te betalen bedragen zijn vastgesteid (zie on- der telegramrnen in ons niimmer van gis- teren), wijst Renter er op, dat volgens dler betalingsstaat aan hoofdsom en rente een bedrag betaald wordt van 5620 millioeu dollar tegjnever een vastgestelde schuld van 4210 millioeu.. Berekeniflgui toonen aan. dat de gemiddJlde rente dus 2 A percent bedraagt voor den geheelen duur der voorgestelde overeenkomst. In de subcommissie, waar, zooals gezegd, deze overeenkomst opgesteld is, verklaarden de Franschen zich met bijna algemeene stem- men er voor. Het Amerikaansche subcomite legde het accoord aan zijn commissie voor, doch daar ontstond zulk een ernstig mee- ningsverschil, dat het noodzakelijk was het voorstel aan president Coolidge voor te leg- gen. Verwacht wordt, dat hij de voorwaarden zal aanvaarden. Het is nu zeker, dat de Fransche missie heden New York zal verlaten. Caillaux spreekt nadrukkelijk het gerucht tegen, in Amerika over een leening onder - handeld te hebben. v DE RUSSISCHE ZWARTE-ZEEVLOOT NIET DOOR DE DARDANELLEN. Volgens een bericht uit Moskou, heeft'de commandant van de Russische Zwarte-Zee- vloot medegedeeld, dat hij de reis naar Ita- lie niet kan voortzetten, aangezien de Engel- schen de doovaart door de Dardanellen ge- weigerd hebben. De Sovjetgezant te Londen zou hiertegen protesteeren. POOLSCHE LANDBOUWPRODUCTEN OP DE WERELFMARKT. In verband met de politieke besprekingen, die hebben plaats gehad, naar aanleiding van het bezoek van Tsjitsjerin aan War- schau, is aldaar in officieele kringen de kwes- tie onder de oogen gezien van de organisatie van den handel op de wereldmarkten. Dins- dag heeft op het Poolsche ministerie van landbouw onder voorzittersch|p van den mi nister van landbouw, een voorbereidende be- snreking plaats gevonden, waarop met me- dewerking van vertegenwoordigers der land- bouworganisaties en van Landdag-afgevaar- digden de kwestie werd behandeld van de plaatsing van landbouwproducten op de we reldmarkten. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS TEGEN HET DAWES-PLAN. Op het corgres der Labour Partij te Liver pool, is in een resolutie de buitenlandsche politick besproken. De resolutie houdt vast aan de beginselen vain het Protocol van Ge neve als de eenig bruikbare basis voor een blijvenden vrede, en keert zich tegen de ga- rantieverdragen, terwijl zij tevens het aanbod der regeering veroordeelt, om het Irakman- dnat te ver'enge-n. De voorzit+er, van den mijnwerkersbond verk'aarde dat het .Daw -s p'an de arbeiders- 1 wegi'-g vermoordi; wanneer die Labour ^ariy dat plan niet eens terdege zou bestu- deeren. zou de mijnwerkersbond het doen GESTOLEN f.UWEELEN TERUG- GESTUURD. Bij de inbraak in het gemeentehuis van fc clhof. was, naar gemeld, niet alleen on- --eveer 3-00 TOO Mark, doch ook voor een be- iangrijk bedrag aan juweelen gestolen, die door een ambtenaar van den burgerlijken stand na den dood van zijn cchtgenoote in de brandkasi van het gemeentehuis werden bewanrd. Gistermorgen nu is het gemeentehuis een brief in een dubbele envelop aangekomen Daar n bevenden zich de gestolen juweelen Zij zijn door den dief teruggezonden, wel- licht omdat hij het gevaar aan het te gelde maken er van verbonden, te groot heeft ge- acht. Het adres van den brief was samengesield lit Jesse letters, die uit een krant waren ge- knipt. PR INS SEIFEDDIN'S BEZITTINGEN. Uk Gai.o wordt gemeid: Het Egyptische ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft tie Egyptische legaties in het buiten.and op- dracht gigeven, uekend te maken, dat prirs SeiftcidiEs eigei.dommen niet verkocht mo- gen worden zonder, goedkeuring van den in Lgypte wonenden- curator. (Zooais men zicn herinnert is deze prins on- langs op vxij geheimzinnige wijze uit Enge land vertrokken, waar hij sinds jaren ver- pleegd werd in een particuliere inrichting voor geesterzwakken.) VALSCHE POOLSCHE ZEGELS IN BESLAG GENOMEN. De politie te Be .then heeft bij een huiszoe- king bij n stempelfabrikant, valsche Poolsche zegels ter waarde van ongeveer 400.000 zloty in beslag genomen. Men vermoedt, dat deze te Hamburg ver- vaardigd zijn en daarna naar Beuthen ge- zonden, om in omlpop te worden gebraeht. EEN HONDERDJARIGE MET EEN GOEDE MAAG. Te Cherbourg heeft Zondag j.l. een zekere madame Fouguet haar honderdsten verjaar- dag gevierd. Dit laatste woord is hier onge- twijfeid op zijn plaats, want ila haar kerk- gang, bracht zij den verderen dag door ge- lijk anders hoogstens menschen tot 40- jaar doen. Voor zoover zij niet aan den f eestdisch zat een bezigheid, welke veel tijd in beslag nam en welke een schitterend bewijs was van de ongerepte cond'itie van haar maag versterkte zij het koor harer feestende fami- lieleden en buurtgenooten met een nog so nde alt, of damsie met haar kleinzoons. Om zes uur's morgens begon zij met ge- roosterd brood en gebraden vleesch, door- spoel'd met een groot g'as cider, om 9 uur yolgde een f 1 ink bord soep. Daarna kwam, om halfeen, het gewone middiagmaal, doch met een uifgebreid, bij een dag als deze pas- send menu, vervolgens om vier uur thee, be- nevens de diaarbij behoorende zoetigbeden en om zeven uur's avonds nog eens gebraad, inn met warmen cider. BETAALDE MOORD OF WRAAK? Voor de gezworenen-rechtbank te Weenen is het proces aangevangen tegen Mencia Carniciu, de 2; jarige Bulgaarsohe, die op 8 Mei tijdens een voorstelling van „Peer Gynt" den Macedonier Todor Panitza in een loge doodschoot en diens vrouw en een heer ernstig verwondde. Onder zeer groote spanning werd Mencia Carniciu de gerechtszaal binnengeleid. Meer op een doode dan op een levendc gelijkende, nam zij plaats in een ziekenstoel, die voor de beklaagdenbank was geplaatst. Daar in de laatste dagen door de recht- ters dreigbrieven waren ontvangCn, zoowel van voorstanders van autonomie, als van fe- deralistisch gezinde Macedoniers, dat bij de geringste poging om politieke kwesties Macedonie betreffende, ter sprake te bren- gen, de zitting door bommen en revolvers zou worden verstoord, waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Men kon het de beklaagde aanzien, dat de artsen niet hebben overdreven, wanneer zij sedert maanden verzekeren, dat zij wegens vergevorderde long- en niertuberculose ten doode is opgeschreven. Met alle'energie heeft 2ij zich evenwel tegen de nadering van den dood verzet, ten einde voor de rechtbank te kunnen bewijzen, dat zij door pairiottische motieven tot haar daad werd gedreven. Daar- entegen wil de vrouw van 1 Panitza, Catha- rina, bewijzen, dat zij een betaalde moorde- nares is geweest. Op een vraag van den voorzitter, of zij zich schuldig acht, antwoordde de beklaagde met een volmondig „ja". In den loop van het verdere verhoor gaf zij toe, aanvankelijk in Panitza een nationalen held te nebben gezien. Oorspronkelijk w,erd Panitza door de regee ring Stamboelinski vervolgd. Daarna ver- zoende hij zich met haar, verschafte wapenen aan de communisten en bestreed in Meace- donie de tegenstanders van dit regime. Vervolgens gaf- de beklaagde een uitvoerige beschrijving van haar voornemen en de uit- voering harer daad. Op een vraag van den voorzitter, of zij berouw had over de door haar bedreven daad, antwoordde Mencia: „Als ik iets doe, doc ik het grondig." Gister, den tweeden dag van het proces, was de beklaagde, zoo zwak, dat zij op haar bed na"r de gerechtszaal moest worden over- gebracht. De getuire Boiris Hoembarow, voormalig secretaris van het Bulgaarsche dept. van buitenl. zaken, verklaarde, dat mevr. Panitza steeds bevreesd was geweest voor een aanslag van bekl. op haar man. In het verdere verloop der zitting trad de met zooveel spanning verwacbte weduwe van den vermoorde als getuige op. Zij ver klaarde, dat zij oorspronkelijk de uitnoodi- ging had willen weigeren. Omtren- de motie ven tot Mencia's daad kon zij niets bepaalds zengen, doch wel meende zij, dat van liefde of ialoezie geen sprake was. Eerder zouden geldeliike motieven Mencia tot het plegen van de misdaad hebben kun nen gebraeht, want op het hoofd van haar man was een hooge prijs gesteld. De getuige draagt een hoofdverband en haar gezondheidstoestand is nog altijd zeer slecht ten gevolge van de opgeloopen ver- wondingen. Na haar legt Bogantinoff, de vriend en de. voortdurerid gewapende begeleider van Panitsa, getuigenis af, die in de theaterloge eveneens bijna het slachtoffer van Mencia was geworden. Op een vraag van de verdediger erkent hij, dat Panitsa twee door Macedonische orga- nisaties ter dood veroordeelde federalisten na een diner, waartoe beiden hem hadden uitgenoodigd, in den tuin heeft neergescho- ten, daar zij hadden getracht hem ornate koo- pen. BRAND AAN BOORD VAN EEN JAPANSCH STOOMSCHIP. Aan boord van het Japansche stcomschip „Joekoefoe Ma-roe", van -de Nippon Yoezen Kaisja lijn, komende van Baltimore, met een lading kunstbicemen, graan, films en andere stukgoederen, is in de ITamburgsche haven brand uitgebroken. Aan dek waren 14? kisten met films geladen. Door de ontploffing hier- van zijn 15 arbeiders gewond, van wie eeni- gen zwaar. Het vuur ken eerst na vier uur van harden strijd door de brandweer wor den gebluscht. Twee ruimen zijn volkomen uitgebrand. DOOR HET BRUTALE HEEN! Te Berlijn heeft zich gisteren een allerbru- taalst stukje van berooving voorgedaan. Een groote Berlijnsche firma had twee loopers naar haar bank gezonden om loon- gelden te halen. Toen de beide mannen het bankgebouw verlieten, tr,aden twee personen op hen toe, die zich met (valsche) papieren legitimeerden als rechercheurs, een eveneens valsch bevel tot arresiatie toonden en de bei de loopers dwongen met hen naar het hoofd- bureau van poliiie te gaan. Daar werden de beide mannen in een leege kamer gebraeht op de eerste verdieping, waar de twee recher cheurs hun de gelden afnamen (vele duizen- den marker.) en vervolgens irf een zijkamer verdwenen na bevd te hebben gegeven te wachten. De arrestauten wachtten rustig eenige uren, maar toen niemand verscheen, maakten zij alarm en kwamen tot de ontdek- king, dat zij in het hoofdbureau van politie slachtoffer waren geworden van brutale dieven. De recherche staat voor een raad-el. De daders moeten uitstekend op de hoogte zijn geweest van de toestanden en het inwendige van het bureau, omdat zij het eenige leeg- staande vertrek in het geheele gebouw heb ben uitgezocht. Tot dusver is elk onderzoek naar het spoor van deze twee kapiteins van Ropenick vruch- teloos gebleven. KORTE BERICHTEN. Wegens de vrijspraak der revolution nairen, die deeinamen aan de beweging van 18 April, heeft de Portugeesche regeering besloten generaal Iharco, den president van den krijgsraad en generaal Carmona, die als advocaat-generaal fungeerde, van hun bevel te ontheffen. In Brandenburg hebben 5000 arbeiders in de glasindustrie het werk neergelegd. Naar uit Milaan gemeld worat heeft. Brazilie de eerste in zijn vloot op te nemen duikboot bij een Italiaansche firma besteld. In Amerikaansche kringen te Constan- tinopel verluidt, dat de Vereenigde Staten het Verdrag van Lausanne willen ratificeeren. Het Labour-congres te Liverpool sprak zich gister uit voor het protocol van Geneve en tegen het veiligheidspact. Een resolutie werd aangenomen ten gunste van de nationaliseering der banken. In Chili zijn alle ministers, bethalve die van Oorlog, afgetreden. Een Engelsch militair vliegtuig stortte bij St. Albans neer. Twee sergeanteff-vliege- niers werden gewond. De Belgische ministerraad is tot over- eenstemming gekomen, wat betreft het finan- cieel program, hetwelk een werkelijk en ze ker evenwicht beoogt van het budget en de monetaire saneering, ten einde te komen tot een herstel van den handel in nationale fondsen. De treiler „Big" uit Swansea is door den mist bij Ramsgate gestrand. Zeven leden dfer bemanning wisten zich te redden, de ka- pitein en twee zeelieden verdronken. Oemengd Nieuws Uit tie Pers DE KRANT EN DE POST. De Residentiebode schrijft: De wijzigingen in het Posttarief, die 1 Oc tober in werking treden, zuPen algemeer. op afbetaling aanvaard zijn. Heel de handels- wereld zit te springen, dat toch ook de bm- nenlandsche tarieven verlaagd zullen worden. A1 gold het nu enkel en alleen de buiten landsche 't i- jammer, dat de directie der Posterijen de mooie gelegenheid heeft lalen voorbijgaan, om al vast een begin te maken met de verlaging van het binnenlandsche port, 't Is wonderlijk, hoe laag andere lan- dea met hun port uit kunnen terwijl wij maar op het verdubbelde blijven staan. In Belgie b.v. gaat men brieven verzenden voor 30 cen times, of ongeveer 3 cent! Als men- dit ziet, begrijpt men, dat de tijd gekomen is om ge- leidelijk naar den ouden toestand terug te keeren. Als begin b.v. had het Postbestuur het krantenport weer op het oude peil kunnen brengen en aldus het groote algemeen be- lang der pers kunnen erkennen'. Evenwel, van nog grooter urgentie is het wegwerken van een ander inconvenient, dat ontstaan is toen een paar jaar geleden zoo veel bezuinigd is bij de Post. De Zondag- bestelling is toen op de dorpen vervallen, ook voor kranten. Met het gevolg, dat op kleine afgelegen plaatsen de krant van Zaterdag Maandagmorgen of -middag arriveert. Dat anachronisme is te erger, waar juist op zulke plaatsen de krant op Zondag een levensbehoefte is Vele dorpelingen hebben door de week niet veel tijd om de krant in te zien. En als het blad van Zaterdag pas Maan- dags arriveert, hebben ze nooit tijd voor de krant, terwijl de Zondag zooveel geschfkte lectuur-uren opievert. Dat is toch om ture- luursch te worden. Het regent dan ook klachten over dezen toestand. Zelfs van plaatsen, die aan spoor liggen, moet men hooren, dat de krant hun Zater- dags niet meer bereikt, omdat er ook Zater- dagsavonds geen post is. Hoe eer de Posterijen aan dit regiem een eind maken, hoe beter. En kufinen ze niet overgaan tot herstel der bestelling op Zon- dagmorgen, laat ze dan toch de Zaterdag- middagbestelling verzetten tot 's-avonds, zoo laat, dat de krant nog in de bestelling valt. We vinden den „vrijen Zaterdagmiddag" een mooie uitvinding, maar een, die zeker niet ten nadeele van den publieken dienst mag komen. Evenals er Zaterdagsavonds treinen ioopen, dient er een postbestelling te zijn. En juist om het niet-bestellen op Zondag moge- lijk te maken, dienen de stukken op Zaterdag- avond zoo laat mogelijk besteld te worden. Hoofdbestuur, vooruit! Doe van uw kant alles om handel en verkeer te bevorderen. Wij voelen ailes voor sociale behandeiing der be- ambten, maar dezen mogen niet -t- en zullen niet! vergeten, dat ze er zijn voor het pu- bliek. En ze zullen evenmin ontkennen, dat 'n goed postverkeer ten goede komt aan handel en bedriif, en van der. weeromTuit aan de Post, die dan in staat komt, ook het perso- neel ruimer te vergoeden voor zwaarder dienst. JUBILEUM A. VOOGD. De heer A. Voogd, redacteur van het dag- blad Scheepvaart, redacteur van het Week- blad, gewijd aan de belangen van Rotterdam, en Rotterdamsch redacteur van het Alge meen Handelsblad, vierde zijn veertigjarig jubileum als journalist. Tegelijkertijd her- denkt hij het feit, dat hij een kwart eeuw ge leden zijn intrede deed in het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring, waarvan hij al dien tijd onafgebroken deel heeft uitgemaakt, en waarin hij nog de func-" ties van vice-voorzitter en penningmeester bekleedt. Niet alleen de journalisten echter, in wier organisatieleven de heer Voogd is ook voorzitter van de Rotterdamsche Journalis- tenvereeniging hij zulk een vooraanstaan- de plaats inneemt, huldigen hem vandaag. Ook uit velerlei anderen kring is hem ge- toond, hoezeer zijn journalistieke arbeid naast zijn werk op aangrenzend terrein wordt gewaardeerd. KONINKLIJR BEZOEK AAN LIMBURG. Tegen Woensdagavond had de Oranjever- eeniging te Maastricht ten stadhuize aldaar een vergadering belegd. Daarin hebben bur- gemeester en wethouaers, een door de Oran- jevereeniging benoemde technische commis sie en vertegenwoordigers van verschillende lichamen het voorloopige programma voor het bezoek van de Koninklijbe familie aan Maastricht besproken. Het programma zal ongeveer zijn als volgt: Dinsdag 20 October te 4 u. 20 n.m. onge- veer.aankomst der Koninklijke lamilie aan het sta'ion; deze aankomst zal aangekondigd worden door bazuingeschal op het perron. In de hal van het station ontvang3t en begroe- tmg door Jen commissa-is der Koningin, den burgemeester en verdere autoriteiten; zang van de Kon. Zangvereeniging Mastreechter Staar. Een afdeeling Limburgsche jagers vormt de eerewacht op het perron. De stoet gaat in rijtuigen door de hoofd- straten, waarlangs zich vereenigingen op- stellen, naar het gouvernementsgebouw. Hier ook betrekken Limburgsche jagers de wacht. De vereenigingen defileeren. Daar H. M. den wensch te kennen heeft ge geven, na 5 uur ongestoord te blijven, gaat de eerst ontworpen lichtstoet niet door. Woensdagmorgen 21 Oc ober tocht naar den St. Pietersberg, rijtoer door de stad en bezoek aan ziekenhuis, St. Servaaskerk en weeshuis of fabriek. 's Namiddag® receptie ten gouvernementshuize. Daarna ontvangst ten stadhuize door het stadsbestuur. Op de Markt hulde van de schoolkinderen en waar- schijnlijk van de Limburgsche schutjerijen. Donderdag 22 October's morgens halftien vertrek van het gouvernementsgebouw naar de werken voor den aanleg van het Juliana- kanaal onder Limmel, waar Prinses Juliana de eerste spade in den grond zal steken. Vertrek van de Koninklijke familie te 10.35. Bij het bezoek van de Koninklijke familie aan Limburg zullen de Limburgsche jager9 de eerewacht betrekken: bij den stuw te Linne, aan het station te Roermond, aan het station te Maastricht, aan het station te Venlo, aan het station te Venray en aan het station te Mook. DE LOONREGEL1NG IN DE MET AALINDUSTRIE. Het bestuur van den Metaaibond heeft, naar het Volk meldt, onderstaanden brief ge- richt tot de arbeidersorganisaties: Bij dezen deel ik u mede, dat het algemeen bestuur van den Metaaibond zich in prin- cipe heeft kunnen vereenigen met de voorstel- len van het dagelijksch bestuur tot wijziging van de landelijke regeling van Januari '23. De met 1 October a.s. ingaande wijzigingen zullen in hoofdzaak hierin bestaan: De normale werktijd bedraagt 48 uur. Des Zaterdagmiddags eindigt de werktijd normaal te 1 ure. Betaling van de overuren: a. voor ieder uur, dat gedurende de zes werkdagen in to- taal langer dan 48 uur wordt gewerkt, wordt ten minste 10 pet. van het vaste uurloon extra betaald, behalve voor de uren, liggende tusschen 12 uur s nachts en 5 uur's morgens voor welke 50 pet. van het voile Vurloor extra wordt betaald; b. voor ieder uur, dat op de Zon- en feestdagen wordt gewerkt, wordt 100 pet. van het vaste uurloon extra betaald. Het is niet wel doenlijk te zeggen, dat deze bovenstaande redactie woordelijk zoo zou zijn, daar de tekst nog in een volgenden week te houden vergadering moet worden goedge- keurd. De idee zal hierdoor echter wel nie* gewijzigd worden. UITGEGLEDEN. Gisteravond is de schilder A. B., van de Persoonshaven, terwijl hij werkzaam was in de dakgoot van pand 224 in de Oranjeboom- straat te Rotterdam, uitgegleden en van een hoogte van 15 meter gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de straat terecht. Dr. H. Dor- las heeft den dood geconstateerd. ONTSPOORD. Van den personentrein 130, afkomstig ul* Nijmegen, die om 10 u. 03 te Amsterdam aankomt, is gisterochtend bij het binnenko men op het centraal station de locomotief. onder de kap van het seinhuis ontspoordi Daardoor is eenige vertraging in het ver keer ontstaan. ALKMAAKSCH

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1