Alkmaarschs Oourant De Reisgenoote. De papiermand FEUILLETON. Honderd Zevsn en Twlntlgste Jaargang, Maandag 5 October. De financien van de P. E. N. 0S0BO 0 000000000000000 m. 234 In mijn beschouwing „Van zieke Jongeling tot gezonde, krachtige man" wees ik op den verbeterden fiuanrieelen toestand van het provinciaal electriciteitsbedrijf. Werd over 1922 nog een gering verlit s ge leden, 1923 gaf een winst te zien van 182900 mi over 1924 was dit winstcijfer al weder jrooter, namelijk f 244000. Gaat het zoo voort, dan zoo conclu deerde ik ,is over zeer enkele jaren het ge heele vroegere verliessaldo op het eind van 1924 nog geboekt tot een bedrag van 2.691.000, gedelga. Dan zal gedacht kunnen worden aan vor- ming van een reservefonds of aan verlaging van tarieven. Zoowel in het belang van de verbruikers als van het bedrijf zelf zal waar- schijnlijk tariefsverlaging de voorkeur ver- dienen. Het bedrijf toch zal door tariefsverla ging den stroomprijs zien toenemen, waar- door het komt in de positie van den winke- lier, die zijn zaak verbeterd door kleiner winst, maar grooter omzet. Nu is er sedert ik mijn vorige beschouwing schreef ik kan spreken in de taa! van het P.E.N. nog een ander lichtpunt aange- bracht kunnen worden, waarop ik nog wensch te wijzen. Provinciale Staten besloten op 29 Septem ber om Gedeputeerde Staten te machtigen tot conversatie van twee 6 pCt. leeningen te gen leeningen van een lager rentetype. Ge- volg daarvan is geweest, dat gedeputeerde staten onmiddellijk met een Amsterdamsch bankiersconsortium tot overeenstemming zijn gekomen omtrent een conversieleening van f 12.000.000 tegen 454 pCt. rente, koers van uitgifte der leening 9854. In deze leeningen is meer dan 6 millioen gulden begrepen van het P.E.N., dat hier- door een rentebesparing zal v?rkrijgen van rond 100.000 per jaar. Eind volgend jaar kan verder voor conver- sie in aanraerking komen een in 1921 afgeslo- ten leening met 7 pCt. rente, groot 10 milli oen, waarin het P.E.N, ook meer dan 6 mil lioen aandeel heeft. Wordt deze op dezelfde wijze geconVerteerd, dan is daarvan nog een jaarlijksche rentebesparing te verwachten van ongeveer f 150.000. Binnenkort dus hoogstwaarschijnlijk een rentebesparing van rond f 250.000, derhalve vermeerdering van het jaarlijksch winst cijfer met dit bedrag. Met dit toekomstbeeld voor oogen wordt des te krachtiger mijn aandrang aan het slot van mijn vorig artikel, gericht tot de gemeen ten met zoogenaamde vooroorlogsche con- tracten, voor zoover zij nog niet vrijwillig betalen de 50 pCt. verhooging voor den prijs per Kilowatt maximale belasting. Gemeenten, die niet zeer bijzondere rede- nen kunnen aanvoeren voor handhaving van die verouderde contracten en dergelijke gemeenten zijn er m.i. haast niet mogen zich ernstig afvragen, of zij, en in het alge meen belang en in het belang van zichzelf, nu niet ten spoedigste behooren mede te werken om deze laatste donkere wolk, die nog hangt over de exploitatie van het P.E.N., te doen yerdwijnen. Noordhollands platteland en de steden, die van het platteland moeten leven stelt eischen en het mag die stellen; met betrek- king tot wegenaanleg, tot verbetering van waterwegen ,tot drinkwatervoorziening voor mensch en dier, tot verlaging van hoogheem- raadschapslasten en wat dies meer zij. Maar het geve wederkeerig dan ook zelf datgene wat in billijkheid van hen verlangd mag wor den. Dat is veel beter dan het „hard tegen hard", dat noodwendig en tot schade van het algemeen van de leuze „contract is contract" het noodlottig gevolg zou moeten zijn, noodlottig voor de eene partij zoowel als voor de andere. Purmerend,D. KOOIMAN. ProYiiiciaal nienws vol- van wen- UIT KOEDIJK. Vrijdagavond is het vervolgonderwijs in onze gemeente aangevangen met 16 jongens en 17 meisjes. Dit is een zeer bevre-digend aantal. UIT St. PANCRAS. Vrijdagavond vergaderde de afd. St. Pan- eras van .den Bond voor Staatspensionnee- nng. Bij ontstentenis van den voorzitter, werd de vergadering geleid door den heer Boskamp. De penningmeester bracht verslag uit van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat in kas was de somma van 17.65. Vervolgens bracht de penningmeester ver- slag uit van zijn gehouden beheer, waaruit oleek, dat in kas was 'de somma van f 17.65. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer van Kampen en gekozen de heer H. Gerritsen. Besloten werd een tooneelwedstrijd uit te schrijven, waartoe een drietal vereenigingen zullen worden uitgenoodigd tot het opvoeren van een een-acter. De rondvraag leverde geen bijzouders op, waarop de vergadering werd gesloten. UIT HARENKARSPEL. De raad vergaderde Vrijdagmiddag tallig. Het verzoek van het gemeentebestuur Aikmaar om subsidie voor het neutraal zie- kenhuds aldaar is nog niet door B. en W. be- handeld en werd derhalve aangehouden. He R. K. schoolbestuur te Waarland zood bericht dat ze geen vervolgonderwijs schen te geven. De fuinbouweursus fcrijgt de beschikking van het schoolbesuur over een vrij schoollo- kaal en de gemeente zal voor vuur en licht zorgen. De directeur van de post- en telegraaf dienst zond bericht dat de Zondagsbeselling zal worden opgeheven. Nu zal de Zaterdag bestelldng vooraan na 6 uur plaats hebben om aan; de bezwarea tegemoet te komen en zal de Schagerwaardkade Zaterdags een 2e bestelling krijgen. Verder zal er gelegenheid1 zijn de post Zomdagmorgens af te halen te Dirkshorn van 89 uur. Uit de school te Waarland van 9.4510 uur en bij het bij'kantoor te Tuitjemhorn van 9.1510 uur. Op 23 September was bij den gemeente- ototvanger overeenkomstig de boeken in kas 6528.03. De publieke verhuring van 160 snees land neef opgebracht 2572, terwijl geraamd was 659. Het bod geldt voor 1 jaar en verdere ja ren hebben de huurders de getaxeerdte waar- de te betalen. Deze bepaiing werd beschouwd de oorzaak te zijn van den abnormaal hoogen prijs. De voorziter decide mede dat de keurings- dienst besloten heeft van afgelkeurd vee geen keurloonen meer te heffen. Goedgevonden werd aan het bestuur van den voorpolder een stukje grond te verkoopen voor 50 cts. en aan P. v. Dijk eveneens een stukje voor 50 cts. B. en W. stelden voor het electrificatie van de Schagerwaard over te gaan op de laatste voorwaarden door het P.E.N, gesteld. De bewoners zijn bereid het door de ge meente te betalen bedrag terug te betalen. Als er 45 aansluitingen komen zal dit to taal 2150 gulden zijn, alzoo ongeveer 50 per aansluiting. Het doel was dit jaar de zaak nog klaar te hebben Met algemeene stemmem werd het besluit tot aansluiting: genomen. Daarna kwam de gemeentebegrooting aan de orde. De commissie stekfe voor het safaris voor den ambtenaar te verb oogen van 500 op 600. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. De commissie wilde de 20 subsidie aan de politieschool1 te Hilversnm opheffen. De voorzitter achtte goedte opleiding voor de politic van veel belang. Ook de beide wet- houders waren van het belang van ddze school overtuigd. De commissie achtte het- meer op den weg van provfacie en Rijik. Met 5 tegen 2 stemmen werd <fe post ge schrapt. De commissie wildle de f 10 voor dtankbe- strijding schrappen ten eerste omdat zelfs na aansohrijving het bedrag het vorig jaar niet geind en ten tweede is het draokgebnxik in deze gemeente miniem. B. en W. zagen daarin een bewijs van wei- nig activiteit en gingen met het voorstel ac- coord. Met algemeene stemmen werd de post ge schrapt. De commissie wilde de post 50 voor ma- lariabestiijding schrappen. B. en W. waren van oordeel, dat het pa- ticulier initiatief in deze gesteund moet won den. De post werd bovendien niet onnoodig gebruikt. Met 4 tegen 3 stemmen bleef de post ten slotte gehandhaafd. Tegen stemden de Vries, Groen en Dekker. De post wegen en voetpaden is gebracht van 400 op 700, om uit deze post het plaatsen van urinoirs te kunnen bekostigen. De heer Francis ging daarmede accoord, doch een ander deel van de commissie niet. De heer Dekker achtte deze gemeente te open om behcefte aan urinoirs te gevoelen. De heer de Vries wees er op dat een vo- ige vergadering het voorstel niet aangeno- men was en Roman. (Iht het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W H C 43) Jawel, maar die verandering moet on ze vnendschap hechter en teederder en iou met minder aardig maken merkte ik heel zachtjes op. Hij scheen het niet te hooren en een brief op tafel leggende, zei hij: Kijk eens, Phyllis, al ware het alleen maar dat; je naam is veranderd. Gisteren waren we twee van elkaar onafhankelijke wezens en nu zie maar eens Ik nam de dichtgelakte enveloppe op Ze bevatte de gelukwenschen van de Maurice- aus, die niet te Parijs waren en hun brief hadden geadresseerd aan Mevrouw Willem Kerjean, rue Boursault. Ik weet niet waarom, maar het ontroerde me een beetje: het was de eerste brief, dien ik ontving met mijn nieuwen naam Maar dadelijk hief ik het hoofd op: Welnu, ik ben er niet alleen heel blij mee, ik ben er ook hepl trots op „mevrouw Kerjean" te heeten- W. de wenschelijkheid er van. Met 4 tegen 3 stemmen bleef de post ge handhaafd. Tegen stemden de heeren de Vries, Groen en Dekker. De heer Dekker besprak die wenschelijkheid van straatverliehting in Waarland en andere deelesn van de gemeente. De voorzitter was er van overtuigd dat op de steun van gemeente gerekend kon worden als op dezelfde wijze gehandeld wordt als te Dirkshorn. Voor straatverliehting van gemeentewege was deze gemeente te uitgebreid. Er zullen wel ongeveer 90 lantaarns noo- dig zijn. Exploitatie kost hier nu ongeveer 15 per lantaarn ,erwijl dit b.v. in Warmenhuizen 30 is en in Waarland wel 40 zal zijn. De heer Dekker zeide dat in Zijdewind de exploitatie met 50 kaarslicht sterkte 20 en met 32 kaarslicht sterkte 17 kost. B. en W. zouden dat punt ooder de ooiren zien. De begrooting werd daarna vastgeste'd op een ontvangst en uitgaaf van 5763452s en 3174.26 Vt voor onvoorzien. De hoofdelijke omsilag was aanvankelijik geraamd op 20.000, doch werd nu 2000 lager bepaald met het oog op de hoogere op- •brengst der verhuring: De kapitaaldienst werd vastgesteld op 21150 in ontvangst en uitgaaf. De begrpoting voor het burgerlijk armbe- stuur werd1 z on der opmerking vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van 7591.25 met 3500 gemeentesubsidie. De begrooting van het electrrisch bedrijf werd vastgesteld op een ontvangst en uit gaaf van 4855.02, zonder dat daarover discussie over gevoerd1 werd. Nadat -nog een suppl. begrooting werd vastgesteld op 5950 werd de vergadering gesloten. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De raad vergaderde Vrijdagavond voltal- hg- De voorzitter deelde mede, dat de onder wijzeres die op wachtgeld gesteld wordt niet bereid is als assistente werkzaam te zijn Ter tafel kwam het adres van het gemeente bestuur van Aikmaar om steun voor het neu traal centraal ziekenhuis. B. en W. stelden voor om een jaarlijkschen steun te verleenen, gelijk staande aan hoog stens 15 cent per inwoner, telkens op 1 Janu- ari, gelijk staande aan hoogHens 15 cent per inwoner, telkens op 1 Januari vast te stellen. Dit voorstel is gebaseerd op het totaal aan tal inwoners der gemeenten, die bij het zie kenhuis betrokken kunnen worden. De voorzitter wilde met de toelichting vol- staan met te vervvijzen naar de conclusie, die in het eindrapport is neergelegd. Het is overbodig het groote nut dezer fa stening naar voren te brengen. Het voorstel is van de meerderheid van B. en W. De heer Groen verzette zich tegen dit voorstel. Hij acht het centraal neutraal zie kenhuis voor de gemeente niet van het minste belang, omdat er in Aikmaar voldoende ver- pleging is, die de gemeente geen cent kost. Spreker achtte het particulier innitiatief verre te verkiezen boven het overheidsbedrijf. Alle Alkmatrsche specialiteiten zijn aan het St. Elisabethziekenhuis verbonden en nooit is daar iemand geweigerd of om zijn denkwijze lastig gevallen. Als Aikmaar die buitengewone dure sprong waagt, moeten zij dat weten, doch het moet niet ten koste gaan van de buitengemeenten. Het is een totaal overbodige inrichting. Men zegt neutraal, doch bedoelt het niet, die niet neutraal denkt, zal er niet fa verpleegd kunnen worden? De voorzitter wees op de conclusie van de leden van de ziekenhuiscommissie, die uit al- lerlei kleuren bestaat. Een aanvraag om subsidie hoort wel bij den raad thuis. Het is zeer zeker voor deze gemeente van belang. De heer Bekker wees er op, dat burgemees- ter van Schagen ook tegen subsidie is. Spre- .ker was van oordeel, dat het gebouw niet in een behoefte voorziet. De voorzitter was van oordeel, dat B. en W meenden, zich in goed gezelschap te be- vinden bij de onderteekenaars van het rap- port. r De heer Bekker achtte het een stadsbelang en verder niet. De heer du Burck achtte het goed gezien, dat getracht wordt ook voor anders denken- den een verpleging te verkrijgen, die ze wen- schen. Er zal geen gevaar zijn, dat er plaats over is, want nu gaat men reeds naar Am sterdam of Leiden. :™li nZlV00Tm/ft a,af€no; I vedeenen' van'steun 1s^ w7s va'noorded dat achtte het verkeerd dat dat punt de behoefte aan ziekenhuisverplesfarmeer en nu weer naar voren kwam. meer toeneemt en er dan ook vcS-^een van wijze beide inrichtingen gevaar bestaan zal dat e ruimte over r. Ook informeerde spreker naar van reiniging. De voorzitter was van oordieel dat het toen afgewezen was omdat er geen post voor op de begrooting stond. Bovendien voelden B. Opnieuw glimlachte Kerjean, maar dit- maal verhelderden zijn lieve gezicht en zijn goede oogen heelemaal. En hij zei „kleine vrijster!" en kuste mijn hand, die ik hem had gegeven. Zal je nu niet langer uit je humeur zijn? Neen, Phyleke. En zal je net evenveel van me houden als vroeger? Natuurlijk. Plotseling had ik geen lust meer om te la- chen en op een heel anderen toon want ik was bedroefd zei ik: Kerjean, je moet veel van me houden van me houden, zooals ik ben. En ook hij antwoordde op anderen toon: Je weet wel dat je oude Kerjean van je houdt, zooals je benten ngetwijfeld omdat je zoo bent, cmdat iij nu eenmaal jij bentAls hij niet veel van je hielden zelfs een beetje meer dan veel, Phyleke, dacht je dan dat hij, om je te onttrekben aan een leven, waaronder, om jou, zijn vriendschap leed, in dit onzinnige huwelijk had toege- stemd? 't Is geen onzinnig huwelijk! Jawel, 't is wel onzinnig, o, zeer zeker en erg onzinnig ook!Maar ik zal 't nooit meer zeggen, als ik je er verdriet mee zou doen.. en we zullen trachten er het beste van te makenDroog jij je mooie Japan- De heer Kramer verklaarde zich uit zake- hjk oogpunt tegen de subsidie. Het is geen steun aan het ziekenhuis, doch sche oogen rnaar, prinsesje Ik had tranen in mijn oogen gekrecen maar met omdat ik erg verdrietig was* ik had vertrouwen in de toekomst. Ik had besloten niet in Brussel te bliiveir Brugge was mijr. eenige doel, dat ik, hoe ook, wenschte te bereiken. We zagen de Sainie-Gudulekathedraal en voor alles de verrukkeiijke, oude Grande Place, t Nobele, sierlijke en eerbiedwaardi- ge sWJhuis zelf, met zijn als van kantwerk gemaakten spitsbogengevel, zijn van hoek- torentjes voorzienen toren met zijn spits die met zulk een met vaste hand getrokken ijle lijn de vergulde beeltenis van den heili- gen Michael omhoog stuwt; het weelderio- gebcuwde „Maison du Roi" en de oude gif- denhuizen met grijs geworden muren en al die gebeeldhouwde emblemen, hier en daar door vergulsel verlevendigdWe dejeu- neerden in een restaurant, wat me, als iets heel nieuws, amuseerde en na een langen autorit in het Bois de Cambre, zijn we naar Brugge vertrokken. En nu ben ik in Brugge! Maar ik heb er nog niets van gezien; 't is in den winter vroeg donker en we kwamen er in donker aan. Ik pg voor het zonderlinge station een gothisch station! een erg alledaagsch plein met gewone huizen. Toen stapten we in een rijtuig en nu ben ik in het „Hotel de Flandre", druk bezig in aan de gemeente Aikmaar. Een gedeelte van dt/burgerij wordt uitge- schakeld en voor de buitengemeenten is nooit de behoefte aan een ander ziekenhuis geble- ken. We krijgen er niets voor. Als geen subsidie gegeven wordt, kan men er evengoed ver pleegd worden. Wat we geven is totaal renteloos en weg- gegooid geld. Zoo gaan de besprekingen nog geruimen tijd door totdat eindeiijk met 43 stemmen zuiver 2 rechts tegen 1 links het voorstel van B. en W. aangenomen werd. Een adres van de Voorzorg, vereeniging voor ziekenhuisverpleging om subsidie, werd met 52 stemmen verworpen, naadt door de heeren Kramer en Zeeman er met een enkel woord gewezen was, dat de vereeniging voor het meerendeel niet de sympathie van de bur- gerij heeft. B. en W. waren tegen subsidie, omdat fondsvereenigingen zoolang het kan, zichzel- ve moeten bedruipen. De begrooting van het gasbedrijf werd na enkele bespreking vastgesteld op een ont vangst en uitgaaf van 109562.79 voor den gewonen en f 20578.72 voor den kapitaal dienst. De begrooting van het electrisch bedrijf werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 60778.14 voor den gewonen en 8170 voor den kapitaaldienst. Het voorstel om den prijs van electrischen lichtstroom te verlagen van 37 op 35 cent en de krachtstroom voor kleine motoren van 20 op 15 cent, werd goedgekeurd. De begrooting voor het armbestuur werd vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 2404.0154, waarbij gerekend is op f 800 subsidie van de gemeente. Daarna kwam de gemeentebegrooting aan de orde, waarvan verslag volgt. UIT WIERINGERWAARD. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onder leiding van burgemeester Haringhuizen, te- vens secretaris. Afwezig wethouder Sleutel wegens ongesteldheid. De notulen werden goedgekeurd1. Mededeeling werd gedaan dat de gemeen- terekening over 1923 goedgekeurd van Ged. Staten terug' is ontvangen. Uit de laatstgehouden kasverificatie bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen de som van 65021.6014, de uitgaven 56614.47%, zoodat aanwezig moest zijn en ook was een som van J 8470 13, welk bedrag overeen- stemde met de boeken. Een gedeelte van dit saldo is geplaatst -op eene Girorekening, een gedeelte bij de Boerenleenbank en 2176.14 bij den ontvanger in kas. Wethouder Koster had volstrekt geen aan- merking op de verificatie. Integendeel is het werk van den heer Zeeman keurig in orde, doch hij zou toch gaarne zien dat er voor- taan zoo weinig mogelijk op de Girorekening werd geplaatst en ook zoo weinig mogelijk bij den ontvanger in kas, omdat dit toch altijd eenigszins gevaar oplevert. Laten we, zeide spreker, liever zooveel mogelijk op den Boe renleenbank plaatsen, dat geeft in ieder geval rente en is dus voordeel voor de gemeente. Allen konden zich hiermede vereenigen, Ingekomen stukken: Van den heer J. Wit was een verzoek om ontheffing van betaiing van schoolgeld inge komen. Zal in comite worden behandeld. Van de heeren Sieswerda en van Ham een verzoek om subsidie ad 150 voor het geven van herhalingsonderwijs. B. en W. stelden voor, de gevraagde subsi die te verleenen op dezelfde voorwaarden als het vorig jaar. Allen voor. Van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Aikmaar een verzoek om subsidie voor 1926. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik- ken op dezelfde gronden als vorige jaren. Het nut wilden ze gaarne erkennen, doch hier is zelf een uitstekende bibliotheek. Met algemeene stemmen werd besloten af wijzend te besehikken. De commissie vaii Wijkverpleging vroeg f 200 subsidie voor wijkverpleging en 266 50 voor tuberculosebestrijding. □□pop□ODD g N.V. vh. Herms.Coster&Zn. [a] Voordam C 9 Aikmaar. ken op zekere te stellen voorwaarden. Allen voor. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur, waarop voorkomt een post van f- 6000 uit de gemeentekas, werd goedgekeurd. De gemeentebegrooting 1926 werd fa ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 46120 02 54met een post „onvoor- zieti" ad 2799.2754. Kapitaaldienst nihil. De commissie van onderzoek deelde bij monde van den heer Speets .mede, den indruk te hebben gekregen, dat de begrooting voor- zichtig was opgesteld en men zich heeft be paald tot volstrekt noodzakelijke uitgaven. zoodat de commissie geen enkele wijziging wenschte voor te stellen. Een kleine suppletoire begrooting 1925 werd vastgesteld, terwijl een paar af- en over- schrijyingen werden goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer H. Slikker naar de uiibreiding van het elec trisch licht aan de Nieuwesluis. Er is onlangs wel een onderzoek ingesteld, doch nu de lange avonden komen, hooren we er niets van. De voorzitter zeide officieel niets te kunnen mededeelen, wel had hij gehoord dat uitbrei- ding aan de Nieuwesluis zal plaats vinden, doch het is nog in onderzoek bij het P. E. N. Niets meer te behandelen zijnde, volgde sluiting. Dc opbrengst van de alhier gehouden collecte voor de stormramp te Borculo is 719.50, UIT HEERHUGOWAARD. De raad dezer gemeente vergaderde 2 Oct. 's nam. 1.45 uur. De voorzitter, burgemeester Van Slooten, deelde bij de opening mede, dat van den heer Kostelijk bericht van verhindering wegens ziekte was ingekomen, met genoegen deelde spr. mede dat de heer Kostehjk vooruitgaan- de was en sprak den wensch uit, dat dat een blijvendte vooruitgang zal mogen zijn, opdat de heer Kostelijk weer spoedig de raadszittin- gen zal kunnen bijwonen. Voorgelezen werd het bekende adres van den gemcenteraad van Zoeterwoude met be- trekking tot den zomertijd. Algemeen verklaarde men zich voor ad- haesiebetuiging. De heer J. Komen, wonende te Hensbroek, doch hier aangeslagen als forens, verzocht in aanmerking te mogen komen voor de le- verantie van braindstoffen aan de gemeente. De heer Mienes was daar niet zoo dadelijk voor. Spr. oordeekle dat de heer Komen eens- deels reeds jconcurrent was voor de brand Op beide adressen werd1 gunstig beschikt. I stofhandelaars onzer gemeente, anderdeels De bedragen zijn gelijk aan die van het vorig jaar. s'an het gemeentebestuur van Aikmaar was verder ingekomen een verzoek om subsidie voor de exploitatie van een Centraal Neutraal Ziekenhuis. De voorzitter zeide, dat in verband hier mede een adres is ingekomen van het Comite van Burgemeesters en Secreiarissen in het kanton Aikmaar, Hoom, Purmerend en Scha gen (Dit adres, dat reeds eerder in deze courant heeft gestaan. werd in zijn geheel voorgele zen). Uit de besprekingen bleek, dat onzc ge meente in de le klasse van rubriek 1 is ge- rangschikt en alzoo hoogstens jaarlijks /340 zal hebben bij te dragen. Dit is 30 cent per ingezetene. De minimumbedragen zijn ge- tela op 2 cent per ingezetene. B. en W. stelcien voor, gunstig te beschik- reeds indirect van de gemeenteleveranties profiteerde doordien hij als grossier optrad voor sommige brandstofhandelaars onzer ge meente. Ook de heer Wijnker was dat gevoelen toe- gedaan en achtte het gewenscht daamaar eerst een onderzoek in te stellen. Aldus werd besloten. Door den heer K. Freker werd verzocht een drietal lantaarns te doen plaatsen aan de Kil, waarvam hij de verste bewoaer is. B. en W., overleg gepleegd hebbende met de Commissie van Bijstand, meenen daarop geen gunstig advies te moeten geven. Toch achtte de heer Krom het plaatsen van een lamp wel gewenscht. De heer Mienes echter oor-deelde dat dat tengevolge zou hebben dat meer afgelegen wonenden zouden komen verzoeken om pad- verlichtingzou op deze wijze het bedrijf niet te veel worden bezwaard en waar zal het mijn zitkamer deze bladzijden te pennenheerscht, niets zit te doenen die den gan- Ik had niet gedacht zoo veel op te schrijven schen dag geen seconde ophield met kletteren en zeker niet dat, wat ik opschreef; maar tegen de vensters van de huizen en de raam- mijn pen vloog over het papier en sleepte in jes der rijtuigen, die zich als vloeibaar ge- haar vaart op goed geluk de feiten, de ge- worden lakens over de daken uitspreidde, de daciiten en de woorden mee, waarvoor zij, grachten deed rimpelen, de straten onder noch ik den tijd hadden ze met zorg te kie- water zette en alles leelijk, vormeloos, kleur- zenEn ik vond het vermakelijk de vaart I loos en vies maakte! van mijn pen te volgen. Kerjean ik bedoel Willem haalt zijn poststukken van het postkantoor; ik moet tegen etenstijd beneden in den hall op hem wachten. Morgen hoop ik Brugge te zien. II. 1 Brugge, 11 December O, 't is al te bedrcevend, al te vreeselijk! Ik zal nooit den moed hebben te schrijven Als ik toch schrijf dan doe ik het werkelijk niet uit melancholiek genoegen om indruk- ken te noteeren, die ik in Brugge hoopte op te doen, die ik er kwam zoeken, terwijl in mijn geest en hart.niets dan lieflijke verhalen rondwaarden 't Is alleen maar om mijn i spijt, mijn teleurstelling en mijn woe'de uit te schreeuwen 'fc Regent.. En wat een regen! Een on- yerbiddieiijke regen die al van .norgen, toen ik mijn oogen opende. fcegor.. die van avond nog valt, terwijl ik in de stilte. die overal Toen ik door de druipende ramen de dikke, grijze lucht zag, een lucht die scheen te ko men aandragen met alle stortvloeden tegelijk van een vol jaar, was mijn teleurstelling zoo hevig, dat Kerjean me in een fauteuil ineen- gezakt aan troff, met een gezicht van oude I lappen. Hij trachtte me te troosten. 't Is een tegenvallertje voor eenige uren, Phyl! We zullen vandaag per rijtuig de kerken en musea gaan bezichtigen, en on ze wandelingetjes door de stad tot morgen, bij mooi weer, uitstellenDe regen is nu wel erg onaangenaam, maar het is toch niet iets om er zoo erg bedroefd onder te zijn Doet er niet toe!Ik was erg bedroefd Mijn eerste blik op Brugge en mijn eerste indruk die ik er van kreeg, was reeds bij voorbaat bedorven. Ik kreeg dien van uit een dicht rijtuig, waarop het hemelwater neer- gutsteO, wat was dat droevig en verve- lend r (Wordt vervolgd 19ZS is meestal een niet bedoelde bergplaats voor drukwerk, dat men aan z'n klanten doet toekomen. Goed nitgevoerd zal het niet zoo gauw weggedaan worden, als drukwerk, dat een stecht verzorg- den, slordigen in« druk maakt. Over de resultaten van uw aankondi- gingen, prospecti, en aJ nw overige drukwerken, zult ge tevreden zijn, wan- neer gij ze laat ge- reed maken bij de:

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5