aippen en aanljnen. Wees Tiever verstandig dan spijtigWaar-1 am niet heden een flacon Foster's Maagpiilen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, j regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor gocde spijsvertering en houdt de ingewand'eft werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versutkerde piTlen 0.65; in apotheken en drogistzaken. erode zijn? De heer Krom zeide dat deze KiT aan het net is gelegen. Goecf, antwoordde de beer Mienes, maar zoo zijn er reeds meer en kronen er meer ko- men. Spr. was er niet voor dat verzoek in te willigen. Na eenig debat werd besloten een onder- zoek in te stellen teneinde in de volgende vergadering beslissiwg te nemen. Ingekomen was het verslag van bet Prov. Waterk'idinbedrijf alsmede dat van dte ge- meentelijken dienst inzake werkeloosheid in het district Alkmaar. Beide verslagen zullen voor de raadsleden ter inzage warden gelegd. Vervolgens kwam aan dte arde het adres der gemeente Alkmaar met betrekking tot garantstelling voor de exploitatie van het neutraal-centraal ziekenhuis aldaar. Dat adres werd voorgelezen, alsmede het advies der vereeniging van Burg. en Seeretarissen. Het bleek dat van de gemeente Heer-Hugo- waard een garantstelling wordt gevraagd van 803 per jaar. Door den heer Blom word gevraagv -aar het advies van- B. en W., waarop de voorz antwoordde dat dat college geen bepaald rap port beef-t nitgebracht. De heer Blom zeide dlat z. i. gebleken was dat er veel behoefte werd bevoeild aan een goed ingericht neutraal ziekenlhnis, dat die toistandkoining ervao. ook voor onze gemeen te van veel belang was, zoodat spr. van oor deel was, dat ook onze gemeente zedtelijk ver- plkht is tot een bijdrage on een mogelijik te- kort dier exploitatie. s De heer Krom zekte de stukken te hebben ingezien doch niet overtuigd te zijn van de noodzakelijklieid van een ziekenhuis op zoo groote schaal opgezet. Naar spr.'s oordeel bestaat daaraan de behoefte niet, dank ook zij het bestaan en groote uithreddiing van het Sint-E'lisabethsgesticht. Het schijnt, dat som- magen zich dlaar niet op hun plaats gevoelen doch spr. aehte dat denkbeeldig De verple- ging is er boven alien lof verheven en wat Set niet neutraal zijn betreft, is dit dan gele gen in eenige wandversiering? Spr. achtte de ..OwerihekJ niet genecbtigd subsidie, zooals die wordt gevraagd, toe te staan. Voor uitbrei- ding van het Sint Elisabetsgesticht was ook met om steun gevraagd aan de Overheid. De heer Wijnker sloot zich diaarbij aan. Wil men een neutraal ziekenhuis, dan moet men dat ook rnaar zelf betalen. Door den heer Tromp werd de vraag ge- steld of zorg van overheid noodig was en of het noodzakelijik was een inrichting te hebben voor klasseoverpleging. Naar spr.'s oordeel was dit niet noodig, terwijl spr. het met den heer Krom eens was, het particulier zieken- fhuds biedt voldoeide gelegenlheid. De heer Mienes bestreed deze meeningen. Spr. was vain oordeel, dat er wel degelijk be hoefte wordt gevoeld aan een neutraal-cen traal ziekenhuis, door zeer velen wordt daar- naar verlangd Het oude stadsziekenhuis diende te worden vervangen door een naar de eischen des tijds ingericht ziekenhuis. De heer Poland legde den nadruk op cen- traal en zeide dat daarin reeds werd voor- zien. Wat echter neutraal betreft, vroeg spr. wie is neutraal, bestaat er neutraliteit? Spr. betwijfelde dat zeer sterk; in spr.'s oog was neutraliteit een hul, een prul, een niks. Spr. zou op het verzoek niet widen ingaan en be- sloot met de opmerking dat hij van meutrali- teit bang is als de diuivel voor het kruis. De voorz. achtte neutraliteit zeer goed be- staanfoaar en stelling bij de ziekenverpleging Spr. achtte de krachtbewoording van den heer Poland hier minder op haar plaats. Ve len achten inderdaad een neutraal ziekenhuis, zander eenig godsdienstigen kleur, zeer ge wenscht, waaram spr. van oordeel was, dat er veel reden voor bestaat om bij te dragen ook armen uit ooze gemeente zijn wel in het neutrale ziekenhuis verpleegd Evenwel het verzoek was ingediend1 en de raad had te be- slissen, wat eveneens het geval zou zijn, iro- dien om steun gevraagd werd door een stich- tiimg van een bepaalde richting. Spr. stelde voor am tat stemmiing over te gaao. Het verzoek werd van de hand gewezen met 7 tegen 3 stemmen, voor alleen die heeren Mienes, Pool en Blom; alzoo rechts tegen links. Daairna kwam ter tafel de rekening der uithreiding van de waterleiding aan de R. Kath. school aan den Hoedenweg. De be- grooting van dat werk van 727.80 terwijl het gekost heeft 1147.99, alzoo een ver- schil van> 420 ruim. Dat ontlokte aan den heer Wijnker de vraag: hoe kan dat? De voorz. antwoordde dat dat nog niet was ooderzocht; wel was gebleken, dat bij het opmaken der begrooting geen voldOende reke ning gehouden was met allerlei omstandig- heden. Zoo wees de heer Poland op het be staan van den betonvloer onder de houten. Door dem heer Kroni werd nader toege- licht dat er door de gemeenteopzichter reeds opgewezen was, dat er zich omstandigheden voordeden, waardoor de begrooting wel Spr. vond echter dat verschil ook wel wat kras. De heer Wijnker stelde voor een onderzoek in te stellen, wat ook de voorzitter gewenscht voorkwa-m, terwijl de heer Mienes nog op- merkte dat het gewenscht was, werken van eenig belang aan te besteden; dat ware ook voor dit werk wel gewenscht geweest. We kunnen nu al niet veel verder gaan, dan een deskundig onderzoek in te stellen. Door den voorzitter werd nog opgemerkt dat de prijzen den opzichter destijds billijk voorkwamen en dat de verhooging der kosten In hoofdzaak geweten moest worden aan noodgedwongen veranderingen van het op- gemaakte plan. Besloten werd een onderzoek in te stellen en de beslissing te verdagen. Door B. en W. werd voorgesteld het laag- spanningsnet uit te breiden in de richting van Rustenbusg, en daarvoor een crediet toe te staan van 2500 waarop die uitbreiding is begroot. De opbrengst kan zijn 385, ter wijl de uitgaven geraamd zijn op 332 per iaar. Met algemeene stemmen werd dat voorstel aangebomen, wat eveneens geschiedde met het voorstel tot uitbreiding der straatverlich- ting tot het Zuideinde van den Middelweg, het plaatsen vam' twee lampen in de Kil bij N, Stam en een paar lampen aan het West- einde van den Moler.weg. De kosten daarvan zijn geraamd op 614.60 ,waarvooi' crediet werd verleend1. Toegestaan werd1 het verzoek der afd. L. T. B. en „Nieuwleven" een lokaal beschik- baar te stelllen, verwarmd1 en verlicht, voor het houden van een tuinbouwcursus of ver- goeding daarvoor. De voorz. lichtte toe dat de heer Van Schaik er prijs op stelde den cursus te geven in een der lokalen van zijn school. De heer Tromp merkte op, dat eventueele vergoeding voor een cursus voor volwasse- nen, welke veel minder uren in beslag nam, lager kan zijn d'ae die voor dten tuinbouw cursus. Daaromtrent zal een onderzoek wor den ingesteld. Op het in die votrige vergadering aanigdhou- den verzoek der muzie'kvereeniging „H. U. G. Q." om subsidie adiviseerden B. en W. dlat verzoek in te willigen. Het college achtte het billijk gezien de prestatie door genoemde vereeniging, haar een subsidie van 75 te verleenen evenals aan het andere muziek- corps was verleend. Met algemeene stemmen werd dat voorstel aangenomen. Op een desbetreffende vraag van den heer Mienes antwoordde de voorz. dat dat geldt voor 1925. Eveneens was aangehouden het verzoek van de heeren Bruin en Kwantes', werkzaam in het Gem. Electrisch Bedrijf, om verhoo ging van salaris, met het oog op uitbreiding der werkzaamheden. Met de commissie van Bijstand kwam het college van B. en W. tot de conclusie, dat verhooging gewenscht ge- acht moet worden. Over scheiding der functies van lijnwer- ker en administrateur, thans beide in handen van de heer Bruin, wenschten B. en W. nog geen bespreking. Men wil dit liever onder de oogen zien, als de nieuwbouw gereed is, dan kan beter over het al of niet noodzake- lijke worden geoordeeld. Voorgesteld werd door B. en W. het sala ris van den heer Bruin van 1700 te brengen op 2000 en dat van de heer Kwantes van 11000 op f 1300 per jaar, met de bepaling, dat dan beiden zelf premie storten voor pen- sioen, n.l. 8 pCt. per jaar. De heer Mienes achtte het niet mogelijk, dat de beide functies van den heer Bruin in een persoon vereenigd kunnen blijven. Spr. zou sterk voor scheiding zijn, al moest dit dan Lot wat hoogere kosten leiden. De heer Bruin moest nu toch ook al assistentie hebben. De voorzitter meende ook, dat het wel tot scheiding zal moeten komen, doch zou eerst de voltooiingen van den nieuwbouw wilien afwachten. De heer Mienes zei het thans reeds vOor den heer Bruin vrijwel onmogelijk te achten, alles naar behooren te kunnen behartigen; de tijd voor lijnwerk bestemd, zal nu reeds moe ten worden gebezigd voor administrate. Spr. zei, dat de administrate steed9 functioned in orde diende te zijn, wat de heer Krom aanlei ding gaf de vraag te stellen, of er aan het een of anaer iets hapert. Wat de assistentie be treft, spr. heeft cijfers opgevraagd en kwam tot de conclusie, dat de kosten van assisten- tief f 120 in een jaar hebben bedragei. Spr. was van oordeel, dat bij scheiding der func ties het bedrijf veel duurder zal uitkomen Bovendien het accountantsrapporl is steeds gunstig, terwijl ook Ged. Staten geen aan- merking maken. Indien het blijkt, goed te kunnen blijven gaan, was spr. er voor, het zoo te houden. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de commissie voor onderzoek der begroo- tingen. Namens deze commissie bracht de heer Blom rapport uit. Deze zei, dat de begrootin- gen door de commissie zijn nagegaan en ver- geleken met dit van het vorige jaar. Wel ga- ven enkele posten aanvankelijk aanleiding tot op- of aanmerking, doch na toelichting wer- den de bezwaren opgeheven, zoodat de com missie meende te mogen adviseeren, de be- grootingen aldus va=t te stellen. De heer Mienes vroeg, waarom een bedrag was uitgetrokken voor brandweer, aangezien we toch verplichte brandweer krijgen. De voorzitter antwoordde hierop, dat nog geen goedkeuring was verkregen voor de verplichte brandweer, doch bovendien zullen hiervoor toch uitgaven kunnen zijn; soms moet b.v. aan de manschappen het een of ander worden verstrekt. Nader lichtte de voorzitter nog enkele pos ten der begrooting toe, welke hooger zijn ge raamd, dan het vorige jaar. Spr. was van oordeel, dat dit wel gewenscht was. De ge- meentcbegrooting, alsmede die voor het Gem. Electrisch Bedrijf en het Burgerlijk Armbe- stuur, werd goedgekeurd en aldus vastge- steld. De heer Van Langen vroeg, of het niet mo gelijk was, sommige lichtpunten voor een half jaar te belasten. Spr. heeft vooral het oog op de verlichting van koolschuren. De voorzitter meende, dat hiervoor hoogst moeilijk een regeling zou zijn te treffen; ook andere bedrijven zouden dan hiervoor in aan merking komen. De heer .Wijnker meende, dat' daarmee niet moet worden begonnen, terwijl de heer Tromp van oordeel is, dat wellicht het halve aantal lichtpunten in het zomer-halfjaar niet gebruikt worcc. Hierna sluifing der vergadering, terwijl de raad bijeen bleef om in de raadszaal den Commissaris der Koningin te cntvangen. HIT HEILOO. De afdeeling Hciloo van den Middenstands- bond .,De Hanze" hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in het vereenigingsgebouw. De vice,-voorzitter, de heer P. Dekker, be- toogde, dat hij met gemengde gevoelens deze vergadering leidde, cmdat hij de plaats van den overleden voorzitter, den heer S. Hoetjes, mcest innc-men. Wat deze voor den bond, die hem lief was, heeft gedaan, werd door spr uiteengezet. Zijn nagedachtenis kal in eere blijven. Jaarverslag'van den secretaris, den heer N. Ursem. Hieruit bleek, dat het ledental met 6 is verminderd en dat tengevolge van de sehrale kas de propaganda moest achterwege bliiven. De penningmeester bracht verslag uit. waarult bleek, dat de uitgaven en ontvang- sten zijn 213.30, nadeelig saldo 16.22; eventueel moest een deel der contributie nog gelnd worden. De rekeningcommissie, bestaande uit de heeren J. Roozing en D. Broers, bevond de rekening accoord, waarop de penningmeester werd gedechargeerd. Tot afgevaardigden voor de op 6 October te Amsterdam te houden vergadering werden gekozen de heeren Th. Bolten en Th. Velse- boer. Twee nieuwe leden werden geinstalleerd. Bestuursverkiezing wegensp eriodieke af- treding van de heeren Th. Rozing, Th. Velse- boer en N. Ursem, die werden herkozen. Verkiezing voorzitter. Na aanbeveling werd gekozen de heer Th. Rozing. Besloten werd tot het houden van een cur sus in het boekhouden. (Voor alle afdeelingen op initiattef van Roermond). In een gloedvol betoog stelde pastoor van ivtseuwen de kracht van de organisatie in het licht. Daarna deelde de vice-voorzitter mede, dat hij bedankte als bestuurslid, waarna de ge- bruikelijke plichtplegingen werden gedaan- Na behandeling van de ingekomen stukken volgde sluiting. Door den heer W. van de Vail zijn vra- gen aan B. en W. gesteld over de afsluiting van Tuindorp, over de bergplaats van <te vuilnis-auto en de afsluiting voor het publiek van „Ter Coulster". Zooals de lezers zich zullen herinneren is door de gespannen verhouding tusschen het Rijk en de „Maatschappij Tuindorp" een af sluiting gemaakt en zijn de materialen enz. op een hoop gezet, echter heeft de jeugd hier een speelplaats en biedt deze afsluiting een triestig gezicht, orndat de materialen oVeral verspreid liggen en de beek soms vol ligt. In de bergplaats van de auto komt tot he den geen verandering. De vorige week is er met de heeren Bruul, Bouman en den heer Met nog een onderzoek ingesteld. De auto werd op verschillende wijze gemeten, doch de ruimte is te klein. Zijn we goed ingelicht, dan zal de heer v. d. Vail een voorstel doen am aan B. en W. op te dragen stappen te doen dat de afslui ting voor het publiek van „Ter Coulster" voorkomen wordt. Door den heer Vrijburg is aan B. en W. een vraag gesteld omtrent de bestemming van een leegstaande woning (aanbouw bij het Raadhuis) voorheen bewoond door de wijk- verpleegster. In tusschen zullen B. en W. met voorstel- len komen tot het aankoopen van een berg plaats en tot het onderhands verhuren van de woning. Tevens zal in de vergadering van den Raad op 7 October's avonds half de gemeente- begrooting an de orde komen, alsmede een voorstel tot instelling van een raadscommis- sie van bijstand voor de beplantingen (welke tot hedyi onder de commissie wegen ressor- teerde) en tot benoeming van leden der com missie. De voetbalclub V. V. H>. I speelde Zon- dagmiddag op eigen terrein tegen Holland I van Oudkarspel. Onze club won met 20. UIT SCHERMERHORN. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Ttiinbouwvereeniging „Schermerhorn en Omstreken", onder voorzitterschap van den heer C. Groot, werd mededeeling gedaan, dat de rekening van den tuinbouwcursus over het jaar 1924/25 door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is goedgekeurd en werd ingediend de begrooting voor den cursus 1925/26 in ontvangsten en uitgaven groot 524.60. Van de Tuinbouwwinterschool te Hoora was ingekomen een programma van onder- wijs. De voorzitter sprak een woord van aanmoe- diging om de a.s. tuinbouwers zooveel mo gelijk van dat onderwijs gebruik te doen ma ken. Werd besloten in samenwerking met de Vereeniging te de Rijp de benoodigde hulp- meststoffen aan te koopen door bemiddeling van het Gentraal Bureau te Roterdam en niet meer door particuliere leveranciers een in- schrijving hiervoor te doen houden. Verschillende leden bespraken de wensche- lijkheid, dat het bestuur aan leden die zulks wenschten de hulpmeststoffen verstrekte op crediet. De meerderheid van het bestuur vcmd dit bezwaarlijk. Bij stemming werd het voor stel van het bestuur, om alles contant te be talen, aangenomen. In de Nutsvergadering van het departe- ment Schermerhorn werd in de vacature, cntstaan dor't vertrek vaii den heer J. Won der, tot voorzitter benoemd de heer ds. C Boerendonk. Als spreker voor de vergaderin- gen voor het a.s. winterseizoen viel de keuze op mej. Nelly Menage Challa te Nieuwe Nie- dorp voor de Octobervergadering en op den heer ds. Nijenbuis Ockhuijsen te Oterleek voor de Januari-vergadering. Tot leden van het Kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente werden herbenoemd de heeren J. de Groot, O. Wit en J. Langereis, die periodick moesten aftreden, en zijn be noemd in de vacature, ontstaan door het ver- trek van de heeren J. Wonder en J. Smit? de heer W. Bol en mevr. I. Offringa-Belkom. SCHERMERHORN. (Sept.) Geboren: Johanna, d. van Laurens Cornelisse en Geertruida Koppes. Uit cie Pers DE RADIO. EEN NATiONALE OM- ROEP. HOE ZAL DEZE WOR DEN GEORGANISEERD. In de Radio-luistergids, orgaan van den Hiiversumschen draadloozen omroep (H.D. O.), schrijft de redacteur, de heer W. Vogt, over het "hangende vraagstuk van de orga nisatie van een nationalen omro°p. Hij wijst er op, dat thans al datgene wat Hilversum seint, niet steeds gedekt wordt door de vlag van den H. D. O. (De Ned. Seintoest. Fa- briek is n.l. eigenaar van den zender, en bij de Jan de Bakker-herdenking is reeds geble ken, dat de N. S. F. den zender, behalve aan den H. D. 0., ook aan anderen, zoo bij die gelegenheid aan den Prot. Chr. Radio- omroep, gratis kan afstaan of verlmren) De redactie van het orgaan van den H. D. O. schrijft dan verder: Men zal zeggen dat een zoodanisre situatie ten hoogste ongewenscht is. En wij beamen dat. Maar daarmede kunnen wij den bestaan- den toeistand niet wijzigen. Die zal alleen gewijzigd kunnen worden wanueer een geheel zelfscandige commissie over den zender beschikt en. niemand anders. Deze toestand kan alleen bestaan bij een Nationalen Omroep. Waarom bestaai. die Nationals Omroep nog niet? Het is ons niet bekend, wat in de vergadte- ringen van het comite Posthuma is bespro- ken, want de H.D.O. is in dat Comite, vreemd genoeg, niet vertegenwoordigd geweest. Maar zooveel is toch wel bekend geworden van het resultaat van zijn arbeid, dat een minister van waterstaat daarin geen basis kon vinden voor een wets voorstel, dat voor- gelegd kon worden aan de Tweede Kamer ter goedkeuring. En het doel van^de Com missie Posthuma is toch geweest, om te po- gen zulk een basis aan den minister te ge ven. Waarom kon geen algemeen door partijen onderschreven plan aan den minister wor den voorgelegd? Is het misschien voor een groot deel c'oor de omstandigheid, dat, op eenige loffe' uitzonderingen na, in die commissie ruei personen zaten die de speciale psyche van den gemiddelden radio-luisteraar doorgron- den. Wat verlangt die luisteraar; dikwijls slechts intuitief? Er is in het maatschappelijk en in het godsdienstig leven van ons alien zeer veel wat ons vereenigt. Daar is onze gemeenschappelijke taal, on ze gemeenschappelijke eerbied voor de wer ken der meesters op het gebied van Muziek, onze gemeenschappelijke belangstelling voor zaken van wetenscbappelijken, van techni- schen, van cultureelen Sard. Dat zijn zaken die ons samenbinden door banden van den geest, of door de gevoelens die ons maken bet volk van een natie. Daarnaast staan de zaken die ons verdee- len. Dat zijn de scherpten van den Godsdienst, de Politiek, de Levensbeschouwingen van ve- lerlei nuance. Een radio-omroep, die begint, moet en dit is onze meening gefundeerd zijn op de afspraak, om programme's ter uitzending te brengen die samengesteld zijn uit de zaken die ons vereenigen. En zulke zaken zijn er gelukkig te over om verzekerd te zijn, van een ruime en af- wisselende programmakeuze. En het zijn deze programma's, die de ge- middelde luisteraar, naar onze op ervaring gegrondveste meening, verlangt. Heeft een dergelijke opvatting bij de le den van het Comite Posthuma voorgezeten? Wij herhalen, dat wij het niet weten, maar te oordeelen naar het negatieve resultaat mogen wij het betwijfelen. Heeft men niet veeleer gepoogd als verte- genwoordigers van een bepaalde groep zoo veel mogelijk beschikkingsrecht te verov-ren over den zender, met het do;l dit uitzend- instrument te stellen in dienst van de propa ganda voor de zaken die zulk een groep na aan het hart liggen? Hebben leden van de Commissie Pos thuma bij het overwegen van de strekking van hunne bijeenkomsten niet te veel een ver- keerdte parallel getrokken door te denkeb den aanvaog der begrootingsdebatten in de Tweedte Kamer? Daarover is men Let niet eens kunnen wor den en het einde is geewest een „draw." Wij herhalen nogmaals, dat dit sleghts eene bespiegeling is, over de mogelijke oor- zaken van het ontstaan van het fei, dat na langdurige ernstige onderhandelingen niet een door ons alien vurig begeerd resultaat is bereikt. Thans staat de minister van waterstaai voor de vraag: wat dan wel te doen: Want het Omroep-vraagstuk is urgent. Het krijt om oplossing: de radio-omroep neemt steeds in belangrijkheid toe. De om roep treedt met zijn klanken in het gezin. Er moeten verantwoordelijke zelfstandige leiders zijn van zulk een instituut. De besten uit ons volk moeten hunne aandacht, hun ga- ven, hun raad en steun aan deze insteiler gever Want de taak is groot en schoon, maar verantwoordelijk tevens/ En de schoutiers die zich onder zoo'n taak zetten, moeten sterk zijn. Evenmin als het binnensmokkelen van een boek of geschrift met een inhoud, die hooge en edele gevoelens kwetst, in het geestelijk gezonde gezin wordt geduld, evenmin mag het anderere grievende woord met welk een eerlijke overtuiging en een oprecht vuur het ook worde uitgesproken onverhceds deii luisteraar en de zijnen overvallen. De minister van waterstaat is geplaatst voor het probleem van de oplossing van een der moeilijkste vraagstukken, die Z. E. wel licht ooit in zijn ministerieele loopbaan zul len worden voorgelegd Hij zal straks misschien opnieuw een aan tal Nederlandsche mannen en vrouwen tot een comite benoemen, om hem na onderling gehouden beraad over het Omroepvraagstuk nieuwe voorstellen te doen. Zal in het comite ook gehoord worden de stem van de menschen, die gedurende eenige jaren aan de practijk hebben getoetst tal van zaken, die aan de conferentietafe! misschien een groote theoretische aantrekkelijkheid be- zitten, maar die in het licht der nuchtere re- aliteit een geheel ander en dan verwerpelijk beeld vertoonen. Schr. dringt er dan ook aan den H. D. O. een plaats in de commissie in te ruimen. ,Tjjd&chriften. Het Octobernummer van „Ons Eigen Tijd- schrift", uitgave der firma van Houten te Weesp is ook ditmaal al even vei'zorgd als de vorige nummers. Dit maandblad handhaaft zijn eigen spe- ciaal karakter. De kunstbijdrage: „Gezicht op het Damrak te Amsterdam naar de schil- derij van onzen grooten Breitndr, is bijzon- der modi van uitvoering. Het nutnmer bevat een compositie „Oos- tersche Dans" van Kor Kuiler, sonnetten en gedichten van Helene Swarth, een gedicht van Joannes Reddingius, bij dragen van El out, A B Wigman, Elisabeth Zcrneke, teekenin- gen en verschillende bijdragen voor onze kin- UITBETALING VAN1 PENSIOEN AAN OU D- GE ME ENT E'-AM BTE N AR E N De Pensioenraad heeft aan de Geineen- tebesturen de mededeeling verstrekt, dat aanvangende met 1 October 1925, de pen- sioenen voortaao zullen worden uitbetaald kwartaalsgewijze, voor het eerst in de tweede belft van November a.s. en vervolgens telken- male om de drie maanden door tusschen- komst van den posteheque- en girodienst. De tot 1 October verschemen termijnen zullen dus nog op den bestaanden voet worden uit- gekeerd. Oud gemeente ambtenaren,u'i<?/2 op 1 Oc tober j.l. de toen verschenen pensioencoupon over de maand September, dan wel over het 3e kwartaal 1925, reeds is uitbetaald, wor den uitgenoodigd hun pensioenboekje met de daarin aanwezige nog onverschenen coupons zoo spoedig mogelijk in te leveren ten kan- tore van ondergeteekende, Langestraat 106. Andere oud-gemeenteambtenaren, die nog ten of meerdere reeds verschenen pensioen- coupons in ontvangst kunnen nemen dus de coupons over de maanden tot en met Sep tember 1925 worden uitgenoodigd deze zoo spoedig, mogelijk ter betaling aan te bie- den. Alkmaar, 3 October 1925. De Ontvanger der gemeente "ALKMAAR, L. VAN DER VECiT deren. Het aantal bijdragen bestaat ditmaal uit een 26 stuks. DeWereldpost geeft een interessante kiek van een zaagvisch van 2000 pond, die met den hengel gevangen is natuurlijk in Ame- rika. Een dubbele pagina is aan het werk van den belcenden schilder Martin Monnickendam gewijd, wiens beteekenis als groot kunstenaar daardoor in het licht gestelo wordt. A. W. Groote, de ontwerper van het bekende steno- grafiestelsel, is ditmaal de man, die het eere- plaatsje der Nederlanc.ers van beteekenis in- neemt. Onder de vele interessante foto's o.a. een fraaie kiek van de groote zangdemonstratie in het Stadion. Verder de gewone goed verzorgde rubrie- ken. De heer P. J. alhier vroeg ons dezer da gen In uw blad van 8 September 1925 komt een artikel voor over kippen en konijnen. In ge- noemd stuk geeft men in overweging om Vi- trex te gebruiken voor beschutting. Gaarne zou ik wilien weten waar dit verkrijgbaar is. Onze deskundige medewerker anhvoordde: Ik moest het adres eerst uitvisschen. Dit luidt Den heer G. J. Overbeek, 2e Adelheklstraat 163, 's-Gravenhage. De heer P. L. te Oudkarspel schreef ons: Onlangs kwam in de kippcnrubriek de mede deeling voor, dat in den handel verkrijgbaar is het surrogaatglas ,,Fitrikx" voor kippen- hokken. Zoudt u zoo goed wilien zijn even te antwoorden waar dit verkrijgbaar is? Het antwoord van onzen medewerker luidt: Importeur is de heer G. J. Overbeek, 2de Adelheidstraat 163, den Haag. Oemeiiyd Nimiws. SCHULDMISDRIJF. Donderdag heeft voor de Haarlemsche rechtbank de zaak gediend betreffende het ongeluk in Juni bij het laten nederdalen van een last door de kraan van de N.V. Haarl. Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee. De last is op een werkman neergekoniert, den schilder de Laat, en deze is later overleden. Beklaagd van schuldraisdrijf stond terecht E. P. De schilder de Laat was bezig met werk zaamheden op een schip. Plotseling viel een stuk ijzer van een kraan naar beneden en -kwam op den man terecht. Zijn rechter-on- derbeen werd verbrijzeld en ook zijn rechter- arm werd ernstig gekwetst. Bovendien kreeg hij nog een hoofdwonde. Dadelijk werd de on- gelukkige naar het Gasthuis overgebracht. Daar werd hem het rechteronderbeen geam- puteerd. De man kwam echter na een paar dagen te overlijden. Bekl. zeide, dat hem niet bekend was, dat de last een zwaarte van meer dan 5 ton had hem was gezegd, dat het er een van 3 ton was en hij had hem op 4K ton geschat, an ders had hij wel de noo 'ige veiligheidsmaat- regelen genomen. Ook v. s aan bekl. niet be kend, dat er nog menschen op de schuit wa- ren. De kraan kon een last van 5 ton dragen. Deskundigen, door de rechtbank gehoord, verklaarden, dat de oorzaak van-den dood van de Laat infectie was, ontstaan door of althans verband houdend met de verwonding. Verschillende getuigen a decharge werden verder nog gehoord. De conclusie van het O. M was, dat de schuld van het ongeluk aan beklaagde is te wiiten. Het eischte 14 dagen hechtenis. De verdediger, mr. van Loben Sels, con- cludeerde tot vrijspraak. FABRIF.KSBRAND TE LEIDEN. Zaterdagmorgen omsfreeks half 5 is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Eer- ste Nederlandsche fabriek van krijt- en verf- producten in den Posthoornhof bij de Oude Vest te l eiden. De brand, die ontstaan was in de kriitvetafdeeling, greep zoo snel om zich heen dat het. toen de brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, op het terrein van den brand verscheen, al duidelijk was dat er van de fabriek weinig was te redden. Door de ligging van de fabriek, midden in den Posthoornhof, was het blusschingswerk niet gemakkelijk. De motorspuit wierp r-t 7 slangen een groote hoeveelheid water in de brandende massa. Toen 7 uur was de fa briek geheel uitgebrand. Het aangrenzende kantoor, dat aan de straat gelegen is, bleef behouden. Verschillende huisjes van arbeiders in en kele in den Posthoornhof uitloopende poort- jes hebben waterschade gekregen. GEEN HULP VERLEENEN BIJ LEVENSGEVAAR. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrij- dagmiddag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 36-jarigen roeier bij het Ne- derlandsch loodswezen te Vlissingen. P. J. v. d. V., die door den kantonrechter te Mid delburg is veroordeeld tot 3 maanden hech tenis, omdat hij op 13 Juni, toen een jongen dreigde te yerdrinken. en bekl. ter plaats* -t-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6